• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کنکور انگیزه ،انگیزه و انگیزه...

• شروع کننده موضوع

par_dis_0

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
تو این تاپیک می خواهم فقط به انگیزه بپردازممم :)انگیزه مهم ترینِ عاملِ موفقیتِ

• شروع کننده موضوع

par_dis_0

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دوتا اصل می تونه حال ِ بهتری بهتون بده،آرامشِ فکریِ بیشتر،ک نباید فراموششون کنیم :
1_هرچی ک هستیم،هر آنچه ک هستیم برای موفقیت کافیه،برایِ رسیدن به هر قلّه ای ،ما مثلِ یک کتابخونه ای می مونیم ،ک کتابایِ زیادی در درونِ ماست شاید خیلیا رو هنوز نخوندیم ولی موضوع اینک هست و وجود داره،

پس خودمون و دستِ کم نگیریمم و بدونیم اگر تصمیم بگیریم کاری و انجام بدیم اون کار شدنیِ.

2_اینی ک الان هستیم زاده ی تصمیماتِ ماست ،نسبت ب اتفاقاتی ک تو زندگی مون تا الان افتاده،
اگر می خوایم در سطح بالاتری قرار بگیریم،لازم نیست تغییراتی در اطرافِ ما بیافته، رفیق اگه تصمیمِ من عوض بشه،نگاهِ من عوض میشه،زندگیِ من عوض میشه.

• شروع کننده موضوع

par_dis_0

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دیدین وقتی به یک مشکلی برخورد می کنیم،به یک گره ای می خوریم،باتمامِ وجود از خدا ک می خواهیم ک خدا ،این حل شه!این حل شه اصلا دیگ ازت چیزی نمی خوام! فکر می کنیم ضعیفیم...
یادمون رفتهه ک چقدر ادمهای قدرت مندیِ هستیم،چه گره هایی رو حل کردیم،چقدر کمک کردیم ک بقیه گره هاشون و حل کنند ،چقدر می تونستیم با عشق به خودمون افتخار کنیم از تغییری ک در خودِ مون ایجاد کردیم
می دونم بدونِ مشکل نمیشه،بدونِ روزای سخت نمیشه،ولی می خوام ازتون دعوت کنم
یک کاغذ و خودکار بردارین ،
همین تو،همین تویی ک امروز احساس می کنی ک درگیرِ یک موردی هستی ،یک گره ای هستی و فک می کنی ک همه چی قاطی کرده،همه چی بهم ریخته و هیچی سرِجاش نیست،
اما الان می خوام ک کاغذ و خودکار و برداری و یک چند دقیقه با من فکر کنی،یادداشت کن
برو تو کودکی،اون لحظه هایی ک فوق العاده بودی،اون لحظه هایی ک بی نظیر بودی،اون لحظه هایی ک تغییییییر تو زندگیت ایجاد کردی،
لحظه ای ک به هیچکس لازم نیست،لحظه ای ک خودت تنها به خودت بابت ِ تمام اون کارهایی ک کردی تونستی ک افتخار کنی،یادت بیااااد
الان ک ویروس های شیطون تو عمقت می خواد بهت بگهه ضعیفیی،دست بر دار،ولش کن،بیخیاللللللللششش ،مگه یادت رفت اون دفعه هم نتونستیی
می خوام ازت دعوت کنم ک بهش ثابت کنی،من نمی دونم تو ۸ سالگی اون کار ،تو ۱۰ سالگی اون کار ،تو ۱۸ سالگی اون کار ،تو ۳۰ سالگی یک کارِ دیگ ....بخدا ک بوده،بخدا ک هست،لحظه هایی ک با فکر کردن بهش بغضت می گیره،لحظه هایی ک با فکر کردن بهش به خودت ، به خاطرِ تغییراتی ک کردی افتخار می کنی،
دوستِ من،
دنبالِ این نباش ک تو جهان اتفاقاتی بیوفته ک تغییر در جهانِ تو ایجاد بشه،ک اون مشکلِ حل بشه،قدرت و تو خودت ببین، همون جوری ک خیلی از مشکل هارو خودمون به وجود میاریم ،کلیدشم دست خودمونه
می دونم ویروس ها می خواند تورو ب سکون بکشونند،اماااا تو پاسخیی ک میدییی یاد آوریِ ،من همون آدمم ،این خدا همون خداستت
یادمه اون روزی ک من تصمیم گرفتم عوض بشم، تغییر کنم و تونستمممم،امروززز هم می تونمممم.
مهم نیست... آرومم.
مهم نیست....صبر می کنم.
مهم نیست....وقت می گذارم.
....مهم نیست...دوباره تمرین می کنم.
ولی یک چیزی رو می دونم قدرت در منه،یک چیزی رو می دونم اگر اشتباهی هم می کرده باشم،اشتباه و می بخشم،رها می کنم،چون می دونم فرصتِ بهتری خدا در اختیارم قرار میده...
قدرت در درونِ ماست رفقا،ب حرفایی ک سعی می کنه قدرت و ازتون بگیره ،منفی تون کنه گوش ندین.حقیقت اینِ ک تموم جهانِ هستی در درون ماست ،حقیقت اینِ ک خدا جزی از خودشو در درون ما قرار داده،ببینیدش ،بشنویدش و به سمتش حرکت کنید.

خدایا همه مونو قدرتمند کن،توانمند،سرحال،و در جهتِ رویا،در جهتِ درستِ رویااااا.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

par_dis_0

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
fyjw_۲۰۱۸۰۸۲۲_۱۱۳۱۱۲.png

gsae_۲۰۱۸۰۸۲۲_۱۱۳۱۳۴.png

8qq4_۲۰۱۸۰۸۲۲_۱۱۳۱۵۹.png

08ao_۲۰۱۸۰۸۲۲_۱۶۰۵۳۶.png

8o63_۲۰۱۸۰۸۲۲_۱۶۰۶۱۲.png

شروع کن✌

آرزوتو بردار قدم هاتو محکم کن دلتو گره بزن به توکل

آرزوی تو یه گوشه از جهان ھست واسه رسیدن بهش باید بری باید بخونی باید تلاش کنی حقت ھست. نه کسی جاشو میگیره و نه کسی برش میداره اون فقط و فقط برای توئه حالا تصمیم با خودته تلاش کنی و آرزوی گمشده پیدا کنی یا بشینی و روزای از دست رفتتو بشماری بشینی و از نرسیدن و نشدن بگی

چند ماه ماه تلاش بی وقفه ، یه عمر عشق با آرزویی که ابدی شد، یه عمر آرامش و آسایشت

یه عمر سپاس و شکر بابت لحظه ھای شیرین زندگیت می ارزه

به کم کردن خوابت، می ارزه به خط کشیدن دور ھمه تفریحات

شیرینیه عمیقی که با پیروزیت بدست میاد به ھمه دنیا می ارزه

با عشق بجنگ.. واسه آینده ی نزدیکی که بی صبرانه منتظرته..

خیلی زود میرسه.. خیلی زود میرسی و شیرینیش قلبتو پر میکنه…

با تلاشات پازل موفقیتتو کامل کن

ھرروزت میشه یه قطعه از جورچین پیروزیت

کاملش کن...

در سال کنکور ابزار های زیادی میتونن به موفقیت شما در کنکور سراسری کمک کنن.
از مهم ترین این عوامل میشه به دبیر های خوب، منابع عالی و استاندارد، شرکت در آزمون آزمایشی یک موسسه معتبر، داشتن مشاور حرفه ای و کاربلد و.... اشاره کرد.

همه این موارد و ابزار ها زمانی می‌تونه برای تو مفید واقع بشه، که تو خودت رو به عنوان یک کنکوری موفق قبول داشته باشی...

بتونی خودت رو در جایگاه رتبه برتر های سال آینده تجسم کنی و از این موضوع نهایت لذت رو ببری☺️

هیچ فردی رقیب تو نیست، تنها کسی که باید با اون رقابت کنی فقط و فقط خودت هستی..

تو هر روز باید در تلاش باشی تا از دیروز خودت بهتر ظاهر بشی.
باید نهایت تلاش خودت رو به کار ببری تا هر روز نسبت به روز قبل کار مفید بیشتری انجام بدی.

باید به جایی برسی که امروز نسبت به دیروز یک تست بیشتر کار کنی، یک پاراگراف بیشتر بخونی، ۴ تا لغات بیشتر حفظ کنی و...

دوست عزیز کنکوری، اگر فقط یک شخص تو این دنیا باشه که بخواد تو رو از رسیدن به آرزو های قلبیت دور کنه، اون شخص فقط خودت هستی.

هیچ نیرویی نمیتونه مانع رسیدن تو به اهدافت بشه، مگر نیروی افکار منفی و مخرب خودت...

از امروز به جای اینکه مدام به نشدن ها فکر کنی، مدام به شرایط سخت احتمالی فکر کنی، به پیروز شدن فکر کن
به درخشیدن، مثل الماس

مهم نیست که دیگران چی میگن!

مهم نیست مسیری که داری میری چقدر خلوته..
مهم نیست دیگران مورد تمسخرت قرار بدن وقتی داری یه حرکت بزرگ رو انجام میدی..

مهم ترین اتفاق ها برای بزرگ ترین آدم ها زمانی اتفاق افتاده که تصمیم گرفتن که نسبت به بقیه متفاوت باشن..
تصمیم گرفتن یه حرکت بزرگی رو انجام بدن کاری که خیلی از اطرافیانشون حتی نمیتونن تصورش کنن
جالب اینه که همون آدم ها نصف روزشون رو برای صحبت کردن درباره کارهای شما صرف میکنن..

نقطه عطف موفقیت از لحظات بحرانی شروع میشه!

خیلی قشنگه که شما کسی باشید که دید ذهنی خیلی از هم سن و سالاتون رو تغییر بدید تا هر سال شما رو برای افراد دیگه مثال بزنن و بگن که کار نشد نداره!

شما هم بشید جزو اون هزاران نفری که کارهایی رو انجام دادن که از نظر خیلی از آدم های دورو برشون قابل اجرا شدن نبوده!

تنها چیزی که میتونه جلوی عذاب وجدان آدما رو بگیره، این هست که نسبت به دیروز خودتون یه گام بیشتر بردارید...

اگه دیروز 5 ساعت درس خوندی فردا تا یک ربع بیشتر درس بخون
انجام کار های بزرگ و طاقت فرسا انجام شدنی نیست مگر اینکه اون ها رو به کارهای کوچیک تقسیم کنید
کارهای کوچیکی که نتایج بزرگ و باور نکردنی خواهد داشت...

امتحانش ضرر نداره!
مثلا از امروز شبی 10 تست ترجمه عربی بزنید،
تو آزمون های جامع نتیجشو میبینید.
میبینید که 8 سوال ترجمه عربی رو تو چه زمان اندکی به راحتی پاسخ خواهید داد!
کارهای کوچیک ادامه دار نتایج بزرگ به همراه داره...

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

n._.a.m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
جیرفت
سال فارغ التحصیلی
1401
هممون این جمله را تا حالا بارها و بارها شنیدیم
این که هیچ کدوم از کارهای خدا بیحکمت نبوده و نیست
پس اگه خدا یه آرزو رو توی قلبتو قرار داده مطمئن باش که تونایی رسیدن به اون آرزو رو هم توی قلبت قرار داده
و تو می تونی بهش برسی فقط باید با تموم وجودت اون رو بخوای

چشمات رو ببند و به هدفت که بهش رسیدی فکر کن
به اون لحظه ای که کارنامه ات را توی سایت می بینی و اشک شوق همراه با یه لبخند عریض روی صورتت ظاهر شده
من کنکوری نیستم
ولی بلاخره کنکور یه تجربه است که ما باید اون رو تجربه کنیم یه تجربه تقریبا اجباری
حالا این تجربه می تونه یکی ازبهترین تجربیاتت باشه یا یکی از تلخ ترین خاطراتت
همه اینها
فقط و فقط به خودت بستگی داره/m\
وقتی چشمات را بستی و اون رویای شیرینت رو لمس کردی
احتمالا از تصورش یه لبخند روی صورتت نشسته
ببین خدا رحمانه
خدا رحیمه خدا بهمون توی این راه سخت کمک می کنه
ولی به قول معروف یه اهمی هم می خواد
یه سال سختی کشیدن
کم تر خوابیدن
و کمتر تفریح کردن
ارزشش از یه عمر حسرت بیشتره (;
پس پاشو و شروع کنx:
موفق باشید;;)

• شروع کننده موضوع

par_dis_0

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
زنگ_مشاوره

سوال شما:
سلام
ببخشید من وقتی آزمونم رو بد بدم کامل حالم بد میشه و تا دو سه روز اصلا سراغ درس نمی روم چطور این حس بد رو درستش کنم؟

١- برخورد احساسي با نتيجه امتحان و یا آزمون های آزمایشی سبب بهبود نتيجه نخواهد شد. داشتن آگاهی از اشتباهات لازم است.
از طرفي ندانستن علت های عدم موفقیت واقعیت را تغییر نمی دهد، بلکه برای پیشرفت باید نقاط ضعف خود را بررسی کرده و برای رفع آن ها تلاش کنید. سعی کنید به جای برخورد احساسی با امتحان، برخورد منطقی داشته باشید.

٢- با بررسی روندی که برای امتحان و آزمون قبل داشته اید ،برای امتحان ها و آزمون های تصمیم راهبردی مناسبی اخذ نمایید و نسبت به تصمیم های اخذ شده برنامه مطالعاتی خود را تغییر دهید.

٣- برای مثال،در صورتیکه بی دقتی دلیل پاسخ های اشتباه شما است، لیست بی دقتی های خود را یادداشت کرده و شب قبل از آزمون ها آن ها مرورکرده تا میزان خطاهای شما کاهش پیدا کند.

٤- اگر علت اشتباهات شما عدم مطالعه دقیق سوال است، دور داده ها و افعال سوالات خط بكشيد.
از اشتباهات رايج دانش آموزان عدم توجه به داده ها و افعال سوال مي باشد بنابراين حتما تکنیک را انجام داده تا ميزان خطاهاي ناشي از اين اتفاق را كاهش دهيد.

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام
بچّه‌ها لطفاً لطفاً لطفاً این رو ببینید.
من پارسال بعد از دیدنِ این، عکس پروفایل تلگرامم شد؛ "من یک دیوارم." و بیوم شد؛ "لحظه‌ی دارچینِ من اینجاست."
و زندگیم واقعاً تغییر کرد، خیلی کمک کرد بهم این‌ها. شاید انقدی خفن نشدم توی کنکور ولی خب اون از بی‌همّتیِ خودم بود که شُل کردم چند ماهِ آخرو. :‌))
اون جمله‌ها رو هیچ‌وقت هیچ‌کس نفهمید. برید ببینیدش و امیدوارم شما هم به خوبیِ من بفهمیدش و به‌اندازه‌ی من کمک‌حالتون باشه.

elnazi

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
98
راز موفقیت در کنکور !

بهت تبریک میگم وقتی این مقاله رو برای مطالعه انتخاب کردی یعنی وجود و موفقیتت واست اهمیت داره،دقیقا همون چیزی که همیشه یکی از خصیصه های افراد موفق بوده و هست،امروز میخوام راجب راز موفقیت در کنکور باهات صحبت کنم نکته ی ساده اما بسیار مهمی که شاید خیلی از بچه ها و حتی اکثر مشاوران کنکور به راحتی ازش میگذرن و اهمیت اون توی این یکسال طلایی رو نادیده میگیرن،دقیقا همون نکته ی اساسی که بیش از 70% موفقیت رتبه های برتر رو به خودش اختصاص میده !

فکر میکنم درست حدس زدی،بله راز موفقیت در کنکور همون سوخت مسیر موفقیت،یعنی انگیزه و هدفه ! اگر بخوام واکاوی کنم واست متاسفانه تعداد زیادی از همکاران من بدون توجه به این ویژگی به راحتی از کنارش میگذرن همون ویژگی که از اون به عنوان راز موفقیت در کنکور صحبت کردم و واقعا یک راز هم هست که تعداد زیادی اون رو میدونن اما هیچوقت در جهت انجامش به شکل صحیح اقدامی نکردن. لازمه ی پیشرفت و اون چیزی که تو رو به سمت آینده عالی سوق میده،همون تفکرات و هدف گزاری توئه که متاسفانه توسط همکاران بنده در درجات بسیار پایین اولویت قرار میگیره و تصورشون بر اینه که نکات تحصیلی یا حل تست یا ازمون ارزش بیشتری برای وقت گزاشتن دارن در صورتی که تا سوختی نباشه یک ماشین هرچقدر هم گرون قیمت باشه و از نظر فنی عالی باشه هیچ ارزشی نداره و کاری رو ازپیش نمیبره.

امروز میخوام باقاطعیت بهت بگم که کار بزرگی وجود نداره!؟ کارهای بزرگ همون کارهای کوچیک و توجه به جزئیاتی هستن که شاید به خودی خودشون از اهمیت کمی برخوردار باشن اما پس از در کنار هم قرار گرفتنشونه که میتونن یک موفقیت بزرگ یا یک فاجعه عظیم رو به وجود بیارن.

راز موفقیت در کنکور یکی از همین جزئیات،انگیزه و هدفه که طی تجربه در طول این سالها،به قطع میتونم بگم زندگی یک داوطلب کنکور رو از این رو به اون رو میکنه، تو،امسال باید حرکت کنی و این حرکتت نیازمند سوخته،سوخت تو همون هدفیه که تو ذهنت پروروندی،همون راز موفقیت در کنکور. شاید توی رویاهات داری باهاش زندگی میکنی،شاید خودت رو توی بیمارستان وقتی داری بیمارتو ویزیت میکنی تصور کنی یا شایدم وقتی با یه کیف چرم قهوه ای رنگ داری از پله های دادگاه واسه دفاع از موکلت بالا میری …

همینجا میخوام بهت بگم به این کارت ادامه بده،تو رویاهات غرق شو،این رویاهای توئه که آیندتو تعیین میکنه،رویاهای تو راز موفقیت در کنکور توئه!!! هر روز صبح وقتی از خواب بیدار میشی سعی کن چند دقیقه رو به این اختصاص بدی که به اهدافت فکر کنی،رویاپردازی کنی تو آینده ای که از این دنیا میخوای و حق مسلم توئه غرق بشی.

بهت اطمینان میدم اگر واقعا بتونی به شکل درست اینکارو انجام بدی چنان انگیزه ای بگیری که باعث بشه طولی نکشه که تو زندگیت به حقیقت تبدیل بشن هر اونچه یروزی به چشم رویا و خیال بهشون نگاه میکردی.
فکر میکنی دلیل موفقیت رتبه های برتر،مثل کسایی که الان روپوش پزشکی تنشونه چی بوده؟

بذار یه راز کوچیک دیگه رو هم بهت بگم که همونطور که زندگی اونها رو تغییر داد زندگی تو رو هم تغییر میده! اونها به خودشون به رویاهاشون باور داشتن،باور داشتن و با این باور تو مسیر موفقیت قدم گزاشتن و پیشرو شدن.

