• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معرفی رشته‌های دانشگاهی (ریاضی و فیزیک)

Ali.N

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
بيرجند
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
سه سال ناکامی در مرحله دو ریاضی و دو سال ناکامی در مرحله دو کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : معرفی رشته های دانشگاهی(ریاضی)

به نقل از The Warlock :
سز این نقل قول آخری واقعا رفتم تو فکر. واقعا مکه میشه نابغه های کشور[nb]رتبه یک تا صد[/nb] برن نرم افزار شریف بعد همه اشتباه میکنن و توی جو گیر میکنن و هیچ کس هم نیست بهشون بگه این کار رو نکنید. یاد یکی از کارمند های ایرانی گوگل افتادم که چند سال پیش باهاش آشنا شدم. می تونید توی سایت شخصیش ببینید که مهندسی نرم افزار خونده توی دانشگاه علم و صنعت. بعدش هم رفته خارج کشور و بعد هم از فیسبوک و گوگل براش دعوت به کار میاد و گوگل رو انتخاب میکنه.
فکر کنم اگه بهشت 8 در داشته باشه برای کامپیوتری ها یکیش گوگله!
از علم و صنعت مگه میشه؟؟؟مگه داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از The Warlock :
هیچ کدوم :D نسبت به علوم کامپیوتری ها هم ارادت دارم.
ولی یه نگاه به پست های صفحه 2 بندازید.
سز این نقل قول آخری واقعا رفتم تو فکر. واقعا مکه میشه نابغه های کشور[nb]رتبه یک تا صد[/nb] برن نرم افزار شریف بعد همه اشتباه میکنن و توی جو گیر میکنن و هیچ کس هم نیست بهشون بگه این کار رو نکنید. یاد یکی از کارمند های ایرانی گوگل افتادم که چند سال پیش باهاش آشنا شدم. می تونید توی سایت شخصیش ببینید که مهندسی نرم افزار خونده توی دانشگاه علم و صنعت. بعدش هم رفته خارج کشور و بعد هم از فیسبوک و گوگل براش دعوت به کار میاد و گوگل رو انتخاب میکنه.
فکر کنم اگه بهشت 8 در داشته باشه برای کامپیوتری ها یکیش گوگله!

لیسانس رو نرم افزار خونده. از علم و صنعت هم نرفته. ارشد رو شریف خونده اگه دقت کنید.
ارشد هم Computation Theory تو دانشکده ریاضی خونده!
نمیخوام بگم از نرم افزار نمیشه رفت با این که شنیدم اونایی که از نرم افزار میرن به اسم CS اپلی می کنن و رشته های CS. فقط خواستم بگم تو این مورد ایشون از CS رفتن خارج :D

راجع به گوگل هم من چیزی ندیدم.

sorena100

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
آباده
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Agent 47 :
لیسانس رو نرم افزار خونده. از علم و صنعت هم نرفته. ارشد رو شریف خونده اگه دقت کنید.
ارشد هم Computation Theory تو دانشکده ریاضی خونده!
نمیخوام بگم از نرم افزار نمیشه رفت با این که شنیدم اونایی که از نرم افزار میرن به اسم CS اپلی می کنن و رشته های CS. فقط خواستم بگم تو این مورد ایشون از CS رفتن خارج :D

راجع به گوگل هم من چیزی ندیدم.
منم نمیگم از علم و صنعت رفته. میگم شروع کارش با نرم افزار علم و صنعت بود. در مورد گوگل هم انگار چیزی تو سایتش ننوشته. مهم نیست به هر حال می خواستم بگم که یه جوری صحبت نکنن که آدم منحرف بشه. می خواستم به این برسم:
به نقل از Agent 47 :
نمیخوام بگم از نرم افزار نمیشه رفت

رعنــا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی.
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
اینستاگرام

دوستان من به یه نکته ای اشاره کنم. هر کسی انتخاب رشته میکنه و توی یه رشته ای قبول میشه، و در اکثر مواقع هم اون رشته انتخاب اول نبوده! و اما خاصیت انسان اینه که وقتی تو یه شرایطی قرار می گیره، حتی اگه قبلا دوستش نداشته باشه بهش علاقمند میشه(نمی گم همیشه همین طوره) گاهی هم ممکنه علاقه هه پیدا نشه ولی توجیه اتفاق میفته و شخص شروع به تعریف ببش از حد از رشته ی خودش و گاهی تخریب بقیه ی رشته ها می پردازه. حواسمون باشه، اینجا بچه ها می خوان "انتخاب" کنن، آینده ی خیلی هاشون به حرفایی که اینجا می شنون بستگی داره.. پس خواهش می کنم اگر حتی رشته ای که توش هستین رو از صمیم قلب دوست دارین و از انتخابتون راضی هستین هم با دقت بیشتری راهنمایی کنید! (حالا بحث توجیه که بماند...)
+همین

Lluvia

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
لنگرود
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
كامپيوتر

سلام دوستان. تو برق و کامپیوتر ممکنه از شغل بعدش بگید ؟ نه اینکه چقدر کار هست و درآمدش چقدره ! بگید با فرض اینکه همه چیز حالت نرمال خودشو حفظ کنه، در نهایت چیکاره میشیم ؟!

