• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عرب ستیزی و تُرک ستیزی در جامعه ایران (در کل دیگر ستیزی )

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی
یکی می‌شه بگه برتری داشتن یعنی چی؟ مثلاً از نظر شما یک شخص با ضریب هوشی ۱۵۰ با یک شخص با ضریب هوشی ۸۰ برابره؟
یا یک صورت زیبا و یک صورت زشت برابرن؟
چرا کسی که استعداد و توانایی بیشتری داره نباید خودش رو نسبت به یکی دیگه برتر بدونه؟
برتری داشتن تو چه زمینه ای؟
انسان ها همه با هم کاملا برابرن جدا از دین و دانش و ...
یعنی وقتی تو یه کسی رو تو خیابون میبنی باید بدونی که باش برابری (چه زن چه مرد چه باهوش چه خنگ و چه ... دلیلش هم اینه که همه ی انسان ها با همه ی شرایطشون دارن تمام تلاششون رو میکنن که بهترین خودشون رو بسازن و تو نمیتونی بگی این از اون برتره و ...البته این رو کامل میشه روش بحث کرد که الان جاش نیست و ربطی به تاپیک نداره)
اما بحثی که شما میکنی که میگی فلانی ضریب هوشیش 150 عه و فلانی 80 پس نفر اول برتره باید بگم هر نوع نگاه اینجوری به انسان ها نگاه کالایی محسوب میشه
انسان ها پفک نیستن که بگی این یکی نمکیه خوشمزس اون یکی لوله ایه خوشمزه تره...
انسان کالا نیست...

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
برتری داشتن تو چه زمینه ای؟
انسان ها همه با هم کاملا برابرن جدا از دین و دانش و ...
یعنی وقتی تو یه کسی رو تو خیابون میبنی باید بدونی که باش برابری (چه زن چه مرد چه باهوش چه خنگ و چه ... دلیلش هم اینه که همه ی انسان ها با همه ی شرایطشون دارن تمام تلاششون رو میکنن که بهترین خودشون رو بسازن و تو نمیتونی بگی این از اون برتره و ...البته این رو کامل میشه روش بحث کرد که الان جاش نیست و ربطی به تاپیک نداره)
اما بحثی که شما میکنی که میگی فلانی ضریب هوشیش 150 عه و فلانی 80 پس نفر اول برتره باید بگم هر نوع نگاه اینجوری به انسان ها نگاه کالایی محسوب میشه
انسان ها پفک نیستن که بگی این یکی نمکیه خوشمزس اون یکی لوله ایه خوشمزه تره...
انسان کالا نیست...
من تاپیکشو پیدا نکردم، یکی بیاد بعداً اینارو منتقل کنه لطفاً. :‌)‌)
چرا انسان‌ها همه با هم برابرن؟ طبق استدلال شما، همه‌ی موجودات با هم برابرن. چه گاو چه انسان چه ملخ. ولی خب شما انسان رو برتر از بقیه موجودات می‌دونی، چون تکامل یافته‌تره. انسان‌های ۲۰۰ سال بعد هم از انسان‌های الآن باهوش‌ترن. پس طبق همین استدلال، انسان‌های ۲۰۰ سال بعد نسبت به انسان‌های الآن برترن. در جامعه‌ی الآن هم انسان‌های باهوش‌تر برترن. چون شانس بیشتری برای بقا و زنده موندن دارن.
فرق انسان و کالا چیه؟

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی
من تاپیکشو پیدا نکردم، یکی بیاد بعداً اینارو منتقل کنه لطفاً. :‌)‌)
چرا انسان‌ها همه با هم برابرن؟ طبق استدلال شما، همه‌ی موجودات با هم برابرن. چه گاو چه انسان چه ملخ. ولی خب شما انسان رو برتر از بقیه موجودات می‌دونی، چون تکامل یافته‌تره. انسان‌های ۲۰۰ سال بعد هم از انسان‌های الآن باهوش‌ترن. پس طبق همین استدلال، انسان‌های ۲۰۰ سال بعد نسبت به انسان‌های الآن برترن. در جامعه‌ی الآن هم انسان‌های باهوش‌تر برترن. چون شانس بیشتری برای بقا و زنده موندن دارن.
فرق انسان و کالا چیه؟
من اصن هنوز استدلال خاصی نکردم :D
اول اینکه همه ی موجودات باهم برابر نیستن و انسان جایگاه ویژه ای داره.علتش هم اینه که انسان از دور و اطراف خودش آگاهه و درک و فهم داره و علت برابریه انسان ها هم همینه.
من اصن نگفتم علت برابری هوشه که شما میگی 200 سال دیگه انسان ها برترن (اگه بپذیریم که روند هوش ضریب افزایشی داره که ظاهرا اینجوری نیست)
در جامعه ی الان هم باهوش ها برتر نیستن...
اگه طبق شانس بقا دارین میگین که خب شما خنگ خنگ باش ولی بابات پولدار باشه ببین چجور شانس بقا داری...
فرق انسان و کالا و سایر موجودات هم در درک و اختیاریه که نسبت به بقیه چیز ها داره

Sophie Amundsen

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پشت هیچستان!
نمی‌کنه، ولی می‌تونه بکنه. توانایی‌ش بیشتره، پتانسیلش بیشتره. هرچند که ما رو یه مورد و دو مورد بحث نمی‌کنیم، یه جامعه رو در نظر می‌گیریم. جامعه‌ی آدمایی که ضریب هوشیشون ۱۵۰ئه با جامعه‌ی آدمایی که ضریب هوشیشون ۸۰ئه.
الان تو واقعاً این تقسیم بندی کشور ها رُ قبول داری؟ صد در صد؟https://fa.m.wikipedia.org/wiki/فهرست_کشورها_بر_پایه_ضریب_هوشی
بالاخره معیارهایی هست، همین که همه‌ی آدم‌ها با مقایسه کردنِ فلان بازیگر و یک میمون، به این نتیجه می‌رسن که فلان بازیگر خوشگل‌تره، یعنی معیاری وجود داره. همین که زنای ناصرالدین شاه رو می‌بینی می‌گی چقدر آدما اون زمان زشت بودن، یعنی معیاری وجود داره. بحث خیلی کلی‌تر از چشم آبی و چشم قهوه‌ایه.
اون زمان معیار خوشگلی اونا بودن الان چیز های دیگه س! قضیه اینه که معیار ها عوض میشن و یه چیز ثابت نیستن که بگیم اگه این پس اون!

انسانیت رو چی تعریف می‌کنی؟ آدمی که توانایی‌ش بیشتره
در چیزی که تو بهش می‌گی «خدمت کردن»، برتره.
و اگه کار خاصی نکنه هم برتره؟ جامعه ی تنبلی که باهوش باشه برتره ؟؟؟؟چه برتری وقتی نتونستن به جایی برسن! !؟
این جا رُ بیین ...

http://www.mehrnews.com/news/1308535/ایرانیان-رتبه-سوم-تنبلی-اجتماعی-جهان-نهادینه-شدن-فرهنگ-یقه
ایران رتبه ی سوم تنبلی اجتماعی!
جامعه‌ای که آدم‌هاش باهوش‌ترن، شانس خیلی بیشتری برای بقا داره. از همه نظر برتره
میشه واسه این جمله ایی که باهوش ها شانس بیشتری برای بقا دارن یه منبع بدی؟!
از کجا اینُ گفتی؟

@علیمپو

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
خیلی تاپیک منحرف شد، فعلا یه خورده از دیگر ستیزی اقوام آریایی بگید جناب علیرضا لذت ببرن! :-"

آخرین ویرایش:

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
اول اینکه همه ی موجودات باهم برابر نیستن و انسان جایگاه ویژه ای داره.علتش هم اینه که انسان از دور و اطراف خودش آگاهه و درک و فهم داره و علت برابریه انسان ها هم همینه.
جایگاه ویژه‌ای؟ درک و فهم و آگاهی از محیط اطراف به هوش بر می‌گرده. همه‌ی حیوونا نسبت به محیط اطرافشون درک و آگاهی دارن، منتهی انسان به علت هوش بیشترش، درک بیشتری داره.
من اصن نگفتم علت برابری هوشه که شما میگی 200 سال دیگه انسان ها برترن (اگه بپذیریم که روند هوش ضریب افزایشی داره که ظاهرا اینجوری نیست)
در جامعه ی الان هم باهوش ها برتر نیستن...
وقتی انسان از یک ملخ برتره، به خاطرِ این‌ که درک و آگاهیش بیشتره، به این معنیه که چون هوشش بیشتره برتره. ضریب هوشی اگه روند افزایشی نداشت، انسانی وجود نداشت. :‌)‌)
اگه طبق شانس بقا دارین میگین که خب شما خنگ خنگ باش ولی بابات پولدار باشه ببین چجور شانس بقا داری...
باز هم باید بگم که راجع‌به یک مورد صحبت نمی‌کنیم. از این که یک آدمِ خنگ پولدار شانس بقا داره، نمی‌شه به این نتیجه رسید که خنگا شانس بقای بیشتری دارن.
فرق انسان و کالا و سایر موجودات هم در درک و اختیاریه که نسبت به بقیه چیز ها داره
که خب این هم به هوش بر می‌گرده.

الان تو واقعاً این تقسیم بندی کشور ها رُ قبول داری؟ صد در صد؟https://fa.m.wikipedia.org/wiki/فهرست_کشورها_بر_پایه_ضریب_هوشی
این جا رُ بیین ...
http://www.mehrnews.com/news/1308535/ایرانیان-رتبه-سوم-تنبلی-اجتماعی-جهان-نهادینه-شدن-فرهنگ-یقه

ایران رتبه ی سوم تنبلی اجتماعی!
من جایی از حرفام گفتم ایرانیا باهوشن؟
اون زمان معیار خوشگلی اونا بودن الان چیز های دیگه س! قضیه اینه که معیار ها عوض میشن و یه چیز ثابت نیستن که بگیم اگه این پس اون!
نه. میمون در اون زمان هم نسبت به انسان‌ها زشت بوده. همون فلان بازیگر رو برداریم ببریم اون زمان، قطعاً همه قبول دارن که از زنای ناصرالدین شاه خوشگل‌تره. معیار‌ها تقریباً ثابتن، آدم‌ها عوض می‌شن. آدم‌ها خوشگل‌تر می‌شن. آدم زیبا شانس بیشتری برای ازدواج و بقا داره، در نتیجه آدم‌ها خوشگل‌تر می‌شن.
و اگه کار خاصی نکنه هم برتره؟ جامعه ی تنبلی که باهوش باشه برتره ؟؟؟؟چه برتری وقتی نتونستن به جایی برسن! !؟
برای سنجش بین هوش زیاد و هوش کم، باید بقیه‌ی عوامل رو ثابت در نظر گرفت. آدم باهوش به طور کلی موفق‌تره.
میشه واسه این جمله ایی که باهوش ها شانس بیشتری برای بقا دارن یه منبع بدی؟!
از کجا اینُ گفتی؟
کتابش دمِ دستم نیستم، در اولین فرصت چشم. ولی منطقی هم هست این حرف. جامعه‌ی الآن از جامعه‌ی ۲۰۰سال پیش باهوش‌تره. باهوش‌ها معمولاً موفق‌ترن، شانس ازدواج و بقای بیشتری هم دارن پس.

تصورتون از آدم باهوش کسی که شریف درس می‌خونه که نیست؟ :‌)‌) یه بازاری هم می‌تونه باهوش باشه، یه موسیقی‌دان هم می‌تونه باهوش باشه، یه ورزش‌کار هم می‌تونه.

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
شِت ، فاک ، اه ! قسم به خدایان ،خدای واحد ، پیامبران ، ائمه معصومین و خلفای راشدین ، ارسطو ، ابن خلدون ، ماکیاول ،حصرت لاک ،حضرت اسمیت ، حضرت مارکس ، زیمل ، ژیژک و... ما در علم جامعه‎شناسی نژاد و قوم نداریم.حتی در علم انسان‌شناسی هم چنین چیزی نداریم.حالا اون قومی که شما میگید فرقی نداره چی باشه ، آریایی ،تُرک ،مغول،عرب،موز،خیار و و و و و .

Sophie Amundsen

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پشت هیچستان!
تصورتون از آدم باهوش کسی که شریف درس می‌خونه که نیست؟ :‌)‌) یه بازاری هم می‌تونه باهوش باشه، یه موسیقی‌دان هم می‌تونه باهوش باشه، یه ورزش‌کار هم می‌تونه.

خب اگه این تعریفُ از اول میگفتی ...میگفتم که باهات موافقم چون من یه عالمه داشتم جامه میدریدم :D
درباره باهوشی که هیچ حرکتی نمیکنه :‌)‌)
قطعاً آدم باهوش تو مسیر درست ...آدم موفق تری نسبت به هم رده های خودشه...و قطعاً این موفقیت باعث میشه که اون آدم برتر باشه حالا تو هر زمینه ایی!
×این از این...
ولی بحث سر جامعه بود ...ببین وقتی داریم از آی کیوی جامعه حرف میزنیم ...میانگین آی کیوی مردم اون جامعه است و مثلاً من که ایرانیم ...از خیلی از کشور ها میانگین آی کیوی کشورم پایین تره..بعد پس فردا من میرم یه کشف علمی میکنم ! درسته که آدمای اون کشور ها (به فرض اشخاصی که آدم خاصی هم نیستن)بگن نه نه تو آی کیوت از ما پایین تره ( و خب توهین کنن)؟
این فرقش با نژاد پرستی که میگه سیاه و سفید برابر نیستن چیه؟؟؟
حتی تو همه ی شرایط یکسان ( فک کن تو یه دانشگاه عالی من و یه آدم با آی کیوی بالاتر از من ) سر یه کلاس نشستیم ...درسته که اون آدم به کسی که آی کیوش پایین تره توهین کنه؟(با تحقیرش کنه)
من نمیگم همه ی آدما با هم برابرن ! اتفاقاً فرق دارن ولی ملاک ارزش گذاری آی کیو ...خوشگلی...یا چیزایی که خودمون به دستش نیاوردیم باید باشه؟
یه چیز دیگه این که هوش صد در صد ژنتیکی نیست و یه درصدی (هرچند کم) به محیط وابسته است...

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
اين بحث ديگرستيزي شايد مرتبط با نژادپرستي و ملي گرايي باشد. اما در يك سطح بالاتر بحث اصلي بر سر برتري است كه اتفاقا الان دوستان در حال بحث بر سر آن هستند. من هم چند نكته كه به ذهنم مي رسد بيان مي كنم.
"برتري" نيازمند يك زمينه است؛ يعني برتري در يك صفت سنجيده مي شود مثل برتري در بقا يا برتري در هوش(طبق تعريف انساني از هوش) يا برتري در سواد.
تا به حال هيچوقت شرايطي نبوده است كه بتوانيم يك گروه(گروه متشكل از افراد مشابه از نظر ژنتيكي) را نسبت به گروه(سعي در استفاده نكردن از لغات نژاد يا قوم!) ديگر كاملا برتر به معناي برتري در هر صفت بدانيم يا حتي انسان را نسبت به حيوان برتر مطلق بدانيم.
مثال مي زنم:
ميانگين قد ژاپني ها نسبت به آلماني ها كوتاه تر است: آلماني ها در قد نسبت به ژاپني ها برتر اند
ساعات كار ژاپني ها نسبت به آلماني ها بيشتر است: ژاپني ها در سختكوشي نسبت به آلماني ها برتر اند
بز كوهي نسبت به انسان بسيار بهتر از كوه بالا مي رود: بز كوهي در كوه نوردي از انسان برتر است
انسان در تغيير طبيعت به نفع خود از بز كوهي توانا تر است: انسان در تغيير طبيعت از بز كوهي برتر است.

حال كه ما اين تعداد بسيار زياد معيار براي مقايسه برتري در اختيار داريم، كدام يك را بايد با ارزش بدانيم و كدام يك را بي ارزش؟
جواب اين سوال نمي تواند يك جواب درست باشد زيرا ما معيار بالاتري براي مقايسه برتري صفات نداريم، ما نمي توانيم با قطعيت بگوييم هوش از كوهنوردي مهم تر است كما اينكه يك فرد باهوش كه در قله كوه گيرافتاده صد در صد توانايي كوهنوردي را يك برتري مي داند و شايد در آن لحظات ان را برترين برتري(!) بداند!

و حتي در يك سطح بالاتر آيا برتري در بقا يك برتري همه جانبه است؟ ما افراد موفق در ورزش و هوش و غيره داريم كه به علل مختلف كمتر عمر مي كنند ولي در عين حال كسي داريم كه توانايي هاي جسمي و هوشي كمي دارد و ١٠٠ سال عمر مي كند، كدام يك برتر است؟ نسبت به كدام معيار؟

فقط سوال مطرح كردم و جواب خاصي ندادم، هركس بايد اين جواب را خودش پيدا كند. من جوابي كه پيدا كردم اين است كه هيچ انسان و هيچ حيواني برتر نيست و همه موجوداتي ناقص هستيم كه مجبوريم در كنار هم روي يك سياره ناقص زندگي كنيم و بهتر است خود را خدا ندانيم تا موجب كشت و كشتار يكديگر نشويم!

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خب با اینکه تاپیک از بحثش منحرف شده...من از اول و با جواب دادن به سوال تاپیک شروع میکنم..
خب بله در ایران عرب ستیزی وجود داره همونطور که در عربستان هم عجم ستیزی وجود داره!
در ایران بخش زیادیش به تاریخ این سرزمین و حمله اعراب به ایران مربوط میشه..
و همچنین از اونجایی که موج اسلام ستیزی در ایران داره شدت میگیره این افراد مسبب تحمیل این دین رو مقصر میدونن...
خب تو این تاپیک خیلی از مسائل با هم قاطی شده..از جمله راسیسم و ناسیونالیسم..
در گذشته یعنی زمان حمله اعراب..اینها به ایرانی ها فخر میفروختن..این فخر تا اونجایی بود که پدر فردوسی که سردار شوبیه بود بخاطر ایرانی بودنش تحقیر می شد..یعنی این تنفر یک چیز دوطرفه ست..شما حتی اگه الان هم ببنید عرب ها دل خوشی از ایرانی ها ندارن!از پادشاه جدید عربستان بگیر که حوصی های یمن رو که هم ریشه با ما هستن نجس میدونه و داره اونجا کشتار میکنه..
مادربزرگ من هم که مکه رفته بود میگفت تو بازارشون پول ایرانی به سختی قبول میکردن بعد هی بهشون میگفتن که ایرانی خره و ....
از عنایات دیگه هم که عرب ها به ایرانی ها داشتن خبر دارین؟؟؟تجاوز به دوتا جوون ایرانی تو فرودگاه!
خب این تنفر یه چیز دوطرفه ست..و خب تنفر از نژاد عرب ها درسته کار زننده ایه ولی هر دو طرف اصرار به این تنفر دارن و سیاست های الانشونم این کار رو تشدید میکنه..
خب مورد دوم راجع به ویدئو و شعار تماشاگران...خب به قول عزیزی استادیوم میتونه وضعیت متشنج جامعه رو به خوبی بازتاب کنه..خب نژادپرستی در استادیوم های اذربایجان وجود نداره؟؟؟؟جناب علیرضا ترک ها چرا به فارس ها انقدر توهین میکنن؟به تاریخ ایران توهین میکنن؟؟شعار خلیج عربی میدن؟؟اینا نژادپرستی نیست؟
من از اون یه عده ایرانی که تو استادیوم اون شعار های مسخره رو دادن واقعا شرمسارم ولی دقت کن اگه ایرانی ها این شعارو دادن ولی فقیه عربستانم کم به ایرانی ها توهین نکرده!هر سال مسابقه قاریان قران برگزار میشه که در یکی از این مسابقه ها در عربستان عرب ها قاری ایرانی رو مسموم کردن که مسابقه رو نبره!!در بقیه مسابقه ها هم بالاخره یه حسد هایی به ایرانی ها میورزن
الان ایرانیا فقط شدن نژاد پرست؟
راجع به ترک ها هم که معلومه...استادیومی که ازش دم میزنی تو بازی تراکتور سازی ببین چ خبر میشه...که حتی علی دایی ازش انتقاد میکنه..پرچم اتاتورک میبرن بالا و شعار های بد و زننده..
اینم ویدئوش...نژادپرستی کار بسیار زننده ایه...منم برای اون یه عده که تو استادیوم های اذربایجان این شعار ها رو میدن متاسفم
در اخر اون شعری که از فردوسی اوردین...
ز شیر شتر خوردن و سوسمار
عرب را به جایی رسیده س کار
که تاج کیانی کند ارزو
تفو بر تو ای چرخ گردون تفو
منسوب به فردوسی تو اصل شاهنامه و مطابق با مسکو این بیت وجود نداره!

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
خب برای این موضوع هم تاپیک زدم ، دیگر ستیزی در جامعه تُرکهای ایران . میتوونید در اون مورد اونجا پست بدید .

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
ایها الناس ، ایها المسلمین و المسلمات .لیدیز اند جنتلمن . نمیدونم زبان من رو متوجه نمیشید ، کلمات،عبارات و جملات من ایرادی داره یا چی :/ من این تاپیک رو نزدم که بیام بگم نژادپرستی و دیگر ستیزی خوبه یا بده.یا بیام بخاطر نژادپرستی از کسی معذرت بخوام.تاپیک سوالش واضحه.چرا دیگر ستیزی و نژادپرستی وجود داره؟اصلن امکان نداره فقط متن موجود رو بخونید ؟ به مارکس قسم متنی که نوشتم به نظر خودم خیلی واضحه.اگه نیست بگید ویرایشش کنم.اگه در سوال ، عنوان ،متن یا هرچیز دیگه ای مشکل وجود داره بگید در موردش حرف بزنیم و در صورت نیاز و لزوم ویرایشش کنیم.

بالا