• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مُحدثه، ۱۶۱۵۷

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
یادت باشد

نویسنده: رسول ملاحسنی
نشر: شهید کاظمی یا یه چیزی تو این مایه ها
امتیاز من: ۲ از ۵
سال مطالعه: ۲۰۱۹

گفت: «جور باشه حتماً بهت زنگ می‌زنم، فقط یه چیزی، از سوریه که تماس گرفتم چطوری بگم دوستت دارم؟ اونجا بقیه هم کنارم هستن، اگه صدای منو بشنون از خجالت آب میشم»؛ به حمید گفتم: «پشت گوشی به جای دوستت دارم بگو یادت باشه! من منظورت رو می‌فهمم».
کتاب از همون روزی که رسید به کتابفروشی‌مون خیلی خوب فروش رفت، پس تصمیم گرفتم تو ساعات کاری خلوت‌تر بخونمش!
راستش رو بگم داستان کلی خیلی خوب بود اما به نظرم خیلی خام و بعضا به قاعده رمانهای زرد نوشته شده بود!
انگار نویسنده بنا به سلیقه شخصی هرجا رو دوست داشته توضیح داده و خیلی جاها سرسری صرفا از روش پریده و داستان انسجام لازم رو نداشت.
خلاصه که نثر روان و خیلی بدی داشت، و به نظرم اگه توسط نویسنده با تجربه‌ای نوشته میشد میتونست خیلی جذاب شه.

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
اکنون

نویسنده: فاضل نظری
نشر: سوره مهر
تعداد صفحات: ۸۸
امتیاز گودریدز: از ۵
امتیاز من: ۴ از ۵
دسته‌بندی: ایرانی، شعر، چالش ۱۰۰۰ کتاب، قرض گرفتم

■ روزی
هر قضاوت‌کننده‌ای
قضاوت می‌شود
"اکنون
تو برای حساب کشیدن از خود بسنده‌ای..."

۴ سال پیش اولین اثر فاضل نظری با نام "آن‌ها" رو خوندم و بعد از اون ۴ جلد دیگه مجموعه را پشت سر‌هم خوندم.
شاید اگر کسی پشت سر هم آثار رو خونده باشه متوجه شه که مضمون ابیات بسیار شبیه همه، یا یک سری کلمات کلیدی مدام تکرار شده!
اما "اکنون" انگار از کلیشه اون کلمات دور شده (شاید هم به خاطر گذشت سال من متوجه نمیشم) و غزلها رنگ و بوی اجتماعی‌تری گرفته.
احساس میکنم تک‌بیت‌های ناب تو شعرها کمتر شده اما اشعار ناب بیشتر!
(اگر اشتباه نکنم تو یکی از نظراتم همون‌سالها نوشته بودم فاضل نظری استاد تک بیت‌های نابه!)
سر رشته‌ای در ادبیات ندارم، اما به نظرم شعرها عراقی‌تر شده بود!

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
چگونه نمیریم

نویسنده: نادیا شه‌مهر
انتشارات: چشمه
تعداد صفحات: ۸۱
امتیازِ من: ۴ از ۵
دسته بندی: دارم، ایرانی، زنان، چالش ۱۰۰۰ کتاب

"چگونه نمیریم" مجموعه‌‌ای از ۴۰ یادداشت درباره زندگی و ستایش زیستن در قالب‌ها و دیدگاه‌های مختلف است.
بیشتر یادداشت‌ها حول محور "مرگ" میچرخه و این تضادی که بین مرگ و زندگیه برای توصیف و ستایش زندگی ترکیب جالبی ساخته بود.
زاویه دید نویسنده رو دوست داشتم، اما با وجود کوتاهی‌اش و روانی نثر سخت خوان بود!
حداقل من اینطور بودم که بعد از هر دو سه یادداشت باید کتاب رو کنار میگذاشتم چون سنگینی خاصی داشت!
بعضی از یادداشت‌ها بسی قابل تامل بود و بعضی از یادداشت‌ها هم منو یاد کتاب "نامه به کودکی که هرگز زاده نشد" مینداخت.
همونطور که بعضی از یادداشت ها رو بسیار دوست داشتم و قابل تامل بود برام، از برخی دیگه صرفا رد شدم، چون انگار باید تو حال و هوای نویسنده باشی تا بهتر درکش کنی!
در کل کتاب خوبیه و ارزش حداقل یکبار خوندن رو داره!

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
انگار خودم نیستم

نویسنده: یاسمن خلیلی‌فرد
انتشارات: ققنوس
تعداد صفحات: ۴۴۰
امتیاز گودریدز: ۳.۴۱ از ۵
امتیازِ من: ۴.۵ از ۵
دسته بندی: دارم، ایرانی، زنان، بوکوفیل، چالش ۱۰۰۰ کتاب

انگار خودم نیستم حکایت آدمهایی که روح شون و خودشان پیر شدن اما فکر و دلشون هنوز تو خاطرات گذشته گیر کرده (مث عکس جلد!)
آدم‌هایی که غرق افکارشون شدند و این تفکرات رو به واقعیت‌ها و حرف زدن ترجیح میدند.
کتاب، داستان هفت شخصیت است اما هر کدام با قصه های پشت سرشان می توانند به طور کلی یک جامعه را در بر بگیرند و نماد یک جامعه باشند، در واقع ما با یک داستان ملودرام و خوش‌خوان کاملا ایرانی و معاصر از جنس خودمون و روزمرگی‌هایمان روبه‌رو هستیم!
با اینکه ۷ نفر راوی داستان هستند اما همه چیز ساختار منسجم و منظمی داره، هیچ اتفاق یا شخصیتی اضافه نیست و این تعدد راویان نه تنها گیج کننده نیست بلکه همین که یک روایت از زوایای مختلف بیان میشه باعث جذابیت کتاب شده.
و خب درست همونجایی که فکر میکنید همه چیز داره به خوبی و خوشی پیش میره همه معادلاتتون بهم میخوره که این خودش یه پایان به نظر من باشکوه رو رقم میزنه چون کتاب تو شیب داستان‌های "آنها تا اخر عمر به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کردند"، نمیوفته!
رد و پای پیشینه هنری نویسنده تو شخصیتها و فضاسازی‌ها دیده میشه، به طوری که یک شخصیت (علیرضا) کاملا در عرصه سینما فعاله!
داستان از دید دو نسل پیش میره، آدمهایی که همونقدر که بالغ و روشن‌فکر و تحصیل کرده‌اند میتونند احساسات و گفت‌وگوهای بچگانه داشته باشند! آدمهایی که از قشر عادی جامعه اند و قهرمان نیستند بلکه مثل همه آدمهای دیگه با بیماری، دوری، افسردگی،مرگ و غم دست و پنجه نرم میکنند.
من قلم شیوای نویسنده و ساختار کلی داستان رو بسی دوست داشتم و واقعا پیشنهاد میکنم کتابو ^___^

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
انسان، جنایت و احتمال

نویسنده: نادر ابراهیمی
انتشارات: روزبهان
تعداد صفحات: ۱۲۵
امتیاز گودریدز: ۳.۴ از ۵
امتیازِ من: ۳.۲۵ از ۵
دسته بندی: دارم، ایرانی
سال مطالعه: ۲۰۱۷

"جان مایه این داستان بلند، جنایتی احتمالی است که در منطقه خراسان، در روستا لاجورد .... در این کتاب ضمن تصویر ابعاد مختلف ماجرا و پرداخت صحنه جنایت احتمالی و برشمردن عوامل و علل جنایت و بازگویی تنگناهای حقوقی و اجتماعی که اغلب به جنایت منتهی می شود; بی توجهی و بی دقتی مجریان قانون، به هنگام ضرورت بازگو میشود و چهره کریه فقر نیز تصویر میشود..."

نادر ابراهیمی _خدا بیامرز!_ قلم ساده دلنشینی دارد.

این کتابش رو بعد از "یک قصه معمولی و قدیمی در باب جنایت" خوندم. تو هردو داستان یک جنایت بازگو میشد، در هردو پارادوکس هایی دیده میشد اما این کتاب به جذابیت اون یکی (!) نبود! چون خیلی کشش داده بود، هی تکرار مکررات میکرد و فصل آخر که به نظرم یه چالش و نقطه اوج میتونست برای داستان باشه خیلی سرسری جمع بندی شده بود، انگار میخواسته داستان رو زود تموم کنه.

داشتم فکر میکردم نادر ابراهیمی نویسنده موفقیه چون شخصیت ها رو خلق میکنه، اونها رو رشد میده و بعد شروع میکنه به متزلزل کردنشون و وجهشون رو به طرز قابل درک و باوری عوض میکنه، و این به نظرم بسی دل نشین و دوست داشتنیه!

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
سرگذشت آب و آتش، مهرگان

نویسنده: بهار برادران
انتشارات: پر
تعداد صفحات: ۶۲۸
امتیاز گودریدز: ۴.۳۵ از ۵
دسته بندی: pdf، ایرانی، زنان، عاشقانه، تاریخی، چالش۱۰۰۰ کتاب

"مهرگان، سرگذشت آب و آتش" حکایت عشقی شاید به بلندای تاریخ ایران است.
مهرگان، رمان عاشقانه‌ایست که با تاریخ ایران گره خورده. کتابی که وسعت و عظمت خسرو انوشیروان ساسانی و به سادگی جمله "دوستت دارم" و به پیچیدگی تابوشکنی‌ها و مقاومت‌ها و جنگیدن‌ها!
کتاب نثر شیوا، روان و جذابی داره و اگه وقت کافی رو داشته باشید برخلاف حجم زیادش میتونید خیلی سریع مطالعه‌اش کنید و لذت ببرید.
بخش تاریخی کتاب بر اساس تاریخ و گاها با توجه به سلیقه نویسنده تقدم‌ها و تاخرها جا به جا شده و با توجه به شناخت نسبی ای که از نویسنده دارم، منابع و مآخذ و متن کتاب مشخصا هوشمندی و زحمت زیادی برای جمع آوری اطلاعات، چینش وقایع و ساختار بندی کشیده شده (البته هوشمندی به کار میره) اما بخش عاشقانه کتاب بر پایه تخیل نویسنده‌است که اتفاقا همین بخش با همه سادگیه پیچیدش باعث لذت بخش‌تر شدن این تاریخ شده.
راستش من طرفدار رمانهای عاشقانه نیستم، لذا شخصا ترجیح میدادم روی بخش تاریخی و اجتماعی مانور بیشتری داده میشد، در واقع دوست داشتم فضاسازی‌های پررنگ‌تری از قصر ساسانیان و شهر تیسفون ببینم، یا مثلا چند عکس تاریخی در انتها کتاب از حال و هوای آن روزها.
چیزی که از لحاظ اجتماعی تو کتاب برام جالب بود، سن افراد و متناسب با آن دیدگاهشون به زندگی بود! پوریا ۲۰ سال داره اما رویای پادشاهی‌ای به قاعده پادشاهی کوروش در سر می‌پروراند، ما هم ۲۰ سال داریم و... آیا انسان‌ها در طول تاریخ دچار زوال عقلی شدند یا این ماییم که نمیخواهیم به دیدمون وسعت ببخشیم؟!
میگن: " که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها"
تو این رمان هم این دو قاعده رعایت شده اما من دوست داشتم این سوز و گذاره و سختی‌ها بیشتر نشون داده بشه، چون دوجا احساس کردم خیلی سریع از روی مسائل عبور کردند. (البته اینطور که به نظر میاد دو کتاب دیگه قراره روی همین غم فراق و مشکلها مانور داده بشه)
و اما چیزی که کتاب رو واقعا برام جذاب کرد، پایان‌ خوبشه! خوب و نا به جا (در معنای مثبت)!
درست همونجایی که داریم به یک داستان شاهزاده و شهربانو خوشبخت‌ش میرسیم تا به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنند، همه معادلات ما بهم میریزه و کتاب تموم میشه!
به نظرم پایان هوشمندانه‌ایه چون خواننده رو مجبور میکنه بره سراغ بقیه کتاب‌ها (آبانگان و آذرگان).
من این کتاب رو پیشنهاد میدم، چون مقدمه‌ایست بر یکی از بخش‌های از نظر من باشکوه و طلاییه ایرانه و عاشقانه‌ای که همراهش داره میتونه مخاطب رو مدتی از این روزمرگیها دور کنه!
از نظر من این کتاب ارزشمنده چون آدم‌ها رو به طور غیر مستقیم با تاریخ کشورشون آشنا میکنه، تاریخی که شاید همه اطلاعات ما از آن در حد کتابهای تاریخ فراموش شده دبیرستان باشه.

پ.ن۱: با این همه نظری که دادم احساس میکنم تا دو جلد دیگه رو نخونم نمیتونم درست نظر بدم :))

پ.ن۲: من کتاب رو روی اپلیکیشن طاقچه خوندم و واقعا چشمام به فنا رفت :))

پ.ن۳: این کتاب توسط یک سمپادی به رشته تحریر در آمده است، #حمایت_کنیم.

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
هر دو در نهایت می‌میرند

نویسنده
: آدام سیلور
مترجم: میلاد بابانژاد و بانو (الهه مرادی)
انتشارات: نون
تعداد صفحات: ۳
امتیاز گودریدز: ۴.۱۴ از ۵
امتیازِ من: ۴.۵ از ۵
دسته بندی: دارم پیشنهاد میکنم، جوان (نو جوان)، چالش۱۰۰۰ کتاب

اسکار وایلد:" زندگی کردن نادرترین اتفاق جهان هستی است. بیشتر مردم فقط وجود دارند، همین"
️"هر دو در نهایت می‌میرند" کتاب ساده‌ایست که صرفا بیست و چهار ساعت آخر "متیو" و "روفوس" رو به شیوه‌ای جذاب روایت میکنه.
چیزی که کتاب رو منحصر به فرد میکنه اینکه شما از همون اول آخر داستان رو متوجه میشید اما با این حال در آخر شگفت زده میشید!
کتاب پارادوکسی از مرگ و زندگیه و این تضاد رو در قالب شخصیت‌های اصلی و فرعی به خوبی نشون داده.
شخصیت‌های کتاب دو دسته‌اند:
اول کسانی که قاصد مرگ با آنها تماس گرفته
دوم کسانی که قاصد مرگ امروز با آنها تماس نگرفته
دسته اول باز به زیر دسته‌های مختلفی تقسیم میشوند که نمودی از برخورد آدم‌ها با مرگ است.
اما چیزی که داستان رو دل‌نشین میکنه اینکه اون احساسات عجیب و غریب توام با ترس آدمایی که قراره بمیرند، تو داستان کاملا مشهود و ملموسه.
که قطعا ترجمه خوب بانو مرادی و آقای بابانژاد در انتقال این حس بی تاثیر نبوده.
به طور کلی مفهوم کلی این کتاب ستایش زندگی در قالب مرگ و آدم‌های دم مرگه اما به نظرم کتاب یک مفهوم دومی هم دارد که در پس زمینه داستان و در قالب شخصیت‌های جانبی بهش پرداخته شده و اون مفهوم "کارما" است! اینکه چقدر زندگی آدم‌ها بهم پیوسته است و دنیا با همه بزرگی‌ش شاید کوچکتر از چیزی باشه که ما فکر میکنیم.
"آخرین پیام من اینه: کسایی رو که دوسشون دارین پیدا کنین و جوری زندگی کنین که انگار هر روز خودش یه زندگی تازه است."

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
مصیبت‌های شاغل بودن

نویسنده: آلن دوباتن
مترجم: محمد کریمی
انتشارات: کتابسرای نیک
امتیاز گودریدز: ۳.۹۶ از ۵
امتیازِ من: ۳ از ۵
دسته بندی: دارم، زندگی، بوکوفیل، چالش۱۰۰۰ کتاب

