• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - گروه تجربی

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام.
بین پزشکی دانشگاه ایران و دانشگاه تبریز کدومش به صلاحه؟ ساکن اردبیلم.خانواده مشکلی با تهران رفتن من ندارن.خودم خیلی تردید دارم.
با این که میگن تو رتبه بندی ایران از مشهد و تبریز بالاتره ولی من ندیدم کسیو که مثلا شهرشو که تبریز یا مشهد باشه ول کنه پاشه بره ایرانو بزنه:-" خیلیا هستن که مشهد و تبریزو ول میکنن میرن تهران میزنن ولی خوب اون دانشگاه تهرانه و قضیش متفاوته قطعا:-"
قبلا هم گفتم تو پزشکی بعد مسافت تاثیر داره تو کیفیت درس خوندنتون خصوصا اگه امکانات خونه گرفتن نداشته باشید و بخواین برین خوابگاه، من اگه خودم بودم تبریزو میزدم به نظرم شهری مثل تبریز برای کسی که ترکی بلد نیست فاجعه هست ولی وقتی ترک زبان باشی نباید زیاد مشکلی ایجاد کنه..خصوصا که ادم خوب و بد همه جا پیدا میشه، حرف غیر منطقی هست که بگیم فلان شهر مردم ناسازگاری داره(هیچ جا به اندازه مشهد پشت سرش حرف نمیزنن ولی وقتی چند سال اینجا زندگی کنی میبینی مردم مشهد هم انسان های خوب و بدی هستن با دو چشم و یک زبان و دو گوش:-") بعد مسافت از اردبیل تا تهران نسبت تبریز اردبیل واقعا خسته کننده هست.ولی اگر امکان رفت و امد با هواپیما داری( و مشکلی نداری که تمام رفت و امدت همیشه با هواپیما باشه خوب اونطوری قضیه فرق میکنه و ایران برتری های خودشو داره)..
خلاصه که خیلی هم به رتبه بندی ها دقت نکنی خصوصا تو بررسی داناهی مثل تبریز و ایران که هردو تیپ یک هستن..هردوشون استادای عالی دارن و شهر بزرگ هستن و..
وارد رشته که بشین میبینین بار رشته پزشکی تا حد زیادی رو خود دانشجو هست و نه استاد و دانشگاه...
به نظرم اگر برات مقدوره با دانشجوهای پزشکی دانشگاه تبریز(که خیلیاشون احتمالا موقع انتخاب رشته تو دوراهی تبریز ایران بودن صحبت کنید)

zar@

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق اردبیلی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
شهیدبهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
با این که میگن تو رتبه بندی ایران از مشهد و تبریز بالاتره ولی من ندیدم کسیو که مثلا شهرشو که تبریز یا مشهد باشه ول کنه پاشه بره ایرانو بزنه:-" خیلیا هستن که مشهد و تبریزو ول میکنن میرن تهران میزنن ولی خوب اون دانشگاه تهرانه و قضیش متفاوته قطعا:-"
قبلا هم گفتم تو پزشکی بعد مسافت تاثیر داره تو کیفیت درس خوندنتون خصوصا اگه امکانات خونه گرفتن نداشته باشید و بخواین برین خوابگاه، من اگه خودم بودم تبریزو میزدم به نظرم شهری مثل تبریز برای کسی که ترکی بلد نیست فاجعه هست ولی وقتی ترک زبان باشی نباید زیاد مشکلی ایجاد کنه..خصوصا که ادم خوب و بد همه جا پیدا میشه، حرف غیر منطقی هست که بگیم فلان شهر مردم ناسازگاری داره(هیچ جا به اندازه مشهد پشت سرش حرف نمیزنن ولی وقتی چند سال اینجا زندگی کنی میبینی مردم مشهد هم انسان های خوب و بدی هستن با دو چشم و یک زبان و دو گوش:-") بعد مسافت از اردبیل تا تهران نسبت تبریز اردبیل واقعا خسته کننده هست.ولی اگر امکان رفت و امد با هواپیما داری( و مشکلی نداری که تمام رفت و امدت همیشه با هواپیما باشه خوب اونطوری قضیه فرق میکنه و ایران برتری های خودشو داره)..
خلاصه که خیلی هم به رتبه بندی ها دقت نکنی خصوصا تو بررسی داناهی مثل تبریز و ایران که هردو تیپ یک هستن..هردوشون استادای عالی دارن و شهر بزرگ هستن و..
وارد رشته که بشین میبینین بار رشته پزشکی تا حد زیادی رو خود دانشجو هست و نه استاد و دانشگاه...
به نظرم اگر برات مقدوره با دانشجوهای پزشکی دانشگاه تبریز(که خیلیاشون احتمالا موقع انتخاب رشته تو دوراهی تبریز ایران بودن صحبت کنید)
ممنون از پاسخگویی تون.
اتفاقا دیروز با یکی از دوستان ک پزشکی تبریز میخونه صحبت کردم.ایشونم خیلی راضی بودن.
خب من احتمالا امکان خونه گرفتن نداشته باشم و برم خوابگاه.هواپیما هم جدا از هزینه اش من میترسم خب.گزینه های دیگه اتوبوس و قطار تهران تبریزه.از نظر زبان هم بله مسلما مشکلی پیش نمیاد و تبریز هم فامیل زیاد داریم.خودم دوست داشتم ک دیگه تو یه منطقه ترک زبان نباشم.الان نگرانی ام اینه ک احساسی تصمیم نگیرم و اگه واقعا می ارزه ایران بزنم.
اه.چه دوراهی مزخرفیه.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,424

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
ممنون از پاسخگویی تون.
اتفاقا دیروز با یکی از دوستان ک پزشکی تبریز میخونه صحبت کردم.ایشونم خیلی راضی بودن.
خب من احتمالا امکان خونه گرفتن نداشته باشم و برم خوابگاه.هواپیما هم جدا از هزینه اش من میترسم خب.گزینه های دیگه اتوبوس و قطار تهران تبریزه.از نظر زبان هم بله مسلما مشکلی پیش نمیاد و تبریز هم فامیل زیاد داریم.خودم دوست داشتم ک دیگه تو یه منطقه ترک زبان نباشم.الان نگرانی ام اینه ک احساسی تصمیم نگیرم و اگه واقعا می ارزه ایران بزنم.
اه.چه دوراهی مزخرفیه.
مشاهده پیوست 906

zar@

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق اردبیلی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
شهیدبهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
. رشته زیست شناسی سلولی مولکولی در حال حاضر در 5 گرایش بیوشیمی، زیست فناوری(بیوتکنولوژی)، ژنتیک، علوم سلولی ملکولی و میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارایه می شود که گرایش بیوشیمی آن در مقطع کارشناسی در حال حاضر درر دانشگاه های دولتی پذیرش دانشجو ندارد.
که البته الان ژنتیک و و علوم سلولی مولکولی یه رشته شدن و کلا به اسم زیست شناسی سلولی مولکولی تو دفترچه انتخاب رشته ازشون اسم برده میشه.ولی رشته های زیست فناوری و میکروبیولوژی با همین اسم توی دفترچه انتخاب رشته هستن.
درباره ژنتیک شما ۲۱ واحد پایه دارید و ۹۲ واحد اختصاصی که ۱۲ واحدش اختیاریه و در کل ۱۳۵ واحد باید پاس کنید.
تا جایی که در جریانم با دکتری وزارت بهداشت میتونید آزمایشگاه شخصی بزنید.اگه علاقه دارید باید تا آخرش برید چون توی ایران با لیسانس و فوق لیسانس این رشته،شغل مرتبط و با درآمد بالایی نیست.
برای اپلای هم جزو رشته های پرطرفدار علوم پایه ست و حتی میتونید بعدا تطبیق واحد بدید،آزمون بدید و توی دانشگاه موردنظرتون اگه شرایط رو داشته باشید رشته های علوم پزشکی مثل داروسازی،پزشکی و دندون پزشکی رو بخونید.
برای ادامه ی همین رشته هم خارج از کشور چند نفر هستن که میتونید بخونید تجربیاتشون رو
https://instagram.com/another_student_abroad?igshid=1hvu7kup2m8il

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
تعداد استاد تمام (Full Professor) میتونه معیاری مناسبی برای مقایسه سطح علمی باشه؟

چه قدر ممکنه تو دوران دانشجویی بتونیم درآمد داشته باشیم در حدی که آپارتمان اجاره کنیم؟

ای کسانی که منطقه 3 بوده اید و پزشکی دانشگاه های تیپ یک میخونین ، بگین با چه رتبه ای قبول شدین :|
صحیح :|

نسیـم

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
سابقه مدیریت فروم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرراز
سال فارغ التحصیلی
98
اگه یه نفر پزشکی تعهدی بزنه بعد اخر تابستون پشیمون بشه نره سال بعد محرومه ایا؟

zar@

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق اردبیلی
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
شهیدبهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام.من فقط میتونم جواب اولین سوالتو بدم چون پدرم هیئت علمیه.خیر به نظرم ملاک خوبی نیس.مخصوصا ک الان روند طی مسیر از دانشیاری تا استادتمام خیلی آسونتر از قبل شده.استاد پدر من ک سال ۸۴ بازنشسته شد و از استادتمام های الان بسیار باسوادتر بود بعد از ۳۰ سال هنوز دانشیار بود.
البته ببخشید که من جواب دادم.:Dدوستان دانشجو حتما اطلاعات بیشتری دارن.این چیزی بود که من میدونستم.

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
بچه ها یکی بیاد اینو جواب بده اضطراریه:))
اگر یه نفر بخواد پشت کنکور بمونهو دام‌شبانه مشهدو بزنه تا شانسشو از دست نده علاوه بر این که باید پول دو ترم دامو بده در حین خوندنش برای کنکورسال بعد،، ایا اگر سال بعد مثلا رشنه موردعلاقش قبول شد و بخواد از دام شبانه انصراف بده باید هزینه ای بابت انصرافش بده؟من قبلا شنیده بودم باید یه هزینه ای برابر کل تحصیلت تو رشته شبانه برای انصراف از اون رشته بدی ولی بعضیا میگن باید فقط پول دو ترمو بدی:/ یکی بیاد راهنمایی کنه لطفا:-"

اگه یه نفر پزشکی تعهدی بزنه بعد اخر تابستون پشیمون بشه نره سال بعد محرومه ایا؟
تعهدی روزانه به حساب میاد؟من فقط میدونم فقط درصورتی که رشته روزانه بری به مدت دو سال اگر هم کنکور بدی از انتخاب رشته های روزانه محروم‌ میشی:-"
برای رشته های شبانه و پردیس و دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد هیچ محرومیتی نیست:-"

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
بچه ها یکی بیاد اینو جواب بده اضطراریه:))
اگر یه نفر بخواد پشت کنکور بمونهو دام‌شبانه مشهدو بزنه تا شانسشو از دست نده علاوه بر این که باید پول دو ترم دامو بده در حین خوندنش برای کنکورسال بعد،، ایا اگر سال بعد مثلا رشنه موردعلاقش قبول شد و بخواد از دام شبانه انصراف بده باید هزینه ای بابت انصرافش بده؟من قبلا شنیده بودم باید یه هزینه ای برابر کل تحصیلت تو رشته شبانه برای انصراف از اون رشته بدی ولی بعضیا میگن باید فقط پول دو ترمو بدی:/ یکی بیاد راهنمایی کنه لطفا:-"

تعهدی روزانه به حساب میاد؟من فقط میدونم فقط درصورتی که رشته روزانه بری به مدت دو سال اگر هم کنکور بدی از انتخاب رشته های روزانه محروم‌ میشی:-"
برای رشته های شبانه و پردیس و دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد هیچ محرومیتی نیست:-"

بنظر من اگه رتبت ب پردیس میخوره پردیس بزن . نرو . ولی سال دیگه اگه کنکور خیلی خراب تر شد میتونی پیگیری کنی همون پردیس رو بری..

تعهدی باید سه برابر دوران تحصیل کار کنی .
اینا رو تو دفترچه بخون نوشته .
روزانه هست .

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
در مورد پزشکی کرمان هم توضیح بدین لطفا:-" مثلا خوابگاهش (هم پسرونه و هم دخترونه :|) و محل دانشگاه و خود شهر کرمان و ...

moonelin

مهتاب
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
سلام.
بین پزشکی دانشگاه ایران و دانشگاه تبریز کدومش به صلاحه؟ ساکن اردبیلم.خانواده مشکلی با تهران رفتن من ندارن.خودم خیلی تردید دارم.

اتفاقا دیشب با یکی از دوستان اردبیلی که پزشکی تبریز میخونه صحبت میکردم. اون راضی نبود از تبریز و مردم و فرهنگشون. چند سالیه اونجاست و هر سری صحبت میکنیم شاکیه :))
بعدشم بهترین اساتید و امکانات و انواع کلاس و کنگره و دوره و بیمارستان و ... توی تهران متمرکز شده. تبریز قویه ولی با شهر تهران فاصله زیاد داره. اصلا تو انتخاب دانشگاه ایران شک نکن. همین توی پایتخت بودن کلی مزیت داره. هم فرهنگ به مراتب پیشرفته‌تری داره هم فضای رشد بیشتری‌.
سلام . من تجربی نیستم بتونم در مورد دانشگاه ها صحبت کنم ، ولی تهرانی‌ای هستم که دارم تو تبریز درس میخونم . در مورد امکانات شهری و فرهنگ مردم ، اصلا به تهران اومدن شک نکنید . تبریزی‌ها با غریبه به سختی ارتباط میگیرن ؛ حتی به ترک بودنتون هم اطمینان نکنین چون نوع صحبت شهرای مختلف با هم فرق داره و یحتمل در مورد نحوه‌ی ادای ضمیر متصل به فعل‌ها مورد تمسخر قرار خواهید گرفت . همینطور به لحاظ پیگیری فعالیت ها و تفریح‌های مورد علاقه‌تون تو تبریز به شدت در مضیقه خواهید بود . البته هزینه‌ی زندگی تو تهران به مراتب بالاتره که تجربه‌ی دو ساله‌ی من میگه حقیقتا ارزششو داره .

آخرین ویرایش:

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
بنظر من اگه رتبت ب پردیس میخوره پردیس بزن . نرو . ولی سال دیگه اگه کنکور خیلی خراب تر شد میتونی پیگیری کنی همون پردیس رو بری..

تعهدی باید سه برابر دوران تحصیل کار کنی .
اینا رو تو دفترچه بخون نوشته .
روزانه هست .
مهرناز خودم‌نیستم این مورد((:
دوستم امسال دام شبانه میخوره رتبش و پردیش مشهد هپم نمیاره حتی دارو بعد ازاد مشهد هم نمیاره پزشکی :/
میخواد سال دیگه هم کنکور بده ولی میگه امسال دامو بزارم که اگه نیاوردم شال دیگه اینو داشته باشم -__-
خلاصه میگه من اگه سال دیگه بیارم پزشکی و بخوام از این رشته انصراف بدم باید یه پول دیگه ام بابت انصرافم بدم یا فقط یه هزینه ای برای همون دو ترم شبونه که در طول ترم پرداخت کردم؟گویا بعصیا میگن اگر بخوای از پردیس و شبانه انصراف بدی باید هزینه زیادی (هزینه کل تحصیل تو اون رشترو)پرداخت کنی:-?

سلام دام شبانه مشهد امسال برای بچه های شبانه مرخصی نمیده .دام شبانه از ترم بهمن شروع میشه چرا ۲ ترم مرخصی بگیره
مرخصی نمیده؟:-" عجب اوضاعیه..
من فک کردم دام هم‌ مثل رشته های فنی و پایه هست چون دوستم شبانه فیزیک‌ میخونه دو سال پیش ورودی مهر بود:-"

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

shima.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
95
مهرناز خودم‌نیستم این مورد((:
دوستم امسال دام شبانه میخوره رتبش و پردیش مشهد هپم نمیاره حتی دارو بعد ازاد مشهد هم نمیاره پزشکی :/
میخواد سال دیگه هم کنکور بده ولی میگه امسال دامو بزارم که اگه نیاوردم شال دیگه اینو داشته باشم -__-
خلاصه میگه من اگه سال دیگه بیارم پزشکی و بخوام از این رشته انصراف بدم باید یه پول دیگه ام بابت انصرافم بدم یا فقط یه هزینه ای برای همون دو ترم شبونه که در طول ترم پرداخت کردم؟گویا بعصیا میگن اگر بخوای از پردیس و شبانه انصراف بدی باید هزینه زیادی (هزینه کل تحصیل تو اون رشترو)پرداخت کنی:-?
از پردیس اگه انصراف بدی یا انتقالی بگیری باید کل هزینه‌ش رو بدی، ولی شبانه فقط هزینه همون چندترمی که بودی.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
از پردیس اگه انصراف بدی یا انتقالی بگیری باید کل هزینه‌ش رو بدی، ولی شبانه فقط هزینه همون چندترمی که بودی.

این در صورتیه ک بره ثبت نام کنه برا پردیس.. چون همون ترم اول ی سری سفته میگیرن و تععد محضری میدن.. در اونصورت باید خسارت بده .
اگرم بخواد انتقالی یا مهمان شما طبق دفترچه دانشگاه مبدا حق اینو داره حداکثر تا 50 درصد شهریه باقیمانده رو بگیره .

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
نه از پردیس اگ انصراف بدین کل هزینه تحصیلتون نمیشه
کل هزینه ثابت ترم های باقی مونده میشه
چون پردیس ی شهریه ثابت داره ی شهریه متغیر ک مجموع این دو شهریه کل ترمتون میشه. شهریه ثابتا از 2 تومن هست تا 3.5 اینا
مثلا اگ شما اگ نرفتین وهزینه ثابت هرترم 3تومن باشه باید 14تا 3 تومنتقریبا 42تومن خسارت بدین
اما مثلا اگ ترم 4 باشین و انصراف بدین و ده ترم باقی مونده باشی حدودا 30تومن خسارت میدین

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
ن
این در صورتیه ک بره ثبت نام کنه برا پردیس.. چون همون ترم اول ی سری سفته میگیرن و تععد محضری میدن.. در اونصورت باید خسارت بده .
اگرم بخواد انتقالی یا مهمان شما طبق دفترچه دانشگاه مبدا حق اینو داره حداکثر تا 50 درصد شهریه باقیمانده رو بگیره .
نه اقا این دوستم‌ گویا مطمئنه رتبش به پردیس دارو مشهد حتی نمیخوره یعنی از پردیس دارو مشهد هزار تا بیشتر شده رتبش و اصلا ممکن‌ نیست بیاره..فقط مشکلش همین شبانه هست که اگر انصراف بده باید کل هزینه ۵ سال بعدیشم بده یا همون دو ترم‌ اوکیه؟..من به خودم که باشه میگم ارزش نداره اصلا و بهتره اگه میخواد پشت بمونه بی خیال هزینه دادن شبانه حتی برا دوترم بشه خودش اصرار داره بره که از دست نداده باشه..

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی
تعداد استاد تمام (Full Professor) میتونه معیاری مناسبی برای مقایسه سطح علمی باشه؟

چه قدر ممکنه تو دوران دانشجویی بتونیم درآمد داشته باشیم در حدی که آپارتمان اجاره کنیم؟
الان واقعا پروسه ی تبدیل شدن از استادیار به استادتمام راحتتر شده حتی الان خیلی این موضوع وابسته به مسائل عقیدتی شده.یعنی استادیارایی دیگه دارن جذب دانشگاه میشن ک به شدت بسیجی طورن:- " و اون صرفا بعد علمی ک تو گذشته انقدر مهم بود داره هی کمتر میشه

خب بستگی داره چیکار کنی!تو همون ترم اول پزشکی خیلی از روزا تا 6 غروب دانشگاهی و واقعا نمیشه تو رشته پزشکی کاری انجام بدی ک به حضور فیزیکیت تو محل کار احتیاج باشه
باید یکم خلاق باشی و دنبال کارای غیر حضوری بگردی ک اونم واقعا انقدر نمیشه به نظرم فعلا دراورد ک بتونی ی چیزی حدود ماهی 800 900 کرایه بدی
و مگر ابنکه دو سه نفری بگیرین

shima.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
95
نه از پردیس اگ انصراف بدین کل هزینه تحصیلتون نمیشه
کل هزینه ثابت ترم های باقی مونده میشه
چون پردیس ی شهریه ثابت داره ی شهریه متغیر ک مجموع این دو شهریه کل ترمتون میشه. شهریه ثابتا از 2 تومن هست تا 3.5 اینا
مثلا اگ شما اگ نرفتین وهزینه ثابت هرترم 3تومن باشه باید 14تا 3 تومنتقریبا 42تومن خسارت بدین
اما مثلا اگ ترم 4 باشین و انصراف بدین و ده ترم باقی مونده باشی حدودا 30تومن خسارت میدین
ببین یکی از دوستان دوسال پیش انتقالی گرفته بود و گفت بیست تومن به آموزش کل داده که برای شهریه ثابته‌‌. (ترم۳ بود و شهریه ثابتش دو تومن بود‌. یعنی دقیقا همین که میگی.)
ولی غیر از اون، صد تومن هم خود دانشکده دندون ازش گرفت. یعنی این‌طور که خودش می‌گفت تقریباً کل هزینه تحصیلش رو داده بود. :-‌؟

بالا