• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ریسیسم و فمنیسم

آیا شما فمینیست هستید؟

• بله

• خیر

نتایج فقط بعد از رای‌دادن قابل مشاهده هستند. لطفا الکی رای ندید!
  • شروع کننده موضوع

Melodia0

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام من تصمیم گرفتم که این تاپیک ایجاد بشه تا ما بتونیم بیشتر با هم صحبت کنیم و با عقاید و ارزش های هم بیشتر آشنا بشیم.
امیدوارم و همینطور خواهش میکنم به عقاید هم احترام بذاریم و سعی نکنیم عقیده مون رو تحمیل کنیم بلکه با آرامش و دلایل منطقی سعی کنیم فرد مقابل رو قانع کنیم.....از این تاپیک لذت ببریم....پس تنها هدفممون همینه.....ممنونم:RedHeart

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
کامل بخونید لطفا

ببیند اصل فمنیست کاملا فراموش شده پس مه من حامی فمنیسیت کنونی نیستم. فمنیست اصل میگه زن و مرد مساوی اند الانیا ها میگن زن ها بهتر اند
من معتقدم زنانه مردانه و از این قبیل صفت ها بی دلیل اند...
این روزا خیلیا اعدا میکنن من نژاد پرست نیستم ولی از اون طرف بین ملیت های ایرانی فرق میزارن ( مثال ترکِ... لرِ... رشتیِ....) از اون طرف تا یه کارگر افغانی میبینن میگن اه افغانی
عرب سوسمار خور....
وقتی یکی ادعا میکنه انسان ها برابر اند ولی بلد نیستن به اعتقاد خودشون احترام بزارن...
من نمیگم میتونم کاملا این کار رو کنم من تلاش میکنم که رفنار ها مو با اعتقاداتم یکسان کنم که وقتی جامعه فلانی رو به خاطر ملیتش به خاطر قومیتش زیر سوال میبره من جلوش وایستم
اینکه استثنا وجود داره خیلی مهم همین ترک هایی که کلی صفت بهشون میچسبون کلی آدم توشون وجود داره که به درجات بالایی رسیدن...

حالا برابری هم درست نیست حقیقتا یه ابله ای که به قول شاعری فرق گوه و گوشت کوبیده رو تشخیص نمیده کجاش با فلان آدم درست یکسان

اصل موضوع اینجاست که ما آدم ها رو در دید اول نسبت به چیزی که انتسابی ان قضاوت نکنیم
نسبت به چیزی که انتخاب خودشون بوده قضاوت نکنیم

armin_att

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
تقریبا برق
یه داستان بامزه هست که میگه : فیلسوفی تو زمان های قدیم ، یه زن غرغرو داشت که مدام ازش پول و طلا و جواهر میخواست . این آقا هم چون وضع مالی خوبی نداشته یه چیزی ساخت به نام «فمینیسم» و به زنش به عنوان سرگرمی میده تا دست از سر کچلش برداره
( شوخی بود ، جدی نگیرید :// )

جدا از شوخی نظر خودم رو میگم درباره این فمینیست
خب من نظرمم خامه و پر از اشکال
ولی دوست دارم وارد بحث بشم ، افکار و نظراتم رو بگم و مورد انتقاد قرار بگیره تا پالایش بشه و به یه تفکر درست و محکم برسم
در جواب سوال نظرسنجی‌ :
نه ، من فمینیسم نیستم - شاید در مواقعی مخالفش هم بودم‌...
این جنبش در حال حاضر ، تو این جوامع امروزی ، به بیشتر چیزایی که می‌خواسته رسیده.
چیزی که می‌خواسته این بود که زن ها هم بتونن مثل مرد ها تو جامعه حضور داشته باشن
شروعش هم از 150-200 سال پیش بوده که به زن ها بها داده نمیشده و بیشتر نقش کلفت رو واسه خونه ها داشتن ( غرب رو میگم )

نمیگم این جنبش چیز بدیه و قرار هم نیست باهاش مبارزه کنم ، حرفی که دارم اینه که تا حدود خوبی الان زن ها تونستن به خواسته‌ها و حقوق شون برسن و دیگه ادامه دادنش فایده ای نداره
چیزی که این روزا از فمینیسم میشنوم ( شاید منبع مطالعه و بررسی ام اشتباهه ) اینه که میگه : زن نباید ازدواج کنه - زن نباید خانه داری کنه - زن نباید حامله بشه - زن نباید بخاطر تربیت بچه ها خونه نشین بشه و...

من طرفدار برابری نیستم ، چون زن و مرد برابر نیستن - زن نمی‌تونه کارای مرد رو بکنه و مرد هم بالعکس. تفاوت مفهوم equality و equity رو باید توجه کرد

خلاصه حرف هام ؛
یک ) زن و مرد برابر نیستن ، پس اینکه بخوایم برابر بدونیم باعث میشه به دو جنس متقابلا ظلم بشه - « مرد به جای خود ، زن به جای خود» رو بیشتر می‌پسندم
دو ) فمینیسم تو جامعه امروزی دیگه کاربردی نداره - به چیزای که میخواسته رسیده - چیزی که الان به دنبالشن افراطه و آسیب زننده ست

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
در واقع زن و مرد در آفرینش برابر نیستن که توی تمام مسائل زندگی‌شون برابر باشن؛ البته نباید فراموش کرد که درسته که برابری، ذاتا در برابر نابرابری قرار می گیره اما نابرابری هم‌کاسه‌ی تبعیض و ظلم نیست؛ مفهومی نادقیق و چندگانه ست که تفاوت تفاسیر ازش، باعث دعواهای بسیاریه.
@Melodia0 خیلی سپاس‌گزارم که نژادپرستی و زن‌پرستی رو توی یه گروه قرار دادی. عمدا میگم زن‌پرستی چون این عقیده‌ی گروه نسبتاگسترده ایه. عدالت‌خواهی چیز دیگه ایه. زن‌پرستی می خواد مردو بد جلوه بده و عدالت‌خواهی، زن رو خوب...
من خودم هنوز نمی تونم یقینا بگم نژادپرستی رو تماما در وجودم کشتم اما همیشه سعی می کنم با آدمای مختلف برخورد مشابهی کنم؛ تفاوت برخورد، فقط برای تفاوت کاراشون. [البته نقش هورمون رو توی مقوله‌ی لاس زدن نباید فراموش کرد:))]
در واقع من دانش کافی رو ندارم که تا مراحل عملی مورد پسندم پیش برم پس متاسفانه همین جا نقطه.

آخرین ویرایش:

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
دقیقا:)) :))
واسه همین گفتم آدمی که سکسیست نباشه فمنیست حساب میشه :))
بیس قضیه مگه همین نیس؟ :)
آدما یا سکسیستن یا نه. فمنیست هم سکسیسته، اگر سکسیست نیست فمنیست نیست. (همونطور که مسلمانی که به برابری ارث و دیه برابر معتقده، مسلمان نیست، چون اسلام این نیست)

مساله اینه که بیس قضیه واضح و روشن نیست. :))
سوال اینه به برابری آدما معتقدی یا نه، ولی تعریف دقیقی از برابری نداریم.
مثلا هر زن میتونه هر نه ماه یک بار باردار بشه، ولی مردا هر هفته میتونن باردار کنن. آیا برابری اینه که هرکس متناسب با استعدادش فرصت داشته باشه؟ آیا برابری اینه که هر کس فارغ از استعدادش، فرصتی برابر با آدم مستعد تر از خودش یا کم استعداد تر از خودش داشته باشه؟

ولی من حیث المجموع، نژاد، جنسیت، زبان، رنگ پوست، طبقه اجتماعی و هر تقسیم بندی دیگه ای، این حقو نداره که برای دیگری تعیین تکلیف کنه و بگه فلان حقیو نداری.

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
تاپیک معمولا هدف خاص و بحث خاصی رو باید دنبال کنه و با مفهوم‌های کلی مخصوصا دو مفهوم کلی نسبتا بی‌ربط کمتر میشه بحث کرد. ولی حالا جدا از اینا یه چیزی که راجع به فمنیسم می‌خوام بگم اینه که جنبش فمنیسم خیلی خیلی گسترده‌تر و پراکنده‌تر از اینیه که بخوایم با قطعیت و به طور کلی بگیم فمنیسم خوبه یا بده. مفهوم کلی فمنیسم رو اگه بخوایم بگیم برابری و این حرفا حالا برابری رو هرچی بخوای تعریف کنی اکثرا مشکلی باهاش ندارن ولی خب خود جنبش خیلی وقته که از این بزرگتر شده.

من تقریبا هیچ اطلاعاتی از فعالای فمینیستی ایرانی ندارم و نظری راجع بهشون ندارم ولی حس میکنم اکثر کسایی که میگن فمنیستا به برتری زن اعتقاد دارن مثلا یه آدمو تو توییتر یا اینستا یا جای دیگه دیدن که اسم فمنیست رو خودش گذاشته و مثلا گفته پیف پیف پسرا بو میدن.:)) ولی میگم که از فمنیستای ایرانی اطلاعی ندارم و ممکنه فعالاشون هم ادعاهای سکسیستی ضد مردها داشته باشن.

از این که بگذرم با توجه به اطلاعاتی که از فمنیسم جهانی دارم (که مثل فمنیسم ایرانی کمم نیست) اون قسمتی ازش که از مردا نفرت داره خیلی خیلی کوچیکتر از دسته کلی‌ان. و اینکه میگین از نظر حقوق زنان به اکثر هدفشون رسیدن هم درسته چون الان اکثرا موضوعاتی که توشون فعالیت میکنن هم فرق میکنن. مثلا الان دو دسته از بزرگترین مدل‌های فمنیسم یکی intersectional femenism هستش و اون یکی radical femenism ( که به اسم‌های gender critical و terf هم ممکنه دیده باشین) و این دو دسته کاملا بر ضد همن و از همدیگه متنفرن و از مهمترین چیزایی که توش فعالیت میکنن مربوطه به جنس و جنسیت و مشکلات ترنس‌ها و ارتباطشون به مشکلات زنا. یعنی می‌خوام بگم بحث‌ها پیچیده‌تر جدیدتر شده و ثابت نمونده که بخواد با گرفتن حقوق زنان تضاد داشته باشه. همین فقط.

+ حالا جدا از اینا اینکه میگین اکثر جاها زنا به بیشتر حقوقشون رسیدن مگه ایران خودمون مخصوصا از کشورهایی نیست که دقیقا همین اتفاق نیفتاده و لزوما فمنیسم لازم داره؟ حالا البته با توجه به بازخورد بدی که فمنیسم تو ایران داره اینطور به نظر میاد که فعالای ایرانی نتونستن زیاد موفق باشن تو همراه کردن بقیه با هدفشون. حالا به هر دلیلی که من نمی‌دونم چون دنبال نمیکنم و کسی رو نمی‌شناسم.

Chandler.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1400
من طرفدار برابری نیستم ، چون زن و مرد برابر نیستن - زن نمی‌تونه کارای مرد رو بکنه و مرد هم بالعکس. تفاوت مفهوم equality و equity رو باید توجه کرد

خلاصه حرف هام ؛
یک ) زن و مرد برابر نیستن ، پس اینکه بخوایم برابر بدونیم باعث میشه به دو جنس متقابلا ظلم بشه - « مرد به جای خود ، زن به جای خود» رو بیشتر می‌پسندم
دو ) فمینیسم تو جامعه امروزی دیگه کاربردی نداره - به چیزای که میخواسته رسیده - چیزی که الان به دنبالشن افراطه و آسیب زننده ست
اینجا رو کاملا موافقم.
منم با فمینیست و چنین جنبش هایی مخالفم .
میدونین چرا؟
چون بنظرم humanism بودن بهتره.
اگه به همدیگه به چشم انسان نگاه کنیم بهتر نیست؟
چرا باید دو جنس که از لحاظاتی برابر آفریده نشدن رو برابر دونست؟
بنظرم در مورد حق و حقوق باید به این دید نگاه کنیم که آیا یک انسان حقِ کار کردن داره؟‌حقِ دوچرخه سوار شدن،بستنی خوردن،استادیوم رفتن و.. رو داره ؟
چرا باید به همدیگه به دیدی نگاه کنیم که خودمون تاثیری در بوجود آوردنش نداریم؟
قیافه،رنگ پوست،جنسیت،دین و..
کدومش رو خودتون انتخاب کردین؟
من همونقدر که از واژه ی سیاهپوست بدم میاد از سفیدپوست هم همینطور.
تفاوت ها رو بپذیریم،اینجور جنبش ها بیشتر نقش انکار کردن تفاوت ها رو دارن.
بپذیریم و بعد به همدیگه احترام بگذاریم فقط بخاطر انسان بودن.
همین.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

Melodia0

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام بچه ها.....من واقعا ممنونم به خاطر صحبت هاتون.....هرکدومتون نظرتون رو گفتید و تک تک نظراتتون برای من ارزشمند و قابل احترامه......من عضو انجیو AIDMAM
هستم و از جنبش های فمینیستی در ایران اطلاعی ندارم.......خیلی خیلی ممنونم از تک تک شما برای اینکه نظرتون رو گفتید و امیدوارم ادامه داشته باشه.......فکر میکنم بهتر هست توضیحی بدم که چرا فمینیست شدم .....شاید یکی از عللش این بود من نتونستم درکنار مادرم زندگی کنم اون هم به دلیل قوانین وضع شده که مشخصا برابریی بین مرد و زن در سرپرستی فرزند وجود نداره......این موضوع باعث شد من دچار ضربه ی روحی شدیدی بشم و شاید این باعث شد فعالیت هام رو در توییتر شروع کنم.
ممنونم.

