• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا زبان امری ذاتی است؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97
سلام.
چند وقت پیشا داشتم یه مستند می دیدم با این عنوان"آیا زبان امری ذاتی است"
برای اثباتش یه آزمایش فقط می تونستن انجام بدن اونم این بود که یه نوزاد رو به دور از جایی که تکلم درش رخ بده رشد بدن. این آزمایش یه آزمایش ممنوعه در جامعه ی علمی معرفی شد.
چند وقت بعد یه دانشمند یه آزمایشی برای دور زدن این آزمایش ممنوعه انجام داد. این آزمایش رو روی یه پرنده انجام داد. اسمشم گفتا فقط می دونم توش چ داشت :-" . وقتی یه پرنده ی نر متولد شد اون رو جدا از پدرش توی یه قفس عایق صدا نگه داری کردن. این پرنده آواز خوند اما با یه صدای دلخراش که به گفته ی خود دانشمنده شبیه آواز شغال بود :)) . در این حد تاثیر داشت که پرنده های ماده حاضر به جفت گیری نبودن.
اما در نسل چهارم از این پرنده ها این فرضیه شون رد شد. ینی فرزندای نسل چهارم آوازی زیبا تر از همون نسلی داشتن که با استفاده از پدرشون آواز رو یاد گرفته بودن. به این ترتیب اومد ثابت کرد که زبان امری ذاتی است.
نظر شما چیه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : آیا زبان امری ذاتی است؟

خب وقتی که آزمایش انجام شده ما چی می تونیم بگیم؟ ( :D )
البته آزمایش روی پرنده ها این جواب رُ داده. امکان داره اگه این آزمایش رو نوزاد انجام بشه، نتیجه دیگه ای بدست بیاد !
نظر من : حرف زدن و یا گفتن یه چیز های نامفهوم شاید ذاتی باشه ، ولی دیگه نمیشه گفت که فرد میتونه به فلان زبان حرف بزنه !

sama.rnj

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد

سلام
تو کتاب روانشناسی رشد نوشته طبق نظریه چاسکی،زبان ذاتی هست.مثالشم یکیش این بود که بودن دوره حساس تو ادما نشانه همینه.یعنی تو یه زمان خاصی اموزش زبان باید صورت بگیره
اما اسکینر میگه زبان رفتارگرا هست.یعنی بچه یه سری کلمه الکی میگه.همون غان و غون کردن.بعد پدرو مادرن که تشویق میکنن که اره اینو بگو.اگه کسی نباشه تشویق کنه زبانم نیست
یه نظریه دیگم داریم به اسم تعامل گرا.مگه زبان ارثی هست اما محیطم اثر داره

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

یه بیماری خیلی نادر هست به اسم سندرم "لهجه" خارجی که من خیلی سال پیش در موردش خونده بودم ، و این بیماری مربوط میشه به افرادی که به کما میرن و بعد از بیرون اومدن از کما زبان خودشونُ به یک لهجه ی دیگه صحبت میکنن که لینکی که دادم کامل نوشته، و کِیس هایی رو هم که بوده از این بیماری معرفی کرده.

اما یه سندرم دیگه هم داریم به اسم سندرم "زبان" خارجی که فرد بعد از کما به یک زبان دیگه حرف میزنه و زبان مادریشُ فراموش میکنه و در کل به یک زبان دیگه صحبت میکنه انگار که زبان مادریش عوض شده باشه.
برای نمونه ساندرا رالیک یه دختر کروات بوده که بعد از به کما رفتن آلمانی حرف میزنه و زبان کرواسی رو فراموش میکنه.
البته فکر کنم این یکی از نادر ترین موارد این بیماری بوده و درست نفهمیدن چیه انگار:-? ولی همین بیماری میتونه آدمُ به شک بندازه که آیا زبان واقعا یک چیز ابداعیه و یا یک چیز ذاتی؟

چون این دختر قبلا آلمانی صحبت نمیکرده و بعد از یه حادثه آلمانی رو کامل فلوِنت حرف میزنه.

بالا