• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

21 تیر ماه، روز ملی عفاف و حجاب

آیا شما با نحوه رفتار حکومت در مورد حجاب موافقید؟

• بله

رای‌ها: 16 18.4%
  • خیر

رای‌ها: 71 81.6%

• رای‌دهندگان
    87

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : 21 تیر ماه، روز ملی عفاف و حجاب

به نقل از نیلوفـر :
تا حالا بالای ده بار دوستان مختلفم رو دستگیر کردن که در چند موردش با هم بودیم و از جمع جداشون کردن و برخوردشون رو دیدم.

کاری به کلیت پستت ندارم چون در یه زمینه هایی باهت موافقم ولی درکل در مواردی مثله بالا نمیشه خیلی ارجاع داد.(منظورم تجارب شخصیه)

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از نیلوفـر :
بله، در خلال پستم گفتم که من با اصل قضیه مشکل دارم و تفاوت عقیدتی داریم که بحثش اینجا نیست؛ امّا منظور اصلی‌ من در پست اینه که شما نمی‌تونید نحوه‌ی اجرا رو در این مورد، از هدفش مجزّا کنید، دلیلش هم اینه که مردم توی اون جلسه‌ای که شما می‌فرمایید نیستن و حضور ندارن؛ مردم اوّلین بار گشت ارشاد رو در خلال همین برخوردها می‌بینن و نمی‌شه انتظار داشته باشید فکر کنن پشت این برخوردها هدف مسالمت‌آمیزی وجود داشته که بعد از این چند سال، کماکان درست اجرا نمی‌شه، و کماکان هم تصاعدی زیاد می‌شن ون‌های گشت ارشاد و برخوردها رادیکال‌تر.

آمریکا که هیچی، کلّ جهان هم اگر سر یک موضوع فرهنگی، با فردی مثل مجرم و جانی برخورد کنن، این کار زشت و غیراخلاقیه، و این تغییری نمی‌کنه. در آمریکا با قطعیت می‌دونم اگر برخورد توأم با توهین به فرد یا کسر شأنش صورت بگیره می‌شه اون پلیس رو بیچاره کرد؛ توی ایران هم بارها گفته شده اگر گشت ارشاد برخورد خیلی تندی کنه می‌شه شکایت کرد به نیروی انتظامی و برخورد می‌کنن، اگر چه من نمونه‌ش رو ندیدم و نشنیدم، امّا می‌دونم این قانون هست.
نه خب حرفتون خیلی غیر منطقیه
یه مثال واضح
سبد کالا
سبد کالا حقیقتا هدفش اونی نبود که اجرا شد
اجرای به شدت بد و نا مناسب ، تحت هیچ عنوان هدف از اون طرح رو نمیتونه مخدوش کنه
پس در مرود منظور اصلی تون ، بهتره یه مقدار منطقی تر نگاه کنیم
"اجرا بده و خوب نشده در این سال ها ، پس بنابراین اینا اهدافشون شوم و کثیفه" این غیر منطقیه

مطلب دوم هم که میگید برخورد به خاطر کار فرهنگی کار غیر اخلاقیه ، اصلا در قالب حکومت داری قابل قبول نیست . همون طور که هیچ حکومتی ، هیچ حکومتی رو نمی تونید پیدا کنید که هیچ گونه محدودیت فرهنگی در جوامعش نداشته باشه . چه آمریکا چه ایران و چه دیگر کشور ها
این مطلبی که میگید من احساس میکنم از روی دلیل و منطق نیست . چرا که پایه ی حکومت داری ، اخطار و تذکر در تمام مسایلی هست که مخالف رویه ی اون ممکلته
حالا شما ممکنه به عنوان یه شخص نظرتون این باشه که به خاطر فرهنگ هیچ برخوردی جایز نیست
خب نظرتون محترمه . ولی طبیعتا برای هیچ حکومت داری منطقی نیست

