بحران آب شوخی نیست!

پوریا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران
پاسخ : بحران آب شوخی نیست!

به نقل از سَعیده :
کشاورزی سنتی ایرانی یک شکل کاملا پایدار داشت، درواقع تا ۳۰-۴۰ سال پیش ایران یک زندگی پایدار ۳۰۰۰ ساله داشت که به لطف سیاست های غلط و گسترش بی رویه شهرنشینی به طوری ک الان نرخ شهری ب روستایی ۷۰ به ۳۰ هست در صورتی که قبلا ۳۰ به ۷۰ بود و حفر چاه های غیر مجاز و تموم کردن ۱۲۰۰ سال ذخایر آب زیر زمینی امروز به فلاکت داریم میفتیم :|
اصلا در یک کشور خشک درصد جمعیت روستایی بدیهتا باید کمتر از جمعیت شهری باشه!و حتی این اتفاقی که افتاده اتفاق خوبیه.
تعدد چاه های آب معلول جمعیت زیاد روستاییه!یعنی همین اتفاقی که ازش می نالید در صورت بیشتر شدن جمعیت روستایی و کمتر شدن جمعیت شهری حتی بدتر میشه.
اینرو هم حتما بخونید.
از متن:
تا همین ابتدای دهه چهل ایران وارد کننده هیچ محصول کشاورزی نبود و با قنات و کشت کوزه‌ای و... همه غذایش را تولید می‌کرد. اما سه مؤلفه مهم در این مدت تغییر کرده است: جمعیت و تکنیک و الگوی مصرف. غذای هشتاد میلیون نفر را در یک کشور خشکیده نمی‌شود با احیای قنات و خیش و گاوآهن تأمین کرد. در باره غنای تکنیکی کشاورزی بومی ایران هم معمولاً اغراق می‌شود. البته نبوغ طراحان پدیده‌هایی مثل معماری کویری و قنات و... ستودنی است اما واقعیت این است که کشاورزان و کوچندگان ما حتی تا ابتدای قرن بیستم از اختراع چرخ اطلاع نداشتند و پیش از ورود اتومبیل به ایران ابزارهای حمل و نقل همان بود که چهار هزار سال پیش نیاکان ما با آنها از ایرانویچ در آسیای میانه روانه فلات ایران شده بودند. طوارق صحرای آفریقا شاید با دیدن لباس‌های بیابان‌نشینان ما تعجب کنند که این کت و شلواری‌ها چطور بیابان را تاب می‌آورند. (البته که با زحمت زیاد)، در قشلاقات جنوب هنوز روستاییان کلاه مناسبی برای حفاظت در برابر گرما و آفتاب شدید ندارند و از کلاه‌های نمدی بدون لبه‌ای استفاده می‌کنند که گرم است و غیر آفتابگیر و بسیار آزارنده. چیکانوهای مکزیکی که در آمریکا نماد عدم توسعه هستند آن کلاه‌های لبه دار بزرگ و سبک و خنک را هزار سال پیش درست کرده‌اند.

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

به نقل از poria1999 :
اصلا در یک کشور خشک درصد جمعیت روستایی بدیهتا باید کمتر از جمعیت شهری باشه!و حتی این اتفاقی که افتاده اتفاق خوبیه.
تعدد چاه های آب معلول جمعیت زیاد روستاییه!یعنی همین اتفاقی که ازش می نالید در صورت بیشتر شدن جمعیت روستایی و کمتر شدن جمعیت شهری حتی بدتر میشه.
اینرو هم حتما بخونید.
از متن:
ازون حرفا بودا
جمعبت روستایی ایران تولید کننده بود، مصرفش کمتر بود و رد پای اکولوژیکی کمتری از خودش به جا میذاشت
وقتی شهرا گسترش پیدا میکنن داریم جمعیت مصرف کننده رو افزایش میدیم، مجبوریم برای تامین آبشون سد بزنیم ، رود خونه ها رو خشک کنیم، استخر میخوان، فضای سبز مصنوعی میخوان و کلی چیز دیگه...
زندگی روستایی ایران پایدار بود طی چند هزار سال

پوریا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
تهران

به نقل از سَعیده :
ازون حرفا بودا
جمعبت روستایی ایران تولید کننده بود، مصرفش کمتر بود و رد پای اکولوژیکی کمتری از خودش به جا میذاشت
وقتی شهرا گسترش پیدا میکنن داریم جمعیت مصرف کننده رو افزایش میدیم، مجبوریم برای تامین آبشون سد بزنیم ، رود خونه ها رو خشک کنیم، استخر میخوان، فضای سبز مصنوعی میخوان و کلی چیز دیگه...
زندگی روستایی ایران پایدار بود طی چند هزار سال
آها دارید می گید استاندارد های زندگیمون رو ببریم پایین تر!شرایط الان اساسا فرق کرده،نمیشه با یه مقدار نون جو و گندم و حالا شاید گهگاهی گوشت و شیر مردم رو تغذیه کرد،نمیشه بیخیال مراقبت های پزشکی شد،نمیشه بیخیال آموزش نسل های جدید شد و کلا نمیشه برگشت به غار.اگه شما واقعا فکر می کنید راه حل در برگشت به گذشته است،پیشنهاد می کنم حداقل خودتون حرفتون رو عملی کنید.نمی خواد به زمان های خیلی دور رجوع کنید،شما اگه مثل 80 سال پیش هم زندگی کنید من استقبال می کنم!اصلا نمی خواد برید به روستاهای دور افتاده،توی همین شهر با حتی بهره‌وری از آب شرب،برق و...میزان ویتامین،پروتئین و کالری دریافتیتون رو کنترل کنید تا مثل 80 سال پیش باشه و بالاطبع از خدمات پزشکی و... هم صرف نظر کنید.
جالبه که جمعیت شهری رو مصرف کننده‌ی صرف می دونید،فکر نکنم بر کسی پوشیده باشه کشاورزی با روش های مکانیزه و با نیروی کار متخصص[که طبیعتا در شهر تربیت میشه]تا چه حد بازده بیشتری داره.
باور کنید مصرف آب شهری ایران درصد ناچیزی از کل مصرف ایران رو شامل میشه و این رو من نمی گم،امار هایی که در پست های قبلی بهش اشاره کردم میگه،استخر و فضای سبز مصنوعی تقریبا در مقابل آب هدر رفته در کشاورزی سنتی آبی مصرف نمی کنند!
آینده‌ی انسان کار در مزارع نیست،جدا احمقانه است که کاری تا به این حد وقت گیر و سخت رو که میشه مقدار زیادیش رو به روبات ها و ابزار ها سپرد انسان خودش انجام بده[nb]در مورد احمقانه بودن انجام حتی این کار در بیابان من حرفی نمی زنم.[/nb]،در حالی که می تونه به کار های تحلیلی و پایه ای که نقش عظیمی[در واقع اصلی ترین نقش] در پیشرفت و بهبود سطح عمومی زندگیش داره بپردازه!جالبه بدونید حتی در کشوری مثل کانادا که به انبار غله‌ی جهان معروفه مثل همه‌ی کشور های صنعتی دیگه به جای تربیت نیروی کشاورز روستایی روی تربیت نیروی متخصص تمرکز می شه!و حتی در همین کانادا که جمعیتش حدودا نصف ایرانه و با این میزان زیاد از تولیدات کشاورزی تنها حدود 17[nb]https://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/as-sa/98-310-x/98-310-x2011003_2-eng.cfm[/nb] درصد از جمعیت[حدود 6.3 میلیون نفر] در ناحیه های روستایی زندگی می کنند!

saeide

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج (گویا 3)
شهر
کرج
دانشگاه
تهران-شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک-کارشناسی ارشد گرانش

به نقل از poria1999 :
آها دارید می گید استاندارد های زندگیمون رو ببریم پایین تر!شرایط الان اساسا فرق کرده،نمیشه با یه مقدار نون جو و گندم و حالا شاید گهگاهی گوشت و شیر مردم رو تغذیه کرد،نمیشه بیخیال مراقبت های پزشکی شد،نمیشه بیخیال آموزش نسل های جدید شد و کلا نمیشه برگشت به غار.اگه شما واقعا فکر می کنید راه حل در برگشت به گذشته است،پیشنهاد می کنم حداقل خودتون حرفتون رو عملی کنید.نمی خواد به زمان های خیلی دور رجوع کنید،شما اگه مثل 80 سال پیش هم زندگی کنید من استقبال می کنم!اصلا نمی خواد برید به روستاهای دور افتاده،توی همین شهر با حتی بهره‌وری از آب شرب،برق و...میزان ویتامین،پروتئین و کالری دریافتیتون رو کنترل کنید تا مثل 80 سال پیش باشه و بالاطبع از خدمات پزشکی و... هم صرف نظر کنید.
جالبه که جمعیت شهری رو مصرف کننده‌ی صرف می دونید،فکر نکنم بر کسی پوشیده باشه کشاورزی با روش های مکانیزه و با نیروی کار متخصص[که طبیعتا در شهر تربیت میشه]تا چه حد بازده بیشتری داره.
باور کنید مصرف آب شهری ایران درصد ناچیزی از کل مصرف ایران رو شامل میشه و این رو من نمی گم،امار هایی که در پست های قبلی بهش اشاره کردم میگه،استخر و فضای سبز مصنوعی تقریبا در مقابل آب هدر رفته در کشاورزی سنتی آبی مصرف نمی کنند!
آینده‌ی انسان کار در مزارع نیست،جدا احمقانه است که کاری تا به این حد وقت گیر و سخت رو که میشه مقدار زیادیش رو به روبات ها و ابزار ها سپرد انسان خودش انجام بده[nb]در مورد احمقانه بودن انجام حتی این کار در بیابان من حرفی نمی زنم.[/nb]،در حالی که می تونه به کار های تحلیلی و پایه ای که نقش عظیمی[در واقع اصلی ترین نقش] در پیشرفت و بهبود سطح عمومی زندگیش داره بپردازه!جالبه بدونید حتی در کشوری مثل کانادا که به انبار غله‌ی جهان معروفه مثل همه‌ی کشور های صنعتی دیگه به جای تربیت نیروی کشاورز روستایی روی تربیت نیروی متخصص تمرکز می شه!و حتی در همین کانادا که جمعیتش حدودا نصف ایرانه و با این میزان زیاد از تولیدات کشاورزی تنها حدود 17[nb]https://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/as-sa/98-310-x/98-310-x2011003_2-eng.cfm[/nb] درصد از جمعیت[حدود 6.3 میلیون نفر] در ناحیه های روستایی زندگی می کنند!
همون کشور کانادایی که ازش نام میبرید خودش جزو بزرگترین تخریب کنندگان محیط زیسته!
دوست عزیز! کسی منکر این نیست که برای ادامه ی حیات و... در این دوران امکانات لازمه!
اما من دارم به شما میگم که کشاورزی سنتی تا چند دهه قبل تهدیدی نبوده برای کشور و یک شکل کشاورزی ( وحشیانه) از سی سال پیش تو کشور راه افتاده که انتظار دارن بتونه در کشور خشک ایران تمام محصولات غذایی رو تولید کنن که نمیشه! چاه های غیر مجاز زیاد حفر شده و منابع آبی رو تموم کرده، در صورتی که مثلا قنات های قدیمی این مشکل رو نداشته.
شهر نشینی هم به نظر شما مشکل نداره؟
اگر طی یک پروسه ی سی ساله به جون طبیعت کشور نیفتاده بودن و منابع آب سطحی رو با سد سازی مهار نکرده بودن و خیلی از منابع طبیعی رو از بین نبرده بودن همچین مشکلاتی نداشتیم، ( محض اطلاع سد های روی دریاچه ارومیه رو باز کنن و کشاورزی رو پایدار کنن دریاچه ارومیه از بحران خارج میشه)
همه مشکلات رو گردن کشاورزی سنتی نباید انداخت، مشکلات زیر سر مدیریت وحشیانه منابعه
وگرنه تو بقیه کشورا کشاورزی میکنن به شکل پایدار، مردم شهر نشینشون فرهنگ مصرف دارن، مدیریت شهری و کشوریشون هم مردم رو ب این سمت سوق میده، منابع آبشون هم تموم نشده...