همه چی دست خودته دخترخانوم/آقا پسر گل،حالا تو راز موفقیت در کنکور رو میدونی،این خود تو و اهدافت هستین که به زندگی و آینده ت مسیر وجهت میدین،تویی که تعیین میکنی یک سال دیگه تو چه حالی و در حال انجام چه کاری باشی.

به رویاهات فکر کن و به حقیقت تبدیلشون کن …

برگرفته از مرکز مشاوره کنکور مهندس رضائی نیا

-

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

اینو بنویسین رو یه کاغذ بزرگ بزارین جایی که همیشه ببینینش

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

Anaar

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
برای همه ما اتفاق می افتد که گاهی از وضعیت موجود کسل و مایوس می شویم و با اینکه برای رسیدن به هدفی مشخص در تلاش هستیم اما گاهی اوقات از ادامه راه دلزده و مایوس می شویم. در این شرایط تنها کاری که باید انجام بدهید ادامه دادن و پیوستگی در تلاشتان است. وقتی با شرایط کسل کننده ای روبرو شدید و احساس کردید از ادامه و پیگیری هدف دلزده هستید به این حقیقت بیندیشید که کسالت و دلسردی موضوعی کاملا طبیعی است. کاری که شما باید انجام دهید توقف نکردن و ادامه دادن با همان قدم ها و کارهای کوچکی است که شما را به هدفتان می رساند.
مانند یک انسان با انگیزه رفتار کنید

اگر بی‌حوصله‌اید و انگیزه کاری را ندارید، تصور کنید که سرشار از انگیزه‌اید. حسن این کار در این است که به محض شروع، آرام آرام احساس می‌کنید که شور و علاقه، حقیقتا در وجود شما زنده شده است.

یک کار کوچک انجام دهید و برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید

یک کار کوچک را آغاز و به پایان برسانید؛ مثلا میز کارتان را تمیز کنید، یک قبض یا رسید را بپردازید و یا ظرف‌ها را بشویید. فقط نیاز به این دارید که کاری را آغاز کنید. وقتی این کار را تمام کردید احساس می‌کنید که آمادگی انجام کار‌های بعدی را هم پیدا کرده‌اید. بنابراین وقتی حال و حوصله انجام هیچ کاری را ندارید یک کار کوچک را شروع کنید تا خاتمه یافتن آن شما را بر سر شوق آورد.
هنگام صبح چند سؤال مثبت و روحیه‌بخش از خود بپرسید

هر روز صبح از خود 5سؤال سه بخشی امید‌وار‌کننده بپرسید:
• در حال حاضر در زندگی از چه چیزی راضی هستم؟
• چه ویژگی‌ای مرا خوشحال می‌کند؟
• چگونه در من این حالت را به‌وجود می‌آورد؟

بسیار مهم است که شما واقعا بدانید که چگونه و چرا این شرایط به شما احساس خوبی را منتقل کرده است. این پرسش‌های صبحگاهی فوق‌العاده‌ هستند، زیرا نحوه قرارگرفتن آنان، به شما امکان درک عمیق از شرایط موجود را می‌دهد و سپس آن احساس مثبت را به شما منتقل می‌کند.
میزان پیشرفت تان را اندازه گیری کنید
یکی از دوستان شما چند ماهی است که تحت یک رژیم غذایی خاص است. بعد از چند ماه وقتی او را دوباره ملاقات می کنید متوجه وجود تغییرات زیادی در او می شوید اما جالب اینجاست دوست شما متوجه این تغییرات نمی شود. به دوستتان قوت قلب می دهد که نسبت به زمانی که او را دیده اید تغییرات زیادی کرده است. شما تصویری از قبل از رژیم دوستتان در ذهنتان دارید و به همین علت وقتی او را با دوران بعد از رژیم مقایسه می کنید تفاوت فاحش در اندام او را تشخیص می دهید.

برای به دست آوردن انگیزه و پیگیری مجدد اهداف بهتر است قدری به عقب برگردید و نقطه شروع فعالیتتان را بنگرید. شما در چه مرحله ای قرار داشتید و حال به چه مرحله ای رسیده اید؟ به یاد بیاورید که چگونه ترس ها و موانع اولیه شروع هدفتان را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و حال در میانه راه هستید. وقتی پیشرفت تدریجی خود را مرور کنید از موفقیتی که تاکنون به دست آورده اید احساس لذت خواهید کرد و انگیزه و اشتیاق برای از سر گرفتن اهداف در شما به وجود خواهدآمد.
کار سخت‌تر را اول شروع کنید

اغلب هنگامی که به کارهای روزمره خود فکر می‌کنیم به‌نوعی دچار نگرانی می‌شویم که کی و چگونه این همه کار را انجام بدهیم. از سخت‌ترین کار شروع کنید. هنگامی که سخت‌ترین کار موجود در فهرست را شروع کرده و به پایان برسانید، احساس می‌کنید که بار سنگینی را از دوش‌تان برداشته‌اید. در این هنگام است که احساس آرامش بیشتری در وجود‌تان پدیدار می‌شود و بقیه روز اعتماد به‌نفس بیشتری خواهید داشت و نگرانی‌های روز‌مره‌تان. کاهش پیدا می‌کند.

موفقیت خود را همیشه به‌یاد داشته باشید

همیشه و در همه حال به جای فکر کردن به شکست‌ها و ناکامی‌ها، موفقیت‌ها و کامیابی‌هایتان را به‌خاطر بسپارید. بهتر آن است که آنها را یادداشت کنید؛ حتی با ذکر جزئیات، زیرا فراموش کردن موفقیت بسیار آسان است و گاهگاهی مراجعه به نوشته‌هایتان می‌تواند خاطرات خوبی را در شما زنده کند و البته انگیزه کار و تلاش را در وجود شما زنده و تازه نگه دارند.

هدف تنها نتیجه نیست
متاسفانه اغلب افراد اهداف را تنها به دلیل نتیجه ای که در انتهای مسیر به دنبال دارند، دنبال می کنند. موفقیت تنها در یک زمینه خاص یا وقوع یک اتفاق خاص تعریف نمی شود. برای مثال عده ای تصور می کنند اگر بتوانند 5 کیلوگرم از وزن خود را کم کنند فرد سالم و خوش اندامی هستند در حالی که موفقیت در سلامت تنها به این اتفاق ختم نمی شود.
آنچه که هدف را لذتبخش می کند همراه شدن در جریان و روند رسیدن به هدف است درست مانند سفر که تنها رسیدن به مقصد هدف شما نبوده بلکه مسیر نیز بخشی از سفر تلقی می شود.
از شکست نهراسید

به‌جای هراس از شکست، آن را به‌عنوان نوعی اطلاعات مفید و ضروری و یک بخش طبیعی از موفقیت بپذیرید. یکی از بسکتبالیست‌های مشهور (مایکل جردن) می‌گوید: بیش از 9هزار خطا داشتم و تقریبا 300بازی را باختم. 26مرتبه به من اعتماد کردند تا ضربه پیروزی را بزنم و من موفق نشدم. بارها و بارها در زندگی شکست خوردم و به همین دلیل است که در زندگی موفق شده‌ام. بنابراین از شکست‌هایتان تجربه کسب کنید و از خود بپرسید این بار، این شکست چه درسی به من می‌دهد؟

با دید مثبت برای انجام کار فعالیت کنید

بیاموزید که بیشتر اوقات مثبت‌اندیش باشید و یاد بگیرید که افکار منفی را قبل از آنکه سد راه شما باشند، از سر بیرون کنید. ممکن است که همه نتوانیم همیشه مثبت‌اندیش باشیم، اما باور کنید که بیشتر ما می‌توانیم این حس را در خود تقویت کنیم و نتیجه حاصل نیز می‌تواند به تلاش بیشتر ما کمک کند.
اهداف بزرگ‌تر نسبت به هدف‌های کوچک‌تر، انگیزه بیشتری در فرد به‌وجود می‌آورند.

این احساسات مشترک است
حتی افراد بسیار موفق و مشهور هم در بعضی اوقات به دام کسالت و بی انگیزگی می افتند اما تفاوت آنها با دیگر افراد در این است که آنها حتی در شرایط کسل کننده نیز دنبال راهی برای به کنترل درآوردن حال روانی شان هستند و اجازه نمی دهند احساساتشان جای منطق را بگیرد. برای به دست آوردن انگیزه تسلیم احساسات زودگذر خود نشوید.
اطلاعات موجود را بازنگری کنید

داشتن اطلاعات لازم در آغاز هرکاری، امری ضروری است، اما گاهی جامعه و رسانه‌ها اطلاعاتی را به انسان منتقل می‌کنند که بار منفی دارد. پس محفوظات ذهنی خود را ارزیابی کنید. نکات منفی را حذف کرده و با توجه به بینش خود، از اطلاعات مفید و مثبت برای دستیابی به هدف‌تان استفاده کنید.

در یابید که چه چیزی سبب شادی و خوشحالی شما می‌شود

همه ما می‌دانیم که شرایط ویژه‌ای یا کار‌های خاصی سبب شادی ما می‌شوند، پس کاری که شما را شاد می‌کند، انجام دهید؛ هر اندازه که می‌توانید یا می‌خواهید. البته باید مراقب باشید که این خواسته با آداب و رسوم اجتماعی که در آن زندگی می‌کنید و با باور‌های انسانی و مذهبی در تضاد نباشد.
زمان و مکان هدف‌های خود را تغییر دهید
هدف‌های بزرگ و ویژه برای خود در نظر بگیرید. اهداف بزرگ‌تر نسبت به هدف‌های کوچک‌تر، انگیزه بیشتری در فرد به‌وجود می‌آورند. هدف بزرگ اثر بیشتر و عمیق‌تری دارد و می‌تواند منشأ تولید انگیزه‌های قوی شود.
کارتان را آهسته آغاز کنید

به جای آنکه کارتان را سریع آغاز کنید، نخستین گام‌ها را آهسته بردارید. هنگامی که کاری را با آرامش و طمأنینه شروع می‌کنید، مغز شما این فرمان را دریافت نمی‌کند که این کار باید باسرعت هرچه تمام‌تر خاتمه یابد. اما اگر مغز انسان احساس کند که باید برنامه کاری‌اش را با سرعت به پایان برساند چه اتفاقی می‌افتد؟ اغلب اوقات ممکن است فرد اصلا کار مورد نظر را آغاز نکند. پس شروع یک کار بدون شتاب بهتر از اصلا شروع نکردن است.
همیشه خود‌تان را با خود‌تان مقایسه کنید نه با دیگران
مقایسه خود با دیگران و اینکه نتیجه تلاشتان چه بوده و در چه جایگاهی قرار گرفته‌اید، کشنده انگیزه و قوه خلاقیت انسان است. همیشه افراد بی‌شماری هستند که از شما تواناترند و معدود افرادی هم هستند که از همه پیشی گرفته‌اند؛ هم از بعد مادی و هم معنوی، بنابراین فقط قوای خود را روی خود، برنامه‌ای که در پیش دارید و البته نتیجه‌ای که عایدتان می‌شود، متمرکز کنید و دریابید که چگونه می‌توانید برنامه‌ریزی ذهنی‌تان را بهبود ببخشید و به مرحله اجرا در آورید. بررسی مجدد نتایج حاصله نیز اهمیت زیادی دارد. با این کار شما می‌توانید اشتباه‌های گذشته را پیدا کرده و از تکرار مجدد آن یا انجام خطاهای مشابه جلوگیری کنید. یکی دیگر از مزایای بررسی مجدد نتایج به‌دست آمده، ایجاد انگیزه مضاعف است. درک این موضوع که حاصل تلاش‌های شما چه بوده و در چه جایگاهی قرار گرفته‌اید، توان و اشتیاق شما را چند برابر می‌کند و اغلب از موفقیت و پیروزی خود شگفت‌زده خواهید شد.
مانند یک قهرمان رفتار کنید

داستان زندگی قهرمانان را بخوانید و رفتار و کردار آنان را سرمشق خود قرار دهید و به سخنان آنان گوش فرادهید. کشف کنید که در کار و تلاش آنان چه ویژگی خاصی وجود داشته که سبب موفقیت‌شان شده. اما همیشه به‌خاطر داشته باشید این افراد همانند ما و سایر افرادند و بنابراین، به جای اینکه آنان را در مقام رفیعی بنشانید و تحسینشان کنید، اجازه دهید که الهام‌بخش شما باشند.

سعی کنید محیط کارتان را با کمی تفریح قابل تحمل کنید

به‌خاطر داشته باشید که در فضای کاری‌ای که خلق می‌کنید یا در برنامه‌ای که در نظر دارید، جایی هم برای کمی تفریح و شوخی در نظر بگیرید. با این‌کار انگیزه کافی برای انجام کار و به‌پایان رساندن آن خواهید داشت.

فقط به‌دنبال راحتی نباشید

با بی‌حالی که نوعی تنبلی است، خداحافظی کنید و برای ایجاد انگیزه در خود، با مشکلات مبارزه کنید.
در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید، مطالعه کنید
هنگامی که کاری را آغاز می‌کنید، درباره فرایند کار پژوهشی به‌عمل بیاورید. با این‌کار شما از میزان کاری که در پیش رو دارید و مشکلاتی که ممکن است با آن برخورد کنید، آگاه می‌شوید. گاهی اوقات توقع یا انتظار بی‌جا سبب کاهش انگیزه و هدر رفتن اشتیاق و جدیت اولیه فرد می‌شود. با مدیریت خواسته‌هایتان می‌توانید از هدر رفتن نیروی حاصله از اشتیاق جلوگیری کنید و انگیزه و توانایی‌هایتان را تا پایان کار حفظ کنید. دانستن این موضوع که بر سر کسانی که در موقعیت مشابه شما قرار داشته‌اند، چه آمده، چه مسیری را طی کرده و چه گام‌هایی برداشته‌اند، بسیار مفید و آموزنده است. می‌توانید با تلفیق روش انتخابی آنها و آنچه خود در ذهن دارید، روش کاری مناسبی را انتخاب و فعالیت خود را شروع کنید. این وضعیت میزان نگرانی‌های شما را کاهش می‌دهد و بهتر می‌توانید اوضاع کاری را تحت کنترل خود داشته باشید؛ چه از بعد احساسی و چه از بعد عملی، چون حداقل تا حدودی می‌دانید که دیگرانی که چنین راهی را رفته‌اند با چه وقایعی مواجه شده‌اند و این آگاهی از بعد احساسی و عملی سبب تشویق و دلگرمی شما می‌شود.
معین کنید که چرا می‌خواهید این کار را انجام بدهید

اگر نمی‌دانید که به چه دلیل می‌خواهید چنین کاری را انجام دهید یا اینکه دلیل کافی برای انجام آن ندارید، پس خاتمه دادن آن برای شما بسیار مشکل خواهد بود. کاری را برگزینید که دلیل قوی و کافی برای انجام آن داشته باشید. اگر نتوانستید، انجام این فعالیت را متوقف کنید و به جای آن، فعالیت دیگری را که دلایل انجام آن قوی‌تر و واضح‌تر است آغاز کنید.

هدف‌های خود را یادداشت کنید

هدف و منظور خود را از انجام آن فعالیت بنویسید، سپس آن را روی دیوار، رایانه، یا آینه بچسبانید. با این کار در طول روز، مراحل انجام کار را مرور می‌کنید و این آگاهی تداوم کار را برای شما آسان‌تر می‌کند.

کمتر تلویزیون تماشا کنید

آیا از جمله کسانی هستید که زیاد تلویزیون تماشای می‌‌کنند؟ تلاش کنید که کمتر به تماشای برنامه‌های تلویزیونی بنشینید و فعالیت‌های مورد علاقه خود را در زندگی واقعی دنبال کرده و با روش‌های خودتان انجام دهید.
برنامه کاری‌تان را به چندین برنامه کوچک‌تر تبدیل کنید

هنگامی که پروژه بزرگی در دست دارید، آن را به چند بخش کوچک‌تر تقسیم کنید، سپس با تمرکز روی نخستین بخش کار‌، فعالیت خود را آغاز کنید و وقتی این بخش تمام شد، بخش بعدی را آغاز کنید. موفقیت‌های کوچکی که در انجام بخش‌های اولیه به‌دست می‌آورید، انگیزه شما را افزایش می‌دهد و از تمرکز روی کل کار که ممکن است سبب دلسردی شما شود، جلوگیری می‌کند. اگر این روش را دنبال کنید خود شما هم از نتیجه‌ای که می‌گیرید، شگفت‌زده خواهید شد.
قوه خلاقیت خود را به‌کار بگیرید
کاغذی را بردارید و در بالای کاغذ بنویسید که دوست دارید در چه زمینه‌ای فعالیت کنید. شاید هدف شما کسب درآمد بیشتر یا مبارزه با بیماری و به‌دست آوردن نهایت سلامتی باشد. اکنون 20 روش، ایده یا عقیده در مورد موضوع مورد نظر بنویسید. سعی کنید 10ایده دیگر به لیست خود اضافه کنید؛ البته همه این ایده‌ها مفید یا خوب نیستند. اکنون از قوه خلاقیت خود استفاده کرده و ایده‌هایی را که در رسیدن به هدف برای شما مفیدند، پیدا کنید. حسن این کار این است که نه تنها قوه خلاقیت خود را به‌کار گرفته‌اید، بلکه دریافته‌اید که تا چه حد خلاق هستید؛ هم انگیزه انجام کار را در خود زنده کرده‌ و هم از نظر روحی شرایط مناسبی برای خود فراهم کرده‌اید.

Anitak

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
هیچ کس جز خودت نمی تونه کمکت کنه. باید بخوای. وقتی یه چیزیو می خوای بهش می رسی. اگه خودتو اونجا می بینی ، توی قله ی موفقیتت مطمئن باش بهش می رسی. باید پشت کار داشته باشی. خودتو خوشبخت بدون که می تونی واسه ی آرزوهات تلاش کنی.

amirrach

امیرآچ
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
17
نوع دیدت و بینشت به کار و تلاشت یعنی موفق شدن یا نشدنت
هرجور فکر کنی همون میشی اگه به موفقیت فکر کنی همون!
اگه به تلاش نکردن و بیخیالی هم فکر کنی همون!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
دوستان لطفا متوالی پست ندهید.

erfan.bsi

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حاج ترابی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1398
هرگز به هیچکس اجازه نده
تا باعث شه حس کنی،
لایق چیزی که میخوای نیستی...

Elaheh_nas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دبیرستان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1399
مدال المپیاد
نداشته بید
دانشگاه
محقق
رشته دانشگاه
فیزیک
تلگرام
اینستاگرام
when you are ready to quit, just remember how good you will look in that white coat.

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

.
.
.
.
.

YaSm!nA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حکیم زاده
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
98
تلگرام
من آمده ام که دنیا را تسلیم آرزوهایم کنم.
من "خواسته ام" پس می شود! : )
#نرگس_صرافیان

Zari78

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
بخش اول: فضای مناسب درس خواندن را برای خود فراهم کنید
۱. مکانی آرام پیدا کنید که تمرکز شما را بر هم نزند

quiet-study.jpg

انگیزه برای درس خواندن - مکانی مناسسب برای درس خواندن پیدا کنید

این مکان می‌تواند کتابخانه، کافه یا اتاقی در خانه‌تان باشد. عامل ضروری این است که این مکان‌ها از سروصدا و عوامل برهم زننده‌ی تمرکز خالی باشند. جاهایی که احتمال دارد دوستان‌تان بیایند را انتخاب نکنید.
۲. وسایل درس خواندن را آماده کنید
pens.jpg

انگیزه برای درس خواندن - وسایل موردنیاز برای درس خواندن را همان ابتدا آماده کنید

حتما وسایلی که برای درس خواندن نیاز دارید، آماده کنید. این وسایل می‌تواند شامل کاغذ، خودکار، مداد، ماژیک شبرنگ و… باشد. بستگی به خودتان دارد که برای درس خواندن به چه ابزاری نیاز دارید. اگر ابزار موردنیازتان را قبل از شروع آماده نکنید، باید حین درس خواندن این کار را انجام دهید و تمرکزتان برهم می‌خورد.
۳. مقداری آب و تنقلات کنار خود بگذارید

وقتی که بدن انسان سیراب باشد، کارایی‌اش افزایش می‌یابد. بنابراین مقداری آب در کنار خود داشته باشید. در بین درس خواندن گاهی آب مصرف کنید تا آب بدن‌تان تأمین شود. همچنین مقداری تنقلات سالم مانند آجیل و میوه هم کنار خود بگذارید. این‌گونه انرژی از دست رفته‌ی خود را جبران کنید.

برای تأمین انرژی از فست‌فود و شیرینی استفاده نکنید. خوراکی‌هایی مانند پیتزا، همبرگر، کیک و شیرینی را مصرف نکنید. این مواد انرژی شما را برای مدت کمی بالا نگه می‌دارند و کم‌کم باعث احساس خواب‌آلودگی در شما می‌شوند.
بخش دوم: عوامل حواس‌پرتی را از بین ببرید
۱. لباس راحت بپوشید

لباس راحت و مناسب بپوشید. سعی کنید لباس‌تان چیزی نداشته باشد که حواس‌تان را پرت کند. عوامل بسیار کوچک هم می‌تواند تمرکزتان را برهم بزند. مثلا اگر شلوارتان گشاد باشد و دائماً بخواهید آن را بالا بکشید.

اگر موهای بلندی دارید، موهای خود را ببندید تا جلوی چشمتان نیاید.
2.تلفن همراه خود را روی حالت سکوت بگذارید
phone-off.jpg

انگیزه برای درس خواندن - تلفن همراه را خاموش یا ساکت کنید

زمان درس خواندن، زمان مناسبی برای صحبت کردن با دوست و فامیل نیست. اگر ممکن است فرد خاصی نگران‌تان شود، از قبل به او بگویید که در این زمان مشغول درس خواندن خواهید بود و صدای گوشی را نمی‌شنوید. بنابراین هنگام درس خواندن گوشی خود را بر روی حالت سکوت بگذارید و آن را دور از دسترس خود قرار دهید. اگر تلفن همراه کنارتان باشد احتمال دارد مرتب آن را چک کنید.
3.اگر به کامپیوتر خود برای درس خواندن نیازی ندارید، آن را خاموش کنید
laptop-off.jpg

اگر به کامپیوترتان برای درس خواندن نیاز ندارید، آن را خاموش کنید. روشن بودن کامپیوتر شاید شما را وسوسه کند که در سایت‌های ورزشی بچرخید یا اخبار بازیگران محبوب خود را دنبال کنید. در نهایت به خودتان می‌آیید و می‌بینید زمان زیادی را پشت کامپیوتر تلف کرده‌اید.

اگر برای تحقیق درسی باید وب‌سایت خاصی را مطالعه کنید، می‌توانید از آن صفحه پرینت تهیه کنید. این‌گونه حین مطالعه، وسوسه نمی‌شوید زبانه‌ی دیگری در مرورگرتان باز کنید و سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید.
اگر می‌خواهید مطلب خاصی را در نرم‌افزار ورد تایپ کنید، می‌توانید اینترنت خود را به‌طور موقت قطع کنید.

بخش سوم: اهداف‌ درسی خود را تعیین کنید
۱. اهداف واقعی برای درس خواندن خود مشخص کنید

به‌جای اهداف کلی و مبهم، اهداف مشخص و دست‌یافتنی برای خود تعیین کنید. مثلا به‌جای اینکه بگویید «باید ریاضی خود را قوی کنم» هدف مشخصی در خواندن ریاضی تعریف کنید. مثلا بگویید می‌خواهم رسم نمودار تابع درجه‌ی دوم را یاد بگیرم. با این روش در پایان زمان مطالعه دقیقا می‌دانید چه بخشی را مطالعه کرده‌اید و چه دستاوردی داشته‌اید.
۲. وقتی به هدفی رسیدید، به خود جایزه بدهید

وقتی که به هدف معینی رسیدید، به خود جایزه بدهید. اگر هدفی که به آن رسیدید هدف نهایی نبود و باید باز به درس‌ خواندتان ادامه دهید، می‌توانید کمی راه بروید، چیزی بخورید یا به آهنگ دلخواه‌تان گوش بدهید. اگر با رسیدن به هدف‌تان درس خواندن‌تان هم تمام می‌شود، آزادید هر کاری که دوست دارید انجام دهید. می‌توانید بازی کنید، با دوستان‌تان صحبت کنید یا فیلم ببینید.

