• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تهران ، مرده متحرک!

Diyar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
shahid beheshti
شهر
بجنورد
پاسخ : تهران ، مرده متحرک!

شماهایی که از تهران بد میگین شهر کوچیک نبودین تا حالا :|
تازه بجنورد سطح فرهنگ مردم شهرشون خیلی بالاس و به علت نزدیک بودن روستاهای زیاد به اینجا مردم روستایی خیابونا رو پرکردن :|
دخترها که خودشونو تو جعبه هم بزارن بیان بازهم مورد تمسخر و نگاه بقیه قرار میگیرن :|
پسرهاهم که یکم با لباس شیک و اینا بیان بازم مسخره میشن ولی با فحشهای رکیک :|

• شروع کننده موضوع

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه

آها..
امر ب معروف و نهی از منکر رو الان جایگاهش رو برام توضیح بدید لطفا ، چون هیچ جایی براش نمیبینم تو حرفاتون

بیشتر بررسی اجتماعی ولی خب بررسی فرهنگی هم باید کرد

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خیر، امر به معروف نه، حرف و حدیث درآوردن. امر به معروف هم به جای خودش.

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

به نقل از Bahar_R :
ببین این چیزی که می‌گی یه تبصره هم داره، یه زمانیه با کسی از روی اینکه لهجه داره بد رفتار می‌شه، خب این بده. تقریبا هم همه موافقن که کار درستی نیس و کسایی که اذیت می‌کنن جمع زیاد بزرگی رو تشکیل نمی‌دن.
اما یه زمانی یه عده از شهر های کوچیک یا روستا مهاجرت می‌کنن و می‌خوان همونطور که توی محل زندگی قبلی‌شون زندگی می‌کردن توی تهران هم رفتار کنن؛ خب نمی‌شه دیگه، هرجایی قانون و قواعد خودشو داره. مثلا مصداق بارزش، رفتارهای بعضی‌هاشون توی آپارتمان نشینی و رانندگیه. خب اینجور مواقع من زیاد دیدم که آدما باهاشون بد رفتار می‌کنن و مثلا بهشون می‌گن «بچه دهاتی» یا اینجور حرفا. یعنی رفتارشون گاهی باعث میشه باهاشون اینطور رفتار بشه.

من نصف عمرم شاهرود بوده.نصفش طهران.
ب شخصه.دیدم ک اینجا فرهنگ اپارتمان نشینی خیلی بالاتره.و اینکه.فرض بر اینکه کسی همسایه شما شده ک فرهنگ اپارتمان نشینی(مثال خودتونو)نداره.
این درسته ک ب اون شخص باتوهین برخورد بشه؟من بارها خودم دیدم ک توی مترو داروخونه و خیلی جاهای دیگه خیلیا وقیحانه ب شخصی بخاطر لهجش توهین کردن.
مثلا دیده لهجه داره.باهم سر ی حساب و کتابی درگیر شدن.برگشته گفته ک شما شهرستانیا فلان جور هستین....

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

ب شخصه.دیدم ک اینجا فرهنگ اپارتمان نشینی خیلی بالاتره.و اینکه.فرض بر اینکه کسی همسایه شما شده ک فرهنگ اپارتمان نشینی(مثال خودتونو)نداره.
ببینید اینجور حرفا رو نمی‌شه رو هوا ادعا کرد. شما حتی اگر هر سال عمرتون هم توی یه آپارتمان مختلف گذرونده باشید بازم تجربه‌تون مبنای مقایسه نیس، اینجور حرفا داده‌ی آماری نیاز داره.
من کلا حرفم در مورد بی‌فرهنگی افراد شهرستانی نبود، منظورم این بود که عده‌ای هستن که چون حقوق و مقررات شهر رو رعایت نمی‌کنن برخورد بد می‌بینن. کسی که بقیه رو اذیت می‌کنه و احترام نمی‌ذاره به حقوقشون نباید توقع برخورد ایده‌آل داشته باشه. من درست و غلط اینکه به کسی این حرفا زده بشه رو مدنظر نداشتم، صرفا مقصودم این بود که در نظر بگیرین گاهی خود اون آدما هم زیاد بی‌تقصیر نیستن توی رفتاری که باهاشون میشه.
و خب لهجه‌ رو توضیح دادم و نظرمون در این مورد یکی بود.

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

من نمی‌دونم رفتارِ بد با شهرستانی‌ها ر‍و بر چه اساسی می‌گید.
بارها پیش اومده که مثلن تو مترو بودیم یا فروشگاهی جایی و مامانم با گوشیِ موبایلش ترکی صحبت کرده و همیشه رفتارِ مردم عالی بوده!
یکی دوبار تو مترو سرِ صحبت باز شده یا فروشنده‌ها خیلی گرم‌تر تحویل گرفتن به عنوانِ مهمون:د
این ر‍و هم مدنظر داشته باشید که نمی‌شه گفت کاهش ارتباط‌ها اثراتِ بدی رویِ آدم‌ها می‌ذاره. یه عده هستند که اگر با تک تک همسایه‌هاشون ارتباط نداشته باشند و همه‌یِ اتفاقاتِ زندگی‌شون ر‍و با اون افراد شِر نکنند و در کل کم ارتباط باشند دپرس می‌شن.
خب شاید زندگی تو تهران واسه این مدل آدم‌ها کمی سخت‌تر باشه.
اما بعضی‌ها از کم بودنِ ارتباط(و نه نبودنش) و تمرکز رو زندگی و اهدافِ خودشون لذت می‌برن و بیشتر احساسِ خوشبختی می‌کنند.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

این چیزایی که می‌گید همه جا هست، امروزه دیگه کسی وقت نداره مثل ۵۰ سال پیش مثلا هر روز بره خونه‌ی یکی و هر روز ضیافت و مهمونی چون همه سرکار می‌رن و هزارتا گرفتاری دارن.

من بحثو نخوندم این جمله یهو اومد جلو چشمم .

اتفاقن شهرستانها اینجور نیست . رفت و امد هست . خیلیم زیاده . همه از هم خبر دارن . هزار تا گرفتاریم ندارن.. یعنی دغدغه مایی ک شیرازیم بیشتره اونی ک جهرمه مثلن..

سر کار رفتنشون مثلن 5 مین راهه خونه تا محل کارشون دو ظهر ب بعدم بیکارن :-"

البته ب جز شهرای مناطق 1 . مناطق 2 رو میگم .

oamosi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب 1
شهر
شیراز

تهران نبودم لاکن چیزی که میبینم بدون جهت گیری:

1. تهران شهری هست که "فرد گرایی" در اون باب شده. هرکس هرطور دلش خواست میتونه زندگی کنه و مردم تو زندگی هم دخالت نمیکنن.
شهرهای کوچیکتر, "عرف جامعه" وجود داره و بهش بیشتر احترام گذاشته میشه.

2. مشکل یا اشتباه بزرگ سیاستگذاری ایران این بوده که "همه چیز در تهرانه". مرکز علمی-دانشگاهی هست, مرکز هنری هست, مرکز سیاسی هست, همه چیزای مهم ایران داخل تهرانه. بخاطر همین شهر بسیار بزرگ و شلوغ و شاید ماشینی شده.
در نتیجه مردم تهران مشغله روانی و شغلی زیادتری دارند.

3. "مادیات" کلمه بسیار گنگی هست! تا اونجا که شواهد میگه بنظرم:
مادیگری به معنی کمتر شدن صمیمت و روابط خانوادگی در حد انزوا بله.
مادیگری به معنی افزایش تمرکز روی شغل و کار و تلاش بله.
مادیگری به معنی کمتر شدن فعالیت های هنری و معنوی, (تفریحی فرهنگی ...) و بیشتر شدن خوشگذرونی بله.

جهت گیری هم:
1. من اساسا با فردگرایی مشکل دارم. ولی یه نظر در نظر بگیرید اثباتش از بحث خارجه.

2. مشخصه دیگه! باید بهترین دانشگاه ها شهرهای کوچیک و راحت برای زندگی باشن, (مثه تحصیلات تکمیلی زنجان), تهران صرفا پایتخت سیاسی باشه, شیراز و اصفهان کنسرتای بزرگ و نمایشگاه کتاب برگزار بشه و ...

3. قسمت اول کلن تجدد داره به این سمت میره, روابط خانوادگی جاشون رو به روابط دوستانه میدن.
مسیله بزرگیه نمیتونم جهت گیری کنم خوبه یا بد...

قسمت دوم بنظرم هدف اصلی این کار و کوشش, بیشتر پول و مادیات! هست نه پیشرفت علمی و خدمت به جامعه و... . دلیلم اینه که اگه هدف پول نبود قسمت سوم وضع اینطور نبود.

نتیجه: رمانتیک نباید گفت تهران لجنه ای مدرنیته فلان بهمان. ولی معایبش رو بیشتر از مزایا میدونم و لغت بی روح رو بی راه نمیبینم.

خوشحال میشم نظرتون رو بشنوم.

• شروع کننده موضوع

Vahid.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
عمران-سازه

به نقل از Bahar_R :
خیر، امر به معروف نه، حرف و حدیث درآوردن. امر به معروف هم به جای خودش.
اولا این حرف با قسمت آخر پست قبلتون تناقض داره
شما میگید ک آدما نباید تو بد و خوب زندگی هم دیگه دخالت کنن! باید برن اینو یاد بگیرن!! خب همین شده ک تو تهران ک کسی ب کسی کار نداره وضع اینجوریه.. جدا از دغدغه های سکونت تو شهر بزرگ.. اونا رو کاری ندارم ، هی چیزای دیگه قاطی بحث نکنید ، فرض میکنیم :
هوا خوب ، محل کار نزدیک ، بوق و ترافیک و اعصاب خوردی هم نیست ، مردم طبق قانون و وظیفشون عادت کردن و زندگی میکنن و کسی تو کار کسی دخالت نمیکنه..
خب حالا
وضع اینجوری ک نمی مونه همین جا! ادامه پیدا میکنه ، میرسه به فیلم چارلی چاپلین ، همه ی آدما عین ساعت وظیفشونو انجام میدادن.. طبق قوانین عاقلانه ای ک خودشون وضع کرده بودن ، همشون تبدیل ب ماشین شده بودن.. بعد حالا شما بگو اخلاق!! خب بهت میخندن.. بگو قرآن پیغمبر.. بگو خدا بهت میخندن!

این ک بقیه رو به خیر دعوت کنیم ، امر ب معروف کنیم..
اولا دوای بیماری های جامعس ، دوما خودمون مجبوریم اول ب اون کار خوب عمل کنیم ، سوما دنبال شناخت ابعدا مختلف همین کار های خوب میریم چهارم این که همین صحبت کردنی ک شکل میگیره در راستای خیر خودش اثر خوب داره و انرژی مثبت میده پنجم این ک این سکوت لعنتی شکسته میشه! و خیلی چیز دیگه ، در مورد نهی از منکر هم هست
به خدا قسم من منظورم کارا و حرفای آدمای نادان و بی فکر نیست..
آدم نادان دست ب هر کاری بزنه آخرش مایه سر افکندگیه.. اما با این اوصاف امر ب معروف طبق اسلام خوب هست و باید باشه یا نه؟ الان هست؟؟
من میگم نیست و یکی از مشکلات بزرگ شهر های بزرگ همینه.

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی

به نام او..
خب خود من هم پدر و مادرم از شهرستان به تهران اومدن. نصف عمر رو تو راه تهران-بروجرد گذروندم.آره بروجرد يه چيزايي داره كه تهران نداره مثل ترافيك - هواي مزخرف -راه هاي دور
يا بروجردي بايد باشي تا هواي بالاي سر چوغا رو موقع شباي جمعه بفهمي
اما من خاله ام اينا دارن توي دوراهي بروجرد و تهران فكر مي كنن
شوهر خاله ام ميگه اين تهرانيا خيلي آدماي به روزين ولي مثلا يه خط تهران گرفته چون وقتي با خط بروجردش تلفن ميكرد يه جور ديگه اي باهاش برخورد مي كردن.
تهراني بودن يه مزيت نيست ولي فاميلامون شده بهم بگن بچه تهرون يا دختر تهروني ولي بار ها و باره دوست داشتم سرشون فرياد بكشم بگم. درد مرض كوفت آخه اين چه وعظيه ؟؟
ولي هيچ وقت به خاطر تهراني نبودنم هر چند شناسنامه ام مال اين جاست مسخره نشدم . من تهرانو دوست دارم .همون طور كه بهار گفتش
يه جاهايي هستن كه مي پرستمشون.يه امكاناتي هستن كه ميدونم اگه شهرستان بودم نداشتمشون ولي خب بايد اين امكانات به شهرستانا بياد
ولي مرده و بي تحرك ؟؟
نه ابدا .شما اگه گرم برخورد كني گرم برخورد مي كنن و بلعكسش هم برقراره اين مال شهر تهران نيست به نظر من
خب به تجربه ديدم خيلي ادما از برخورد گرم و خيلي زود صميمي شدن خوششون نمياد .

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

کسی که تهران زندگی کرده با شرایط و جو حاکم تو این شهر کنار اومده و بهش عادت کرده و در ادامه میتونه بهش علاقه مند شده باشه و یا صرفن تحملش کنه . و کسی که تو شهر دیگه ای زندگی میکنه هم همینطور.
و خب حالت عادی زندگی برای فرد ساکن تهران ، اوضاع این شهره و حالت عادی برای فرد ساکن شهر دیگه اوضاع شهر خودش.
و در کنارش تفاوت در دیدگاه و سلیقه هم وجود داره.
پس به نظرم خیلی طبیعیه که بین نظر این دو نفر مغایرت وجود داشته باشه ، دلیلی برای رد یا تایید هیچ کدوم از این عقاید هم نمیشه آورد مگر اینکه بخوایم بحث از جنبه های مختلف پیش بره و این شهر از چند بعد نقد بشه.

mohaddeseh ti

❄️mohi
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
اینستاگرام

نباید خوب ادما زیاد کار داشته باشن با هم وقتی همو نمیشناسن
نظر من دقیقا برعکس توعه
به نظر من جاهای کم جمعیت و خلوت روح ندارن
مثلا ساهت شیش صب بذپ انقلاب واقا میفهمی زندگی و جنب و جوش یعنی چی انقدر ادم زیاده

بالا