• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آینده پزشکی با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی و تکنولوژی

• شروع کننده موضوع

f.h.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
Kntu
نظرتون رو درباره آینده پزشکی و رشته های مرتبط رو با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی و تکنولوژی بگید.

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
توی هوش مصنوعی یه سری موارد هستند که کامپیوتر میتونه خیلی خوب انجامش بده ولی یه سری ناحیه های تصمیم گیری هم هستن که تصمیم گیری برای ماشین سخته و خطا رو افزایش میدن. برای اینکه احتمال خطا رو بیاریم پایین باید به متخصص مراجعه کنیم. یعنی اینطوری نیست که کامپیوتر خودش همه چیزو حل کنه و کلا نیاز به پزشک نباشه. (من خودم دو سه سال پیش فکر میکردم پزشک ها تا بیست سال آینده منقرض میشن :D)
هوش مصنوعی بیشتر به عنوان ابزار کمک میکنه مثلا تصاویر بهتر و با کیفیت تر و واضح تری بگیریم. یا تله مدیسن که امکانات از راه دور رو فراهم میکنه. یا مثلا ربات های حساسی هستن که امکان برش های دقیق رو ایجاد میکنن.
به نظرم با پزشکی سنتی و قدیمی چند سال پیش نمیشه جلو رفت و پزشک ها هم باید کار کردن با این ابزار رو یاد بگیرن. ولی خب در کل خیلی هزینه بر هستن. شاید خیلی از پزشکا ترجیح بدن با همون روشای قدیمی ترشون جلو برن.

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
من فکر میکنم پزشکی آینده، پزشکی شخصی پیشرفته باشه؛ که مدل بهداشتی جوامع رو از سمت درمان به پیشگیری سوق میده.

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
خب منم ازونام ک حس میکنه آینده پزشکی(و البته خیلی شغل های دیگه ) دست کامپیوتر هاست :)
از عمر کامپیوتر های ترانزیستوری حدودا ۶۷ سال میگذره و سرعت پیشرفت وحشتناکی رو لمس کردیم عمیقا
تقریبا مفاهیم هوش مصنوعی هم همون موقع بیان میشدن
مغز ما یه کامپیوتر خفن و خیلی قویه ک کلی کار رو باید همزمان انجام بده و کلی پروسه رو مدیریت کنه
کامپیوترها train میشن ک یه وظیفه خاص رو ب بهترین شکل ممکن انجام بده
خب تکنیکالی ۳ جور AI داریم :
۱. Artificial Narrow Intelligence
این اون مدل هوش مصنوعیه ک تو دنیای ما وجود داره و شدیدا هم درحال توسعه اس
هوش مصنوعی ک برای یکار خاص طراحی شده و اونو مثل انسان و در بیشتر موارد حتی بهتر انجام میده
از ۲۰۱۵ ب جایی رسیدیم ک کامپیوتر ها بهتر از یه متخصص train شده عکس هارو تشخیص میدن
{
هوش مصنوعی محدود، آگاهانه ، احساساتی و یا احساسی نیست و همانند انسان هدایت نمی شود. هوش مصنوعی محدود با داده های از پیش تعیین شده و از پیش تعریف شده عمل می کند ، حتی با اینکه به نظر می رسد بسیار پیچیده تر از آن باشد.
}
{
هر نوع هوش دستگاهی که امروز ما را احاطه کرده است ، هوش مصنوعی محدود است. دستیارGoogle ، Google Translate ، Siri و سایر ابزارهای پردازش زبان طبیعی نمونه هایی از Narrow AI هستند. برخی ممکن است تصور کنند که این ابزارها به دلیل توانایی تعامل با ما و پردازش زبان انسانی “محدود” نیستند ، اما دلیل اینکه ما آن را هوش مصنوعی “محدود” می نامیم این است که این دستگاه ها به هیچ وجه نزدیک به هوش انسان نیستند. آنها فاقد هوشیاری ، آگاهی و هوش واقعی برای مطابقت با هوش انسانی هستند. به عبارت دیگر ، آنها نمی توانند برای خودشان فکر کنند.
}

