• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دیگر ستیزی در جامعه تُرک‌های ایران

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
متاسفانه بحث تاپیک منحرف شد :-" باید به دوستان توضیح بدیم که پانترکیسم چی هست و... ! وقتی در ایدئولوژی پانترکیسم گفته میشه "اتحاد همه ترکان و تشکیل دولت و ملت تُرک" منظورش از تُرک فقط تُرک‌های ایران نیست.منظورش تمام تُرک‌های جهان هست.از ساخاها گرفته تا تُرک‌های شبه جزیره بالکان.وقتی یک شخصی در کشور جمهوری اسلامی ایران میخواد تعیین سرنوشت،اداره امور جامعه خودش دست جامعه خودش باشه اون شخص لزومن پان(تُرک،عرب،بلوچ،کرد) نیست.اون شخص ناسیونالیست (تُرک،عرب،کرد،بلوچ) هست (حالا شما اسمشو بذار تجزیه طلب :)) ).با توجه به شناختی که از از جامعه آذربایجان دارم فکر نمی‌کنم ایدئولوژی پانترکیسم در اینجا رواج چندانی داشته باشه و می‌تونم بگم که ایدئولوژی پانترکیسم اصلن تاثیری در جامعه آذربایجان نداشته و نداره.به همین خاطر فکر نمی‌کنم یکی از دلایل دیگر ستیزی در جامعه تُرک‌های ایران رشد چشمگیر پانترکیسم باشه :-"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگه بخوام جامعه شهر اورمیه رو از جامعه آذربایجان جدا کنیم و یکمی متفاوت‌تر به اون جامعه نگاه کنیم .چون به نظرم مردم این شهر که از هر مذهیب و اتنیکی که باشند نسبتن متفاوت‌تر از سایر مردم شهرهای دیگه هستند و دیگری رو به راحتی در بین خودشون می‌پذیرفتند و مذهب و اتنیک تاثیر آنچنانی در روابطشون با دیگری نداشته) سوالی که مطرحه چرا دیگر ستیزی در این جامعه به شدت زیاد شده؟

به نظر من اتفاقاتی که بعد از انقلاب در استان‌های آذربایجان‌غربی و کردستان اتفاق افتاد یکی از نتایجش دیگر ستیزی‌ای هست که الان میبینیم (که من نمیدونم این دیگر ستیزی آیا در بین کُردها هم وجود داره یا نه.تصور من این هست که بین اون‌ها هم وجود داشته باشه).جنایاتی که حزب‌های دموکرات کردستان و کومله در آذربایجان غربی و کردستان علیه مردم و نیروهای نظامی حکومت جمهوری اسلامی انجام دادند و برعکس جنایاتی که نیرهای جمهوری اسلامی علیه کُردها و این حزب‌ها مرتکب شدند هنوز از یاد این مردمان نرفته.هنوز هم اتفاقاتی که در اون زمان افتاه رو پدر و مادرامون برای ما با آب و تاب تعریف می‌کنن و شما تصورکنید که چه کینه و نفرتی نسبت به کُردها شکل نمیگیره :-"

یکی دیگه از عواملی که کُرد ستیزی رو در جامعه آذربایجان بیشتر کرده به نظرم اتفاقاتی هست که در کشور دوست،برادر و همسایه ترکیه اتفاق میوفته :-" هر اتفاق،تغییر و تحول و... که در اونجا اتفاق میوفته به شدت رو جامعه اذربایجان و کُردهای ایران تاثیر میذاره.

ادعاهای ارضی برخی از ناسیونالیست‌های تُرک و کُرد نسبت به اراضی‌ای که هر کدوم از اونها ادعا می‌‌کنند مال اونهاست میتونه باعث دیگر ستیزی در اون جامعه‌ها باشه .این ادعاها به شدت موجب تضاد ویرانگر بین دو جامعه شده.

به نظرم پررنگ شدن هویت شیعی بعد از انقلاب هم به این دیگر ستیزی کمک زیادی کرده.اغلب کُردهایی که در نزدیکی ما زندگی می‌کنند سنی مذهب هستند.شما میدونید که دید برادران شیعه نسبت به برادران اهل سنت چجوری هست (در زبان برادر دینی و در عمل چی ؟! :-" ).

خب این نظر من در مورد کُرد ستیزی در جامعه آذربایجان هست (بخصوص شهر اورمیه).دوست دارم از دوستان کُرد هم نظراتشون رو در این مورد بگن.
برادر سني جي؟
برادر يعني برادر
هم در حرف و هم در عمل
من كه تابحال هيج تبعيضي نديدم.لااقل از طرف شيعه ها.برادران اهل تسنن هم اونايي كه ديدشون وسيعتره فرق نميزارن

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
به بهانه شعار یکی دو سال قبل "خلیج عربی" در استادیوم آزادی توسط هوادان تیم تراکتور سازی :-"

اخیرن در استادیوم یادگار امام تبریز و سالن والیبال غدیر اورمیه تماشاگران شعارهای "مرگ بر فارس" سر دادند :-" . همینطور به نظر میاد بعضی از تُرک‌های ایران نسبت به کُرد ها هم حس خوبی ندارند.

