• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

21 تیر ماه، روز ملی عفاف و حجاب

آیا شما با نحوه رفتار حکومت در مورد حجاب موافقید؟

• بله

رای‌ها: 16 18.4%
  • خیر

رای‌ها: 71 81.6%

• رای‌دهندگان
    87

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی
پاسخ : 21 تیر ماه، روز ملی عفاف و حجاب

به نقل از am.ma :
آقا یه سوال، طبق چه استدلال و دلیلی با بی‌ حجابی مخالفت میشه و با بی حجابا برخورد می‌کنن؟
قانون اساسی

hhhhhhhhhhh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
bnb
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

اینکه حجاب ضمانت اخلاق جامعه رو میکنه و یا اینکه نفس این عمل درست هست یا نه یک قضیست که جدای از مطلب اینجاست .
اما مسله مهم "اجبار " این موضوع هست و برخورد با تخطی گرانش . خب اگر مبنا را بر این بگذاریم که حکومت اسلامی بر اساس حکومت دوران حضرت علی مدلسازی شده باشع و ثانیا حکم حجاب یک حکم اسلامیست باید به این دو تا سوال پاسخ بدیم که آیا حجاب یک حکم اجتماعیست و آیا این حکم در دوران حکومت اسلامی حضرت علی اجرا شده یا نه و تا اونجا که من میدونم توی هیچ منبعی به این مسئله اشاره نشده اگر شده طرفداران حجاب اجباری ارائه بدن .
دومین مسئله این هست که باید بررسی کنیم که اساسا قانون تا کجا حق این رو داره تا تصمیمات افراد رو جهت بده و اساسا قانون برای چی بوجود اومده اگر قانون رو حافظ حقوق افرادو سازمان ها در برابر بقیه اجزا اجتماع بدونیم پس اساسا این قانون باید حافظ حقوق تمام شهروندانش باشه چه این شهروند اعتقاد و التزامی به یک دین داشته باشه یا نداشته باشه . اما اینکه بگیم این قانون مصوب شده و چون دیگه قانون هست لازم الاجراست در واقع به این پایبند شدیم که نظر حاکم بالاتر از قانون طبیعی انسان هاست یعنی اینکه انسان ها اساسا و به طور طبیعی حقوق لاینفک به خاطر انسان بودنش داره که با یک چنین اجبار هایی نادیده گرفته میشه .

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از Weeping Angel :
اینجا یکی راجع به همدان حرف زد.
فقط خواستم بگم که من کلی دوست همدانی دارم که این موضوع رو تایید نمی کنن. و حتی اون روزی که من رفتم همدان کلی بحث سر این موضوع بود که گشت همدان از گشت تهران وحشی تره و اون روز هم که من رفته بودم قبل از اینکه همدیگه رو پیدا کنیم داشتن به دوستامون گیر می دادن!

خب فک کنم من و شما ی تضاد ایجاد کردیم ک این مشکل پیش میاد ک کدوممون راست میگیم!فک نمیکنم راه اثباتی باشه پس همه با توجه به زمینه فکریشون راجع به گشت تصمیم میگیرن.پس هیچ حرفی نمیمونه

hhhhhhhhhhh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
bnb
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

به نقل از فافا خانوم :
نخیر حتی ناقذ قانون اساسی نیز بوده
چهل حقوقدان در نامه‌ای به کمیسیون اصل نود مجلس هفتم از نیروی انتظامی بدلیل ایجاد محدودیت‌ها، ممنوعیت‌ها و وضع و تفسیر قانون و اجرای مجازات نا نوشته، پوشش‌های بعضاً متعارف و مقبول جامعه را با عناوین مجرمانه بدون مستند قانونی، ممنوع و ازمصادیق جرم تلقی کردن و بنابر تشحیص خود اقدام به برخورد با شهروندان کرده، شکایت کردند. حقوقدانان طرح ارتقای امنیت اجتماعی را مغایر با اصل ۳۷ قانون اساسی، که هیچ‌کس را مجرم ندانسته و اصل را بر برائت قرار داده، مگر هنگامی که عمل ارتکابی جرم تعریف و مجازاتش هم در قانون مجازات اسلامی و جود داشته باشد؛ چرا که در غیر این صورت بر اساس قاعده فقهی قبح عقاب بلا بیان، مجازات عملی که جرم بودن آن اعلام نشده، امری است قبیح و مورد ذم شرع و عقل. همچنین اصل ۵۷ قانون اساسی مبنی بر پذیرش اصل بنیادین تفکیک قوا در نظام جمهوری اسلامی ایران، تصریح نموده که امر خطیر قانون گذاری در صلاحیت قوه مقننه‌است بر شمردند. این نامه توسط دو نفر از حقوقدانان به کمیسیون تسلیم شد

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics

به نقل از فافا خانوم :
خب فک کنم من و شما ی تضاد ایجاد کردیم ک این مشکل پیش میاد ک کدوممون راست میگیم!فک نمیکنم راه اثباتی باشه پس همه با توجه به زمینه فکریشون راجع به گشت تصمیم میگیرن.پس هیچ حرفی نمیمونه

صرف همین موضوع که رفتار گشت‌ارشاد ها مناسب نیست و بعضی بر حسب تجربه به نظرشون مناسب میاد، یعنی اینکه هیچ قانونی برای نوع برخورد وجود نداره یا اگه داره تعلیمات لازم براش ترتیب داده نشده.

این تفاوت رفتار خودش نوعی بی‌اخلاقی و اشتباه در روش اجرا محسوب میشه.

لزومی نداره که هیچ کدوم از شما دروغ بگید.

مثل این می‌مونه که در یک کشوری یک قاضی روزی مطابق قوانین بررسی و حکم صادر کنه، ولی یک روز به دلایلی خوشحال باشه و بخواد تخفیف های خارج از قانون بده، یا سختگیری های بیش از حد بکنه.

در این حالت خو‌ش‌رفتاری بی‌جا و بدرفتاری بی‌جا هر دوشون خلاف ضوابط محسوب می‌شن.
برای گشت‌ارشاد هم باید نوعی روش برخورد تعریف بشه و ازشون خواسته بشه که دقیقاً به همون روش رفتار کنند.

این موضوع که اصلاً گشت‌ارشادی وجود داشته باشه یا نه فکر کنم بیشتر موضوع بحث باشه :-?

زننده‌ی تاپیک بیاد بگه بحث قرار هست روی چه موضوعی انجام بشه، بودن یا نبودن گشت‌ارشاد ؟ یا بررسی قوانین مرتبط به حجاب ؟

اگه دومی هست که خوب به نظرم شاید بهتر باشه قوانین مرتبط بررسی بشن.
اگه اولی هست که خوب به نظرم روی تاثیرش باید بحث بشه.

hhhhhhhhhhh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
bnb
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Weeping Angel :
اینجا یکی راجع به همدان حرف زد.
فقط خواستم بگم که من کلی دوست همدانی دارم که این موضوع رو تایید نمی کنن. و حتی اون روزی که من رفتم همدان کلی بحث سر این موضوع بود که گشت همدان از گشت تهران وحشی تره و اون روز هم که من رفته بودم قبل از اینکه همدیگه رو پیدا کنیم داشتن به دوستامون گیر می دادن!
در تایید حرف ایشون این لینک رو بررسی کنید!

nasma

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
مراغه

اسلام حکومت با اصل و اصول دین سلیقه ای برخورد می کند. عصاره این اصول مطلوبی هست که تامین گر منافعش شده. مشکلش تار مو و

حضور در استادیوم شده و با انها برخورد قاطع و خونین می کند اما سایر فسادها و خیانتها و بی عدالتی ها را کش نمی دهد.

یک نوع الیگارشی مذهبی _ نظامی تشکیل داده و ادعای پیروی از علی و حسین را دارد!!

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی (مصوب 8/5/1370)

ماده 638 ق.م.ا بیان می کند: «هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر، تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد، ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

تبصره این ماده نیز چنین مقرر می دارد: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد».

میبینید ک این جزو قانونه منم قصد ندارم درست و غلطی روش بذارم و اینجا جای این بحث نیس

به نقل از انعکاس :
صرف همین موضوع که رفتار گشت‌ارشاد ها مناسب نیست و بعضی بر حسب تجربه به نظرشون مناسب میاد، یعنی اینکه هیچ قانونی برای نوع برخورد وجود نداره یا اگه داره تعلیمات لازم براش ترتیب داده نشده.

مثل این می‌مونه که در یک کشوری یک قاضی روزی مطابق قوانین بررسی و حکم صادر کنه، ولی یک روز به دلایلی خوشحال باشه و بخواد تخفیف های خارج از قانون بده، یا سختگیری های بیش از حد بکنه.

برای گشت‌ارشاد هم باید نوعی روش برخورد تعریف بشه و ازشون خواسته بشه که دقیقاً به همون روش رفتار کنند.

این موضوع که اصلاً گشت‌ارشادی وجود داشته باشه یا نه فکر کنم بیشتر موضوع بحث باشه :-?

زننده‌ی تاپیک بیاد بگه بحث قرار هست روی چه موضوعی انجام بشه، بودن یا نبودن گشت‌ارشاد ؟ یا بررسی قوانین مرتبط به حجاب ؟

من هم کاملا موافقم اصلا نفس رفتار گشت از طرف من هم زیر سواله.

+ سارا :‌ پست متوالی ندید.

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از فافا خانوم :
تبصره ماده 638 قانون مجازات اسلامی (مصوب 8/5/1370)

ماده 638 ق.م.ا بیان می کند: «هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر، تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد، ولی عفت عمومی را جریحه دار نماید، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

تبصره این ماده نیز چنین مقرر می دارد: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه و یا پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد».

میبینید ک این جزو قانونه منم قصد ندارم درست و غلطی روش بذارم و اینجا جای این بحث نیس
اتفاقا جای بحث در مورد قوانین مربوط به حجاب همینجاست.
اصولا یکی از دلایل اینکه سکولار ها می گند که باید دین از سیاست و قوانین جدا بشه همین موارد هست،که در قانون کاری که از نظر بعضی افراد یک جامعه غلط هست، چنین مجازات هایی داره.

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از k94 :
اسلام حکومت با اصل و اصول دین سلیقه ای برخورد می کند. عصاره این اصول مطلوبی هست که تامین گر منافعش شده. مشکلش تار مو و

حضور در استادیوم شده و با انها برخورد قاطع و خونین می کند اما سایر فسادها و خیانتها و بی عدالتی ها را کش نمی دهد.

یک نوع الیگارشی مذهبی _ نظامی تشکیل داده و ادعای پیروی از علی و حسین را دارد!!

قطعا باید با تمامی فسادها مقابله بشه در اسلام و درسته نمیشه ک ما ب تار مو و استادیوم خانوما به قول شما گیر بدیم بعد کسی رو ک اختلاسگر و جاسوسه و هزارتا عنوان دیگ بخاطر باباش ک از مسئولینه بیخیال شیم و تخفیف بدیم!موافقم

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از انعکاس :

هدف من از زدن تاپیک، بررسی عوامل مرتبط به حجابه.گشت ازشاد یکی از تاثیرات حکومت هست.البته عوامل موثر تری مثل خانواده هم وجود داره.

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از ابله :دی :
این چیزی ک شما گفتید مال سال 86.منم نخواستم گشت ارشاد همدان رو بی گناه و عالی جلوه بدم بحث این بود ک درسته مسئله مهمیه و گاهی واقعا بد برخورد میشه اما نه همیشه ماام خیلی بزرگش میکنیم خیلیییی

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از فافا خانوم :
قطعا باید با تمامی فسادها مقابله بشه در اسلام و درسته نمیشه ک ما ب تار مو و استادیوم خانوما به قول شما گیر بدیم بعد کسی رو ک اختلاسگر و جاسوسه و هزارتا عنوان دیگ بخاطر باباش ک از مسئولینه بیخیال شیم و تخفیف بدیم!موافقم
شاید شما یک مسئله رو با توجه به عقایدتون فساد بدونید.ولی نمیتونید که به خاطر چیزی که شما بهش عقیده دارید، بقیه رو شلاق بزنید.

به نقل از فافا خانوم :
این چیزی ک شما گفتید مال سال 86.منم نخواستم گشت ارشاد همدان رو بی گناه و عالی جلوه بدم بحث این بود ک درسته مسئله مهمیه و گاهی واقعا بد برخورد میشه اما نه همیشه ماام خیلی بزرگش میکنیم خیلیییی
این مسئله به خودی خود بزرگ هست.یک انسان مرده، به دلیل عقاد یکسری افرادی که عقایدشون داره بهشون اجازه چنین مسائلی رو میده.

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از ali kh :
اتفاقا جای بحث در مورد قوانین مربوط به حجاب همینجاست.
اصولا یکی از دلایل اینکه سکولار ها می گند که باید دین از سیاست و قوانین جدا بشه همین موارد هست،که در قانون کاری که از نظر بعضی افراد یک جامعه غلط هست، چنین مجازات هایی داره.

