• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اختلال شخصیت مرزی

• شروع کننده موضوع :-|
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

:-|

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
اختلال شخصیت مرزی یکی از شایعترین انواع اختلالات شخصیت است و متاسفانه رو به فزونی است.

افراد مبتلا به این اختلال، خودانگاره (خودپنداره‌ی) بسیار بی‌ثباتی دارند، روابط میان‌فردی‌شان نیز بسیار بی‌ثبات است. آنان معمولاً سابقه‌ی روابط شدید، اما پرآشوب دارند که معمولاً آرمانی‌کردن مفرط دوستان یا معشوق‌ها را شامل می‌شود اما بعداً به‌سرخوردگی و ناامیدی می‌انجامد.

خشم شدید و نشانه‌های بی‌ثباتی عاطفی و اقدام های مکرر به خودکشی ویژگی های مهم این اختلال است.
بی‌ثباتی عاطفی آنان همراه با سطح بالای تکانش‌گری، اغلب به رفتارهای خود ویرانگری مانند (رانندگی بی‌باک) منجر می‌شود.

اقدامات خودکشی، اغلبه شکل فریبکارانه، بخشی از تصویر بالینی این اختلال است. با این‌حال، این‌گونه اقدامات همیشه فریبکارانه نیستند. جرح خویشتن، ویژگی دیگر این اختلال است. رفتار صدمه‌زدن به خود، با رهایی‌یافتن از اضطراب یا ملالت ارتباط دارد.

این افراد، حساسیت زیادی به شرایط محیطی دارند. آنان ترس‌های شدید مربوط به طرد و رهاشدگی و خشم نامناسب را، حتی در حین مواجهه با یک جدایی کوتاه‌مدت واقع‌گرایانه و یا هنگامی‌که تغییرات غیرقابل اجتناب در نقشه‌ها پیش‌می‌آید، تجربه می‌کنند.

این افراد ممکن است بر این باور باشند که رهاشدگی یا طرد به‌طور تلویحی به این معناست که آنان «بد» هستند. این ترس‌های رهاشدگی، با عدم تحمل تنهایی و نیاز به بودن با دیگران رابطه دارد. کوشش‌های بی‌وقفه‌ی آنان برای اجتناب از طرد و رهاشدگی، ممکن است شامل اعمال تکانشی همچون آسیب‌زدن به خود یا رفتارهای انتحاری باشد.

تشخیص افتراقی

اختلال شخصیت مرزی، اغلب با اختلال‌های خُلقی به‌طور هم‌زمان رخ‌می‌دهد و هنگامی‌که ملاک‌های هر دو اختلال مطابقت کنند، می‌توان هر دو تشخیص را مطرح کرد. چون جلوه‌ی مقطعی اختلال شخصیت مرزی ممکن است شبیه یک دوره اختلال خلقی باشد، متخصص بالینی نباید صرفاً بر مبنای تصویر مقطعی و بدون داشتن اطلاعات مستندی که نشان‌دهنده این الگوی رفتاری باشد ، تشخیص اختلال شخصیت مرزی را مطرح کند.

علل اختلال شخصیت مرزی

-در مورد علل این اختلال شخصیت به عوامل ژنتیک و مغزی و علل اکتسابی یا تجارب ناشاد در دوران کودکی اشاره شده است که به نظر برخی روانشناسان هردو عامل و تعامل آن در ایجاد این اختلال نقش دارد.اما نقش تجارب دوران کودکی خصوصا سه سال اول عمر بسیار مهم است. بی ثباتی مادر به دلائل مختلف،طرد کودک و عدم وجود دلبستگی امن در دوران کودکی،درگیری بین والدین، تنبیه کودک و بی توجهی به احساسات او، طلاق والدین ، والدین گرفتار و ناسازگار و...از علل اصلی این اختلال شخصیت است.

7 ویژگی افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی عبارتند از:

1- روابط متزلزل
افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، دارای روابطی ناپایدار با خانواده، فامیل و دوستان خود هستند.
این افراد ممکن است سریعا علاقه شدیدی به یک فرد پیدا کنند و ناگهان از آن شخص متنفر شوند.
هر گونه جدایی و یا تغییر در برنامه مورد انتظار، می تواند یک واکنش شدید و احساس طرد را در بیمار مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ایجاد کند.
هنگامی که این افراد به یک چیز و یا کسی علاقه داشته باشند و آن چیز و یا آنکس از پیش آنها برود، احساس پوچی و انزوا می کنند.

2- رفتارهای پرخطر
پول خرج کردن بی رویه یکی از رفتارهای افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی می باشد.
روابط جنسی نامناسب، پرخوری و یا رانندگی کردن خطرزا از رفتارهای پرخطر این افراد می باشد.
این رفتارها ناشی از تصور ضعیف فرد از خودش می باشد.

3- زیاده روی در مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی
این افراد برای فرار از مشکلات و یا آرام شدن، به مواد مخدر و مشروبات الکلی رو می آورند.
برای کنترل بهتر علائم این اختلال، همه این موارد باید درمان گردند.

4- خشم بی‌جا
شرایط خارج از کنترل و یا ناچیز می توانند افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی را بسیار خشمگین کنند.
برای مثال اگر والدین و یا همکاران برای مدت کوتاهی، به فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی اعتنا نکنند، این فرد از احساس طرد و انزوا، بسیار خشمگین می شود.

5- آسیب رساندن به خود
فرد مبتلا به این اختلال می تواند دارای علائم خطرناکی باشد و مشکلاتی را در ارتباط با تصویر بدن خود و عزت نفس داشته باشند.
افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی به خودشان صدمه می زنند، مثل بریدن بدن خود با چاقو.
حتی ممکن است فکر خودکشی کنند، در این صورت باید فورا به روانپزشک مراجعه کنند.

6- احساس پوچی
هنگامی که این افراد به یک چیز و یا کسی علاقه داشته باشند و آن چیز و یا آنکس از پیش آنها برود، احساس پوچی و انزوا می کنند و توانایی مقابله کردن با این احساس را ندارند.
علائم اختلال شخصیت مرزی می تواند شامل احساس بی ارزشی، بی عشقی و پوچی باشد.یک درمان جدید به نام رفتار دیالیتیکی می تواند برای افراد مبتلا مفید باشد.

7- ترس از تنها ماندن
خشم و ترس شدید در این افراد از تنها ماندن سرچشمه می گیرد.
این افراد حتی اگر تجسم کنند که تنها هستند، دچار ترس و عصبانیت می شوند.
ترس از تنها بودن، یک مشکل جدی در روابط خانوادگی ایجاد می کند.

چگونه می توان به افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی کمک کرد؟

چندین روش موثر برای درمان این اختلال وجود دارد.

دارو درمانی شامل: داروهای ثابت کننده خلق و خو، داروهای ضدجنون و ضد افسردگی می توانند این علائم را کنترل کنند.

روش های مختلف مشاوره و درمان شامل روان درمانی و یک درمان جدید که به نام رفتار دیالیتیکی خوانده می شود نیز می تواند برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت مفید باشد و بیماری آنها را کنترل کند.

درمان های گروهی نیز می تواند باعث شود افراد رفتارهای خوب را جایگزین رفتارهای بد کنند و به همسالان و دیگر بیماران نیز این کار را یاد دهند.

منبع:سایت روان

نظرتون چیه درمورد این بیماری؟
آیا کسی را میشناسید که این عِلائم را داشته باشه؟
تستی میشناسید که بشه بوسیله اش فهمید چه کسی مبتلا هست؟

Ромина

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانــــ یکـــــ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1394
پاسخ : افسردگی بوردر لاین(اختلال شخصیت مرزی)

