• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اینده‌ی رشته‌های پزشکی

به نظرتون تا 10 سال دیگه که نسل ما از رشته های پزشکی فارغ التحصیل میشن، رشته های پزشکی هم چنان رو

• رای‌دهندگان
    94
  • شروع کننده موضوع

محمد78

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
مدال نیاوردم... ولی مرحله اول المپیاد ریاضی قبول شدم... خخخ...
سلام دوستان
به نظرتون تا 10 سال دیگه که نسل ما از رشته های گروه پزشکی فارغ التحصیل میشن، 8->
رشته های پزشکی هم چنان رو بورس خواهند بود؟؟؟؟
و همچنان پردرآمد ترین شغل ها؟؟؟؟
که همه براش سر و دست بشکونن...
:)
..
ببخشید که برای این سوال یه تاپیک درست کردم...
چند بار تو جاهای مختلف اینو پرسیده بودم فقط یک نفر جواب داد گفتم شاید با نظرسنجی بچه ها بیشتر جواب بدن...
ممنونم...
*-:

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : نظرسنجی (کار سختی نیست! لطفا مشارکت کنید! ممنون) (د

بعد چرا سه تا گزینه میتونن انتخاب کنن :-"
ی جمله میشه ک،احتمالا اره..نمیدونم..ایشالله ک باشه :D
خب یدونش میشه نظر یک نفر :-?

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397

به نظرم آره همینطور که اینهمه وقته رو بورسه بازم خواهد بود :D

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

اول اینکه واقعا میتونم بگم با گزینه هایی که گذاشتی انقلابی در عرصه نظرسنجی بوجود اوردی واقعا دمت گرم ..
دوم هم اینکه به نظر من بله پزشکی باز رو بورسه.... درسته تعداد شرکت کننده های تجربی زیاد شده اما تعداد ظرفیت پزشکی ثابته یا این که کم میشه و از اون طرف هم هر،سال کلی پزشک بازنشسته میشن و نیاز کشور به پزشک فراتر از حد تصوره ...الان پذیرش دانشجو هم روال عادی خودش رو طی میکنه پس شاید 10 سال دیگه کشور کمی به حالت نرمال از نظر تعداد پزشک برسه اما هیچ وقت اشباع یا بیشتر از تعداد موزد نیاز نمیشه...

Sme

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

خب به نظر من نه،به دلایلی ۱.سطح بهداشت جامه داره روز به روز پیشرفت میکنه۲.هزینه درمان وتعرفه های پزشکی خیلی بالاس ۳.شما خودتون یه پزشک متخصص رو مقایسه کنید که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده تقریبا ۳۵ سالشه با پزشکی که ۵۰ سالشه مسلما مورد دوم درامد بیشتری داره تو مملکتی هستیم که دکتری که ۵ نفر بگن کارش خوبه ولی اگه ۲ تا مورد تجویز اشتباه داشته باشه ترجیح میدن به مورد اول که علمش اپدیت تره (مورد بوده خودم به شخصه دیدم)در کل میشه گف که تمامی شغلا با این وضعیت که داریم توسن ۴۵-۵۰ بازده خوبی داره اعم از گروه علوم پزشکی و فنی مهندسی ها
دلایل دیگه ای هم داره که نمیتونم بگم

بالا بودن تعرفه ها منظورم اینکه بیمارا بیشتر به داروخونه ها مراجعه میکنن تا به پزشک

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

فک کنم مثن قراره تو افق 1404 به برنامه هر بیمار یک پزشک برسیم :"

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از رضــــــــــــــــــا...N :
اول اینکه واقعا میتونم بگم با گزینه هایی که گذاشتی انقلابی در عرصه نظرسنجی بوجود اوردی واقعا دمت گرم ..
دوم هم اینکه به نظر من نخیر... درسته تعداد شرکت کننده های تجربی زیاد شده اما تعداد ظرفیت پزشکی ثابته یا این که کم میشه و از اون طرف هم هر،سال کلی پزشک بازنشسته میشن و نیاز کشور به پزشک فراتر از حد تصوره ...الان پذیرش دانشجو هم روال عادی خودش رو طی میکنه پس شاید 10 سال دیگه کشور کمی به حالت نرمال از نظر تعداد پزشک برسه اما هیچ وقت اشباع یا بیشتر از تعداد موزد نیاز نمیشه...
درسته ک روند پذیرش دانشجو داره کمتر میشه و اینا ولی کسی ک دروس سخت پزشکی رو میگذرونه،معمولا با انتظار درامد های بالا وارد عرصه کار میشه!
ک تو مناطق محروم این امکان پذیر نیست و پزشک ها متمرگز میشن تو شهرای بزرگ و این برای پزشک هایی ک شهرت و محبوبیت خاصی پیدا نکردن و تازه کارن مناسب نیست..و معمولا هم پا نمیشن برن تو مناطق محروم تر و شرایط زندگی سخت و...
بخاطر همین درامد ها ممکنه کم بشه
ولی باز هم،چون بقیه رشته های تجربی،چندان تو کشور توسعه یافته نیستن،باز هم تقاضا واسه قبولی تو رشته های پزشکی بالا میمونه!

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از MHO :
درسته ک روند پذیرش دانشجو داره کمتر میشه و اینا ولی کسی ک دروس سخت پزشکی رو میگذرونه،معمولا با انتظار درامد های بالا وارد عرصه کار میشه!
ک تو مناطق محروم این امکان پذیر نیست و پزشک ها متمرگز میشن تو شهرای بزرگ و این برای پزشک هایی ک شهرت و محبوبیت خاصی پیدا نکردن و تازه کارن مناسب نیست..و معمولا هم پا نمیشن برن تو مناطق محروم تر و شرایط زندگی سخت و...
بخاطر همین درامد ها ممکنه کم بشه
ولی باز هم،چون بقیه رشته های تجربی،چندان تو کشور توسعه یافته نیستن،باز هم تقاضا واسه قبولی تو رشته های پزشکی بالا میمونه!
بله دقیقا ..تنها مشکلی که میتونه باشه همین چیزیه که گفتین اما وزارت بهداشت اومده برای پزشکای عمومی تو مناطق محروم یا. حتی غیر محروم همشون رو پزشک خانواده میکنن و علاوه بر دریافتی هاشون پزشکای عمومی با توجه به محرومیت منطقه ای که خدمت میکنن بین 8 تا 15 میلیون به خاطر پزشک خانواده بودن از دولت حقوق میگیرن حالا بدون در نظر گرفتن پولی که خودشون درمیارن ..به هر حال دولت مجبوره طرحایی رو اجرا کنه که نزاره پزشکا توی شهرای بزرگ جمع شن..
یعنی این جوری نیست که هرکی میره هر شهری پول دراوردنش با خودش باشه چون واقعا اگه اینطوری میشد تموم جاهای محروم بدون دکتر میموندن و شهرای بزرگ هم 100 برابر ظرفیتش دکتر داشتن

• لایک
امتیازات: MHO

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96

یه گزینه رو نداشت
مطمئنا نه !!

• شروع کننده موضوع

محمد78

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد

به نقل از MHO :
بعد چرا سه تا گزینه میتونن انتخاب کنن :-"
ی جمله میشه ک،احتمالا اره..نمیدونم..ایشالله ک باشه :D
خب یدونش میشه نظر یک نفر :-?
خب گفتم به شرکت کنندگان آزادی و اختیار بدم.... :))
هرجور که دلشون میخواد نظر بدن..... (;

• شروع کننده موضوع

محمد78

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد

دوم هم اینکه به نظر من نخیر... درسته تعداد شرکت کننده های تجربی زیاد شده اما تعداد ظرفیت پزشکی ثابته یا این که کم میشه و از اون طرف هم هر،سال کلی پزشک بازنشسته میشن و نیاز کشور به پزشک فراتر از حد تصوره ...الان پذیرش دانشجو هم روال عادی خودش رو طی میکنه پس شاید 10 سال دیگه کشور کمی به حالت نرمال از نظر تعداد پزشک برسه اما هیچ وقت اشباع یا بیشتر از تعداد موزد نیاز نمیشه...
اول اینکه خواهش میکنم... شما لطف دارین.... ;;)
دوم اینکه من نمیفهمم یعنی شما میگی 10 سال دیگه وضع پزشکی به خوبی الان هست یا نه؟؟
اگه میگی هست پس چرا گفتی نه...
اگه میگی نه پس چرا بعدش یه جوری نوشتی که انگار یعنی آره...
. :-?
اوف چقدر پیچیده بود.... خخخ

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از محمد78 :
اول اینکه خواهش میکنم... شما لطف دارین.... ;;)
دوم اینکه من نمیفهمم یعنی شما میگی 10 سال دیگه وضع پزشکی به خوبی الان هست یا نه؟؟
اگه میگی هست پس چرا گفتی نه...
اگه میگی نه پس چرا بعدش یه جوری نوشتی که انگار یعنی آره...
. :-?
اوف چقدر پیچیده بود.... خخخ
شرمنده ... منظورم اره بود ..سوال رو برعکس میدونستم یعنی فکر میکردم سوالت اینه که به نظرتون پزشکی از بورس میفته ک میگفتم نه
+ اینکه پستی که گفتی رو ویرایش کردم

• شروع کننده موضوع

محمد78

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد

شرمنده ... منظورم اره بود ..سوال رو برعکس میدونستم یعنی فکر میکردم سوالت اینه که به نظرتون پزشکی از بورس میفته ک میگفتم نه
پس گزینه ای که زدی رو هم عوض میکنی دیگه؟؟

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

نه گزینه رو زدم اره و اینکه ایشالله باشن :D
Screenshot_20160827_103012.png

• شروع کننده موضوع

محمد78

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
مدال المپیاد

درسته تعداد شرکت کننده های تجربی زیاد شده اما تعداد ظرفیت پزشکی ثابته یا این که کم میشه و از اون طرف هم هر،سال کلی پزشک بازنشسته میشن و نیاز کشور به پزشک فراتر از حد تصوره ...الان پذیرش دانشجو هم روال عادی خودش رو طی میکنه پس شاید 10 سال دیگه کشور کمی به حالت نرمال از نظر تعداد پزشک برسه اما هیچ وقت اشباع یا بیشتر از تعداد موزد نیاز نمیشه...
ظرفیت پزشکی ثابته یا این که کم میشه؟؟؟؟؟
پس این پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد ها و دانشگاه آزاد ها و بومی ها و تعهد خدمت ها چیه؟؟؟؟
هر سال دارن بیشتر میشن...

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از محمد78 :
ظرفیت پزشکی ثابته یا این که کم میشه؟؟؟؟؟
پس این پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد ها و دانشگاه آزاد ها و بومی ها و تعهد خدمت ها چیه؟؟؟؟
هر سال دارن بیشتر میشن...
نه اصلا بیشتر نمیشه ...قبلا بیشتر از 6000 هزار نفر پزشکی و دندان و دارو روزانه برمیداشتن اما الان این عدد شده 5000 ( تعهد هم بین این 5000 تاس) جای اون هزار نفر هم پردیس برمیدارن .. پس اگه ثابت نباشه مطمعنا بیشتر از قبل نیست ..کلا شرایط پزشکی از سال 93 یهو فرق کرد
+ اینکه این اعداد حدودیه ..شاید پردیس ها خیلی کمتر یا بیشتر باشن

MmmSampadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1405
بیشتر ترس ما اینه رباتا جای پزشکارو بگیرن اینطور نمیشه ب دو دلیل
یک: هنوز رباتا نمی تونن اونقدی که باید تفکر کنن اونا کاری رو میکنن که روشون برنامه ریزی شده پس نه میتونن در شرایط بحرانی کاری کنن نه در کشف بیماریا موثر باشن
دو اونا به صنعت پزشکی کمک میکنن

قاصدک آبی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
هر دوره ای یه مدت یه چیزی مد میشه و قطعا دائمی نیست . هر رشته ای خوندین سعی کنین با تلاش و پشتکار توش بهترین باشین اینطوری حتما موفق میشین

f.h.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
Kntu
با توجه به پیشزفت هوش مصنوعی و فناوری تکنولوژی هایی مثل کریسپر فک میکنم در آینده مثل الان درآمد نداشته باشند

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
نه که الان خیلی درآمد داره : )))))))
تصورتون از پزشکی واقعا چیه؟
عملا تو ایران تا حداقل تخصص و در بیشتر رشته فوق/فلوشیپ نگیری درآمدی تقریبا نداری و اون موقع هم طول میکشه تا بیمار بتونه اعتماد کنه
چار تا درآمد چند ده/صد میلیونی میبینین تعمیم به همه ندید اولا
دوما هم این که وای به حال آدمی که بخواد براساس مد یا غیر مد آیندشو بسازه : )) بچه بشین جا این کارا ببین چی دوس داری؟ چی میکشی؟ چیا برات مهمه؟ هدفت و چیزی که برات ارزشه چیه؟
سوما حرف زیاد دارم ولی فعلا همینا بسه
پ.ن: لحنم تنده چون دارم پاره میشم در این مسیر و خب بساط همینه!
لذت میبرم ازش؟ بله و انتخابش کردم : ))
مازوخیسم دارم؟ بله!
همه جا همینجوریه؟ نه! مثل همه ی داستانای کشور عزیزمون که نهایت برنامه ریزی درست رو داره (اصا نهایتشا!) اینجا هم همینطوره ینی مطلقا فکر نیست : ))
پ.ن۲: از دور نگاه کردن راحته ... از نزدیک خیلی چیزا اونجوری نیس که راجع بهش حرف زده میشه ...
پ.ن۳: اینا رو نگفتم که منت بذارم یا برتری بجویم یا هر چی! اینا رو گفتم که اون تصوراتی که از پزشکی دارین اصلاح بشه! اگه برای پول میخواین بیاین پزشکی خیلی خر هستید! با احترام تمام! چون اسکلی مگه n سال از بهترین سال های زندگیت رو بذاری درس بخونی و هی بیمارستان بری و ... که تهش آیا به درآمد بالا برسی و آیا معمولی؟! بعد تازه هم کلی بد و بیراه بابت کارت و تمام عرق ریختنات و زحمت هات پشت سرت باشه : )) همین زمانو بذارید برید بازار کار کنید یا کارآفرینی کنید یا ... به مراتب به پول بیشتری میرسید.

پ.ن۴: اصا بحث این تاپیک یه چیز دیگه بود ... : ))
در جهت بحث بخوام بگم
بله ربات می تواند در بسیاری از اقدامات اولیه جای پزشک رو بگیره اما تا وقتی ما نتونیم کامل مغز انسان رو پیاده سازی کنیم به صورت مصنوعی نباید انتظار داشته باشیم ربات بتونه کامل تمام نقش پزشک رو ایفا کنه! چرا؟ چون مثل هر عملکرد دیگه ای که انسان انجام میده؛ تشخیص درمان و ... بیماری هم کلی ریزه کاری داره که بخش زیادیش در مغزه (و مثلا خیلیاش براساس تجربه ذخیره شده در مغز و نه داده ی علمی و تئوری خوانده شده) بنابراین به نظرم اگه واقعا کسی بتونه تمام مغز انسان یا لااقل بخش زیادیش رو عینا (با تاکید بر عینا) شبیه سازی کنه (همون چینش نورون و همون نوروترانسمیتر و رخداد ها) میتونه انتظار داشته باشه ربات کاملا کار پزشک رو انجام بده

بالا