• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مهندسی مواد

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : مهندسی مواد

به نقل از uranuscelona :
من اینجا سوال بپرسم کسی پاسخگو هست؟ :))
یه منبع فارسی درمورد cryogenic treatment (عملیات سرمایش) لازم دارم تو نت سرچ کردم منابع انگلیسی خوب بودن ولی برای یه تحقیق نهایت نیم نمره ای باید بشینم وقت بذارم ترجمه کنم منبع فارسی خوب حداقل تو اینترنت پیدا نکردم تو کتاب اصول علم مواد تویسرکانی هم ندیدم. ترجیحا درمورد چدن ها هم باشه

کتاب اصول عملیات حرارتی چدن ها دکتر منیر واقفی...

یا اگه حوصله خوندن اصولی داری متالورژی و عملیات حرارتی چدن ها دکتر گلعذار(با فولادش اشتباه نگیری)

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

به نقل از Mohammadreza128 :
کتاب اصول عملیات حرارتی چدن ها دکتر منیر واقفی...

یا اگه حوصله خوندن اصولی داری متالورژی و عملیات حرارتی چدن ها دکتر گلعذار(با فولادش اشتباه نگیری)
اینا فقط درمورد heat treatment نیست؟ اخه استاده عملیات حرارتی رو گفتهheat treatment بعد روشاشو گفته بعد اخر همه اون روشا گفت که برید درمورد cryogenic treatment تحقیق کنید! بعد سرچ کردم و تو دیکشنری تخصصی چک کردم دیدم که میشه عملیات برودتی و سرمایش و اینا! فکر کنم تو عملیات حرارتی اول گرمش میکنن بعد سردش میکنن قطعه رو! تو ویکی پدیا (انگلیسیش البته) برای عملیات برودتی نوشته که قطعه رو تا کمتر از -190 درجه سردش میکنیم!
من جزوه خلاصه کتاب گلعذار رو که دان کردم توش فقط عملیات حرارتیا رو نوشته بود! اگه تو خود کتاب هست که برم دنبال کتابش. مطمئنید که تو کتاب درمورد عملیات برودتی نوشته؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از uranuscelona :
اینا فقط درمورد heat treatment نیست؟ اخه استاده عملیات حرارتی رو گفتهheat treatment بعد روشاشو گفته بعد اخر همه اون روشا گفت که برید درمورد cryogenic treatment تحقیق کنید! بعد سرچ کردم و تو دیکشنری تخصصی چک کردم دیدم که میشه عملیات برودتی و سرمایش و اینا! فکر کنم تو عملیات حرارتی اول گرمش میکنن بعد سردش میکنن قطعه رو! تو ویکی پدیا (انگلیسیش البته) برای عملیات برودتی نوشته که قطعه رو تا کمتر از -190 درجه سردش میکنیم!
من جزوه خلاصه کتاب گلعذار رو که دان کردم توش فقط عملیات حرارتیا رو نوشته بود! اگه تو خود کتاب هست که برم دنبال کتابش. مطمئنید که تو کتاب درمورد عملیات برودتی نوشته؟

عع؟

ن ..من فک کردم منظورت از عملیات سرمایی ...کونچ یا سرد گرد پس از گرم کردنه.....ن خب اینا نیست تو کتابش یحتمل....صبر کن ی سرچ بکنم در موردش ببینم کتاب خوب چی هست؟..

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

کتاب فارسی هیچی پیدا نکردم...ولی کتاب انگیلیسی روون خیلی زیاده...

کلیت ماجرا اینه ک قطعه رو گرم میکنیم ( واسه چدن و فولاد تا دما آستنیته شدن) بعد تو نیتروژن مایع تا دما حدود 200 تا زیر صفر کونچ میکنیم بعد نابجایی ها نمیتونن حرکت کنن و مرحله بازیابی انجام نمیشه ساختار فوق ریز میشه....ولی خواص خوبی نمیده و باید عملیات آنیل و تمپر رو قطعه انجام بشه در حقیقت این عملیات کریونیک تیریتمنت ی عملیات میانیه...

• لایک
امتیازات: sh-sh

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

کتاب فارسی هیچی پیدا نکردم...ولی کتاب انگیلیسی روون خیلی زیاده...

کلیت ماجرا اینه ک قطعه رو گرم میکنیم ( واسه چدن و فولاد تا دما آستنیته شدن) بعد تو نیتروژن مایع تا دما حدود 200 تا زیر صفر کونچ میکنیم بعد نابجایی ها نمیتونن حرکت کنن و مرحله بازیابی انجام نمیشه ساختار فوق ریز میشه....ولی خواص خوبی نمیده و باید عملیات آنیل و تمپر رو قطعه انجام بشه در حقیقت این عملیات کریونیک تیریتمنت ی عملیات میانیه...
اها مرسی ینی یجورایی یه شباهتایی به هیت تریتمنت هم داره! بعد با وجود این شباهتا زیر مجوعه ی هیت تریتمنت نمیتونه باشه؟؟؟
تو ویکی پدیا اسمی از گرم کردنش نیاورده فقط نوشته تا -190 درجه سردش میکنیم، ناقصه؟

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از uranuscelona :
اها مرسی ینی یجورایی یه شباهتایی به هیت تریتمنت هم داره! بعد با وجود این شباهتا زیر مجوعه ی هیت تریتمنت نمیتونه باشه؟؟؟
تو ویکی پدیا اسمی از گرم کردنش نیاورده فقط نوشته تا -190 درجه سردش میکنیم، ناقصه؟

خب این ک گرم باید بشه یا چقد باید بشه بستگی ب جنس قطعت داره...مثلا اگه آلیاژ مس (برنج) باشه نیازی نیس گرم شه....میتونه مستقیما کونچ بشه...
اینکه گرم میکنیم برای فولاد و چدن بخاطر بردن به منطقه آستنیت(گاما) هست...در واقع منطقه ای استحاله یتونه صورت بگیره...چون در فولاد قبل اون استحاله ای صورت نمیگیره ولی در برنج چرا...

ی نکته دیگه ک به نظرم این عملیات سرماسشی توش خیلی مهمه....انقباض شدیده....ک مطئننا باید یکی از دلایل انجام این عملیات باشه...چون ساختار تا حد زیادی منقبض میشه و این میتونه خودش جلوگیری از برخورد دیس لوکیشن ها بکنه...

sh-sh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
یزد- صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی مواد

خب این ک گرم باید بشه یا چقد باید بشه بستگی ب جنس قطعت داره...مثلا اگه آلیاژ مس (برنج) باشه نیازی نیس گرم شه....میتونه مستقیما کونچ بشه...
اینکه گرم میکنیم برای فولاد و چدن بخاطر بردن به منطقه آستنیت(گاما) هست...در واقع منطقه ای استحاله یتونه صورت بگیره...چون در فولاد قبل اون استحاله ای صورت نمیگیره ولی در برنج چرا...

ی نکته دیگه ک به نظرم این عملیات سرماسشی توش خیلی مهمه....انقباض شدیده....ک مطئننا باید یکی از دلایل انجام این عملیات باشه...چون ساختار تا حد زیادی منقبض میشه و این میتونه خودش جلوگیری از برخورد دیس لوکیشن ها بکنه...
:لایک
کاش میشد شنبه به جای من امتحان عملیات بدین! :(

Marziyeh.banoo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
چرا همیشه و همه جا بچه های مواد ایقد ساکت و آرومن؟؟؟

بالا