• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مباحث جذاب رمزنگاری!

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
برای سوال اول
هر کس اسم خودش رو روی کیسه اش بنویسه
و بعد هر کدوم از دو کیسه رو توی یک کیسه ی مشابه قرار بدن که سر هر کدوم از کیسه ها یک قلاب هست
حالا هر کس کیسه ی خودش رو میذاره روی یک صفحه ی گردان
صفه رو میچرخونن و پشتشون رو به صفحه میکنن تا نتونن کیسه ها رو شناسایی کنن
وقتی صفحه از حرکت ایستاد، بدون دست زدن به کیسه ها
قلاب روی هر کیسه رو به یک بازوی *میزان* وصل میکنن و همزمان دو کیسه رو بلند میکنن
اگر کیسه ها هم اندازه باشن، میزان ثابت میمونه. وگرنه یکی از کیسه ها پایین تر قرار میگیره و اون یکی بالاتر
بعد از سنجش
دوباره کیسه ها رو از قلاب جدا کرده و رو صفحه ی گردان میذارن و میچرخونن و پشتشون رو به صفحه میکنن
و بعد از ایستادن صفحه
سرِ کیسه ها رو باز میکنن و هر کس کیسه ی خودش رو برمیداره!

پ.ن: وجدانا برا بقیشم وقت بده :‌)))
تازه کاریم ما
آها راه حل جالبیه .فقط اینکه آخر کیسه خودشونو بگیرن چطوریه این بخشش؟

پ.ن : فهمیدم. نوشتی اسم دارن

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
برای سوال دوم هم ایده ی مشابهی دارم...
هر کدوم از دو میلیاردر
به ازاء یک میلیاردم داراییشون (یا مثلا یک/ ده میلیاردم! دگ با هم توافق کنن :‌‌)) )توپ پینگ پونگ (مثلا D: ) بذارن توی یک جعبه ی یک اندازه
و هم زمان هر کدوم از جعبه ها رو به هر یک از بازوی های *میزان*‌ی ک از سقف آویزون شده متصل کنن
اینجوری متوجه میشن دارایی کی بیشتره
بدون اینکه میزان داراییشون رو بهم گفته باشن
البته با این روش میتونن حدس بزنن که دارایی های طرف مقابل تا چه حدودی بیشتر یا کمتر از دارایی اونهاست
برای اینکه متوجه این قضیه هم نشن
میشه قبل از اتصال جعبه ها به میزان، زیر هر کدوم از جعبه ها رو دو رنگ متمایز بزنن
مثلا قرمز و آبی
بعد چشماشون رو ببندن و دو جعبه رو به میزان وصل کنن و میزان رو آروم آروم به یک صفحه نزدیک کنن
هر وقت یکی (یا هر دو جعبه به صورت همزمان) به صفحه برخورد کردن
دو جعبه رو از میزان جدا میکنن و بعد چشماشون رو باز میکنن
هر رنگی که روی کاغذ افتاده باشه، نشون دهنده ی سنگین تر بودن اون جعبه و در نتیجه مایه دار بودن اون سرمایه داره ؛)

فککک کنم خیلی پیچوندمش!
ولی تلاش خودمو کردم D:
خب آفرین. راه حل هایی که داری میگی منطقین از دید من. اگر کسی باگی پیدا می کنه بگه. من که باگی پیدا نکردم.
حالا سعی کنیم مثلا به همین مساله دوم یکم از دید ریاضیاتی نگاه کنیم و بخوایم با کاغذ و قلم و ریاضی اینو بررسی کنیم. :D

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
و اما سوال آخر
پسوورد t میتونه شیب یک خط باشه
و ما به هر یک از اون ده نفر، یک نقطه از خطی با شیب مورد نظرمون رو میدیم
اینجوری با یک نقطه بی‌شمار احتمال عبور خط از اون نقطه هست
ولی اگه بتونه یک نقطه ی دیگه رو بدست بیاره میشه شیب رو محاسبه کنه
چون از دو نقطه فقط یک خط عبور میکنه
آفرین !!!! یکی از راه های ممکن همینه! ما تو ریاضی چیزی خوندیم که با یه sample نمیتونیم حرفی بزنیم ولی با داشتن 2 تا sample میتونیم اظهار نظر کنیم. و اون نقطه و خط هست. من اگر یه نقطه داشته باشم از یه خط نمیتونم راجع بهش هیچ نظری بدم. ولی اگر 2 نقطه داشته باشم میتونم! حالا ما میگیم T همون شیب خطه و یه y=Tx+r که r یه عدد رندم هست تولید می کنیم. و به هر فرد یه نقطه میدیم . حالا هر 2 نفری که بیان میتونن این معادله رو بدست بیارن . و T بدست میاد.

اگر دقت کنید من اینو میتونم تعمیم بدم. اگر بجای معادله خط یک سهمی داشته باشم به 3 نفر نیاز دارم و ...
پس میتونم اینو تعمیم بدم به سیستمی که به حداقل k نفر نیاز داشته باشم تا رمز بدست بیاد. این یکی از راه هاست. اگر کسی علاقه داشت اینو سرچ کنه. Threshold cryptogrpahy

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
دقت کنید که همواره راه های دیگه ای هم هست پس‌میتونید همیشه به سوالای قبلی فکر کنید

سوال جدید : من می خوام با یکی شیر یا خط کنم پشت تلفن. ولی اعتمادی به طرف ندارم که راست میگه یا دروغ. می خوام این شانس ۵۰ ۵۰ حفظ بشه. چی کار کنیم؟:))

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
اول یه ماژیک رو میدیم دستش بعد شروع میکنیم رو یه تیکه از بدنش یه شکل میکشیم با ماژیکی که دستمونه ! بعد این یکی ماژیک رو میدیم دستش با ماژیکی که ازش گرفتیم شکلمون رو رنگ میکنیم ! خنگم باشه میفهمه اینا فرق دارن با هم

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
اول یه ماژیک رو میدیم دستش بعد شروع میکنیم رو یه تیکه از بدنش یه شکل میکشیم با ماژیکی که دستمونه ! بعد این یکی ماژیک رو میدیم دستش با ماژیکی که ازش گرفتیم شکلمون رو رنگ میکنیم ! خنگم باشه میفهمه اینا فرق دارن با هم
خب من الان دو تا ماژیک عین عین هم داشته باشم. با اینکه فرقی باهم ندارم ولی به طرف می خواید اثبات کنید که فرق دارن اینجوری؟ "فرق داشتن" وجود فیزیکی ۲ ماژیک نیست اینجا. یعنی مثلا یکی قرمزه یکی آبی

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
یک سوال
این دونفر نباید بفهمن ک میزان داراییشون چقد بهم نزدیکه؟
یا فهمیدنش مشکلی نداره؟
نه هیچی نفهمن.
برای این یکیم
قائدتا طرف مقابل ک ما نمیبینیمش داره سکه میندازه دیگه؟
آره ما نمیبینیم داره چی کار می کنه ولی می خوایم تقلب نتونه بکنه

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
دقت کنید که همواره راه های دیگه ای هم هست پس‌میتونید همیشه به سوالای قبلی فکر کنید

سوال جدید : من می خوام با یکی شیر یا خط کنم پشت تلفن. ولی اعتمادی به طرف ندارم که راست میگه یا دروغ. می خوام این شانس ۵۰ ۵۰ حفظ بشه. چی کار کنیم؟:))
اگه ما قراره این‌ور خط کار خاصی بکنیم می‌تونیم حرفاش رو برعکس در نظر بگیریم. اگه راست بگه هنوز ۵۰-۵۰ هست اگه دروغ بگه که به نفع ماست:D
@tiberium

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
دوستان لطفا اینجا رو چت روم نکنید و حرفای مرتبط بزنید. . ممنون.

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

شیر:0
خط:1
ازش میخوام 10بار سکه بندازه.
یکی در میون حرفاشو نقیض می کنم.میانگین 0 ها و 1ها رو به 0یا 1 تبدیل میکنم.
اکر خیلی بی اعتمادین مثلا 90%رو نقیض میکنم

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
شیر:0
خط:1
ازش میخوام 10بار سکه بندازه.
یکی در میون حرفاشو نقیض می کنم.میانگین 0 ها و 1ها رو به 0یا 1 تبدیل میکنم.
اکر خیلی بی اعتمادین مثلا 90%رو نقیض میکنم
اون اگر این روشت رو بدونه نمیتونه مهندسی معکوس معکوس بزنه ؟!

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
اگه ما قراره این‌ور خط کار خاصی بکنیم می‌تونیم حرفاش رو برعکس در نظر بگیریم. اگه راست بگه هنوز ۵۰-۵۰ هست اگه دروغ بگه که به نفع ماست:D
@tiberium
میتونه مهندسی معکوس معکوس کنه. یعنی بر فرض بخواد بهت شیر بندازه . میگه خط.

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
اون اگر این روشت رو بدونه نمیتونه مهندسی معکوس معکوس بزنه ؟!
میتونه مهندسی معکوس معکوس کنه. یعنی بر فرض بخواد بهت شیر بندازه . میگه خط
اون باید فکر کنه ممکنه ما معکوس نکنیم و همون شیر رو در نظر بگیریم
بهتره نصفشو برعکس کنیم. البته ممکنه اونم یه تعدادیشو برعکس کنه و کار در هم بپیچه

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
اون باید فکر کنه ممکنه ما معکوس نکنیم و همون شیر رو در نظر بگیریم
خب اگر تو ممکنه یه رفتار رندم داشته باشی که اصلا این کارا برا چیه. شیر یا خط رو هرجور که می خوای انتخاب کن دیگه :))) . مثلا فرض کن شرط گذاشتیم که اگر یکی از اینا اومد . تو مثلا باید 10 میلیون بدی. اگر اون یکی اومد 10 میلیون من بدم بهت. و حالا یکی پای تلفن می خواد شیر یا خط رو اجرا کنه. حالا میخوایم تو مطمعن باشی که این 50 50 بوده واقعا جوابش و تقلبی تو کار نبوده

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
خب اگر تو ممکنه یه رفتار رندم داشته باشی که اصلا این کارا برا چیه. شیر یا خط رو هرجور که می خوای انتخاب کن دیگه :))) . مثلا فرض کن شرط گذاشتیم که اگر یکی از اینا اومد . تو مثلا باید 10 میلیون بدی. اگر اون یکی اومد 10 میلیون من بدم بهت. و حالا یکی پای تلفن می خواد شیر یا خط رو اجرا کنه. حالا میخوایم تو مطمعن باشی که این 50 50 بوده واقعا جوابش و تقلبی تو کار نبوده
من می‌رم به ازای ۵۰ تومن یه سکه می‌گیرم و خودم می‌ندازم
اینجوری ده میلیون-۵۰۰ریال رو خودم می‌برم
×راهکار دیگه: این‌که اگه مسلمون باشه به ۱۴ معصوم قسمش بدیم راستو بگه:D
×آقا شما مگه تو قرن ۲۱ نیستی؟ خب تماس تصویری بگیر:))
می‌شه واسه جواب اصلی یکم راهنمایی کنی؟

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
من می‌رم به ازای ۵۰ تومن یه سکه می‌گیرم و خودم می‌ندازم
اینجوری ده میلیون-۵۰۰ریال رو خودم می‌برم
×راهکار دیگه: این‌که اگه مسلمون باشه به ۱۴ معصوم قسمش بدیم راستو بگه:D
×آقا شما مگه تو قرن ۲۱ نیستی؟ خب تماس تصویری بگیر:))
می‌شه واسه جواب اصلی یکم راهنمایی کنی؟
یادتون باشه توی ریاضیات و هوش هیچوقت جواب اصلی یا فرعی وجود نداره. جواب درست جوابه. حالا چه طولانی تر. چه کوتاه.
اون معلمی که بگه اینطوری حل نکردی قبول نیست بدونید معمولا اینا آدمای درست درمونی نیستن .

منم الان چند تا جواب میدونم . یکی از راه هایی که الان تو ذهن خودمه اینه که طرف شیر یا خط رو انجام بده. و برا شما یه چیزی بفرسته که نتیجش چی بود. ( و این رمز شده باشه و شما نفهمید ) و بعد بهتون بگه حالا یکیو انتخاب کن. و بعد از انتخاب شما تمامی اطلاعات مربوط به اون نوشته رمز شده رو بده و بازش کنید و ببینید برابر هست با چیزی که میگید یا نه. باید دقت کنید که طرف نتونه تقلب کنه. و اون چیزی که شما رمزگشایی می کنید باید مطمئن باشید دقیقا همون چیزی هست که طرف رمز کرده.

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
یادتون باشه توی ریاضیات و هوش هیچوقت جواب اصلی یا فرعی وجود نداره. جواب درست جوابه. حالا چه طولانی تر. چه کوتاه.
اون معلمی که بگه اینطوری حل نکردی قبول نیست بدونید معمولا اینا آدمای درست درمونی نیستن .

منم الان چند تا جواب میدونم . یکی از راه هایی که الان تو ذهن خودمه اینه که طرف شیر یا خط رو انجام بده. و برا شما یه چیزی بفرسته که نتیجش چی بود. ( و این رمز شده باشه و شما نفهمید ) و بعد بهتون بگه حالا یکیو انتخاب کن. و بعد از انتخاب شما تمامی اطلاعات مربوط به اون نوشته رمز شده رو بده و بازش کنید و ببینید برابر هست با چیزی که میگید یا نه. باید دقت کنید که طرف نتونه تقلب کنه. و اون چیزی که شما رمزگشایی می کنید باید مطمئن باشید دقیقا همون چیزی هست که طرف رمز کرده.
می‌تونه کلک بزنه و اطلاعات اشتباهی بده. ما پشت تلفن که نمی‌تونیم با چماق مطمئن شیم.
من پیشنهادم اینه که ما برعکس این کارو رو انجام بدیم. یعنی انتخاب رو به صورت رمز بگیم و بعدِ نتیجه براش توضیح بدیم.
یا می‌تونیم بهش بگیم که ما دوتا عدد انتخاب کردیم. یکیش مال منه یکیش برای تو. ولی بهش دوتا عدد رو نگیم. ما می‌گیم که شیر و خط هر کدوم نماد یه عددن و اون اینجوری هر چی بگه براش رندومه.
مثلا من با خودم می‌گم شیر ۱ خط۰
من ۱ اون صفر
پیش خودم می‌دونم که اگه شیر بیاد برنده‌ام و اگه خط بازنده‌ام ولی اون نمی‌دونه. من انتخابم رو می‌گم(البته انتخاب ما فرقی نمی‌کنه اصل تطابق اون چیزی که با سکه میاد و اون دوتا عدده) و اون فقط هرچی اومده رو می‌گه. ماهم باید صادق باشیم تا ۵۰ ۵۰ حفظ بشه

• شروع کننده موضوع

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
می‌تونه کلک بزنه و اطلاعات اشتباهی بده. ما پشت تلفن که نمی‌تونیم با چماق مطمئن شیم.
من پیشنهادم اینه که ما برعکس این کارو رو انجام بدیم. یعنی انتخاب رو به صورت رمز بگیم و بعدِ نتیجه براش توضیح بدیم.
یا می‌تونیم بهش بگیم که ما دوتا عدد انتخاب کردیم. یکیش مال منه یکیش برای تو. ولی بهش دوتا عدد رو نگیم. ما می‌گیم که شیر و خط هر کدوم نماد یه عددن و اون اینجوری هر چی بگه براش رندومه.
مثلا من با خودم می‌گم شیر ۱ خط۰
من ۱ اون صفر
پیش خودم می‌دونم که اگه شیر بیاد برنده‌ام و اگه خط بازنده‌ام ولی اون نمی‌دونه. من انتخابم رو می‌گم(البته انتخاب ما فرقی نمی‌کنه اصل تطابق اون چیزی که با سکه میاد و اون دوتا عدده) و اون فقط هرچی اومده رو می‌گه. ماهم باید صادق باشیم تا ۵۰ ۵۰ حفظ بشه
ببین توی علم رمزنگاری هیچوقت اعتماد وجود نداره . و روش هایی که ارائه میشه بدون وجود اعتماد هست. ما میتونیم روشی ارائه بدیم که اگر تو حرفی زدی بعدا نتونی بگی اون حرف رو نزدی! پس اینکه میگی ما نمیتونیم مطمئن شیم . چرا! میتونیم مطمعن شیم.

HeiSenberG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1399
ببین توی علم رمزنگاری هیچوقت اعتماد وجود نداره . و روش هایی که ارائه میشه بدون وجود اعتماد هست. ما میتونیم روشی ارائه بدیم که اگر تو حرفی زدی بعدا نتونی بگی اون حرف رو نزدی! پس اینکه میگی ما نمیتونیم مطمئن شیم . چرا! میتونیم مطمعن شیم.
راه حلم که غلط نیست؟:-?
اگه ده میلیون دست ما و سکه هم دست اون باشه خیلی خوبه.
اونم اگه بخواد بعدا می‌تونه از طرقی بفهمه که درمورد اعداد راستشو گفتیم
همچنین در نهایت عدالت رعایت می‌شه فقط در یک حالت از ۳ حالت ممکن طرف مقابل پشت تلفن شاکی می‌شه که اونم به گفته خود شما بعدا می‌فهمه که درمورد دوتا عدد راست گفتیم

بالا