• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات درسی (درس فیزیک )

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی
این تاپیک ها انتهای هر کنکور به سال بعد منتقل میشه و در دسترس کنکوری ها قرار میگیره

لطفا قبل از طرح سوال ، پایه و مبحث مورد نظر را به صورت بولد ذکر کنید

مثال : شیمی پیش ، الکتروشیمی

افخم نیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید سلطانی 3 (1 سابق)
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : سوالات درسی (درس فیزیک )

سلام.. از دوستان خوبم میخوام راهنماییم کنند ممنون
فیزیک پایه, گرما
یک کیلوگرم یخ منفی ده درجه رو در پنج کیلوگرم آب 20درجه میندازیم پس از برقراری تعادل حرارتی چه خواهیم داشت؟cیخ 2100j/kg.c
cاب 4200j/kg.c و Lf 336j/g
6kg-1 یخ صفر درجه 6kg-2آب 2.5درجه 6kg-3آب 3.75درجه

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از افخم نیا :
سلام.. از دوستان خوبم میخوام راهنماییم کنند ممنون
فیزیک پایه, گرما
یک کیلوگرم یخ منفی ده درجه رو در پنج کیلوگرم آب 20درجه میندازیم پس از برقراری تعادل حرارتی چه خواهیم داشت؟cیخ 2100j/kg.c
cاب 4200j/kg.c و Lf 336j/g
6kg-1 یخ صفر درجه 6kg-2آب 2.5درجه 6kg-3آب 3.75درجه
یخ رو به دمای صفر برسون Q1
یخ صفر درجه رو ذوب کن Q2
====
آب بیست درجه رو به آب صفر تبدیل کن Q3
====
الان شما شش کیلوگرم آب صفر داری و مقدار انرژی ای که برات مونده اینه :
کیو سه منهای ( کیو یک به اضافه ی کیو دو )
علتشم واضحه . آب بیست درجه که صفر درجه میشه ، سرد شده و یعنی گرماش رو میده به سیستم . یخ هم گرما میگیره تا برسه به آب صفر
حالا اگر مجموع اون گرماها مثبت شد ، یعنی یه ذره گرما باقی مونده و باید مصرف بشه ، که خب کل اون شیش کیلو گرم رو گرم میکنه
اگر هم اون انرژی ها منفی شد یعنی انرژی کم اومده . پس گرما از اون شیش کیلو آب صفر درجه گرفته میشه و مقداریش منجمد میشه

poorya-chem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کهنوج
دانشگاه
علوم پزشکی رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

فیزیک 2 ، فصل اول ، فیزیک و اندازه گیری و بردار ها

زاویه ی بین دو بردار هم اندازه ی aو b برابر 150 درجه است . اگر a+b+c=0 ، زاویه بین دو بردار b و c کدام است ؟
1) 105 2 )30 3)60 4)75
آیا این درسته که بگیم زاویه بین دو بردار a و b . نقطه ی شروع دو بردار هست که به هم اتصال دارند ؟( مثل حالت متوازی الاضلاع )
اگر درسته برای حالتی که b+a=c در نظر بگیریم و تشکیل مثلث بدهند فکر کنم 75 هم درست بشه ولی جواب گفته 105 درجه .

لطفاً یکی از دوستان بیاد جواب تشریحی قابل درکی رو برای این سوال بذاره با تشکر فراوان .

افخم نیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

75درسته همون تشکیل مثلث میدن چو ن زاویه دو برداریعنی از مبدا شون بهم وصلن :D

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

SCX_3200_20150801_10420107.jpg

[size=10pt]زاویه بین دوبردار وقتی محاسبه میشه که ابتدای هردو بردار منطبق به هم بشن ، اون موقع زاویه بینشون رو با نقاله اندازه می گیریم : ) ولی اگه ابتدای یه بردار ، روی انتهای بردار ِ دیگه یی بود، شما اجازه ندارید زاویه ی بین اون دو پاره خط یا نیم خط یا هرچی رو با نقاله اندازه بگیرید و به عنوان زاویه ی بین دوبردار معرفی کنید . اول باید یکی از بردارها رو طوری انتقال بدید که ابتدای دو بردار به هم منطبق بشن .
توی شکل اول ، دو بردار هم اندازه که زاویه ی بینشون 150 درجه ست رو کشیدم .
توی شکل دوّم ، بُردار a رو طوری انتقال دادم که انتهاش روی ابتدای بردار b بیفته . دقّت کنید که در این حالت هم زاویه بین a و b 150 درجه ست ، این انتقال رو انجام دادم که امکان ِ استفاده از روش جمع بردارها به شیوه ی مثلثی رو داشته باشیم . خُب ، حالا c رو طوری رسم می کنیم که جمع سه بردار صفر بشه . با توجه به متساوی الساقین بودن مثلث ، زاویه های 1 و 2 با هم برابر و هرکدوم 75 درجه هستن .
امّا زاویه ی بین a و c ، 75 درجه نیست ! گفتم که برای محاسبه زاویه بینشون ، باید ابتداهاشون روی هم باشن . حالا توی شکل آخر ، c رو از ابتداش روی a انداختم . می بینید که زایه ی بینشون 105 درجه ست نه 75 : )

----------
راستش خودم یکم شک داشتم ، با تشکر از دوستم که درستی ِ راه حلمُ تایید کرد :D [/size]

افخم نیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

این فکر کنم راه حل کوتاه تری باشه جمع دو بردار در واقع هم اندازه بردار سومه ولی در جهت عکسش تا مجموع سه برادار صفر بشه :D
cycwbap9qavasxb83zyl.jpg

Nazanin.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۲
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

برای فیزیک سال دوم لازم متن کتاب هم خونده بشه.؟؟؟

Mohsen S

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گیلان

آیا برآیند دو نیرو که باهم زاویه بیش از 90 میسازند همواره بر یکی از نیرو ها (نیروی کوچکتر) عمود هست ؟؟

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق

به نقل از Mohsen S :
آیا برآیند دو نیرو که باهم زاویه بیش از 90 میسازند همواره بر یکی از نیرو ها (نیروی کوچکتر) عمود هست ؟؟
فکر نمی کنم اینطوری باشه .
رو چه حسابی اینُ میگید ؟
حرف شما یعنی اینکه اگه یه متوازی الاضلاع داشته باشیم ، یک قطر متوازی الاضلاع حتماً به ضلع کوچیکش عموده ، که فکر نمی کنم همچین چیزی درست باشه .

amirali.a

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Mohsen S :

نه ، این در حالتی درسته که اگه نیروی بزرگتر و تجزیه کنی یکی از بردارای بدست آمده از تجزیه ی نیروی بزرگتر با نیروی کوچکتر هم اندازه و خلاف جهت اون باشه

poorya-chem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کهنوج
دانشگاه
علوم پزشکی رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

فیزیک 3

فصل مغناطیس

ذره ای با بار الکتریکی q کولن با سرعت v عمود بر میدان مغناطیسی B در حرکت است . اگر یک مرتبه جهت میدان مغناطیسی به اندازه ی 90 درجه تغییر کند . نیروی وارد از میدان بر بار به چه میزان تغییر می کند ؟ سراسری تجربی 77
جواب مثل اینکه هم گزینه 1 هست و هم گزینه 3!! من می خواستم بدونم باچه استدلالی گزینه 1 هم جواب هست ؟

1) صفر
2) 0.5qvB
3) qvB
4) 2qvB

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

به نقل از Poorya - 4 :
فیزیک 3

فصل مغناطیس

ذره ای با بار الکتریکی q کولن با سرعت v عمود بر میدان مغناطیسی B در حرکت است . اگر یک مرتبه جهت میدان مغناطیسی به اندازه ی 90 درجه تغییر کند . نیروی وارد از میدان بر بار به چه میزان تغییر می کند ؟ سراسری تجربی 77
جواب مثل اینکه هم گزینه 1 هست و هم گزینه 3!! من می خواستم بدونم باچه استدلالی گزینه 1 هم جواب هست ؟

1) صفر
2) 0.5qvB
3) qvB
4) 2qvB
ببین بستگی داره 90 درجه چطوری تغییر کنه(تو 3بعد) اگه جوری تغییر کنه که راستای حرکت بار با میدان موازی باشه سینوس صفر میشه و به اندازه ی qvb تغییر میکنه ولی اگه موازی نشن اندازش تغییر نمیکنه

poorya-chem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کهنوج
دانشگاه
علوم پزشکی رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

ببینید ، من تا اونجایی که می گید « اگر موازی نشن اندازش تغییر نمیکنه » کاملاً متوجه می شم اما دلیل این قسمت آخر رو نمی فهمم ، من پیش خودم استدلالم اینه که یا در راستای سرعت ذره و هم جهت قرار می گیره یا باز در راستای سرعت ذره اما خلاف جهت حرکت قرار می گیره

درستش چیست ؟

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

به نقل از Poorya - 4 :
ببینید ، من تا اونجایی که می گید « اگر موازی نشن اندازش تغییر نمیکنه » کاملاً متوجه می شم اما دلیل این قسمت آخر رو نمی فهمم ، من پیش خودم استدلالم اینه که یا در راستای سرعت ذره و هم جهت قرار می گیره یا باز در راستای سرعت ذره اما خلاف جهت حرکت قرار می گیره

درستش چیست ؟
ببینین 90 درجه تو سه بعد واسه تغییر حالتای زیادی داره 2تاشون اوناس که گفتید که در هر 2 حالت چون سینوس زاویه ی بین راستای حرکت و میدان(سینوس 0 یا 180)صفره نیرو تو حالت دوم صفره(طبق رابطه ی F=qvb sin a ) پس مقدار تغییر برابرqvb هست(چون از مقدار qvb به صفر رسیده پس به اندازه ی qvb تغییر کرده)
در حالت دوم مثلا فرض کنین میدان رو به بالا جهت حرکت بار هم درون سو باشه حالا با تغییر 90 درجه ایه میدان به سمت راست(مثلا) بازم راستای حرکت بار و میدان برهم عمودن و اندازه نیرو همون qvb میشه پس تغییرات برابر صفره

minaz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
FASA
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد نانو دوره ششم و هفتم. برنز المپیاد دانشجویی پزشکی
رشته دانشگاه
پزشکی

پیش دو، صوت
لطفا یکی برام دلیل این جمله کتاب صفحه121 رو توضیح بدهد:"...در صورتی که قطر لوله در مقایسه با طول موج صوت کوتاه باشد در این انتها شکم تشکیل میشود"
و آیادو جمله زیر صحیح است:
1-دامنه صوت ایستاده تشکیل شده در لوله صوتی برابر شعاع سطح مقطع لوله است
2-در امواج صوتی(و کلا امواج طولی) 2برابر دامنه حتما از طول موج کوتاه تر است
با تشکر

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

یه سوال من با شتاب مشکل دارم :)
الان مثلا شتاب صفر یعنی سرعت ثابت باشه حوب طبیعیه
اما مثلا وقتی توپی رو میندازیم بالا اون بالا که سرعتش صفر میشه شتابش خوب صفر نمیشه و شتاب داره (ولی چرا شتابش تغییر نمیکنه؟) خوب ما با یه شتابی انداختیمش بالا اونم با شتاب زمین میاد پایین باید شتابش تغییر کنه !

amir gh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
عــلامه حلـــــی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از خــــــــــــــــتـــــه :
یه سوال من با شتاب مشکل دارم :)
الان مثلا شتاب صفر یعنی سرعت ثابت باشه حوب طبیعیه
اما مثلا وقتی توپی رو میندازیم بالا اون بالا که سرعتش صفر میشه شتابش خوب صفر نمیشه و شتاب داره (ولی چرا شتابش تغییر نمیکنه؟) خوب ما با یه شتابی انداختیمش بالا اونم با شتاب زمین میاد پایین باید شتابش تغییر کنه !
از خوبیای فیزیک دوران دبیرستان این موضوعِ :)
برای اینکه صرفا مبحثی آموزش داده بشه میارنش تو کتاب اما به صورت خیلی جزئی شده و محدود!!
شما درست میگی که شتابش متوالیا تغییر میکنه
ولی برای حل سوالات فیزیک[list type=decimal]
[*]در حد دبیرستان
[*]
[/list] هر جا صحبت از شتاب ثابت شد; منظور اینکه کل مسیر رو با اون شتاب حرکت میکنه
زیاد برخورد میکنید به این تناقضات تو فیزیک پیش مخصوصا. اما چاره ای نیست.

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

يه سوال بود توي خيلي سبز مال سنجش ٨٩
گفته يه ظرف استوانه اي داريم توش اب ريختيم و ظرف و اب در دماي تعادل حرارتي قرار دارن و ضرايب انبساط خجمي شونم با هم برابره حالا ميايم دماي محموعه رو ٤٠ تا اضافه ميكنيم يعني اقزايش ميديم حالا فشار حاصل از اب در ته ظرف و ارتفاع اب چه تغييري ميكنه؟
كم زياد زياد كم كم كم زياد رياد گزينه هاشم اينجوريه

بالا