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

به نقل از میعاد :
کاری به کلیت پستت ندارم چون در یه زمینه هایی باهت موافقم ولی درکل در مواردی مثله بالا نمیشه خیلی ارجاع داد.(منظورم تجارب شخصیه)

متوجّهم که باورش سخت باشه؛ ولی همه فقط از چیزهایی که برای خودشون پیش اومده می‌تونن حکایت بگن، در این موردِ خاص راه دیگه‌ای وجود نداره حقیقتاً. خود من تا حالا دستگیر نشدم، ولی همون‌طور که گفتم، چیزهایی مثل متلک‌هایی که می‌گن، یا در مورد قیچی کردن مانتو، بقایای مانتوی دوستم رو خودم دیدم.

به نقل از ali jahangiri :
نه خب حرفتون خیلی غیر منطقیه
یه مثال واضح
سبد کالا
سبد کالا حقیقتا هدفش اونی نبود که اجرا شد
اجرای به شدت بد و نا مناسب ، تحت هیچ عنوان هدف از اون طرح رو نمیتونه مخدوش کنه
پس در مرود منظور اصلی تون ، بهتره یه مقدار منطقی تر نگاه کنیم
"اجرا بده و خوب نشده در این سال ها ، پس بنابراین اینا اهدافشون شوم و کثیفه" این غیر منطقیه

مطلب دوم هم که میگید برخورد به خاطر کار فرهنگی کار غیر اخلاقیه ، اصلا در قالب حکومت داری قابل قبول نیست . همون طور که هیچ حکومتی ، هیچ حکومتی رو نمی تونید پیدا کنید که هیچ گونه محدودیت فرهنگی در جوامعش نداشته باشه . چه آمریکا چه ایران و چه دیگر کشور ها
این مطلبی که میگید من احساس میکنم از روی دلیل و منطق نیست . چرا که پایه ی حکومت داری ، اخطار و تذکر در تمام مسایلی هست که مخالف رویه ی اون ممکلته
حالا شما ممکنه به عنوان یه شخص نظرتون این باشه که به خاطر فرهنگ هیچ برخوردی جایز نیست
خب نظرتون محترمه . ولی طبیعتا برای هیچ حکومت داری منطقی نیست

ببینید برخورد گشت ارشاد، چند ساله که داره انجام می‌شه، و فقط بدتر و بدتر شده؛ من به خودم این اجازه رو می‌دم که وقتی می‌بینم اپسیلونی تغییر مثبت نکرده، و کاملاً مشخّص هم هست که توی جامعه باعث ترس و نفرت شده و هیچ تأثیر پایداری نتونسته روی مردم بگذاره مگر از سر ترس، این نتیجه رو بگیرم که هدف ایجاد همین ترسه؛ چرا؟ چون این سیاست ده‌ها بار توی روز و در اقصی نقاط شهرهای مختلف داره اجرا می‌شه، و راه برای تغییر نحوه‌ی اجراش بعد از این همه مدّت کاملاً باز بوده و هست. امّا هرگز اجراش تغییر نکرده، مگر به سمت رادیکال شدن.

من اصلاً نگفتم نباید با مسائل فرهنگی برخورد بشه؛ برعکس، به این موضوع اعتقاد دارم. من گفتم حق ندارن همون برخوردی رو بکنن که با یک مجرم و جانی می‌کنن.

پی‌نوشت: مِن باب ایجاد ترس، این رو هم بگم که ترس رو دست‌کم نگیرید. این برخوردهای گشت ارشاد مطلقاً باعث ارشاد کسی نمی‌شه و کسی از این برخورد به این نتیجه نخواهد رسید که رعایت حجاب اسلامی کار خوبیه یا به نفعشه یا هر چی؛ امّا منجر به ایجاد ترس از این می‌شه که با هر پوششی از خونه بیاین بیرون مردم، و نتیجه‌ش می‌شه این که یک عدّه، محتاطانه‌تر لباس بپوشن.

