• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هزار راه نرفته [باید‌ها و نبایدها از زبان باتجربه‌ها]

وضعیت
موضوع بسته شده است.

faezeh iq

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر عسل:)
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی:)
باید ها و نباید ها

این چیزی ک میخوام بگم راه هزاران بار رفته است:|
نگاهتون از گذشته بردارید همین! ن ولش کنید ب امون خدا ازش درس بگیرید و ازش بپرید خیلی راحت:)
..............................................................
شما ادم منحصر ب فردی هستین!میتونین بهترین یا بدترین نتیجه رو بگیرین....خ دنبال این نباشین فلانی چیکار کرد یک شد اینا الکیه کلن دو حالت داره یا طرف داره راس میگه و شما خوب شاید اصن شباهتی ب اون نداشته باشین ..یا داره دروغ میگه ک خیلیاشون (ن همه )در این حالت میگنجن ک خوب خانه از پایبست ویران است و شما میخوای رو حرفای ی دروغگو!:D سنگ اول ارزوهاتو بچینی :)
بنظرم قدم برداشتن تو راه کنکور بدون ی راهنما کار درستی نیست
یکیو واس خودتون انتخاب کنید ک بیشترین شباهتو ب خودتون داشته باشه(اگه از بچه های سایته یا همسن و این چیزاست ) اگ از این مشاورای 40-50 ساله هم کمک میگیرین ی دو س جلسه برین و اگ دوس نداشتین ولش کنید :D

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105
پاسخ : هزار راه نرفته [باید‌ها و نبایدها از زبان باتجرب

رو تستهای تالیفی درسهای اختصاصی حسابی کار کنین تا جایی که وقت تون اجازه می ده :-< نگین تو کنکور ازینا نمیاد .

برا کنکور 94 و 94 به بعد" ازینا "می یاد اتفاقاً .

یه صحبتی هست " کنکور در حد بیشتردانش آموزاس ! متوسط رو به بالا و تیپ داره "اگه قصدتون رتبه های خوب آوردنه ، این حرف
رو تا حدود زیادی به فراموشی بسپارید . بحث غربال کردنه و براش از هر ابزاری استفاده می شه .

دل خوشی الکی ندید به خودتون که سر جلسه می بینید حاصلش رو .با قدرت و حوصله بخونید . (;

M.V

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان II
شهر
تبریز
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

آزمونایی که میدید فقط واسه آمادگی کنکوره نه اینکه تراز این آرمونا هدفتون باشه هدف فقط کنکور
فقط مهم ترین کار اینه که بدون تحلیل آزمون قبلی واسه آزمون بعدی لطفا درس نخونین (خیلی مهم)
واسه آزمونی که خوب دادین الکی مغرور نشین چون آدم واسه چیزی که رو آینده اش تاثیری نداره نه خوشحال میشه نه ناراحت
خواهشا وبلاگهای عاشقانه و چت روم و اینارو یه سال بیخیال شین
تا آخرین لحظه تلاش کنین یادتون باشه هیچ وقت وقتتونو نذارین واسه تاسف برای گذشته برنامه ریزی برای آینده مهم تره ^-^

sky girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

بیشتر خوش میگذروندم :-" یه موقع هایی هست آدم اصلا حوصله درس خوندن نداره، ولی هی میگه نه من کنکوریم و باید درس بخونم و اینا. بعد میشینه یه جا زل میزنه به دیوار یا دور خودش میگرده :D بهتره اون لحظات برید بیرون یا یک تفریح باحال پیدا کنید. پیاده روی به نظر من خیلی خوبه. بعدم که برمیگردین حالتون خوبه و سرحال شروع میکنین به درس خوندن!

mohadeseh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
هوافضا

1.موقعی که یه مطلبی رو میخونین فکر کنین طراح کنکور سادیسم داره و از چیزایی ممکنه سوال بده که فکرشو نمیکنین در نتیجه با دقت تر بخونین به خصوص توی لغت خوندن معمولا معنی های دور از ذهن رو زیرشون خط بکشین
2. همیشه سعی کنین یه نقطه قوت داشته باشین اگه میبینین یه درسیتون خوبه ولش نکنید برید سراغ درسای ضعیف چون دوباره درس قویتون ضعیف میشه
3 . بعد از آزموناتون اینجوری نباشین که اگه خوب شدین مغرور شین و ساعت مطالعه تون کم شه یا اگه خراب کردین نا امید شین و بازم ساعت مطالعه تون کم شه ! اگه آزمونی رو خوب دادین بگردین ببینین چی کار کردین که از اون به بعد هم همون روش رو ادامه بدین یا اگه خراب کردین اشتباهتونو پیدا کنین
4 . بعد از آزمون حتما حتما تحلیلش کنین

5 . همیشه بیشترین تلاشتونو بکنین که اگه رتبتون خوب شد خودتونو لایق موفقیتتون بدونین واگه خدای نکرده نتیجه اون چیزی نشد که میخواستین بگین من تلاشمو کردم پس این خواست خداییه که صلاحمو بهتر از هر کس دیگه ای میدونه (; (;
6. برای هر آزمون جوری بخونین که انگار کنکور اصلیه !!

.mary.

مریم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‌امین۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

من یه پیشنهاد بدم که البته مال الان نیست بیششتر به درد عید ـو بعد ـش میخوره. سعی کنین یادتون بمونه. :-"

این که شما می بینید مثلا یه دوستاتون از یه درسی یه کتاب دیگه ای رو تست می زنه شما یه کتاب دیگه. وقتی کتاب خودتون تموم شد ـو مارک ـاتون رو دوباره زدید مرور کردید کلا کارتون با کتاب ـتون تموم شد اون موقع شما دنبال یه سری تست جدید برای اون درس یا اون مبحث هستین. یکی از بهترین کار ها این ـه که کتاب دوست ـتون رو بگیرید و مثلا مارکدار ـای اون یا اگه مشخص کرده سوال ـای مهم ـو جدید ـش کدومان اونا رو بزنید.
تو وقت ـو هزینه ـتون صرفه‌جویی میشه و خب یه سری سوال خوب ـو جدید دارید برای موقعی که کاملا مسلط شدید رو اون مبحث یا درس.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

دو تا توصیه‌ی کلی دارم.
۱. از الان عادت کنین که هی به خودتون نگید «من کنکوری م و کنکوری در پیش دارم که قراره سرنوشت م رو تعیین کنه، چی کار کنم حالا؟» :-ss باور کنید که این حرف فقط باعث می‌شه همه چی خیلی سخت‌تر، وحشتناک‌تر و پیچیده‌تر از حالت عادی به نظر بیاد. درسته که کنکور سختی‌های انکارناپذیری داره، اما من ایمان دارم که جَو بیشترین نقش رو داره برای اینطور به نظر اومدن ش. به خودتون بگین «من قراره یک سال طوری زندگی کنم که احتمالاً متفاوت‌تر از سال‌های دیگه س. تو این یک سال قراره مثل همیشه درس بخونم، اما با برنامه‌ریزی و جدیت بیشتر و در نهایت هم از چیزایی که خوندم آزمون بدم.» کاملاً می‌فهمم که سخته و هر جا میرین حرفای استرس‌دهنده هست و این صحبتا، اما به این فکر کنین که همون ـا کافی ه خب، شما حداقل خودتون به این جَوها اضافه نکنید! آرامش تو امسال خیلی خیلی مهم ه، پس حداقل سعی کنید که برای خودتون شرایط رو غیرعادی جلوه ندید. حرف‌هایی که حقیقتاً اذیت تون میکنن و باعث میشن حال تون بد شه رو دقیقاً از یه گوش بشنوین و از یه گوش دیگه خارج ش کنید. :د به هیچ‌کسی و هیچ‌چیزی اجازه ندید که بهتون جَو الکی بده.
۲. ۵۰% کنکور درس ه، ۵۰% روحیه؟ راست ش من میگم روحیه ۹۰% قضیه س، یا حتی بیشتر! ممکن ه الان به این حرف بخندید، اما خیلی دیر نیست که برسید بهش. :د حتی اگه طول سال رو بذاریم کنار با اطمینان میتونم بگم تو چند ماه آخر و مخصوصاً روز کنکور، کسی بُرده که اعتماد به نفس داشته و یاد گرفته محکم باشه. شما همه سمپادی هستید، حالا کاری ندارم به این بحثا که از کی آزمون‌های ورودی سمپاد دیگه معیار هوش خیلی توش دخیل نبود و فلان. اینکه میگم سمپادی هستید -در هر صورت- یعنی تو دو مورد از بقیه جلوترین: اولاً، شما وقتی ۱۰-۱۱ سالتون بیشتر نبوده تو یه رقابت به نوع خودش بزرگ و مهم شرکت کردید و موفق شدید! ینی تو اون سن یه کنکور رو با ابعاد کوچیکتر تجربه کردین. خود همچین تجربه‌ی موفقیت‌آمیزی قطعاً اتفاق مثبتی محسوب میشه براتون. در مورد ورودی‌های دبیرستان هم همین‌طوره. کم نیستن کسایی که هر کاری کردن اما کلاً نشده وارد سمپاد بشن. دوماً،‌ شما تو همین آزمون نسبت به هم‌سن‌های خودتون یه برتری‌ای داشتین که قبول شدین. حالا این میتونه هر برتری‌ای باشه؛ قدرت حفظ کردن، تحلیل کردن، هوش، زیاد درس خوندن، یا هر چیز دیگه‌ای. فرقی نمیکنه چی، اینا هرکدوم میتونه امتیاز مثبتی براتون محسوب بشه. حتی اگر فکر میکنید این دو تا نمیتونن مقایسه شن و شباهتی با هم ندارن، گاهی صرفاً به خودتون به عنوان یه تجربه‌ی مثبت یادآوری ش کنید. :‌) کلاً معتقدم هر کار مجازی بکنید واسه اینکه روحیه تون رو حفظ و تقویت کنید، اما حواستون باشه که این حس‌ها به غرور کاذب تبدیل نشن. :د
×اینجوری نباشید که حرفای ماها رو بخونید بعد فکر کنید فلانی که خودش عمراً اینجوری نبود، بعد میاد به ما میگه؟! کلاً طی این سال به این دقت کنید که کسی که داره شما رو راهنمایی میکنه لزوماً تو همه‌ی مواردی که میگه موفق نبوده. تجربه خیلی وقتا از شکست‌هایی به دست میاد که آدم مثلاً در اثر نقطه ضعف‌هاش داشته. آدما ممکنه بیان همون نقطه ضعف‌ها رو شرح بدن برای شما، که اشتباه ی که اونا کردن رو تکرار نکنین. :د

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

1. درگیر فضای رقابتی با دوستان و هم کلاسی هاتون نشید ! خیلی کم پیش میاد جو خوبی داشته باشه که تاثیر مثبتی بذاره . سعی کنید نسبت به خودتون پیشرفت کنید .

2. اسیر رتبه و تراز آزمون هایی که شرکت میکنید نشید . برای پشت کنکوری ها کمتر و برای کنکوری ها بیشتر پیش میاد که به تمام بودجه بندی آزمون نرسن ، فاجعه نیست همیچین چیزی ! به این هم توجه داشته باشید که وقتی یه درسی رو کامل نخوندین و آزمون میدین ، مثلن بعدش ترازش میشه 5 هزار ، اون نخوندنه باعث شده که نتیجه این بشه ، پس زانوی غم بغل نگیرین !
(اینارو احتمالا در طی سال بهتر متوجه میشین )

3. تحلیل آزمون ها رو جدی بگیرید !

4. موقع برنامه ریزی حتمن مشخص کنید توی هر بازه ی مطالعاتی دقیقن قراره چه اتفاقی بیفته ، مثلن بنویسید 20 تست دینامیک + جزوه ، اینکار باعث میشه که درس خوندنتون مفید باشه و ساعت مطالعه ی زیاد و بازدهی کم نداشته باشید . سعی کنید تمام کاری رو که تو یه بازه پیش بینی کردین رو انجام بدین ، حتی اگر نیاز باشه زمانی بیشتر از اون چیزی که در نظر گرفته بودید صرف کنید .

5. موقع درس خوندن آزمونی تست زدن رو زیاد تمرین کنید .

6. دینی و ادبیات درسی نیستن که بشه زود جمعشون کرد ، نیاز به مرور و تکرار و مهارت دارن . از همین اول سعی کنید با برنامه آزمون پیش ببرینشون و عقب نیفتید .

7.خلاصه نویسی رو برای دینی و شیمی زیاد توصیه میکنم .

farnoosh hashemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان یـک
شهر
تــهــران
مدال المپیاد
مرحله دوم 24 امین المپیاد کامپیوتر -ناکامی در مرحله۳
دانشگاه
صنعتی شریف

من یه چیزی راجب کتاب میخواستم بگم ؛ نمیدونم جاش اینجاست یا نه :-" ولی خب همینجا میگم!

ببینید یه نکته ای که بحثش الان بین بچه های کنکوری گرمه بحثه اینه که کدوم کتاب بهتره و اینا ؛ این خیلی خوبه که برید تحقیق کنید ببینید چی خوبه ، ولی نکته ای که کسی زیاد بهش توجه نمیکنه اینه که :آیا من با این کتاب جور میشم؟یا به زبان عامیانه تریپ این کتاب به من میخوره یا نه!
یعنی ببینید اصولا تو هر زمینه ای یه تعدادی کتاب خوب هست نه فقط یکی . وخب قاعدتا شما اونقدری تجربه ندارید الان بفهمید کتابی که به تریپتنون بخوره چیه!توصیم اینه که بعد تحقیق و اینا و بعد اینکه یکم مباحث رو خوندید مثلا آخر تابستون ، ممکنه حس کنید که یه درسو هم توش قوی اید هم دوسش دارید ، ولی اصلا حس زدن تستاشو ندارید!تو این مواقع شاید دلیل همین باشه!برید از کتاب خونه یا دوستان کتاب های مشهور دیگه ای رو بگیرید و نگاه کنید!اگه کتابی جذبتون کرد ، با مشورت مشاور و ... بد نیست عوض کنید منبع اصلی رو .
این اتفاق سر فیزیک پایه برای من افتاد و کاملا راضی ام از کاری که کردم!

+ این صرفا راجب کتاب بود ؛ یسری نصیحت کلی هم بعدا خواهم نوشت.

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

آها یه چیزی ! ( اگه تکراری نباشه )

سنگ بزرگ برندارین لطفاً !
خصوصاً برای الان که تابستونه خیلی ها وسوسه می شن حجم کار رو ببرن بالا که به خیال شون "کارشون در طول سال سبک تر باشه " ، مفید ترین کاری که در تابستون می شه کرد شک نکنین که خوندن پایه است و هرگونه پیش خوانی سال چهارم باید در فرع این کار قرار بگیره و در طول سال هیچ چیزی به اندازه ی تسلط بر پایه شما رو آروم نمی کنه .

برای درسهای پیش تا جایی که تونستین در کنار تسلط کامل بر پایه پیش خوانی های سبک داشته باشین و با مدرسه پیش رفتن بهترین روششه .برندارین کلی وقت بذارین رو درسای پیش پایه تون بمونه ! در طول هر سال تعداد زیادی از ضربه خورده های این حرکت رو می بینیم که حتی وسوسه می شن بذارن برای سال بعد کنکور بخونن ـ حالا چه با منشا روانی و چه واقعاً ـ ، تعادل داشته باشین و راه یک ساله رو سه ماهه نخواین که طی کنین . :D

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

اول کاری که شاید مهم ترین هم باشه باید بکنین اینه که خودتون رو بشناسید
وقتی خودتون رو بشناسین کاری که برای شما درسته رو انجام میدین هرچند اون کار برای بقیه شاید احمقانه باشه.

مثلا من سال اول به هیچ وجه نباید سرکلاسی تو مدرسه حاضر میشدم، مگه دو سه تا. من وقتی خودم درس میخونم خیلی بهتر و عمیق تر
میفهمم تا وقتی بخوام سر کلاس باشم. حتی زیستی که نقطه قوتم محسوب میشد، دقیقا یادمه فصل اغازیان و به خصوص قارچها رو وقتی سرکلاس معلم درس داد هیچی نفهمیدم، ولی بعد که خودم خوندم تازه فهمیدم چریان چیه و سه تا فصل اخر زیست پیش جزو اسون ترین درسا طبقه بندی میشد برام.

یا اینکه من توی خونه نمیتونستم درس بخونم و حتما باید کتابخونه میرفتم، حتما باید دفتر برنامه ریزیم پر میشد وگرنه به شدت افت ساعت مطالعه داشتم. خودتون رو که بشناسین خیلی پیشرفت چشمگیری خواهید داشت.

بعد حواستون به استرس باشه مخصوصا اگه جزو کسایی هستین که استرس فلجتون میکنه. خود استرس قابل تشخیصه، اما وقتی با حس های دیگه جمع میشه ممکنه نفهمین. مثلا استرس+شادی میشه هیجان، من کل سال کنکورم هیجان داشتم بدون اینکه بدونم درواقع استرسه، برای همین هم هیچ کاری برای رفعش نکردم، و باعث شد یک سال تموم فلج بشینم سرجام و هیچ کاری نکنم!

دیگه اینکه شما امسال هیچ وقتی برای اتلاف ندارین، درحدی که همون سرکلاس باید همه چی رو یاد بگیرین بیاین خونه تست بزنین صرفا،
ازمونی که ثبت نام میکنین باید حتما تا 90 درصد برنامش رو برسید، حتما، اگه نرسید از همین حالا بدونین به کنکور هم نمیرسین.
لطفا تابستون رو به عمومی بگذرونین، اگه مثل من ادم تنبلی هستین و حسش نیست!! بشینین عمومی بخونین فقط، هم وقت کمی میبره هم به سالتون کلی کمک میکنین. خیلی عمومیا مهمه خیلی، برگ برندس رسما، و تراز عمومی رو ادبیات تعیین میکنه. ادبیات خوبی داشته باشین.

درمورد ازمون، حتما از تابستون شروع شه، و لطفا سنجش نباشه، سنجش خیلی تعداد ازمون کمی داره، درصورتی که شما یه عالمه ازمایش باید انجام بدین رو ازمونا. ترتیب درسا، چه جوری خوندن، چه جوری جواب دادن..مدیریت سرجلسه. اینکه ازمونتون چی باشه وظیفه تونه برین برگه های برنامه ازمون رو گیر بیارین و ببینین کدوم بهتر میخوره بهتون. لطفا فارغ از نظرهای بقیه، ازمونتون رو با فکر انتخاب کنین و تا اخر سال بهش وفادار باشین و عمل کنین، خیلی از کارهایی که کانون میکرد و همه مسخره میکردن، و سال اول منم به تبعشون مسخره میکردم و اهمیت نمیدادم و میگفتم کانون ترازاش چرتن و مهم نیس، دقیقا مهم بود و من بعد اعلام نتایج و طی سال دوم رسیدم بهشون..
خیلی حرف دارم جا نیست ولی :/ در حد زدن یه تاپیک مثلا! استقبال شد تجربه های این دوسال رو بازم میگم..

یه چیز مهم که یه نفر گفته بود تو همین سایت
کنکور دادن یه مهارته خیلی راحت میشه اینو از ترازای قبولیای سال قبل کانون فهمید، با میانگین 6000مثلا،
رتبه 6 هزار منطقه یک داشتیم زیر دوهزار هم داشتیم..

hamidhanek

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Heli
شهر
Tehran

به نقل از سمپادك :
اول کاری که شاید مهم ترین هم باشه باید بکنین اینه که خودتون رو بشناسید
وقتی خودتون رو بشناسین کاری که برای شما درسته رو انجام میدین هرچند اون کار برای بقیه شاید احمقانه باشه.

مثلا من سال اول به هیچ وجه نباید سرکلاسی تو مدرسه حاضر میشدم، مگه دو سه تا. من وقتی خودم درس میخونم خیلی بهتر و عمیق تر
میفهمم تا وقتی بخوام سر کلاس باشم. حتی زیستی که نقطه قوتم محسوب میشد، دقیقا یادمه فصل اغازیان و به خصوص قارچها رو وقتی سرکلاس معلم درس داد هیچی نفهمیدم، ولی بعد که خودم خوندم تازه فهمیدم چریان چیه و سه تا فصل اخر زیست پیش جزو اسون ترین درسا طبقه بندی میشد برام.

یا اینکه من توی خونه نمیتونستم درس بخونم و حتما باید کتابخونه میرفتم، حتما باید دفتر برنامه ریزیم پر میشد وگرنه به شدت افت ساعت مطالعه داشتم. خودتون رو که بشناسین خیلی پیشرفت چشمگیری خواهید داشت.

بعد حواستون به استرس باشه مخصوصا اگه جزو کسایی هستین که استرس فلجتون میکنه. خود استرس قابل تشخیصه، اما وقتی با حس های دیگه جمع میشه ممکنه نفهمین. مثلا استرس+شادی میشه هیجان، من کل سال کنکورم هیجان داشتم بدون اینکه بدونم درواقع استرسه، برای همین هم هیچ کاری برای رفعش نکردم، و باعث شد یک سال تموم فلج بشینم سرجام و هیچ کاری نکنم!

دیگه اینکه شما امسال هیچ وقتی برای اتلاف ندارین، درحدی که همون سرکلاس باید همه چی رو یاد بگیرین بیاین خونه تست بزنین صرفا،
ازمونی که ثبت نام میکنین باید حتما تا 90 درصد برنامش رو برسید، حتما، اگه نرسید از همین حالا بدونین به کنکور هم نمیرسین.
لطفا تابستون رو به عمومی بگذرونین، اگه مثل من ادم تنبلی هستین و حسش نیست!! بشینین عمومی بخونین فقط، هم وقت کمی میبره هم به سالتون کلی کمک میکنین. خیلی عمومیا مهمه خیلی، برگ برندس رسما، و تراز عمومی رو ادبیات تعیین میکنه. ادبیات خوبی داشته باشین.

درمورد ازمون، حتما از تابستون شروع شه، و لطفا سنجش نباشه، سنجش خیلی تعداد ازمون کمی داره، درصورتی که شما یه عالمه ازمایش باید انجام بدین رو ازمونا. ترتیب درسا، چه جوری خوندن، چه جوری جواب دادن..مدیریت سرجلسه. اینکه ازمونتون چی باشه وظیفه تونه برین برگه های برنامه ازمون رو گیر بیارین و ببینین کدوم بهتر میخوره بهتون. لطفا فارغ از نظرهای بقیه، ازمونتون رو با فکر انتخاب کنین و تا اخر سال بهش وفادار باشین و عمل کنین، خیلی از کارهایی که کانون میکرد و همه مسخره میکردن، و سال اول منم به تبعشون مسخره میکردم و اهمیت نمیدادم و میگفتم کانون ترازاش چرتن و مهم نیس، دقیقا مهم بود و من بعد اعلام نتایج و طی سال دوم رسیدم بهشون..
خیلی حرف دارم جا نیست ولی :/ در حد زدن یه تاپیک مثلا! استقبال شد تجربه های این دوسال رو بازم میگم..

یه چیز مهم که یه نفر گفته بود تو همین سایت
کنکور دادن یه مهارته خیلی راحت میشه اینو از ترازای قبولیای سال قبل کانون فهمید، با میانگین 6000مثلا،
رتبه 6 هزار منطقه یک داشتیم زیر دوهزار هم داشتیم..
ممنون خوب بود
واقعا تا الان این تجربیاتتون ( منظورم همه هس ) خیلی کمکم کرده
ممنون از همه x:

sorena100

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
آباده
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
صفر تا صد کنکور ver 0.9.7

[size=14pt]مقدمه

سلام! اولش شک داشتم که این مقاله رو بنویسم یا نه. هنوز رتبه ها نیومده و اگه خراب باشه (که بعید میدونم) ممکنه بگن تو خودت چرا خراب کردی و به قول معروف «تو که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره». در پایان هم به یاد این آیه افتادم:« قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا» - درس 4 دینی پیش که از ثُمَّ تَتَفَكَّرُوا پیام میگیریم اگه کار خیره اول انجامش بده بعد بهش فکر کن چون اگه اول فکر کنی ممکنه وسوسه بشی اون کار رو انجام ندی. علت اینکه من به رتبه ای که می خواستم (تک رقمی) احتمالا نمی رسم اینه که بعضی از نکته ها رو وقتی فهمیدم که دیگه دیر شده بود. برای همین این مقاله رو نوشتم تا کار های درستی که باید انجامش بدید رو تا دیر نشده بشناسید.
این مقاله شما رو از صفر به صد می رسونه و این وظیفه شماست که وقتی مقاله رو خوندید با همون سرعت 100 (و حتی بیشتر) به مسیرتون ادامه بدید. مطالبی که گفته شده رو قبلا هم خودم و هم برخی از دوستانم تست کردن و کاملا مطمئن هستن. البته در این بین من روش های خودم رو هم میگم که صرفا یه مثاله و شما می تونید تغییرشون بدید و شخصی سازیشون کنید اما چیزی که مهمه اینه که روش شما هم نباید آنچنان تفاوتی با روش های گفته شده باشه چون اصل کار همینه و خلاقیت ها باید در زمین استراتژی انجام بشه. پس نبینم فردا یکی بگه من شخصی سازی کردم فهمیدم اگه شب بیداری کنم و درس بخونم و روز ها بخوابم بهتر نتیجه میگیرم.
زبان نوشته، زبان محاوره هست. اگه نمی پسندین نظرتون رو بگین. سعی کردم نکات اساسی رو بگم. جزییات باشه برای پادکست های احتمالی در طول سال.
مقاله آپدیت خواهد شد و چند تا بخش بهش اضافه میشه. مثلا جاهایی از برنامه قلمچی هست که ضعف داره و چند تا آزمون مونده بهش در موردشون بحث میشه تا شما به مشکل نخورید. همچنین برای جمع بندی نیم سال اول 1 در دی ماه و دوران طلایی نوروز و جمع بندی ماه آخر برنامه جداگانه ای داریم که به مقاله اضافه خواهند شد.
دیگه بیشتر از این وقت یه کنکوری رو نمیشه گرفت! پس شروع کنیم :)

درس بخوانید!
واقعیت اینه که اکثر داوطلبا درس نمی خونن و وقتی که نتیجه نمی گیرن همه چیز رو گردن عوامل ثانویه میندازن مثل نداشتن تمرکر، خوابیدن و… . این رویه تا نیم سال دوم ادامه داره و تازه اونجاست که داوطلب به واقعیت اعتراف می کنه!
سوالی که الان باهاش مواجه میشید اینه که چقدر درس بخونیم؟ پاسخ واضح اینه که هر چی می تونید؛ اما نه باید انقدر کم باشه که به هدفتون نرسید و نه انقدر زیاد که کیفیت رو از دست بدید. گرچه مشاورا میگن یه عدد خاص رو نمیشه پیشنهاد داد ولی من یه بازه رو مشخص می کنم تا زیاد از صراط مستقیم (!) دور نشید. بین 9 تا 13 ساعت در روز های تعطیل برای زیر 1000 شدن عالیه. البته باید به چند مورد توجه کنید:
  • کمیت ، کیفیت و سرعت هر سه مهم هستن. اولویت با کمیت هست و سرعت مطالعه هم باید بالا باشه یعنی توی یه ساعت دو سه تا صفحه خوندن یه فاجعه انسانیه!
  • اگه تا حالا به ساعت مطالعه بالا عادت نداشتین از هر جا که می تونید شروع کنید و در طول دو سه هفته (یا حتی یک ماه) به عددی که هدف گذاری کردین برسید. سر درد های چند روز اول هم طبیعیه، یکم تحمل کنید!
  • برای بیش از 11 ساعت درس خوندن در بلند مدت نیاز به خواب و استراحت کافی هم دارید. فقط امروز نیست، شما فردا هم می خواید درس بخونید پس نیاز به انرژی دارید. من توی یه مقطع 13 ساعت درس می خوندم و 8 ساعت خواب شبانه و 1 ساعت بعد از ظهر خواب داشتم، بقیش هم استراحت و غذا و… . اینجوری بود که هیچ وقت احساس خستگی نکردم و انگار نه انگار دیروز 13 ساعت خوندم.

به مسیرتون ایمان داشته باشید
به نظر من اکثر مسیر های پیشنهادی برای رسیدن به هدف مناسبن. بعضی ها بیشتر و بعضی کمتر. همین DVD های کنکور آسان است؛ گرچه من 100% باهاشون مخالفم ولی همون ها هم ممکنه یه قسمت های خوبی داشته باشن که داوطلب رو از 0% به 10% برسونن. و البته مسیر های دیگه ای هم هستن که داوطلب رو از 0% به 50% ، 70% و یا 100% میرسونن. چیزی که مهمه اینه که اگه انتخابتون رو کردید تردیدی نداشته باشید؛ مثلا اگه رفتید گزینه دو بهش ایمان داشته باشید. نه اینکه با خودتون بگید یعنی کار درستی کردم.

آرامش داشته باشید
خیلی مهمه که آرامشتون رو از دست ندید. آرامش هم نیاز به مدیتیشن و ریلکسیشن و هیبنوتیزم و ... نداره. آرامش از داشتن هدف مشخص، مسیر مشخص برای رسیدن به اون هدف و ایمان به اون مسیر بدست میاد. این آرامش شما رو خیلی از رقیب هاتون جلو میندازه.
به دو متن زیر توجه کنید:

همه چیز از شب کنکور شروع شد، خواهر کوچکم که فرشته نام دارد دختری بسیار باهوش و درسخوان است، اما به خاطر آزمون دانشگاه استرس شدیدی سراسر وجودش را فراگرفته بود.
او آن قدر نگران کنکور بود که بارها از من خواست تا برای رهایی از این استرس کمکش کنم آن شب سرسفره شام نشسته بودیم که خواهرم کنارم نشست و به آرامی در گوشم گفت حالم خوب نیست و از شدت استرس بدنم می لرزد، اما من که تازه از سرکار به منزل بازگشته و خسته بودم نمی توانستم شرایط روحی او را درک کنم به همین خاطر با نگاه سنگینی به او فهماندم که تفکراتش احمقانه است پس از آن وقتی برای خواب به اتاقمان رفتیم.
فرشته دوباره از من خواهش کرد تا کمی با او حرف بزنم فرشته گفت فشار زیادی را روی خودم احساس می کنم و حرف های تو می تواند کمی آرامم کند. اما به او گفتم تو خودت را مسخره کرده ای مگر کنکور چیست که تا این اندازه آن را بزرگ جلوه می دهی!.
من با گفتن این جملات خوابیدم نیمه های شب بود که با صدای نفس های بریده خواهرم با ناراحتی از رختخواب بیرون آمدم و گفتم چرا این مسخره بازی ها را در می آوری، اما نزدیک تر که رفتم دیدم خواهرم حالت طبیعی ندارد و تکان نمی خورد با فریادهای من پدر و مادرم وارد اتاق شدند و فرشته را به بیمارستان رساندند.
پزشکان گفتند او از شدت استرس سکته کرده و چون راه تنفسی او بسته شده بود اکسیژن کافی به مغزش نرسیده است که بدین ترتیب خواهر کوچکم به کما رفت باورم نمی‌شد چه بلایی به سرش آمده است خودم را مسبب اصلی این ماجرا می دانم، اما غیر از دعا کاری از دستم برنمی آید وقتی می بینم چگونه پدر و مادرم هر روز در کنار فرشته پیر می شوند، احساس می کنم فرشته مرا سرزنش می کند و از این که او را از دست بدهم وحشت دارم.
دیگر نمی توانستم این وضعیت را تحمل کنم به همین خاطر از خانه فرار کردم، اما چون مکان مناسبی را پیدا نکردم به کلانتری پناه آوردم کاش دستی را که هم ا کنون به صورت خواهرم می کشم آن شب به سرش می کشیدم و کمی او را درک می کردم، حالا هم اگرچه پدر و مادرم مرا مقصر نمی دانند اما ...
خبری تکان دهنده : امیر حسین اقدامی نابغه ی رشته ریاضی که در اکثریت قریب به اتفاق جزو رتبه های تک رقمی کانون بود به علت ایست قلبی در گذشت ...
اینا رو گفتم که عبرت بگیرید نه اینکه تو فکر بیوفتین. ریسک نکنید و راهی رو برید که مطمئنه.

آغاز برنامه ریزی
برای برنامه ریزی کنکور از دو دیدگاه وارد میشیم:
[list type=decimal]
[*]
یرنامه ریزی بلند مدت: از الان تا کنکور رو میگیم برنامه بلند مدت. توی این برنامه شما دخالتی ندارید و باید از برنامه آزمون های کنکور های آزمایشی استفاده کنید.چرا؟ چون شما احتمالا هنوز همه مباحث رو نخوندید و اصلا نمی دونید که چه مبحثی وقتگیره و چه مبحثی آسون پس نمی تونید کاملا مشخص کنید که تا چه زمانی باید فلان مبحث تموم بشه و برید سراغ مبحث بعد. حتی اگه پشت کنکوری باشید هم نمی تونید چون قطعا اشتباهاتی داشتید که الان پشت کنکوری هستید.
اینجاست که انتخاب موسسه خوب اهمیت پیدا می کنه. در واقع کار یه موسسه خوب اینه که تا کنکور شما رو توی یه مسیر صحیح راهنمایی کنه. برنامه همه موسسه ها رو چک کنید و بعد انتخاب کنید. من برنامه قلمچی رو پیشنهاد می کنم و از این به بعد هم با این پیشفرض که شما قلمچی میرین متن رو می نویسم. برنامه قلمچی تقریبا بی نقصه (تقریبا) و آرامشی بهتون میده که تا خود کنکور همراهتون هست. بار ها مطالب رو تکرار میکنه و برای تکرار هم برنامه مشخص و علمی داره ( یه چیزی مثل جعبه لایتنر). البته کسایی هم هستن که فقط ثبت نام میکنن و از برنامه خارج میشن. آخرش هم وقتی نتیجه نگرفتن میگن قلمچی خوب نیست و یه دلیل میسازن مثلا سوالاش سخته یا آسونه (که هر دو مورد دیده شده، جای دوری هم نرید همین انجمن پر از اینجور پست هاست). لطفا با سرنوشتتون بازی نکنید! کنکور یه چیز جدید برای شما و یه چیز قدیمی برای خیلی هاست. یه سری کار های تکراری (مظورم از تکراری کارهایی هست که همه انجام میدن) باید انجام بدین و نتیجه بگیرید. خیلی ها فکر میکنن برای رتبه خوب باید کار هایی کرد که دیگران انجام نمیدن در صورتی که اصلا اینطور نیست. در ادامه مثال های بیشتری می بینید.
پس قول بدید که از برنامه خارج نشید و خلاقیت رو در جای دیگه ای که بعدا اشاره می کنم استفاده کنید. نبینم قبل عید درس ها رو تموم کردید. ایام عید بود که یکی از دوستام که رشته تجربی بود گفت فلانی درساش رو تموم کرده و کلی بهش قبطه می خورد. من هم گفتم اشتباه کرده و نتیجه اشتباهش رو میبینه. تراز آزمون هاش در طول سال حدود 7300 بود و دو سه تا آزمون بعد شد 6200 و تا آخرین امتحان هم فقط تونست خودش رو به 7000 برسونه.

