• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا باید پیشرفت کنیم؟ دیگر بس است!

چقدر تلاش برای پیشرفت می‌کنید؟

• خیلی زیاد، دارم ج.ر میخورم

رای‌ها: 5 10.2%
  • به نسبت زیاد

رای‌ها: 8 16.3%
  • معمولی جلو میرم

رای‌ها: 10 20.4%
  • دارم فقط وقت تلف می‌کنم ولی می‌خوام پیشرفت کنم

رای‌ها: 26 53.1%
  • پیشرفت برام مهم نیست

رای‌ها: 0 0.0%

• رای‌دهندگان
    49
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
سلام سلام :-"

خب سوالی که برای من ایجاد شده اینه که چرا باید پیشرفت کنیم؟ نمی‌تونیم قانع باشیم به یک وضعیت ثابت؟ قطعا هر پیشرفتی که بخواهیم داشته باشیم کلی زحمت باید بکشیم. بزارین مثال هم بزنم، تاحالا شده بخواین به جایی برسین و بعدش که بهش رسیدید براتون معمولی شده باشه؟ تاحالا یه چیز جدید خریدین و بعد از یه مدت براتون معمولی شده باشه؟ در حالی که کلی حرص و جوش برای رسیدن به اون جا یا خریدن اون چیز کردین؟ تا حالا شده رشته‌ای قبول بشین و بعد از یه ماه براتون معمولی شده باشه؟ تاحالا کراش داشتین رو یکی و بهش رسیده باشین ولی بعدش براتون معمولی شده باشه؟

بهتر نیست یه جوری از وضعیت موجود لذت ببریم و نخواهیم پیشرفت کنیم؟ یه کار معمولی و یه زندگی معمولی و یه مدرک معمولی و یه خونه معمولی و و و ؟

منتظر نظرات ارزشمندتون هستم :-"

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
موضوع همینه که چجوری از وضعیت موجود لذت ببریم ؟ نه در وضعیت موجود لذتی هست نه در آینده و بعد از پیشرفت هاش، و هر چیزیم به دست میاریم به لبخند میزنیم و دوباره همه چی به ملالت سابق برمیگرده، یا باید رنج ملالت از سکون رو تحمل کنیم یا رنج تلاش برای پیشرفت رو برای یه لحظه قطع شدن اون ملالته به جون بخریم!
ذات تمدن همینه، رنج میکشیم برای فرار از رنج درحالی که رنج در وجود ما و با ماست و هیچوقت تموم نمیشه! انسان نمیتونه ساکن باشه چون باید دلش به یه نوع فرار هرچند واهی خوش باشه...
البته نباید منکر شد که شاید روزی برگردیم و راهی که اومدیم رو ببینیم، و میتونیم امیدوار باشیم جوری زندگی کنیم که اون روز بگیم حداقل یه کاری کردم و پوچ نگذروندمش!