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از نیلوفـر :
متوجّهم که باورش سخت باشه؛ ولی همه فقط از چیزهایی که برای خودشون پیش اومده می‌تونن حکایت بگن، در این موردِ خاص راه دیگه‌ای وجود نداره حقیقتاً. خود من تا حالا دستگیر نشدم، ولی همون‌طور که گفتم، چیزهایی مثل متلک‌هایی که می‌گن، یا در مورد قیچی کردن مانتو، بقایای مانتوی دوستم رو خودم دیدم.

ببینید برخورد گشت ارشاد، چند ساله که داره انجام می‌شه، و فقط بدتر و بدتر شده؛ من به خودم این اجازه رو می‌دم که وقتی می‌بینم اپسیلونی تغییر مثبت نکرده، و کاملاً مشخّص هم هست که توی جامعه باعث ترس و نفرت شده و هیچ تأثیر پایداری نتونسته روی مردم بگذاره مگر از سر ترس، این نتیجه رو بگیرم که هدف ایجاد همین ترسه؛ چرا؟ چون این سیاست ده‌ها بار توی روز و در اقصی نقاط شهرهای مختلف داره اجرا می‌شه، و راه برای تغییر نحوه‌ی اجراش بعد از این همه مدّت کاملاً باز بوده و هست. امّا هرگز اجراش تغییر نکرده، مگر به سمت رادیکال شدن.

من اصلاً نگفتم نباید با مسائل فرهنگی برخورد بشه؛ برعکس، به این موضوع اعتقاد دارم. من گفتم حق ندارن همون برخوردی رو بکنن که با یک مجرم و جانی می‌کنن.
اینکه شما به خودتون اجازه می دید با دیده ها ، پی ببرید به هدف اصلی ، هیچ اشکالی نداره و کاملا مقبوله
شما آزادید هر برداشتی داشته باشید
اما اثبات نمیتونید کنید حرفتون رو و صرفا در حد یه نظر میشه پذیرفت

در مورد بند دوم صحبتتون
من هم قبول دارم برخورد نباید بد باشه
نه تنها در زمینه ی فرهنگ ، که حتی با یه مجرم در زمینه هایی جز فرهنگ هم نباید برخورد بد بشه
مثلا کسی که چراغ قرمز رو رد میکنه ، پلیس نمیره بهش بد و بی راه بگه
اما خب این مورد در این مساله ی فرهنگی دیده میشه که اشتباهه
روی این نکته من هم موافقم و فکر میکنم اکثریت موافق باشند

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

به نقل از میعاد :
نه نه؛ تایید می‌کنم که تجارب شخصی‌ش درسته. Mug Shot ازتون می‌گیرند در زشت‌ترین شکل ممکن، گوشی و دوربین و و جیب‌ها و... رو می‌گردن بعضی جاها، و حتی دیده شده دامن طرف رو زده‌ن بالا که ببینن زیرش جوراب داره یا نه. در این حد تعرض به حریم خصوصی. :‌‌| و بدتر از اون تعرض کلامی‌شونه که حتی با کسانی که ترسیده‌ن و گریه می‌کنن هم همین‌طوری برخورد می‌کنن و ناسزا می‌گن.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

من حس میکنم توی این موضوع چیزهایی وجودداره که باید تفکیک بشه از هم.

اول از همه موضوعی که جناب جهانگیری در مورد آدامس گفتن، مربوط به یک تئوری جامعه شناسی میشه که اولین بار توی خود آمریکا و شهر نیویورک اجرا شده و اسم ش «پنجره های شکسته» ست. طبق این تئوری وقتی شما با تخلف های کوچیک مثل نقاشی روی در و دیوار یا ندادن بلیط برای اتوبوس شدید برخورد کنید، باعث میشه افراد متوجه باشن که قطعا پلیس با جرایم بزرگ تر هم کنار نمی یاد و توی برهه ای از زمان باعث شد شدیدا میزان جرایم در آمریکا کاهش پیدا کن ه. البته ایراداتی به این تئوری وارده، از جمله این که گفته می شه برای ایجاد یک جامعه ی پویا و خوب، همکاری حکومت و مردم لازم ه درحالی که این گونه برخوردهای پلیسی شدید، باعث تخریب رابطه ی حکومت و مردم و ایجاد ترس می شه و باعث می شه چیزی مثل فرهنگ و آداب اجتماعی کمرنگ بشه.
این نوع رفتار توی برهه ای از زمان و توی شرایط فرهنگی پایین لازم الاجرا و پاسخگوست.
در مورد گشت ارشاد (هدف ش رو توی بند بعدی حرفام توضیح می دم.) و عملکردش ممکن ه که چنین برداشتی ازش بشه و یا حتا ممکن ه واقعا به این سمت و سو رفته باشه.

رئیس پلیس کشور و خیلی از مسئولین بلندپایه ی پلیس بارها گفتند که پلیس با گشت ارشاد، داره جور کارهای نکرده ی نهادها و سازمان های فرهنگی رو می کشه، که اگه واقعا هم به ش فکرکنیم همین ه.
پلیس عملگراست و ضربتی عمل می کنه و این واقعا با نهادینه شدن مسائل فرهنگی و آداب اجتماعی در تضاده.
یعنی درواقع چیزی که داره انجام می شه (اونی که باید طبق روال باشه، به روایت های مختلف کاری ندارم.) اقتضای کار پلیس ه متاسفانه.
و همیشه گفته میشه آخرین راه ممکن ه که داره به عنوان اولین و تنها راهکار ازش استفاده میشه.
یعنی در این زمینه کاملا کوتاهی مسئولین فرهنگی کاملا مشهوده. [nb]این جا لازم ه که من هم تاکید کنم که با توجه به نوع حکومت در این جا «حجاب» رو یک مسئله ی فرهنگی مهم در نظر بگیرید که باید اجرا بشه، نه یک حکم اجتماعی دینی؛ چون این مسئله که نفس حجاب باید یه حکم اجتماعی باشه یا نه باید در جای خودش مفصل مورد بحث قراربگیره. [/nb]

fafa.ft

فافا
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
استان همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید چمران اهواز
رشته دانشگاه
دامپزشکی

من ب عنوان یه دختر چادری ک خب ادعا دارم خودم چادرمو انتخاب کردم چون ی زمانی نمیپوشیدمو بعد خودم تصمیم گرفتم بپوشم نظر میدم
من هم با برخورد ارشاد مخالفم.البته نه با نفس گشت ارشاد ولی طریقه کارشون خیلی جاها قابل قبول نیس
اما ب نظرم نوع پوشش از قوانین ماست.اصلا بخشی از قانون اساسیه.برید بخونید ببینید چه مجازاتایی داره ک خب اجرا هم نمیشه!من نمیخوام بگم اصلا اون قانونا خوبه یا نه و یا این ک چرا نباید اجرا شه.ب نظرم بعضیا هم واقعا حد نگه نمیداند و به عمد و توهین به قانون این کارو میکنند ک قابل تفکره و بحثه!آخه شما داری مسئله رو بزرگ میکنید و اکثریت رو یه سری از مردم تهران و شیراز و اصفهان و امثالهم میدونید.
باید بگم من خودم ب عنوان ی فردی ک تهرانی نیس وقتی میام تهران و نگاه میکنم کاملا برام مشخص میشه ک آزادی پوشش وجود داره و هیچ حدی رو نمیبینم.و خودم تاحالا ندیدم ارشاد ب کسی گیر بده اونم با اون وضعی ک شما گفتید (نمیگم شما دروغ میگید هرگز ولی خب منم کم تهران نمیام پس اینی ک شما میگی ب ندرته)
و اینکه مثلا گشت توی همدان اصلا اینجوری نیست و فقط به بودن دختر پسرا با هم اونم توی جاهای دنج و خلوت گیر ممیده.دختر عموم دانشجو و تعریف میکرد دور همی رفته بودیم ی گوشه خلوت پارک ک سایه ست ک گشت اومد بهمون گیر داد کلی بهش توضیح دادیم خاهش کردیم گفت باشه فقط برید تو قسمتای شلوغ.همین!پس نتیجه میگیریم ب اون شدتم همیشه نیس اگرم هست بخاطر اجرای غلط عواملشه
من همچنان موافقم ک شما چون دقیقا در تهران زندگی میکنید و اونجا اتفاقا فضا باز هست و اکثرا چارچوب حجاب اسلام رو رعایت نمیکنن ک این خودش نشون میده اونقدرا هم سختگیری نیس فکر میکنید اینا اکثریت مردمن.در صورتی ک کل تهران مثلا دقت کنید کلش توی سال 90 طبق سایت آمار 8میلیون نفر بودن.من چون با شهرستانا و حتی روستاها بیشتر در ارتباطم اینو میگم اکثریت مردم اونجاهان نه کلانشهرها و با اکثریت قوانین هم موافقند.
چقد نوشتما :)

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

آقا یه سوال، طبق چه استدلال و دلیلی با بی‌ حجابی مخالفت میشه و با بی حجابا برخورد می‌کنن؟

MTZ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از am.ma :
آقا یه سوال، طبق چه استدلال و دلیلی با بی‌ حجابی مخالفت میشه و با بی حجابا برخورد می‌کنن؟
از اون حرفا بودا :))

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از am.ma :
چه استدلالی بهتر از اینکه
1.چون اسلام میگه. ====> 2.حکومت اسلامیه.پس قانون هم باید بگه ومیگه.
-آخه آقا حجاب نتیجه نمیده.ما دیدیم.
-رو حرف خدا حرف میزنی؟تو بیشتر میدونی یا خدا؟
:| :| :| :|

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

به نقل از Mtz_M0k :
از اون حرفا بودا :))

من بخوام صحبتی تو تاپیک کنم اول حرفارو(همشو) باید بشنوم. شاید دلیل دیگه‌ای هم داشته باشن و من ندونم!

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

فکر می کنم هممون بدونیم که مشاهدات ما فاقد ارزش و اعتباره.
اگر می خواهید گزارش ها رو منبع قرار بدید، از گزارش ها و مشاهدات خبرنگاران و اهالی رسانه استفاده کنید.
در مورد بحث گشت ارشاد، باید گفت که این کار از پایه و اساس اشتباه و نقض حقوق شهروندیه.حتی اگر کار گشت ارشاد گیر دادن به افراد با ححاب بود، باز هم کار بد بود. و مسئله حجاب چیزی نیست که پلیس به اون ورود کنه.
اینکه داشتن حجاب اسلامی در قانون هست، خودش یک نوع دیکتاتوری و نقض حقوق افراد است.

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از ali kh :
در مورد بحث گشت ارشاد، باید گفت که این کار از پایه و اساس اشتباه و نقض حقوق شهروندیه.حتی اگر کار گشت ارشاد گیر دادن به افراد با ححاب بود، باز هم کار بد بود. و مسئله حجاب چیزی نیست که پلیس به اون ورود کنه.
اینکه داشتن حجاب اسلامی در قانون هست، خودش یک نوع دیکتاتوری و نقض حقوق افراد است.
حرف شما منطقی نیست.
تو کشورهای دیگه عاقلانه هست که با حضور افراد با حجاب چادری ویا نقاب دار مخالفت کنن.
.
فکر کنم کشور فرانسه بود که قبل عید استفاده از چادر رو ممنوع اعلام کرد تو خیابونا ومحیط های عمومی.
دلیلش هم این بود که افراد چادری قابل شناسایی نیستن واین امنیت کشور رو تهدید میکنه.
اونایی که چادر ونقاب دارن نمیشه فهمید زن هستن یا مرد یا یه موجود ماورا بشر.خیلی راحت میتونن بمب گذاری کنن بدون اینکه توسط دوربینهای مدار بسته شناسایی شن.یا خیلی راحت میتونن دزدی کنن و...

