• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اولین رمان سمپادیا!

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
درود!
طی مشورتی که با مدیران داشتیم تصمیم گرفتیم این تاپیکو بزنیم....
سوالی که مطرحه اینکه این تاپیک برای چیه؟
خیلی از شماها تو سایتهای رمان نویسی فعالیت کردین...به عنوان نویسنده رمان-نقد کننده -خواننده ونظر دهنده رمان های ایرانی. و...
چرا پای این رمانهارو به سمپادیا نکشونیم؟
روندش درست مثل سایتهای رمان نویسی باشه..فقط شروع کار ازمایشیه واستقبال زیاد شه و رمانها هم بد نباشن اجازه خواهند داد ادامه بدیم....
هر کی خواست همکاری کنه تاپیک بگه شرایطش زو.

najmeh_abl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگانـ
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
AUT (Tehran Polytechninc) + University of Naples Federico II
رشته دانشگاه
Industrial Bioengineering
پاسخ : اولین رمان سمپادیا!

نمیخوام ساز مخالف بزنم ولی خب این کار شاید باعث شه افراد غیر سمپادی عضو سایت بشن....!
98ـیا بسته شده و خب افرادی هستن که بدشون نمیاد باز فعالیت هایی در این زمینه داشته باشن و ممکنه عضو شن...
بهتره کل جوانب رو بسنجین...
بازهم نمیدونم... صرفا نظرم رو گفتم!(:

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از N@JMEH :
نمیخوام ساز مخالف بزنم ولی خب این کار شاید باعث شه افراد غیر سمپادی عضو سایت بشن....!
98ـیا بسته شده و خب افرادی هستن که بدشون نمیاد باز فعالیت هایی در این زمینه داشته باشن و ممکنه عضو شن...
بهتره کل جوانب رو بسنجین...
بازهم نمیدونم... صرفا نظرم رو گفتم!(:
خب مطمئنا در تمام موضوعات اینجا افراد غیر سمپادی هم میتونن علاقه داشته باشن و بیان .. دلیل نمیشه از ترس همچین چیزی فعالیت نکرد !چه مشکلی داره بیان و ببینن .. لزومی نداره همچین حساسیت هایی

Flying_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
هیچ
دانشگاه
تربیت مدرس
رشته دانشگاه
پیشرانش

به نقل از N@JMEH :
نه خب شما منظور من رو درست متوجه نشدید!
ترس چیه اخه =)) :))
اینجا یه سایته واسه سمپادی ها نه صرفا بقیه! وگرنه جناب مطهری اسم سایت رو هرچیزی غیر از این میذاشتن!
ممکنه یه سری جو های مسخره حاکم شه...
نمیدونم میفهمید چی میگم یا نه!

پ. ن
توصیه میکنم قوانین رو مطالعه کنید (:
منم با این نظر کاملا موافقم
اگه بچه های غیر سمپادی هم قرار باشه اینجا هم باشن، نه دیگه ماها راحتیم و بدون ترس و اضطراب نظراتمون رو بیان میکنیم و هم اینکه باعث جو بدی میشه، جوی که ماها ازش به این مدرسه ها پناه بردیم و نمیتونیم به مدارس عادی برگردیم
این ایده ی شما برای رمان نویسی خوبه ولی باید جوانبش رو هم بررسی کرد

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از Flying-دختر پرواز-Girl :
منم با این نظر کاملا موافقم
اگه بچه های غیر سمپادی هم قرار باشه اینجا هم باشن، نه دیگه ماها راحتیم و بدون ترس و اضطراب نظراتمون رو بیان میکنیم و هم اینکه باعث جو بدی میشه، جوی که ماها ازش به این مدرسه ها پناه بردیم و نمیتونیم به مدارس عادی برگردیم
این ایده ی شما برای رمان نویسی خوبه ولی باید جوانبش رو هم بررسی کرد

ینی چی بدون ترس و اضطراب و فلان؟ مگه کسی غیر سمپادی بیاد و بخواد دو سه تا تاپیکمون رو بخونه جا شما تنگ میشه؟ یه جوری میگد ازین مدرسه ها به سمپاد پناه اوردید انگار تو کل کشور فقط ما سمپادی عا حالیمون میشه.چیزی که جدامون کرد یه ازمون بود تو 10-11 سالگی!

بعد هم دلیل نداره بترسید از اینکه فعالیت های اینجوری بکنید تو سایت ممکنه چون فلان سایت بسته شده بقیه بیکار باشن پاشند بیان سایت سمپ.

همینجا فعالیت خودتون رو بکنید.

+اسپم عه حرفام.حذف شه.

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

لازم نیست قوانین رو دوباره بخونم ... مطمئن باشید منم میدونم اینجا برای سمپادی هاست .. ولی اینکه میگید اگه این کارو بکنین غیر سمپادیا میاین چه ربطی داره ؟ یعنی فقط با این عامل میان و امکان نداره از طریق های دیگه تو سایت ثبت نام کنن؟
اضطراب و استرس و احساس امنیت نکردن؟ بابا واقعا دمتون گرم ..

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

مگه شما حرفی غیر این زدین ! شاید حق با شماست ..ماها iq مون قد نمیده ... سعی میکنم چیزی نگم ..

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

تا رفتم ناهار وبرگشتم چقدر حرف زدین :D :-"
به نظر من خوبه که همفکری کنیم با هم وهمه نظراشونو بگن....بعد اگه اکی بود شرایط شروع کنیم به رمان نویسی.....
از مدیر میخوام قعلن حذف نکنه
نجمه به نظرت الان تنها مشکل اینکه غیر سمپادیا عضو میشن؟مشکل دیگه ای هم به نظرت میرسه بگو

zahra:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف‌آباد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
الزهرا/رویان
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی/ژنتیک مولکولی

به نقل از مينا :
تا رفتم ناهار وبرگشتم چقدر حرف زدین :D :-"
به نظر من خوبه که همفکری کنیم با هم وهمه نظراشونو بگن....بعد اگه اکی بود شرایط شروع کنیم به رمان نویسی.....
از مدیر میخوام قعلن حذف نکنه
نجمه به نظرت الان تنها مشکل اینکه غیر سمپادیا عضو میشن؟مشکل دیگه ای هم به نظرت میرسه بگو
چون خواستی مشکل بگیم
طوری ک تو مثال زدی (سایت 98یا و محتوی ) این کار سایت رو از نظر محتوی دچار افت میکنه ، بهترین حالتی ک میشه واسه نتیجه ی کار متصور شد یه رمان با کیفیت رمانای پوراصفهانیه
که بازم خالی از محتوئه (از نظر من )
از طرف دیگ بخوام بهش نگاه کنم با توجه به اینکه اینجا انجمن زبان شناسی و ادبیاته و اینکه شما قصد دارین به فارسی بنویسین باید بگم بازم از نظر من نوشته شدن همچین چیزی ضربه ب زبان فارسی محسوب میشه

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از Al3x :
یه قسمتشو رضا درست میگه و یه قسمتشم نجمه.. اینقد دعوا نکنید
ولی هنوز چندتا سوال اساسی هست!
خب اول اینکه رمان در چه سطحی قراره نوشته بشه؟ اگه قراره حرفای توش چرند باشه و صرفا یه چیزی نوشته شده باشه خب بهتره ننویسید.
طرف حسابای رمان کیا هستن(ینی قراره خواننده هاش بچه های سمپاد باشن یا قراره پخش بشه؟).. باس ببینید چند ساعت/نفر قراره روش وقت گذاشته بشه و بازخوردش چیه؟ ینی در نهایت چن تا خواننده داره
چن نفر قراره توش شرکت کنن؟ نویسنده های کتاب چن تا هستن؟ رو چه مبنایی قراره کتاب بنویسید(ینی چجور قراره نوشته بشه، هرکی یه فصل یا مشورتی یا...)
الان همین سوالا به ذهنم رسید. بعد ادیت میکنم
ببینین یکی از اهداف این انجمن اقزایش مهارت نویسندگیه....درسته؟
و خوب باید جند تا رمان بنویسی تا بلد شی رمان نویسیو....اولین رمانها هم طبیعتن زرد خواهند بود.... :|
قرار هم نیست که یک شبه سمپادیا تبدیل شه به ۹۸ یا.....
فوق فوقش یکی دو نفر نویسنده خواهیم داشت...چند تا هم نقد کننده....و این رمانها هم قرار نیست به فروش برسن ویا تو مسابقات شرکت کنن...
صرفن برای اموزش نویسندگی قراره بنویسیم.....
با یکی دو تا رمان هم ملت هجوم نمیارن سایت سمپادیا....تیم رمان نویسی هم اونقدر حرفه ای نخواهد بود...یا سایتش که مخصوص زمان نویسی باشه....الان ۹۸ یا نیست ولی کلی سایت رمان نویسی هم هست باز......کسی با وجود اونها نمیاد سمپادیا برای رمان نویسی یا رمان خوانی....
....
....
بعدن نوشت:حس میکنم از تغییرات میترسیم :د