خب به نظر شما چرا این دیگر ستیزی در میان برخی از تُرک‌های ایران وجود داره و یا بوجود اومده ؟ چه عواملی احساسات ملی گرایی افراطی رو در میان تُرک‌های ایران بیشتر میکنه؟

کلن نظراتتون رو در مورد نژاد پرستی و خودبرتر باوری تُرک‌های ایران بگید :-" علاوه بر سوالات بالا و نظرات خودتون سوالات جدیدی مطرح کنید.
نژاد پرستی ترک "ها" ی ایران؟ خودبرتر بینی ترک "ها" ی ایران؟ زیادی کلی حرف نمیزنی؟ منم این چیزای ضد فارس و خود برتر بینی رو دیدم بین ترکا ولی دلیل نمیشه ترک های ایران کلا اینطوری فکر کنن که! واقعا منطقیه به خاطر فحش دادن "یه عده" تو استادیوم بگیم کلا ترکا افراطین؟
ناراحت نشو ولی فکر می کنم از عمده دلایل این طرز تفکر که ترکا افراطین و نژاد پرستن و ... افرادی مثل شما باشن :|
جزو بزرگترین مشکلات ما کلی حرف زدنه.الان خود دانسته یا ناخودآگاه داری جو ضد ترک میسازی.اینطور که تو میگی منم میتونم بگم بیشتر اختلاصا تهرانین پس تهرانیا دزدن.یا مثلا بیشتر ترور های ایران کرد و بلوچن پس اینا تروریستن. :|
احساسات ملی گرایی افراطی تو همه ی جوامع هست.تو همه ی جوامع! ولی دلیل نمیشه کل اون جامعه اینطوری باشه.
ببین دید تو نسبت به ترکا مثل دید ایرانیا به آمریکاست.یه دید کلی ناظر که صرفا بدی های طرفو میشنوه و می بینه.الان حدود 40 یا 50 درصد جامعه ایران ترکه.داری به خاطر یکی دو درصد به این عده زیاد توهین میکنی!

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
آقا شما یکبار دیگه عنوان و پست اول تاپیک رو بخون لطفن.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
آقا شما یکبار دیگه عنوان و پست اول تاپیک رو بخون لطفن.
مسئله جمله آخر پستته.
کلن نظراتتون رو در مورد نژاد پرستی و خودبرتر باوری تُرک‌های ایران بگید

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
خب اون رو ویرایش میکنم مینیویسم " کلن نظراتتون رو در مورد نژاد پرستی و خودبرتر باوری در جامعه تُرک‌های ایران بگید "

اوکی میشه اونوقت ؟ :-"

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خب اون رو ویرایش میکنم مینیویسم " کلن نظراتتون رو در مورد نژاد پرستی و خودبرتر باوری در جامعه تُرک‌های ایران بگید "

اوکی میشه اونوقت ؟ :-"
میشه همه چیو به مسخره نگیری؟ پلیز.
همه چیو کلی نگا میکنی.بر چه اساسی میگی که جامعه ترک های ایران نژاد پرست و خودبرتر بین هستش؟

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
من گفتم در جامعه تُرک‌های ایران نژادپرستی وجود داره نگفتم که همه اینطورین :-" گفتم که ویرایش میکنم :-?

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
به بهانه شعار یکی دو سال قبل "خلیج عربی" در استادیوم آزادی توسط هوادان تیم تراکتور سازی :-"

اخیرن در استادیوم یادگار امام تبریز و سالن والیبال غدیر اورمیه تماشاگران شعارهای "مرگ بر فارس" سر دادند :-" . همینطور به نظر میاد بعضی از تُرک‌های ایران نسبت به کُرد ها هم حس خوبی ندارند.

خب به نظر شما چرا این دیگر ستیزی در میان برخی از تُرک‌های ایران وجود داره و یا بوجود اومده ؟ چه عواملی احساسات ملی گرایی افراطی رو در میان تُرک‌های ایران بیشتر میکنه؟

کلن نظراتتون رو در مورد نژاد پرستی و خودبرتر باوری در جامعه تُرک‌های ایران بگید :-" علاوه بر سوالات بالا و نظرات خودتون سوالات جدیدی مطرح کنید.
خب....این موضوع خیلی باید ریشه ای بررسی شه...و همینطور با دوستانی که نظر دادن این قضیه رو نباید به کل اذریا ها تعمیم داد بسیار موافقم چون یه عده هستن که این اعمال ناپسند رو انجام میدن.
اون یه عده هم خب دلایلی دارن...این قضیه بخش عظیمیش به جدایی طلبی ترک ها محدود میشه...که این جدایی طلبی هم از زمان شوروی و استالین مخوف و چند کشور دیگه با نقشه تجزیه ایران رقم میخوره...خب این عده برای نفرت پراکنی قومی اینجور شعارا رو که بهشون از طرف بیگانه دیکته شده تکرار میکنن البته هستن کسانی در میان اینها که مثل حزب باد تشریف دارن....بعدشم شما گفتی ملی گرایی افراطی؟؟؟؟؟؟خب به این میگن قومیت گرایی افراطی نع ملی گرایی چون تعریف ملیت و قومیت خیلی فرق داره....
بعدشم بنظرم این وضعیت افتضاحی که این یه عده تو استادیوم ها با شعار های زشت و زننده و پرچم کشورای بیگانه به بار آوردن باید خیلی زود جمع شه...و این افراد باید باهاشون برخورد جدی و ملی بشه...

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
ما نمیتونیم برای دیگران هویت تعیین کنیم :-? نمیتونیم بگیم که آره شما ها فلانی هستید و شما ها فلانی نیستید.شماهایی که فکر میکنید فلانی هستید،شما در واقع فکر میکنید فلانی هستید در حالیکه بهمانی هستید :-" اونها خودشون باید خودشون رو تعریف کنند :-?
خب خودشون تحریف می‌کنن متاسفانه:|

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
اون ترك هايى كه شعار هايى مثل (خليج عربى)) ميدن ها؟
احمقانست.بحث ترك و فارس و كرد واقعا احمقانست و وفتى با چنين شعار هايى تركيب شه بدتر.
البته بخاطر چهارتا حرف كه تو استاديوم زدن نميشه نظر داد.تو استاديوم حرف عجيب زياد زده ميشه.

پ.ن:ميبينم سازنده تاپيك خوب از فرصت براى تكرار حرفاى احمقانه پانترك ها استفاده كرد.اينجا اصلا جاى اين حرفا نيست.

خب....این موضوع خیلی باید ریشه ای بررسی شه...و همینطور با دوستانی که نظر دادن این قضیه رو نباید به کل اذریا ها تعمیم داد بسیار موافقم چون یه عده هستن که این اعمال ناپسند رو انجام میدن.
اون یه عده هم خب دلایلی دارن...این قضیه بخش عظیمیش به جدایی طلبی ترک ها محدود میشه...که این جدایی طلبی هم از زمان شوروی و استالین مخوف و چند کشور دیگه با نقشه تجزیه ایران رقم میخوره...خب این عده برای نفرت پراکنی قومی اینجور شعارا رو که بهشون از طرف بیگانه دیکته شده تکرار میکنن البته هستن کسانی در میان اینها که مثل حزب باد تشریف دارن....بعدشم شما گفتی ملی گرایی افراطی؟؟؟؟؟؟خب به این میگن قومیت گرایی افراطی نع ملی گرایی چون تعریف ملیت و قومیت خیلی فرق داره....
بعدشم بنظرم این وضعیت افتضاحی که این یه عده تو استادیوم ها با شعار های زشت و زننده و پرچم کشورای بیگانه به بار آوردن باید خیلی زود جمع شه...و این افراد باید باهاشون برخورد جدی و ملی بشه...
بله هدف اين پانترك ها كه مشخصه اما اين كفتار هاى ولگرد استالين راه به جايى نخواهند برد.اون بنده خدا خودش هفت كفن پوسونده اونوقت اينا ميخوان يكى از نقشه هاى شكست خوردشو احيا كنن.

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
بله هدف اين پانترك ها كه مشخصه اما اين كفتار هاى ولگرد استالين راه به جايى نخواهند برد.اون بنده خدا خودش هفت كفن پوسونده اونوقت اينا ميخوان يكى از نقشه هاى شكست خوردشو احيا كنن
شاید بنده اشتباه به خاطر دارم ، ولی تا اون جا که یادمه ایجاد و تقویت ایدئولوژی پان ترکیسم برای جلوگیری از نفوذ و گسترش امپراتوری روسیه بود...
نبود؟؟؟

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
شاید بنده اشتباه به خاطر دارم ، ولی تا اون جا که یادمه ایجاد و تقویت ایدئولوژی پان ترکیسم برای جلوگیری از نفوذ و گسترش امپراتوری روسیه بود...
نبود؟؟؟
پانتركيسم دو دوره داره:
دوره اول در زمان عثمانى يعنى همينى كه شما ميگيد،كه از اهداف عثمانى بود.
و دوره دوم از اهداف استالين بود براى جدايى اذربايجان و كردستان از ايران و الحاق اونها به يكى از جماهير شوروى كه اذربايجان باشه بود.
منظور من هم دوره دوم بود.

بالا