و یه دلیل دیگشونم این بود که افرادی که فقط چشمشون معلومه شبیه جنایت کار ها هستن.
از بچگی اکثر شخصیتهای منفی مثل دزدا واینا نقاب میزدن.
پلیس فرانسه اظهار داشت که طبق آخرین نظر سنجی ها دیدن همچین پوششهایی تو بچه ها ترس ایجاد میکنه و اونا رو میترسونه برای حضور در محیطهای عمومی.
.
.
حالا قسمت دوم به نظرم زیاد هم درست نیست ولی قسمت اول حرف درستیه.

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ali jahangiri :
گشت ارشاد صرفا نه به بانوان ، که به پسران هم گیر میده
و خب سیاستش اجبار کردن حجاب کامل نیست و هدفش برخورد با پوشش های زننده ست
(اینکه یه نفر شاید دلش بخواد زننده بپوشه ، و نباید بش گیر بدن و ... بر میگرده به بحث آزادی عمل و نه صرفا حجاب که خارج از این تاپیکه )

الان زننده منظورت دقیقا چیه
با توجه به چه معیاری داری میگی زننده؟
اگه برای تو زنندست دلیلی بر زننده بودن اون مورد برای همه که نمیشه؟
الان یه سوال دارم کسی که پوششی روی سرش نداشته باشه زنندست؟
یه سوال دارم ایا این نوع پوشش قبل از سن تکلیف زننده هستش یا نه ؟
یعنی چی الان؟
یعنی الان بیشتر مردم پوشش زننده دارن ؟

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

اینجا یکی راجع به همدان حرف زد.
فقط خواستم بگم که من کلی دوست همدانی دارم که این موضوع رو تایید نمی کنن. و حتی اون روزی که من رفتم همدان کلی بحث سر این موضوع بود که گشت همدان از گشت تهران وحشی تره و اون روز هم که من رفته بودم قبل از اینکه همدیگه رو پیدا کنیم داشتن به دوستامون گیر می دادن!

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

اینجا که فقط صحبت از گشته. گشت ارشاد که تاثیری رو حجاب جامعه نداره فقط باعث میشه بجای اینکه ازین ور خیابون بری بری اونطرف خیابون.
بنظرم تاثیر اصلی رو خانواده داره. اگه بررسی کنیم بچه ها تو خانواده هایی که همه خانم ها چادر میپوشن یا سعی میکنن حجابشون کامل باشه هم راحتتر همون پوششومیپذیرن هم کسیکه این نوع پوششو نخواد سختتر میتونه این پوششو ترک کنه. بخصوص که دخترها تو سنی به تکلیف میرسن که استقلالی ندارن ولی عملا مادر تعیین میکنه بچش چه پوششی داشته باشه. حالا تو سنین بالاتر فرد سعی میکنه پوششو انتخاب کنه تو خانواده هایی که از هردوگروه باحجاب کامل یا بد حجاب یا بی حجاب _مطمین نیستم این نوع دسته بندی صحیح باشه_ وجود داشته باشه اون فرد راحتتر میتونه برای خودش حق انتخاب قایل شه درحالیکه تو یکی از خانواده ها که حالا یا خیلی باحجابن یااعتقادی به حجاب ندارن شکل دیگه شدن تا حدودی سختتره. من خودم متاسفانه یا خوشبختانه خانم های زیادیو دیدم که بعد از ازدواج پوششون از مثلا چادر به مانتو شلوار تغییر کرده علتشم اینه که درکنارخانواده دیگه ای قرار میگیرن که اون جو خانواده خودشونو تعدیل میکنه.

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

خواهشا یکی پاسخگو باشه.

Persian Knight

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اسفراین
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر/سخت افزار

به نقل از مـیـنـا :
حرف شما منطقی نیست.
تو کشورهای دیگه عاقلانه هست که با حضور افراد با حجاب چادری ویا نقاب دار مخالفت کنن.
.
فکر کنم کشور فرانسه بود که قبل عید استفاده از چادر رو ممنوع اعلام کرد تو خیابونا ومحیط های عمومی.
دلیلش هم این بود که افراد چادری قابل شناسایی نیستن واین امنیت کشور رو تهدید میکنه.
اونایی که چادر ونقاب دارن نمیشه فهمید زن هستن یا مرد یا یه موجود ماورا بشر.خیلی راحت میتونن بمب گذاری کنن بدون اینکه توسط دوربینهای مدار بسته شناسایی شن.یا خیلی راحت میتونن دزدی کنن و...

و یه دلیل دیگشونم این بود که افرادی که فقط چشمشون معلومه شبیه جنایت کار ها هستن.
از بچگی اکثر شخصیتهای منفی مثل دزدا واینا نقاب میزدن.
پلیس فرانسه اظهار داشت که طبق آخرین نظر سنجی ها دیدن همچین پوششهایی تو بچه ها ترس ایجاد میکنه و اونا رو میترسونه برای حضور در محیطهای عمومی.
.
.
حالا قسمت دوم به نظرم زیاد هم درست نیست ولی قسمت اول حرف درستیه.
1- ممنوعیت حجاب در اماکن عمومی فرانسه نیس توی مدارس و دانشگاه هاست
2- دلیلش اون نیس. فرانسه سکولارترین کشور دنیاس و در همین راستا قوانینی داره ک استفاده از پوششی ک نشانگر مذهب طرف باشه تو مدارس ممنوعه حالا میخواد چادر مسلمونا باشه یا کلاهه مخصوص یهودیا (البته واضحه ک ب دلایل سیاسی ب مسلمونا بیشتر سخت میگیرن)
3- خوبی این قانون در مقایسه با قانون حجاب اجباری ایران اینه ک حدودش خیلی مشخص تره. ینی شما میتونی نماد دینی رو تعریف کنی ولی بی حجاب چیه؟جز اینه ک مامور گشت تشخیص میده کی با حجابه و کی نیس؟
4- هردو قانون اشتباهن بنظرم ولی ن مطلق(در شرایط خاص میتونن مفید باشن)(مثلن اول انقلاب تو ایران بنظرم ازون شرایط بود چون اکثریت خیلی قاطعی موافقش بودن ولی الان نتیجه معکوس داره)

• شروع کننده موضوع

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از am.ma :
یکی از دلایش اینه که نظام کشور ما،یک نظام سیاسی توتالیم است.نظام های توتالیم نوعی از دیکتاتوری هستند که در اون حکومت نه تنها کنترل کامل کشور رو هم در اختیار داره؛بلکه میخواد فکر و عقیده مردم رو هم به کنترل خودش در بیاره.
حکومت ما یک چنین حکومتی هست و خب به دلیل اینکه این نوع نظام ها میانه خوبی با آزادی بیان و اندیشه ندارند؛و همچنین این نظام خودش رو یک نظام دینی میدونه و در این دین هم محدودیت هایی وجود داره؛پس با بی حجابی نیز مخالفت میشه.

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

به نقل از ali kh :
یکی از دلایش اینه که نظام کشور ما،یک نظام سیاسی توتالیم است.نظام های توتالیم نوعی از دیکتاتوری هستند که در اون حکومت نه تنها کنترل کامل کشور رو هم در اختیار داره؛بلکه میخواد فکر و عقیده مردم رو هم به کنترل خودش در بیاره.
حکومت ما یک چنین حکومتی هست و خب به دلیل اینکه این نوع نظام ها میانه خوبی با آزادی بیان و اندیشه ندارند؛و همچنین این نظام خودش رو یک نظام دینی میدونه و در این دین هم محدودیت هایی وجود داره؛پس با بی حجابی نیز مخالفت میشه.

اگه اینو خودشونم قبول دارن که حرفی نیست انصافا :))

بالا