• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فانتزی فساد نیست!

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
اخیرا ۲۰:۳۰ گزارشی (حدود دقیقه ۲۵ به بعد) تهیه کرده، مبنی بر این که وزارت ارشاد هیچ نظارتی بر کتاب‌های کودک و نوجوان نداره، بماند که خانم گزارشگر کتاب‌هایی رو تو گزارش‌ش نشون داده که برای گروه سنی جوان و بزرگساله!
حالا از شما می‌خوام بپرسم آیا کتاب‌های فانتزی برخلاف سنت‌ها و عقاید کشور ما هستند؟
چه تحلیل و نظری در مورد گزارش مذکور دارید؟
چرا فانتزی می‌خوانید؟
چرا فانتزی خوب یا بد است؟
به نظر این گزارش صرفا خرده گرفتن به ارشاد بود یا شروعی برای حذف ادبیات ترجمه شده‌ی ملل؟

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
به نظرم کتابای فانتزی به جوانان جرات داشتن رو یاد میده، این که شهامت و شجاعت داشته باشند و زیر یوغ و سلطه ظلم نرن، ساختارشکن باشن و راه‌شون رو تو تاریکی پیدا کنند، و این‌ها تفکرات خطرناکیه براشون!

Mahdi ostoori

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
آيت الله خامنه اي
شهر
سيرجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
ع.پ.کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی
هر وقت اسم کتاب های فانتزی میاد آدم یاد کتاب های کودک و نوجوان میوفته . هر وقت خواستم دنبال یه کتاب فانتزی بگردم ، فروشنده گفته برو تو بخش کودک و نوجوان . ولی به خدا فانتزی داریم یا فانتزی . سه تا مثال بارز تویه این سبک فانتزی رو میگم . سه گانه ارباب حلقه ها که بیشتر برای نوجوانان ۱۵ ۱۶ ساله مناسبه و چه بسا افراد بزرگ سال هم می تونن ازش لذت ببرن
سیلماریون ( یکی دیگه از آثار تالکین ) اسمش فانتزیه ولی بسیار فضا و محیط دارکی داره .
نغمه یخ و آتش که با وجود فانتزی بودنش اصلا و اصلا برای مخاطب زیر ۱۸ سال مناسب نیست . بحث خشونت بالا ، فرهنگ عقب افتاده ی مردم و خیانت ها و نیرنگ ها رو به مخاطب نشون میده و خود این کتاب به قدری پیچیدگی شخصیت ها عجیب و زیبا کار شده که شاید مخاطب کم سن و سال تر نتونه اونقد با این شخصیت ها ارتباط برقرار کنه.
من خودم کلا آدم کتابخوانی نیستم و تنها کتاب چند جلدی که اینقد پیگیرش بودم همین نغمه یخ و آتشه . حالا واکنش اطرافیان نسبت به این چیه ؟ می پرسن که چه کتابی می خونی ؟ میگم نغمه یخ و آتش . میگن می خوای برات کتاب شنگول و منگول هم بخریم برات به عنوان کادو ؟؟ . و این فرهنگ هنوز جا نیافتاده که فانتزی باز بودن لزوما به معنای بچه و کم سن و سال بودن فرد نیست

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
به نظرم کتابای فانتزی به جوانان جرات داشتن رو یاد میده، این که شهامت و شجاعت داشته باشند و زیر یوغ و سلطه ظلم نرن، ساختارشکن باشن و راه‌شون رو تو تاریکی پیدا کنند، و این‌ها تفکرات خطرناکیه براشون!
بر عکس
کتابای فانتزی باعث میشن توی دنیای فانتزی ای که تو ذهنت میسازی سیر کنی و کمتر برای ساختن اون تو واقعیت تلاش کنی .چرا؟ چون الگوی ارائه شده فقط توی ذهن قابل اجراست و نه توی واقعیت

نسلیم که من امروز می بینیم (خودمونم تقریبا جزوشیم)با چنین کتابایی بزرگ میشه کمتر این ویژگی های ظلم ناپذیری رو که میگین داره
(حداقل که تا حالا زیاد بروز نداده این ویژگیشو)

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
بر عکس
کتابای فانتزی باعث میشن توی دنیای فانتزی ای که تو ذهنت میسازی سیر کنی و کمتر برای ساختن اون تو واقعیت تلاش کنی .چرا؟ چون الگوی ارائه شده فقط توی ذهن قابل اجراست و نه توی واقعیت

نسلیم که من امروز می بینیم (خودمونم تقریبا جزوشیم)با چنین کتابایی بزرگ میشه کمتر این ویژگی های ظلم ناپذیری رو که میگین داره
هنوز یه ماه نگذشته که نمونه مقابله با ظلم رو دیدیم.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
از نظر محل سکونت، جاهایی که بیشتر شلوغ شد. آدمایی که اومدن کتاب فانتزی خون نبودن به نظرم ، حالا باز خود دانی
به نظر من که کتاب فانتزی خواندن ربطی (یا حداقل ربط چندانی) ظلم ستیزی نداره. علاوه بر این به نظرم محل سکونت هم ربطی به شناختن هابیت و ارباب حلقه‌ها و نغمه‌های یخ و آتش نداره!

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
به نظر من که کتاب فانتزی خواندن ربطی (یا حداقل ربط چندانی) ظلم ستیزی نداره. علاوه بر این به نظرم محل سکونت هم ربطی به شناختن هابیت و ارباب حلقه‌ها و نغمه‌های یخ و آتش نداره!
اگه ربط چندانی به ظلم ستیزی نداره پس چرا پست mohad رو که گفته باعث ظلم ستیزی میشه لایک کردی؟؟ چون منم معتقدم این اثراتی که mohad گفت رو نداره .

در مورد اینکه محل سکونت ربطی به هابیت و ارباب حلقه نداره باید بررسی آماری صورت بگیره قطعا واقعیت با نظرات شخصی ما فاصله داره . منم نظر شخصیم رو در مورد این گفتم بچه های پایین زیاد از اینا نمی خونن و مخاطب خودش می تونه این حرف رو براساس مشاهداتش حداقل بسنجه.یه نفر پایین شهر ممکنه این داستانا رو خونده باشه و یکی بالای شهر ممکنه نخونده باشه .
نظر شخصیم در این مورد اینه که بالای شهر بیشتر افرادیو می بینی که با این داستانا آشناباشن . از طرفیم ظلم چندانی به این افراد نشده که حالا بخوایم ظلم ستیزیشونو بسنجیم .

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
بر عکس

من نمیگم حتما فانتزی همچین اثری داره،
ممکنه کسی به دید فان بخونه.
این چیزیه که من از کتابای فانتزی یاد گرفتم :)

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
از نظر من
فانتزی خوندن ذهن رو باز می کنه
ب خواننده متوجه می کنه که اونم اجازه داره اامت ذهنش رو پرواز بده
امم
نمی دونم چرا باید اینم فیلتر شه

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
من نمیگم حتما فانتزی همچین اثری داره،
ممکنه کسی به دید فان بخونه.
این چیزیه که من از کتابای فانتزی یاد گرفتم :)
پیامی که ریپلای کردم ازت طوری بود انگار راه نجات جامعه بشری کتب داستانی فانتزیه وگرنه من کلا نظر خاصی در مورد این کتابا ندارم

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
اگه ربط چندانی به ظلم ستیزی نداره پس چرا پست mohad رو که گفته باعث ظلم ستیزی میشه لایک کردی؟؟ چون منم معتقدم این اثراتی که mohad گفت رو نداره .

