• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

برای تویی که نتیجه ی کنکورت اعلام شده....

• شروع کننده موضوع

milad.ka

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
اهواز
رشته دانشگاه
مهندسی برق الکترونیک
سلام. امیدوارم حال همگی خوب باشه.

خب نتایج کنکور اعلام شد! و ده سکوی اول و سکوهای دیگر تقسیم شدند...
راستش من نمی دونم شمایی که الان داری این مطلب رو میخونی روی سکوی شماره ی چند ایستادی. شمارت دو رقمیه یا سه رقمی یا شایدم چهار رقمی یا .... . راستش خیلی هم مهم نیست!!

نه اینکه بخوام نتیجه ی تلاش و درس خوندنت رو کم و کوچیک فرض کنم...
نه اینکه بخوام بگم حاصل دوازده سال نشستن پشت نیمکت های مدرسه مهم نیست....
نه.
میخوام بگم نتیجه هرچی که باشه، هر چقدر بد و به دور از ذهن و هر چقدر خوب و رویایی دوره ی گذرایی بیش نیست. گذر از یک مرحله و ورود به مرحله ای دیگر. مرحله ای به مراتب سخت تر، پیچیده تر و مهم تر از آزمونی با یک نتیجه ی دو، سه، چهار یا پنج رقمی....
تجربه ی من میگه بعد از اعلام نتایج همه ناراضی هستن. شاید این عدم رضایت رو به زبون نیارن و نشون ندن اما ته دلشون احساس می کنن که حقشون بهتر از اینا بوده. فرقی هم نمیکنه که 1000 شده باشن یا 100، این عدم رضایت انگار که یک اصل فراگیر تغییرناپذیر باشه....
اگر الان خیلی خیلی خوشحالی، امیدوارم این خوشحالی تو طولای و عمیق باشه و تورو برای آینده آماده کنه نه اینکه باعث بشه فراموش کنی که به کجا رهسپاری...
و اما اگر خیلی خیلی ناراحتی امیدوارم ناراحتی تو نهایتا یک روز طول بکشه. نهایتا یک روز عبوس و ناراحت باشی...
بگذریم.
برگردیم به قبل از کنکور. همه ما هدف داریم، هرکس برای خودش چیزی به اسم هدف تعریف میکنه و برای رسیدن به اون از خیلی چیزا میگذره...
من میخوام پزشکی دانشگاه x قبول بشم...
من میخوام مهندسی برق داشگاه y قبول بشم...
من میخوام حقوق دانشگاه z قبول بشم...
من میخوام... من میخوام .... و ...
طبیعیه که هرکدوم از این دانشگاه های مورد علاقه ی خیلی ها ظرفیت محدودی برای پذیرش دارن.
نمیخوام خیلی پیچیدش کنم چون شاید حوصله نکنی بخونی وگرنه حرف زیاد هست اما عدم قبولی تو، توی هر کدوم از این دانشگاه ها به معنای عدم لیاقت و توان تو نیست. هیچ وقت خودت رو طوری تصور نکن که پشت در دانشگاه مورد علاقت موندی، دانشگاه سرعت رسیدن به هدف رو ممکنه بیشتر کنه، همین. اگر هدفی داری که قطعا داری برای رسیدن به اون از هیچ تلاشی دریغ نکن، معنای این حرف رو فقط وقتی وارد دانشگاه بشی متوجه میشی و همیشه بدون، اگر قراره دری بسته باشه و پشت اون بمونی، اون در، فقط دریچه بینش و ذهن توست ، پس به خودت نگاه کن...
اگر همه ی تلاشت رو کردی، بازهم تلاش کن و بازهم در بزن، در باز میشه، شاید با تلاشی بیشتر...
و اگر قصوری داشتی صادقانه اون رو بپذیر و فرار نکن و اگر لازم بود از نو شروع کن...

بسم ا...

بهترین آرزوها

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار
پاسخ : برای تویی که نتیجه ی کنکورت اعلام شده....

دوستان 95 ای! بذارید من یه چیزی رو بگم.

باتوجه به دایره محدود از آدم ها و رفتارهایی که دیدم، شما زمانی که انشالله وارد دانشگاه میشید ممکنه:

1- خیلی رک! به طرز قابل توجهی گشاد بشید. (نسبت به حجم درس و تلاشی که واسه کنکور کردید)

2- بی انگیزه بشید.

3- عاشق بشید.

4- سیگاری بشید.

5- همون طوری مثل دوران کنکورتون درس-خون باقی بمونید.

6- هیچ کدوم از موارد بالا نشید یا اگرم شدید، به طور نرمال بشید، و در یک کلام "متعادل" بشید.

حالا اگر که سودای کارهایی مثل "میرم فلان جا تغییررشته میدم"، "میرم فلان جا، دو رشته ای میکنم" رو در سر دارید، بهتون میگم خوبه. منم از همین کارا کردم.

ولی! بشینید با خودتون فکر کنید:

حاضرید درصد بالایی از مواقعی که: در جمع دوستانتون وقتی که دارید همه با هم می خندید و خوش اید، ولی نگاه به ساعت می کنید و می فهمید فردا یا دو روز دیگه یا سه روز دیگه، فلان امتحان یا فلان تمرین رو دارید و باید درس بخونید، جدا بشید از دوستاتون و برید درس بخونید؟

اگه می بینی بُریدی، اصلن به این چیزا فکر نکن. چون بدبخت میشی. رشته ایی که دوست نداری میری، بعدش اون حرکات ت رو نمیتونی بزنی (چون معدلت کم میشه و احتمالاً همه دانشگاه ها اگه معدلت خوب نشه قضیه ت کنسله) بعد ناراحت می مونی.

اگه می بینی هدفت خیلی قوی عه، و میتونی به یه سری چیزا در قبال هدفت بگی "نه"، ایشالا اگه بدشانسی نیاری، کار ت درست میشه. (+ قوانین در هر دانشگاه فرق میکنه. ممکنه به لحاظ قانونی تویه فلان دانشگاه نتونید یا سخت تر یا آسون تر بتونید، تغییررشته بدید یا فلان کار رو بکنید پس هر کاری میخواید بکنید در مورد دانشگاه مورد نظر تحقیق کنید.)
(بدشانسی: به یک دلیل غیرقابل پیش بینی مثل بیماری، بد بودن استاد، جدید بودن استاد، سخت شدن امتحان ... نمره شما مقدار قابل توجهی کمتر از انتظار شود)

خلاصه آقا "دنگ و فنگ" داره. ولی "اگر" اوکی بشه، تهش خوب میشه. حالا خودتون هر تصمیمی میخواید بگیرید.

موفق باشید.

(این رو من تویه حرف بزن، گذاشته بودم، ولی اینجا هم گذاشتم که به طور خاص کنکوریای 95 ببینند)

بالا