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
این ذات آدمیه جوری خلق شدیم که قانع نباشیم اصلا چرا قانع باشیم؟ اگر برای پیشرفت تلاش نکنیم زندگی چی میشه ؟ زندگی رو همین تلاش ها شکست ها و پیروزی ها میسازن که به طبع اگر تلاشی برای پیشرفت نباشه چیزای دیگه ی زندگی هم بی معنا میشن اگر بعد از مدتی از چیزی که مدت ها آرزوشو داشتیم و حالا بهش رسیدیم ناامبد و دلسرد شدیم چرا باید فکر کنیم ذات خواستن پیشرفت بده؟ شاید ما تصمیم درست نگرفتیم شاید اشکال از ماست
به شخصه تا حالا این اتفاق برام نیفتاده که به چیزی که براش تلاش کردم رسیده باشم و بعدش ازش خسته بشم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
این ذات آدمیه جوری خلق شدیم که قانع نباشیم اصلا چرا قانع باشیم؟ اگر برای پیشرفت تلاش نکنیم زندگی چی میشه ؟ زندگی رو همین تلاش ها شکست ها و پیروزی ها میسازن که به طبع اگر تلاشی برای پیشرفت نباشه چیزای دیگه ی زندگی هم بی معنا میشن اگر بعد از مدتی از چیزی که مدت ها آرزوشو داشتیم و حالا بهش رسیدیم ناامبد و دلسرد شدیم چرا باید فکر کنیم ذات خواستن پیشرفت بده؟ شاید ما تصمیم درست نگرفتیم شاید اشکال از ماست
به شخصه تا حالا این اتفاق برام نیفتاده که به چیزی که براش تلاش کردم رسیده باشم و بعدش ازش خسته بشم
بنظرت بیشتر بخاطر جامعه نیست؟
از همون بچگی, خونواده, تلویزیون, کتاب‌ها و همه و همه دارن میگن ذات شما پیشرفته و باید پیشرفت کنید. میگن معنای زندگی پیشرفته و به جایی رسیدن. انگار کل جامعه داره آدم‌هارو هل میده که برن جلو.
هزاربار کسایی رو زدن تو چشممون که هیچی نبودن ولی با تلاش به جاهای زیادی رسیدن و بهمون القا شده اگر پیشرفت نکنیم تقصیر خودمون هست و باید جلو بریم در هر حال. درحالی که خیلی از پیشرفت‌ها شانسی هست!

چرا معنای زندگی باید به دست‌آوردن باشه؟ نمیتونه معنای زندگی نمیتونه رفتن به کوه نگاه کردن به درختا باشه؟ چرا معنای زندگی نمی‌تونه کارهای معمولی باشه؟ حتما باید چیزی بدست بیاریم تا زندگی معنا پیدا کنه؟ تا کی؟

مثلا این همه آدم از دبیرستان بهشون گفته میشه باید دانشگاه خوب و رشته خوب قبول بشید, سالی یک میلیون دارن کنکور میدن و 95 درصدشون بخاطر نرسیدن به رتبه خوب و دانشگاه خوب تقریبا افسرده و سرخورده میشن. تقصیر خودشونه؟ یا تقصیر جامعه که به ما القا کرده باید بهترین باشیم؟

آخرین ویرایش:

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
بنظرت بیشتر بخاطر جامعه نیست؟
از همون بچگی, خونواده, تلویزیون, کتاب‌ها و همه و همه دارن میگن ذات شما پیشرفته و باید پیشرفت کنید. میگن معنای زندگی پیشرفته و به جایی رسیدن. انگار کل جامعه داره آدم‌هارو هل میده که برن جلو.
هزاربار کسایی رو زدن تو چشممون که هیچی نبودن ولی با تلاش به جاهای زیادی رسیدن و بهمون القا شده اگر پیشرفت نکنیم تقصیر خودمون هست و باید جلو بریم در هر حال. درحالی که خیلی از پیشرفت‌ها شانسی هست!

چرا معنای زندگی باید به دست‌آوردن باشه؟ نمیتونه معنای زندگی نمیتونه رفتن به کوه نگاه کردن به درختا باشه؟ چرا معنای زندگی نمی‌تونه کارهای معمولی باشه؟ حتما باید چیزی بدست بیاریم تا زندگی معنا پیدا کنه؟ تا کی؟

مثلا این همه آدم از دبیرستان بهشون گفته میشه باید دانشگاه خوب و رشته خوب قبول بشید, سالی یک میلیون دارن کنکور میدن و 95 درصدشون بخاطر نرسیدن به رتبه خوب و دانشگاه خوب تقریبا افسرده و سرخورده میشن. تقصیر خودشونه؟ یا تقصیر جامعه که به ما القا کرده باید بهترین باشیم؟
بخشی از مشکل به جامعه بر می گرده و مشکل ما در تعریف از پیشرفته پیشرفت به معنای کنکور قبول شدن پزشک شدن وبورس گرفتن نیست یعنی همش این نیست طبیعتا پیشرفت در کنار این معانی داشتن یک زندگی خوب و سلامت هم هست ولی اگر نمی خواستیم پیشرفت کنیم و براش تلاش نمی کردیم الان جامعه ی مدرن نداشتیم الان من و شما توی غار با آتیش با بقیه ارتباط برقرار می کردیم بگذریم از این که اگر پیشرفتی نبود آتشی هم نبود

Saghar1911

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۴
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امام خمینی قزوین
رشته دانشگاه
مهندسی برق
اینکه باید بهترین باشیم که اشتباهه مثل اون عقیده ی نسلی که همه میخواستن بچه هاشون دکتر مهندس اللخصوص دکتر باشن که تا حدودی من اطرافم دارم میبینم ک عقیده هه منقرض شده خداروشکر
من در حد دانش خودم میگم
تو کتاب دینی دهم میگه انسان بی نهایت طلبه نیاز به هدفی داره که تموم نشه
این تیکه از کتاب همیشه تو ذهنم وجود داره انگار یه جوابه
من برای هر چیزی برنامه ریزی میکنم براش نقشه میکشم تصورش میکنم و بعد براش تلاش میکنم به اکثرشون میرسم گاهی هم نمیرسم خوشحال میشم انگار دنیارو بهم دادن و بعد بسته به اندازه اون هدف خوشحالیم مدتی طول میکشه و تمام
برا همین وقتی تو سختی افتادم گفتم خب که چی من که در نهایت خسته میشم و میرم دنبال ی چیز تازه
بعد ی حقیقتو میفهمم اینکه وجودم سیری ناپذیره همیشه بیشتر میخواد

خیلی طولانی شد در کل خواستم بگم که راضی نشدن و بیشتر خواستن تو ذاتمونه ولی هر چیزی باید کنترل شده و تو حد وسطش باشه چون من اگر تا آخر عمرم مدام چیز بیشتری بخوام هیچ وقت راضی و خوشحال نمیشم
پس نظرتون در مورد پیشرفت کنترل شده /هدف دار چیه؟

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
یاد کتاب دینی دهم افتادم که میگفت "او به دنبال چیزی است که هرگز پایان نمی پذیرد و تمام نمیشود!"

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
به نظر من انگیزه اصلی پشت همه اینا پول هست.
پیشرفت سخته چون چالش برانگیزه. پس این دو کلمه رو مرتبط به هم در نظر میگیرم.
راستش معمولی بودن هم چالش برانگیزه. کلا زندگی چیز سختیه. همون مدرک معمولی و کار معمولی ای که میگین، خب درآمدش پایینه. یا مثلا خسته کنندست و مجبور میشی با آدمایی کنار بیای که خب جزو چالش ها محسوب میشه. اگه از این چالش ها هم نباشه، شاید آدم دلش بخواد کارایی بکنه که به پول احتیاج داره.
شاید باید معنای زندگی و کار معمولی رو دقیق تر تعریف کنی. اگه منظور کار کارمندی هست که صبح تا ظهر بری اداره و عصر هم بری پارک، خب هر چقدرم پولدار باشی چند سال دیگه معلوم نیست اوضاع چطور باشه. شاید واسه یه اروپایی این مسئله ممکن باشه ولی فکر نمیکنم تو ایران عملی باشه. شاید واسه کسی که یه جای دور افتاده و بدون زرق و برق بزرگ شده ممکن باشه چون اصلا نمیدونه میشه چه امکاناتی داشت، ولی اگه یبار مزه ی امکانات فنسی رو چشیده باشی خب خیلی سخته که دورشون رو خط بکشی(باز یه چالش)
فکر میکنم هر نسلی از تاریخ یه مشکلاتی داشته. مشکلات نسل ما مربوط به پیشرفت فوق العاده سریع تکنولوژی و جهان سرمایه داری هست.

Chandler.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1400
انسان در ابتدا برای رسیدن به نیازهای اصلیش تلاش میکنه که شامل آب و غذا مسکن و امنیت هستن.(در ایران اکثرا ماها هنوز در این مرحله گیر کردیم و تا وقتیکه به اینها نرسیم نمی تونیم به جنبه های دیگه ی پیشرفت و تعالی فکر کنیم) بعد از اون انسان به فکر نیاز های بعدی میافته..
https://images.app.goo.gl/d6CSGHVVyaEQzHJEA هرم مازلو بخوبی نشون میده که تا نیازهای سطحی ما برآورده نشه نمی تونیم به دغدغه های بالاتری برسیم.
چون رسیدن به نیازهای سطح اول غالبا نیازمند پول هست به همین دلیل شاید انگیزه و یا هدف خیلی از آدم های اطرافمان کسب پول باشه...
و پیشرفت تو هر کدوم از مراحل میتونه اتفاق بیفته.

Key

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
it will be s.th or not؟
به امید پیشرفت زندگی می کنم. این هم نباشه دیگه به چه امیدی زنده باشیم؟

علی.

لنگر انداخته ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
بیاین بگیم بشریت به پیشرفت رو نزد. اون وقت چی می شد؟ ما هم مثل جونورا توی جنگل دنبال غذا می گشتیم و شبم می خوابیدیم. حالا که پیشرفت کردیم هم خیلی فرقی نکرده. توی شهر دنبال غذا می گردیم و شبم می خوابیم. پیشرفت هدف زندگی نیست. پیشرفت موسیقی متنشه. بهش یک زیبایی می بخشه اما هدف اصلی چیز دیگه ای هست. اگر ما انسان ها یاد گرفتیم هدف اصلی زندگی ترشح دوپامین و سروتونین در مغز نیست اون وقت چیز های الکی مثل عشق‌ و لذت پیشرفت و ... رو هدف اصلی قرار نمی دیم ( البته من هنوز پاسخ هدف اصلی زندگی رو هنوز نیافتم فقط می دونم اینا نیستن XD). راستی سوال چی بود؟
آها. چرا پیشرفت کنیم. خب همین دیگه. موسیقی متن به همراه این اجرا خیلی چیز ها داره که باعث زیبایی اون میشه. پس برای زیبایی زندگی پیشرفت خیلی گزینه خوبی هست.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
نمی‌تونم بگم به نظر من، چون وامدار دیگرانم و نظراتشون رو به محک تجربه نیازمودم. اما میل به بالفعل شدن می‌تونه یکی از انگیزه‌های اساسی حرکت به سوی پیشرفت باشه. مثلا کسی که مهارتشو توی نقاشی بهتر می‌کنه احتمالا به تحقق اجرای کامل‌تر طرحی که توی ذهنشه نزدیک‌تر میشه. یا وقتی کسی به مقطع تحصیلی بالاتری میره احتمالا فرصت‌های بیشتری برای محقق کردن ایده‌ها و هدفاش به عنوان متخصص یه زمینه خواهد داشت. به طور خلاصه ما می‌خواهیم آنچه در بهترین حالت می‌توانیم باشیم بشویم!

اریا سابق

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1111
امان از کمال گرایی

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
استاد عزیزی که این تایپیکو زدی یه نگا بنداز ببین دنیا چقد به این پیشرفتا نیازمنده تاکید میکنم فقط برای ما انسان ها خوب بوده اگاگه بقیه هم همچین فکری داشتندو و به پپیشرفت هفکر نمی کرند الان بیماری های زیادی باعث انقراض بشر میشد اگه این تکنولوژی و پیشرفتم نبود نه تلویزیون بود نه سرگرمی خاصی مثل گیمای امروزی . آدما تلاش میکنن که پیشرفت کنن که مردم دوستش داشته باشن که از زندگی لذت ببره که عاشق بشه اینکه عشق مسخرس یا نیس و نظرات شریف فیلسوفانه به من ربطی نداره اما چه بخوایم چه نخوایم آدم عاشق می شود

بالا