"مصیبت‌های شاغل بودن" از اون کم حجم‌های مقویه! کتابی کوتاه و خوش خوان با ترجمه‌ای تمیز.
کتاب ده فصل داره، فصل اول مقدمه و فصل آخر نتایج و جمع بندیه.
تو ۸ فصل دیگه جنبه‌ها و مصیب‌های شاغل بودن بررسی میشه که عبارتند از:
تخصصی شدن/استاندارد کردن/ تجاری سازی/ مقیاس/ رقابت/ همکاری/ برابری فرصت و شایسته‌سالاری
بعضی از فصل‌ها رو خیلی خوب درک میکردم اما بعضی بخش‌ها گیج میشدم و احساس میکردم هنوز راه درازی پیش روی منه تا به درکشون برسم.
این کتاب فقط برای شاغلین نیست، بلکه خوندنش به نظرم برای هرکسی که میخواد یه کاری ، خصوصا گروهی، رو شروع کنه واجبه!
به نظر من یه سری استراتژی‌ها و راهکارها بین داستانها و توضیحات کتاب هست که به کار گیریشون توی زندگی روزمره میتونه موثر باشه.
×بعدها حتما کتاب رو باز میخونم.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

نویسنده: اوریانا فلاچی
مترجم: رویا گوهربین
انتشارات: نگاه
تعداد صفحات: ۱۵۰
امتیاز گودریدز: ۳.۱۹ از ۵
دسته بندی: قرض گرفتم، زنان، دوست ندارم، دوباره میخونم
سال مطالعه: ۲۰۱۶

مادر بودن، یک وظیفه اخلاقی نیست، یک وظیفه بیولوژیکی هم نیست، یک انتخاب آگاهانه است.
.
.
کتاب پارادوکسی از خواستن و نخواستن است در فضایی تاریک، تنش‌زا و یاس آلود!
نمیتونم بگم قشنگه چون لذت نبردم، به نظر من بیشتر از اون کتاباس که اسم در کرده، من کتاب رو می فهمیدم، درد اون زن رو می فهمیدم اما درکش نمیکردم و اصلا براش ناراحت نمیشدم! چون به نظرم کتاب حمایت از یه سری ایده های فمنیستی بود، چون تعریفی که از "مادر بودن" یاد گرفتم شبیه چیزی که تو این کتاب خوندم نبود و این خودخواهی شخصیت اصلی رو نمی‌تونستم هضم کنم.
.
.
یه دوستی میگفت:" هر زنی باید ۳ بار این کتاب رو بخونه! وقتی مجرده، وقتی بارداره و وقتی بچه‌اش به دنیا اومد. چونه هربار درس تازه‌ای از کتاب میگیره!"
×دوباره خواهم خواند

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
مامور سیگاری خدا

نویسنده: محسن حسام مظاهری
انتشارات: افق
تعداد صفحات: ۱۵۱
امتیاز عمومی گودریدز: ۳.۰۶ از ۵
سال مطالعه: ۲۰۱۷ (یا ۱۶)

بعضی راننده‌ها خوش اخلاقن، بعضیا بداخلاق. بعضیاشون غُر میزنن و بعضیا کلی حرفای قشنگ برات دارند.
اما بی‌شک یکی از بزرگترین عرصه تحلیل‌های سیاسی_اجتماعی و البته حل مسائل رو میشه تو جمع‌های کوچیک تاکسی دید! محسن حسام مظاهری، یک جامعه‌شناس، این بحث‌ها رو تو تاکسی‌های شهرهای مختلف رو ضبط کرده و در قالب داستان‌های کوتاه تو این کتاب منتشر کرده، یه جور تاکسی نگاری!
خودشون هم اول کتاب گفتند که داستان نویس نیستند و صرفا راوی هستند.
کتاب جالبی بود و نثر روانی داشت، میشه دو سه ساعته خوندش و لذت برد!
به نظر من داستان‌ها_خصوصا آخری_ انعکاسی از جامعه ماست.

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
شرمنده نباش دختر

نویسنده: ریچل هالیس
مترجم: هدیه جامعی
انتشارات: کوله پشتی
تعداد صفحات: ۲۲۳
امتیاز گودریدز: ۴.۱۳ از ۵
امتیازِ من: ۵ از ۵
دسته بندی: دارم، زندگی، زنان، دوست دارم، پیشنهاد میکنم، چالش۱۰۰۰ کتاب

قدیمی‌ترین کارتونی که یادم میاد در مورد دختری بود که با نامادری و خواهرای بدجنس‌ش زندگی میکرد اما یه روزی خوش‌بخت ترین دختر دنیا شد، چون رویاهاش رو باور داشت.
من این کارتون رو بارها و بارها در دوران طفولیت دیدم و بسی دوسش داشتم و برام الهام بخش بوده.
.
‌‌.
کتاب #شرمنده_نباش_دختر با ترجمه خوب بانو #هدیه_جامعی در سه بخش کلی بهانه‌ها، رفتارها و مهارت‌ها بهتون میگه چطور میشه به اهداف‌تون هرقدر بزرگ دست پیدا کنید!
#ریچل_هالیس از مشکلات، تفکرات غلط و بهانه‌هایی که مانع رسیدن به اهدافمون میشه میگه و بعد با مثال‌هایی از زندگی خودش بهمون راهکار و انگیزه میده.
یکی از بهترین الگو‌هایی که تو کتاب گفته الگو ۱۰،۱۰،۱ است که تو عکس بعدی می‌تونید ببینید.
.
.
اگه بخواهم با #کتاب_خودت_باش_دختر مقایسه‌اش کنم خیلی پخته‌تر و از نظر من کاربردی‌تره چون روی یک موضوع خاص تمرکز کرده و با همون قلم تسلی بخش هالیسی‌اش به شما انگیزه برای ادامه مسیر میده
.
.
در موازات این کتاب، کتاب #هوش_مثبت از دکتر #شیرزاد_چمین (#کلک_آزادگان #حمیدا) میخوندم که احساس میکردم باعث تاثیر بیشتر میشه، خیلی از چیزایی که ریچل هالیس در قالب تجارب زیسته‌اش توضیح داده بود، دکتر چمین به صورت روان‌شناسانه و علمی بهش پرداخته بود!
.
.
خلاصه که این کتاب رو به همه خانومها، دختر دارها و آقایون توصیه میکنم. باشد به راه راستِ هدف‌های خوب و خیرمون هدایت شویم.
(بلند بگوووو آآآمین )

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
ما همه باید فمینیست باشیم

نویسنده: چیماماندا انگوزی آدیشی
مترجم: مریم طباطباییها
انتشارات: کوله پشتی
تعداد صفحات: ۵۴ (اصل مطلب ۲۳ صفحه)
امتیاز گودریدز: ۴.۴۶ از ۵
دسته بندی: دارم، زنان، پیشنهاد میکنم، چالش۱۰۰۰ کتاب

"بنابراین تصمیم گرفتم از آن به بعد یک فمینیست آفریقایی شاد باشم که از مردان بیزار نیست. در بعضی مواقع من فمینیست آفریقایی شادی بودم که علاوه بر اینکه از مردها بیزار نیست، برق لب می‌زند و پاشنه بلند می‌پوشد، آن هم فقط به خاطر دل خودش و نه برای مردان"
ما همه باید فمینیست باشیم که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون در حوزه مطالعات جنسیتی است، در واقع ترجمه یکی از سخنرانی‌های چیماماندا انگوزی آدیشی در سال ۲۰۱۲ TEDxEuston است.
کتاب رو میشه در کمتر از یک ساعت خوند اما باید باهاش زندگی کرد.
درس اصلی که من از این کتاب گرفتم این بود:
اگه از وضعیت فرهنگی موجود ناراضی‌ای، فرزندانت رو طوری تربیت کن که ادامه دهنده راه و تفکرات اشتباه والدین یا گذشتگان‌ نباشند. این که تغییر از خود افراد شروع میشه!
جالبه خیلی از این مفاهیم رو ما تو قرآن داریم، کتابی که بیش از ۱۴۰۰ سال پیش نازل شده!
×فکر میکنم اگه تو یوتیوب سرچ کنید سخنرانیشون پیدا شه، اگه حوصله خوندنش رو ندارید توصیه میکنم ببینیدش، خالی از لطف نیست (:

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
خانه مغایرت

نویسنده: محمّدعلی جعفری
انتشارات: شهرستان ادب
تعداد صفحات: ۱۵۱
دسته بندی: دارم، ایرانی، طنز، بوکوفیل، پیشنهاد میکنم، چالش۱۰۰۰ کتاب

"خولیسم خولیسم است دیگر؛ چه خواب باشه چه بیدار."
خانه مغایرت یه کلیشه برعکس در قالب طنزه!
اغلب کتاب‌ها، فیلم‌ها و جوک‌های ما در مورد عروس و خانواده شوهر است و این‌بار تو این کتاب از گله‌ها و سختی‌های تازه داماد یزدی میخوانیم!
پسری از خانواده امروزی‌تر که وارد یه خانواده شلوغ سنتی میشه و تقابل مدرنیته و سنت رو میشد به خوبی تو فضای دوتا خانواده حس کرد.
خانه مغایرت ملغمه‌ای از کتاب‌های مورد علاقه منه، صفا و صمیمیت آب‌نبات هل دار، سبک نگارشی مشابه قصه‌های امیرعلی و البته تکرار به‌جای یک‌سری کلمات که منو یاد سال بلوای عباس معروفی مینداخت (هرچند محتوای این دوتا کتاب هیچ ربطی بهم نداره)
من کلا کتاب رو خیلی دوست داشتم، چون خیلی از خاطرات و یا ایده‌هایی که تو کتاب مطرح میشد رو تجربه کردم :))
اما فصل آخر! احساس کردم خیلی یهو کتاب تموم شد، یعنی دوست داشتم کتاب حجیم‌تر می‌بود و بین فصل آخر و ماقبلش یه فصل بود تا بیشتر در مورد فراز و فرود‌های عملی کردن ایدش میخوندم. اما با این‌حال از لحاظ جمع کردن داستان، پایان درستی داشت.
چوب بستنی‌های طرح جلد و کلا طراحی جلد و خط خوب کتاب رو خیلی دوست داشتم، فقط کاش سفید نبود کثیف میشه خب :))

×راستی قیمت کتاب ۱۲۵۰۰ تومان است و می‌تونید از ادب‌بوک سفارشش بدید خیلی سریع میارن ;;)

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
نام تمام مردگان یحیاست

نویسنده: عباس معروفی
انتشارات: گردون (افست)
تعداد صفحات: ۲۲۴
دسته بندی: دارم، ایرانی، عباس معروفی، پیشنهاد میکنم، چالش۱۰۰۰ کتاب

"بعضی مردم معتقد بودند خدا او را به دنیا آورده تا رنج‌ها ‌و مصائب چند پیامبر عزیزش را در او مرور کند، ببیند آستانه تحمل یک آدم کجاست؟ کجا میشکند؟ بار کدام شان را می تواند یک تنه به دوش بکشد؟ بعد یکی یکی به بارش افزوده، خواسته ببیند بار چندتاشان را می کشد؟ این اشرف مخلوقات چقدر کوه است؟ چقدر دریا؟ چقدر بیابان؟ اگر نیست چرا اسمش اشرف مخلوقات است؟"
.
"نام تمام مردگان یحیاست" ، که نگارشش ۳۰ سال زمان برده، یک داستان غم‌انگیزه اما برخلاف سفمونی مردگان و سال بلوا، تاریک نیست!
کتاب نثر روانی داره، و اونقدر جذابه که بشه یک‌نفس خوند اما به نظرم فصل آخرش سبک بیان و لحن کمی تغییر میکنه و تا خواننده میاد ارتباط برقرار کنه کتاب تموم میشه!
کتاب آمیزه‌ای از امروز و دیروز، خیال و واقعیت (مثل تماما مخصوص) و تلفیقی از اساطیر و انسان‌های زمان ماست (مثل سال بلوا) که همه این‌ها کنار هم داستان را شاعرانه‌تر و دل‌انگیزتر میکند.
به نظرم فقط عباس معروفیه که می‌تونه تو یک کتاب بارها و بارها یک روایت رو از یک زاویه نقل کنه و خواننده هر بار مثل همون بار اول لذت ببره!
"اینها معجزه نیست؟!"
عنوان کتاب از یکی از اشعار زنده یاد محمدعلی سپانلو گرفته شده، این رمان از دل سال بلوا عبور میکنه و در حواشی حوادث بار دیگر با سرهنگ نیلوفری، دکتر معصوم و حسینای کوزه‌گر ملاقات میکنیم. اگر سال بلوا را خوانده باشید با این ظرافت اشارات و تداخل دو داستان عشق میکنید، اما این‌طور نیست که اگه سال بلوا رو نخونده باشید متوجه داستان نشید.
پایان‌بندیِ "اینتراستلار طور" کتاب رو خیلی دوست داشتم، هر چند توقع داشتم تو یه نقطه اوج باشکوه‌تری تموم شه و من‌ِ خواننده رو در حاله‌ای از ابهام بذاره.
پ.ن: باید یک روز برم سنگسر!

"داستان زندگی اینها قصه نبود. نه‌. شاید اسطوره بود که همه آدم‌ها را به یک نظر واحد برساند. ولی نه. اسطوره هم نبود. افسانه بود؛ افسانه‌ای که به واقعیت شباهت داشت."

نام تمام مردگان یحیی است
نام تمام بچه‌های رفته
در دفترچه دریاست
بالای این ساحل
فراز جنگل خوشگل
در چشم هر کوکب
گهواره‌ای بر پاست
بی‌خود نترس ای بچه‌ی تنها
نام تمام مردگان یحیی است...

زنده یاد محمد‌علی سپانلو​

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
رستاخیز من مریم

نویسنده: لیلا عبدی
انتشارات: آداش
تعداد صفحات: ۱۲۵
دسته بندی: دارم، ایرانی، زنان، عاشقانه، بوکوفیل، چالش۱۰۰۰ کتاب

رستاخیز من، مریم یک عاشقانه شاعرانه است.
تلفیقی از عشق و احترام و صداقت تا جنون و نفرت.
راوی اصلی کتاب عاشق است که معشوق رو مخاطب قرار داده و براش آنچه که اتفاق افتاده بار دیگه از دید خودش روایت میکنه.
البته کتاب راوی دومی هم دارد، یک پدر! پدری که با همه سرسخت بودنش به سبک خودش عاشقه.
تو این کتاب خبری از عشق‌های تینیجری و لاکچری نیست، بله با عشقی کاملا واقعی و باور پذیر همراهیم.
هیچ شخصیت یا اتفاقی تو این کتاب اضافه نیست. هیچ شخصیتی سفید یا سیاه نیست، همه خاکستری!
نثر روانی داره، بسی خوش خوانه. کتاب کم حجمیه اما کامله، یعنی همه اونچه که باید رو روایت میکنه.
و اما پایان کتاب! پایان کتاب کمی غیر منتظره است و برای من این نوع پایان بندی بسی لذت بخشه!
اگه به ژانر عاشقانه علاقه مندید، حتما کتاب رو مطالعه کنید (:
اگه بخوام با کتاب‌های عاشقانه قطوری که این روزا داره چاپ میشه بهش امتیاز بدم، ۴۰ ستاره حقشه :)) اما علی‌الحساب این ۴ تا رو بپذیرید :D

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
خاکِ خوب

نویسنده: پرل س.باک
مترجم: غفور آلبا
انتشارات: علمی فرهنگی
تعداد صفحات: ۳۵۰
امتیاز گودریدز: ۳.۹۸ از ۵
دسته بندی: دارم، زندگی، پیشنهاد میکنم، چالش۱۰۰۰ کتاب، دوست دارم، پیشنهاد شده، دوباره بخونم، کلاسیک

از آن وقت به بعد، دیگر دو پسربچه ونگ لانگ فقط "بزرگ‌تر" و "کوچک‌تر" نامیده نشدند. استاد پیر به آنها اسم مکتبی داد. این پیرمرد پس از پرسیدن شغل پدرشان دو اسم به آن دو پسر داد: برای بزرگ‌تر نانگ‌ان و برای کوچک‌تر نانگ‌ون. کلمه اول هر اسم، معنی‌اش این است:
که کسی که دارایی‌اش از خاک است.

میگن "خاک‌خوب" شاهکار پرل باک، نویسنده آمریکایی و جلد اول از یک مجموعه سه جلدیه.
همون‌طور که پشت کتاب نوشته شده " در این کتاب عرف و عادات و بارهای دهقانان چینی را که با فقر و گرسنگی و جنگ‌های داخلی بیشتر از انقلاب درگیرند، با دقتی واقع‌بینانه توصیف شده است."
اگر به رمان کلاسیکِ اجتماعی علاقه مندید، حتما توصیه میکنم این کتاب رو بخونید.

به نظرم کتاب خیلی کاملی بود، هم از لحاظ داستان و هم از لحاظ اجتماعی و روان‌شناختی!
در واقع شما در قالب داستان دارید به بررسی نقش "تلاش و کوشش" و "مال و ثروت" تو نوع زندگی و اخلاق انسان‌ها و حتی تاثیر این آدم‌ها تو جامعه می‌پردازید و همه این مفاهیم در دل داستانی بسی دل‌نشینه. توصیفات و فضاسازی‌ها ملموس و قابل و درکه، و همین باعث خوش‌خوان‌تر شدن داستان میشه.

من به خوبی با "ونگ لانگ" ، شخصیت اصلی داستان، ارتباط برقرار کرده بودم و البته شخصیت‌ش رو دوست داشتم، آدم سخت‌کوشی که در تلاش بود تا زندگی بهتری بدست بیاره و یا آدمی که حتی اگه بد میشد از بد بودنش بدش میومد! تناقضات شخصیتی ونگ‌لانگ با اونچه که نشون میداد یا مجبور بود بهش پایبند باشه برام جالب بود.

به نظر من این کتاب خیلی واقعیه! نویسنده تونسته بود تفکرات نقش اول داستان‌ش رو به خوبی به منِ خواننده القا کنه، مثلا وقتی از گرسنگی و قحطی حرف میزنه، من می‌تونستم کاملا وضع اسفبارشون رو درک کنم.

نکته جالب دیگه‌ای که تو این کتاب بود، عقاید و آداب و رسوم جالب و بعضا خرافاتی‌شون بود که به‌جا و به‌اندازه در حاشیه داستان بهشون پرداخته بود.

پنج_شش صفحه اول ترجمه برام کمی نامفهوم بود، البته این مشکلیه که تقریبا با همه رمان‌های کلاسیک ترجمه شده داره. اما بعدش اونقدر داستان جذابه که مشکلات ترجمه‌ای به چشم نمیاد و در کل ترجمه روانی داره.

به نظر من کتاب مثل شخصیت اصلی‌شه! یه جوان پر شور و هیجان، که کم‌کم در انتهای داستان با پیر شدن "ونگ لانگ" کتاب هم ریتم آرومی میگیره تا درست همون‌جایی که باید تموم شه.

بخواهم جمع بندی کنم، پیشنهاد میکنم حتما بخونید داستان قشنگی داره که واقعا به خوانندش درس‌ زندگی میده!

فکر میکنم کتاب اونقدر کامل بود که نیازی نیست برم دنبال جلدهای بعدی‌ش. ترجیح میدم همین‌جایی که این کتاب تموم شد، داستان تو ذهن من تموم شه.

ونگ لانگ با صدای لرزان و بریده بریده گفت:" وقتی خانواده‌ای شروع به فروختن زمین کند، آخر عمرش است. ما از زمین بیرون آمده‌ایم و باید به زمین برگردیم. اگر زمینتان را نگه دارید میتوانید زنده بمانید. هیچ کس نمی‌تواند زمین را از شما بدزدد.

پ.ن: کتاب رو به پیشنهاد غرفه‌دار نشر علمی فرهنگی، نمایشگاه کتاب ۱۳۹۸ خریدم، نمیدونم اون آقا کی بود و کجاست ولی دمت گرم اخوی!

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
باتیست چگونه مُرد

نویسنده: آلن بلوتی‌یر
مترجم: ابوالفضل الله دادی
انتشارات: نو
تعداد صفحات: ۲۰۴
امتیاز گودریدز: ۴.۱۶ از ۵
امتیازِ من:۴ از ۵
دسته بندی: دارم، چالش۱۰۰۰ کتاب، دوست دارم، پیشنهاد شده، فرانسه

"باتیست چگونه مُرد" از داستان واقعی خانواده‌ای فرانسوی الهام گرفته که گروهک تروریستی بوکوحرام آنها را ربوده بود.
کتاب با گفت و گو بین باتیست و احتمالا یک روان‌کاو آغاز میشه و به طور کلی شامل دو بخشِ گفت‌وگوها و روایت‌هاست.
همون‌طور که در مقدمه کتاب ذکر شده فاصله بین دیالوگ‌ها در بخش‌های مربوط به گفت‌وگوهای مستقیم باتیست، براساس نسخه اصلی کتاب است.
و به نظرم همین فاصله‌ها باعث فضاسازی و انتقال بهتر حس درماندگی و شاید سرخوردگی شخصیت اصلی داستانه.
به قول آقای الله‌دادی (مترجم) این فاصله‌ها کلی حرف داشت!
ترجمه کتاب بسیار روان و قابل فهمه، کشش لازم رو داره و بخش داستانی بیشتر توصیف محور و در واقع تکمیل کننده بخش قبلی است.
دوست داشتم کتاب کمی سیاه‌تر باشه و واقعا پتانسیل این رو داشت، اما بیشتر غیر منتظره و هولناکه.
طرح جلد کتاب رو خیلی دوست دارم، خیلی به موضوع داستان میاد‌.

پ.ن: چیزی که من رو ناراحت میکنه، اینکه تو این کتاب اسلام و مسلمانان در کنار اسم گروهک‌های تروریستی اومده! به نظرم این خوب نیست.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
پری‌دُخت

نویسنده: حامد عسکری
انتشارات: مهرستان
تعداد صفحات: ۱۴۴
امتیاز گودریدز: ۳.۶۱ از ۵
دسته بندی: دارم، چالش۱۰۰۰ کتاب، ایرانی، زنان، عاشقانه

و اما پریدخت...
پریدخت، دختری بود در محله پامنار طهران که یک صبح سرد زمستانی، باد او را با خود برد و لابه‌لای صفحات تاریخ این سرزمین گم شد.
.
.
کتابِ پری‌دُخت مجموعه نامه‌های پاریس_طهران است.
نامه‌هایی که بین #پریدخت و سید محمودش که در #پاریس طبابت میخونه رد و بدل شده.
نامه‌ها همگی رنگ و بوی #دلتنگی میدهند و آمیزه‌ای از عشق و احترام است و چقدر جنس این عاشقانه‌ ناب بود!
نثر کتاب قجریه و حال و هوای #مشروطه دارد.
بسیار خوش‌خوان و روانه و یکی_دو ساعته می‌تونید تمومش کنید.
صفحه آرایی و از لحاظ بصری صفحات کتاب خیلی خوشگله این که هر کس رسم‌الخط و ادبیات خاص خودش رو داره به نظرم خیلی جالب بود.
من با پریدخت ناراحت شدم و بعضا به افکارش خندیدم، به نظرم پریدخت نماد همه زنان و مادرانی است که صبوری کردند، در فراق عزیزانشون.
به قول حانیه عزیزم:" کاش بوسه‌های پریدخت به پیوست نمی‌ماند..."

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
روان درمانی چیست؟
نویسنده: آلن دوباتن
مترجم: محمد کریمی
انتشارات: کتابسرای نیک
امتیاز گودریدز: ۴.۲۳ از ۵
دسته بندی: دارم، زندگی، بوکوفیل، دوباره بخونم، چالش۱۰۰۰ کتاب

کتاب خیلی خوبیه که به توضیح روان‌درمانی، چگونگی عملکرد و در انتها بررسی ۴ مورد مطالعاتی می‌پردازه که مورد دوم برای من به شخصه جالب‌تر بود.
اما به نظرم حرف اصلی کتاب این بود که بسیاری از رفتارها ما در بزرگسالی منشایی در کودکی ما دارند. و رفتار دیگران خواسته یا ناخواسته، سبک زندگی والدین و... می‌تواند در آینده رفتاری کودک موثر و حتی مشکل زا باشد!
در کنار کتاب، کتاب هوش مثبت رو دارم میخونم که این کتاب هم به تحلیل همین مسائل پرداخته.
به نظرم ترکیب این دو کتاب در کنار هم میتونه از ما یک روان‌درمانگر برای خودمان بسازد!
به عنوان جمع‌بندی یک جمله از کتاب براتون میارم:
"روان‌درمانی نمی‌تواند رنج‌های ذاتی وجودی ما را از میان ببرد، اما می‌تواند ما را طوری مجهز کند که با اندکی شجاعت و متانت بیشتر به مقابله با آن‌ها برخیزیم."
توصیه میکنم، این کتاب رو دو بار بخوانید! یکبار برای خودتون یکبار برای تربیت روانی درست‌تر کودکان‌تان (حالا یا در آینده!)
×بعدا مجددا خواهم خواند.

• شروع کننده موضوع

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
آدم‌های خوشبخت قهوه می‌نوشند و کتاب می‌خوانند

نویسنده: انیس مارتن_لوگان
مترجم: ابوالفضل الله دادی
انتشارات: به‌نگار
تعداد صفحات: ۲۰۷
امتیاز گودریدز: ۳.۲۸ از ۵
امتیازِ من: .۵۳ از ۵
دسته بندی: دارم، بوکوفیل، زنان، فرانسه، عاشقانه، چالش۱۰۰۰ کتاب

توجه: این کتاب ژانر عاشقانه دارد! عشقی که دایان رو از باتلاق زندگی‌ مُرده‌وارش نجات میده و محرکی میشه برای شروع دوباره‌ی زندگیش!
راستش، با توجه به مقدمه مترجم من توقع داشتم داستان کمی روانشناسی‌تر باشه، حدود صفحه ۶۰ حدس زدم تم عاشقانه داره، بعد اومدم تو سایت گودریدز چک کردم، دیدم کاربرا اکثرا یک یا دو ستاره دادن چون توقع داشتند ژانر فلسفی داشته باشه با توجه به جلد و اسم کتاب (بله غلط اندازه! اما این به نظرم از زیرکی نویسنده بوده) ، راستش من همچین توقعی نداشتم و با توجه به اینکه حدس میزدم کتاب عاشقانه باشه، تو ذوقم نزد.
اگر بخواهم کتاب رو با هم ژانرهای خودش مقایسه کنم، باید بگم داستان کشش لازم رو داره، من کتاب رو در حدود سه ساعت مطالعه کردم، ترجمه روان و خوبی داره. ولی اگه نویسنده در دسترسم بود بهشون یک ایراد میگرفتم! اونم اینکه به نظر من جا داشت یکم بیشتر به شخصیت‌ها و وقایع کتاب بپردازه. البته باید در نظر گرفت این اولین اثر نویسنده بوده و امیدوارم در جلد بعدی پیشرفت کرده باشه.
به نظرم اگه کتاب خوب تبلیغ شه، شاید مثل "من پیش از تو" و بقیه کتاب‌های جوجو مویز و امثالهم بتونه خیلی خوب بفروشه!
کتاب رو به کسانی توصیه میکنم که عاشقانه‌خوان هستند و یا طرفدار یک رمان شسته رُفته عامه پسند برای دور شدن از روزمرگیها!

بالا