اگر تصمیم دارید با استراحتی کوتاه به خود پاداش بدهید، فراموش نکنید که هنوز درس شما باقی مانده است. پس از سپری شدن زمان مشخص به درس خود ادامه دهید. به صدای توی سرتان گوش ندهید که از شما می‌خواهد بیشتر استراحت کنید.
بخش چهارم: خودتان را آماده کنید
۱. یک برنامه‌ی درسی برای خودتان درست کنید

به‌جای اینکه به‌طور مبهم بگویید «باید این هفته درس بخوانم» به‌طور مشخص برای خود برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی می‌تواند تا حد زیادی مشکل ضعف اراده‌ی شما را برطرف کند.
۲. درس خود را به تعویق نیندازید

درس‌ها را برای دقیقه‌ی آخر نگذارید تا مجبور شوید در یک شب ۱۰۰ صفحه برای امتحان بخوانید. مثلا اگر سه‌شنبه امتحان دارید، کم‌کم از چند روز قبل درس خود را بخوانید. با این روش نگرانی شما برای امتحان هم کاهش خواهد یافت.
بخش پنجم: حالا شروع به درس خواندن کنید
start-study.jpg

بعضی اوقات شروع، سخت‌ترین بخش کار است. اگر اهداف درسی که برای خود تعیین کرده‌اید به نظر ترسناک می‌آید، اهداف خود را کوچکتر کنید. مثلا برنامه‌ریزی کنید نصف فصل را امروز و نصف فصل را فردا بخوانید. یادتان باشد حتی کمی درس خواندن بهتر از چیزی نخواندن و جمع‌شدن مطالب است.
نکاتی که می‌تواند به شما کمک کند
organized.jpg

مرتب و منظم باشید. میز تحریر خود را تمیز و مرتب نگه دارید. کیف خود را از کاغذهایی که به آن نیاز ندارید، خالی کنید. کاغذهای مربوط به هر درس را مرتب دسته‌بندی کنید. این‌گونه زمانی که به آنها نیاز داشتید، به مشکل بر نمی‌خورید.

میز، اتاق و کاغذهای درسی را مرتب کنید

اگر فرد خیال‌پردازی هستید، در زمان درس از فکر کردن به هر چیزی غیر از درس خودداری کنید. به این فکر کنید که اگر امروز درس خود را نخوانید، در آینده با افزایش مطالب کار برای‌تان سخت خواهد شد.
حتما در طول کلاس مطالب مهم را یادداشت کنید. این مطالب برای انجام تکالیف، پروژه‌ها و امتحانات مفید خواهند بود. اگر هم سرعت نوشتن شما پایین است و از معلم عقب می‌افتید، به‌صورت چرک‌نویس یادداشت کرده و بعدها مطالب را پاک‌نویس کنید.
اگر نیاز به کمک دارید، از معلم خود کمک بخواهید. از سؤال کردن نترسید. معلمان حقوق می‌گیرند تا به سؤالات شما جواب بدهند. این علاقه‌ی شما باعث افزایش انگیزه‌ی معلمان برای بالا بردن سطح کلاس‌شان می‌شود. نگران نباشید که دوستان‌تان راجع به شما چه فکری می‌کنند. بهتر است به‌جای تظاهر به یادگیری، مطالب را واقعا یاد بگیرید.
خواب کافی برای یادگیری مطالب ضروری است. خواب کمک می‌کند تا مغز اطلاعات را ذخیره نماید. به این منظور باید هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید.

انگیزه برای درس خواندن - خواب کافی برای تثبیت مطالب خوانده شده الزامی است

به خودتان بگویید که وقتی به اهدافم رسیدم، می‌توانم با خیال راحت به تفریح بپردازم. اراده‌ای قوی داشته باشید و اجازه ندهید حواس‌تان پرت شود. اگر سروصدا شما را اذیت می‌کند، پنبه‌ای در گوش‌تان بگذارید. اگر کسی باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، روی خود را از او برگردانید.
هرگز حین درس خواندن از تلفن همراه استفاده نکنید. آن را خاموش کنید یا در حالت سکوت قرار بدهید. سپس آن را در کمد یا جایی بگذارید که نتوانید ببینید. حتی می‌توانید آن را به والدین خود بدهید و از آنها بخواهید تا وقتی که درس تمام نشده، آن را به شما پس ندهند.
درس را به تعویق نیندازید. یادتان باشد اگر امروز وقت خود را به درس اختصاص بدهید، در آینده وقت بیشتر و خیالی آسوده‌تر خواهید داشت.

به نتایج بلندمدت درس خواندن فکر کنید. اگر بخواهید دکتر، مهندس یا… شوید. باید درس بخوانید تا بتوانید در آینده شغل دلخواه خود را به دست آورید.
به دوستان باهوش خود نگاه کنید. از آنها یاد بگیرید. مانند آنها درس بخوانید و در کلاس حضور پیدا کنید. ولی در این کار افراط نکنید.
اگر به راحتی با چیزهای اطراف حواس‌تان پرت می‌شود، روی‌ خود را به‌سمت دیوار بکنید و درس بخوانید.
اگر درس خواندن همراه دوستان باعث می‌شود بهتر درس بخوانید، همین کار را انجام دهید. اگر دوست‌تان همکلاس شما نیز باشد، بهتر می‌توانید با هم درس بخوانید. فقط مراقب باشید که حواس‌تان پرت نشود و زیاد صحبت نکنید. چون الان زمانِ درس خواندن شماست.
در حین درس خواندن به موسیقی گوش ندهید. این کار تمرکزتان را از بین می‌برد. البته بعضی افراد با گوش دادن به موسیقی بهتر درس می‌خوانند. در این صورت گوش دادن به موسیقی مانعی ندارد.
music-study.jpg

اگر احساس کردید برای درسی نیاز به معلم خصوصی دارید، این را به والدین خود اعلام کنید. اگر هزینه‌ها برای‌تان زیاد بود، می‌توانید از افراد فامیل که در آن درس تسلط دارند کمک بخواهید.
به صفحات باقی‌مانده نگاه نکنید. شاید این کار باعث دلسردی شما شود.
فهرستی از کارهایی که با اتمام درس می‌توانید انجام بدهید، تهیه کنید. این کار می‌تواند باعث افزایش انگیزه‌تان شود.
به خودتان یادآوری کنید که اگر بهتر درس بخوانید، شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه خوب خواهید داشت. در نهایت می‌توانید شغل بهتری به دست بیاورید و روزی فرد ثروتمندی شوید.
می‌توانید در زمان استراحت پنجره‌ی اتاق را باز کنید. از هوای تازه استفاده کنید تا با انرژی و طراوت به درس خود ادامه دهید.
به کارهایی که ترجیح می‌دهید به جای درس خواندن انجام بدهید، زیاد فکر نکنید. شاید تسلیم این افکار بشوید و درس را کنار بگذارید.
در زمان درس بسته به برنامه‌‌ی خود در هر ساعت، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید. بی‌وقفه و بدون استراحت درس نخوانید.

بالا