• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پر دغدغه ترین سوال فلسفی زندگی شما

متین.

کاربر غیرحرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1403
ولی امکانش صفر نیست و هرچیزی ممکنه
این که میگید هرررررر چیزی ممکنه . پس ممکنه خدایی هم در کار نباشه و شما در عقایدتون اشتباه کرده باشید. آیا هررر چیزی ممکنه؟
همچنین ممکنه قرآن هم همش اشتباه باشه با این استدلال شما

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
از کجا آمده‌ام؟
آمدنم بهر چه بود ؟
به کجا می‌روم آخر؟
ننمایی وطنم ؟ :)
و
بشنو از نِی چون حکایت می‌کند
وز جدایی ها شکایت می‌کند

7T

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
برنز ریاضی :/
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
این که میگید هرررررر چیزی ممکنه . پس ممکنه خدایی هم در کار نباشه و شما در عقایدتون اشتباه کرده باشید. آیا هررر چیزی ممکنه؟
عاره ممکنه ولی بالاخره تو باید یه مسیرو انتخاب کنی :-" باید یکی رو باور کنی :-" فالو یور هارت :-"

Artin...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
نمیدونم اینها هم سوالات فلسفی حساب میشوند یا نه ولی به هرحال:
1. مگه خدا از اول نبود و دانای همه چیز نیست ؟ پس میدونه که سرنوشت ما چیه در نتیجه زمان هیچ معنی نداره یعنی ما در این لحظه که الانیم در سرنوشت و آخرتمون هستیم؟ و اینکه خب یعنی ما تلاش کننده تو زندگیم نیستیم ما فقط انتخاب کننده ایم که از بین مثلا 4 تا سرنوشتی که ممکنه داشته باشیم کدومو انتخاب کنیم؟
2.چرا خدا اشخاص معروفی که منکر وجودش شدن را به فلاکت در میاره ولی اشخاص عادی که منکر میشن هیچ بلایی سرشون نمیاد یا فلاکت کمتری براشون اتفاق میافته؟
3.عشق در زیست شناسی و این موضوعات فقط ترشح یک سری هورمون هست پس چرا عشق یه چیز والا عنوان شده؟
4.پیامبر اکرم(ص) که از اول پیامبر نبوده و بزرگ نبوده پس ممکنه توی کودکیش یه سری خطاهایی کرده باشه پس چگونه معصومه؟یعنی توبه کرده و معصوم شده؟
1.فکر نمیکنم چیزی به نام سرنوشت باشه که ما نتونیم تغییر بدیم و همین قدرت اختیاره که انسانو جذاب و از بقیه متمایز میکنه
2.این یه ذره بچگانه است از نظر من.خدا نمیاد کسی که منکر وجودشن رو از پا دربیاره و این حرفا.کلا این که دنیا پر معجزه است از نظر من عقیده بچگانه ایه
این که مثلا این آدم مرد به خاطر این که به مردم ظلم میکرد یا این که اون آدم با این که ظالم بود نمرد چون خدا میخواست بیشتر زنده بمونه و گناه کنه و اینا.احساس میکنم ینا بهونه ها و فکراییه که ما می تراشیم
به نظرم عقاید فلسفی (مثلا دینی) برای اینن که سوالایی که علم نمیتونه جواب بده رو جواب بدن ولی اگه وارد حیطه علم بشه و بخواد یه همچین دیدی از دنیا به ما بده و مثلا نوع مردن رو به کارایی که یه نفر کرده نسبت بده و اینا دیگه به درد نمیخوره و میشه خرافات.حالا هرچقدرم توی دین یا ذهن مردم نفوذ کرده باشه
3.عشق که هنوز تعریف دقیقی نداره در زیست شناسی و من فکر میکنم میتونه یکی از باورهای فلسفی انسان باشه و هرکس تعریفش ازش متفاوت باشه.اون بحث هورمونی هم که به نظرم جدا از عشقه و توی مقاله ها هم من کلمه Love رو تا حالا ندیدم
4.من به این داستانا اعتقادی ندارم که پیامبر معصومه و اماما از آینده خبر داشتن و نمیدونم اینا
بیاین بت نسازیم
در قرآن اومده که انما انا بشر مثلکم یوحی الی
پیامبر اکرم هم یک انسان بوده
به نظر من به جای توجه به این چیزا باید بیایم ببینیم این پیامبری که اینقد ازش حرف میزدیم هدف و رسالتش چی بوده
پیامش چی بوده

Hecate

گُله
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.-.
سال فارغ التحصیلی
1403
خب حتی اینم ممکنه:)
ولی این به ایمان ربط میگرده یه چیزی که توجودمونه ولی اون کلا متفاوته
1.فکر نمیکنم چیزی به نام سرنوشت باشه که ما نتونیم تغییر بدیم و همین قدرت اختیاره که انسانو جذاب و از بقیه متمایز میکنه
مگه خدا عالم نیست و از همه چیز خبر نداره
خب پس باید از آینده هم خبر داشته باشه پس آینده ی ما یه چیز معلومی که خدا ازش خبر داره پس همه چیز دست سرنوشته و زندگانی ما بی معناست

s@rah

:-"
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۴
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
خب پس باید از آینده هم خبر داشته باشه پس آینده ی ما یه چیز معلومی که خدا ازش خبر داره پس همه چیز دست سرنوشته و زندگانی ما بی معناست
«بعضی ها میگویند سرنوشت هرکسی را روی پیشانی اش نوشته اند. اگر این طور باشد، هیچ کس هیچ کاری انجام نمیدهد مگر اینکه به سرنوشتش عمل میکند. اگر کسی گناهی کند، تقصیر او نیست، تقصیر توست که اورا گناهکار خلق کرده ای و اگر کسی خوب است و نیکوکار، کار مهمی نکرده، چون تو اورا نیکوکار آفریده ای.... ولی تو خوبی و بدی را کنار دستمان گذاشته ای تا ببینی ما کدام را برمیداریم. عقل هم به ما داده ای و قلبی که راه را نشانمان بدهد. پیامبر هارا هم فرستاده ای تا کمکمان کنند و ما مسیری را که به تو میرسد، بهتر تشخیص دهیم. حالا اگر باز هم اشتباه کنیم، راه غلطی برویم و گم بشویم، دیگر تقصیر خودمان است.» بخشی از کتاب نامه های خط خطی:-"
خدا خیر و شر رو به ما الهام کرده و گذاشته خودمون انتخاب کنیم که نفسمون رو پاک نگه داریم یا آلوده اش کنیم (آیه 7 تا 10 شمس)
و خب خودش از همه چیز خبر داره و این رو هم قطعا میدونه که ما کدوم رو انتخاب میکنیم و چجور آدمی میشیم.
مطمئنا توانایی این رو هم داره که هر کسی رو که دلش خواست کاری کنه که پرهیزکار باشه و هر کسی رو هم دلش خواست گناهکار کنه؛ ولی خدا عادله و این کار رو نمیکنه.

Artin...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
خب حتی اینم ممکنه:)
ولی این به ایمان ربط میگرده یه چیزی که توجودمونه ولی اون کلا متفاوته

مگه خدا عالم نیست و از همه چیز خبر نداره
به نظرم چون خدا زیرمجموعه زمان نیست و زمان دربارش تعریف نشده حرف زدن از زمان و خدا در کنار هم اشتباهه پس به نظم بهش فکر نکن کلا
یعنی کلا چیزی نیست که ما متوجهش بشیم چون ما زیرمجموعه زمانیم ولی خدا نیست
دقیقا مثل ماهیت خدا که اصلا حرف زدن راجع بهش اشتباهه چون خدا از ماده خارجه اما ما نیستیم
اگه ما هم از ماده و زمان خارج بودیم میتونستیم درباره این چیزا فکر کنیم و جواب پیدا کنیم و در اون صورت دیگه خداوند از ما بالاتر نبود و خدا معنایی نداشت
اما الان ما همه چیز رو سعی میکنیم در قالب محدودیت های خودمون توضیح بدیم که نمیشه...

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
به نظرم چون خدا زیرمجموعه زمان نیست و زمان دربارش تعریف نشده حرف زدن از زمان و خدا در کنار هم اشتباهه پس به نظم بهش فکر نکن کلا
یعنی کلا چیزی نیست که ما متوجهش بشیم چون ما زیرمجموعه زمانیم ولی خدا نیست
دقیقا مثل ماهیت خدا که اصلا حرف زدن راجع بهش اشتباهه چون خدا از ماده خارجه اما ما نیستیم
اگه ما هم از ماده و زمان خارج بودیم میتونستیم درباره این چیزا فکر کنیم و جواب پیدا کنیم و در اون صورت دیگه خداوند از ما بالاتر نبود و خدا معنایی نداشت
اما الان ما همه چیز رو سعی میکنیم در قالب محدودیت های خودمون توضیح بدیم که نمیشه...
اصلا زمان یعنی چی؟
یه کتاب بهتون معرفی می کنم حتما بخونید. نظم زمان نوشته فیزکدان و استاد فیزیک، کارلو روولی.
در این کتاب زمان رو تغییر معنا کرده. (جزئیات و دلیلش خیلی زیاده ولی اگر بخواید می تونم توی یه پست دیگه خلاصه بگم.) یعنی اگر چیزی تغییر نکنه زمان هم براش معنایی نداره و خدا از تغییر مبراست. پس کاملا میشه درک کرد چرا زمان برای خدا معنی نداره.

Artin...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
اصلا زمان یعنی چی؟
یه کتاب بهتون معرفی می کنم حتما بخونید. نظم زمان نوشته فیزکدان و استاد فیزیک، کارلو روولی.
در این کتاب زمان رو تغییر معنا کرده. (جزئیات و دلیلش خیلی زیاده ولی اگر بخواید می تونم توی یه پست دیگه خلاصه بگم.) یعنی اگر چیزی تغییر نکنه زمان هم براش معنایی نداره و خدا از تغییر مبراست. پس کاملا میشه درک کرد چرا زمان برای خدا معنی نداره.
چرا احساس میکنم لحنت مخالف بودنه اما حرفت هیچ مخالفتی با حرفم نداره:))

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
چرا دبیرای پیام و عربی انقد مزخرفن؟

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
من تنها سوال فلسفی زندگیم اینه که در ۱۳.۷ میلیارد سال که از عمر این جهان می‌گذره و امیدوارم عددش رو درست گفته باشم، کجا بودم که یهو در ۲۵ سال و ۴ ماه پیش «خلق» شدم؟ فقط توسط والدینم «بود» شدم؟ آیا بعد مرگم هم به همون جایی میرم که قبل از این ۲۵ سال بودم؟ چه رازی در این دنیا و «حیات» ش هست؟ آیا این حیات منحصر به همین سیاره‌ست؟

که البته خیلی بیشتر از یک سوال شد :‌)) اما ماهیت همشون به همون سوالِ اساسیِ بی‌جواب برمی‌گرده که این حیات چرا انقدر چیز خاصیه و چه‌طور شکل گرفته و اصلاً این جهان هرچقد که به عقب بریم بالأخره استارتی داشته یا نداشته؟

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403

Sunshineツ

bright
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1403
پرسشی که تا به حال پاسخی براش پیدا نکردم؟ در ضمن ذهنمم درگیر کرده! ( واجد تمامی شرایط تاپیک:)))

چرا اینقدر زود وابسته می‌شم؟!:|

مجهولツ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یه جای دور ...!
سال فارغ التحصیلی
1401

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
به نظرم کلا باید یه تاپیک باشه با همین عنوان تا شاید بشه به نتیجه ای رسید....
شاید به خاطر اینه که بعضا خیلی متعصبانه دین رو فهمیدن. .ولی من در چند سال اخیر معلمای دینی خوبی داشتم خداروشکر.

s@rah

:-"
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۴
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
شاید به خاطر اینه که بعضا خیلی متعصبانه دین رو فهمیدن. .ولی من در چند سال اخیر معلمای دینی خوبی داشتم خداروشکر.
معلمای دینی رو میشه اینجوری توجیه کرد ولی عربی چی؟ عربی یه زبانه و ربطی به دین و مذهب نداره

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
معلمای دینی رو میشه اینجوری توجیه کرد ولی عربی چی؟ عربی یه زبانه و ربطی به دین و مذهب نداره
آخه درس عربی ما هم اگه دقت کنی، درس عربی با گرایش احادیث و قرآنه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics