• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

استفاده از ماژیک هایلایتر

• شروع کننده موضوع

☺☺☺☺☺

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
بعضی مقاله ها نوشته شده استفاده از ماژیک هایلایتر سبب تسریع در مطالعه و حفظ سریعتر نکات مهم میشه وخیلیایه دیگه مخالفن ومیگن ماژیک هایلایتر اصلا گزینه ی خوبی نیست و باید دور ریخته شه
شما نظرتون چیه؟اگر با استفادش موافقین برای چه مواردی ازش استفاده می کنین؟

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
پاسخ : استفاده از ماژیک هایلایتر

سلام
به نظرم خيلي خوبه!
ميشه نكات كليدي رو جدا كرد و سرعت مطالعه رو بيشتر كرد!

Sent from my iPad using Tapatalk

prosur

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور

این چیزی ک میگم شاید برگرده به سلیقه ی خودم
و این که همیشه به موارد رنگی رنگی علاقه داشتم؛
من جزوه هایی ک خودم می نویسم، منظور خلاصه و یا جزوه های نکاتم، خیلی رنگارنگه! ینی هر نکته رو با یه رنگ می نویسم! خب این خیلی کارمو سرعت می بخشه، چون گاها شده یه چیزی واضح یادم نمی اومده از نکته ها، بعد ک تجسم کردم اون صفه ای رو ک اون نکته رو نوشتم و در پی اون رنگ اون نکته هم یادم اومده، مشکلم حل شده.
و یا توی کتابام، هر چیزی مشخصه که با چه رنگی لایت بشه؛ مثلا قید ها با رنگ صورتی، جمله های کلیدیه هر بند سبز، اون جمله هاییم ک خیلی مشابه همن و ممکنه با هم اشتباه گرفته بشن زرد و...
که این کار خیلی کمکم می کنخ در به خاطر سپردن مطالب، جوری ک وقتی میخام از اون اطلاعات برای حل سوال استفاده کنم، کاملا می تونم اون صفه رو با تمام جزئیاتش تجسم کنم!
و بگم که اونقد به این روش عادت کردم، که فک کنم اگه جز این باشه، کارم لنگ بمونه!

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خب کلا توی درس خوندن نکات مهم رو مشخص کردن کار به درد بخوریه و چجوری اینکارو کردن برمی‌گرده تقریبا به سلیقه. مثلا به شخصه ترجیح می‌دم زیرشون یا با مداد رنگی یا مشکی خط بکشم.
اما هایلایتر یکی از نکاتی که از مشاور در موردش شنیدم این بود که اگه استفاده میشه نباید بیش از یه اندازه معینی (انگار ۱۰ یا ۳۰ درصد متن) هایلایت بشه.
و یه چیز دیگه هم که خودم تجربه کردم اینه که اگه رنگ هایلایتر زیاد تیره باشه چشم آدم ناخودآگاه جای اینکه جذب بشه به اون متن از خوندنش دفع میشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

مثلا برای من بستگی به کتابش داره :-"
یه درسایی تقریبا بیشتر عمومی،زیاد ازش استفاده می کنم برای جا خالی ها و خطای مهم،کلا زیاد رنگی رنگی میشه.
ولی یه کتابایی مثل فیزیک و شیمی،یه خط هم نباید توش باشه،چون می دونم اگر ماژیک بکشم،توجهم فقط به اون قسمتاس. و خب اینا مطالبی دارن که باید خط به خط و به دقت بخونی....

mohaddeseh ti

❄️mohi
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
اینستاگرام

تو دوره دوم مطالعه باید استفاده بشه
بعد هر رنکم واسه یه چیز باشه
مثلا ابی واسه فرموا اینا
صورتی واسه جاهایی که تو امتحان مشکل داشتی و ...
همین :D

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
من سر درد م يگیرم با هایلایت
با خودکار رنگی راحت ترم
خوجمل تر هم میشه ;)):-b

Asma82.r

Asra
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ دوره دوم
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
هایلایتر تمرکز منو به هم می ریزه. من عادت دارم زیر متنو خط میکشم و دور نکات مهم بسته به شدت مهم بودن(!)چند دور خط میکشم. اینطوری راحت ترم فقط اشکالش اینه که کتابم خیلی خط خطی و کثیف میشه

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
هایلایتر تمرکز منو به هم می ریزه. من عادت دارم زیر متنو خط میکشم و دور نکات مهم بسته به شدت مهم بودن(!)چند دور خط میکشم. اینطوری راحت ترم فقط اشکالش اینه که کتابم خیلی خط خطی و کثیف میشه
از خودکار رنگی استفاده کن:)

Hadise

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
من ی بار کلاس چهارم یا پنجم شایدم سوم ی هایلایت خریدم هنوزم دارمش اصلا ازش استفاده نکردم:D
به نظرم بسته به عادت فرد داره چون همه تقریبا هایلایت دارن
من اگه زیر فرمولا و اینا یا کلمه ها و جمله های مهم خط بکشم یادم میمونه یا دورشون دایره میکشم:D
بعد ی چیزی دبیر ریاضی ما میگه جزوه ها و اینا اگه با دو تا خودکار آبی و سیاه نوشته بشه خیلی بهتره چون جزوه ی رنگارنگ هم حساسیت مغزو از بین میبره چون مغز نمیفهمه که کدوم نکات مهم ترن و زودم خسته میشه:D

Mthlvr

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
کلاس شیشم ی مشاوری بود اینو ب ما گف اگه غلط بود یقه اونو بگیرین :| :-"
اینکه هایلایت کنی ممکنه رنگش یادت بمونه ولی محتواش نه
منم اغفال شدم کلن هایلایترو بوسیدم گذاشتم کنار و بعدش کل کتابام با اتود سیاه شدن:|

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی
اتفاقن برعکس حرف بالایی، رنگ هایلاتر میتونه به عنوان یه یادآور کمک کننده باشه. :D
+
نباید در استفاده از هایلایتر افراط کرد...
من یه دوستی داشتم همه کتابشو خط میکشید ما میگفتیم خوشبحالش،چقد خوب میخونه و تعجب میکردیم با این همه خط کشیدن چرا عمل کرد خوبی نداره پس؟
چند وقت پیش متوجه شدم کسایی که مطالب زیادی رو هایلایت میکنن و زیرش خط میکشن توانایی تفکیک مطلب اساسی و مهم رو از سایر قسمت های متن ندارن.
همین دیگه

آخرین ویرایش:

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
اتفاقن برعکس حرف بالایی، رنگ هایلاتر میتونه به عنوان یه یادآور کمک کننده باشه. :D
+
نباید در استفاده از هایلایتر افراط کرد...
من یه دوستی داشتم همه کتابشو خط میکشید ما میگفتیم خوشبحالش،چقد خوب میخونه و تعجب میکردیم با این هنه خط کشیدن چرا عنل کرد خوبی نداره پس؟
چند وقت پیش متوجه شدم کسایی که مطالب زیادی رو هایلایت میکنن و زیرش خط میکشن توانایی تفکیک مطلب اساسی و مهم رو از سایر قسمت های متن ندارن.
همین دیگه
من وقتی زیست میخونم کل کتابو خط میکشم(به نظرم مسخره است که بگیم بعضی جاهای کتاب زیست مهم‌تره)، این طوری هم توجیهش میکنم که من دارم برای خوندن خودم کتابو کدگذاری میکنم، یعنی وقتی هایلایت کردم یه فرمون خاص ساختم که باهاش پیش برم.

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
من معمولا بار دومی که متنو میخونم از هایلایتر استفاده میکنم یا خلاصه نویسی میکنم
یعنی اول کلیاتو مطلبو میفهمم بعد میتونم تشخیص بدم که کجا ها رو ممکنه یادم بره یا نفهمیدمش یا خیلی مهمه
بار اول خط نکشین یا هایلایت نکنین چون بار اولی که میخونین باید همه مطالبو بخونین و این باعث میشه زیر همه جمله ها خط بکشین ولی بار دوم معمولا ناخودآگاه چیزای مهم ترو میخونین یا اونایی رو‌ که نفهمیدین

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
منم مشاوره کنکورم بهم می‌گفت خوب نیست از هایلایتر استفاده کنی و برای حفظ مطالب دچار مشکل‌میشی. حالا سال پیش دانشگاهی سعی مو کردم کمتر استفاده کنم‌ولی تو دانشگاه چه ترم اول که جوگیر بودم و فلان چه الان که ترم هشتم و خیلی وقت ندارم اگه جزوه ها رو هایلایت نکنم یاد نمی‌گیرم. یعنی یه جوری وقتی از رنگای مختلف استفاده می‌کنم تو ذهنم تقسیم بندی میشه
در کل به نظرم حتی اگه از نظر علمی هم ثابت شده بود که استفاده از هایلایتر در یادگیری تاثیر سوء داره شما اون چیزی که باهاش راحت ترین و دیدین نتیجه بهتر می‌گیرین انجام بدین

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
من نمیدونم این مبحث به المپ هم مربوط یا نه ولی من خودم کتاب های مثل کمپبل و گایتونو و... به جای اینکه خلاصه بنویسم (چون وقته ندارم و حوصله هم همین طور) زیر نقاط اصلی و مهم کتاب خط می کشم و کلمات تازه و مهم هم با رنک زرد رنگ می کنم مطالبی مثل مثال ها (البته اگه برای توضیح باشه نه) اطلاعات اضافی و یا توضیحاتی که برای فهم بیشتر بیان میشه رو زیرش خط نمی کشم.
مثال (از سلولی و ممولکولی امیری):
سلول های مالتی پوتنت(به رنگ زرد) می توانند به اناع محدود از سلول ها تمایز پیدا کنند. برای نمونه سلول های خون ساز می توانند با تقسیم و تمایز خود انواع سلول های خونی را ایجاد کنند.
چند تا سوال:
۱- کلا روش خوندن اینجور کتاب ها چه جوری (اگه بشه مال خودتونو هم بگید) مثلا درسته که کتاب های تخصصی چون خیلی مهمه و گرون و آدم در زمان های مختلف می خوندش باید کاملا سفید و تمیز نگهش داره.
۲- ایا این روش می تونه جای خلاصه رو بده(من وقت دوره فقط مطالبی رو که زیرش خط می کشم می خونم)
۳- ایا باید زیر مطالب دیگه هم خط بکشم.
۴-این زیر خط کشیدن ها بعدا برام دردسر ساز نشه (چون رنگ زرد وقتی پاک میشه ردش می مونه) مثلا اگه مرحله دو قبول بشم (که صد درصد نمی شم:eek:) تو دوره اینا به دردم می خوره یا نه باید پاکش کنم یا اونجا روش خوندن طور دیگه ای.

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
برای متون به نظرم به درد نمیخوره! چون یه خطی رو هایلایت میکنی و بعدا میخونی و متوجه نمیشی و دوباره مجبوری کل پاراگرافو بخونی تا بفهمی چرا این خطو هایلایت کرده بودی! خخخخ ... شایدم اصلا تعجب کنی چرا هایلایتش کردی

یه مشکل دیگش میتونه این باشه که بعدا یه چیزی که صفحات اول هایلایت کردی اینقدر تکراری و پیش پا افتاده بشه، که بعدا توی مرور همش بگی اه چرا اینو هایلایت کردم! بیشتر وقتمو میگیره تا کمک کنه

و در نهایت به نظرم تنها به درد فرمولهای مهمی که بایس حفظ کنی و همش یادت میره میخوره

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
برای متون به نظرم به درد نمیخوره! چون یه خطی رو هایلایت میکنی و بعدا میخونی و متوجه نمیشی و دوباره مجبوری کل پاراگرافو بخونی تا بفهمی چرا این خطو هایلایت کرده بودی! خخخخ ... شایدم اصلا تعجب کنی چرا هایلایتش کردی

یه مشکل دیگش میتونه این باشه که بعدا یه چیزی که صفحات اول هایلایت کردی اینقدر تکراری و پیش پا افتاده بشه، که بعدا توی مرور همش بگی اه چرا اینو هایلایت کردم! بیشتر وقتمو میگیره تا کمک کنه

و در نهایت به نظرم تنها به درد فرمولهای مهمی که بایس حفظ کنی و همش یادت میره میخوره
خوب الان من کتابارو چه طوری بخونم بزارم سفید بمونه!!!!! موقع مرور پدرم در میاد.
لطفا راهنمایی کنین:D

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86

من باشم یک دور با مداد دور جاهایی که به نظرم مهمه خط میکشم. اگر توی مرور دفعات بعدی بازم بنظرم مهم اومدن اینبار هایلایت میکنم(اگر اصرار به هایلایت کردن دارید)

• لایک
امتیازات: fteh

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی
ادما با هم فرق دارن.
اگه فرصتشو داری روش مخصوص خودتو پیدا کن.
مثلن من خیلی چیز بعیدیه یه چیزی رو برگردم دوباره بخونم!
ولی یه دور خوندم طول میکشه.
تو همون یه دور خوندن جایی که حس کنم مهمه رو هایلایت میکنم (خیلی هم کم!مثلن ممکنه تو یه صفحه فقط یک کلمه رو هایلایت کنم،شاید اصلن سفید بذارم!)
این روش منه و خیلی بعیده شخص دیگه ای هم این روش رو استفاده کنه.
شمام از تفاوت نترسید، فقط روش مخصوص خودتونو با آزمون و خطا پیدا کنین. چه جوری؟
مثلن یه درس رو با ماژیک هایلات بخونید.
یه درس دیگه رو با مداد خط بکشید
یه درس دیگه رو با خودکار رنگی یا هر چیز دیگه ای.
بعد از خودتون بازخورد بگیرید ببینید عملکردتون تو کدوم درس بهتر بوده و از تلاشتون بیشتر راضی بودین...

بالا