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از Lluvia :
سلام دوستان. تو برق و کامپیوتر ممکنه از شغل بعدش بگید ؟ نه اینکه چقدر کار هست و درآمدش چقدره ! بگید با فرض اینکه همه چیز حالت نرمال خودشو حفظ کنه، در نهایت چیکاره میشیم ؟!
مهندس برق و کامپیوتر ... :D
خب اینا خیلی گرایش داره ، مخصوصا برق . یه کار خاص نیست ... :)

Lluvia

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
لنگرود
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
كامپيوتر

به نقل از clever child :
مهندس برق و کامپیوتر ... :D
خب اینا خیلی گرایش داره ، مخصوصا برق . یه کار خاص نیست ... :)

خب مثلا من درباره قدرت و کنترل و مخابرات و آی تی تقریبا میدونم. ولی کار دقیق الکترونیک و نرم افزار و همین طور علوم کامپیوتر رو نمیشناسم. یه شمای کلی هم باشه خوبه.

kiana1379

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا لاهیجان
شهر
لاهیجان

مهندسی معماری

نام رشته: مهندسی معماری
رشته معماری دارای دو جنبه هنری و فنی است که درس‌های طراحی، زیبایی شناسی و نحوه زیبا کردن حجم‌ها، نماها و پلان‌ها به هنر بر می‌گردد و دروسی مثل سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی به جنبه‌ فنی این رشته مربوط می‌شود.
در این رشته دروس هنری اهمیت بیشتری داشته و دروس علمی و فنی در راستای دروس هنری است. برای مثال یک معمار در طراحی خانه باید فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کند تا باعث اضطراب، خستگی و دلتنگی نگردد. کاری که بیش از رعایت اصول فیزیکی مثل نور و صوت، نیاز به آشنایی با اصول زیبایی‌شناسی دارد.
ماهیت:
معماری ترکیب، طراحی و پدیدآوردن فضای زیست انسان در طبیعت است؛ که این فضا می‌تواند مسجد، بیمارستان، مسکن، مدرسه و یا هر فضای دیگری باشد که شهر را به وجود می‌آورد.
دوره کارشناسی مهندسی معماری دوره‌ای است حرفه‌ای که پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهای عمومی حرفه معماری و حصول کارآیی عمومی در این رشته را هدف قرار می‌دهد. در راستای هدف فوق سعی شده است که در برنامه‌ریزی این دوره حداکثر بهای ممکن به پروژه‌های طراحی معماری و دروس فنی و نظری پیرامون آن داده شود.
دوره کارشناسی معماری حداقل چهارسال به طول می‌انجامد. پیش از شروع دوره، یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می‌گردد که جزو سنوات تحصیلی به حساب نمی‌آید ولی ۸ واحد آن جز واحدهای دوره محسوب می‌گردد. فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند.
تعداد کل واحدهای درسی دوره ۱۴۰ واحد است و فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به ایفای نقش در زمینه‌های زیر خواهند بود:
۱ – طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک) ، از طرحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده بنا که این زمینه وظیفه محوری کار معمار را تشکیل می‌دهد.
۲ – همکاری با گروه مهندسان مشاوره معماری در جهت توسعه طرحها و تهیه نقشه‌های معماری مراحل یک و دو.
۳- نظارت بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی.
۴ – مشارکت در مدیریت اجرایی پروژه‌های معماری.
۵ – عضویت در کادر فنی شهرداریها و سازمانهای مشابه.
۶ – تدریس در دوره‌های کاردانی و همینطور دبیرستانهای فنی حرفه‌ای و کار دانش آموزش و پرورش .
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:
دانشجوی این رشته علاوه بر توانمندی در طراحی و قدرت تجسم و خلاقیت، لازم است که در درس ریاضی بخصوص در هندسه قوی باشد چون برای آموزش فن و تکنیک معماری باید دروسی مثل هندسه کاربردی، هندسه مناظر و ریاضیات و آمار را مطالعه کرد.
دانشجوی معماری باید اطلاعات عمومی خوبی در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد داشته باشد. چون معماری برای رونق و شکوفایی خویش از تمامی این علوم استفاده می‌کند.
همچنین دانشجوی رشته معماری باید بتواند به زبان معماری مطلبش را روی کاغذ بیاورد. یعنی از یک سو ذهنی قوی و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبی برخوردار باشد و از سوی دیگر طراحی چیره دست باشد تا بتواند به زبان معماری که همان طراحی بناها و فضاهای زندگی است، سخن بگوید.
معماری بیش از آنکه علم و تکنیک باشد، ذوق و سلیقه و استعداد است و معمار کسی است که طرحهای فردی‌اش با نقاشی و مجسمه‌سازی رقابت کند و در واقع بتواند مجسمه‌ای کاربردپذیر بسازد. به همین دلیل می‌توان گفت که معمار یک هنرمند است و باید مانند هر هنرمند دیگری چشم، ذهن و دستی توانا داشته باشد تا بتواند به یاری چشم و با تکیه بر ذخیره فرهنگی خود بخوبی ببیند و سپس با ذهنی پویا آنچه را که دیده است به تحلیل کشیده و با احساس و عاطفه درآمیزد و در نهایت به یاری دست و با کمک گرفتن از دانش های فنی و تکنیکی طرحی نو را خلق کند.
با توجه به دروس خاص این رشته و نیاز به عکسبرداری، تهیه نقشه و … به نظر می‌رسد در مقاطعی هزینه تحصیل در این رشته بالا باشد.
نکات تکمیلی:
رشته معماری تا سال ۷۸ در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته دانشجو می‌پذیرفت و دانشجویان در طی شش سال، اطلاعات علمی و هنری لازم را برای طراحی یک بنا آموزش می‌دیدند و در نهایت پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانستنداز طراحی یک کیوسک گل‌فروشی گرفته تا طراحی مجتمع‌های مسکونی، تالارها و مجتمع‌های ورزشی را برعهده بگیرند و یا به کارهای جنبی این رشته بپردازند. اما از سال ۷۸ این رشته مانند سایر رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن در صورت علاقه‌مندی می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند.