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

می‌تونه این شکلی باشه روند تاپیک که بخش بخش نوشته شه رمان، به رای گذاشته بشه و روش بحث شه. نقاط قوت و ضعفش هم مشخص شه. اینجوری هم رمان چرتی محسوب نمیشه، هم مهارت نویسندگی افراد تقویت میشه!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام
خب یه سری توضیحات بدم راجع به این سوالاتی که پرسیده شد و ...
اول:چرا اینجا مگه نمی شد توی همون تاپیک آموزش رمان نویسی و کلاس ادبیات کار رو پیگیری کرد؟ نه چون در اینجا وارد مرحله عملی کار میشیم یعنی جایی که میخوایم از اون چیز ها و نکاتی که یاد گرفتیم استفاده کنیم (نه این که نکات این جا یاد داده نشن چون ناخودآگاه یه سری چیز ها حین نوشتن یاد گرفته میشن اما مکان اصلی برای آکادمیک یاد گرفتن تاپیک کلاس ادبیات هست)
دوم:کاربران غیر سمپادی؟ خب سوال خوبیه این که افراد دیگه ای این رمان ها رو بخونن مسئله ای فکر نمی کنم داشته باشه اما اون ها نمی تونن نظری در تاپیک یا سایت بدن اما اگه عضو سایت بشن(که اگر رمان ها جذاب باشه قطعا اجتناب ناپذیره این واقعه) مسلما در مدت کوتاهی شناخته میشن[اگه در کل مشکلی باز هم بود فکر می کنم بتونیم این کار رو بکنیم که این تاپیک برای غیر عضو ها (چه چیزی گفتم :D ) نامعلوم باشه ولی نویسنده رمان بتونه در جاهای دیگه رمانش رو منتشر کنه! که خب من زیاد مایل به این راه نیستم]
پ.ن:با قبول اکثریت دوستان راه حمیده انجام میشه

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

من تا همین سال پیش فکر میکردم توی نویسندگی و نوشتن مهارت دارم و احساساتمو خیلی خوب روی کاغذ میارم و حتی خواستم یه همچین کاری بکنم و با کسایی که تو این کار مهارت داشتن مشورت کردم (ولی هیچوقت این کارو نکردم) و یبار واسه مرحله کشوری مسابقه انشای نماز مشهد رفتم که اونجا راجب نویسندگی باهامون خیلی حرف زدن
اول اینکه یه نویسنده خوب حتما باید یه خواننده خوب باشه یعنی خودش خیلی داستان و رمان خونده باشه و حتما کتاب هایی که میشه گفت شاهکار ادبیات ایران و جهان هستن بخونه
و یه رمان باید در مرحله اول یه داستان و ماجرای جذاب داشته باشه که یا زایده ذهن نویسنده باشه یا برگرفته از واقعیت باشه که اگر برگرفته از واقعیت باشه یه امتیاز بزرگ واسه نویسنده محسوب میشه
در مرحله دوم نویسنده باید بتونه به اون داستان یا روایت پر و بال بده وگرنه اگه خود روایتو (یا بقول معروف لپ کلامو)بگیم اصلا 20 صفحه هم نشه نویسنده باید همه مراحل و صحنه های یک اتفاقو به خوبی واسه خواننده ترسیم کنه بدون اینکه خسته کننده باشه
یه رمان خوب اصلا هم نیازی به یه مضمون عجیب و نادر نداره( مثلا اگه داستان راجب یه پسر و دختری باشه یکیش از آمریکا اومده یکیش از شیراز و اینا عاشق هم میشن و بعدش میفهمن خواهر و برادر بودن به احتما 99% میشه از همین رمان های زرد :)) ) بهترین رمان هایی که خوندم با یه داستان خیلی ساده و عادی شروع شدن و چالش های یک زندگی عادی و مشکلات واقعی رو نشون میدادن که برای هر کسی میتونه اتفاق بیوفته
و در اخر واقعا ایده خوبیه که هر کسی علاقه داره مهارت نویسندگیشو تقویت کنه و من خیلی ازش استقبال میکنم ولی رمان شروع خوبی نیست و باید از نوشته های کوچیک شروع کرد و متن های کوتاهو با ارایه های ادبی و چاشنی احساس تاثیر گذار کرد :)

و در اخر ببخشید که طولانی حرف زدم

MOTAHARE-G

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
90

یه سوال؟
مگه قراره یه رمان گروهی نوشته شه؟؟؟

سوال بعدی :حالا چه اصراریه رمان بنویسین؟ چرا با داستان کوتاه شروع نمی کنین؟ روی داستان کوتاه راحت تر میشه مانور داد و تکنیکای خوب پیاده کرد و موضوعات مهمی رو مطرح کرد.تازه امکان زرد شدگیش هم خیلی میاد پایین

رمان به خاطر حجمی که باید داشته باشه باید به طبع موضوع گیرایی هم براش پیدا کرد و بتونی توی تمام طول داستان یگپارچگی و ارزشمندیش رو حفظ کنی.من راستشو بخواین با دیدن کلمه ی رمان و اینا یاد رمانای زرد افتادم.

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

من تا اینجا پستاتون رو خوندم.همه ی بچه ها چیزای جالبی گفتن.
اما از نظر من بحث،بحث ترس نیست(شایدم واس بعضیا باشه).از نظر من اگه بچه هایی که سمپادی نیستن پاشون به سایت وانشه،بهتره(صرفا نظرم رو گفتم.)نمیدونم چرا اینطوری فکر میکنم اما اینجا مختص سمپادیاست.وگرنه هممون مثل بقیه ایم و فرق زیادی با اونی که داره تو کاردانش یا جای دیگه درس میخونه نداریم.شاید اونا از ماهم بهتر باشن!
و یه چیز دیگه.
بچه ها چرا جو رو متشنج میکنین؟همه اینجا دارن نظرشون رو میگن تا در آخر به یه چیز مطلوب بدست بیاد.دعوا چرا؟همه دارین یا پیشنهاد میدیم اگرم پیشنهادمون مشکل داشت،با کمک هم تغییرش میدیم.هممون دوست داریم حاصل کارمون خوب باشه.اینطوری از نظر من جو طوری نیست که کسی بخواد بیاد انتقاد کنه یا پیشنهاد بده.بیاین محیط رو طوری نکنیم که کسی بترسه بخواد حرفی بزنه.
و حالا بحث اصلی:
متاسفانه خیلی از رمانا موضوعات خیلی عالی دارن اما نویسنده بهش پرو بال نداده و به عبارتی یه موضوع که میتونه حد اقلش 300 یا 400 صفحه بازدهی داشته باشه رو توی 100 و خورده صفحه تموم میکنه.چون اولین رمانمون(یا به قول دوستان داستان کوتاه)هست مطمئنا اشکالاتی داره.حتما هم نباید حجم زیادی داشته باشه.پایین تر هم گفتن چون رمان طولانی نوشتنش سخت تره و باید تو کل داستان زیاد به جاده خاکی نزنی.در ضمن خیلی از رمان نویسا میان اول رمان میگن ما نمیخوایم مثل رمانای دیگه مبالغه ی زیاد داشته باشیم و کلیشه ای بنویسیم.اما بازم کلیشه ای میشه.طرف میگه حتما نباید دختره خوشگل باشه یا پسره پولدار.ولی تهش بازم کلیشه ای میشه.
حتما خبر دارید که نگاه دانلود تازه از فیلتر دراومده.فک کنم کمتر از یه سالی میشد که فیلتر بود.از نظر من با 98 یا رقابت میکرد.اما حالا که از فیلتر درامده نصف رماناش به دستور کارگروه مصادیق حذف شده.اونایی هم که حذف نشدن کاملا چرت و پرتن.اصلا با قبل از فیلتر شدنش 180 درجه تغییر کرده.حالا ما اگه بخوایم کارمون رو شروع کنیم میتونیم طرفدارای زیادی واسه رمانمون جمع کنیم.تموم رمانا الان موضوعات تکراری دارن و قدیمیا بهتر از این جدیدا بودن.
در کل من فکر میکنم بعد از اولین رمانمون بازم بخوایم بنویسیم کم کم دستمون میاد باید چی کار کنیم و حتما خوب از آب درمیاد
ولی نویسنده ی اصلی کیه؟چند نفری نوشته میشه؟
خیلی حرف زدم ببخشید :-[

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از nenya :
یه سوال؟
مگه قراره یه رمان گروهی نوشته شه؟؟؟
بله هم میتونه گروهی نوشته بشه هم تک نفر

سوال بعدی :حالا چه اصراریه رمان بنویسین؟ چرا با داستان کوتاه شروع نمی کنین؟ روی داستان کوتاه راحت تر میشه مانور داد و تکنیکای خوب پیاده کرد و موضوعات مهمی رو مطرح کرد.تازه امکان زرد شدگیش هم خیلی میاد پایین
بله داستان کوتاه احتمال زرد شدگی رو پایین میاره اما چون در ایده اولیه ای که داشتیم قرار بود گروهی نوشته بشه به همین علت از بین انواع طرح ها رمان مطرح شد.

به نقل از DARK SHADOW :
بچه ها چرا جو رو متشنج میکنین؟همه اینجا دارن نظرشون رو میگن تا در آخر به یه چیز مطلوب بدست بیاد.دعوا چرا؟همه دارین یا پیشنهاد میدیم اگرم پیشنهادمون مشکل داشت،با کمک هم تغییرش میدیم.هممون دوست داریم حاصل کارمون خوب باشه.اینطوری از نظر من جو طوری نیست که کسی بخواد بیاد انتقاد کنه یا پیشنهاد بده.بیاین محیط رو طوری نکنیم که کسی بترسه بخواد حرفی بزنه.کاملا درسته. ما هم دعوا نمی کنیم بحث کاملا جدی می کنیم :D

ولی نویسنده ی اصلی کیه؟چند نفری نوشته میشه؟ببینید ما دو نوع رمان می تونیم بنویسیم و اینجا نشر بدیم:
۱- یک نویسنده به همراه تیم ویرایش و بازنگری(که خب طبعا نویسنده حق نشر داره و ...)[البته من خودم این رو برای رمان اول پیشنهاد نمی کنم]
۲- گروه نویسندگان که از بین آن ها یکی سر نویسنده است به همراه تیم ویرایش و بازنگری

Parastoo Khoshfekr

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
سینما

سلام بهتون :)
من اومدم وارد انجمن شدم دیدم یه تاپیکی هست مرتبط به کارم زارتی زدم روش. بعد دیدم اوووه! چه خبره! چی فکر می‌کردم چی شد!
من کارگاه دارم. لینک اون رو می‌تونم به هرکس که خواست بدم. اون که از اون.
اما اینجا هم می‌تونیم شروع کنیم به کار و درست و حرفه‌ای هم کار کنیم مینا جان. ممنون از فکرت و تاپیکت. برای کسانی که نگران هستند: خیر لزوماً رمان و یا داستانی که گروهی نوشته بشه زرد نخواهد بود. چه بسا که بهتر هم می‌شه. شاید بگید بله اگر حرفه‌ای باشیم نه آماتور. باز هم خیر. باید روش کار صحیح باشه. کار من همینه که کسانی که می‌‌خوان بنویسند رو از روش‌های خلاق هدایت کنم.
اما بیشتر از اونی که فکرش رو بکنید این جریان قانون و چارچوب خواهد داشت. هیچ یادگیری و روش صحیحی نیست که بدون چارچوب و اجرای قانون نتیجه بده. هیچ علاقه‌ای هم بدون پیگیری واقعی به هدف درست حسابی تبدیل نمی‌شه. شماها که همه قدر کافی استعداد‌های ویژه دارید، وقت برا هرکس طلا باشه برای شما الماسه. :) قدر بدونید و تلفش نکنید.
پ.ن. در قدم اول صحیح نویسی رو در گروه‌های ادبی رعایت کنیم. هوم؟

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

رمان برای شروع؟ هرگز. بیاین داستان کوتاه و بلند رو جایگزین کنید.

nima_ar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
لاهیجان

این " اولین رمان سمپادیا!" کی استارت می خوره؟! :-" :-/

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز