• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چند همسری، آری یا خیر؟!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
در بیشتر مواقع چند همسری ب دلیل شرایط بد جامعه ب وجود میاد مثلا جایی ک پسر رو زود مجبور ب ازدواج میکنن و یا سنت های اشتباه قدیمی ک دختر و پسر تا روز عقد حتی درست همدیگه رو نمیدیدن چ برسه ب حرف زدن!!

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
مرد شریف و نجیب فقط یک زن داره.اگر غیر ازین باشه پس شرفی درش نیست.داشتن چند زن به شكل همزمان دور از شرافت و نجابته،حالا به هر عنوانى.

Arminium

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
صارمیه
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
شت این چه تاپیک سمیه من دیدم مگه کسی طرفدارشه؟به نظر من کسی که اینکارو بکنه از انسانیت و فرهنگ و شعور به دوره

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
xy
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
حاجی طرف الان نمیتونه خرج یکیشو برسونه بعد میخواد دوباره زن بگیره ؟
حالا از شوخی بگذریم واقعا خیلی رسم چرتیه انصافا

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
طبیعتا به انتخاب طرفین بستگی داره.

ممکنه یه نفر نخواد طرف مقابلش با کس دیگه ای رابطه داشته باشه حتی اگه خودش هم این اجازه رو داشته باشه.

یا کسی باشه که بخواد فقط خودش با چند نفر رابطه داشته باشه.

آدما تو انتخابشون آزادن، ولی خب طرف مقابلشون هم طبیعتا تو انتخاب این که باهاشون تو رابطه بمونه یا نه آزاده.

نمیشه مرد یا زنی که میخواد روابط متعدد داشت رو سرزنش کرد، مگر این که کارشو از طرف مقابلش پنهان کنه.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
طبیعتا به انتخاب طرفین بستگی داره.

ممکنه یه نفر نخواد طرف مقابلش با کس دیگه ای رابطه داشته باشه حتی اگه خودش هم این اجازه رو داشته باشه.

یا کسی باشه که بخواد فقط خودش با چند نفر رابطه داشته باشه.

آدما تو انتخابشون آزادن، ولی خب طرف مقابلشون هم طبیعتا تو انتخاب این که باهاشون تو رابطه بمونه یا نه آزاده.

نمیشه مرد یا زنی که میخواد روابط متعدد داشت رو سرزنش کرد، مگر این که کارشو از طرف مقابلش پنهان کنه.

اگه درست متوجه شده باشم منظورت این هست که اگه طرفین راضی باشند این موضوع منع حقوقی از نظرت نداره.
سوالی که برای من پیش میاد این هست که نظرت در خصوص اعمالی نظیر مرگ خود خواسته، اعتیاد یا هر عملی که موجب این می‌شه که فرد به خودش آسیب بزنه چیه؟
البته با این سوالم قصد نداشتم چند همسری زیر سوال ببرم در کل می‌خواستم نظرت رو در خصوص منع قانونی اینکه فرد بخواد به خودش آسیب بزنه رو بدونم. (هرچند که فکر نمی‌کنم چند همسری به این موضوع محدود بشه.)
جدا از مسئله بالا درک نمی‌کنم که یک نفر چرا یک فرد متاهل بخواد چند همسر داشته باشه. اضافه کردن یک رابطه جدید چه چیزی می‌تونه ارائه بده؟

Roxan

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
حتی حتی حتی جدا از این داستان‌ها
اگه بچه‌ای با مثلا چنین وضعیتی به دنیا بیاد آیا تو خونه مثلا بین بچه این پدر و اون پدر اختلاف به وجود نمیاد؟ حتی اگه نیاد آیا جامعه ما میتونه پذیرای این موضوع باشه؟ به نظرم باید همه جنبه‌ها رو در نظر گرفت.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
اگه درست متوجه شده باشم منظورت این هست که اگه طرفین راضی باشند این موضوع منع حقوقی از نظرت نداره.
سوالی که برای من پیش میاد این هست که نظرت در خصوص اعمالی نظیر مرگ خود خواسته، اعتیاد یا هر عملی که موجب این می‌شه که فرد به خودش آسیب بزنه چیه؟
البته با این سوالم قصد نداشتم چند همسری زیر سوال ببرم در کل می‌خواستم نظرت رو در خصوص منع قانونی اینکه فرد بخواد به خودش آسیب بزنه رو بدونم. (هرچند که فکر نمی‌کنم چند همسری به این موضوع محدود بشه.)
جدا از مسئله بالا درک نمی‌کنم که یک نفر چرا یک فرد متاهل بخواد چند همسر داشته باشه. اضافه کردن یک رابطه جدید چه چیزی می‌تونه ارائه بده؟

به نظرم اگه یه نفر علیرغم صحبت با مشاور و بررسی زیاد باز هم میخواد به زندگیش پایان بده، انسانی ترین کار اینه که دولت براش امکان مرگ بدون درد رو فراهم کنه.

در مورد اعتیاد یه مقدار بیشتر جای بحث هست، چون علاوه بر خود فرد، هزینه ی زیادی برای جامعه هم داره.

در مورد چند همسری، من میتونم دلایل زیادی مطرح کنم که ادما بر مبنای اونا بخوان چند تا شریک جنسی داشته باشن. این که من خودم چنین حسی رو دارم یا نه، یه بحث دیگه ست، ولی ازدواج فقط رابطه ی جنسی نیست.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
به نظرم اگه یه نفر علیرغم صحبت با مشاور و بررسی زیاد باز هم میخواد به زندگیش پایان بده، انسانی ترین کار اینه که دولت براش امکان مرگ بدون درد رو فراهم کنه.

در مورد اعتیاد یه مقدار بیشتر جای بحث هست، چون علاوه بر خود فرد، هزینه ی زیادی برای جامعه هم داره.

در مورد چند همسری، من میتونم دلایل زیادی مطرح کنم که ادما بر مبنای اونا بخوان چند تا شریک جنسی داشته باشن. این که من خودم چنین حسی رو دارم یا نه، یه بحث دیگه ست، ولی ازدواج فقط رابطه ی جنسی نیست.
خب برداشتم اینه که بر این نظر هستی که اگه یک فرد صرفاً بخواد به خودش آسیب برسونه دولت نباید از لحاظ قانونی منعش کنه ولی اگه اون عمل فرد برای جامعه هم هزینه‌ بردار بود قانونی بودن عمل رو جایز نمی‌دونی. اگه اشتباه برداشت کردم بفرما.

من اصلاً مسئله رو شخصی نکردم که بگم خودت چه حسی داری. بلکه خواستم ببینم اگه چند همسری را مفید می‌بینی دلایلت رو ارائه بدی. به هر حال زندگی خصوصی شما برای من جذابیتی نداره :))

تذکر هم بدم که من نگفتم که ازدواج فقط رابطه جنسی هست. پرسیدم که در رابطه چند همسری فرد چه چیز بیشتری بدست میاره؟
اگه چیزی برای ارائه داری بفرما اگه هم نداری مجبور به جواب دادن نیستی.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
امیرحسین Euthanasia چیزِ بدی نیست. با بقیه‌ی موارد کاری ندارم اما مرگِ خودخواسته یعنی داری برای مرگ و زندگیِ خودت تصمیم می‌گیری. اختیارِ مرگ و زندگیِ هر شخص برعهده‌ی خودشه، علی‌الخصوص اگه براش دلیل خوبی مثل پایان دادن به دردی بی‌پایان یا مریضی‌ای لاعلاج داشته باشه.

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
امیرحسین Euthanasia چیزِ بدی نیست. با بقیه‌ی موارد کاری ندارم اما مرگِ خودخواسته یعنی داری برای مرگ و زندگیِ خودت تصمیم می‌گیری. اختیارِ مرگ و زندگیِ هر شخص برعهده‌ی خودشه، علی‌الخصوص اگه براش دلیل خوبی مثل پایان دادن به دردی بی‌پایان یا مریضی‌ای لاعلاج داشته باشه.
اگه از حرفماینطور برداشت کردی که این عمل رو همسطح اعتیاد می‌دونم عذر می‌خوام. من بدون قضاوت اون مسائل می‌خواستم ببینم که آیا خط قرمزی برای @Nimbus در خصوص انجام کارهایی که به فرد آسیب می‌رسونه وجود داره یا نه. سوال اصلیم هم متاسفانه هنوز پاسخ نداده
راستشو بخواین من موافق چند همسری نیستم ولی خب وان نایت استند چرا.چون چند همسری مقایسه میاره و مقایسه م حسادت.ک اره همسر شماره یک فلان کارو واسم میکرد ولی تو نمیتونی.‌‌‌...
تازه وقتی از یکیشون ناراحتی میای با اون یکی درد دل میکنی .یعنی پرایویسی بین دو نفر نیست و همیشه یک الی چند نفر از ریز جزئیات رابطه ت با خبرن.بچه هایی م ک به دنیا میان تحت تاثیر روابط پدر مادرشون قرار میگیرن و بسته به اینکه والدشون چ قد مورد توجه ولد دومی شونه مورد حسادت همسر یا همسران دیگه قرار میگیرن و اگه یکی از والد ها دارای کمترین ارزش واسه والد دوم باشه اون بچه هم تحت تاثیرش قرار میگیره و حتی روابطش با بچه های دیگه ای ک از طرف یک والد مشترکن.وان نایت استند تحت شرایطی میتونه اوکی باشه.مثلا خب طرف به دلایلی نمیتونه یه کار خاصی رو انجام بده و اون یکی طرفم به شدت مصره ک این اتفاق بیفته.یا مثلا بعد ۲۰ ۳۰ سال میخوان یه تنوعی ایجاد شه.یا چمیدونم یه همچین شرایطی یا برای یه مدت طولانی به هم دسترسی ندارن.ولی اینکه فرت و فرت برن با این و اون بخوابن اوکی نیستم.(البته ک وان نایت استند هم باید با اطلاع و موافقت هر دو طرف انجام بشه)
بنظرت انجام این عمل باعث نمیشه که قبح رابطه داشتن بشکنه؟ از کجا مطمئنی که وقتی این عمل براشون عادی شد با همون سفت و سختی قبل با اطلاع و اجازه و... انجامش بدند؟:))

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
اگه از حرفماینطور برداشت کردی که این عمل رو همسطح اعتیاد می‌دونم عذر می‌خوام. من بدون قضاوت اون مسائل می‌خواستم ببینم که آیا خط قرمزی برای @Nimbus در خصوص انجام کارهایی که به فرد آسیب می‌رسونه وجود داره یا نه. سوال اصلیم هم متاسفانه هنوز پاسخ نداده
آها نه کلاً می‌خواستم بگم آتانازی «آسیب‌زننده به فرد» نیست. البته تکنیکلی بخوای بگی آره داره فرد رو می‌کشه :‌)) اما امیدوارم بگیری که چیه منظورم.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
کلا از این منظر دیده شد به موضوع که از لحاظ اخلاقی خوبه یا بد
اینکه میگید هر دو طرف بتونن چند همسر داشته باشن خب اصلا اگر قرار باشه چند همسری فرهنگ بشه تنها راه موجود همینه
اما در جامعه ما چند همسری نه تنها فرهنگ نیست بلکه منفی هم هست.
چند همسری از نظر من سه تا کاربرد داره: (به ترتیب اهمیت)
۱- یک بخش کوچکی از جامعه که نیاز جنسی خودشون رو نمیتونن با همسرشون برطرف بکنن یا.... با بخشی از جامعه که زنان مجرد و بیوه هستند و مشکلات مالی دارن خنثی میشه و برای اون زنان یک چتر حمایتی هم هست. این فساد اخلاقی رو کاهش میده.

۲- از لحاظ امنیتی هم، در زمان جنگ در صورت کشته شدن و شهادت بخش زیادی از جمعیت مردان، جایگزینی اونها عملا ممکن نیست ولی با ازدواج مردان برای بار دوم میشه از فاجعه جلوگیری کرد. البته کاربرد این بیشتر در زمان قدیم بوده و در زمان فعلی بیشتر می‌تونه در یک منطقه جنگ زده خاص کاربرد داشته باشه که بعید میدونم.

۳- وقتی فرد بچه دار نمیشه. در دین زرتشتی وقتی بچه دار نشدن بعد هفت‌سال مرد می‌تونه مجدد ازدواج بکنه بدون طلاق زن اول. اینطوری زن اول بخاطر بچه نداشتن بیوه نمیشه و تحت فشار قرار نمیگیره و از لحاظ احساسی هم ضربه سبکتری بهش میخوره.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
مرد شریف و نجیب فقط یک زن داره.اگر غیر ازین باشه پس شرفی درش نیست.
باخت دادی جناب
محمدرضا شاه بصورت رسمی سه ازدواج، منتها با طلاق قبلی داشت اینو چیزی نمیگم.
ولی با این نظر شما رضاخان آدم بیشرفیه.
حالا یا از رضاخان تبری بجوی یا از از حرفت عقب بکش😏

زار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0
البته خب توی ایران که non-monogamy به صورت رسمی و قانونی وجود نداره و کسی هم که توی همچین رابطه‌ای باشه مثل خیلی از مسائل دیگه معمولا پنهانیه، و چیزی که با شنیدن "چند همسری" یادش میفتیم همون مجاز بودن چهار تا زن و بی‌نهایت تا صیغه موقتو این داستاناس نه زن/مردی که بیشتر از یک شریک عاطفی/جنسی داره و اسم رفتارش هم خیانت نیست.
همه داریم زندگی میکنیم توی این کشور دیگه. وقتی مردی بیشتر از یکبار ازدواج می‌کنه این یه رابطه عاطفی یا جنسی بی‌خطر برای همه افراد و با رضایت همه نیست، روابط متعدد فقط برای مرده که زن حالا یا می‌ره یا به هر دلیلی (مثلا تمام دردسرهای با لیبل "مطلقه" زندگی کردن، نداشتن استقلال مالی، ترس از دست دادن یا تنها گذاشتن بچه‌هاش) مجبور میشه بمونه.
پس نه. چند همسری ایرانی-اسلامی نه.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
کلا از این منظر دیده شد به موضوع که از لحاظ اخلاقی خوبه یا بد
اینکه میگید هر دو طرف بتونن چند همسر داشته باشن خب اصلا اگر قرار باشه چند همسری فرهنگ بشه تنها راه موجود همینه
اما در جامعه ما چند همسری نه تنها فرهنگ نیست بلکه منفی هم هست.
چند همسری از نظر من سه تا کاربرد داره: (به ترتیب اهمیت)
۱- یک بخش کوچکی از جامعه که نیاز جنسی خودشون رو نمیتونن با همسرشون برطرف بکنن یا.... با بخشی از جامعه که زنان مجرد و بیوه هستند و مشکلات مالی دارن خنثی میشه و برای اون زنان یک چتر حمایتی هم هست. این فساد اخلاقی رو کاهش میده.

۲- از لحاظ امنیتی هم، در زمان جنگ در صورت کشته شدن و شهادت بخش زیادی از جمعیت مردان، جایگزینی اونها عملا ممکن نیست ولی با ازدواج مردان برای بار دوم میشه از فاجعه جلوگیری کرد. البته کاربرد این بیشتر در زمان قدیم بوده و در زمان فعلی بیشتر می‌تونه در یک منطقه جنگ زده خاص کاربرد داشته باشه که بعید میدونم.

