• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
پاسخ : انتخاب رشته‌ی دانشگاهی

آی تی شریف چن نفر میگیره؟! :-?
----
میشه آی تی رفت و با اختیاری نرم افزارم حلش کرد؟!(کاملا بی ربط به تاپیک بود؛ میدونم!)

ehsanta

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از r@zie :
زحمت نکشه خب :-"

پس واسه چی انقد رتبه ی زیرگروهو درصد اینامونو میگیره؟

سوال اولمو هیشکی جواب ندا:نرم افزار شریف تا چن میگیره حدودا؟
طبق آمار پارسال منطقه 2 زیر صد .
به نقل از علیرضا! :
این قلمچی تا 226 زده :-?
آره.کل کامپیوتر رو با هم زده. ایشون سخت افزار بودن. (از یادگار ماندگار قشنگ معلومه)

به نقل از Moose :
آی تی شریف چن نفر میگیره؟! :-?
----
میشه آی تی رفت و با اختیاری نرم افزارم حلش کرد؟!(کاملا بی ربط به تاپیک بود؛ میدونم!)
25 تا
(من پرسیدم احتمالا میشه)

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

بعد سوال اینه که متقاضی زیادشه با شراط یکسان چیکارشون میکنن؟!
25 تا کمه که!!! برق شریف فکر کنم 200 تا اینا میگرف(اصلا مطمئن نیستم ولی زیاد بود!)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از سید احسان :
منبع؟؟
من این حرف از چند نفر شنیدم. میشه منبع این حرفو بگید؟
برعکسش یادمه مهسا می گفت به خاطر همین بومی گزینی شریف قبول نشده

آقا کجا گفتن که شریف بومی گزینی نداره!؟ به جان خودم داره!!!(این جواب آقا محمدرضاست ها!نه آقا احسان! پیدا نکردم پست محمدرضا رو که مستقیم نقل قول کنم!)
به خدا داره!
هیچ جا نگفتن نداره.تو دفترچه رو هم بینین نوشته رشته ها وسهمیه هاشونو!برای همه جام هست.حیف که کارنامه سبزم رو گم کردم اگر نه پست میکردم اینجا ببینید تاثیر داره!

به نقل از سینا.73 :
شرط معدل تغییر رشته از عمران-نقشه برداری دانشگاه تهران به عمران-عمران چنده؟اصن میارزه تغییر رشته؟به نظر من خود نقشه برداری خیلی خوبه!!! \:D/
دیروز دقیقا همین سوالو از یکی از بچه های عمرانیمون پرسیدم.گفت هیچ کسو تو عمران نمیشناسه که از نقشه اومده باشه.گفت دانشکده عمران با گروه آموزشی نقشه برداری به شدت درگیر و بده!چون اونو هووی خودش میدونه :D
میگفت از معدن(!!!) و پلیمر هم تونستن تغییر رشته بدن به عمران ولی کسی رو ندیده که از نقشه برداری تونسته باشه بره! البته نمیگفت ناممکنه ها!ولی میگفت به خاطر لج بودن دانشکده عمران با نقشه برداری ، ریسکش خیلی بالاست!
به نقل از r@zie :
سوال اولمو هیشکی جواب ندا:نرم افزار شریف تا چن میگیره حدودا؟
منطقه 2 رو نمیدونم.ولی منطقه1 تا حدود 150-60 بود سال ما! (نرم افزار)-سخت افزار هم تا حدود 280-90 بود.(اینم منطقه1) 91 رو نمیدونم.
بعد سخت افزار قبلا کشوری بود امسال ناحیه ایه.اینم در نظر بگیرین که واسه شهرستانیها سخت تر میشه قبولیش.
به نقل از لولیع :
بچه‌ها، همایش دانشگاه تهران تا چه حد می‌تونه مفید باشه؟
×یه بار دیگه سوال بپرسم هیشکی جواب نده تاپیکُ قفل می‌کنم. :-< :-"
من نرفتم.ولی اونایی که رفته بودن خیلی راضی بودن.هرکی هم شریفو رفته بود هم تهرانو (از بچه های ما) تهرانو انتخاب کرده بود :)) میدونی چیه؟ اصلا آدم میره دانشگاه تهران قدمتشو که میبینه و اینا جوگیر میشه :))

ehsanta

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدقدوسی
شهر
قم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Moose :
بعد سوال اینه که متقاضی زیادشه با شراط یکسان چیکارشون میکنن؟!
25 تا کمه که!!! برق شریف فکر کنم 200 تا اینا میگرف(اصلا مطمئن نیستم ولی زیاد بود!)
شرایط یکسان چیه؟
برق 150 تاس.
کل کامپیوتر 50 تا + 25 تا آی تی. نسبت به برق کمتره

• لایک
امتیازات: Kenji
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Moose :
بله بله!
:D
صدبار تا حالا گفتم باز هم میگم!
سر انتخاب رشته تون نرم افزار سخت افزار آی تی رو پشت سر هم بزنین هر دانشگاهی.اینجوری نباشه که نرم افزار یه دانشگاه پایین تر و به آی تی یا سخت افزار یه دانشگاه بالاتر ترجیح بدین.
فرق این رشته ها کنتر از 30 واحده که با اختیاریها قابل جبرانه.
درمورد اینکه سختو جلوتر بزنین یا آی تی مشورت کنین با بقیه.من خودم سختو جلوتر از آی تی زده بودم.

sinashan73

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
زنحان
شهر
زنجان

به نقل از مهســـــــــــــا :
دیروز دقیقا همین سوالو از یکی از بچه های عمرانیمون پرسیدم.گفت هیچ کسو تو عمران نمیشناسه که از نقشه اومده باشه.گفت دانشکده عمران با گروه آموزشی نقشه برداری به شدت درگیر و بده!چون اونو هووی خودش میدونه :D
میگفت از معدن(!!!) و پلیمر هم تونستن تغییر رشته بدن به عمران ولی کسی رو ندیده که از نقشه برداری تونسته باشه بره! البته نمیگفت ناممکنه ها!ولی میگفت به خاطر لج بودن دانشکده عمران با نقشه برداری

ممنون،اتفاقا منم امروز از یکی از 91ای ها که عمران تهران می خونه پرسیدم گفت خیلی ها با رتبه های بالا رشته هایی مثل معدن میزنن بعد معدل بالا میارن تو رشته خودشون و میان مکانیک می خونن که واقعا برا من عجیب بود!!! حالا خود نقشه برداری به نظر شما چطوره؟منکه فک نمی کنم رشته بدی باشه که آدم بعدش بخواد تغییر رشته بده،یه جا می خوندم می گفت دروس نقشه برداری از عمران سخت تره دانشجوهای نقشه می تونن دروس تخصصی عمران رو هم بخونن.

• لایک

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

بله بله!
:D
صدبار تا حالا گفتم باز هم میگم!
سر انتخاب رشته تون نرم افزار سخت افزار آی تی رو پشت سر هم بزنین هر دانشگاهی.اینجوری نباشه که نرم افزار یه دانشگاه پایین تر و به آی تی یا سخت افزار یه دانشگاه بالاتر ترجیح بدین.
فرق این رشته ها کنتر از 30 واحده که با اختیاریها قابل جبرانه.
درمورد اینکه سختو جلوتر بزنین یا آی تی مشورت کنین با بقیه.من خودم سختو جلوتر از آی تی زده بودم.

اینکه میگن اونایی که آی تی یا کامپیوتر میخونن تابستون ندارن و همش باید پروژه کار کنن،درسته؟!

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از سینا.73 :
ممنون،اتفاقا منم امروز از یکی از 91ای ها که عمران تهران می خونه پرسیدم گفت خیلی ها با رتبه های بالا رشته هایی مثل معدن میزنن بعد معدل بالا میارن تو رشته خودشون و میان مکانیک می خونن که واقعا برا من عجیب بود!!! حالا خود نقشه برداری به نظر شما چطوره؟منکه فک نمی کنم رشته بدی باشه که آدم بعدش بخواد تغییر رشته بده،یه جا می خوندم می گفت دروس نقشه برداری از عمران سخت تره دانشجوهای نقشه می تونن دروس تخصصی عمران رو هم بخونن.
واللا من شناخت زیادی ندارم.در حد حرفهای بچه هاشون میدونم فقط!
میگفتن برای نقشه برداری کارش تو بیابون و ایناست!
تعداد واحدهای مشترکش هم با عمران خیلی کمه. زیاد به هم مربوط نیستن!
حتما با تعدادی فارغ التحصیل این رشته صحبت کنید!
به نقل از علیرضا! :
اینکه میگن اونایی که آی تی یا کامپیوتر میخونن تابستون ندارن و همش باید پروژه کار کنن،درسته؟!
بله درسته.
یه TA داشتیم که الان دیگه ایران نیست اون معتقد بود دانشجوی کامپیوتر به بیش از 3ساعت خواب در شبانه روز احتیاج نداره :D
خلاصه اینکه ما تو طول سال شب و روز نداریم.
فرجه قبل از امتحانات نداریم.
تعطیلات بین دو ترم نداریم.
دم عید دیرتر از همه میریم خونه! اول ترم زودتر از همه میریم دانشگاه!
تابستونمون خیلی دیرتر از بقیه شروع میشه.
دو ترممون با هم تداخل داره حتی!! یعنی مثلا ما ترم 4مون شروع شده بود 2 هفته بعد هنوز داشتیم پروژه انجام میدادیم برای ترم قبل یا حتی همورک میدادیم!!
البته همه جا اینجوری نیست.
مثلا صنعتی اصفهان اصلا و ابدا همچین وضعیتی نیست!
ولی شریف هست.تهران بدترش هست.امیرکبیر هم هست تا یه حدی.
(تهران یه مقدار مشکلات برنامه ریزی دارن! بعد هم اینکه تو شریف امتحانای بعضی درسهارو سخت تر برگزار میکنن عوضش تهران پروژه خیلی زیاد میدن و اینا! مثلا واسه درسی که تو شریف 1 پروژه داشت کلا ما 5تا پروژه باید می دادیم یکی از یکی وحشتناک تر! )
خلاصه اینکه بله! کامپیوتر خوندن صبر و تحمل زیاد میخواد و عشق!
برای همین هم تغییر رشته از رشته ما خیلی زیاده (همه شو نمیرن صنایع نمیدونم چرا!)حتی دوستم ترم 8 تغییر رشته داد!!! 3ترمش مونده بود اونموقع! ولی گفت دیگه تحملشو ندارم!

sinashan73

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
زنحان
شهر
زنجان

واللا من شناخت زیادی ندارم.در حد حرفهای بچه هاشون میدونم فقط!
میگفتن برای نقشه برداری کارش تو بیابون و ایناست!
تعداد واحدهای مشترکش هم با عمران خیلی کمه. زیاد به هم مربوط نیستن!
حتما با تعدادی فارغ التحصیل این رشته صحبت کنید

راستش من هیچ دانشجو یا فارغ التحصیل نقشه برداری نمیشناسم!!! به نظر شما از کجا می تونم گیر بیارم؟

