• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یک مسئله از کیسه و سکه از نوع خفنش

• شروع کننده موضوع

Hiss!!!

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
ریاضی شیمی
5 کیسه داریم که در هریک از آنها به تعداد نا معلوم و کافی(یعنی سکه کم نمی اریم). در بعضی از کیسه ها سکه های 9 گرمی و در برخی سکه های 10 گرمی و در بقیه کیسه ها سکه های 11 گرمی ریخته شده اند(سکه های هر کیسه از یک نوعند)چگونه میتوان فقط با یک بار توزین تکلیف هر کیسه را روشن کرد که محتوای چه نوع سکه ای است :D(سکه ها از ظاهرشان قابل تشخیص نیستند)

mehdi.me

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
کامپیوتر
پاسخ : یک مسئله از کیسه و سکه از نوع خفنش

توزین چطوری میتونه باشه؟

aminrd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علاّمه حلّی
شهر
قم+تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

ببخشید دوباره ویرایش می کنم!!

parsa_spy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

باید یه چیزی تو این مایه ها باشه که از کیسه اول یک سکه ، از دوم 2 سکه و .... و از پنجم 5 سکه ور داریم بعد وزن کنیم . و چون 9 و 10 و11 نسبت به هم اول هستن ، معادله حاصل یکتا حل می شه.

شاید تعداد سکه های انتخابی دقیقا این قدر نباشه. ولی ایده کلی حل مساله همینه.

aminrd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علاّمه حلّی
شهر
قم+تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

به نقل از پارسا :
باید یه چیزی تو این مایه ها باشه که از کیسه اول یک سکه ، از دوم 2 سکه و .... و از پنجم 5 سکه ور داریم بعد وزن کنیم . و چون 9 و 10 و11 نسبت به هم اول هستن ، معادله حاصل یکتا حل می شه.

آره پارسا جان ... منم اولش با اون مساله فکر آزما سال اول راهنمایی اشتباه گرفتم ... ولی دیدم مساله سخت تره ، فکر کنم از راه زیر به نتیجه برسیم ، شایدم نرسیم ، لطفا همراهی کنید.
من می گم وزن سکه های اولین کیسه را (10+a)در نظر بگیریم.
وزن سکه های دومین کیسه را (10+b)در نظربگیریم.
وزن سکه های سومین کیسه را (10+c)در نظربگیریم.
وزن سکه های چهارمین کیسه را (10+d)در نظر بگیریم.
وزن سکه های پنجمین کیسه را (10+e)در نظر بگیریم.
توجه دارید که هرکدام از a,b,c,d,e برابر 0 یا 1 یا -1 هستند.!!
. . .
حال اگر بیاییم از کیسه اول 2 سکه ، از کیسه دوم 3 سکه ، از کیسه سوم 5 سکه ، از کیسه چهارم 7 سکه و از کیسه پنجم 11 سکه انتخاب کنیم ، به طور میانگین ( منظورم از میانگین این است که هرکدام از کیسه ها را این گونه در نظر بگیریم که 10 گرم وزن دارد) جمع کل باید بشود 10*(2+3+5+7+11)=280 که این واقعیت نیست( چون همه ی سکه ها 10 گرم نیستند) . پس جمع کل y+280 است. که داریم :
Y = 2a+3b+5c+7d+11f
چون ضرایب نسبت به هم اولند ، و هر کدام از حروف هم یا 0 است یا 1 یا -1 پس یک جواب دارد که به زور جواب ها رو پیدا می کنیم : دی

البته شایدم حل نشه ، ولی من 2 تا مثال زدم حل شد . ببخشید اگه بد توضیح دادم!!

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از پارسا :

اشکالی که من از راه حلت به نظرم رسید اول نبودن تعداد چیزایی که برداشتی ...
توی راه حل بالایی که امین نوشته درسته؛ منم اشکالی ندیدم ازش :D

احسان

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نقره‌ی المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی‌ کامپیوتر

به نقل از aminrd :
من می گم وزن سکه های اولین کیسه را (10+a)در نظر بگیریم.
وزن سکه های دومین کیسه را (10+b)در نظربگیریم.
وزن سکه های سومین کیسه را (10+c)در نظربگیریم.
وزن سکه های چهارمین کیسه را (10+d)در نظر بگیریم.
وزن سکه های پنجمین کیسه را (10+e)در نظر بگیریم.
توجه دارید که هرکدام از a,b,c,d,e برابر 0 یا 1 یا -1 هستند.!!
. . .
حال اگر بیاییم از کیسه اول 2 سکه ، از کیسه دوم 3 سکه ، از کیسه سوم 5 سکه ، از کیسه چهارم 7 سکه و از کیسه پنجم 11 سکه انتخاب کنیم ، به طور میانگین ( منظورم از میانگین این است که هرکدام از کیسه ها را این گونه در نظر بگیریم که 10 گرم وزن دارد) جمع کل باید بشود 10*(2+3+5+7+11)=280 که این واقعیت نیست( چون همه ی سکه ها 10 گرم نیستند) . پس جمع کل y+280 است. که داریم :
Y = 2a+3b+5c+7d+11f
چون ضرایب نسبت به هم اولند ، و هر کدام از حروف هم یا 0 است یا 1 یا -1 پس یک جواب دارد که به زور جواب ها رو پیدا می کنیم : دی

البته شایدم حل نشه ، ولی من 2 تا مثال زدم حل شد . ببخشید اگه بد توضیح دادم!!

فرض کن y = 5 (یعنی جمع وزن سکه هایی که بر می داری بشه 285) در این صورت چندین حالت به وجود می آد: یکی این که a = b = 1 و بقیه صفر! یکی این که c = 1 و بقیه صفر! یکی این که d = 1 و a = -1 و بقیه صفر! و ...

aminrd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علاّمه حلّی
شهر
قم+تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

به نقل از احسان :
فرض کن y = 5 (یعنی جمع وزن سکه هایی که بر می داری بشه 285) در این صورت چندین حالت به وجود می آد: یکی این که a = b = 1 و بقیه صفر! یکی این که c = 1 و بقیه صفر! یکی این که d = 1 و a = -1 و بقیه صفر! و ...
آره درسته ... شاید مساله باید قید می کرد که از هر کیسه حداقل یکی داریم !!!!!!!

احسان

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نقره‌ی المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی‌ کامپیوتر

با اجازه ی aminrd راهش رو یه کم تغییر می دم! فکر کنم این درسته:

فرض کنید که وزن سکه ها توی کیسه ی اول 9+x1 هست! توی کیسه ی دوم 9+x2 و ... و توی کیسه ی پنجم 9+x5! حالا ما باید x1 و x2 و ... و x5 رو پیدا کنیم! هر کدوم از مجهول های x1 و x2 و ... و x5 هم باید یا صفر باشه، یا یک و یا دو!

حالا از کیسه ی اول 1 سکه بردارید، از کیسه ی دوم 3 تا، از کیسه ی سوم 9 تا، از کیسه ی چهارم 27 تا و از کیسه ی پنجم هم 81 سکه! یعنی در کل 121 سکه!

وزن کل سکه ها برابر می شه با 1089 + y (این y هم نمی تونه منفی باشه!)

حالا می تونیم بنویسیم :

y = 1 * x1 + 3 * x2 + 9 * x3 + 27 * x4 + 81 * x5

هر کدوم از این x1 و ... و x5 هم که یا باید صفر باشه، یا یک و یا دو! در واقع توی تساوی بالا، عدد y به مبنای 3 برده شده!

پس برای پیدا کردن x1 و ... و x5 کافیه y رو ببریم به مبنای 3! اولین رقم از سمت راست می شه x1 ، دومین رقم می شه x2 و ... و پنجمین رقم هم می شه x5!!

aminrd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علاّمه حلّی
شهر
قم+تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

به نقل از احسان :

فرض کنید که وزن سکه ها توی کیسه ی اول 9+x1 هست! توی کیسه ی دوم 9+x2 و ... و توی کیسه ی پنجم 9+x5! حالا ما باید x1 و x2 و ... و x5 رو پیدا کنیم! هر کدوم از مجهول های x1 و x2 و ... و x5 هم باید یا صفر باشه، یا یک و یا دو!

حالا از کیسه ی اول 1 سکه بردارید، از کیسه ی دوم 3 تا، از کیسه ی سوم 9 تا، از کیسه ی چهارم 27 تا و از کیسه ی پنجم هم 81 سکه! یعنی در کل 121 سکه!

حالا می تونیم بنویسیم :

هر کدوم از این x1 و ... و x5 هم که یا باید صفر باشه، یا یک و یا دو! در واقع توی تساوی بالا، عدد y به مبنای 3 برده شده!

پس برای پیدا کردن x1 و ... و x5 کافیه y رو ببریم به مبنای 3! اولین رقم از سمت راست می شه x1 ، دومین رقم می شه x2 و ... و پنجمین رقم هم می شه x5!!

عالی بود ... ایده ی نا منفی شدن حلش می کنه

احسان

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نقره‌ی المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی‌ کامپیوتر

به نقل از احسان :

حالا می تونیم بنویسیم :

وقتی من این جواب رو فرستادم، دیدم یه پیغام خصوصی دارم! خود Hiss همین راه رو برای من فرستاده بود!! گرچه هر دو تامون به صورت مستقل از هم حل کردیم، ولی خیلی نامردی بود که اسمی از Hiss نبرم!!

بالا