۳- وقتی فرد بچه دار نمیشه. در دین زرتشتی وقتی بچه دار نشدن بعد هفت‌سال مرد می‌تونه مجدد ازدواج بکنه بدون طلاق زن اول. اینطوری زن اول بخاطر بچه نداشتن بیوه نمیشه و تحت فشار قرار نمیگیره و از لحاظ احساسی هم ضربه سبکتری بهش میخوره.
اگر کاربردهایی که گفتم اشتباهه بنویسید چرا 🤨

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
خب برداشتم اینه که بر این نظر هستی که اگه یک فرد صرفاً بخواد به خودش آسیب برسونه دولت نباید از لحاظ قانونی منعش کنه ولی اگه اون عمل فرد برای جامعه هم هزینه‌ بردار بود قانونی بودن عمل رو جایز نمی‌دونی. اگه اشتباه برداشت کردم بفرما.

من اصلاً مسئله رو شخصی نکردم که بگم خودت چه حسی داری. بلکه خواستم ببینم اگه چند همسری را مفید می‌بینی دلایلت رو ارائه بدی. به هر حال زندگی خصوصی شما برای من جذابیتی نداره :))

تذکر هم بدم که من نگفتم که ازدواج فقط رابطه جنسی هست. پرسیدم که در رابطه چند همسری فرد چه چیز بیشتری بدست میاره؟
اگه چیزی برای ارائه داری بفرما اگه هم نداری مجبور به جواب دادن نیستی.
سوال پرسیدی، جوابتو دادم

خود درگیری داری ظاهرا

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
سوال پرسیدی، جوابتو دادم

خود درگیری داری ظاهرا
سوال من این بود چند همسری چه چیزی به زندگی زناشویی اضافه می‌کنه که در تک همسری زوج نمی‌تونند بهش دست پیدا کنند؟
پاسخ شما:
که عملا گفتی یک سری دلایل داری ولی دلایلتو بیان نکردی. انتظار داری ذهنتو بخونم؟
دوباره ازت خواستم که دلایل مطرح کنی ولی بجای جواب دادن می‌گی که من خوددرگیری دارم.
متأسفانه گول سنت رو خوردم و لزومی هم نمی‌بینم بیشتر از این وقتم رو پای یه بچه تلف کنم.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
سوال من این بود چند همسری چه چیزی به زندگی زناشویی اضافه می‌کنه که در تک همسری زوج نمی‌تونند بهش دست پیدا کنند؟
پاسخ شما:

که عملا گفتی یک سری دلایل داری ولی دلایلتو بیان نکردی. انتظار داری ذهنتو بخونم؟
دوباره ازت خواستم که دلایل مطرح کنی ولی بجای جواب دادن می‌گی که من خوددرگیری دارم.
متأسفانه گول سنت رو خوردم و لزومی هم نمی‌بینم بیشتر از این وقتم رو پای یه بچه تلف کنم.

این که یه نفر یکی دیگه رو تو خیابون ببینه و ازش خوشش بیاد و بخواد باهاش بخوابه، یا نخواد تا آخر عمرش فقط با یه نفر رابطه ی جنسی داشته باشی ولی تهش شب بتونه بیاد با همسرش و بچه هاش شام بخوره و سریال ببینه جزو دلایلیه که فکر کنم هر کسی میتونه تصور کنه، انتظار نداشتم انقدر vanilla باشی :))

بعضیا زمان زیادی تو سفر هستن برای مدت طولانی، یا بعضی زوج ها ناچارن تو دو تا شهر دور یا دو تا کشور مختلف زندگی کنن، و سالی یکی دو ماه کنار هم زندگی میکنن (حداقل به صورت موقت) و پیش میاد با هم قرار هایی بذارن مثل داشتن رابطه با بقیه.

آیا ریسک به خطر افتادن رابطه هست؟ آره خیلی زیاد، و خیلی وقتا این انتخاب آخرین انتخاب طرفین قبل از جدا شدن و طلاقه.

بالا