• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بوز قورد

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
افسانه بوزر قورد.
خیلیا دربارش اطلاعاتی ندارن.
فکر کنم مفید خواهد بود این تاپیک.

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
پاسخ : بوز قورد

در طول تاریخ تمامی ملتها برای خود نشان ، علامت و سمبلی را انتخاب کرده و خود را بطوری به آن سمبل و نشان وصل کرده و یا از آن سمبل و نشان نیرو و قدرت روحی گرفته اند و در جنگها و اداره مملکت و رفتارهای اجتماعی از نشان خود الگو و تاثیر پذیرفته اند . برای مثال :

نشان آمریکائیها پرنده شاهین است .
نشان فرانسوی ها خروس است .
نشان کانادایی ها خرس است .
نشان انگلیس ها شیر است
نشان تـــُرکها گرگ (بوزقورد) است .

در جهان کنونی هفت (7) کشور مستقل تـــُـرک وسیزده (13) جمهوری خود مختار تـــُرک و مجموعا پنجاه وشش (56) سرزمین تـــُرک وجود دارد که حدود 560 میلیون نفرازجمعیت جهان را شامل می شوند و دارای پرچم های مختلفی می باشند ولی در یک اصل تمامی ملل ترك جهان مشترک هستند و آن داشتن سمبل مشترک گرگ ( بــوزقورد) است . که در اجتماعات با تا کردن دو انگشت وسط آنرا نشان می دهند .
فلسفه اینکه چرا بوز قورد نشان وعلامت ملل ترک جهان شده است ؟ روایات مختلفی دارد که ما به (یک) نمونه از آن اشاره می کنیم :
.
.

افسانه "بوزقورد"یا "گرگ خاکستری" از افسانه‌های کهن ترکان است و ریشه هزار و پانصد ساله دارد این افسانه در حدود یکصدو نود و یک سال بعنوان ایدئولوژی رسمی امپراطوری "گؤک ترک" یا "ترکان آسمانی" بود و از دریای چین تا دریای سیاه بشکل‌های گوناگون سینه به سینه نقل می‌شد و توسط پیکرتراشان بصورت تندیس‌های مختلف‌ تراشیده و در شهرهای مختلف نصب می‌گردید.

بر اساس این افسانه روزی دشمنان به سرزمین ترکان حمله کرده و ترکان در مقام دفاع تا آخرین نفر شجاعانه جنگیده و کشته می‌شوند. آخرین بازمانده زخمی این جنگ مهیب پسرکی بود که توسط گرگی از مهلکه نجات داده می‌شود. طبق افسانه بر روی زمین غیر از آن پسرک ترکی نمانده بود. پس از چندی “نسل جدید ترک” از وصلت پسرک ترک با گرگ پا به عرصه وجود می‌نهد و در نسل‌های بعدی آنها عاقبت امپراطوری عظیم "گؤک ترک" یا “ترکان آسمانی” (ترکهای آبی) را از دریای چین تا دریای سیاه بنا می‌نهند .

بعدها این "بوزقورد" در شکل "گؤک بؤری" (گرگ آسمانی) نیز در زمانی که اوغوزخان می‌خواست به فتح جهان اقدام کند با ستون نور آبی رنگ بر چادر او وارد شده می‌گوید اگر می‌خواهی در جنگ پیروز شوی هر وقت من پیش رفتم پیشروی کن و هرجا من ایستادم بایست. از آنروز "بوزقورد" پیشاهنگ جنگ ترکان می‌شود و با حمله او به دشمنان فتح و ظفر نصیب ترکان می‌شود.

به نظر می‌رسد بعدها بوزقورد یک درجه ارتشی گردیده و به کسانیکه در راه بنای ملت ترک فداکاریهای شایان می‌کردند عطا می‌شد.

• شروع کننده موضوع

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

بوز قورد نشان پانترکیسمه یا یه نماد برای اتحاد ترکها؟
تازگیا هم برخی سایتها مطالبی نوشتن که نماد شیطان پرستیه :))
امتیازاتی داره استفاده از این نمادها؟

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

اسم يكي از كاربرا بوزقورد بود و من نمي دونستم يعني چي كه الآن فهميدم!!!
خوب بايد اعتراف كنم طي مسافرت هايي كه تا حالا به تبريز و اردبيل و اروميه داشتم تا حالا با چنين نمادي مواجه نشده بودم(شايدم من دقت نكردم)
بعد با يه مطلب توي اينترنت مواجه شدم كه نوشته بود اين نماد ها جديدا به وجود اومده !!!خوشحال ميشم اگه به حرف هاي مطرح شده توسط اين وبلاگ پاسخ بديد :))
حالا در مجموع با توجه به همه ي اين ها به نظرم اينجور نماد ها توسط پانتركها ساخته شده (من با توجه به اون وبلاگ مي گم وگرنه خودم مطالعه اي نداشتم كه اونم ظاهرا يه ترك نوشته)
خوب اگه ايده ي خاصي پشت نماد نهفته باشه قطعا استفاده ازش سودمنده چه توسط پانتركها چه توسط بقيه!

-mil@d-

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب

به نقل از Hossein9021 :
اسم يكي از كاربرا بوزقورد بود و من نمي دونستم يعني چي كه الآن فهميدم!!!
خوب بايد اعتراف كنم طي مسافرت هايي كه تا حالا به تبريز و اردبيل و اروميه داشتم تا حالا با چنين نمادي مواجه نشده بودم(شايدم من دقت نكردم)
بعد با يه مطلب توي اينترنت مواجه شدم كه نوشته بود اين نماد ها جديدا به وجود اومده !!!خوشحال ميشم اگه به حرف هاي مطرح شده توسط اين وبلاگ پاسخ بديد :))
حالا در مجموع با توجه به همه ي اين ها به نظرم اينجور نماد ها توسط پانتركها ساخته شده (من با توجه به اون وبلاگ مي گم وگرنه خودم مطالعه اي نداشتم كه اونم ظاهرا يه ترك نوشته)
خوب اگه ايده ي خاصي پشت نماد نهفته باشه قطعا استفاده ازش سودمنده چه توسط پانتركها چه توسط بقيه!
خوب نه این نماد از اول بوده.نماد ترکهاست.
مثل سیمرغ ونمادهای دیگه.
حتا احمدی نژاد :D هم از این نماد تو سفرهای استانیش به شهرهای ترک نشین استفاده کرده.
آزری با الفبای لاتین نوشته میشه ولی تو ایران اجازه داده نمیشه با لاتین نوشته شه.وفقط برای الفبای عربی مجوز میدن.
در صدا سیما هیچ وقت از واژه ترک استفاده نمیکنن وهمیشه از آزری استفاده میکنن.
وخیلی کارهای دیگه که همشون برای اینکه انکار کنن آزری ها دسته ای از ترکها هستن.(برای جلوگیری از ترویج تجزیه طلبی وایران ستیزی ترکها)

بالا