در واقع اسمش اختلال شخصیت بوردر لاین هست
بسیار اختلال جالب توجهیه
توی فیلم girl,interrupted بهش پرداخته شده
من یک دوست داشتم که دست که پنج بار خودکشی کرده بود تو سن 16 و 17 سالگی و هربار که خودکشی میکرد به یه نفر میگفت که مثلا اره الان صد تا قرص انداختم بالا دارم میمیرم.خداحافظ
روی دستهاش هم ردهای متعدد تیغ بود که مشخصا عمیق نبودن که کاری باشن و در واقع خودکشی هاش برای جلب توجه یا محبت بودن
و دائما هم از آزادی هایی که داشت یا خلافهایی که میکرد صحبت میکرد.
در حدی اوضاع روحی نابسامانی داشت که پدرش برای بهتر شدن و به عبارتی مشغول شدنش براش دوست پسر پیدا میکرد و میگفت مثلا فلانی خیلی پسر خوبیه ها،برو باهاش دوست شو!
در واقع به نطر من پدرش بار مسئولیت خودش رو با از سر وا کردن دخترش،سبک میکرد
دائما توی پارتی بود و گاهی هم ساقی خودش بود و حتی توی کیف کلاس زبانش آبجو داشت!
نه اینکه هیچکدوم از این کارها بد باشن،نه
ولی افراط توی هرکاری بده و این دوست من به شدت در این زمینه ها افراط میکرد
اون موقع که حدودا 5 سال پیش میشد،درک نمیکردم رفتارهاش رو
ولی الان فکر میکنم که احتمالا اختلال شخصیت مرزی داشته
دلیل فرضی هم اینه که خوب،من در جریان زندگیش تا حدودی بودم و مثل اینکه مادرش رو با یه مرد دیگه دیده و ته و توش رو در آورده و فهمیده مادرش خیانت کاره،به باباش گفته و خلاصه از هم جدا شدن پدر و مادرش
و ضربه ی وحشتناک این بوده که دقیقا توی اوج زمان احتیاج یه دختر به مادرش این مسئله پیش اومده و اولین کسی که فهمیده جریان خیانت رو خودش بوده
فکر میکنم درست نیست که بهش گفت بیماری و بیشتر عقیده دارم رفلکس طبیعی یه نفر در برابر چنین مشکلاتیه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
کسانی که دچار این اختلال هستند معمولا برایشان یکی از اختلال های روان شناختی مطرح است. از قبیل اعتیاد به مواد مخدر ، افسردگی ، اختلال اضطراب فراگیر ، هراس ساده و هراس از مکان های باز، اختلال استرس پس آسیبی و اختلال وحشت زدگی
زمینه ی روان شناسی هیلگارد

خب برام سوال پیش اومد که هر کدوم از این اختلالات از چه طریقی میتونن با شخصیت بوردرلاین همراه بشن . اینجا حدسامو مینویسم.

اعتیاد : مصرف مواد ممکنه در راستای تکانه های خود تخریب گر شخصیت بوردرلاین باشه . ( من بدم . مصرف میکنم تا نابود شم ) . یا ممکنه در راستای جلب حمایت و توجه دیگران باشه مثلا (?)

افسردگی : از اونجایی که شخصیت بوردرلاین به قصد و منظور دیگران نسبت به خودش سو برداشت داره و به طور افراطی به نظر دیگران درباره ی خودش حساسه ، خودشو بر اساس رفتار دیگری (و برداشت منفی از رفتار)ارزیابی میکنه و خودانگاره ی منفوری میسازه. از طرفی احساس خلا و پوچی که مهشید گفت هم با افسردگی همراه میشه.

اضطراب فراگیر: حدس میزنم اضطراب مداوم و غیرمنطقی و احساس خطر و تهدید معطوف به ناپایدار بودن روابطش باشه . ( مدام بترسه رفتاری ازش سر بزنه یا اتفاقی بیفته که روی نظر طرف مقابلش تاثیر بذاره ، روابطش برای بار چندم از هم بپاشه و...)

هراس ساده : ایده ای ندارم :D سوال پیش میاد که اصلن حتمن باید بین اختلال همراه و شخصیت مرزی ارتباط باشه؟ :D نمیشه نباشه؟

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
چه توصیف دقیقی!
31.gif
31.gif
31.gif
خعله خب،حداقل الان دیگه میدونم چه مرگمه...
25.gif
25.gif
25.gif

نام مرکز سمپاد
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
چه توصیف دقیقی!
31.gif
31.gif
31.gif
خعله خب،حداقل الان دیگه میدونم چه مرگمه...
25.gif
25.gif
25.gif
استادمون گفته یه سری شخصیت های مشابه بوردر لاین وجود داره که علی رغم داشتن تعدادی از علائم بوردرلاین توی دسته ی اختلال شخصیت ها جا نمیگیرن . ینی میخوام بگم زود درباره ی خودت به نتیجه نرس :-" پیچیده تر از این حرفاس گویا

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
من غیر از رفتار های پر خطر و اسیب زدن به خود(یکمی!) همه علائم دیگه رو دارم! حتی چنتا از اون دلایلشم دارم!
الان من چه مرگمه؟:((