به عبارت دیگر طول دوره رشته معماری از ۶ سال به ۴ سال کاهش یافته و در نتیجه تعدادی از دروس این رشته که شامل دروس هنری پیشرفته و تخصصی می‌شود، از مقطع کارشناسی حذف شده است.
حال سوال اینجا است که آیا فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیل مهندسی معماری با مدرک کارشناسی با فارغ‌التحصیل مهندسی معماری که دارای مدرک کارشناسی ارشد است، متفاوت می‌باشد؟
متاسفانه در آزمون سراسری از داوطلبان رشته معماری ، آزمون تخصصی معماری گرفته نمی‌شود و به همین دلیل بعضی از دانشجویان پس از ورود به دانشگاه تازه متوجه می‌شوند که به رشته معماری علاقه‌ای ندارند و در نهایت پس از ۶ سال تحصیل نمی‌توانند به عنوان یک معمار هنرمند وارد بازار کار شوند. اما در حال حاضر دانشجو می‌تواند پس از پایان دوره لیسانس در صورت علاقه‌مندی در یکی از گرایشهای شهرسازی، مرمت و احیاء بناها ، معماری منظر و یا معماری تخصصی ادامه تحصیل دهد و یا این که زودتر وارد بازار کار شده و به عنوان معمار فنی به طراحی تک‌بناها یا مجموعه‌های زیستی کوچک پرداخته و یا ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره باشد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:
امکان ادامه تحصیل در این رشته با توجه به اینکه از سال ۷۸، در مقطع کارشناسی ارشد به کارشناسی تبدیل شده است، در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های: برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، طراحی شهری، معماری منظر، مرمت و احیاء بناها و بافتهای تاریخی میسر است.
رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته:
تا حدودی مهندسی عمران نزدیک به این رشته می‌باشد. مهندس عمران با منطق صحبت می‌کند اما مهندس معمار از فرهنگ، هویت و زیبایی سخن می‌گوید، به عبارت دیگر معماری در طراحی یک بنا علاوه بر رعایت اصول فنی به جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، روانشناسی و زیبایی شناسی توجه دارد در حالی که مهندس عمران در طراحی یک بنا تنها به ایستایی و مقاومت آن توجه می‌کند. به همین دلیل اگر فضاهای زیست تنها توسط مهندس عمران ساخته شود، شاهد نابه‌هنجاری‌هایی خواهیم بود که موجب اضطراب، نگرانی و آلودگی صوتی خواهد شد.
آینده شغلی و بازار کار:
با توجه به این که در سطح کارشناسی به جنبه‌های فنی معماری توجه بیشتری می‌شود، در نتیجه فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند به ساختمان سازی (طراحی فنی ساختمان‌های مختلف) بپردازد اما فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد چون جنبه‌های هنری معماری را آموزش دیده است، بیشتر به هنر معماری می‌پردازد. در یک مثال می‌توان گفت که نوع کار لیسانس و فوق لیسانس معماری مثل نوع کار پزشک عمومی و پزشک متخصص است. یعنی لیسانس معماری به کلیات معماری می‌پردازد و فوق لیسانس معماری به صورت تخصصی در این رشته فعالیت می‌کند.
اگر یک مهندس معماری بخواهد فقط در تهران یا در شهرهای بزرگ کار کند فرصتهای شغلی فراوانی برایش وجود ندارد. اما در شهرهای کوچک کمبود مهندس معماری کاملا احساس می‌شود تا جایی که در بعضی از شهرها کار یک مهندس معماری را تکنسین عمران انجام می‌دهد.
در حال حاضر دانشجو می‌تواند پس از پایان دوره لیسانس در صورت علاقه‌مندی در یکی از گرایشهای شهرسازی، مرمت و احیاء بناها، معماری منظر و یا معماری تخصصی ادامه تحصیل دهد و یا این که زودتر وارد بازار کار شده و به عنوان معمار فنی به طراحی تک بناها یا مجموعه‌های زیستی کوچک پرداخته و یا ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره باشد.
مهندس معماری علاوه بر طراحی بناها می‌تواند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازد و یا به عنوان ناظر ساخت فعالیت کند. در ضمن فارغ‌التحصیل معماری آمادگی کار در رشته‌های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه و یا طراحی صنعتی را نیز دارد.
وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:
مطابق موارد گفته شده در قسمت آینده ‌شغلی، بازار کار و درآمد به نظر می‌رسد در شهرهایی غیر از تهران و حتی روستاها و شهرستانها امکان کاربرای فارغ‌التحصیلان به راحتی میسر باشد و در این مورد احساس نیاز می‌شود.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از Lluvia :
خب مثلا من درباره قدرت و کنترل و مخابرات و آی تی تقریبا میدونم. ولی کار دقیق الکترونیک و نرم افزار و همین طور علوم کامپیوتر رو نمیشناسم. یه شمای کلی هم باشه خوبه.
کار الکترونیک بیشتر طراحی بردهای الکترونیکی میشه ، برای مقاصد مختلف و البته یه خورده هم برنامه نویسی آی سی ها (که به همون طراحی برد بر میگرده اگه اشتباه نکنم )
مهندس نرم افزار هم یاد میگیره چطور برنامه نویسی کنه (بر خلاف تصور خیلیا برنامه نویسی صرفا نوشتن یه برنامه یا اپلیکیشن نیست خیلی موقع‌ها خیلی مسایل رو به وسیله کامپیوتر حل میکنن که کارش مربوط میشه به مهندس نرم‌افزار که یه برنامه‌ای بنویسه که بتونه خواسته مسئله رو محاسبه کنه )

kiana1379

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
لاهیجان

بچه ها کی معماری دوس داره؟؟؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

مهندسی نرم افزار - مهندسی سخت افزار - مهندسی فناوری اطلاعات خیلی رشته های خوبی هستن و اپلای هم میشه کرد ولی خب حرف دوستان این هست که این رشته ها , "مَن دَرآوردی" هستند :-" میتونید رشته های 3 تا دانشگاه تقریبا معتبر (شریف خیلی معتبر تره:-") رو مشاهد کنید :
استنفورد
MIT
Caltech

و اینکه کلا هیچ رشته ای بر رشته دیگری برتری ذاتی نداره ! مثلا چنتا دلیل که میگن نرم افزار از علوم کامپیوتر بهتره ; داشتن بازار کار کاملا مشخص و بالا بودن سطح علمی دانشجو هاش هست که خیلی معیار های مهمی هستن واسه خیلیا :-"
کلا ببینید خودتون چی دوس دارین :-" خیلی هم به فکر اپلای و اینا هم نباشید ! چون بیشتر "جو" می باشد :D

------------------------------------------------------------------
جدی نگیرید :-" فقط جهت حمایت از غیر مهندسا :D

engineers.jpg

-------------------------------------------------------------------
به نقل از kiana1379 :
بچه ها کی معماری دوس داره؟؟؟
من خیلی دوس دارم معماری !
-------------------------------------------------------------------
به نقل از ا مید :
یکم در مورد مهندسی نفت توضیح میدین .
بعد اونوقت برای 5-6 سال اینده بازار کار خوبی داره یا نه؟
کسایی که این رشته رو خوندن این رشته رو پیشنهاد میکنن یا نه؟
من یه همشهری-هم اتاقی نفت دارم که حساب کرده کی میتونه فلان جا خونه چندتومنی بگیره , فلان جا سفر کنه و کدوم ماشین رو کی بخره :-"
کلا اگه تو فکر پول و اینا؛ بصورت تضمین شده هستی و سختی کار رو میتونی تحمل کنی(البته اولاش سختی داره ) بد نیس ! :D

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از Lluvia :
اونقدرا وسیعه که نمیشه گفت! هر کدوم این رشته ها بیش از ۶ تا گرایش دارن و هر گرایشش هم دنیایی از موضوعات متنوعه. توی ویکی پدیا سرچ کن مهندسی برق و بعدش صفحات مرتبط باهاش رو بخون متوجه میشی چی میگم !

saba7501

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ، کامپیوتر و شیمی و ادبیات
رشته دانشگاه
مهندسی برق

میشه در مورد مهندسی شیمی و متالوژی و مواد و پلیمر و کلا اینر ده رشته اطلاعاتی بذارید و از ترجبیات خود بچه ها؟

sina_oonline

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
بریتیش کلمبیا
رشته دانشگاه
دکترای بایوانفورماتیک

سلام دوستان
من این تاپیک رو تو میلم دیدم یه مقدار میخوام در مورد رشته کامپیوتر توضیح بدم خوشحال میشم اگر کمکی بکنه.
من خودم کارشناسیم آیتی بوده و الان هم ارشد هوش می خونم.توضیحی که میدم در مورد فضای دانشگاه شریفه و ممکنه جاهای دیگه متفاوت باشه. همچنین این نظر و برداشت من از مشاهداتمه.هرچند هم لیسانس و هم ارشد توی دانشکده مهندسی کامپیوتر بودم اما خب دوستای علوم کامپیوتری داشتم و فضای اونجا هم برام تقریبا مشخصه.
یکی از دوستان گفته بود در دانشکده مهندسی از ادم کارگر میسازن.این حرف (البته نه با این ادبیات) تا حدی درست هست.در واقع به نظرم میشه اینو به چشم مزیت دید و نه عیب. در دانشکده مهندسی solution مهم تر از جزئیات انتزاعی پشت مسائل هست.مثلا پروژه نهایی درس سیستم عامل تغییر کرنل یک ماشین میتونه باشه که کار طاقت فرسایی (در شرایطی البته) میتونه باشه اما این فرد رو برای بازار کار آماده می کنه.اگر شما بخواین همیشه در دانشگاه باقی بمونید ممکنه هیچ وقت نیاز به این کارهای به قولی کارگری نداشته باشید اما در بازار کار ناچارید که دست به کد بشید و به اصطلاح مثل یک Geek رفتار کنید.
از اون طرف دانشکده ریاضی درس های ریاضی بیشتری و درس های practical کمتری داره . این روش هم خب طرفدار های خودشو داره.یه سری دوست دارن همش با مسائل well-defined که همه چیش مشخصه سر و کار داشته باشن.دنیای ریاضی دنیای قشنگیه چون توش همیشه 2 به علاوه 2 برابر 4 هست اما شما بعضا یک کد کرنل رو عینا در ماشین دیگه ای قرار میدین و کامپایل نمیشه.این مشکلاتی هست که در دنیای واقعی وجود داره که ناگزیریم باهاش کنار بیایم.
برای اپلای هم اون چیزی که مهمه عملکردتونه و نه رشتتون ولی خب چون مهندسی رتبه های بهتری میگیره ممکنه نیاز داشته باشید تلاش بیشتری انجام بدین تا در مقایسه با بقیه وضعیتتون خوب باشه.
خلاصه حرفم اینه ببینید فازتون چطوریه.من الان اگر به گذشته بر میگشتم علوم کامپیوتر میخوندم.چون علاقه بیشتری به ریاضیات دارم اما همش ترجیحات فردیه و هرکی باید خودش تصمیم بگیره.

kerpoocoder

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی غیر چینی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
یه کم
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
CS & Math

به نقل از BEYOND THE Infinity :
مهندسی نرم افزار - مهندسی سخت افزار - مهندسی فناوری اطلاعات خیلی رشته های خوبی هستن و اپلای هم میشه کرد ولی خب حرف دوستان این هست که این رشته ها , "مَن دَرآوردی" هستند :-" میتونید رشته های 3 تا دانشگاه تقریبا معتبر (شریف خیلی معتبر تره:-") رو مشاهد کنید :
استنفورد
MIT
Caltech

و اینکه کلا هیچ رشته ای بر رشته دیگری برتری ذاتی نداره ! مثلا چنتا دلیل که میگن نرم افزار از علوم کامپیوتر بهتره ; داشتن بازار کار کاملا مشخص و بالا بودن سطح علمی دانشجو هاش هست که خیلی معیار های مهمی هستن واسه خیلیا :-"

توی این منبعی که دادین من software engineering رو نمی بینم! :-"
حقیقت اینه ک ی سری از بزرگان اومدن همون علوم کامپیوترو برداشتم قسمتای ریاضی شو حذف کردن ی سری درس مدار الکتریکی و ... بهشون اضافه کردن ی رشته به وجود اومده مهندسی رو هم گذاشتن جلوش در واقع ترکیبی از it علوم کامپیوتر شده.
من ک اسمشو همون من در آوردی می ذارم چون همین جوری بی دلیل این همه ریاضی تو علوم کامپیوتر نمی خونن و مهندسی نرم افزار گرایش همون رشته س...

kiana1379

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
لاهیجان

بچه ها میشه راجع به بازارکار معماری توضیح بدین؟؟؟ و اینکه برای کارشناسی ارشد چه شاخه ای رو ادامه بدیم بهتره؟؟؟

milad.j07

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
نمونه
شهر
درگز
دانشگاه
علم و صنعت

نام رشته : مهندسی راه آهن
هدف

امروزه حمل و نقل ریلی با شکل آغازین و ابتدایی آن بسیار متفاوت است و هرکشوری برای استفاده و حفظ این صنعت عظیم که نقش مهمی در توسعه حمل و نقل و در نتیجه پیشرفت کشور دارد، باید از متخصصان کارآمد در صنعت راه آهن بهره گیرد. به عبارت دیگر هدف از تاسیس رشته مهندسی راه آهن این است که با توجه به نیاز صنعت حمل و نقل ریلی، انسان های محققی را تربیت کنیم تا در مرحله اول از عمیق تر و بزرگ تر شدن فاصله خود با کشورهای صنعتی جلوگیری کرده و در مرحله بعد به ترمیم این شکاف بپردازیم.توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه

درس ریاضی در رشته مهندسی راه‌آهن مانند سایر رشته‌های مهندسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما علاوه بر قوی بودن در دو درس ریاضی و فیزیک ، دانشجوی رشته مهندسی مرتبط با راه‌آهن باید توانایی مدیریت را داشته و از روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشد.

دانشجوی مهندسی سازه های ریلی راه‌آهن باید سخت‌کوش، جدی و مقاوم بوده و آمادگی کار در هر شرایطی را داشته باشد چون کار اصلی یک مهندس سازه های ریلی در بیابان ، دشت، کویر و کوهستان است و فردی که وارد این رشته می‌شود باید به کارهای اجرایی علاقمند باشد.

همچنین اگر یک مهندس رشته های راه‌آهن برخورد اجتماعی خوبی داشته باشد، می‌تواند در محیط کار خود باعث خلاقیت کارگران و کارمندانی شود که در زیرنظر او فعالیت می‌کنند. همچنین تسلط به زبان انگلیسی و کامپیوتر یک امتیاز مهم برای دانشجوی این رشته است و چنین فردی راحت‌تر می‌تواند جذب بازار کار شود. دانشجویانی در رشته مهندسی حمل و نقل ریلی موفق می‌شوند که به جامعه‌شناسی علاقمند باشند چون این رشته بیشتر به فاکتورهای انسانی در صنایع می‌پردازد تا فاکتورهای تکنولوژیکی.

