• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنکور سوالات و مشکلات درسی کنکور ۹۹

sara.p79

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
نه دیگه گفتم مقایسه باید مطابقت داشته باشن ولی واسه مقایسه مذکر با مونث از صفت تفضیلی مذکر استفاده میشه
نه آخه میکرو اینو نوشته بود که برای مقایسه ی دو تا مونث حتی از صفت تفضیلی مذکر استفاده میکنیم ~X(

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
نه آخه میکرو اینو نوشته بود که برای مقایسه ی دو تا مونث حتی از صفت تفضیلی مذکر استفاده میکنیم ~X(
میشه استفاده کرد غلط نیست ولی بهتره همون مونث باشه. حالا چرا میکرو؟!

sara.p79

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
میشه استفاده کرد غلط نیست ولی بهتره همون مونث باشه. حالا چرا میکرو؟!
چون منبعمه :-"
نه اخه اینجا بحث بهتر اینا نیست :-"
من گیج شدم قشنگ! الان اینجا چرا نمیتونه صفت باشه کبری؟ چون قبلش اومده؟ اگر قبلش اومده با قاطعیت نمی شه گفت صفتشه؟
یه سوال دیگم برام ایجاد شد توی جمله ی کانت نریم هی التلمیذه الافضل فی المدرسه مگه افضل صفت تلمیذه نیست پس چرا باهاش همخونی نداره؟

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
چون منبعمه :-"
نه اخه اینجا بحث بهتر اینا نیست :-"
من گیج شدم قشنگ! الان اینجا چرا نمیتونه صفت باشه کبری؟ چون قبلش اومده؟ اگر قبلش اومده با قاطعیت نمی شه گفت صفتشه؟
یه سوال دیگم برام ایجاد شد توی جمله ی کانت نریم هی التلمیذه الافضل فی المدرسه مگه افضل صفت تلمیذه نیست پس چرا باهاش همخونی نداره؟
اخه دختر یکم دقت کن دیگه:D هردو مثالی که زدی صفت عالی(به معنی ترین) هست نه صفت تفضیلی( به معنی تر) پس مقایسه ای صورت نگرفته و در مثال اول بزرگترین شهر و در مثال دوم بهترین دانش اموز معنی میشه کههردو باید به صورت مذکر صفتشون بیان بشه

panah

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نمیدانم آن کجا
سال فارغ التحصیلی
1397
خب من دو تا سوال دارم :D
اولین اینکه وقتی از صفت تفضیلی استفاده میکنیم اول کلمه لزومی به منطبق نداره و امیشه بر وزن افعل میاریم؟
دو اینکه توی یه ترکیبی مثل افضل التملیذ ، افضل اینجا صفت نیست؟ یعنی هیچ وقت نمیشه صفت قبل از اسم بیاد
ممنونم **:

نمیدونم منظورتو درست فهمیدم یا نه !!?
ببین طبق کتاب هیچ وقت توی مقایسه نباید مونث بیاری صفت رو!
حتی نکته ی سوال کنکور انسانی۹۸ هم بود ؛
هرموقع بخوایم دو چیز رو مقایسه کنیم ، باید از اسم تفضیل بر وزن افعل استفاده کنیم نه فعلی ،حتی اگر طرفین مقایسه مونث باشند!

طبق کتاب صفت رو هم بعد موصوف میاریم چون که ، وقتی میگیم صفت از موصوف تبعیت میکنه ،پس یعنی بعدش اومده که میتونه تبعیت کنه .

پ.ن: اها الان فهمیدم مشکلت چیه ! قواعد درس اول عربی یازدهم رو از رو کتاب بخونی حل میشه! این قواعد اسم تفضیل رو با قواعد صفت ها اشتباه گرفتی.
خواهش میکنم : *

آخرین ویرایش:

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
هرموقع بخوایم دو چیز رو مقایسه کنیم ، باید از اسم تفضیل بر وزن افعل استفاده کنیم نه فعلی ،حتی اگر طرفین مقایسه مونث باشند!

طبق کتاب صفت رو هم بعد موصوف میاریم چون که ، وقتی میگیم صفت از موصوف تبعیت میکنه ،پس یعنی بعدش اومده که میتونه تبعیت کنه .
برای انسانی زیاد نمی تونم نظر بدم ولی من خودم دورگم(بابام متولد کویت) به هرحال شنیدم که استفاده کنن مثلا الفاطمه کبری من الزهرا البته بالا هم گفتم میشه از مذکر هم استفاده کرد ولی نمی دونم چرا میگید کتاب تاکیدش استفاده از مذکره:-?
به هرحال برای کنکور فک کنم بهتر باشه همین که شما گفتید رو استفاده بکنیم. راستی کتاب توصیه عجیب دیگه ای هم در این زمینه داره ایا؟ در بقیه موارد از چی باید استفاده بکنیم؟ کلا کجا مونث میشه استفاده کرد پس؟
ممنون میشم جوابمو بدید

sara.p79

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
نمیدونم منظورتو درست فهمیدم یا نه !!?

پ.ن: اها الان فهمیدم مشکلت چیه ! قواعد درس اول عربی یازدهم رو از رو کتاب بخونی حل میشه! این قواعد اسم تفضیل رو با قواعد صفت ها اشتباه گرفتی.
کاملاً متوجه شدم ممنون :D
بوس به سر و شکلت ^___^
ممنون که وقت گذاشتی

panah

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نمیدانم آن کجا
سال فارغ التحصیلی
1397
برای انسانی زیاد نمی تونم نظر بدم ولی من خودم دورگم(بابام متولد کویت) به هرحال شنیدم که استفاده کنن مثلا الفاطمه کبری من الزهرا البته بالا هم گفتم میشه از مذکر هم استفاده کرد ولی نمی دونم چرا میگید کتاب تاکیدش استفاده از مذکره:-?
به هرحال برای کنکور فک کنم بهتر باشه همین که شما گفتید رو استفاده بکنیم. راستی کتاب توصیه عجیب دیگه ای هم در این زمینه داره ایا؟ در بقیه موارد از چی باید استفاده بکنیم؟ کلا کجا مونث میشه استفاده کرد پس؟
ممنون میشم جوابمو بدید

شب میام فکر میکنم چیزی به ذهنم اومد مینویسم حتما.

عرب زبان ها تو محاوره بعضی چیزا رو رعایت نمیکنن ،کتاب هم خیلی چیزا رو ممکنه اشتباه گفته باشه ... همین کتابو در نظر بگیرین کنکورو رد کنیم :))

sara.p79

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
اخه دختر یکم دقت کن دیگه:D هردو مثالی که زدی صفت عالی(به معنی ترین) هست نه صفت تفضیلی( به معنی تر) پس مقایسه ای صورت نگرفته و در مثال اول بزرگترین شهر و در مثال دوم بهترین دانش اموز معنی میشه کههردو باید به صورت مذکر صفتشون بیان بشه
اوکی شدم ممنون!
عا. یه چیزی بگم اون مثال دوم غلطه باید بشه التلمیذه فضلی!
ممنون میشم جوابمو بدید
خب قواعد کتاب ما ناقصه :-"
من چیزهایی که متوجه شدم رو میگم ، هر جاش اشکال داشت بقیه ی دوستان لطف بفرمایند اصلا کنند : دی
کلا توی مقایسه حتی دو تا مونث هم میایم از مذکر استفاده میکنیم.
به قول دوستمون حتماً صفت بعد از موصوف میاد. وقتی هم داریم از اسم تفضیل قبل اسم ها استفاده میکنیم ، حتماً باید بر اساس افعل باشه . کلا تنها وقتی که میایم صفت تفضیلی/ برتر رو با اسم تطابق میدیم که به صورت موصوف صفت باشن و در واقع صفت بعد از اسم مورد نظرمون بیاد.

آخرین ویرایش:

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
شب میام فکر میکنم چیزی به ذهنم اومد مینویسم حتما.

عرب زبان ها تو محاوره بعضی چیزا رو رعایت نمیکنن ،کتاب هم خیلی چیزا رو ممکنه اشتباه گفته باشه ... همین کتابو در نظر بگیرین کنکورو رد کنیم :))
مرسی:RedHeart

• لایک
امتیازات: panah

panah

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نمیدانم آن کجا
سال فارغ التحصیلی
1397
سلام،
_جمع غیر عاقل ، فعل و اسم اشاره مفرد مونث میاد همراهش.

_و این مثال
خرجَت التلمیذات (از لحاظ جنس مطابقت دارن ولی فعل مفرده)

_و برای جمع غیر عاقل ، حال رو مفرد مونث میاریم.

فعلا اینا یادم اومد قولشو داده بودم گفتم بنویسمشون:‌)

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
سلام،
_جمع غیر عاقل ، فعل و اسم اشاره مفرد مونث میاد همراهش.

_و این مثال
خرجَت التلمیذات (از لحاظ جنس مطابقت دارن ولی فعل مفرده)

_و برای جمع غیر عاقل ، حال رو مفرد مونث میاریم.

فعلا اینا یادم اومد قولشو داده بودم گفتم بنویسمشون:‌)
بسی متشکرم❤

• لایک
امتیازات: panah

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
9yrb_capture77.png

سلامی دوباره
من بازم سوالام فوران کرده یکی میشه اینو واسم حل کنه؟ با تشکر پیشاپیش :D
s34j_2020-05-31_110343.png

dre1_2020-05-31_110324.png

میشه این دو تا رو حل کنین خودم حل میکنم به نظرم راهم هم درسته ولی به جواب معلم نمی رسم :(
پیرو سوالای قبلیم بگم که سوال اولی که فرستادم 51 تا 301 بوده صورت سوالش
و سوال دو همون 0/2016 میشه و معلم جواب آخر رو اشتباه نوشته
باشد که معلممون رستگار شود :|
پ.ن: بی زحمت زودتر جواب بدین ممنون میشم فردا امتحان ترم دارم

sara.p79

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
9yrb_capture77.png

سلامی دوباره
من بازم سوالام فوران کرده یکی میشه اینو واسم حل کنه؟ با تشکر پیشاپیش :D

پیرو سوالای قبلیم بگم که سوال اولی که فرستادم 51 تا 301 بوده صورت سوالش
و سوال دو همون 0/2016 میشه و معلم جواب آخر رو اشتباه نوشته
باشد که معلممون رستگار شود :|
پ.ن: بی زحمت زودتر جواب بدین ممنون میشم فردا امتحان ترم دارم
خب وقتی یکی 3 یه برای اینکه جمع دو تاس کم تر از پنج باشه اون یکی تاس فقط میتونه یک باشه که می شه یک ششم؟ درست متوجه شدم؟

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
خب وقتی یکی 3 یه برای اینکه جمع دو تاس کم تر از پنج باشه اون یکی تاس فقط میتونه یک باشه که می شه یک ششم؟ درست متوجه شدم؟
در واقع این یک احتمال شرطیه
احتمال مجموع تاس ها پنج باشه به شرط اینکه یک تاس سه بیاد
یعنی اگه A رو بگیریم پیشامد اینکه مجموع دو عدد کمتر از پنجه و B رو بگیریم پیشامد اینکه یک از این اعداد سه باشه میشه احتمال A به شرط B پس میشه تعداد اعضای اشتراکشون به تعداد اعضای پیشامد B
اشتراکشون میشه (1،3) و (3،1) یعنی دو تا
و امااا مشکلی که ما داشتیم توی اعضای B بود مشکل این بود که اگر بگیم دو (چون میتونن اعداد جا به جا بشن و یه بار مثلا تاس اول یک بیاد یه بار تاس دوم 3 و یک بارم بر عکس) در شش (حالات ممکن برای یک تاس) در یک (یک تاس فقط میتونه سه بیاد نه هیچ عدد دیگه ای) اشتباهه چون (3،3) رو دو بار حساب کردیم در حالیکه جابه جایی (3،3) باعث تغییرش نمیشه پس بگیم 11 تا؟ بازم نه چرا؟ چون گفته یک تاس سه بیاد نباید حالتی که دوتاش سه میاد رو حساب کنیم در چه حالتی حساب می کردیم؟ اگه می گفتیم عدد سه در اون پیشامد مشاهده بشه
تیکه ای که اشکال داشتیم رو از معلم پرسیدیم گفتم منتقل کنم

آخرین ویرایش:

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
یعنی اگه A رو بگیریم پیشامد اینکه مجموع دو عدد کمتر از پنجه و B رو بگیریم پیشامد اینکه یک از این اعداد سه باشه میشه احتمال A به شرط B پس میشه تعداد اعضای اشتراکشون به تعداد اعضای پیشامد B
و امااا مشکلی که ما داشتیم توی اعضای B بود مشکل این بود که اگر بگیم دو (چون میتونن اعداد جا به جا بشن و یه بار مثلا تاس اول یک بیاد یه بار تاس دوم 3 و یک بارم بر عکس) در شش (حالات ممکن برای یک تاس) در یک (یک تاس فقط میتونه سه بیاد نه هیچ عدد دیگه ای) اشتباهه چون (3،3) رو دو بار حساب کردیم در حالیکه جابه جایی (3،3) باعث تغییرش نمیشه پس بگیم 11 تا؟ بازم نه چرا؟ چون گفته یک تاس سه بیاد نباید حالتی که دوتاش سه میاد رو حساب کنیم در چه حالتی حساب می کردیم؟ اگه می گفتیم عدد سه در اون پیشامد مشاهده بشه
جواب کدوم سوالا رو لازم داری؟

sara.p79

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
بعد از "و اما مشکلی که داشتیم" ؛ متوجه نشدم چی گفتی. نظر خودم رو بذارم بگم:
اول اینکه معمولاً وقتی سوال نمیگه ، تاس ها یکسان ان . من هم یکسان در نظرشون گرفتم
ولی دو حالت داریم علت اینکه دو حالت داریم اینه که گفته یکی از تاس نگفته اولی یا دومی. پس هم میتونیم تاس هارو به ترتیب بندازیم هم با هم.
در حالت با هم که مشخصه : ما میدونیم یکی از تاس ها 3 اومده پس اون یکی تاس احتمال یک از شش داره که یک بیاد.
حالت دوم
: اینکه به ترتیب بندازیم. میشه توی یک دوم حالت ها اون سه اول میاد و تاس دوم به حالت یک از شش یک میاد توی حالت بعدی به حالت یک دوم در یک ششم یک اومدن تاس اول میشه یک دوازدهم پس جمع این دو می شه یک ششم.

sara.p79

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
متوجه شدم چی میگی . درسته کاملاً. به نظرم دو یازدهمی که میگی درسته. ولی متوجه نمی شم چرا راه حل خودم غلطه!

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
جواب کدوم سوالا رو لازم داری؟
سوال جدید دارم :D
py23_capture6686.png

من بیست چهل و پنجم به دست میارم
اینکه اون سوال قبل رو که فرستاده بودم همون که میگه " در پرتاب دوتاس اگر یک تاس سه بیاد ..." رو تایید میکنی که میشه دو دهم؟

متوجه شدم چی میگی . درسته کاملاً. به نظرم دو یازدهمی که میگی درسته. ولی متوجه نمی شم چرا راه حل خودم غلطه!
ببخشید ولی من گفتم دو دهم
(1،3) (2،3) (4،3) (5،3) (6،3) (3،1) (3،2) (3،4) (3،5) (3،6)
و من متوجه راهت نشدم :-"

Mou.sham

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی(لارستان)
شهر
لار
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
سخته
دانشگاه
شهیدباهنرکرمان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
سوال جدید دارم :D
py23_capture6686.png

من بیست چهل و پنجم به دست میارم
اینکه اون سوال قبل رو که فرستاده بودم همون که میگه " در پرتاب دوتاس اگر یک تاس سه بیاد ..." رو تایید میکنی که میشه دو دهم؟

ببخشید ولی من گفتم دو دهم
(1،3) (2،3) (4،3) (5،3) (6،3) (3،1) (3،2) (3،4) (3،5) (3،6)
و من متوجه راهت نشدم :-"
تا وقتی حل می کنم یادم بده چطور عکس برات اپلود کنم:D هر ۳ تاش باهم برات می فرستم دیگه

بالا