[*]
برنامه ریزی کوتاه مدت: بسته به موسسه ای که انتخاب کردید بازه زمانی فرق میکنه ولی به طور کلی «از این آزمون تا اون آزمون»
باز هم پیشنهاد من قلمچیه چون هر دو هفته آزمون میگیره و این رویه که از سال ها پیش توسط کاظم آقا (!) استفاده شده یکی دو ساله که توسط روانشناسان حوزه آموزش کشف شده. الان کلاس های آموزش تفکر در مورد تفکر یا metacognition توسط یکی از بزرگ ترین این روانشناسان در آمریکا هر دو هفته برگذار میشه. زیاد وارد جزییات نمیشم چون نه شما وقتش رو دارید نه من حوصلش رو…
برنامه این دو هفته دست شماست یعنی اینجاست که شما باید خلاقیت به خرج بدین و برنامه خوبی متناسب با وضعیت و روحیات خودتون بنویسید. توی این برنامه شما درسهایی که هر روز میخونید و حجمشون رو مشخص می کنید. به این نکات توجه کنید:
یا اول دو هفته برنامه کل دو هفته رو بریزید یا اول هر روز برنامه اون روز رو. روش اول رو اگه بتونید اجرا کنید بهتره ولی حدود 5% افراد اراده اجرا برنامه ای که با روش اول نوشته شده رو دارن. روش دوم باعث میشه شما در لحظه برنامه رو بریزید و اراده کافی رو برای اجرا دارید.
برای مشخص کردن حجم درس ها اول دو هفته یه تخمین بزنید که هر درس چند ساعت نیاز داره؛ مثلا اگه 100 تا تست تحلیلی دارید و می خواید هر 1 ساعت 25 تا تست رو بزنید و تصحیح کنید تقریبا 4 ساعت برای تست های تحلیلی نیاز دارید که باید زمان خوندن درسنامه ها و خلاصه برداری رو هم بهش اضافه کرد که ما 2 ساعت هم به اون اختصاص میدیم.حالا باید مشخص کنید وعده های مطالعاتی شما چقدره. مثلا 1 ساعت مطالعه 10 دقیقه استراحت یا 55 دقیقه مطالعه 5 دقیقه استراحت یا 1 ساعت و نیم مطالعه 15 دقیقه استراحت یا … . توی ساعت های مطالعاتی بالا مثل 12 ساعت باید وعده های مطالعاتی رو کم تنظیم کنید تا ساعت های آخر واقعا درس بخونید نه صرفا کتاب جلوتون باشه. برای همین حالاتی مثل حالت سه که 1 ساعت و نیم مطالعه داشت مناسب نیست. حالت شماره دو رو در نظر میگیریم. 6 تا کارت کوچیک که روشون نوشتید تحلیلی درست کنید. این کار رو برای بقیه درس ها هم انجام بدید. حالا با توجه به نکته قبلی یا برنامه کل دو هفته رو با پخش کردن این کارت ها تو روزهای هفته بنویسید یا صبح شنبه برنامه شنبه رو، صبح یکشنبه برنامه یک شنبه و… .
  • [size=10pt]اگه ساعات مطالعاتی بالایی دارید برای اینکه حس خنگ بودن بهتون دست نده باید درس های متنوعی رو در یک روز بخونید.
  • اینکه تمرکز عمومی ها رو بذارید برای هفته دوم، روز رو با چه درسی شروع کنید و… به خودتون بستگی داره. یه روش رو امتحان کنید و اگه نتیجه نداد حتما عوضش کنید، خیلی ها روش اشتباهشون رو تا نزدیک کنکور ادامه میدن و هیچ تلاشی برای عوض کردن اون روش ندارن!

انتخاب منابع: اولین گام برنامه ریزی انتخاب منبع مناسبه؛ در مثال قبل هم دیدیم که اولین کار تخمین زمان مورد نیاز برای خوندن و تست زدن بود.
فرض کنیم هر ساعت بتونید 25 تست بزنید و هر دو هفته هفت روز فقط تست زدن داشته باشید. پس هر ماه حدودا 15 روز و هر سال 15*11 یعنی 165 روز فقط تست دارید. متوسط روزی 10 ساعت بخونید میشه 1650 ساعت و یعنی تا کنکور 41250 تست. حدودا 25 تا کتاب توی رشته ریاضی داریم که یعنی به طور متوسط برای هر کتاب 1650 تا تست میتونید بزنید. پس شما حق اشتباه در انتخاب منبع رو ندارید و نباید به یه سری از درس ها توجه کنید و بقیه رو بیخیال بشید. اگه کتاب های بزرگی رو تهیه کنید و نتونید تمومشون کنید فقط آرامشتون رو از دست دادین.
منبع فقط کتاب نیست. DVD ها هم منبع هستن که واقعا می تونن کمک کننده باشن. DVD ها رو مخصوصا آخر شب ها می تونین ببینید، زمانی که دیگه کتاب خوندن یکم سخته.
اولویت تست ها به ترتیب سراسری، تالیفی بر اساس تمرین کتاب درسی، تالیفی های آزمون های آزمایشی که توی کتاب تست میان، تالیفی هست.

عمومی ها: بچه ها معمولا به عمومی ها توجه نمی کنن در حالی که خیلی مهم هستن چون آسون هستن و همچنین در شرایط بحرانی می تونن رتبه رو به یه جای قابل قبول برسونن. کارنامه زیر رو یه نگاه بندازید (سراسری ریاضی 92):

24dRio5NMdsxTUU4cxXavW2tx4yZnsMJxiShn9Vhf7E=w680-h409-no

[size=10pt]من اینجا منابعی رو معرفی می کنم که هم کامل باشن و هم جذاب تا انگیزه خوندنشون رو داشته باشید.
ادبیات: تنها درسی بود که اشتباه خوندمش و وقتم تلف شد. البته تو یکی دو ماه آخر تقریبا به یه وضع مناسب رسوندمش ولی انتظارم بیش از این بود. پس نظر زیادی در موردش نمیدم ولی خواهش میکنم خودتون حتما پی گیرش باشید. چون ادبیات مباحث زیادی داره و اگه دیر اقدام کنید دردسر ساز میشه.
لغت مبحثی هست که شاید هیچ وقت نتونید ازش مطمئن باشید چون بعضی اوقات معانی خارج از کتابی میان که توی گتاب کار شما نبوده. لقمه مهر و ماه کامل ترین کتاب نسبت به بقیه کتاب هایی بود که پیدا کردم ولی اون هم مطلقا کامل نیست. برای حفظ کردن لغت یکی از بهترین روش ها کارت نویسیه که من با نرم افزار ankidroid کار کردم چون معمولا کارت هام قاطی میشد ولی این نرم افزار خودش همه چیز رو تنظیم می کرد و من فقط سوال جواب میدادم. توی یک ماه و نیم آخر با این نرم افزار خودم رو به حد قابل قبولی رسوندم. البته اگه ازش استفاده می کنید باید حواستون باشه که مشکلی پیش نیاد چون به قول درس 10 دینی پیش موبایل ابزار مشترکه و اگه مفسده ای نداره ازش استفاده کنید!!!
املا (املا و لغت) نشر دریافت واقعا عالیه و با هم خانواده ها و تمرین هایی که اورده هر کسی رو خدای املا میکنه! حیف که دیر پیداش کردم.
تاریخ ادبیات مصور تخته سیاه و لقمه مهر و ماه با هم یه ترکیب عالی هستن. مصور به خاطر تصاویرش و لقمه به خاطر کامل بودنش. از تاریخ ادبیات های زبان فارسی هم غافل نشید که سال 93 ازش تست اومد.
برای آرایه و زبان فارسی من DVD های آفبا رو توصیه می کنم و برای قرابت هم کافیه روی مفاهیم کتاب مسلط باشی و تست بزنی که ادبیات جامع گاج اینکار رو به خوبی انجام داده.
عربی: DVD جمع بندی محمد واعظی + فیلم هاش توی فرصت برابر(چون DVD جمع بندی بعضی مبحث ها رو نداره) + عربی کامل گاج + درک مطلب به همین سادگی گاج (البته عربی کامل درک مطلب هم داره)
فقط حواستون باشه که عربی مثل گل میمونه و اگه 48 ساعت بهش نرسی پژمرده میشه. همچنین خیلی ها عربی رو فقط می خونن و تست کمی میزنن در صورتی که عربی یه مهارته و تست زیادی لازم داره تا به جایگاه مناسبی برسید.
دینی: DVD های آفبای دکتر کریمی + زیپ دینی اندیشه فایق + آبی قلمچی( سری چهار درس در چهار کتاب)
DVD ها که واقعا حرف نداره و جوری درس میده که تقریبا کل آیات رو حفظ میشید. درضمن کتاب های مطرح بازار معمولا پیام های اشتباه از آیه میگیرن که وقتی تو کنکور اومد متوجه اشتباهشون میشن. اما من که تا حالا اشتباهی از کریمی ندیدم. زیپ همون DVD هاست به صورت مکتوب و برای تلف نشدن وقت گفتم بخریدش. آبی رو برای تست پیشنهاد دادم چون دینی نیاز به تالیفی نداره و کنکور کافیه. البته آبی تست تکمیلی هم داره.
روش پیشنهادی من برای خوندن دینی زیپ + تست + زیپ و کتاب درسی + DVD هست یعنی اول بخونید بعد تست بزنید تا با طرز فکر طراح کنکور توی اون درس آشنا بشید و دوباره بخونید اما این بار با آگاهی از طرز فکر طراح. DVD هم آخر کاره چون وقت گیره و اگه اول DVD گوش بدید ممکنه وقتی برای تست نمونه. البته من جمعه های بعد قلمچی موقع نهار خوردن DVD رو با خانواده (!) تماشا میکردم تا با اون مباحث آشنا بشم و وقت مرده ای رو زنده کنم!
درضمن دور دوم که میخونید باید کتاب درسی رو Highlight کنید و حفظ کنید که توی هر صفحه کتاب چیه. یعنی از صفحه اول شروع کنید و از خودتون بپرسید توی این صفحه چی بود، بعد صفحه رو بخونید و اگه چیزی رو نگفتید به ذهن بسپاریدش. روش سختیه و ممکنه ازش فرار کنید اما بهترین روشه و تو دوارن جمع بندی شیرینی این روش رو حس می کنید. اینجوری می تونید با خیال راحت 25 تا سوال دینی رو زیر 10 دقیقه بزنید.
زبان: مشکلی توی زبان نداشتم پس دقیقا نمی تونم بگم چی بخونید تا پیشرفت کنید. فقط به کسانی که مدرک خاص یا ادعایی توی زبان دارن توصیه می کنم از زبان غافل نشن. اتفاقا باید زبان رو کار کنید تا توی عمومی ها یه برگ برنده داشته باشید. من زبان رو به جایی رسوندم که هر تست رو توی 10 ثانیه میزدم و همین باعث شد که روز کنکور ضعفم توی ادبیات رو جبران کردم.

اختصاصی ریاضی:
ریاضی پایه: توی کنکور سراسری معمولا تست های تیپی داره و نباید خودتون رو درگیر تست های عجیب غریب بعضی کتاب ها یا حتی آزمون ها بکنید. کتاب نسبتا کاملی براش وجود نداره و من هم آبی رو پیشنهاد میدم که واقعا برای ریاضی پایه کافیه + DVD های مهندس مهربان که قراره با ونوس بزنه؛ نمی دونم تا حالا منتشر شده یا نه.
دیفرانسیل: تخته سیاه + DVD های مهندس مهربان
اگه وقت نشد همه تست ها رو بزنید تالیفی ها رو فقط زوج بزنید، خود مهندس گفته نکته هاش رو توی زوج سوال آورده تا کسایی که وقت ندارن بتونن همه تست ها رو بزنن. در ضمن تخته سیاه بعضی سوالاش اشتباهه که به خود مهندس هم گفتم ولی توجهی نکرد. البته این سوال های اشتباه توی روند آموزشی شما تاثیر زیادی نمیذاره و خود کنکور هم از این نوع اشتباه ها داشته که به تعاریف بر میگردن. زیاد درگیرشون نشید.
هندسه پایه: خط ویژه گاج
الکی وقت روی هندسه نذارید چون سوالاش نیاز به ایده دارن و کنکور هم که جدیدا پر شده از سوال های وقتگیر. پس وقت برای فکر کردن ندارید. البته نباید هندسه پایه رو حذف کرد چون بعضی سوالاش مخصوصا سوال های دو فصل آخر هر دو کتاب تیپ هستن و با کمی تمرین روشون مسلط میشین. سال کنکور همین خط ویژه رو چند بار بخونید خیلی اثر بخش تر از زدن تست تالیفیه. پس بخونید ولی انتظاری از هندسه پایه نداشته باشید.
هندسه تحلیلی: میکرو گاج
از بهترین کتاب هاست. کلا هر کتابی که نویسندش دو تا نویسنده این کتاب بودن کتاب های عالی هستن.
آمار: خط ویژه گاج
گسسته و جبر: میکرو گاج
از گسسته نترسید. فقط این کتاب رو بخونید و روش مسلط بشید. از 13 تا سوال گسسته اگه 10 تاش رو نزدید هر چی خواستید بگید.
فیزیک: معلمی که داشتیم جزوه منحصر به فردی می گفت که شامل سریعترین و کلی ترین روش ها بود. من هم که مشکلی توی فیزیک نداشتم (مثل زبان) و درک فیزیکی خوبی داشتم. با 10 سال آبی راحت فیزیک رو 100 میزدم پس نمی تونم برای کسی که وضع خوبی توی فیزیک نداره کتابی معرفی کنم. متاسفم!
شیمی: DVD های آفبا + مبتکران + خط ویژه مسائل و مفاهیم گاج
اول باید شیمی دو سال اخیر رو براتون تحلیل کنم: تست های مفاهیم (حفظیات) کمی سخت شدن چون اولا توی بعضی از سوال های مفاهیم دو تا از گزینه ها مساله هستن دوما پای سوال های چند تا عبارت درسته به شیمی هم باز شده سوما طراح سراغ جاهایی رفته که دانش آموز ها معمولا توش ضعف دارن مثل شیمی آلی. تست های مسائل بر خلاف باور عامه سخت نشدن بلکه زیاد شدن. وقتی کنکور میدادم متوجه شدم که به راحتی می تونم بالا 90 بزنم ولی وقت برای حل سوالا ندارم.
مبتکران و خط ویژه رو بخونید و نکاتش رو وارد کتاب کنید. حفظیات رو توی خود کتاب Highlight کنید و برید سراغ DVD ها تا یه سری قلق جالب یاد بگیرید. خط ویژه مسائل واقعا خوب کار کرده و ذهنتون رو منظم میکنه. یه زمانی (نه چندان دور) بین مبتکران و خیلی سبز دعوا بود ولی با قطعیت میگم مبتکران رو بخرید(بهتر بگم، زیاد درگیرش نشید و یکی رو بخرید).
با این منابعی که گفتم شما از نظر علمی کامل میشید (تبریک میگم) ولی برای اینکه بتونید توی کنکور تست بیشتری حل کنید باید روی مسائل کنکور مسلط باشد تا نیاز به فکر کردن نداشته باشید، مسئله زیاد حل کنید تا سریع بشید، کار هایی مثل حفظ کردن جرم مولی ترکیب های پیچیده رو انجام بدید و حفظیات رو جوری حفظ بشید که بدون تردید گزینه ها رو بخونید و سریع تصمیم بگیرید.

توجه: اگه دوستان رشته های دیگه برای تکمیل منابع اختصاصی کمک کنن ممنون میشم (;

در مورد کلاس خصوصی هم بگم که 99% وقت تلف کرده چون این منابعی که گفتم چیزی کم ندارن ولی به شخصه اگه به استاد واعظی دسترسی داشتم حتما سر کلاس اعلالشون می رفتم چون توی DVD وقت نکردن کامل بگن (البته فقط چند تا نکته ریز وقت نشده که گفته بشن وگرنه کلیت بحث گفته شده)

به برنامه ریزی کوتاه مدت بر میگردیم. یه شمای کلی از کار های دو هفته شما میتونه این باشه:
شنبه تا چهار شنبه: خواندن و خلاصه کردن
پنج شنبه تا سه شنبه: تست زدن
یک شنبه و چهار شنبه هفته دوم (یا دو روز دیگه، بستگی به اون آزمون و حال هوای شما داره!): آزمون غیر حضوری
دوشنبه و سه شنبه هفته دوم: رفع اشکال های اساسی آزمون اول. مثلا اگه شیمی 40 زدی باید تو این دو روز ببینی اون 60 درصدی که نزدی چیه و درستش کنی. (همزمان باید تست های باقی مونده رو هم بزنی ها)
پنج شنبه هفته دوم: مرور خلاصه ها
جمعه هفته دوم: آزمون، تحلیل آزمون و برنامه ریزی برای آزمون بعد
البته شما ممکنه روش دیگه ای رو انتخاب کنید که برای شما بهینه باشه.
خواندن: منابع که واضح هستن. با توجه به برنامه ای که با کارت هاتون درست کردین درس می خونید. موقع درس خوندن آهنگ گوش ندید، فضا مناسب باشه، سکوت مطلق بده و شلوغی بدتر و خیلی چیز های دیگه که برای آموزش اونها می تونید به ویدیو های سال قبل دکتر جعفر قلی در فرصت برابر مراجعه کنید؛ از سایت کانون دانلودشون کنید و به پدر و یا مادرتون بگید گوش بدن و خلاصش رو روی کاغذ بنویسن بدن بهتون.(یا اگه عجله ندارید برنامه همین امسالشون رو استفاده کنید) دکتر جعفر قلی چیز های جالبی برای گفتن داره که توصیه میکنم ازشون استفاده کنید. در ضمن برای تمرکز بیشتر بجای اینکه بگید 1 ساعت می خونم بگید باید توی یک ساعت 10 تا صفحه بخونم. اگه زودتر تموم شد به خودتون جایزه بدید استراحت کنید. نترسید اتفاقی نمی افته چند دقیقه بیشتر استراحت کنید (ممکنه اگه این کار رو نکنید (مشخص کردن تعداد صفحه) توی یک ساعت 7 صفحه بیشتر نخونید). دفعه بعد بگید 12 صفحه می خونم. بعد چند هفته به جایی می رسید که هم تمرکز دارید و هم تخمین دقیقی می زنید و از جایزه هم خبری نیست! (اعداد صرفا مثال بودن)
خلاصه نویسی: هدف از خلاصه نویسی اینه که اگه دو ماه بعد خواستی یه مطلب رو بخونی نیاز به مطالعه جزوه نباشه پس خلاصه ممکنه خیلی هم خلاصه نباشه. مثلا من فیزیک و دیفرانسیل رو کاملا خلاصه، خلاصه برداری میکردم (چی گفتم!) ولی برای تحلیلی و عربی راه حل ها رو کاملا توضیح میدادم ، گسسته رو با Highlight کردن درس نامه ها خلاصه می کردم و برای شیمی و دینی از کتاب درسی استفاده میکردم و اون رو به خلاصه تبدیل می کردم.
درضمن خیلی ها میگن به زبان خودتون خلاصه رو بنویسید و از روی جزوه کپی نکنید ولی من خیلی جا ها ترجیح میدادم زبان همون زبان رسمی جزوه باشه و کاری که می کردم تنظیم تقدم و تاخر مطالب، حذف مطالب اضافه و الگوریتم بندی روش حل بود طوری که وقتی سوال رو میدیدم کاملا می دونستم باید از کجا شروع کنم و کجا کار تموم میشه. این چیزی که میگم رو رتبه برتر ها معمولا با زدن تست زیاد بدست میارن. اما به نظر من باید به خلاصه نویسی و تست زنی به طور متعادل ( نه لزوما مساوی) توجه بشه.
تست زدن: این مورد برای من جدا از خوندن بود یعنی تا یه درس رو تموم نمی کردم سراغ تست های اون درس نمی رفتم. بازم بر میگرده به خودتون که این کار رو بکنید یا نه ولی روش دیگه ای هم هست که میگه یک سوم تست ها رو دقیقا بعد از مطالعه بزن، یک سوم چند روز بعد و یک سوم چند روز بعد تر. من روش خودم رو ترجیح میدم بجز توی دو سه مورد استثنا که اگه خدا کمک کنه و وقت داشته باشم در طول سال هر وقت برنامه راهبردی بهش رسید بهتون میگم. توصیه من اینه که از همین الان برای تست ها وقت بگیرید و حتی سخت گیری هم بکنید و به هر تست اختصاصی یک دقیقه وقت بدید تا تکنیک های مدیریت زمان که بعدا میگم رو هم اجرا کنید. زمانی که به طور متوسط برای هر تست از یک مبحث صرف کردید رو کنار نام مبحث بنویسید تا بعدا توی دوران جمع بندی یه آشنایی حدودی با میزان وقت گیر بودن سوال ها هر مبحث قبل از مواجه شدن باهاشون داشته باشید. این کار آخری (نوشتن زمانی که به طور متوسط برای هر تست از یک مبحث صرف کردید کنار نام مبحث) چون یکم دیر نتیجه میده ممکنه حوصلش رو نداشته باشید. شاید خیلی هم مهم نباشه و راه های دیگه ای هم برای رسیدن به نتیجه مورد نظر وجود داره اما چون وقت زیادی نمیگیره اگه حوصلش رو داشتید انجام بدید. پس قرار شد 10 تا تست انتخاب کنید و 10 دقیقه فرصت بدید و شروع کنید به حل، اگه وقت تموم شد و تستی موند حلش کنید و بعد تصحیح کنید. این وقت گرفتن فقط برای تمرین کردن هست.
آزمون های غیر حضوری: یکی از مواردی که دانش آموز ها ازش میترسن ( و البته قبول هم نمیکنن که ازش می ترسن و بهانه تراشی میکنن) آزمون دادنه. کسایی که درست امتحان نمیدن روز کنکور غرق استرس هستن (با چشم خودم دیدم، جوری که مراقب بهش گفت چقدر استرس داری، آروم باش). پس به هیچ وجه هیچ آزمونی رو از دست ندید. اولین آزمون رو روز های یک شنبه یا دوشنبه میدید و صرفا برای اینه که اگه درسی رو اشتباه خوندید تا دیر نشده متوجه بشید. پس از نتیجه نترسید و نگید من که هنوز همه چی رو نخوندم چرا امتحان بدم. مهم نیست نتیجه چی بشه، مهم اینه که یکی دو روز وقت دارید روی نقاط ضعفتون کار کنید. امتحان دوم رو روز سه شنبه یا چهار شنبه میدید و اگه باز هم مبحث یا درسی خراب شد یعنی روش مطالعه اشتباه بوده و باید عوض بشه. البته این هایی که میگم با این پیشفرضه که شما درس رو واقعا خونده باشید و وقت تلف نکرده باشید.باز هم وقت دارید روی نقاط ضعف کار کنید یعنی وقتی دارید خلاصه ها رو مرور می کنید به نقاط ضعف توجه ویژه کنید. باز هم تاکید می کنم از این آزمون ها فرار نکنید. غیر ممکنه شما تا یک شنبه درس هاتون تا حد خوبی تموم نشده باشه و اگه این اتفاق افتاد بدونید که تنبلی کردید و باید هفته بعد این اشتباه رو اصلاح کنید.
آزمون دوم رو که دادید تقریبا متوجه میشید که چه وضعی دارید و یه هدف گذاری چند از ده روی کاغذ برای هر درس انجام میدید (چند از ده یعنی بجای گفتن 64 درصد بگی 6 از ده). این هدف گذاری به طور چشمگیری آرامش و صد البته نتیجه شما رو در آزمون حضوری بهبود میده. آزمون هایی که امیدی بهشون نداشتم رو با کمک این روش به آزمون های خیلی خوبی بدل کردم!
منبع آزمون ها هم آزمون غیر حضوری هست که بهتون میدن و فکر کنم آزمون سال قبل قلمچیه و منبع دوم آزمون دو سال قبل قلمچی (برای مورد دوم اگه جایگزینی دارید بگید، مثلا آزمون موسسه دیگه ای اگه منطبق با آزمون اون هفته باشه)، ترتیبش هم با خودتون.
مرور خلاصه ها: اگه این کار رو روز پنج شنبه قبل آزمون انجام بدید نتیجه آزمونتون بهتر میشه و مهم تر از اون اینکه وقتی به کنکور رسیدید باید خلاصه هاتون رو حفظ باشید و روشون تسلط کامل داشته باشید. اینجاست که برنامه بلند مدت اهمیت پیدا میکنه و اینجاست که من میگم برید قلمچی و هر برنامه ای داد اجرا کنید. اینجاست که میگم نباید بهمن و اسفند سراغ پیش 1 رفت گرچه خراب کرده باشید. اینجاست که میگم نباید تا قبل از عید درس ها رو تموم کرد. چرا؟ چون مرور های با زمان علمی و مشخص باعث میشه سر جلسه کنکور هم بتونی از راه های میانبر استفاده کنی. هر کسی میتونه راه میانبری که امروز خوند رو آخر هفته توی آزمون پیاده کنه. مهم اینه که آیا میتونه چند ماه بعد سر جلسه کنکور هم از این راه ها استفاده کنه؟
آزمون حضوری: غیبت ممنوع حتی یک امتحان. پس لطفا جمعه های آزمون مریض نشید، کلاس خصوصی نداشته باشید و… . چرا؟ چون هر آزمون منطق خودش رو داره که بخشی از یک پازل رو پر میکنه و اگه یکیش رو نیاید یه تیکه از پازل خالی میمونه. البته با آزمون های جامع شاید بشه قسمتی از اون جای خالی رو پر کرد اما همش رو نه. چرا؟ چون توی آزمون جامع کار اصلی شما جمع بندی دانسته هاست و بعد جبران. پس وقت زیادی ندارید و اگه آزمون نداده باشید ممکنه در شناسایی نقاط ضعف دچار خطا بشید و اگه ندونید کجا مشکل دارید احتمال داره سراغ مباحثی برید که مشکل زیادی ندارید و وقت تلف میشه.
بریم سراغ روز امتحان. صبحانه خوبی بخورید و وسایل مورد نیاز رو بردارید و برید حوزه. حتما به موقع برسید. اول نظرسنجی ها رو بزنید. حالا روی یه کاغذ شروع کنید به نوشتن در مورد امتحان. سه گروه آدم وجود دارن: خوش بین ها، بد بین ها و تحلیلی ها که این روش به هر سه گروه کمک می کنه. تحلیلی ها کسایی هستن که دقیقا مشخص می کنن هر مبحث رو چجوری خوندن و قراره چه اتفاقی بیوفته. در پایان، هدف گذاری چند از ده رو که یکی دو روز قبل نوشتید، یک بار دیگه روی همون کاغذ بنویسید.
امتحان شروع میشه. توصیه من اینه که ترتیب دفترچه رو عوض نکنید. به هر حال با روشی که من برای زمان بندی بهتون پیشنهاد میدم هیچ تفاوتی در تقدم و تاخر درس ها ایجاد نمیشه. روش اینه که توی امتحان های مبحثی قلمچی که هر درس عمومی 20 تا سوال داره به هر درس 10 دقیقه وقت بدید و هر چی میتونید سوال آسون بزنید. در پایان 20 دقیقه وقت براتون میمونه. حالا باید تصمیم بگیرید که به ترتیب دفترچه بر می گردید یا درس قوی تر رو اول می زنید یا درسی که زیاد ازش تست نزدید یا ... . این کار باعث میشه وقتتون رو روی سوالاتی که وقتگیر هستن نذارید و اگه هم گذاشتید با پایان 10 دقیقه اون درس به خودتون بیاید و بیشتر از این کار رو خراب نکنید. در ضمن در آخر هم 20 دقیقه وقت منتظرتونه تا اشتباهتون رو تا حدی جبران کنید.
برای اختصاصی ها به هر سوال 1 دقیقه وقت بدید. یعنی اگه تحلیلی 10 تا سوال داره بهش 10 دقیقه وقت بدید و سوال های آسونش رو پیدا کنید و بزنید. احتمال داره به درصد هدف گذاری شده نرسید ولی مهم نیست. باز هم یه زمان خوب رو ذخیره کردید که خودتون میدونید چجوری میخواید مصرفش کنید.
پس دیگه نگید من زبانم خوبه دفترچه رو با زبان شروع می کنم چون فرقی نداره شما کی زبان رو بزنید به هر حال وقت اولیه زبان 10 دقیقه هست. مخصوصا اگه زبان توی اون امتحان سخت باشه بد جور توی روحیتون تاثیر میذاره. اما اگه ادبیات خوبی ندارید و ادبیات رو دور اول خراب کنید براتون عادیه و وضع غیر منتظره ای براتون نبوده و اگه خوب بزنید یه انگیزه عجیب بهتون میده که ... (در اون حال ما رو هم در خوشحالیتون سهیم کنید P:>)
به هیچ وجه عددی رو که قبلا به یه درس در دور اول اختصاص دادید زیاد نکنید. زیاد دیذه میشه که افراد میگن فلان درسمون دور اول خراب شد و دور اول یکم بیشتر بهش وقت دادیم. این کار باعث آشفتگی ذهنی توی درس های بعدی میشه و در ضمن اگه تبدیل به عادت بشه باعث از بین رفتن انگیزه برای پیدا کردن سوال های آسون میشه. یه چیز جالب هم که من توی امتحان ها حسش کردم این بود که معمولا دور دوم خیلی سریع تر و روون تر سوال ها رو حل می کردم. حتی درس هایی که دور اول خیلی خراب شده بودن رو دور دوم به قدری خوب حل کردم که از بهترین درس هام توی اون آزمون شده. و جالبتر سوال هایی که یه بار خونده بودم و ایده ای براشون نداشتم رو دور دوم خیلی سریع حل می کردم.(این آخری رو محمد استاد محمدی، رتبه 1 ریاضی 91، هم میگفت)
درضمن این روش رو من به تراز 5500 و 6300 هم پیشنهاد دادم و استفاده کردن و جواب داد.
تکنیکی که پیشنهاد دادم «زمان های نقصانی» بود. تکنیک بعدی که به طور غیر محسوس بهش اشاره کردم «ضرب در منفی» هست که همون پیدا کردن سوال های آسونه. تکنیک سوم هم «استراتژی بازگشت» هست که همون تصمیم شما برای مصرف کردن وقت باقیمانده هست که این استراتژی رو میتونید از قبل تعیین کنید یا سر جلسه تصمیم بگیرید یا تلفیقی از این دو.
اگه باز هم مشکل زمان دارید باید از تکنیک «دو خودکار» استفاده کنید. وقتی توی خونه تست میزنید اول وقت بگیرید و تست بزنید و وقتی زمانتون تموم شد یه خوکار با رنگ قرمز بردارید و سوال هایی که جواب دادید رو تصحیح کنید (بدون پاسخ نامه) و سوال هایی که جواب ندادید رو جواب بدید. حالا پاسخ نامه رو بردارید و درصدتون رو در هر دو حالت بدست بیارید. باید متوجه شده باشید که مشکل شما مدیریت زمانه یا مشکل علمی دارید. یکم تکنیک وقت گیریه و در صورت لزوم دو سه بار ازش استفاده کنید.( توچه کردید که تکنیک دو خودکار چقدر به روش پیشفرضی که قبلا برای تست زدن پیشنهاد دادم نزدیکه؟)
امتحان تموم میشه. اگه به هدف نرسیدید حق دارید ناراحت بشید اما این ناراحتی نباید زیاد طول بکشه و شما رو به جایی برسونه که تقصیر رو گردن کتاب کار، آزمون، معلم و... بندازید و جمله « قلمچی که معیار نیست» رو بکار ببرید. کاری که میکنید اینه که کارنامه رو دستتون میگیرید و از جا های خوبش شروع میکنید. چرا؟ علاوه بر حس خوبی که بهتون میده یه دلیل علمی داره. به نظرتون استراتژی های موفق معمولا از پیروزی ها بدست میان یا از شکست ها؟ معلومه که از پیروزی ها. ما آدما معمولا وقتی پیروز میشیم فقط خوشحالیم در صورتی که باید ببینیم چی شد که پیروز شدیم و اون استراتژی موفق رو ادامه بدیم و حتی اگه شد توی جا های دیگه هم بکار ببریم. بعد از اون سراغ نقاط ضعف میریم و براشون تصمیم میگیریم. واقعا علت شکست چی بوده؟ مثلا مطالعه نادرست بوده؟ استراتژی دیگه ای رو برای مطالعه شون انتخاب میکنیم که این استراتژی رو می تونید از دوستان، رتبه برتر ها ( سایت قلمچی =» کلکسیون روش ها) و استراتژی های موفق خودتون توی درس های دیگه پیدا کنید. سوال ها رو هم تحلیل کنید و نکاتی رو که دوست دارید بنویسید. فرق نداره کم باشه یا زیاد ولی حتما بنویسید. این قسمت مشکل ترین قسمت توی همه کار هایی که گفتم انجام بدید هست و توصیه میکنم برای اینکه ازش فرار نکنید زیاد وسواسی نباشید تا بهتون خیلی سخت نگذره و کار به جدایی نرسه! یه هدف گذاری معقول هم برای آزمون بعد انجام میدید و برنامه کوتاه مدت رو همون طور که توضیح دادم ( یا با روش دیگه ای اگه دارید) می نویسید.
خب خسته نباشید، این روند تکراری رو باید در همه امتحان های مبحثی اجرا کنید. در امتحان های جمع بندی که اولیش رو باید دی ماه بدید یه روش دیگه داریم که بعدا میگم. (منظورم از جمع بندی، جمع بندی های بزرگه نه مثلا نصف پیش 1)
برای حسن ختام هم میرید و سخنرانی کاظم قلمچی برای نفرات برتر تهران که ظهر همون روز انجام شده رو دانلود می کنید (تاکید می کنم که صحبت ها رو دانلود کنید نه اینکه خلاصه رو بخونید) و با خانواده گوش میدید. حداقل یکی از پدر یا مادر باید مثل شما همه جلسه ها رو گوش بده. توی این جلسه ها هم شما آموزش داده میشید هم خانواده میفهمن که برای یه کنکوری به جز تامین آرامش و سکوت و تغذیه چه کار هایی باید کرد و چه کمک های علمی (بله علمی) میشه انجام داد. اگه خانواده (حتی یکی از اعضا) بفهمه که کنکور چیه و با یه کنکوری باید چی کار کرد بهتون اطمینان میدم که یه سالِ کنکورِ خیلی خوب خواهید داشت. چرا؟ چون وقتی امیدتون رو از دست میدید، وقتی ناراحتید و وقتی امتحانی رو خراب کردید بهتون انگیزه الکی نمیدن یا نمیگن این همه خرجت کردیم پس چی شد؟ بلکه کنارتون میشینن و با کمک هم یه راهکار پیدا می کنید. توی این جلسات علاوه بر آموزش هایی که گفتیم در مورد منطق آزمون ها تا دو ماه بعد از آزمونی که توش قرار دارید صحبت میشه. در ضمن بعضی از جلسات رتبه های برتر سال های پیش یا همون دانش آموزای توی جلسه رو دعوت میکنن تا در مورد راهکار ها و روش های رسیدن به یه هدف مشخص (که اون روز توی جلسه در موردش بحث شده) صحبت کنن. قسمت مورد علاقه من هم هین قسمته. تصمیم خودتونه که این جلسات رو گوش کنید یا از سر لج بازی با قلمچی این کار رو نکنید، اما تا حالا کسی رو ندیدم که این صحبت ها رو گوش بده و بگه بد بودن. سرنوشت خودتونه، می تونید خرابش کنید!

[/list]
کم نیستن کسایی که میگن چرا درس می خونید، ما درس خوندیم و رفتیم دانشگاه و حالا هم بیکاریم. واقعیت اینه که دانشگاه رفتن به خودی خود مهارتی به ما نمیده که باهاش کاری پیدا کنیم. قلمچی هم همینه. خیلی ها یا از اول یا اواسط کار ایمانشون به قلمچی رو از دست میدن و برنامه ها رو اجرا نمی کنن. بعد هم که نتیجه نمیگیرن همه چی رو گردن قلمچی میندازن. افراد زیادی هم هستن که گزینه دو، سنجش، گاج و... میرن و نتیجه میگیرن( فک کنم آنا یکی از این افراده). من هم نمیگم فقط با رفتن به قلمچی نتیجه میگیرید. فقط هر جا میرید و هر مسیری که انتخاب می کنید بهش ایمان داشته باشید، تا آخر...

برنامه آزمون، برنامه مدرسه :-\
معمولا با شروع آزمون ها اولین چیزی که ذهنتون رو مشغول میکنه تداخل برنامه آزمون و برنامه مدرسه هست. چند تا راه حل پیشنهاد میدم:
[list type=decimal]
[*]اگه آزمون جلوتره: پیش خوانی کنید. فکر نکنید پیش خوانی کار سختیه، مخصوصا با این منابعی که معرفی کردم پیش خوانی کار خیلی آسونیه. پس اگه برنامه آزمون جلوتر از برنامه مدرسه بود اصلا لازم نیست نگران بشید. من تقریبا کل حسابان و تحلیلی رو زودتر از معلم و برای آزمون خوندم.
[*]اگه معلم جلوتره: سعی کنید معلم ها امتحان هاشون رو نزدیک به برنامه آزمون بگیرن. مثلا معلم فیزیک ما جلوتر از آزمون درس میداد و ما با معلم فیزیک هماهنگ کرده بودیم که هر وقت برنامه آزمون به فلان جا رسید امتحانش رو بگیره.
[/list]
باید یکی از این دو برنامه رو اصل قرار بدید و اون یکی رو باهاش هماهنگ کنید. من برنامه آزمون رو ترجیح دادم چون سال سوم هر دو حالت رو امتحان کرده بودم و حالتی که برنامه آزمون اصل بود بهتر نتیجه داد.

مدرسه بریم یا نه؟
این هم یکی از سوال هایی هست که همون اول ذهنتون رو به خودش مشغول میکنه. من فقط قضیه رو روشن میکنم و تصمیم گیری رو به خودتون واگذار میکنم.
اگه مدرسه نرید وقت زیادی خواهید داشت اما در عوض تنها میشید و ممکنه بعد از چند ماه نتونید دووم بیارید که راه حلش رفتن به کتاب خونه هست. درضمن اگه معلم یه چیزی رو تدریس کنه خودتون که می خونیدش خیلی سریع تر تمومش می کنید. راه حل این موضوع هم استفاده از DVD هاست.
اگه به مدرسه برید احتمالا بعد از جند روز با خودتون میگید من یک ساعت نیم سر این کلاس نشستم و اگه خونه بودم تا حالا کلی تست زده بودم.
من تصمیم گرفتم مدرسه برم ولی سر یه کلاس هایی خاصی نرم. مثلا سر کلاس دینی نمی رفتم چون عادت این معلم تعریف کردن داستان هایی از زندگی خودش و دوستانش در مورد هر پاراگراف از درس بود. درس توبه رو سه جلسه طول کشید تموم کنه که من فقط یکی از جلسه هاش رو مجبور شدم برم. اون جلسه فقط داستان تعریف کرد و من قسم خوردم دیگه به هیچ قیمتی سر این کلاس نیام. ولی کلاسی هم مثل فیزیک بود که همون طور که توضیح دادم درس دادنش perfect بود. جوری که ما بعد از عید از مدرسه خواستیم فیزیک دوم رو که معلممون نبوده، بهمون درس بده.

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

یه چیز دیگه م بگم من!
نصیحتتون میکنم به کورنومتر!
از مهر و اینا، دلیلی نداره تا بعد عید صبر کنین..
خب مثلا استوکیومتری رو کامل میخونین برای ازمون، پس کامل هم باید بلد باشین، دلیلی نداره با کورنومتر نزنین!

من اینجوری استفاده کردم خیلی عالی بود، به طرز احمقانه ای ولش کردم بعد ولی، برای همین متاسفانه نتونستم توی کنکورم استفاده کنم ازش..
مثلا استو رو کامل میخونین، یه کم که تست زدین راه افتادین، کورنومتر رو بذارین ببینین چقدر طول میکشه هرتستی..
بعد سعی کنین هی این زمان رو بیارین پایین تر. بعدش که راضی بودین دیگه از تست زدن و ایناتون، برید غیر حضوری قلمچی رو بردارین(یا یه چیزی شبیهش) زمان داره، مثلا 10تا سوال یه ربع. کورنومتر رو بذارین بغلتون شروع کنین زدن. یه جایی هم بذارینش که رفتن عددهاشو ببینین.

بعد چندبار این کار رو کردن، دستتون میاد زمان. روی یه تست بیش از حد نمیمونین. میفهمین که یه تست داره چند دقیقه طول میکشه.
و بعد منتظر تاثیر شگرفش و نیم ساعت وقت اضافه اوردن تو ازموناتون باشین..

طی ازمون دادن با کورنومتر یه چیزایی متوجه میشین، پریدن از سوال رو بلد میشن مثلا، میفهمین راه حل درجا باید به ذهنتون برسه وقت فکر کردن نیس، سوالایی که فکر میخوان تو اون نیم ساعت اضافه باید اومد سرشون. انجام بدین میفهمین خودتون..

sorena100

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
آباده
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
صفر تا صد کنکور ver 0.9.8.1

با توجه به اینکه بعضی از کاربرا در مورد تابستون پرسیده بودن یه پست در ادامه پست قبل برای بررسی کامل برنامه بلند مدت نوشتم. امیدوارم مفید باشه. درضمن خیلی ها جزوه فیزیکم رو خواسته بودن. باید بگم که جزوه بدون معلم تقریبا همون درسنامه های کتاب کار هاتون هست پس کمک زیادی نمی تونه بکنه.

فوت کوزه گری!
پیشنهاد من برای خوندن و تست زدن چی بود؟ اول کامل بخونید و بعد تست بزنید. حالا به این نکات توجه کنید:
[list type=decimal]
[*]ممکنه این روش برای شما خوب نباشه یعنی بهتر باشه که هر وقت یه مبحث رو می خونید چند تا تست هم ازش حل کنید. امتحان کنید ببینید کدوم روش براتون موثر تره.
[*]اگه روش من رو انتخاب کردید چند تا استثنا براش داریم که باید باهاشون آشنا باشید. اولی مبحث هم نهشتی از گسسته هست که مبحث خیلی بزرگی هست و تیتر های زیادی رو در بر میگیره. دومی هم فصل اسید و باز شیمی پیش هست. توی این دو مورد یکی دو تا تیتر رو که خوندید باید چند تا از تست هاش رو حل کنید چون تعداد تیتر ها زیاده و آخر سر می فهمید که فقط مطالب دو سه تا تیتر آخر یادتونه.
[/list]

تابستان: 1 تیر تا 10 مهر
تابستان فرصتی تکرار نشدنی هست. شما در نظر بگیرید که دوران طلایی نوروز مساوی دو یا سه هفته از تابستون هست و اسمش دوران طلایی شده. اما نباید هول بشید. قرار نیست توی این دوران پایه رو ببندیم چون اگه بستن پایه به این راحتی ها بود که درصد های کنکور انقدر زیبا نمی شدن [-( کاری که می کنیم اینه که سوم رو ببنیدم چون یه سال خوندیمش و راحت ترین و بهترین کاریه که میشه انجام داد. ممکنه سوم رو خوب نخونده باشید؛ در این صورت تابستون بهترین زمان برای ناک اوت کردن سومه چون بیشتر ساعات روز (یا همه ساعات) رو تعطیل هستید.
تذکر: کار زبان فارسی رو همین تابستون تموم کنید! همین الان هم برید سوال های زبان فارسی کنکور 93 و 94 یکی از رشته ها رو نگاه کنید چون تیپ سوال ها یکم متفاوت شده.
اما ما به همین هم راضی نیستیم و کار های دیگه ای هم باید انجام بدیم. توی درس های اختصاصی باید انتخاب کنیم که برای هر کتاب دومش رو می خونید یا پیش. انتخاب من به صورت : «دیفرانسیل، هندسه 1، آمار، فیزیک پیش و شیمی 2» بود. دیفرانسیل و فیزیک پیش رو به ریاضی 2 و فیزیک 2 ترجیح دادم چون مباحث ریاضی 2 و فیزیک 2 خیلی آسون هست. هندسه 1 رو خوب نخونده بودم و هندسه نیاز به زمان کافی برای مسلط شدن داره پس نمی تونیستم در طول سال شروع به خوندنش کنم. آمار هم که اصلا حساب نمی کنیمش! شیمی 2 رو هم به شیمی پیش ترجیح دادم چون فهمیدم اگه پایه خوبی توی شیمی داشته باشم خیلی روی کارم تاثیر داره. گرچه یکی از معلم های شیمی شهرمون هم که رفته بود سوئد ( B-)) برای تعطیلات تابستون برگشتن و با بقیه دوستان برای شیمی پیش کلاس گرفتیم.[nb]اون رفته سوئد تو چرا قیافه میگیری؟[/nb]
همه این انتخاب ها رو که انجام بدید تازه به برنامه کانون رسیدین. حالا اگه کسی فکر می کنه میتونه کار های دیگه ای هم انجام بده بدون اینکه به برنامه آزمونش صدمه ای بخوره، چند تا پیشنهاد من رو بررسی کنه:
• لغت، املا و تاریخ ادبیات دوم و پیش
• یاد گیری آرایه ها (تست در طول سال)
• عربی 1 و 2 رو اگه خوب نخوندین ، آموزش رو تکمیل کنید و اگه خوب خوندین مرور سطحی انجام بدین. با این کار در طول سال فقط لازمه برای عربی تست بزنید و این هم به خود عربی کمک میکنه و هم به درس های دیگه.
برای اختصاصی ها برنامه کانون رو کامل اجرا کنید واقعا کافیه. کامل یعنی در طول سال فقط نیاز باشه تست بزنید برای اون مباحث نه این که از اول بخونیدشون یا ... . این کار نیاز به 1) کامل خوندن و خلاصه کردن و تست کافی برای مسلط شدن 2) استفاده از منابع static یعنی اول تابستون منابع صحیح رو انتخاب کنید و تا خود کنکور عوضشون نکنید. منابع پیشنهادی من رو توی پست قبلیم توی همین تاپیک می بینید.
در مورد زرد عمومی هم هر تصمیمی که خواستید بگیرید. من پیشنهادی نمیدم! ام نزدیک های عید شروع می کنیم به کار کردن باهاش که درصد عمومی هاتون رو به طور چشمگیری افزایش میده. درضمن خیلی ها این کتاب رو تمیز نگه میدارن و گزینه ها رو علامت نمی زنن چون فکر می کنن توی دوران جمع بندی می خوان با همین کتاب از خودشون امتحان بگیرن در صورتی که برای دوران جمع بندی یه کتاب دیگه داریم که هم عمومی ها توشه هم اختصاصی ها.

پاییز: 10 مهر تا 4 دی
شلوغ ترین قسمت مسیر همین قسمته. کلی کار دارید که باید انجام بدین و دیگه مثل تابستون وقت ندارید. ممکنه تا میاید بفهمید که چجوری باید زمان رو مدیریت کرد چند تا آزمون بگذره. اما اگه با همون روش برنامه ریزی که توی پست قبلی گفتم برنامه بریزید یا به مشکل بر نمی خورید یا اگه هم مشکلی ایجاد بشه برای قسمت های کم اهمیت تر ایجاد میشه. درضمن همون اولِ دو هفته مشکل رو می فهمید و تا جایی که می تونید راه حلی براش پیدا می کنید.
ممکنه قسمتی از برنامه آزمون رو نتونید خوب بخونید. نترسید! توی قسمت دی یا دوران طلایی نوروز یا حتی دوران جمع بندی میتونید درستش کنید.
برای انتخاب زوج درس ها سعی کنید ذرس هایی رو انتخاب کنید که تابستون نخوندین.

دی: 4 دی تا 9 بهمن
به برنامه امتحان های ترم به چشم یک دوست نگاه کنید! حداقل به چشم یه دشمن نگاه نکنید! من شاید یک ساعت هم برای امتحان ها نخوندم و فقط شیمی رو 20 نشدم. و اما نحوه برنامه ریزی:
دو یا سه درس اختصاصی رو به هم سنجاق می کنیم. مثلا دیفرانسیل و فیزیک توی یه گروه و شیمی و گسسته و تحلیلی توی یه گروه دیگه. دو روز گروه اول رو می خونیم، بعد سراغ گروه دوم میریم و دو روز هم درس های اون گروه رو می خونیم و به همین ترتیب تا هر وقت خوندن و تست زدن برای همه درس ها تموم شد. هر درسی که نموم شد میریم سراغ یه امتحان از کل مباحثی که باید برای یه درس خونده بشه. یعنی یه آزمون مثلا 20 سواله از درس فیزیک از خودتون میگیرید که طبق برنامه آزمون کانون باید تا صفحه 115 کتاب درسی باشه. گاج میکرو گسسته و تحلیلی یه «کتاب آزمون» به صورت ضمیمه داره که توش از این جور امتحان ها پیدا میشه یا مثلا فیزیک گزینه 2 میگن خوبه پس می تونید از فیزیک یکی از آزمون هاش استفاده کنید. این کار هم که تموم شد میریم سراغ آزمون جامع از کل درس هایی که باید خونده میشده. بهتره این تموم شدن یک هفته مونده به امتحان 25 دی باشه. یه آزمون جامع از خودتون میگیرد و تصحیحش می کنید. عصر اون روز و روز بعد رو به رفع اشکال آزمون و همچنین خوندن برای آزمون 9 بهمن صرف می کنید. منابع آزمون جامع می تونه آزمون های غیر حضوری، کتاب های جمع بندی کانون و یا آزمون های جامع موسسات دیگه باشه.
برای عمومی ها هم دو درس دو درس جدا می کنیم. مثلا عربی و دینی ، زبان و ادبیات. اما این بار هر گروه رو یک روز می خونیم و روز بعد سراغ گروه بعدی میریم.
سعی کنید تا جایی که میشه برنامه دو روز خوندن یه گروه با برنامه امتحانات ترم هماهنگ بشه. مثلا اگه فردا امتحان گسسته دارید برنامه اون روزتون گروهی باشه که توش گسسته هست.همون 4 دی باید چک کنید ببینید بهتره با کدوم گروه شروع کنید تا بیشترین هماهنگی رو با امتحانات ترم داشته باشید اگه نشد هم که هیچ.
آزمون 9 بهمن وقت کمتری داره چون هم دو هفته هست نه سه هفته و هم احتمالا کلاس های مدرسه شروع شدن. برای همین هم گفتم توی هفته سوم آزمون 25 دی تا جایی که تونستید مباحث آزمون 9 بهمن رو بخونید. به هر حال ممکنه به تسلطی که دوست دارید توی این امتحان نرسید. اما اشکالی نداره چون دوران طلایی نوروز هنوز مونده.
درضمن این روش دو تا ویژگی مهم داره: 1) با عوض کردن گروه ها کاری می کنیم که تنوع ایجاد بشه و سه هفته دووم بیارید! 2) با دو روز خوندن یک گروه باعث میشیم مباحث رو شلخته نخونید و پیوستگی مباحث حفظ بشه. این کار برای جمع بندی ضروریه.

بهمن و اسفند: 9 بهمن تا 21 اسفند
به امید عید تنبلی نکنید! درضمن به هیچ وجه این دو تا کار رو انجام ندید 1) خوندن مباحث عقب افتاده ی پاییز 2) تموم کردن درس ها تا عید. فقط می تونید عمومی ها ( یا بعضی از درس های عمومی که توشون مهارت دارین) رو تموم کنید که علت اون رو هم بعدا می فهمید.

دوران طلایی نوروز: 21 اسفند تا 3 اردیبهشت
هدف گذاری بلند پروازانه نداشته باشید. توی این دوران همه پیشرفت می کنن اما فقط بعضی ها جهش می کنن. برنامه آزمون ها که کاملا شبیه به آزمون های قسمت دی هست و روش خوندن هم به تقریبا همونه. باز هم باید امتحان جامع بدین که منابع همون منابع قبلیه.
درضمن ممکنه هر اتفاق غیر منتظره ای براتون بیوفته که برنامه هاتون کلا به هم بریزه مثلا من پاییز و زمستون سرما نخوردم ولی از 1 فروردین تا سه روز کلا افتاده بودم رو تخت. تا یکی دو هفته بعدش هم نمی تونستم خوب درس بخونم. در نتیجه جهش که به هیچ وجه نداشتم و تنها کاری که تونستم انجام بدم این بود که پسرفت نکنم.

بعد از عید تا دوران جمع بندی: 3 اردیبهشت تا 31 اردیبهشت
عمومی ها رو هر چه سریع تر تموم کنید و برید سراغ زرد عمومی. 1:15 دقیقا مثل کنکور آزمون بدین. این کار تاثیر خیلی زیادی روی عمومی ها میذاره. پیشنهاد من اینه که حتی اگه درسی رو 80 یا 90 درصد هم خوندین شروع کنید به آزمون دادن ولی تصمیم با خودتونه. لطفا از آزمون دادن نترسید.
در ضمن می تونید آزمون های دهه 80 رو درس به درس از خودتون آزمون بگیرید مثلا اگه درس زبان رو تموم کردین ولی بقیه رو نه، می تونید آزمون های دهه 80 زبان رو از خودتون امتحان بگیرید تا بقیه درس ها هم تموم بشن و بتونید آزمون جامع رو شروع کنید.[nb]به سال های 1300 تا 1309 چی میگن؟ دهه صفر مثلا؟ اصلا دهه 80 درسته؟[/nb]
اینجا جایی هست که اگه از برنامه آزمون جدا شده باشید احتمالا از آرامش هم جدا شدید. اسکار هم بهتون نمیدن![nb]جدایی نادر از آرامش![/nb]

دوران جمع بندی: 31 اردیبهشت تا کنکور
قسمتی مهم و احتمالا طولانی هست. بعدا تکمیلش میکنم

تذکر: یکی از ضعف های برنامه قلمچی اینه که دانش آموز روی مبحث هایی که آخر ترم اول و آخر ترم دوم خونده شدن تسلط کمتری نسبت به مباحثی داره که اول هر ترم می خونه. برای رفع این مشکل راه پیشنهادی من اینه که توی آزمون های جمع بندی سعی کنید به این مباحث توجه ویژه داشته باشید.

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

یه توصیه که دارم اینه که هر توصیه‌ای رو نخونید. شما ببینید چقدر میخواید انرژی بذارید. چه رتبه‌ای میخواید. اصن تیپ درس خوندنتون چجوریه دنبال توصیه‌ی همون شخص باشید. من یه اشتباهی کردم یه مصاحبه از نگین یغمایی خوندم دو هفته افسرده بودم. بخاطر اینکه نه هدفم نه تلاشم هیچ شباهتی به اوننداشت ولی خیلی احمقانه حس میکردم باید اونجوری میبودم و حالم گرفته بود.
مخصوصا خوااااهشا از کسی توصیه نگیرید که کلاس برم یا نرم. قضیه کلاس کی برم فرق داره با این. یکی کلا علاقه داره به کلاس بیرون مدرسه هی تو گوشتون میخونه اون درسو کلاس برو بعد اگه نری الکی حس میکنی باید بد باشی تو اون درس. شخصا این حسو سر تحلیلی داشتم در صورتی که مشکلم کتابم بود و وقتی عوضش کردم درصدام شد نود و صد.
اول خودتون بشناسید. تا قبل مهر وقت دارید بفهمید چجوری هستید. بعد بشینید توصیه‌هایی که بدردتون میخوره رو استفاده کنید حالشو ببرید اصن!

ریحان خاتون

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
استعدادهای درخشان فرزانگان
دانشگاه
بیرجند
رشته دانشگاه
علوم ازمایشگاهی

ساعتتون همیشه دستتون باشه

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

سعی کنید گروهی درس بخونید، گروه های سه چهار نفره مثلا
و کاملا صادق و روراست باشید با هم تو این گروه ها چون خیلی تاثیر داره روی پیشرفت

کلاس کنکور، مخصوصا توی تابستون، خیلی خیلی هوشمندانه انتخاب کنید
مهم تر از یادگیری، تسلط و تثبیت عه که توی خونه به دست میاد و با توجه به این که مدرسه به اندازه کافی کلاس داره اگه بخواید بیرون هم برید تقریبا وقتی نمیمونه برای تسلط و تثبیت

oo00oo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نچ!
دانشگاه
بقیت الله
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

اینکه بزرگترین تجربه ام این بودش که
هیچ وقت ناامید نشید حتی در حین آزمون دادن موقع کنکور چه برسه به ماه های قبلش و اینکه ترازا و رتبه های قلم چی و غیره رو بندازین دور
رتبه کنکور من= رتبه آخرین کانون * 10
و اینک کنکور نا عادلانه ترین روش هس برای تفکیک :|
و روزی هم که میرید کنکور بدین با تصور اینکه سوال اشنا و اسون میبینید نرید لطف =((

M.V

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان II
شهر
تبریز
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

ازمونایی که میدین فقط برای اینه که بدونین مشکل کجاست