• لایک

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

بله درسته.
یه TA داشتیم که الان دیگه ایران نیست اون معتقد بود دانشجوی کامپیوتر به بیش از 3ساعت خواب در شبانه روز احتیاج نداره :D
خلاصه اینکه ما تو طول سال شب و روز نداریم.
فرجه قبل از امتحانات نداریم.
تعطیلات بین دو ترم نداریم.
دم عید دیرتر از همه میریم خونه! اول ترم زودتر از همه میریم دانشگاه!
تابستونمون خیلی دیرتر از بقیه شروع میشه.
دو ترممون با هم تداخل داره حتی!! یعنی مثلا ما ترم 4مون شروع شده بود 2 هفته بعد هنوز داشتیم پروژه انجام میدادیم برای ترم قبل یا حتی همورک میدادیم!!
البته همه جا اینجوری نیست.
مثلا صنعتی اصفهان اصلا و ابدا همچین وضعیتی نیست!
ولی شریف هست.تهران بدترش هست.امیرکبیر هم هست تا یه حدی.
(تهران یه مقدار مشکلات برنامه ریزی دارن! بعد هم اینکه تو شریف امتحانای بعضی درسهارو سخت تر برگزار میکنن عوضش تهران پروژه خیلی زیاد میدن و اینا! مثلا واسه درسی که تو شریف 1 پروژه داشت کلا ما 5تا پروژه باید می دادیم یکی از یکی وحشتناک تر! )
خلاصه اینکه بله! کامپیوتر خوندن صبر و تحمل زیاد میخواد و عشق!
برای همین هم تغییر رشته از رشته ما خیلی زیاده (همه شو نمیرن صنایع نمیدونم چرا!)حتی دوستم ترم 8 تغییر رشته داد!!! 3ترمش مونده بود اونموقع! ولی گفت دیگه تحملشو ندارم!

ما که تهران اینا قبول نمیشیم..شهرای اطراف بهتره :-"

یعنی شما قبلا برنامه نویسی و کد زنی بلد بودین که رفتین کامپیتر؟!

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از سینا.73 :
راستش من هیچ دانشجو یا فارغ التحصیل نقشه برداری نمیشناسم!!! به نظر شما از کجا می تونم گیر بیارم؟
اگر عضو فیسبوک هستین، پیج sampad students خیلی خوبه الان همه دارن اونجا سوالاشونو میپرسن و بچه های خیلی بزرگ :D یعنی فارغ التحصیلا و اینا میان جواب میدن.
به نقل از علیرضا! :
ما که تهران اینا قبول نمیشیم..شهرای اطراف بهتره :-"

یعنی شما قبلا برنامه نویسی و کد زنی بلد بودین که رفتین کامپیتر؟!
من رباتیکی بودم.و برنامه نویسی قطعا بلد بودم به خاطرش.ولی اصلا لازم نیست.
الان خیلی از بچه های خیلی خوب ما کسانی هستن که از قبل هیچی برنامه نویسی بلد نبودن.
تو دانشگاه یاد میگیرن به اندازه کافی!

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

اگر عضو فیسبوک هستین، پیج sampad students خیلی خوبه الان همه دارن اونجا سوالاشونو میپرسن و بچه های خیلی بزرگ :D یعنی فارغ التحصیلا و اینا میان جواب میدن.من رباتیکی بودم.و برنامه نویسی قطعا بلد بودم به خاطرش.ولی اصلا لازم نیست.
الان خیلی از بچه های خیلی خوب ما کسانی هستن که از قبل هیچی برنامه نویسی بلد نبودن.
تو دانشگاه یاد میگیرن به اندازه کافی!

آخه من شنیدم دانشگاه خوب یاد نمیدن و بچه ها بیرون میرن کلاس!همچین چیزیه؟!

• لایک
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از علیرضا! :
واللا دامشگاه ما که اینجوری نبوده! درسته سر کلاس خوب درس نمیدن ولی پروژه ها آدمو مجبور به یادگرفتن میکنن. یه ترم سخت میگذره ولی بعدش خوب میشه همه چی.(نهایتش دو ترم)

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از علیرضا! :
روش استادا در تدریس متفاوته، ولی به هر زحمت (و بعضی استادا زور)ی که هست یاد میگیری، خوب هم یاد میگیری. من کسیو نمیشناسم بره بیرون کلاس برنامه نویسی (من امیرکبیریم)
پروژه هایی هم که نصف تعطیلات کامپیوتریا رو میگیرن دقیقا برای همین یاد گرفتنا هستند

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

این پروژه ها دقیقا چی هستن؟

بعد این آی تی ها کدوم درساشون با الکترونیک یکیه؟چند واحد؟اصلا مشترک دارن؟

• لایک

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از علیرضا! :
این پروژه ها دقیقا چی هستن؟

بعد این آی تی ها کدوم درساشون با الکترونیک یکیه؟چند واحد؟اصلا مشترک دارن؟

با حالا که من 6 ترم از خدا دانشگاه گرفتم، فقط سیستم عامل، ریاضیات گسسته و طراحی الگوریتم(که با بدترین استاد دانشکده داشتم این درسو، استادای دیگه ی این درس هم پروژه میدن) پروژه نداشتن. هر درسی پروژه مخصوص خودش رو داره. یه سری درسا برنامه نویسی هستند که یه مواردی مربوط با مباحث اون درس باید پیاده سازی بشه.مثلا برای درس شبکه یه پراکسی سرور نوشتیم :D!
درسای سخت افزاری هم میگن فلان مدار رو با فلان برنامه شبیه سازی و تحلیل (شاید هم طراحی) کنید.
پروژه های تخقیقاتی هم داشتیم برای بعضی از درسا

آیتی هم در درسای دانشکده ای اینا رو مشترک با الکترونیک داره:
مدار1، الکترونیک، مدار منطقی، معماری، برنامه نویسی

البته نترسیدها! وحشتناک نیست! اگه علاقه مند باشید خیلی هم خوبه. این 6 ترم که ما همیشه حداقل یه هفته و حداکثر یه ماه بچه هامون برا یپروژه بیشتر خوابگاه میموندن، زیاد ناراضی نیستن از رشته. مشکل دانشگاه ما بیشتر خوابگاهه دیگه. مسولین دانشگاه و دانشجویانی که مسول خوابگاهند خیلی سخت راه میان و قبول نمیکنن که پروژه داریم. دیگه دردسر هر ترم ما شده خوابگاه گرفتن برای اون یکی دو هفته.
دانشگاه های دیگه نمیدونم خوابگاه میدن یا نه؟

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

من یه چند تا سوال دارم! :D
اول اینکه کسی اینجا شهرسازی میخونه یا در بارش اطلاعاتی داره؟در مورد آینده شغلیش هم همین طور!اگرم قبلا توضیح دادن میشه لینک بدین لدفا!

دوم این که بین دانشگاه اصفهان(صنعتیش نه)و دانشگاه شیراز کدوم بهتره؟
سوم اینکه دانشگاه صنعتی شیراز وضعش چه جوریه؟چون صنایع داره و صنایع از انتخابام هست.میخوام بدونم دانشگاه خوبیه؟

• لایک

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از شــــقایــــق :
اول اینکه کسی اینجا شهرسازی میخونه یا در بارش اطلاعاتی داره؟در مورد آینده شغلیش هم همین طور!اگرم قبلا توضیح دادن میشه لینک بدین لدفا!

سوم اینکه دانشگاه صنعتی شیراز وضعش چه جوریه؟چون صنایع داره و صنایع از انتخابام هست.میخوام بدونم دانشگاه خوبیه؟

ما همایش انتخاب رشته رفته بودیم..اونجا یه دختری اینارو میگفت:

بیشتر یه جورایی ترکیبی از عمران و معماری بود..بیشتر شبیه معماری که طراحیش خیلی زیاد بود...مثلا میرفتن یه منطقه رو بررسی میکردن که خیابونش کجا باشه ..کوچه هاش چجوری باشه..خونه هاش چه شکلی باشه...چجوری باشه که امنیتش بیشتر باشه ..تجاری باشه،صنعتی باشه.!این چیزا!

بعدش میگفت که بازار کار نداره توو ایران ولی کشورهای پیشرفته بازار کارش توپه!مثلا کشوری مثل کانادا جز رشته های تاپه

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از شــــقایــــق :

من تا اونجا که میدونمو تا الان تقریبا از خیلیا شنیدم دانشگاه اصفهان تو رنک دانشگاههای فنی اصلا جایی نداره یعنی اصلا قبولش ندارن اما شیرازو چرا بعد تهران و صنعتی اصفهان من از همه یا اسم فردوسی رو شنیدم یا اسم شیرازو و البته بیشتر شیرازو

بالا