• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

من میفهمم و تو یک احمقی!

چقدر با طرز فکر خودتون حال می‌کنید؟

• خیلی، فقط من درست فکر میکنم .

رای‌ها: 5 10.0%
  • ممکنه خیلی جاها اشتباه کنم.

رای‌ها: 24 48.0%
  • تاحالا بهش فکر نکردم

رای‌ها: 0 0.0%
  • ممکنه بعضی جاها اشتباه کنم ولی در کل بنظرم فکر خودم درسته.

رای‌ها: 19 38.0%
  • هرکس مثل من فکر نمیکنه یک احمقه.

رای‌ها: 2 4.0%

• رای‌دهندگان
    50
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
سلام :-"

خب همون‌طور که میدونید عقاید و نظرهای مختلفی در مورد موضوعات مختلف وجود داره.

چطوری باید محترمانه مخالفت کنیم که طرف مقابل رو آزرده نکنیم و بحث رو تنش‌زا نکنیم.

تعصب داشتن خوبه؟ آیا ممکنه عقاید ماهم اشتباه باشن؟

در هنگام بحث کردن چقدر برای احساسات طرف مقابلتون ارزش قائل هستین؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
یه مرحله دو ادبی :)
دانشگاه
UMSHA
رشته دانشگاه
ANS
سلام
قطعا تو هر زمینه ای اختلاف نظر با اطرافیان وجود داره پس نمیشه ازش فرار کرد
تعصب الکی داشتن خوب نیس ولی سست عنصر بودن و زودباوری هم کار درستی نیست هر چیزی به اندازه ی خودش
قطعا هر انسانی ممکنه اشتباه کنه هم شما هم طرف مقابل
باید با ارامش و بدون داد و جنجال ( هوچی گری) حرفمونو بزنیم و به حرفهای طرف مقابلم گوش کنیم شاید ما داریم راه رو اشتباه میریم :-"
با تشکر :D

JASima

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
سلام :-"

خب همون‌طور که میدونید عقاید و نظرهای مختلفی در مورد موضوعات مختلف وجود داره.

چطوری باید محترمانه مخالفت کنیم که طرف مقابل رو آزرده نکنیم و بحث رو تنش‌زا نکنیم.

تعصب داشتن خوبه؟ آیا ممکنه عقاید ماهم اشتباه باشن؟

در هنگام بحث کردن چقدر برای احساسات طرف مقابلتون ارزش قائل هستین؟
سلام.
یکجوری نباید مخالفت کنیم که طرف احساس کنه خودش عقل نداره... :)) میتونیم مثلا نقاط مثبت و منفی رو بگیم و یجوری قانعش کنیم که مثلا جنبه هایی که از دیدش پنهان هست رو هم ببینه. من از تنش بدم میاد بحث با تنش هم بجایی نمیرسه و اصلا اون بحثو ترک میکنم
چون خودم احساساتیم به احساسات دیگران هم توجه میکنم :Dیی
در مورد تعصب نظر قطعی ندارم :Dیی قبلا فکر میکردم بده

inventor.amin

دیکتاتور مهربان
نام مرکز سمپاد
اژه ای 2 اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
اول از همه باید هدف از بحث کردن رو مشخص کرد.
خیلیا بحث میکنن به هدف تحقیر طرف مقابل ( که خیلی از فحش استفاده میکنن این افراد )
خیلیا بحث میکنن برای اثبات خودشون - این اتفاق توی جمع ها و گروه ها زیاد میفته ، مخصوصا گروه های مجازی، چون هر انسانی میخواد خودش رو توی جمع ثابت کنه و مورد توجه قرار بگیره. ( دلایل روانشناختی زیاده داره )

ولی اگر هدف از بحث کردن فهمیدن بیشتر باشه، پیدا کردن حقیقت باشه، نتیجه بخشه. میشه راحت فهمیدن هدف طرف چیه. اگر تو جمع داره بحث، باید از طرف خواست که بیاد خصوصی بحث کنه، اگر نیاد مشخصه هدف اثبات خودشه ولی اگر بیاد یعنی دنبال جوابه

a.khakpour77

گُم‌دَرسَر!!!
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 تهران
شهر
فرز 1 بندرعباس/فرز 5 تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
مدال که نه...اما سه تا مرحله یک دارم...
دو تا ادبی، ی زیست...
دانشگاه
علوم‌پزشکی تهران
رشته دانشگاه
ژنتیک
بستگی ب موقعیت و طرفی ک داره باهاش بحث انجام میشه داره
در کل بنظر من در هر بحثی باید دلایل منطقی و درست بیاریم و خیلی آروم و ب دور از تنش و استرس صحبت کنیم
باید دید طرف چ مدل آدمیه، اگه منطقیه ک خب با دلایل منطقی و درست ما قانع میشه (اگرم حرف اون درست باشه و حرف ما غلط، با دلایل منطقی ما رو قانع میکنه و ما هم چون منطقی و درسته میپذیریم!)
اگه طرف احساساتیه و مثلاً سعی داره با گریه کردن یا ابراز خشم و گاهی سلاح‌های دیگه مثل عربده میخواد بحث رو پیش ببره، بهتره اصلاً بحث نکنیم، با ی «بله، حق با شماست» و انجام دادن کار خودمون، میتونیم از این موقعیت عبور کنیم
البته بازم میگم خیلی ب موقعیت و طرف بستگی داره
مثلاً اگه طرف بحث ی رهگذر یا همکلاسیت باشه، میتونی راحت‌تر بحث رو تموم کنی و ادامه ندی، اما اگه مثلاً پدر یا مادرت باشه، خب وضعیت سخت‌تریه و معمولاً قانع کردنشون زمان بیشتری میبره.
البته در این مورد هم راه‌کارهایی هست،
مثلاً شما میخواید با دوستانتون برید سینما و پدرتون مخالفه؟! (معمولاً در این شرایط یکی از والدین مخالفت کمتری داره و منفعل‌تره!)
برید سراغ مادرتون و سعی کنید راضیش کنید، و ازش بخواید رضایت پدرتون رو براتون بگیره:))
البته در این موقعیت هم گاهی کسی ک مخالفت بیشتری داره، در واقع مخالفت کمتری داره!!
مثلاً پدرت خیلی مخالف نیست، ولی جوری رفتار میکنه ک انگار خیلی مخالفه، ولی مادرت ک صد در صد مخالفه، جوری رفتار میکنه ک انگار خیلی مخالف نیست!!!
(گیج‌کننده‌ست، ولی گاهی جاهاشون عوض میشه، شاید اینم ی جور قانون کوچیک بین پدر و مادراست!!!)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
اونایی که گزینه "ممکنه بعضی جاها اشتباه کنم ولی در کل بنظرم فکر خودم درسته." رو انتخاب کردید بیاید صحبت کنید. آدم های جالبی هستید. :-" چرا این گزینه رو انتخاب کردید؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
سلام
قطعا تو هر زمینه ای اختلاف نظر با اطرافیان وجود داره پس نمیشه ازش فرار کرد
تعصب الکی داشتن خوب نیس ولی سست عنصر بودن و زودباوری هم کار درستی نیست هر چیزی به اندازه ی خودش
قطعا هر انسانی ممکنه اشتباه کنه هم شما هم طرف مقابل
باید با ارامش و بدون داد و جنجال ( هوچی گری) حرفمونو بزنیم و به حرفهای طرف مقابلم گوش کنیم شاید ما داریم راه رو اشتباه میریم :-"
با تشکر :D
پس یعنی یه چیز درست و به چیز غلطی وجود داره که باید با آرامش و صحبت کردن بهش برسیم؟ واقعا چند درصد بحث ها با توافق به ته میرسه بنظرت؟ :-"