• لایک
امتیازات: Shidi

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
در مورد برابری افراد نیست، در مورد برابری حقوقه بین افراده (جدا از جنسیت و ملیت).

و اون چیزیه که باعث میشه برای همه ی مردم خوب باشه. مثلا یکی از مشکل هایی که باهاش برخورد زیاد میشه و تلاش داره میشه که حل بشه در مورد برابری درامد افراده مربوط میشه به برابری درامد موقعی که افراد موقعیت شغلی برابری دارند.

و چیزی که برابری حقوق (قانونی) به وجود میاره به نفع تمام ادم هاست.

من مشکل دارم با <<فمنیسم واقعی>> چون فمنیسم واقعی چیه؟ فمنیسم غیر واقعیه چیه؟
افراد میتونن با هم دیگه یک سری شباهت های فکری داشته باشن، و یک سری توافت های فکری. هدف اینه که به اون شباهت های افکاری نزدیک تر شد و تفاوت هارو بررسی کرد.

من یک فمنیستم، ولی به نظرم صرفا برابری حقوق کافی نیست، ما نیاز به این داریم که افراد رو تشویق بکنیم تا بتونیم بهشون موقعیت برابر هم بدیم. و اون یک چیز دیگه ای هست که به نظر خیلی ها بخش مهمی از افکارشون رو تشکیل میده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
من با افتخار فمینیسم هستم اما نه از نوع اونهایی که میخوان زنا رو برتر جلوه بدن اینها به ظاهر حامی زنان اما دارن حقوق مردان رو تخریب میکنن ، من خواستار برابری در یسری محدودیتم ، مرد ها هم آدمن زن ها هم همینطور نباید هیچکدوم بزنیم تو سر اون یکی من ، فقط میخوام ظلمی مثل قتل زن ها برداشته شه اینکه بعضی اقایون خودشون صاحب خانما میدونن همین ، هممون آدمیم

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
عقیده اصلی فمنیسم این بوده که زنها و مردها برابرن...برداشت من اینه که برابری باید در زمینه ارزش انسانی باشه.همه میدونیم که زن و مرد از لحاظ جسمی باهم متفاوت هستن و از لحاظ روحی هم بنظرم یک طیفه که یک سرش مرد و یک سرشم زنه پس این شکلی نیست که آدمهارو بشه دقیقا توی یک قالب زن یا مرد جا داد با خصوصیاتی تعریف شده که غالبا فرهنگی هم هستن...که اگر یک نفر شانسش اینطور بود که مرد متولد بشه بر اساس ارزش های انسان های اولیه چون زور بیشتری داره پس حق داشته باشه خودشو صاحب جنسی که از لحاظ جسمی زور کمتری داره بدونه به بهانه ی مراقبت و فکر کنه این زور بیشتر یعنی عقل بیشتر و جای اون فکر کنه و تصمیم بگیره و یا بخواد کنترل کنه.
فمنیسم بودن به معنای این نیست که زنها بهتر از مردها هستن بلکه میگه هردو برابر هستن و از ارزش های یکسان اجتماعی و ارزشی باید برخوردار باشن...و تلاشش در جهت تحقق و عادی سازی و درواقع فرهنگ سازیه این اصله.
یه عده ممکنه بگن که این فکر مضره چون داره ترویج میکنه زنها باید حتما کار کنن و بچه دار نشن و ازدواج نکنن و....
و باید در جواب بگم که نه اینطور نیست.بلکه داره میگه که زنها قبل از زن بودن آدم هستن و حق انتخاب دارن که ازدواج بکنن یا نکنن و بچه دار بشن یا نشن و یا توی یک رابطه بمونن یا نمونن و...
چرا نیازه فمنیسم ادامه داشته باشه و همچنان فعالیت کنه؟
چون هدفش این نبوده که زنها حق رای داشته باشن که حالا با رسیدن بهش دیگ منحل بشه بلکه هدفش برابریه.خصوصا تو کشوری مثل کشور ما اتفاقا جای کار زیادی هم داره بخاطر بی نهایت مشکلات قانونی و فرهنگی.
برای مثال:
همونطور که میبینیم این چندوقت قتل های ناموسی اتفاق میفته و هنوزم تو بعضی شهر ها قاعده ی اینکه ناف یه دخترو به اسم یه پسر ببرن وجود داره...و بعد از این قتلها اگر پدر قاتل باشه اعدام نمیشه و اگرم توسط شوهر این اتفاق بیفته یا هرکس که تو فامیل و قبیله عهده دار قتل میشه بخاطر حفظ آبرو از طرف خود خانواده مقتول بخشیده میشه...تنها کسی که این وسط اهمیت نداره شخصیت اون دختره که بین یکسری وحوش دست به دست میشه
حالا شاید بگیم اونا عده ی کمی هستن و دغدغه ی اکثر جامعه نیست که باید بگم تو کشور ما خانواده ها چ مذهبی چ غیر مذهبی زیاد هستن که بیشتر پایبند یه سنت غلط باشن.
ما هنوز به شدت مشکلات خشونت خانگی رو داریم و حتی تجاوز به محارم و چون تو این خانواده ها دخترها از اول هم برای شوهر کردن پرورش پیدا میکنن بلد نیستن برن سرکار و پول دربیارن تا بتونن مستقل بشن و بعدم با یه جلسه خواستگاری شوهر میکنن و وقتی هم که کتک میخورن فکر میکنن حقشونه.از نظر این مدل خانواده ها دختر ها حتما باید ازدواج کنن و حتما باید بچه داشته باشن.
وقتی یک زن تو ایران ازدواج میکنه حق طلاق حق مسکن حق تحصیل حق کار و حق حضانت بچشو از دست میده و حق نداره بدون اذن شوهر از خونه بیرون بره و حتی اگر بتونه این حقوق رو بگیره در شرایط ضمن عقد هم بازهم چیزی مثل ولایت بچه اش رو هیچ وقت نداره چون ب ذات این جزو حقوق پدره و مثلا همسرش هروقت رابطه ی جنسی خواست باید اجابت کنه ولو روی شتر...میدونم که در ازاش نفقه و مهریه رو داره اما خیلی ها توی این کشور دسترسی به وکیل یا یکسری زرنگی ندارن که حتی بخوان طلاق بگیرن و خانواده های خودشون اونارو دیگ نمیپذیره و این باعث تربیت نسل جدیدی از بچه هایی میشه که این مریضی هارو ادامه میدن.
توی خانواده های روشن فکر تر با چیزی شبیه شتر گاو پلنگ مواجه ایم که مرد خانواده توقع داره زنش همه جوره ساپورتیو باشه و حرف رو حرفش نیاره و کدبانو باشه و ازون طرف سر کار هم بره و پولشو توی خرج خانواده به اشتراک بذاره و راضی هم باشه.
خلاصه که توی خیلی از شهرستان ها این مدل قاعده ها هنوز باقیه و زیاده و شاید تو تهران کمتر باشه اما این به معنی کل کشور نیست..

بعدا نوشت:
برای پسر ها هم بی عدالتی ها وجود داره گرچه کمتر از زنانه.مثل سربازی،اینکه هنوز خیلیا فک میکنن پسر باید تمام زندگیو آماده کنه و بعد ازدواج کنه.حرف های کلیشه ای که مرد باش،گریه نکن،این رنگ دخترونست و...

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی
باورم نمیشه تو جامعه متعلق به سمپادی، پایه های چنین مسائلی نیاز به توضيح دارن. جای تلاش و مبارزه برای دست یافتن به همون بدیهیات! بگذریم

انقدر و انقدر کتاب و ژورنال و بلاه و بلاه که توضيحات دقیق از تعاریف چنین جنبشی ارائه داده باشن وجود داره که نیازی به گفتنش نیست. در حد یه تاپیک و جمع دوستانه با این کلام بگیم که "فمینیسم یعنی بازپس گرفتن حقوق زنان" این از نظرتون عجیب، چندش، ضد انسان و ضد مرد هست؟ اگر نه که پس بالقوه میتونید فمینیست باشید. اگر بله، که سريعا به یک روان درمانگر مراجعه کنید.
- چرا فمنیسم؟ چرا هیومنیسم نه؟ چرا سکسیسم؟!
+ فمنیسم به این علت فمنیسم هست که از زمان شروع و قرن ها پیش از شروعش، حقوق و پایه های اولیه زندگی زنان لگدمال شده بود. درنتيجه مکتب و جنبشی شکل گرفت با رویکرد بر زندگی زن. اینکه به مسئله زن پرداخته بشه، سکسیسم نیست. ضد حقوق مرد نیست. فقط چون مرد رو پله دهم نردبون بود و زن دستش هم به نردبون نرسیده بود، فوکوس روی زنان رفت. درست همونقدر که فعالین حقوق حیوانات، ضد انسان نیستند. فقط فوکوس روی حقوق حیواناته، چون در یک مقایسه ساده حیوانات بیشتری از انسان ها آسيب دیدند تا انسان از حیوان! حامی حقوق حیوانات، نمیگه ببر رو ول کنید تو شهر تا آدم ها رو بدره. میخواد که انسان تو منطقه حیوانات و زندگی و مرگشون دخالت نکنه!

-فمینیست های الان ضد زن هستند، پس من از فمینیسم بدم میاد.
+ داعش، القاعده، بوکوحرام و ده ها گروه دیگه شاخه های اسلام هستن. پس چرا از هرچی مسلمونه بدتون نمیاد؟ چرا خیلی ها از همین جمع در عین برائت از این گروه ها، خودشون رو مسلمون و انسان درست میدونند؟
این که شاخه های مختلفی از فمنیسم هست و حتی اینکه آدم های مختلفی -از باشعور تا بیشعور- فمینیست هستند، تعريف کننده اصل یک ماجرا نیست. دقیقا همون میزان تنوع در دنیای آدمیزادی، در هر جنبش و تفکری هم هست. پس برای شناخت یک موضوع، خودش رو بشناس. ببین چی بوده، چرا بوده و چرا هست؟

-ما انسان ها برابر نیستیم، مرد میتونه هر روز نیمچه بچه پس بندازه ولی زن ماهى یکبار. مرد این، زن اون. پس من برابری خواه نیستم!
+فمینیسم -و نه چیزی که با دو دقیقه نگاه تو اینستا و ... دیدید- برابری خواه، برای "حقوق و پایه" های زندگیه.
مرد میتونه روزانه هزارتا اسپرم بندازه، زن ماهی یه تخمک. این یک فکته. ولی تفاوت شکل و ساختار آلت جنسی، تفاوت نوع هورمون، تفاوت اینکه من رحم دارم و تو نداری، ربطی به حقوق من و تو از بهره مندی از سکس، از تبعات بعدش، از مجازات بعدش، و حتی از پاداش بعدش نباید داشته باشه. همون قدر که مرد میتونه رابطه جنسی داشته باشه و لقب هرزه و فاسد و فاحشه نگیره، زن هم نباید بگیره. همون قدر که مرد میتونه تصمیم بگیره کی بچه دار بشه و کی نه، زن هم میتونه تصمیم بگیره. همون قدر که حضانت بچه حاصل با مرده، همون قدر و همون شکل هم باید با زن باشه.
زن بدن ظريف تری داره، و مرد قوی تر؟ این هم اصلا فکت و حقیقت، قبول. ربطش اما با میزان بهره مندی من و تو از یک رشته دانشگاهی، از شانس کاریابی، از میزان درآمد، اصلا از حق کار کردن و تحصیل چیه؟ ممنوعیت کار های سخت برای زنان لطف نیست. فرصت یکسان گذاشتن، و ايجاد حق انتخاب یا عدم انتخاب کار سخت برای زن، شعور و منطقه. تو سرتاسر مسائل دنیا اگر منطق درستی حاکم باشه، نیاز به لطف نیست. اسباب بازی بچه ای رو بگیریم و بوسش کنیم، بیشعوری خالص رو نشون دادیم.
خلاصه که فرق تفاوت سرشتی که بر اساس هورمون و تکامله رو با قوانين و حقوق که بر اساس تفکر ناقص چندتا به اصطلاح هیومنه، متوجه بشیم. هرچند که همون تفاوت های جسمی و روحی هم از فرد به فرد متفاوته و نه از زن به مرد، اما به هر شکل چیزی نیست که ما در انتخابش دخیل بوده باشیم. ادامه ی راهش ولی چرا، با خودمونه.

و یک سلام بزرگ عرض کنم برای حرف عجیب "زنان و فمینیست ها به چیزهایی که خواستند رسیدند"
سلام من رو از پشت مالکیت مرد بر زن، از پشت حقوق پایین، از پشت پیشنهاد کارهای با فوکوس بر چهره و هیکل سکسی، از پشت عدم حق انتخاب شیوه زندگی، شیوه پوشش، انتخاب پارتنر، از پشت ننگ و جرم رابطه داشتن، پریود شدن، از پشت قوانین حمایتگر متجاوز، از پشت شاهد عاقل و بالغ مرد و زن ناقص العقل، از پشت وای پوستش وای هیکلش، از پشت مادره و اونوقت "..."، زنه و اونوقت "..."، مجرده و اونوقت "..."، از پشت دوچرخه و استادیوم های خالی، از پشت هزار رنج و درد میشنوی.
این سلام هزار رنج منه که تو چنین جغرافیایی هستم، ولی زن های دیگه در جغرافیا های دیگه هستند که سلامشون شاید میلیون رنج باشه، شاید هم ده رنج. مطمئن باش و بهتر ببین!

اینا چیزایی بود که تو این چندتا پست دیدم. ده ها مورد دیگه هست، ولی امان از تایپ و خستگیش.

آخرین ویرایش:

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
- چرا فمنیسم؟ چرا هیومنیسم نه؟ چرا سکسیسم؟!
+ فمنیسم به این علت فمنیسم هست که از زمان شروع و قرن ها پیش از شروعش، حقوق و پایه های اولیه زندگی زنان لگدمال شده بود. درنتيجه مکتب و جنبشی شکل گرفت با رویکرد بر زندگی زن. اینکه به مسئله زن پرداخته بشه، سکسیسم نیست. ضد حقوق مرد نیست. فقط چون مرد رو پله دهم نردبون بود و زن دستش هم به نردبون نرسیده بود، فوکوس روی زنان رفت. درست همونقدر که فعالین حقوق حیوانات، ضد انسان نیستند. فقط فوکوس روی حقوق حیواناته، چون در یک مقایسه ساده حیوانات بیشتری از انسان ها آسيب دیدند تا انسان از حیوان! حامی حقوق حیوانات، نمیگه ببر رو ول کنید تو شهر تا آدم ها رو بدره. میخواد که انسان تو منطقه حیوانات و زندگی و مرگشون دخالت نکنه!
حمایت از حقوق زن/رنگین پوست/حیوانات و ... به معنی ضدیت با مرد/سفید/انسان نیست. دفاع از حقوق یکی از این دو دسته و تلاش برای رسیدن به حقوقش هم به معنی ستیز با دسته دیگه نیست، درست.
اما وقتی جامعه دو شقه میشه، زن/مرد، انسان/حیوان، سفید/رنگی یا هرچیز دیگه، بازی ای بین دو دسته به وجود میاد که بعد از مدتی، تعادلی بین منافع و مضار طرفین (هرچند ناعادلانه) درست میکنه. (مثلا انسان آزادی حیوانات وحشی رو ازشون گرفت، اهلیشون کرد، در ازا امنیت غذایی و بقای نسل بهشون داد. انسان اینجا این حیوانات رو مورد استثمار قرار داده، اما رابطه در نقطه بقای طرفین به تعادل رسیده)
بر هم زدن این تعادل بدون توجه به بازیگر مقابل که منافع و مضارمون مقابل همه، نمیتونه مارو به تعادل عادلانه، حداکثر شدن حداقل سود و حداقل شدن حداکثر ضررمون برسونه.
تو نظام به اصطلاح مردسالار، مرد و زن قربانین. مثلا تو مساله ازدواج سنتی، پرداختن به حق طلاق و حق حضانت بچه و حق خروج از کشور و ده ها حقوق پایمال شده دیگه زن تو ازدواج، بدون پرداختن به مساله مهریه و سایر رسوماتی که فشارش روی دوش مرده نتیجه اش نمیشه حمایت از زن، بازپس گیری حقوق زن، بدون ضربه زدن به مرد.
پرداختن به برابری فرصت های شغلی و تحصیلی، بدون پرداختن به مساله فرهنگ ازدواج (مسکن و نان آوری) که بارش رو دوش مرده نتیجه اش به نفع مرد و زن نیست.
پرداختن به نقض مالکیت مرد بر زن، ناموس و غیرت، بدون پرداختن به مساله سربازی(مسئولیت حفاظت از مام میهن و ناموس و این مزخرفات بر عهده مردان) نتیجه‌ای نمیتونه داشته باشه.
برای تغییر تو تعادل یک اکوسیستم نمیشه به یک جز پرداخت بدون این که به تاثیرش بر اجزای دیگر، و تاثرش از اجزای دیگر در نظر گرفت.

این چیزیه که فمنیسم دنبالش بوده و میگه؟

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی
دقیقا قضیه همینه که فمنیسیم همچین چیزی نخواسته و نگفته، از حقوق برابر و درست حرف میزنه. شما اگر نهاد و حتی افراد شاخص درست این مکتب رو -چه ایرانی و چه غیر- دنبال کنید، قطعا متوجه خواهید شد که برای مثال اگر حق کار سالم و درآمد منطقی خواسته، برای این خواسته که توجیه سرپرست بودن مرد برای خانواده رو درست نمیدونه و میگه زن و مرد به طور یکسان باید برای خانواده و امور مالی تلاش کنند. به همون شکل در تربیت فرزند هم باید یکسان باشند، پس دلیلی به خونه موندن زن برای تربیت یک طرفه و سخت کار کردن مرد برای سیر کردن یک طرفه وجود نداره.
یا همونقدر که حق طلاق، حق تحصیل و کار و هر حق دیگه ای رو در زندگی مشترک برای زن هم میدونند، مهریه و مشابهش رو توهینی به ارزش یک زن به عنوان انسان میدونند. اما تا وقتی هرکدوم از این قوانین مسخره باشند، اون یکی رو توجیه میکنند. برای مثال وقتی در قانون هست که پس از مرگ مرد ارثیه بیشتر به پدر و مادر فرد میرسه و نه زنش که حالا ممکنه بچه ای هم داشته باشه، خب منطقیش اینه قانونی مثل مهریه هم باشه که زن بعد فوت دستش به جایی بند باشه ( این مثال رو دقیقا برای این زدم که عینش رو دیدم، زنی که با دو بچه شوهرش فوت میکنه و خانواده مرد تمام اموال مرد از جمله خونه ای که اون ها درش ساکن بودند رو گرفتند. زن هم فقط با وجود مهریه تونست اون ها رو پس بگیره و اصطلاحا بیچاره نشه!)
خلاصه که اگر تو ایران بررسی میکنید، از سرتاسرش برای حیوان و انسان و رودخونه و دریا و ارواح و اجنه حتی قوانین و عرف نادرست وجود داره یا بعضا وجود نداره کلا. حالا این بین به برخی مثل زن ها بسیار بيشتر ظلم شده، در حد بدیهی ترین اصول زندگی مثل انتخاب شیوه زندگی و پوشش و ورزش و ...! پس طبیعیه که جنبشی هم باشه، و همزمان با باز پس گیری این حقوق و سایر بخش ها، به طور ریشه ای مسائلی که به زن و مرد توأم لطمه میزنه رو هم رفع کنه.
مجموعا قبل تثبیت افکارتون، یه مدت بی تعصب و با آگاهی از منابعی که دنبال میکنید به این جریان نگاه کنید. اینطور خواهيد دید که اتفاقا مرد ها هم باید فمنیسم باشند، برای اصلاح عرف و قوانین عقب مانده ای که به ضرر خودشون هم هست.

Kourosh06

کاربر فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
من راجع به این کلمه های قلمبه سلمبه ای که آدمای مختلف تعریف مختلفی ازشون دارن چیزی نمیدونم.
بعضی وقتا میگی فمنیسم یسریا میگن یعنی برابری و یسریا میگن برتری زن.
فقط میدونم که آدم ها نباید دیگرانو بر اساس (بدون هیچ ترتیب خاصی) دین، قیافه، زبان، جنسیت، رنگ پوست، نژاد، پول و ...
قضاوت کرد و همه فارغ از اینها حق و حقوق برابری دارند.
بلکه آدما رو باید بر اساس کارایی که میکنن، رفتار هایی که نشون میدن و یا ته تهش body language شون قضاوت کرد.

Rainyello

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
مرد و و زن برابر هستند#:O و هیچ تفاوتی بین این دو نیست:|دنیا زیباتر میشد اگر سخنی از جنسیت به میان نمیامد|-@ای کاش افراد برمبنای رنگ پوست قضاوت نمیشدند:rolleyes::Oops:چیزی که در اون دخالتی نداشتند@:با این حال من با افتخار ضد ریسیسم و موافق فیمنیسم هستم>:D<<D=البته ای کاش هیچ جنبش جنسیتی وجود نداشت:(( اما در حال حاضر زنان برای داشتن حقوق برابر باید مبارزه کنند

پرنیان.ک

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
94
من سوالاتی دارم اگر دوستان مطلع رفع ابهام کنن ممنون میشم.
آیا وجود فمینیسم (به عنوان جنبشی برای بازپس گیری حقوق ضایع شده ی زنان) امروزه، در حالی که جنبشی برای بازپس گیری حقوق ضایع شده ی مردان وجود نداره خودش ایجاد یک نابرابری حقوقی نیست؟
به نظرتون حتی اسم این جنبش که از کلمه ی زن گرفته شده در دنیای امروزی خودش ایجاد نابرابری جنسیتی نمیکنه؟
+تأکید کردم امروزه و دنیای امروزی
+معمولا مفاهیم پایه و به قولی روی کاغذ ایدئولوژی ها و جنبش ها خیلی قشنگ و آرمانی و همه چی تمومه اما در عمل هیچ جنبش و ایدئولوژی نه تنها بی نقص نبوده بلکه به مرور زمان خیلی از اون ایده ی اولیه ی قشنگشون فاصله گرفتن.

بالا