۲. Artificial General Intelligence
این اون مدل هوش مصنوعی همونیه ک انتظار میره پزشکارو کنار بزنه
احساسات رو درک میکنه و تو حوزه های مختلف تصمیم میگیره .... شبیه یه آدمه کلا
دنیا داره بهش نزدیک میشه ولی هنوز مونده تا بهش برسن
{
در حال حاضر ، ماشین آلات قادرند داده ها را سریعتر از حد ممکن پردازش کنند. اما به عنوان انسان ، ما این توانایی را داریم که تصمیم گیری آگاهانه انجام دهیم یا ایده های خلاقانه و تفکر انتزاعی و استراتژیک داشته باشیم و یا در افکار و خاطرات خود تعمق کنیم. این نوع هوش ما را برتر از ماشین ها می کند ، اما تعریف آن دشوار است زیرا در اصل ناشی از توانایی ما به عنوان یک موجود احساسی است.
}

{
از AGI انتظار می رود که بتواند استدلال کند ، مشکلات را حل کند ، در زمان عدم قطعیت قضاوت کند ، برنامه ریزی کند ، یاد بگیرد ، دانش قبلی را در تصمیم گیری ادغام کند و مبتکر ، دارای قوه تخیل و خلاق باشد.

اما برای دستیابی ماشین به هوشی شبیه به انسان ، نیاز است که قادر به تجربه و آگاهی باشند.
}

۳. Artificial Super Intelligence
این اونیه ک ما درکش نمیکنیم
تو فیلم ها یجورایی نشونش میدن
این مدل خیلی درک بیشتری از همه چیز داره و خیلی تا رسیدن بهشش فاصله داریم
۶۰ درصد متخصص های این حوزه معتقدن ک تا سال ۲۰۶۰ بهش میرسیم و هرچی زمان میگذره آدم های بیشتری متقاعد میشن ک یروزی ساخته میشه
این مدل ترسناکه (حتی خفنای داستان مث ایلان ماسک هم راجبش نگرانن)
فک یچیزی دارم ک از من بهتره و من درکش نمیکنم
اگه یروزی دعوامون بشه .... کی آسیب میبینه؟
البته ایده این نیس ک یهو کامپیوتر ها خودآگاه میشن و منو میکشن
تو ساده ترین حالتش اینه ک هوش مصنوعی منو علیه منافع جمعی بدونه
مثلا میگه منابع غذاییمون محدوده و کاوه خیلی غذا میخوره
اگه کاوه حذف بشه این ۳ نفر زندگی بهتری خواهند داشت :)) :)) و منو میکشه
یا مثلا میگه خاورمیانه همه اش جنگه ... بزنیم بترکونیمش اونوقت جهان خوشبخت تر خواد بود :))
{
سوپر هوش مصنوعی (ASI) از هوش انسانی در همه ابعاد – از خلاقیت ، تا خرد عمومی ، تا حل مسئله- پیشی خواهد گرفت. ماشین ها قادر به نمایش اطلاعاتی خواهند بود که ما در فرهیخته ترین افراد انسانی ندیده ایم. این نوع هوش مصنوعی است که افراد زیادی نگران آن هستند و نوعی است که افرادی مانند ایلان ماسک فکر می کنند منجر به انقراض نسل بشر خواهد شد.
}
----------------------------------
گفتم ک ما همه چیزی ک داریم همون دسته اوله فعلا
حتی دستیار صوتی گوگل و سیری
منتها ما فک میکنیم داریم با دسته دوم حرف میزنیم
اینه ک وقتی ازشون سوال های انتزاعی میپرسیم جواب های مبهمی میشنویم
ولی وقتی میگیم آب و هوا چطوره ؟ ب بهترین شکل ممکن کمکمون میکنن
---------------------------------
هوش مصنوعی ک پزشک رو کنار میزنه جز دسته دومه و تو اینکه بزودی بهش میرسیم کسی شک نداره واقعا
استفاده از بمب اتم رو تونستن محدود کنن .... ولی پیشرفت هوش مصنوعی رو نمیشه محدود کرد ..... آدما میرن سمتش و بهش نزدیک میشن
---------------------------------
آسیموف میگفت اگه یه ربات هوشمند ساختین ... سیم برقش رو کوتاه بگیرید ک اگه اومد بهتون حمله کنه و شما از دستش فرار کردید دوشاخه اش از پریز جدا شه

بالا