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
اونایی که گزینه "ممکنه بعضی جاها اشتباه کنم ولی در کل بنظرم فکر خودم درسته." رو انتخاب کردید بیاید صحبت کنید. آدم های جالبی هستید. :-" چرا این گزینه رو انتخاب کردید؟
واقعاً کسی هست که بگه «من باورم این ه که فلان و معتقدم باورم اشتباه ه؟» خب اصولاً وقتی کسی فکری رو از نگاه خودش درست و منطقی بدونه می‌پذیره! یعنی من می‌تونم با یک نظر آشنایی داشته باشم و فکر کنم نظرم درست ه و یا با نظرات متعدد آشنا باشم و با توجه به شرایط فکری -روانی-تربیتی-احساسی خودم یکی رو درست/ درست‌تر بدونم و نهایتاً این حق رو بدم که بقیه هم نظرات متفاوت داشته باشن! یعنی چیزی که مهم ه این ه که بدونیم در نظر همه نظر خودشون درست ه و هر کسی با شاکله خودش نظری داره و باید این تنوع رو قبول کنیم! وگر نه خیلی مضحک ه که آدم باوری رو که می‌دونه اشتباه ه بپذیره و معتقد باشه بهش و براساس باوری که قبول داره اشتباه ه عمل کنه!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
واقعاً کسی هست که بگه «من باورم این ه که فلان و معتقدم باورم اشتباه ه؟» خب اصولاً وقتی کسی فکری رو از نگاه خودش درست و منطقی بدونه می‌پذیره! یعنی من می‌تونم با یک نظر آشنایی داشته باشم و فکر کنم نظرم درست ه و یا با نظرات متعدد آشنا باشم و با توجه به شرایط فکری -روانی-تربیتی-احساسی خودم یکی رو درست/ درست‌تر بدونم و نهایتاً این حق رو بدم که بقیه هم نظرات متفاوت داشته باشن! یعنی چیزی که مهم ه این ه که بدونیم در نظر همه نظر خودشون درست ه و هر کسی با شاکله خودش نظری داره و باید این تنوع رو قبول کنیم! وگر نه خیلی مضحک ه که آدم باوری رو که می‌دونه اشتباه ه بپذیره و معتقد باشه بهش و براساس باوری که قبول داره اشتباه ه عمل کنه!
موضوع همین بحث درست‌تر بودن هست. درست‌تر بودن رو چه چیزی تعیین می‌کنه؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
موضوع همین بحث درست‌تر بودن هست. درست‌تر بودن رو چه چیزی تعیین می‌کنه؟
شاکله!
هرکسی با شرایط خاصی تربیت می‌شه و مطالعات خاصی داره و این باعث می‌شه جهان‌بینی خاصی هم داشته باشه. همین جهان‌بینی در کنار شرایط روانی احساساتش رو تشکیل می‌ده و این احساسات در کنار روش فکر و طریقه‌ی استدلال در مجموع شاکله رو تشکیل می‌ده و شاکله هست که باعث می‌شه ما یه چیزی رو درست و درست‌تر بدونیم و یه چیزی رو غلط و اشتباه.
تک عاملی نیست که بگیم فقط یک فاکتور تأثیر داره. اصلاً هم تنها به عقل‌ورزی و استدلال نیست! تربیت و احساسات بیشتر تأثیر دارند تا عقل‌ورزی.

kh.farhadi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
آزاد
رشته دانشگاه
کتابداری
[QUOTEypton, post: 1738463, member: 32202"]
اینکه آدم بتونه از عقاید درست و عاقلانه ی خودش دفاع کنه خوبه ولی فکر می کنم جبهه گیری کورکورانه خیلی جالب نیست

درکل تفاوت‌ها ما رو می سازن...!(؟) ;;)
[/QUOTE]
اره درسته <D= اما همه تفاوتا خوب نیستن بعضیاشون غلطه

بالا