در مورد اینکه محل سکونت ربطی به هابیت و ارباب حلقه نداره باید بررسی آماری صورت بگیره قطعا واقعیت با نظرات شخصی ما فاصله داره . منم نظر شخصیم رو در مورد این گفتم بچه های پایین زیاد از اینا نمی خونن و مخاطب خودش می تونه این حرف رو براساس مشاهداتش حداقل بسنجه.یه نفر پایین شهر ممکنه این داستانا رو خونده باشه و یکی بالای شهر ممکنه نخونده باشه .
نظر شخصیم در این مورد اینه که بالای شهر بیشتر افرادیو می بینی که با این داستانا آشناباشن . از طرفیم ظلم چندانی به این افراد نشده که حالا بخوایم ظلم ستیزیشونو بسنجیم .
لایک کردن که حتما به معنی موافقت صددرصدی با صحبت‌های فرد نیست‌. در اینجا من مطلب رو لایک کردم چون به نظرم دیدگاه جالبی بود.

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
کتاب فانتزی خواندم ولی دوست ندارم
به جز چند مورد که واقعا هنری بودن و فرم داشتند
تعداد معدودی از فانتزی ها حس میسازند و اگر بتواننند فرم هم میسازندکه بخواهیم بررسی کنیم . اما حداقل ویژگی که همه فانتزی دارند ،اگر حس و فرم هم نداشته باشد ساخت جهان هست که اینجهان دارای یوتوپیایی با ارزش هایی است که شخص سازنده مد نظرش هست (بنابراین فانتزی ملتی با ملت دیگر فرق میکنه )
ولی اگر کتاب فانتزی فرم بسازد این کتاب محدود به فرهنگی نمیشود و فرا فرهنگ میشود و کتابی انسانی و هنری است که شاید ربطی به ارمان جامعه خود هم نداشته باشد . نمونه مشابه سلیماریون که خیلی قوی هستش (نمی دونم چند نفرتون خوندید)
حالا بحث اینکه فانتزی ها رو چرا ممنوع کردن اینه که تقابل فرهنگ ها منجر به ساخت ارزش جدیدی میشود واین برای حاکمیت توتالیتر که بر ارزش های خود پایبند هست خطرناکه پس باید ممنوع کنه تا بقای حکومتش تامین شه (یک نمونه از تقابل فرهنگها : اسلام وفرهنگ ایرانی یا الجزایر وفرهنگ فرانسه)
................................................................................................................

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
علوم تغذیه
وقتی شما ذهنتو محدود به چارچوبایی میکنی که جلوی چشمت هستن ذهنت همیشه در همین حد میمونه، ذهن خلاقی که هواپیما رو میسازه اول که فراتر از چهارچوب ها فکر کرده!
علاوه بر اون تخیل شاید برای بعضیا یه تفریح باشه ،مثل خیلی تفریحات دیگه امکاناتی میخواد از جمله کتاب های فانتزی!
کتابای فانتزی ناجی جامعه نیستن! ولی مثل بقیه ژانر هاست و سلیقه ایه،چرا باید حذف بشه؟

"به عنوان طرفدار پرو پاقرص کتابای فانتزی حتی در این سن!"

bio2

عاشقان را سر شوریده به پیکر عجب است
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
زیست شناسی
به نظرم این کتابا کمک می کنن که شده برا لحظه ای بری توی اون دنیای خیالی و حال کنی.ولی خب هر چیزی خوب و بد داره.باید ببینن چی به خورد بچه های مردم میدن.فرهنگمون مهمه.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
به نظر من فقط بحث ادبیات فانتزی نیست، چرا به فانتزی گیر دادن؟
میگن چون مفاهیمی داره که با فرهنگ ایرانی در تضاده!
بحث اینکه آیا می‌خوان بساط ادبیات ترجمه‌ای رو کم‌کم جمع کنند؟ یا فقط کتابایی که خودشون مورد نظرشونه چاپ شه؟
و خب سانسور فیلمای سینمایی، بعد سانسور کتابها، اینترنت ملی و بعد...؟

پیامی که ریپلای کردم ازت طوری بود انگار راه نجات جامعه بشری کتب داستانی فانتزیه وگرنه من کلا نظر خاصی در مورد این کتابا ندارم
گفتم "به‌نظرم"
نظر من نظر منه ;;)

بالا