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
به نظرتون نیاز ب روانشناس هست؟اگرکسی مشابه اینارو داشته باشه

نام مرکز سمپاد
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
منم علائم دارم : )) ولی خب چون مخرب نبوده و روابط اجتماعی و تحصیل و فولانم رو مختل نکرده فک نکنم داشته باشم :D
این نقل قول خلاصه شده ی مثال هیلگارده (منبع دیگه ای ندارم بالکل :)) )

فولانی که خودش به بیمارستان روانی مراجعه کرد در نوجوانی با هنرپیشه ی جوانی رابطه ی عاشقانه و جنسی داشته . وقتی طرف بش گفته تو فقط یکی از چندین زن توی زندگی منی اندوه زده و دمدمی شده . وقتی پسربچه ی همسایه تصادفا غرق شد این دوستمون خودش رو مقصر احساس میکرده و فکر میکنه به زودی دستگیرش میکنن! پس کلی قرص خواب آور میخوره و مدتی بستری میشه .بعد از هر درگیری با آدما مدام نقل مکان میکرده ، گاهی توی خوابگاه دانشجویی ، گاهی هتل ، گاهی هم همراه پدر یا مادرش که از هم جدا شده بودند ساکن میشده .
به ندرت تنها بوده اما روابط اجتماعی کم عمقی برقرار میکرده. غالبا پدر و مادر دوستای انگشت شمارشو پدر یا مادر صدا میکرده. سه چهار بار روابط کوتاهی با مردا داشته اما هربار سر تمایل نداشتن مرده به ازدواج بهم خورده. مردهای توی رابطه اونو فریبکار ، وابسته ، خود آزار و اهل خصومت میدونستن.
مدام بین خشم و ناامیدی نوسان داشته مرتبا الکل و قرصهای باربیتورات مصرف میکرده و چند بار هم بخاطر تهدید به خودکشی بستری شده. مدتی شاغل بوده و توی شغلش خوش درخشیده اما به زودی کارکردش افت کرده . ساعت ها کنار میزتحریرش مشغول گریه بوده، از دفترکارش خارج نمیشده و ... باعث شده اخراجش کنن. توی هیچ شغلی بیشتر از چند روز دوام نیورده.
یه بار بعد از اینکه مادرش به دیدنش اومده و احساس کرده استقبال خوبی ازش نشده ، و اینکه ناپدریش دفترچه راهنمای مرکز درمان بیماریای روانیو بهش نشون داده ، احساس اهانت کرده ، به این باور رسیده که خونوادش کنارش گذاشتن .پس کلی آسپرین خورده و باز بستری شده

• شروع کننده موضوع

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
استادمون گفته یه سری شخصیت های مشابه بوردر لاین وجود داره که علی رغم داشتن تعدادی از علائم بوردرلاین توی دسته ی اختلال شخصیت ها جا نمیگیرن . ینی میخوام بگم زود درباره ی خودت به نتیجه نرس :-" پیچیده تر از این حرفاس گویا
چ شخصیتهایی مثلا؟
و اون افراد ک رفتار مشابه دارن بالاخره ی مشکلی دارن...جزو افراد عادی ک قرار نمیگیرن؟

• شروع کننده موضوع

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی معماری
آخرین ویرایش:
  • لایک
امتیازات: X R@y

monaliza

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
96
  • لایک
امتیازات: X R@y

rozhina.sh

bitmask
نام مرکز سمپاد
فرزانگان (log (10
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1401
حال نداشتم متنش و بخونم اون تسته رو هم کلا کاملا مخالف زدم ،ندارم ،اما پرش افکار دارم وسواس جبری فکری هم دارم:|

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
کلا اینجوریه که هرکی مسائل روانپزشکی رو بخونه میتونه هرکدومو به خودش نسبت بده ولی در صورتیکه در زندگی عادی و کار های روزمره اختلال ایجاد نکنه نمیشه تشخیصو گذاشت.
اینم هست البته که درصدش یادم رفته ولی فک کنم نصف یا حتی خیلی بیشتر از مردم ما یه نوعی اختلال شخصیتی رو دارن:-"
این اختلال شخصیتی بوردرلاین هم جزو مواردی هست که به درمان خوب جواب نمیده

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام