• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پر دغدغه ترین سوال فلسفی زندگی شما

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

thinker

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
همـه ما در طـول زنـدگی با مسائـل و اتفـاقـاتـی رو بـرو می شویـم که سـوالات زیـادی را در ذهـن مـا به وجـود می آورد و مـدت هـا ذهـن مـا را به خـود درگیـر می کنـد .
سـوالاتـی که ممـکن هسـت تا کنـون بـرای آن پاسـخـی پیــدا نکـرده باشیـم .

بزرگتـریـن و مهمـتریـن سـوال فلسـفی ذهـن شمـا در طـول زنـدگی چـه چیـزی بـوده اسـت ؟

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
اخیرا به این فکر میکنم که ایا باید 100% صادق بود(کاری که تا الان سعی میکردم کنم) یا باید با صداقت نیز به نفع خود بازی کرد(کاری که سیاست باز ها انجام میدن و باهاش مردم رو میچاپن)

reflective

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید رجایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
سوال فلسفی : آیا همه چیز ممکن است ؟

من میگم آره و اثبات میکنم

اثبات: یا همه چیز ممکن است که در این صورت قضیه اثبات شده است یا نیست

اگر نیست پس غیر ممکن موجود است و یعنی غیر ممکن ممکن است

عبارت ((همه چیز ممکن است )) خود یک غیر ممکن است وبنا به جمله بالا که می گوید غیر ممکن ممکن است

به این نتیجه می رسیم که همه چیز ممکن است.

poet

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
من جدیدا دوباره دارم به این فکر میکنم آیا واقعا صداقت به ذات خودش ارزشمنده یادفقط به عنوان یه قرارداد اجتماعی حامل ارزش میشه.

warlord

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام سوال مهم من اینه که لذت چیست؟ ما چرا لذت می بریم؟

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

thinker

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
لذت واقعی برای انسانها در این دنیا ، آن است که آدمی خود را در کمال ببیند و از نقص ِ قابل توجهی هم در رنج نباشد و این لذت ، همانند لذتی است که به بهشتیان در آخرت وعده داده شده است .

mohaq

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
دانشگاه باقرالعلوم (علیه السّلام) - قم
رشته دانشگاه
دانش اجتماعی مسلمین
یکی از اصلی ترین سوالات فلسفی من، حدود اختیارات انسان و تفاوت این حدود در انسان های مختلف هستش!

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

thinker

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
انسان در معارف اسلامی و به ویژه قرآن، به گونه ای تصویر شده که از یک طرف مورد مدح و ستایش قرار گرفته و از طرف دیگر مذمت و نکوهش شده است. عالی ترین مدح ها و بزرگ ترین مذمت های قرآن دربارۀ انسان است؛ او را از آسمان و زمین و از فرشته برتر و در همان حال از دیو و چهارپایان پست تر شمرده است. از نظر قرآن، انسان موجودی است که توانایی تسخیر جهان و به خدمت گرفتن فرشتگان را دارد و هم می تواند به اسفل السافلین سقوط کند.[1]

از دید قرآن انسان خلیفۀ خدا در زمین است.[2] از بالاترین ظرفیت علمی برخوردار است،[3] فطرتی خدا آشنا و خداجو دارد؛[4] از وجودی دوگانه برخوردار است؛[5] موجودی برگزیده و انتخاب شده است؛[6] شخصیتی آزاد و مستقل دارد؛[7] امانت دار خدا است،[8] نعمت های زمین برای او آفریده شده است،[9] و در مجموع از جایگاه و کرامت بالایی برخوردار می باشد. در عین حال همین انسان در قرآن مورد بزرگ ترین نکوهش ها و مذمت ها قرار گرفته است؛ از دید قرآن انسان ستمگر و نادان است؛[10] ناسپاس است؛[11] طغیان گر است،[12] عجول و شتاب گر است؛[13] تنگ چشم و ممسک است؛[14] مجادله گر است؛[15] و حریص است.[16] حال سؤال این است که چگونه می توان یک موجود واحد را با صفات متضاد توصیف نمود؛ چه عاملی است که می توان بر مبنای آن انسان را در هر یک از حالات فوق توجیه کرد؟ جواب سؤال فوق به اختیار انسان برگردانده شده و نقش آن در کرامت و شرافت انسان مورد بررسی قرار گرفته است.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد
چیزی که تعریف دقیقی ازش ندارم
عشق چیه؟ چرا عاشق میشیم؟
چرا بخاطر یه نفر کلی تلاش میکنیم در حالی که کلی ادم ذیگه هستن؟

Reihaneh.M

ریحـــانه...
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1387
من یه سوال دارم
مگه خدا قادر متعال نیست؟اگه هست باید از همه چیز(حتی آینده)هم خبر داشته باشه
پس اگر اینطوریه من آفریده شدم که یه مهندس باشم،یه نفر دیگه هم آفریده شده که معتاد باشه
در نتیجه ما هیچ اختیاری از خودمون نداریم و همه چیز از پیش تعیین شده
پس خدا یه دیکتاتور یا دروغ گوعه؟
به تاپیک اختیار یا جبر مراجعه کنید :)

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
سوال اصلی من ذهنه. خودآگاهی، آگاهی، ادراک، اختیار، عقلانیت و قص الهذا

Reihaneh.M

ریحـــانه...
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1387
سوال اصلی من ذهنه. خودآگاهی، آگاهی، ادراک، اختیار، عقلانیت و قص الهذا
موضوعتون خیلی کلی است. ببخشید من یه ربع دیگه میام. یه کاری برام پیش اومده

• لایک
امتیازات: Rrf

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
مفهوم زمان برای من پیچیده و غیر قابل درکه

از نظر من زمان یه قرارداد ساختگی توسط بشر برای کمک به اندازه گیری تغییراته
اگر هیچ تغییراتی در هیچ اندازه ای(کوچکترین واحد عالم) رخ نمیداد و همه چیز فریز میشد، زمان هم متوقف میشد. چون دیگه الان و هزار سال بعد و 100 میلیارد سال بعد و بینهایت سال بعد هیچ فرقی نمیکردش. و حالا اگر فرض کنیم از اینجا به قبل هم هیچ تغییری در عالم رخ نداده بود و همه چیز فریز بودش، پس زمان از اینجا به قبل هم بی معنا میشدش!
(البته میدونم که به لحاظ فیزیکی فریز شدن عالم مساوی با عدمش هست گویا، ولی مثال رو برای راحت شدن درک مسئله گفتم)

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق
سوال من اینه که جهان ماده چجوری از هیچ به وجود اومد و چرا ماده از این قوانین فیزیکی ای که میشناسیم تبعیت می کنه؟ منظورم اینه که قوانین میتونستن به شکل دیگه ای باشن.

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
سوال من اینه که جهان ماده چجوری از هیچ به وجود اومد و چرا ماده از این قوانین فیزیکی ای که میشناسیم تبعیت می کنه؟ منظورم اینه که قوانین میتونستن به شکل دیگه ای باشن.

شما اول سعی کن "هیچ" رو تعریف کنی
بعد میبینی اصلا "هیچ" وجود نداره!
چون وقتی بخوای بگی "عدم" داریم. باز یعنی یه چیزی داریم. که اسمش "عدم" هست. پس نتیجتا "عدم" نداریم.
یا اگر بخوای بگی الان "هیچی" نداریم. یعنی یه جایی داری که اونجا "هیچی" نداری! پس در نهایت "اونجا" رو داری. پس بازم "عدم" نداری.
کلا "هیچِ هیچ" بی معنیه. فلذا "عدم" هم بی معنیه. و در نتیجه "خلقت از عدم" هم بی معنیه.

ma2012

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
برق
شما اول سعی کن "هیچ" رو تعریف کنی
بعد میبینی اصلا "هیچ" وجود نداره!
چون وقتی بخوای بگی "عدم" داریم. باز یعنی یه چیزی داریم. که اسمش "عدم" هست. پس نتیجتا "عدم" نداریم.
یا اگر بخوای بگی الان "هیچی" نداریم. یعنی یه جایی داری که اونجا "هیچی" نداری! پس در نهایت "اونجا" رو داری. پس بازم "عدم" نداری.
کلا "هیچِ هیچ" بی معنیه. فلذا "عدم" هم بی معنیه. و در نتیجه "خلقت از عدم" هم بی معنیه.
این خیلی استدلال منطقی ای نیست، این که یه جایی داری که هیچی نداری پس ی چیزی داری، اشتباهه چون جا یا مکان، چیز نیس و صرفا یه موضوع انتزاعیه که وقتی هیچی نداشته باشیم معنی نمیده و وجود نداره. همینطور برای اون چیزی ک نیست یه اسم بگذاریم به نام'عدم' باعث نمیشه ی چیز داشته باشیم.
حالا اگر فرضا این استدلال درست هم باشه تنها راهی که میمونه اینه که مواد از زمان منفی بینهایت وجود داشتن به این معنی که هر زمانی رو نگاه کنیم دلتا تی قبلش هم وجود داشتن. این حالت هم منطقی به نظر نمیاد.البته دلیلی برای ردش ندارم ولی یه جوریه!

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
این خیلی استدلال منطقی ای نیست، این که یه جایی داری که هیچی نداری پس ی چیزی داری، اشتباهه چون جا یا مکان، چیز نیس و صرفا یه موضوع انتزاعیه که وقتی هیچی نداشته باشیم معنی نمیده و وجود نداره. همینطور برای اون چیزی ک نیست یه اسم بگذاریم به نام'عدم' باعث نمیشه ی چیز داشته باشیم.
حالا اگر فرضا این استدلال درست هم باشه تنها راهی که میمونه اینه که مواد از زمان منفی بینهایت وجود داشتن به این معنی که هر زمانی رو نگاه کنیم دلتا تی قبلش هم وجود داشتن. این حالت هم منطقی به نظر نمیاد.البته دلیلی برای ردش ندارم ولی یه جوریه!

بی منطق نیست
چون مغز انسان اینطوری کار میکنه.
شما باید برای تعریف عدم بگی: یه "زمانی" یا یه "جایی" که "هیچ" نداری(داری). و هر کدوم این 3 تا رو در نظر بگیری خودش یه "چیز" حساب میشه و "عدم" به معنای "هیچ چیز" رو نقض میکنه.

مگر اینکه تصورش رو بذاری کنار(چون مغز ما هرچیو بخواد درک کنه حتما باید تصورش کنه) و فقط انتزاعا بگی یه عدم قبل خلقت بوده که هیچی نبوده! و به همین بسنده کنی و بهش فکر نکنی!(که این بی منطقه از نظر من...چون چیزی که برای انسان قابل درک نیست پس قابل پذیرش هم نمیتونه باشه).

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سدوم
سال فارغ التحصیلی
1400
راجب خلا.اینکه در خلا هیچ ماده ای وجود نداره ولی خلا چیزیه که وجود داره .درک نمی کنم چطور وجود نداره ولی وجود داره

Reihaneh.M

ریحـــانه...
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1387
ماجرای قبل از خلقت، از مباحثی است که اصطلاحا عقل در برابر آن ساکت است. یعنی عقل هرچه تلاش کنه جوابی برای آن نمی یابد و عاجز است.
درست است که عقل جوابگوی سوالات زیادی در حوزه های مختلف است اما باید متوجه محدوده کارکرد عقل باشیم.عقل در حوزه مادی بسیار خوب عمل می کنه. در مسائل معنوی تا حدودی محتاطانه قضاوت و نتیجه گیری می کنه. زیرا اطلاعات و اشراف آن به حیطه عالم معنوی کم است.
دو شکل را در نظر بگیر. 2 تا مثلت. یک مثلت که محاط است.(نسبت به دایره محدوده) و دیگری مثلث محیط است(به دایره اشراف داره)
مثلث محیط چون به دایره درونش احاطه و تسلط داره اطلاعات بیشتری داره و درک بهتری از دایره خواهد داشت. اما مثلث محاط چون محدود به داخل دایره اس تسلط کافی و اطلاعات کافی از پیرامونش و از چیزی که آن را احاطه کرده ندارد.
رابطه عقل با خدایی که آن را آفریده، تقریبا(و نه کاملا) شبیه این مثاله. عقل به چیزی که آن را آفریده و چگونگی آفرینشش اشراف اطلاعاتی و توانایی احاطه نداردکه بتواند بفهمه خالقش چه جنسی و چطور ان را به وجود آورده ،چگونه بوده و از چه چیزی به وجود آمده و ...
یک میلیون سال هم عقول بشری را مشغول این امر کنی به حقیقت دست نمی یابی چون امکان حصول چنین امری محال است.(نه اینکه تا الان بشر کوتاهی کرده و بعدا ممکنه برسد)
عقل در مورد ذات خدا و سوالاتی که به این حوزه مربوط است هرگز ورود پیدا نکرده و نمی کند و هرکه از ائمه در این مورد سوال کرده این پاسخ را شنیده: در مورد ذات خدا فکر مکن که دیوانه خواهی شد.
چون عقل کشش این مسائل را ندارد( و ضرری به سعادت بشر هم نخواهد رسید. دانستن و ندانستن این مسائل مشکلی برای انسان پیش نمیارد که نگران ندانستن در این مورد باشیم.)
( این دغدغه ها که چرا همه چیز را نمی دانم یا نمی توانم بدانم ناشی از گرایش فطری انسان به دانستن و کمال طلبی است و کاملا طبیعیه)
زمان و مکان هم که دوستمان گفت به همین قضیه مرتبط است. نه اینکه ندونیم زمان یا مکان چیست! اتفاقا به دلیل حیات ما در دنیای مادی که اسیر زمان و مکان است ، ما هرچیزی را با در نظر گرفتن مکان و زمان تصور و درک می کنیم و این 2 موضوع چیز های مختلف را برای ما قابل درک تر می کنند.
ولی جهان معنوی ( در حقیقت عالم برزخ) اسیر چیزی مثل زمان نیست. زیرا
در عالم دنیاهمه چیز مادی است و خصوصیات ماده را داراست یعنی در دنیا همه چیز گرفتار زمان و مکان و اندازه و شکل و رنگ و ... است. همه چیز در حال حرکت است مثلا موجودات رشد می کنند و کمالاتی را که نداشته اند دوباره به دست می آورند.
در عالم بعد از قیامت یا آن دنیا هیچ گونه خصوصیتی از خصوصیات ماده وجود ندارد و همه چیز مجرد از ماده است. عالم برزخ بینابین است یعنی برخی خوصیات ماده را داراست اما از جهات بسیاری هم موجوداتعالم برزخ مجرد اند. مثلا زمان و مکان در عالم برزخ وجود ندارد اما کمیاتی از قبیل اندازه و شکل وجود دارند ولی ما نمی توانیم تصور کنیم که در عالم برزخ مکان و زمان نباشد چون ما در این دو، اسیر هستیم و فکرمان به آنجا نمی رسد.
امیدوارم کمی قانع شده باشی دوست عزیزم =)

• لایک
امتیازات: Turbo
بالا