• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت
  • شروع کننده موضوع

منهوک

مهمان
سلام
من در آستانه یازدهم ام
رشتم تجربیه
ولی حس می کنم برا ریاضی ساخته شدم
چقدر من من میکنم
ببخشید
در هر صورت کسی میتونه کمکم کنه از شک دربیام؟
به هر دو هم علاقه دارم

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
خودتو تو اینده تصور کن
ببین با چ شغلی حال می کنی
درسته ک مسلما شغل پیرو رشته نیست .. ولی حداقلش بی تاثیر هم نیست
می تونی حتی ب جای ی پزشک ، ی بیوتکنولوژیست یا یه محقق سلولی مولکولی شی .. با چی حال می کنی

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
دقیقا امروز معلم ریاضیم همچنین حرفایی زد...
حس می کنم رشته های تجربی پیشرفت زیادی ندارن و مثلا یه پزشک هر روزش چه فرقی باهم میتونه داشته باشه؟
پزشک داریم تا پزشک
ی پزشک هست از صبح تا شب تو مطب با بیمارستان .. نه نه ی هیئت علمی چیزی ..
یکی هست عمومیشو ک خوند تو دوره عمومیش کلی ریسرچ انجام داده و بعد برا پست داک اپلای می کنه ... سرشناس میشه و بعد برای گرفتن وقت جراحی / ویزیت تو کل دنیا براش دست و پا میشکنن

هاینتس

کافرِ مُزلف | فاحشه
نام مرکز سمپاد
شهر
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام
من در آستانه یازدهم ام
رشتم تجربیه
ولی حس می کنم برا ریاضی ساخته شدم
چقدر من من میکنم
ببخشید
در هر صورت کسی میتونه کمکم کنه از شک دربیام؟
به هر دو هم علاقه دارم
من هم امسال کنکور تجربی دادم ولی میخوام تغییر رشته بدم

اگه دوستان تجربه ای دارن به اشتراک بگذارن

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خب یه نفر تو کلاس ما بود که ریاضی میخوند و کنکور تجربی داد.امسال هم به این نتیجه رسید که باید میرفته انسانی!این واگرایی تو تصمیماتش خیلی بهش ضربه زد چون عملا نمیدونست داره چیکار میکنه و هر رشته ای رو میدید میگفت علاقه دارم و میخوام برم سمتش خب اینا ادمو عقب میندازه.بنظرم ادم بین علاقه هاش باید اولویت بندی کنه اونم بر اساس منطق و استعداد هاش و وارد یه جو یک بعدی علاقه نشه فقط.چون قرار نیست صرفا علاقه جوانب یک رشته ای رو تامین کنه و فقط "علاقه" نیست کلی فاکتور دیگه هست مثلا شناخت درست از رشته و البته اینده شغلی که در برخی مواقع ربطی به رشته تحصیلی نداره.

آخرین ویرایش:

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
ایندت رو با هر رشته تصور کن
کدوم حال میده بهت؟

هدفت چیه؟ تو زندگی میخوای چیکار بکنی؟
مشخص کردنش خالی از لطف نیست

Otaku.ir

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1402
انگیزت برای تغییر رشته چیه یا مثلا خودت استعدادت رو میشناسی یا خواسته واقعیتو می دونی اول باید از جوانب مختلفی مطمئن بشی واقعا یه چیزو چقدر می خوای و یا اون انتخابت چه تاثیری تو خودت و آیندت داره اگه دیدی از همه جوانب مطمئنی که میخوای بعد اقدام کن،شاید فکر کنی زیاد دارم سخت میگیرم ولی واقعا انتخابت هر چقدرم بزرگ یا کوچیک تو حال وآیندت تاثیر زیادی داره و این انتخاب چیزیه که به زنجیره انتخاب های خیلی مهم دیگه متصله و کلی مسیرتو عوض میکنه مثلا میرسه به رشته دانشگاهی بعد شغل ویا موقعیت و جایگاه در جامعه،خانواده،تاثیر اطرافیان و.... پس اینجا بهتره برای انتخابت یه خورده سختگیر باشی ولی خب اگه واقعا بهش علاقه داری بهتره انتخاب کنی تا بعدا حسرتشو نخوری که جلوی دلتو گرفتی.....

Otaku.ir

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1402

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
علاقه اگه باشه هم خوب میخونی و از هر چیزی به خاطرش میگذری هم شغلت بهت میچسبه و تو دانشگاهم جا نمی زنی

هاینتس

کافرِ مُزلف | فاحشه
نام مرکز سمپاد
شهر
سال فارغ التحصیلی
0000
همه ی بچه ها پس از گذر از دوره راهنمایی مجبور به انتخاب مسیر آینده میشن و تو این راه خیلی ها ممکنه تصمیم اشتباهی بگیرن و راهشون را اشتباهی انتخاب کنن بعضی ها بعد از اینکه می‌فهمن اشتباه کردن سعی می کنن با استفاده از دور برگردان تغییر رشته به مسیر مورد علاقه شون برسن

من خودم یکی از هزاران نفری هستم که فهمیدم مسیرم را اشتباه انتخاب کردم و میخوام تغییر رشته بدم از تجربی به ریاضی تو این مسیر مطمئنا سختی هایی هست دوست دارم از تجربه شما استفاده کنم چه کسانی که تغییر رشته داده اند و چه کسانی که رشته ریاضی تحصیل کرده اند

اگه شما هم قصد تغییر رشته دارید نظراتتون را به اشتراک بزارید

حافظ سلطانی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شید اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
خواهشمندم که سمت علاقه بری.من هم اول رشته تجربی بودم الان م شیمی شریف می شینم.

حافظ سلطانی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شید اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

Take it EZ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
2022

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

Take it EZ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
2022
شايد
شايدم كلا شغلى وجود نداره

حافظ سلطانی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شید اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
حقیقت 1: شما به همه رشته ها به یک اندازه علاقه مند نیستید. حتما در طول زندگی شما همیشه مسائل و مباحثی بودن که شما رو بیشتر از بقیه مشتاق میکردن. اینا خیلی مهمن یعنی شما نباید به زور به خودتون بقبولونین که یک رشته دیگه که وضعیت مالی فارغ التحصیلانش بهتره رو دوست دارین.
حقیقت 2: در واقع آدم فقط یک رشته دانشگاهی مورد علاقه نداره و تعداد زیادی از رشته‌ها احتمالا هستن که شما اگه بخونین به مباحثشون خیلی علاقه‌مند می‌شین.
حقیقت 3: در ایران تعداد زیادی از رشته‌های دانشگاهی هستن که اگر از اون‌ها فارغ‌التحصیل بشین احتمال این که بتونین یک زندگی راحت و درآمد کافی داشته باشید خیلی کمه. استثنائاتی شاید وجود داشته باشه ولی شما اگه یک وضعیت خیلی استثنائی ندارید احتمالا با مشکل روبه رو میشین.
حقیقت 4: تعداد زیادی آدم فارغ‌التحصیل ناکارآمد وجود دارن که اگه باهاشون صحبت کنین به شما میگن که وضع رشته‌شون خیلی بده و کار نیست و این حرفا، در حالی که خودشون نه درس خوندن و نه کار بلدن. یعنی رشته هایی هم هستن که با وجود این که تعداد زیادی فارغ‌التحصیل بی‌کار یا کم‌درآمد دارن، وضع کاریشون برای کسی که دنبال یاد گرفتن کار میره بد نیست.
من مدت زیادی می خواستم به خودم بقبولونم که تجربی رو هم به اندازه ریاضی دوست دارم و این که آدم بخواد تنبلی کنه و از تکلیف و امتحان بدش بیاد برای همه رشته ها هست. ولی حقیقت این بود که تجربی من رو مشتاق نمی‌کرد و من هم سوم دبیرستان به ریاضی تغییر رشته دادم. در زمان انتخاب رشته کنکور، من به خیلی رشته ها علاقه مند بودم(فکر می‌کردم که علاقه‌مندم): روانشناسی، اقتصاد، مدیریت مالی، آمار، کامپیوتر، ریاضیات و کاربردها، صنایع و در درجه بعد مکانیک، عمران، مواد. که خب از بین اینا اونی رو شرایط مالی بهتری تو ایران داشت رو انتخاب کردم. می‌خوام این نتیجه رو بگیرم که شما از بین رشته هایی که واقعا بهشون علاقه مندین باید اونی رو انتخاب کنین که شرایط بهتری داره نه این که اساسا برین رشته ای که جزو رشته های مورد علاقه تون نیست.

آخرین ویرایش:

Iman Page

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1
سلام
من میخوام از تجربی به ریاضی تغییر رشته بدم، دوازدهم هستم
آیا امکان تغییر رشته وجود داره؟ اگر بله، شرایطش چطوره؟ (من توی سمپاد میخونم و مدرسمون فقط رشته تجربی داره، اگه بخوام تغییر رشته بدم باید برم یک مدرسه دیگه)

چقدر کتاب های رشته تجربی و ریاضی تفاوت دارن؟
رشته و دانشگاه هدف، مهندسی کامپیوتر شریف هست ، حداقل رتبه لازم چقدر هست؟

بالا