عرفی گرایش‌های مقطع کارشناسی

مهندسی ماشین های ریلی

این رشته بستری مشابه مهندسی مکانیک داشته و بیانگر فن‌آوری و علوم و روشهای بهره‌گیری از مهارتها در بکارگیری اجزاء متشکل ناوگان به ویژه در بخش طراحی و ساخت لکوموتیو، واگن، ماشین‌آلات ریلی و بطور کلی لغت ماشین های ریلی (کشش) اطلاقی بر مسایل ناوگان حمل و نقل ریلی مانند لکوموتیو، واگن مسافری، واگنهای باری، سیستم‌های ترمز، سیستم‌های انتقال نیرو و ... است. فارغ‌التحصیلان این رشته قادر خواهند بود که در طرح ، ساخت و تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی مهارتهای لازم را یافته و در کلیه واحدهای حمل و نقل ریلی مانند راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، راه‌آهن های شهری (مترو) ، شرکتهای وابسته به راه‌آهن، بنیاد مستضعفان و جانبازان، کارخانجات واگن پارس، شرکتهای مهندسی و ... مشغول به فعالیت گردند.

هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند طراحی ، انتخاب بهینه ، بهبود سیستم نگهداری ، تعمیر ، بازسازی و ساخت وسائط نقلیه ریلی را بر عهده بگیرند .

درست است که 51 واحد رشته مهندسی ماشین های ریلی در مقطع لیسانس با رشته مهندسی مکانیک طراحی جامدات مشترک است، اما دانشجویان این رشته 6 واحد اصلی و 27 واحد تخصصی نیز می‌گذرانند و همین واحدها، آنان را برای ورود به میدان اصلی کار و حل مشکلات صنعت راه‌آهن مثل مشکلات طراحی و مشکل شکست قطعات آماده می‌کند. یعنی به جای آن که ما یک مهندس مکانیک را پس از فارغ‌التحصیلی? دو سال آموزش دهیم تا تخصص لازم را برای ورود به صنعت راه‌آهن کسب کند، یک مهندس ماشین های ریلی را در همان چهارسال دوره لیسانس برای حل مشکلات ویژه وسائط نقلیه ریلی آماده می‌کنیم.

مهندس ماشین های ریلی یک مهندس خوب مکانیک است که تخصص ویژه در زمینه راه‌آهن دارد. برای مثال سیستم تأسیسات یک قطار به عنوان یک وسیله در حال حرکت با تأسیسات یک ساختمان متفاوت است و یک مهندس ماشین های ریلی باید بتواند سیستم‌های قطار را به گونه‌ای طراحی کند که انعطاف لازم را برای مقابله با شرایط آب و هوایی نقاط مختلفی که از آن می‌گذرد، داشته باشد و هوای داخل قطار در هر صورت مطبوع و متعادل باشد و یا در اتومبیل سیستم ترمز، یک کشنده 10 یا 20 تنی را نگه می‌دارد اما در سیستم ریلی باید ترمزی را طراحی کرد که تحمل بیش از دهها هزار تن را داشته باشد. بدون شک چنین ترمزی سیستمی پیچیده‌تر داشته و نیاز به تخصص ویژه دارد.

مهندسی سازه های ریلی

این رشته بستری مشابه رشته مهندسی عمران داشته و در دید تخصصی به منظور شناسایی مسیرهای گوناگون راه‌آهن و مهارت در بهر‌ه‌گیری از اجزاء متشکل مجموعه راه‌آهن به ویژه در بخش طراحی و اجرای زیرسازی و روسازی ، ساختمان و ابنیه فنی راه‌آهن می‌باشد و بطور کلی لغت سازه های ریلی اطلاقی است بر سازه‌های فنی موجود در راه‌آهن مانند: پل، تونل، دیوار حائل و ضامن، ساختمان ایستگاه، انبار و ....

فارغ‌التحصیلان این رشته قادر خواهند بود که در طرح ، نظارت ، اجرا و تعمیر و نگهداری مهندسی مرتبط با سازه های ریلی مهارتهای لازم را یافته و در کلیه واحدهای مرتبط با حمل و نقل ریلی مانند راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، راه‌آهن های شهری (مترو)‌، شرکتهای وابسته به راه‌آهن، مجتمع فولاد مبارکه، ذوب آهن ، بنیاد مستضعفان و جانبازان ، شرکتهای مهندسی و ... مشغول به فعالیت گردند.

رشته سازه های ریلی در زمینه طراحی هندسی مسیر و زیرسازی و روسازی راه‌آهن و سازه‌های فنی گوناگون مانند: پل، تونل، دیوار و تراشه مطالعه می‌کند. این رشته با رشته مهندسی عمران سازه شباهتهایی دارد و به همین دلیل برخی از استادان و دانشجویان مهندسی عمران معتقدند که جامعه ما نیازی به فارغ‌التحصیل سازه های ریلی ندارد. چون یک فارغ‌التحصیل عمران می‌تواند در زمینه های مرتبط با سازه های ریلی فعالیت نماید.

مهندسی سازه های ریلی با این که دارای نقاط مشترکی با مهندسی عمران است و دانشجوی این رشته نیز تمامی دروس مربوط به تحلیل سازه‌ها مانند استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌های 1 و 2 را می‌گذراند و همچنین دروس طراحی را کاملا مطالعه می‌کند؛ اما این رشته وجوه افتراق بسیاری نیز با رشته عمران دارد. برای مثال در رشته مهندسی عمران اطلاعاتی در زمینه هیدرولوژی ، هیدرولیک و سازه‌های آبی داده می‌شود در حالی که یک مهندس سازه های ریلی نیازی به این اطلاعات ندارد و در عوض باید در زمینه ناوگان و مسیر حرکت دروسی را بگذراند.

همچنین در زمینه زیرسازی و روسازی راه‌آهن و ابنیه فنی این مسیر لازم است که اطلاعات تخصصی داشته باشد، چون ابنیه فنی که در خطوط راه‌آهن به کار می‌رود، تحت تاثیر نیروهای دینامیکی قرار می‌گیرند، در حالی که سازه‌های متداول ، رفتاری غیر از این دارند. از همین‌رو درسهای مربوط به این ابنیه در رشته راه‌آهن با درسهایی که در رشته عمران تدریس می‌شود، متفاوت می‌باشد. یعنی بخش طراحی این بناها در هر دو رشته مشترک بوده اما بخش رفتاری بناهای مورد نظر به دلیل تفاوت بین پل‌های جاده‌ای و پل‌های آهنی متفاوت می‌باشد.

مهندسی حمل و نقل ریلی

این رشته بستری مشابه رشته مهندسی صنایع داشته و بیانگر فن‌آوری و علوم و روشهای بهره‌برداری و مهارت در بکارگیری اجزاء متشکل راه‌آهن (بستر و ناوگان) می‌باشد و بطور کلی شامل مسائل مهندسی برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از تجهیزات حمل و نقل ریلی مانند ایستگاه ، خط ، لکوموتیو، واگن و ... می شود. فارغ‌التحصیلان این رشته قادر خواهند بود که در طراحی و نظارت گرافهای حرکت قطارها ، برنامه‌ریزی و مدل‌سازی حمل و نقل ریلی مهارتهای لازم را یافته و در کلیه واحدهای حمل و نقل ریلی مانند راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، راه‌آهن های شهری (مترو) ، شرکتهای وابسته به راه‌آهن، بنیاد مستضعفان و جانبازان، شرکتهای مهندسی و ... مشغول به فعالیت گردند. مدیریت استفاده بهینه از منابع ، امکانات و تأسیسات شبکه راه‌آهن و تجهیزات متحرک ریلی بر عهده مهندس حمل و نقل ریلی است.

فعالیت یک مهندس حمل و نقل ریلی به دو بخش عمده قبل از طراحی خط راه‌آهن و بعد از طراحی خط تقسیم می‌شود. که در مرحله نخست مهندس حمل و نقل ریلی حجم مسافر و کالایی که در خط مورد نظر جابه‌جا خواهد شد، پیش‌بینی کرده و بررسی می‌کند که آیا تأسیس این خط به صرفه می‌باشد یا خیر و در مرحله بعد نیز به طراحی و برنامه‌ریزی حرکت قطارها می‌پردازد تا تاخیر زمانی قطارها به پایین‌ترین حد امکان برسد و هزینه‌های راه‌آهن کمتر شود. به عبارت دیگر بخش حمل و نقل ریلی یا بهره‌برداری ، بخش نرم‌افزاری راه‌آهن است.

مهندسی حمل و نقل ریلی شبیه به مهندسی صنایع گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها است. چون حدود 120 واحد از آن با رشته مهندسی صنایع مشترک است و هدف این رشته نیز تربیت متخصصانی است که بتوانند با بهره‌گیری از روشهای جدید و سیستماتیک و مدلهای ریاضی، مدیریت صنعت راه‌آهن را بر عهده بگیرند؛ یعنی از یک سو به برنامه‌ریزی ترافیک خطوط بپردازند، تا مشخص گردد که در هر ساعت چه قطاری باید حرکت کند و در هر خط چند قطار مورد نیاز می‌باشد؟ این باعث می‌شود تا حرکت قطارها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و مشکل برخورد بین دو قطار پیش نیاید و از سوی دیگر مهندس حمل و نقل ریلی باید آمارگیری لازم را در ارتباط با مسافران و مشتریان انجام دهد و بر اساس این آمارها برنامه‌ریزی کند تا صنعت راه‌آهن با مشکلات کمتری روبرو شود.

رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته

هر یک از شاخه‌ها و گرایشهای این رشته مشابه رشته‌ای خاص است به گونه‌ای که مهندسی ماشین های ریلی راه‌آهن مشابه رشته مهندسی مکانیک، خصوصا طراحی جامدات ، مهندسی سازه های ریلی راه‌آهن مشابه رشته مهندسی عمران و مهندسی حمل و نقل ریلی مشابه رشته مهندسی صنایع می‌باشد.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر

با توجه به تازه تأسیس بودن این رشته و با توجه به اینکه نظام حرکت ریلی کشور نیاز به متخصصانی کارآمد در این زمینه دارد، به نظر می‌رسد نیاز به فارغ‌التحصیلان این رشته بیش از هر رشته‌ای انکارناپذیر است.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

نقل قول از گروه فیس بوک :

سلام . با توجه به نزدیک بودن به اومدن رتبه ها و انتخاب رشته ی دوستان کنکوری خواستم یه معرفی راجع به رشته ی خودم داشته باشم.
من ورودی 94 کارشناسی مهندسی انرژی دانشگاه امیرکبیر هستم. این رشته در سال ها قبل در مقطع فوق لیسانس و دکتری توی دانشگاه های شریف و تهران و خواجه نصیر وجود داشت اما برای اولین بار دانشگاه امیرکبیر اقدام به گرفتن دانشجو تو مقطع لیسانس تو این رشته کرد.
این رشته تقریبا یه رشته ی بین رشته ای محسوب میشه. تقریبا ترکیبی از سه رشته مکانیک و برق و شیمی محسوب میشه با تعدادی واحد اقتصاد. پایه ی رشته مون بیشتر شبیه مکانیکه و بیشترین واحد مشترک رو با مکانیک داریم اما با مهندسی شیمی و برق هم چند واحد مشترک داریم هر چند کمتره.
فرق ما و یه مهندس مکانیک تو نگاه اقتصادی و کلی تریه که نسبت به مسائل داریم. پس در واقع کار ما شبیه مهندس مکانیکه اما با نگاه اقتصادی و بهینه کردن.
بازار کار رشته این رشته الان تو ایران به نسبت خوبه و در خارج ایران هم حتی بهتره.
هم تو سازمان های دولتی و هم بخش خصوصی براش کار وجود داره.

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی
پاسخ : روانشناسی یا....؟؟

روانشناسی یا...

1-بیوتکنولوژی
2-سلولی مولکولی
3-شیمی دارو
4-بهداشتِ تهران اینا

ب نظرتون کدومش بهتره؟آینده شغلی کدومش بهتره؟

Flying_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
هیچ
دانشگاه
تربیت مدرس
رشته دانشگاه
پیشرانش
دانشکده صنعت هواپیمایی کشور که فقط 4 رشته تخصصی را در کل کشور ارائه می دهد
1) تعمیر و نگهداری هواپیما:
مهندسی تعمیر و نگهداری هواپيما را می توان مجموعه ای از علوم مهندسی، فني و استانداردها و مقررات لازم جهت تامين و تضمين شرايط مناسب کارکرد سیستم های مختلف هواپيما دانست. با توجه به اينکه هواپیما ابر- سیستم پیچیده است یک مهندس تعمیر و نگهداري هواپیما باید اطلاعات جامعی از مباحث مطروحه در علوم مهندسی مکانیک، هوافضا و اويونيك را داشته باشد و با مقررات و استانداردهاي ذيربط آشنا باشد.
گروه مهندسی تعمیر و نگهداری هواپيما با تکیه بر اساتید مجرب و با استفاده از آزمایشگاه و کارگاههای بی نظیر در کشور داوطلبان از مقطع ديپلم را پذيرش و پس از آموزش در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به صورت متخصصانی قابل، در صنايع مختلف هواپيمايی راهی فعاليت در اين صنايع می کند.
2) هوانوردی گرایش مراقبت پرواز:
از سال 1941 میلادی به دلیل افزایش پروازها و به منظور کنترل و جلوگیری از برخورد آنها با یکدیگر و راهنمایی خلبانان در فرودگاهها و راههای هوائی، امر مراقبت و کنترل پرواز به صورت یکی از حرفه های تخصصی در صنعت هوانوردی در آمده است. از این رو برای آماده سازی افرادجهت تصدی این حرفه، گروه مهندسی هوانوردی این مرکز اقدام به آموزش این رشته به صورت آکادمیک در دو مقطع کاردانی و کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و هم چنین برگزاری دوره های تخصصی مختلف مرتبط مانند دوره های سیستم مدیریت ایمنی (SMS) دوره برج کنترل پرواز، دوره تقرب پرواز و .... نموده است.
این گروه در راستای اهداف آموزشی خود دارای سیمولاتورهای مجهز برج کنترل، تقرب پرواز، مرکز کنترل پرواز و رادار می باشد و وظیفه آموزش و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز بیش از 54 فرودگاه کشور را بعهده دارد.
3) مخابرات:
گروه آموزشي مخابرات هواپيمايي يكي از گروه‌هاي آموزشي اصلي دانشكده صنعت هواپيمايي كشوري است كه دوره‌هاي آكادميك و دوره‌هاي تخصصي آزاد مرتبط با مخابرات هواپيمايي تحت نظارت اين گروه آموزشي ارائه مي‌گردد. در حال حاضر، تنها دوره‌ي آكادميك كه توسط گروه مخابرات هواپيمايي ارائه مي‌شود دوره‌ي كارداني مخابرات هواپيمايي است كه از طريق كنكور سراسري دانشجو مي‌پذيرد و تحت مجموعه قوانين وزارت علوم برگزار مي‌شود. دوره‌هاي تخصصي آزاد مرتبط با مخابرات هواپيمايي (نظير دوره‌ي آشنايي با مقررات و دستورالعمل‌هاي مخابرات هواپيمايي كه مورد نياز شركت‌هاي هواپيمايي است) نيز تحت نظارت اين گروه و مطابق مقررات و دستورا‌لعمل‌هاي ايكائو برگزار مي‌شود.
4)الکترونیک:
بطور کلی هدف گروه آموزشی الکترونیک تربیت نیروهای خلاق و کارآمد در زمینه کنترل و تامین سلامت پروازها، نصب و راه اندازی و نگهداری سیستمهای الکترونیکی و مخابراتی وکمک ناوبری است. آموزش های ارائه شده توسط گروه را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد. آموزشهای آکادمیک که شامل دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته الکترونیک هواپیمایی است. آموزشهای آزاد که عمدتاً مربوط به دوره دوساله اویونیک (B2 ) و دوره فشرده فوق برای فارغ التحصیلان آکادمیک رشته‌های مرتبط است. همچنین آموزشهای حین خدمت برای کارمندان شرکت فرودگاهها و سایر ارگانهای مرتبط با صنعت هواپیمایی که در دوره‌های مختلف بسته به نیاز ارائه می‌شود.

بالا