• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مطالعه گروهی منابع نوروساینس

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : مطالعه گروهی منابع نوروساینس

به نقل از صَواع. :
جدا؟ خب ما كه داريم ميخونيم اينو، ترجمه ش هم بكنيم. :-" :>
بخشی از آرمان‌های من و حضرت در آینده همینه. :-"
دارم با نویسنده کتاب مکاتبه می‌کنم در حال حاضر. دو هفته‌س که دارم مکاتبه می‌کنم. :D

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

من نمی‌ذارم این کتاب ترجمه بشه "-: فصیح‌ترین زبان برای نوروساینس انگیلیسی‌‌ـه خب. اصن زشته این حرفا. هر چیزی که نباید ترجمه بشه "-:
به صالح: منو قاطی بازی‌های کثیف خودت نکن "-:

asemaneh76

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bor

به نقل از صَواع. :
1.jpg
میشه این رو ترجمه کنید .ممنون میشم
واینکه من مشکل ترجمه زیاد دارم اشکال نداره همش رو بپرسم ؟ :D

× بهراد: بپرسید :د

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

مغز چگونه احساس -منظور حواس ۵گانه- را دریافت می‌کند و اندام‌ها -منظور دست و پا- را حرکت می‌دهد؟ جالینوس مغز را باز کرد و فهمید که فضایی توخالی است. در این فضاهای توخالی، که به آنها «بطن» -مانند آن اتاقک‌های درون قلب- می‌گویند، مایعی وجود دارد. برای گالن این کشف کاملاً با نظریه‌ی رایجی که بیان داشت بدن به تعادل بین چهار مایع -یا طبع[nb]خون، بلغم، سودا، صفرا؛ که معتقد اند سلامت و خصلت افراد به آن وابسته است.[/nb]- عملکرد نشان می‌دهد، منطبق بود.
حس‌ها ثبت می‌شدند و حرکات با جریان مایعات - از/به بطن‌های مغز و به‌واسطه‌ی نورون‌ها- آغاز می‌شد؛ که البته فکر می‌کردند نورون‌ها لوله‌هایی توخالی هستند؛ مثل رگ‌ها.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

می‌شه گاهی مثل این پست، به صورت غیرمستقیم (مستقیم شد هم چه بهتر :د) راجع به مطالب کتاب حرف بزنید که کنکوری‌های بنده‎خدایی مثل من هم یه فیضی ببرن؟ :-"

• شروع کننده موضوع

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

خب، اوضاع چطوره؟ :D شهریور داره تموم می‌شه ها. باید تا الان حسابی تکست‌خوان شده باشید. دیگه احتمالاً روون شدید و کمتر سراغ دیکشنری و امثاله می‌رید. خیلی هم خوب.
فقط ما داریم یه mail list می‌سازیم، برای حفظ ارتباط. لطف کنید و ایمیل‌هاتون رو برای من پ.خ کنید، یا یه ایمیل با عنوان "مطالعه" برای من بفرستید تا عضو mail list کنمتون، برای اطلاع رسانی در مورد همه مدل میتینگ و سمینار و ورکشاپ و زیارت[nb]زیارت حضرت امام استکی (نوروساینس علیه) رو عرض می‌کنم.:-"[/nb].
[email protected]

dr-noon

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

سلام. بهنظرم ب ای شروع مباحث نوروفیزیولوژی رو از کتاب های گایتون و یا برن اند لوی شروع کنید. من رزیدنت نوروسرجری هستم و اگر کمکمی بتونم انجام بدم خوشحال میشم. موفق باشیددوستای عزیز.

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران
کتاب‌خوانی گروهی نوروساینس

Declare.png

سلام.
این کتاب‌خوانی، درواقع دوّمین کتاب‌خوانی درحوزه‌ی نوروساینس توی این انجمن‌ه. متأسفانه دوره‌ی اوّل موفقیّت‌آمیز نبود که خب دلایل زیادی داشت. از جمله مدیریت ضعیف از طرف من و همکاران، انتخاب اشتباه مباحث و به‌طور کلّی بی‌هدف بودن‌ش.
این‌بار هم کتاب مورد مطالعه، Neuroscience; Exploring The Brain نوشته‌ی Mark Bear و همکاران‌ه. تنها تفاوت در اینه‌که این ویرایش جدیدتره؛ که توی دوره‌ی قبل، ویرایش ۳ رو مطالعه می‌کردیم.
از فصل اوّل خواهیم‌پرید. اشتباه ما در دوره‌ی قبل، شروع از ب بسم‌الله‌ بود. و عبرت گرفتیم که کتاب‌هایی که عموماً علم جدیدی رو معرّفی می‌کنن، با تاریخ و چکیده‌ی تمام اطّلاعات اون حوزه، بحث رو شروع می‌کنن. دوره‌ی قبل ما درگیر این شدیم که واقعاً بقراط چی‌کار کرد و سیل عظیمی از سوالات کلّی پیش‌اومد و این‌جور داستان‌ها. و فرصتی پیش نیومد تا وارد مباحث واقعاً علمی نوروساینس بشیم. توی این دوره، که تا عید هدف‌گذاری شده، تمرکزمون روی الکتروفیزیولوژی خواهد بود. یعنی فصول ۲و۳و۴ از کتاب.