............

یه معیاری هست به نام رد پای اکولوژیکی که میگه برای هر فعالیتی چه مساحتی از کره ی زمین رو تخریب میکنی!
بالاترین رد پای اکولوژیکی رو تو دنیا اول امارات داره بعد کانادا، به این نگاه نکنید که کانادا کشور خودش رو دست نزده نگه میداره، یه جای دیگه یه کشور دیگه رو تخریب میکنه،
مشکلات رو گردن روستایی نباید انداخت ، مشکلات رو گردن مدیریت بی کفایت منابع و عدم فرهنگ استفاده از منابع باید انداخت.
بحران آب یک بخشی از این چرخه ی معیوبه، اگر هر چیزی بنا بر روال منطقی خودش گسترش پیدا کنه خطری تهدید نمیکنه ، مشکل از جایی شروع میشه که میخوای یک شبه تحول ایجاد کنی.
کشاورزی سنتی حقابه منابع زیر زمینی رو به خودش بر میگردوند، مشکل دقیقا از وقتی شروع شد که جمعیت شهر نشین رو یکهو زیاد کردی‌ فرهنگ اسراف هم بینشون جا افتاد، اون موقع مجبور شدن هی چاه بزنن کشاورژی کنن که تو یه منطقه خشک هندونه بکارن، در صورتی که میشد تو همون منطقه انگور کاشت منابع آب رو هم نابود نکرد!
شهر نشین سد آب میخواد، سد مطالعه نشپه میسازن ، آب پشت سد رو صرف فضای سبز غیر بومی میکنن ( تهران فضای سبزش خیلی آب مصرف میکنه از رقمش هم نمیشه چشم پوشی کرد، چون گیاه زینتی غیر بومی منطقه رو وارد کردن که مصرف آبش خیلی زیاده) تالاب ها خشک میشه ، نتیجه ش میشه پدیده بیابان زایی و ریزگرد ، جاله بدونی الان درصد ریزگردهای ورودی از عراق به ایران در قبال ریزگردهای تولیدی خودمون خیلی کمه.
شما میگی مصرف آب مردم کمه؟ دو برابر استاندارد جهانی کمه واقعا؟؟
تو کشور ما فرهنگ مصرف آب بین مردمش هم وجود نداره
و کلی مشکل دیگه
من بهت پیشنهاد میکنم نوشته های دکتر آخانی رو تو روزنامه ها و فیس بوکش دنبال کنی ، اونموقع میفهمی چه خبره، ایشون فک کنم تو این زمینه از همه آگاه ترن

حمیـده: پست متوالی ممنوع. ترکیب شد. ×

شاهکار خلقت

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

خواهش میکنم جدی بگیرید ممکنه جنگ بعدی واسه اب باشه حمام رفتنتون رو 5الی10دقیقه ای کنید [-o< [-o< [-o<

suzan_s

کاربر فعال
شهر
اراک
رشته دانشگاه
معماری

بزرگترین مشکله کمبوده آب در ایران به مدیریت غلط و کشاورزی نادرست و غیر اوصولی برمیگرده ؛ زمین های زراعی زیر کشته ایران چیزی در حدوده 10-15 درصده اما 93% مصرف آب رو به خودش اختصاص داده ، کشاورزی که انجام میشه حجم زیادی از آب رو از بین میبره و جزو ناکارآمد ترین شیوه هایه کشاورزی برای مناطق خشک و نیمه خشک محسوب میشه ، شاید یکی از دلایلش عدم صنعتی کردن کشاورزی و پایبندی به اصول سنتی گرایانه در کشور باشه ، اگر تمامی 75 میلیون نفر ایران دست به دست هم بدن شاید بتونن 1 یا حداکثر 2 درصد از مصارف خانگی آب رو کاهش بدن در صورتی که این عدد در کنار 93% حجم آب مصرفی کشاورزی واقعاً ناچیزه.

پیشنهادی که میتونم برای کنترل بحران آب بدم اول از همه کشاورزی اوصولی و استفاده از روش های نوین مثل آبیاری قطره ای یا آب یاری تراوا باشه ، که تاثیر خیلی زیادی روی آب مصرفی کشور داره و اگر اوصولی اجرا بشه 20 الی 30 درصد آب مصرفی در سال رو کاهش میده.

دومیشن کنترل جمعیت و توزیع صحیح جمعیته ، که در حاله حاضر سیاستای ایران چیزی خلاف این رو در پیش گرفته و در شرایطی که خشک سالی نه تنها در ایران بلکه کل جهان رو گرفته یک سیاست جنجال بر انگیز ، بی هدف و مضری محسوب میشه ، گرچه ایران دچار پیری جمعیت در آینده خواهد شد ، اما این فقط یک معضله ، افزایش بی رویه جمعیت در یک کشوره مصرف کننده و در شرفه بحران آب و خشک سالی قطعاً موجبه معضل های بیشتری میشه و اگر قراره سیاست های افزایش جمعیت در پیش بگیرن اول باید بستر رو برای جمعیت بیشتر فراهم کنن.

سومین و مهمترین هم پیش گرفتنه سیاست های معقولانه و در جهت کم مصرفی آبه که از مهمترین هاش میتونم به : کنترل جمعیت ، تبدیل کشاورزی سنتی به صنعتی ، توزیع یکسان خدمات بهداشتی ، رفاهی و آموزشی در شهر های مختلف (جهت توزیع انسانی و عدم تراکم منطقه ای جمعیت ) و... رو نام ببرم.

حمیده

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

خیلی‌ها میان میگن آب کم‌تر مصرف کنین، حموم بشه 10 دقیقه، با یه سطل آب ماشین بشورید و ... . انقدری این حرفا گفته شده که دیگه عملا تاثیری نداره! کم‌تر کسی میاد و این سری راه‌کارها رو انجام میده. اما جدیدا یه طرحی تو شهر ما دارن انجام میدن که انصافا جالبه! کشت زعفران. ;;)

این کار علاوه بر جنبه‌ی اقتصادیش، به آب کمتری هم نیاز داره. در واقع داره به طور غیر مستقیم کم مصرف کردن رو به همه یاد میده! ;)

شما هم همچین راه‌کار هایی سراغ دارین؟ به نظرتون چه کاری شبیه به این میشه کرد که هم تبلیغی باشه برای مصرف کمتر آب ( در مقابل تولید محصولاتی مثل چغندر که به آب خیلی زیادی نیاز داره‌. ) ، هم مردم با انجام دادنش نفعی ببرن!؟

• لایک
امتیازات: lab0o

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من یک کار خدا پسندانه کردم،همیشه تابستونا به خاطر گرمای هوا مخصوصا تو ماه رمضان هر روز میرفتم دوش اب سرد میگرفتم و کلی تو حموم بودم،
الان هفته ای دوبار تو تابستان میرم حمام بقیه روزهارو با یه دستمال که خیس کردم قسمت هایی از بدن که ادم حس میکنه عرق کرده یا چرب شده رو تمیز میکنم، بعد لباس تمیز میپوشم.
برای مشکل گرما دیگه سمت اب نمیرم، یه قسمت از اتاقم فرش نداره و سنگه، میرم اونجا میشینم یا اونجا میخوابم، به جای دوش اب سرد.
همون اندازه هم موثر بوده.شما فک کن به جای هفته ای 7بار، هفته ای دوبار حموم بریم همه خیلی خوبه.(البته با رعایت پاکیزگی و تمیز کردن با دستمال و استفاده از مام و ،،)

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

با این که صرفه جویی در مصرف آب خوبه ولی این روش ها جواب گو نیستند.
90 درصد مصرف آب کشور تو قسمت کشاورزی هست و هدر رفتن آب به خاطر مدیریت اشتباه در این 30 سال اخیر بوده. یعنی این که ما جای درست اعتراض نمی کنیم.
حالا هی دوستان بگن نمیشه شما بگید صرفه جویی کنید :D

lab0o

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

درسته که بیشتر آب هدر رفته مربوط به کشاورزی می‌شه و مصرف خانگی در برابرش خیلی ناچیزه ولی باید همین مقدار ناچیز رو هم صرفه جویی کرد چون شاید در آینده همون هم نداشته باشیم و حتّی می‌تونه تمرینی باشه برای زمانی که شاید آب چندانی نداشته باشیم که به نظرم بعید نیست همچین روزی برسه.

migmig109

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
krmn

آقا تواین فیلما صحته ی رمانتیک بارونی درست نکنن چیزی می شه؟ :|
به خدااینقدر حـرص می خورم :|

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

حالا ک حتی خیلی از ساختمان سازی و برج سازیا با آب تصفیه شده شهر صورت میگیره!درد آوره

حمیده

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از خواجه بلا کش :
حالا ک حتی خیلی از ساختمان سازی و برج سازیا با آب تصفیه شده شهر صورت میگیره!درد آوره
برای این کار لازمه لوله‌کشی جداگانه‌ای باشه که آب آشامیدنی و غیرآشامیدنی از هم تفکیک شن. این کار هم واقعا پرهزینه هست و زمان زیادی می‌خواد. :-?

M.H.R

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
urm

تولید محصولات کشاورزی اب زیادی می بره . من شنیدم سال بعد تولید هندوانه رو کاهش میدن به خاطر مصرف بالای اب .

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

به نقل از حمیـده :
برای این کار لازمه لوله‌کشی جداگانه‌ای باشه که آب آشامیدنی و غیرآشامیدنی از هم تفکیک شن. این کار هم واقعا پرهزینه هست و زمان زیادی می‌خواد. :-?
خب این درسته اما برای خیلی ازین امور میشه با 1 هزینه کم از 1منبع آب استفاده کرد ک از آب غیر شرب پر شده باشه.حداقل برای کارای کوچیکتر و ساختمانای کوچیکتر

+محصول کشاورزی ک بیشترین میزان مصرفی آب رو داره پیازه و شاید در مراحل بعدی هندونه.پیاز هر 3روز 1بار باس آبیاری شه.
بهر حال نمیشه ب مردم گفت پیاز نخورین ،هندونه نخورین و....ولی میشه درست آبیاری کرد این محصولاتو.

Agent 47

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از حمیـده :
این چه حرفیه. کجا لوله کشی جداگانس؟ برای این کار باید لوله کشی که هست آبش غیر آشامیدنی باشه. و برای آشامیدن از آب معدنی و ... استفاده کرد.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
876
دانشگاه
---

به نقل از خواجه بلا کش :
آب بتن باید تصفیه شده باشه و میزان املاح اون کنترل شده باشه (آهک و این چیزها).برای همین از آب تصفیه شده برای تهیه بتن استفاده میکنند.

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

به نقل از əlireza :
آب بتن باید تصفیه شده باشه و میزان املاح اون کنترل شده باشه (آهک و این چیزها).برای همین از آب تصفیه شده برای تهیه بتن استفاده میکنند.
ب غیر ازبتن بقیه موارد چی؟

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
876
دانشگاه
---

بیشترین آب مصرفی ساختمان (البته بطور مستقیم) مربوط به تهیه بتن و آب دادن بتن هستش :-? شما کدوم قسمت کارهای ساختمانی منظورته؟ :-?

• لایک
امتیازات: M.H.R
بالا