• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - ریاضی فیزیک

به نقل از Iman.Rage :
برای طراحی قطعات چه تو مهندسی پزشکی چه تو سایر کیس ها به نظرتون برق رشته خوبیه؟ارتباطات برق با نانو تکنولوژی هم توضیح بدین مرسی
طراحی قطعه چی؟!

ArtmisSoR

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‎امین
شهر
Isf
دانشگاه
پلی‌پیکنیک
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

سلام:D

بحث CS و نرم خیلی جالب بود. این نقل‌قول رو از ویکی‌پدیا میارم؛
آموزش علوم رایانه در ایران[ویرایش]
در بسیاری از کشورهای پیشرو در زمینهٔ علوم کامپیوتر، مثل ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی، رشتهٔ علوم کامپیوتر رشتهٔ اصلی در زمینهٔ علوم و مهندسی کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی است. در کنار این رشته، رشته‌هایی مانند مهندسی کامپیوتر — که بسیار مرتبط با مهندسی برق است — و سیستم‌های اطلاعاتی برای علاقه‌مندان وجود دارد.

در این کشورها، معمولاً مهندسی نرم‌افزار زمینه‌ای در علوم کامپیوتر است؛ حال آن‌که مهندسی کامپیوتر، که راجع به‌سخت‌افزار و معماری کامپیوتر است به‌صورت مستقل و معمولاً در دانشکده‌هایی در کنار مهندسی برق ارائه می‌شوند.

اما در ایران، رشتهٔ اصلی کامپیوتر، رشتهٔ مهندسی کامپیوتر است که شامل رشته‌های مهندسی نرم‌افزار، مهندسی سخت‌افزار و فناوری اطلاعات است. در کنار آن علوم کامپیوتر که متأسفانه آشنایی کمی با آن وجود دارد، بیشتر روی مسائل نظری متمرکز است و در واقع چیزی شبیه علوم کامپیوتر نظری در کشورهایی نظیر ایالات متحده است.

درکنار این٬ ما مردم علاقه داریم افراد یا دکتر باشن یا مهندس٬ میشه گفت نباید به حرف مردم اهمیت داد ولی بلاخره بی‌اهمیت هم نیست... مخالفت‌هایی با منِ نوعی که از دور CS رو ایده‌آل‌تر می‌بینم واسه خودم٬ وجود داره. سوالی که مطرح‌ه اینه که آیا CSی که توی ایران یا دقیق‌تر بگیم٬ توی سه دانشگاه برتر ایران تدریس می‌شه٬ همون اصلیت رشته رو داری یا صرفاً ارائه می‌شه؟ واسه اپلای کردن CS یک دانشگاه خوب٬ همون قدر ارزش داره که نرم افزار همون دانشگاه؟
یا توی مسیر دیگه٬ آیا در مقطع ارشد دانشجوهای این دو رشته ادغام می‌شن و تفاوتی باقی نمی‌مونه؟

و اگه ممکنه به تاپیک انتخاب رشته ۹۴ هم لینک بدید-پیدا نکردم. : )

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

مکاترونیک چیه؟ :O شریف (پردیس خودگردان) و دانشگاه شاهرود داره.

seyyed-morteza

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی یک تهران
شهر
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

سلام دوستان

بحث راجع به انتخاب رشت خیلی جذاب و جالبه. اما مشکل عمده ما سمپادیا اینه که چون معمولا محدودیت رتبه نداریم میریم تو جو قالب جامعه و به زندگی خودمون و علایقمون کاری نداریم.

با جمعی از فارغ التحصیلان علامه حلی از حدود 4 سال پیش تصمیم گرفتیم بریم سراغ حل این مشکل که بتونیم یه همایش بدرد بخور برای سمپادیا برگذارکنیم

خدا رو شکر تا حالا هم خوب بوده و تقریبا 80-90 درصد مخاطبامون علامه حلی و فرزانگان بودن

البته امسال هم قصد برگزاری داریم.
اطلاعات بیشتر و ثبت نامش تو سایتمونه
kankaash.net

ما سعی کردیم یه دانشجوی موفق تو هر رشته پیدا کنیم.اگه دقت کنید تو کلیپ ها و سخنرانانمون یا سخنران ها علامه حلی ای هستن یا انقدر موفق هستند که بشه گفت یه سمپادی بتونه سوال هاش رو از اون بپرسه

نکته دیگری که معمولا هست اینه که سمپادیا نکات خیلی ریز و دقیقی رو می پرسن که معمولا کسی بلد نیست جوابشو.
ما گشتیم و کسایی رو پیدا کردیم که واقعا جایی قرار دارن که توانایی راهنمایی یه سمپادی رو داشته باشن

مثلا رشته بیو تکنولوژی فک نکنم هیچ جا ارائه بشه ولی پارسال ما یه آدم شاخ و اینکاره رو آوردیم(من دقیق نمی دونم ولی فک کنم بیوتکنولوژی کلا سالی ده بیست نفر آدم میگیذه که کلی ها هم از المپیاد استفاده میکنن و میرن و بیرون تو جامعه یه چیز دست نیافتنی محسوب میشه)

دوسال پیش تو شریف برگزار کردیم.به مشکلاتی خوردیم و الان دوساله که تو دانشگاه تهران برگزار میکنیم.

نمیگم همایش ایده آلیه ولی فکر میکنم برای یه علامه حلی بهترین حالت باشه. چون تمامی طرح قضیه با مشورت فارغ التحصیلان علامه حلی و مشاوران علامه حلی و دانش آموختگان دانشگاه های شریف و تهران و علوم پزشکی چیده شده.

البته به نظرم برای انتخاب همایش ما به گفته های من بسنده نکنید.هم از سال بالاییی ها تون که یحتمل خیلی هاشون (اگه تهرانی باشن البته) پارسال و پیارسال بودن بپرسید. هم سایت رو ببینید(kankaash.net)و فیلم ها رو تماشا کنید تا فضا دستتون بیاد

ببخشید سرتون رو درد آوردم

.mary.

مریم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‌امین۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

راجع به هوافضا توضیح میدین؟
یه گزارش از دانشگاه امیرکبیر خوندم که اینی که میگن ارشد به بعد ممنوع الخروج میشن درست نیست و بستگی به شغل داره.راست ـه آیا؟
راجع به این که شغل ـاش تو چه مایه ـیه این ـا.
باتشکر. :D

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

جدا یکی بیاد برای من بیوتکنولوژی توضیح بده

بعد کل دکتری پیوسته بیوتکنولوژی چند سال طول میکشه ؟؟
مدت تحصیلش مث دکتری عادی هست؟/

dortaj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱ تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
خوارزمی کار بودم من !
دانشگاه
مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پا
رشته دانشگاه
دکتری پیوسته فیزیک

یه مشکلی که متاسفانه اکثر سمپادیا باهاش رویه‌رو هستن: نخوندن کامل دفترچه رشته هاست
آدم رتبش یک هم شده باید همشو بخونه
خیلی جا ها که برای سمپادی ها ساخته شده با آدمای دیگه پر می‌شه
یه سری ازین رشته ها دکتری های پیوسته است که مستقیم بدون کنکور دکتری و ارشد از همین بعد کنکور شمارو دانشجوی دکتری می‌کنه
که مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان ، فیزیک و دانشگاه تهران بیوتکنولوژیش رو داره
یه مدت هم باهنر کرمان ریاضیش رو داشت که توصیه نمیشد !

حرف آخرم هم یه تجربه شخصیه !
اگر صد بار دیگه کنکور بدم و با هر رتبه ای بعد از برق شریف قطعا دکتری پیوسته فیزیک زنجان رو میزنم با اینکه خیلی رشته های شریف قبول بودم و تهرانی هم هستم !

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

به نقل از مریم :
راجع به هوافضا توضیح میدین؟
یه گزارش از دانشگاه امیرکبیر خوندم که اینی که میگن ارشد به بعد ممنوع الخروج میشن درست نیست و بستگی به شغل داره.راست ـه آیا؟
راجع به این که شغل ـاش تو چه مایه ـیه این ـا.
باتشکر. :D
ببین یکی از دوستام که برق شریف میخونه و من با راهنمایی های اون انتخاب رشته کردم میگف که حتی پسرام از این رشته راضی نیستن آخه تو ایران خیلی محدودیت دارن و اجازه 100% واسه انجام پروژه ها بهشون داده نمیشه

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

به نقل از Ali.N :
توی دانشگاه های تاپ اصن مگه میشه از رشته پایین تر به رشته بالاتر تغییر رشته داد؟؟؟؟؟؟؟ :-? :-?
آره میشه الان یکی از هم رشته ایام دو ترم معدلشو بالا نگه داشت بالای 18 الان تغییر رشته داده به یه رشته ی بالاتر از مهندسی شیمی

dortaj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱ تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
خوارزمی کار بودم من !
دانشگاه
رشته دانشگاه
دکتری پیوسته فیزیک

به نقل از belata Core :
تودانشگاهای مختلف متفاوته شرایط ولی حدودا 3-4ترم اول بایدبالای 17شی..که خیلی سخته تقریبا.تودانشگاه ما3ترم از4ترم اول بایدبالای17شی.ولی خب من خیلیارو دیدم که ازهوافضا یا صنایع یا برق حتی اومدن عمران یا اینکه اصن دورشته ای فیزیک و عمران خوندن تو دانشکده ما..نشدنی نیست.تلاش زیادی لازم داره
احتمالا یه فیزیکی بهشون گفته مکانیک
منظورش مکانیک کلاسیک بوده
شما اگه گلداشتاین رو بخونید می بینید که کوانتوم دیگه هیچ چیز نداره

lapUta

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان قزوین

یکم از ریاضیّات و کاربردها می‌گید؟
می‌شه بیش‌تر از فضای رشته بگید تا بازارکار؟ اگه بخواید تشبیه کنید؛ بیش‌تر شبیه کدوم از مبحث‌های دبیرستانه؟ و این‌که چرا رشته‌های علوم‌پایه، نسبت به رشته‌های مهندسی محبوبیّت کم‌تری دارن؟ یا کسایی می‌رن توشون که بسیاربسیار خفن هستن، یا کسایی می‌رن که خیلی خفن نیستن ؟ [صرفا طبق شنیده‌ها مقایسه کردم].

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

درمورد ریاضیات و کاربردها؛
تقریباً همه‌ی فیلدهای ریاضیات رو سرک می‌کشیم بهش ما. :ی اگه به طور دقیق برنامه‌ی پیشنهادی انتخاب‌واحد توی دانشکده‌ی ما رو می‌خواید بگید که نشون‌تون بدم. ولی به طور کلی، تا حد زیادی‌ش دروس انتزاعی‌تری ه مثل مبانی جبر و نظریه مجموعه‌ها و ترکیبیات و غیره. البته ریاضیات آنالیزی [مشتق و انتگرال و مشابهات‌شون :ی] هم تا حد زیادی هستن؛ درس‌هایی مثل ریاضی۱، ریاضی۲، ریاضی۳، معادل‍ات دیفرانسیل، مشتقات جزیی، مبانی آنالیز ریاضی، مبانی آنالیز عددی و ... . ولی خب، کسی که به درس‌هایی شبیه گسسته و هندسه‌تحلیلی و جبرواحتمال دبیرستان عل‍اقه داشته‌باشه، تا حد زیادی می‌تونه برسه به عل‍اقه‌هاش. :ی
درمورد بازارکار، تا جایی که من متوجه شده‌م، جز پژوهش و تحقیق، تنها کاری که می‌شه با ریاضیات کرد تدریس و کارهای مشابه تدریس [مثل نوشتن کتاب‌های کمک‌آموزشی و حل‌المسائل و غیره] ست.
چیزِ بیشتری اگه می‌خواید بدونید بگید تا بگم :ی

توی دانشکده‌ی ما هر دو مدل آدمی که ذکر کردی پیدا می‌شه؛ آدم‌هایی که چون چیز دیگه‌ای قبول نمی‌شدن ریاضیات می‌خونن و آدم‌هایی که عشق به ریاضیات کورشون کرده. :ی تا حد خوبی البته اکثریت عل‍اقه داشته‌ن که اومده‌ن. شخصاً به خاطر دوست داشتنِ درس‌های غیرآنالیزی اومدم مثل‍اً. ولی این که چرا محبوب نیستن به اندازه‌ی مهندسی‌ها؛ خب هم عنوانِ «مهندس»بودن خیلی دهن‌پرکن‌تر ه، هم ادامه‌ی تحصیل توشون خیلی کار سنگینی نیست به اندازه‌ی علوم‌پایه، هم کار پیداکردن براشون ساده‌تر ه. درحالی‌که درس‌های ریاضی اکثراً تا حد خوبی سنگین ن و نمی‌شه همین‌طوری روهوا گذروندشون.

آنتیگونه مذکر

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت

کسی راجع به اپلای و آینده شغلی رشته فیزیک اطلاعاتی داره؟
ترجیحا صحبت ها با فرض دانشجوی خوب بودن تو شریف باشه :-"

dortaj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱ تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
خوارزمی کار بودم من !
دانشگاه
رشته دانشگاه
دکتری پیوسته فیزیک

من دوباره میگم
تحصیلات تکمیلی زنجان بهتره
اپلای تو رشته های مختلف یکسانه و هیچ فرثی نداره (جز رشته های انسانی)
تفاوت توی دانشگاه ها هم نیست (مگر برق شریف)
شما فکر کردین یه استاد تو امریکا یا آلمان فرق شریف و ... رو میدونه
تفاوت رو معدل + رزومه ایجاد میکنه
وقتی میرید شریف معدلتون ۱۶ باشه سخت تر از دانشگاه ازادی معدل ۱۷ اپلای میکنید
اما وقتی میاید تحصیلات تکمیلی توی ۴ سال کارشناسی جای ۱۴۰ واحد ۲۰۰ واحد پاس کردین و موقع اپلای استاده به خودش میگه این حتما خفن تره ! (شاید هم نباشین ولی استاده که نمیدونه !)
دلیلش هم اینه تو زنجان جای ترم هر فصل واحد پاس میکنید و سالی ۳ فصل درسه !
تازه وقتی دم پر ارشد دکترا ها میشید میتونین مقاله بدین که تو کارشناسی کار خفنی محسوب میشه

math.messi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
مدال المپیاد
مرحله ی اول المپیاد ریاضی 92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق

برق تهران نرم افزار تهران it شریف

شما باشین کدوم رو انتخاب میکنین؟ با ذکر دلیل :D
یکی اگه برنامه نویسی بلد نباشه میتونه تو دانشگاه خودشو به بقیه برسونه؟
با نرم افزار یا it آدم چیکاره میشه دقیقا؟
برق یا این دوتا؟ کدوم بازار کار و اینده بهتری داره؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

ُّIT شریف
دانشکده برق کامپیوتر تهران اشک ملت رو درمیارن! تو دانشگاه شریف شبکه اجتماعی بهتری شکل میگیره.
برنامه نویسی صفر هم باشید میتونید برسونید.
با نرم و آی تی شما میزنید تو خط کارهای کامپیوتری دیگه. هرچیز مرتبط با کامپیوتر. عناوین شغلی زیاد داره
حوزه نرم افزار و آی تی در کل بازار بهتری نسبت به برق داره

math.messi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از میم ح میم دال :
ُّIT شریف
دانشکده برق کامپیوتر تهران اشک ملت رو درمیارن! تو دانشگاه شریف شبکه اجتماعی بهتری شکل میگیره.
برنامه نویسی صفر هم باشید میتونید برسونید.
با نرم و آی تی شما میزنید تو خط کارهای کامپیوتری دیگه. هرچیز مرتبط با کامپیوتر. عناوین شغلی زیاد داره
حوزه نرم افزار و آی تی در کل بازار بهتری نسبت به برق داره

چرا اشک ملت رو در میارن؟
خب تو نرم افزار یا آی تی حتما باید خیلی شاخ باشیم تا به جایی برسیم! اینجور که من شنیدم برق کاریابیش بهتره. البته کامپیوتر آدم میتونه به پول زیادی برسه ولی یکم ریسکیه احساس میکنم!

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

سخت میگیرن به شدت. به نظر من که نمیارزه زیر بار اون همه سخت گرفتن بری. آدم باید از دوران تحصیلش لذت هم ببره.

وقتی از درآمد و بازار کار صحبت میشه منظور کارکردن به عنوان یک مهندس در یک شرکت و یا کاری در اون سطحه. در این حالت اوضاع کامپیوتری ها فعلا بهتر از بقیه‌ست. دوران اوج برق ده سال پیش بود.

اما کسی اهل کارآفرینی باشه و خودش شرکت و استارت‌آپ بزنه و پروژه و کارهای درست حسابی انجام بده دیگه قابل مقایسه نیست. یک آدم خلاق و فعال و ریسک پذیر میتونه در حوزه خودش میلیاردر هم بشه. خیلی ربطی به رشته نداره.

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

سخت میگیرن به شدت. به نظر من که نمیارزه زیر بار اون همه سخت گرفتن بری. آدم باید از دوران تحصیلش لذت هم ببره.
تهران سخت ميگيره؟؟؟ من كه شنيدم شريف خيلي ناجوره و همش بايد درس خوند! اينجور نيس؟

+ اينو قبلا از چند نفر پرسيدم توي پ.خ اينجا هم بپرسم: برق يا نرم افزار يا نفت شريف يا دكترا پيوسته بيوتك دانشگاه تهران؟

math.messi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق

وقتی از درآمد و بازار کار صحبت میشه منظور کارکردن به عنوان یک مهندس در یک شرکت و یا کاری در اون سطحه. در این حالت اوضاع کامپیوتری ها فعلا بهتر از بقیه‌ست. دوران اوج برق ده سال پیش بود.

اما کسی اهل کارآفرینی باشه و خودش شرکت و استارت‌آپ بزنه و پروژه و کارهای درست حسابی انجام بده دیگه قابل مقایسه نیست. یک آدم خلاق و فعال و ریسک پذیر میتونه در حوزه خودش میلیاردر هم بشه. خیلی ربطی به رشته نداره.

سخت گیری شریف بشتر نیست؟ من خواهرم تهرن برق میخونه و اون هم میگه شریف سخته زیر بار سختیش نرو!
من فک میکردم کار شرکتی برق بیشتر باشه! کاری که مهندس نرم افزار یا آی تی انجام میده دقیقا چیه؟

بالا