خب ما توی یه جامعه اسلامی زندگی میکنیم ک مطابق اسلام دین نمیتونه از سیاست جدا باشه.خب اگر شما با اسلامی بودن جامعه مشکل دارید اون بحثش جداست و واقعا دیگه اینجا جاش نیست.

به نقل از ali kh :
این مسئله به خودی خود بزرگ هست.یک انسان مرده، به دلیل عقاد یکسری افرادی که عقایدشون داره بهشون اجازه چنین مسائلی رو میده.

درسته من کاملا موافقم ک باید با عوامل قتل این خانوم برخورد کرد مطابق قانون.ولی ب من بگید مثلا اگر ی دختر خانومی سوار یه تاکسی شده راننده بهش تجاوز کرده و مقلا بعدش کشتش آیا ما باید کلا تاکسی رو از کشورمون حذف کنیم؟اون تاکسی دار انسان مجرم و خلاف کاری محسوب میشه نه کل نظام تاکسی رانی و اینا

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از فافا خانوم :
خب ما توی یه جامعه اسلامی زندگی میکنیم ک مطابق اسلام دین نمیتونه از سیاست جدا باشه.خب اگر شما با اسلامی بودن جامعه مشکل دارید اون بحثش جداست و واقعا دیگه اینجا جاش نیست
بحث حجاب بطور زیادی به بحث آزادی بیان گره خورده، و آزادی بیان هم بطور مستقیمی با بحث مذهب و حکومت گره خورده.
بهتره فارغ از بحث قبول داشتن یا نداشتن حکومت، تاثیرات این نوع حکومت دینی رو روی مسئله حجاب بحث کنیم.

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

خب اگر ما حکومت دینی رو بپذیریم قانونمون هم دینی میشه و طبیعیه ک باید بشه.پس من ک در حکومت اسلامی زندگی میکنم ناچارم قانون رو بپذیرم و به عنوان یک شهروند ب قانون احترام بذارم.و در جامعه طبق قانون ظاهر بشم
غیر از اینه؟

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از فافا خانوم :
خب اگر ما حکومت دینی رو بپذیریم قانونمون هم دینی میشه و طبیعیه ک باید بشه.پس من ک در حکومت اسلامی زندگی میکنم ناچارم قانون رو بپذیرم و به عنوان یک شهروند ب قانون احترام بذارم.و در جامعه طبق قانون ظاهر بشم
غیر از اینه؟
مجبور نیستیم، میتونیم برای تغییر اون قوانین تلاش کنیم.وقتی که یک قانون باعث بشه که حق شهروندی کسی نقض بشه باید قانون رو تغییر داد.
تا به حال که فشار حکومت از طریق قانون و موارد دیگه باعث نشده که مردم از حقوق خودشون دست بکشند.

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

به نقل از ali kh :
مجبور نیستیم، میتونیم برای تغییر اون قوانین تلاش کنیم.وقتی که یک قانون باعث بشه که حق شهروندی کسی نقض بشه باید قانون رو تغییر داد.
تا به حال که فشار حکومت از طریق قانون و موارد دیگه باعث نشده که مردم از حقوق خودشون دست بکشند.

به علت وجود حکومت اسلامی حق شهروندی در چارچوبه همین حکومت اسلامی معنی پیدا میکنه

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از فافا خانوم :
به علت وجود حکومت اسلامی حق شهروندی در چارچوبه همین حکومت اسلامی معنی پیدا میکنه
در پست های قبلی در مورد حکومت دینی گفتم.به نظرم چونکه بحث داره سیاسی میشه، از الآن به بعد روی جنبه های مهم تر مثل خانواده بحث کنیم، چون که نقش خانواده مهمتر از حکومت هست.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

شما از كجا مي دونيد به دليل عقايد يكسري افراد مرده؟؟؟؟من قبول دارم نمي شه مثلا تكذيبيه اي كه توسط پليس مياد رو قبول كرد ولي شايدم به دليل مسائل شخصي خودكشي كرده باشن .چرا بقيه نمي ميرن ،بعد ستاد امر به معروف مياد يه دفعه ايشون رو مي كشه؟؟؟

نمي خوام بحث منحرف بشه فقط خواستم بگم با اين جديتم نمي شه نظر داد-قطعا مسئول مرگ ايشون پليس هست حتي اگه خودكشي باشه ولي نمي شه گفت كه به خاطر امر به معروف و نهي از منكر بوده .

بالا