لازم‌‌ه که هدف‌های این کتاب‌خوانی رو کمی روشن‌تر کنم تا بتونیم بهتر پیش بریم. هدف اصلی، یادگیری‌ه. و برای شروع این یادگیری، مطالعه‌ی گروهی، می‌تونه انگیزه ایجاد کنه. و این مطالعه وقتی ثمربخش خواهد بود که ذرّه‌ذرّه تا آخرش ادامه بدیم. فصولی که توی این دوره بررسی می‌کنیم، شاید جذابّیتی به‌اندازه‌ی مطالعه‌ی بینایی، زبان‌، رفتار و حرکت نداشته‌باشن. ولی این مباحث الکتروفیزیولوژی و به‌طور کلّی نوروساینس سلولی-مولکولی، روح نوروساینس‌ن و یادگیری این‌ها، فلسفه‌ی مغز انسان در پرتو تکامل رو به‌خوبی برای ما روشن می‌کنه.

با هر سنّی که دارید و یا هر رشته‌ای که می‌خونید، می‌تونید توی این کتاب‌خوانی شرکت کنید. ولی چون منبع فارسی نیست، ممکن‌ه برای جوون‌ها کمی سخت باشه. ما تماماً تشویق می‌کنیم که این سختی رو بپذیرید و شرکت کنید. چون در آخر درمورد زیباترین چیز توی دنیا یاد خواهیدگرفت؛ مغزی که هنر، علم، دین و تمدّن رو برای ما ساخت.

روش‌کار به‌این ترتیب خواهد‌بود که توی بازه‌های مشخّص‌شده، ابتدا تمام فصولی رو که قراره بخونیم رو می‌خونیم. یعنی این‌جور نخواهدبود که ۳صفحه بخونیم و بیایم درمورد این سه صفحه بحث راه بندازیم و عملاً متوقّف شیم. دلیل این‌کار، اینه که اوّلاً افراد متعهّد با ما تا آخر پیش برن و هم این‌که دیدی کلّی بگیریم. الکتروفیزیولوژی در حین مطالعه، بسیار سوال‌برانگیزه. ولی باید ساکت موند و ادامه داد. الکتروفیزیولوژی، روزی تمام رازهاش رو برامون خواهد گفت (:
بعد از اتمام یک دور، برخواهیم‌گشت و این‌بار فصل به فصل، سوالاتی که برامون حل‌نشده باقی موندن رو مطرح می‌کنیم و روش بحث خواهیم‌کرد. هر خواننده‌ای، با یک نگاه متفاوت مباحث رو می‌خونه و شاید جواب سوال‌های ما، دست یک خواننده‌ی دیگه باشه.

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : کتاب‌خوانی گروهی نوروساینس

کتاب چند فصله !؟ اگه میشه فهرستشم بزار، بفهمیم چند دهه طول میکشه تا تموم شه :D
لینک

غریبه

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد شماره دار
شهر
خراسون

سلام به تمام دوستان
اولا خیلی خیلی ممنونم از این طرح خوبی که گذاشتید :)
راستش با توجه به حجم کتاب به نظرم خودم همین طوری نمیرفتم سمتش ولی بعد این که شروع کردم, دیدم چه قدر جالب و ساده توضیح داده همه چیزو(;
حقیقتش بعضی قسمت ها رو متوجه نمیشدم ولی خوشبختانه این فرصت رو داشتم که بیشتر اون قسمتها رو از دوستان و اساتیدم بپرسم
و به نظرم دوستانی که متوجه بخشی نشدند حتما بپرسند تا هممون در حد توانمون بهشون کمک کنیم و یا بریم دنبال پاسخ اون سوالات ;;)
و درنهایت توصیه اکیدم به دوستان اینه که باکس های زرد رنگ رو حتما بخونند چون مطالبشون خیلی جذابه و به فهم مطلب خیلی کمک میکنه :D
والسلام علیکم

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

خب به نظرتون اگر مغز با کمبود اکسیژن مواجه بشه چه تاثیری بر روی کانال های یونی , پمپ ها و به تبع اون، پتانسیل عمل و پتانسیل استراحت میزاره ؟

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

خب به نظرتون اگر مغز با کمبود اکسیژن مواجه بشه چه تاثیری بر روی کانال های یونی و به تبع اون، پتانسیل عمل و پتانسیل استراحت میزاره ؟
مشارکت (((:
خب دوستان؛ با توجّه به مکانیسم عملکرد‌ کانال‌ها و پمپ‌ها چی فکر می‌کنید؟ "-:

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

خب.
دیگه نیازی نیست تاپیک‌ باز‌ بمونه.
تشکّر می‌کنم از دوستانی که همراهی کردن و به دانش خودشون افزودن.
برای همه آرزوی موفقّیت می‌کنم.

مَنْ عَمِلَ صالِحاً فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ أَساءَ فَعَلَيْها.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا