• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

_Fatemeh_

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی بیابون
رشته دانشگاه
پزشکی
خب من کنکور تجربی دادم ولی علاقه خاصی به رشته هاش نداشتم (حالا شاید یک سری از کارهایی که پزشک ها و پرستار ها انجام میدادن در نظرم جالب بودشاید ۱۰درصد مثلا) در نتیجه میخوام۴۰۱ ریاضی بدم. علاقه مندیم به حوزه رشته های ریاضی و مهندسی ها واقعا بیشتره و برام جذاب ترن. برای اطمینان همایش شریف رو شرکت کردم و دیدم واقعا یک سری از رشته ها و یک سری از شاخه هاشون برام جذابن و تصمیمم قطعی شد یجورایی.
مامان بابامم باهام اوکی بودن و قبول کردن. ولی امروز بابام یجوری صحبت کرد انگار بیشتر نظرش بود همین امسال تجربی انتخاب رشته کنم. میگفت برو پرستاری اگه میگی پزشکی نمیخوای و برات سخته. درامدشم خوبه.
دو دلم کرد/: من واقعا تصمیمم رو گرفته بودم. کامپیوتر یا برق میخواستم. میدونم قبولیش تو تهران سخته ولی خب اگه مثلا پرستاری بزنم حداقل نظری که الان دارم اینه که رشته ای نیست که واقعا باهاش حال کنم راضیم نمیکنه. اصلا در مورد بیماری ها میخونم استرس میگیرم حالا بیمار رو ببینم که هیچی:))
نمیدونم واقعا باید چیکار کنم:|

• لایک
امتیازات: f@him

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد_مهندسی هوافضا
خب من کنکور تجربی دادم ولی علاقه خاصی به رشته هاش نداشتم (حالا شاید یک سری از کارهایی که پزشک ها و پرستار ها انجام میدادن در نظرم جالب بودشاید ۱۰درصد مثلا) در نتیجه میخوام۴۰۱ ریاضی بدم. علاقه مندیم به حوزه رشته های ریاضی و مهندسی ها واقعا بیشتره و برام جذاب ترن. برای اطمینان همایش شریف رو شرکت کردم و دیدم واقعا یک سری از رشته ها و یک سری از شاخه هاشون برام جذابن و تصمیمم قطعی شد یجورایی.
مامان بابامم باهام اوکی بودن و قبول کردن. ولی امروز بابام یجوری صحبت کرد انگار بیشتر نظرش بود همین امسال تجربی انتخاب رشته کنم. میگفت برو پرستاری اگه میگی پزشکی نمیخوای و برات سخته. درامدشم خوبه.
دو دلم کرد/: من واقعا تصمیمم رو گرفته بودم. کامپیوتر یا برق میخواستم. میدونم قبولیش تو تهران سخته ولی خب اگه مثلا پرستاری بزنم حداقل نظری که الان دارم اینه که رشته ای نیست که واقعا باهاش حال کنم راضیم نمیکنه. اصلا در مورد بیماری ها میخونم استرس میگیرم حالا بیمار رو ببینم که هیچی:))
اگه درصد های ریاضی و فیزیک و شیمی کنکور امسالت خوب بودن خوب به ریسکش می ارزه
ولی اگه درصد های جالبی نداشتی باید بدونی که کنکور ریاضی مثل نظام قدیم نیست کت ۲۶ سوالش فقط حسابان و ریاضیات پایه باشه
الان انگار یک سوم(کمی کمتر) سهم حسابان و ریاضیات پایه است یک سوم (کمی بیشتر) هندسه و یک سوم هم گسسته و آمار و احتمال
خوب تا اینجا اگر فرضا ۵۰ درصد ریاضی زدی در کنکور تجربی باید بدونی دانش تو اون ۵۰ درصد نیست به مراتب در کنکور ریاضی کمتر هم میشه …
گذشته از اینا یه حُسن که رشته ریاضی داریم هر رشته ای بخوای بالاخره توش قبول میشی حتی بسیار از رشته هاش باید بگم میتونی بدون کنکور بری دانشگاه و نیاز نیست یکسال عمر خودت بذاری پشت کنکور
در مورد رشته های کامپیوتر و برق شریف باید به اطلاعاتون برسونم رقابت و سختی این رشته ها در حد پزشکی و دندون شهید بهشتی هست پس تصور این نداشته باشید خیلی راحت اینا بدست میاد یا با امید اینا بیایید و انتظار داشته باشید به راحتی بدست بیارید در حد زحمت برای پزشکی شهید بهشتی بنظرم این رشته ها زحمت میخواد
یه چیز دیگه هم بگم پشت کنکور واقعا خوب نیست و اونم چنین ریسکی قبول کردن تغییر رشته که درس هاشون نخوندید ! بنظرم حتما با یه مشاور دلسوز در این مورد صحبت کنید

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
5_ebtq.png

من اطلاعیه ای که واسه اصلاحیه دفترچه توی سنجش ندیدم
تا فردا صبر کنم ممکنه اصلاحیه ای بیاد؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
به نظر من ریسک این ماجرا خیلی زیاده. خیلی سخته و ماجرا داره. احتمالا از نتیجه سال اول راضی نمیشی و میمونی سال دوم و ...

روان شناسی هم رشته خوبیه. اگر شخصیت مشاوره دادن داری. یعنی فکر میکنی میتونی تبدیل به یک مشاور بشی کار جذابیه. البته روان شناسی وسیعه و کارهاش مختلفن.

رشته های مدیریت هم میتونی بزنی. راجع بهشون بخون.

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
کسی هست زاهدان دانشگاه بره؟ میشه پ خ بده لطفا(زاهدانی نباشه البته)

و اینکه زابل و فسا و بندرعباس پزشکی بریم؟
خوبن؟ یا بیخیال شیم بریم داروی شهرای بزرگ؟
به نظرم بر اساس رشته تصمیم بگیر. اگر میخوای پزشکی بخونی و با خود پزشکی خوندن و شهر دور از خانواده مشکلی نداری پزشکی بالاتر بزن.

Acwmw:'

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سیبری
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Kmu
رشته دانشگاه
پزشکی
اقا انتخاب رشته سنجش همون سرکانه؟

_Fatemeh_

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی بیابون
رشته دانشگاه
پزشکی
من با مشاورم در این مورد صحبت کردم و ازش خواستم نظرش رو بگه که درسته یا غلط. با توجه به اینکه در طول سال هم با من بوده و از وضعیت درس هام و درصدهام خبر داشته بهم گفت هوش ریاضی خوبی داری و میتونی از پسش بر بیای. با چند نفر دیگه ام که از وضعیتم باخبر بودن صحبت کردم و همشون هم نظرشون شبیه مشاورم بود. مشاور و مدرسه روی سه رقمی شدن من حساب باز کرده بودن و چندروز پیش که رفته بودم مدرسه، مشاورم میگفت که من در بدترین حالت میگفتم که تو ۱۰۰۰وخورده ای میاری.
ولی من اونجوری که باید دو هفته اخر جمعبندی نداشتم و سر ازمون هم استرس الکی گرفته بودم چون عمومیارو در حد همیشگیم نتونستم بزنم ، رو بقیم اثر گذاشت
اینا نظرات مدرسه و مشاورم در مورد من بود.
برای کنکور ریاضی دادن هم قراره که دروس تخصصی که با تجربی فرق داره رو برم سرکلاس بچه های ریاضیمون. مدرسه ما تو ریاضی کلا خوب نتیجه میگیره و دبیرهای قوی ای داره. امسال هم رتبه های دو رقمی و سه رقمی خوبی داشتیم مثل ۱۴.
یه نظر دیگه ام از اشنایان دریافت کردم که واقعا مسخره است به نظرم حالا شمام نظرتونو بگین: اینکه همین امسال برم فرهنگیان در کنارش از کلاسای بیرون کامپیوتر یاد بگیرم |: میگن برو فرهنگیان که از اولش حقوق داری و بیمه ات درسته و سابقه کار حساب میشه برات از همون اول و.... . بابا من این همه درس خوندم که تهش برم فرهنگیان؟:-w میگن برای کار کردن در حیطه ی کامپیوتر نیازی نیست بری دانشگاه/: مسخره است واقعا.
من رتبه ام انقدرم داغون نیست واقعا. اگه بخوام برم دانشگاه خیلی رشته های بهتری میتونم برم.

به نظر من ریسک این ماجرا خیلی زیاده. خیلی سخته و ماجرا داره. احتمالا از نتیجه سال اول راضی نمیشی و میمونی سال دوم و ...

روان شناسی هم رشته خوبیه. اگر شخصیت مشاوره دادن داری. یعنی فکر میکنی میتونی تبدیل به یک مشاور بشی کار جذابیه. البته روان شناسی وسیعه و کارهاش مختلفن.

رشته های مدیریت هم میتونی بزنی. راجع بهشون بخون.
اره ریسکش زیاده، خیلیم زیاده ولی نمیتونم از این فرصت بگذرم. حس میکنم هر رشته ای برم به احتمال بسیار زیادی حسرت اینکه اینجا از این فرصت استفاده نکردم به دلم میمونه. همونطور که الان به خودم میگم چرا تو یازدهم برای تغییر رشته پافشاری نکردم.
--------------------
روانشناسی به شخصیتم نمیخوره. ادم همدردی کردن و همدلی کردن و از این جور کارا نیستم. ته تهش میگم نگران نباش خدا بزرگه:))
----------------------------------
میدونی تا حالا به مدیریت ها درست حسابی فکر نکردم و اطلاعات کافی درمورد اینده و فرصت های شغلی و درامد و ایناش ندارم.
میخونم درباره اشون.

Xxx79

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر
لطفاً پاسخ بدهید
چقدر احتمال داره پردیس خودگردان کیش ( تهران یا شریف) یک نفر قبول شههههه؟؟؟؟؟؟؟

شهریش رو کی میگیرن ؟؟؟؟؟ تخفیف اینا که ننوشته ... سهمیه اینا ندارن( برای تخفیف .) ؟

نظر شما در مورد دانشگاه مجازی چیست ؟؟؟؟؟

ثنا:/

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
wgaf?
سال فارغ التحصیلی
1400

اِفنوزتری

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام>:D<
خب من امسال تقریبا هیچی درس نخوندم و همه برنامه ریزیم برای کنکور سال آینده بود، اما یه جورایی انگار الان پشیمونم چون فکر میکردم شرایط کرونا بهتر میشه و میتونم این دوسال مجازی رو جبران کنم ولی متاسفانه..
من رتبم 4هزار منطقه3 شد، و مهندسی معماری میخوام بخونم
انتخاب رشته گزینه دو بهم گفت نهایتا بتونی دانشگاه فنی بیاری، مشاور هم گفت به شهرستان‌ها بیشتر فکر کن
من مناطق بومی جزو اولویت هام نیست، ترجیحم دانشگاه های آباد و خوب دورتر هست، نه به دوری تهران نه به نزدیکی شیراز
حالا موندم چون احتمالا دانشگاه های یزد و همدان و اصفهان و.. نمیارم برم دانشگاه های بومی و سطح پایین تر یا اینکه بشینم برای سال بعد به امید همون دانشگاه برترها؟..

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام>:D<
خب من امسال تقریبا هیچی درس نخوندم و همه برنامه ریزیم برای کنکور سال آینده بود، اما یه جورایی انگار الان پشیمونم چون فکر میکردم شرایط کرونا بهتر میشه و میتونم این دوسال مجازی رو جبران کنم ولی متاسفانه..
من رتبم 4هزار منطقه3 شد، و مهندسی معماری میخوام بخونم
انتخاب رشته گزینه دو بهم گفت نهایتا بتونی دانشگاه فنی بیاری، مشاور هم گفت به شهرستان‌ها بیشتر فکر کن
من مناطق بومی جزو اولویت هام نیست، ترجیحم دانشگاه های آباد و خوب دورتر هست، نه به دوری تهران نه به نزدیکی شیراز
حالا موندم چون احتمالا دانشگاه های یزد و همدان و اصفهان و.. نمیارم برم دانشگاه های بومی و سطح پایین تر یا اینکه بشینم برای سال بعد به امید همون دانشگاه برترها؟..
هیچکس نمیتونه راجع به موندن یا نموندن افراد نظر بده چون حوصله ها فرق میکنه. پیگیری و علاقه افراد متفاوت مختلفه. خیلی ها موندن و بدتر شدند. خیلی ها هم بهتر شدند. ما تو سایت کسی رو داشتیم که سومین کنکورش پزشکی قبول شد.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
لطفاً پاسخ بدهید
چقدر احتمال داره پردیس خودگردان کیش ( تهران یا شریف) یک نفر قبول شههههه؟؟؟؟؟؟؟

شهریش رو کی میگیرن ؟؟؟؟؟ تخفیف اینا که ننوشته ... سهمیه اینا ندارن( برای تخفیف .) ؟

نظر شما در مورد دانشگاه مجازی چیست ؟؟؟؟؟
دانشگاه مجازی به هیچ دردی نمیخوره جز پیچوندن سربازی یا مثلا کارمند باشی مدرک بگیری حقوق کمی بیشتر بشه.

ثنا:/

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
wgaf?
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام
کسی در مورد شرایط خوابگاه رشته های شبانه علامه یا در کل شهر تهران اطلاع داره؟؟؟
من شنیدم به بچه ها غیر بومی شبانه هم خوابگاه میدن.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام
کسی در مورد شرایط خوابگاه رشته های شبانه علامه یا در کل شهر تهران اطلاع داره؟؟؟
من شنیدم به بچه ها غیر بومی شبانه هم خوابگاه میدن.
اینو باید از دانشجوی خوابگاهی همون دانشگاه بپرسی. دانشگاه به دانشگاه و مورد به مورد و ترم به ترم فرق میکنه. ولی در کل خیلی کم پیش میاد کسی بدون خوابگاه بمونه.

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
میشه یه چن تا مثال بزنین از تغییرات احتمالی؟
احتمالی ؟
اومده دیگه اصلاحیه ها .. دانلود کنید از سنجش چک کنید ببینید براتون مناسبه یا نه
یسری رشته اضافه شدن مثلا فرهنگیانای تربیت بدنی و یسری فرهنگیان برای انسانیا
پلیمر دانشگاه رازی
مامایی شهید بهشتی
یه چندتا پرستاری و یه پزشکی و یه فوریت تو جاهای مختلف
طراحی جواهر دانشگاه هنر تبریز

و ...

نمیدونم اصلا میدونید اصلاحیه چیه یا نه، حالا برای اونا که نمیدونن:

اصلاحیه یه پی دی افه میرید دانلود میکنید از سنجش توش ایناست:
یسری رشته محل که اضافه شدن، یسری رشته محل که تغییرات داشتن مثلا الان داروسازی علوم پزشکی زابل که فقط مرد میگرفت، الان هم زن میگیره هم مرد، دخترا هم میتونن اینو بزنن

تغییرات رشته محل های با سوابق تحصیلی هم اخر پی دی افه

shgh.tv

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
98
اگر فردی رشته x رو بزنه اولویت دهم و فرد دیگه با رتبه بدتر همون رشته رو بزنه اولویت دوم، شانس کدوم فرد برا قبولی در رشته x بیشتره؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400
اگر فردی رشته x رو بزنه اولویت دهم و فرد دیگه با رتبه بدتر همون رشته رو بزنه اولویت دوم، شانس کدوم فرد برا قبولی در رشته x بیشتره؟
اینکه اولویت چندم بزنی تو شانس قبولی تاثیری نداره.

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
بستگی داره اولویت‌های قبلِx اون رتبه‌بهتره چیا باشن. اگه اولویت‌های قبلی رو قبول بشه خب مشخصه که x و قبول نمیشه و بعد برای کسی که رتبه‌ش از اون بیشتره جا باز میشه.
اگه اشتباه نکنم فرآیند انتخاب رشته اینطوریه که مثلا میاد از رتبه1شروع می‌کنه و اولویت‌هاشو از اول چک می‌کنه. بدیهیه که رتبه1 همون اولویت اولشو قبول میشه. بعد همینطوری میره رتبه‌های بالاتر و از اول اولویت‌های هر کسی رو بررسی می‌کنه تا جایی که به یه رشته‌ای تو اولویت‌های اون طرف برسه که ظرفیت داشته باشه و رتبه‌های قبلی، ظرفیتشو پر نکرده باشن. بعد میره سراغ رتبه‌ بعدی.
امیدوارم منظورمو رسونده باشم؛ توضیحش خیلی سخت بود:-??:))

Zahra_a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
99
رشته دانشگاه
داروسازی
مشاور یا موسسه‌ی خوبی برای انتخاب رشته میشناسید؟ ممنون میشم معرفی کنید

بالا