• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

Minority

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
گلُزوادر
پاسخ : انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

دوستان محترم من یه سوالی اینجام(اشاره به زیر حنجره)مونده،نپرسم حناق(املاش؟)می گیرم،آیا این جز بدیهی ترین سوالایه، یه کنکوری محسوب نمیشه یا من بدیهیات و پیش فرضای ذهنیم مشکل داره؟این سوال که خیلیا می پرسن و یا خیلیا هم به نحوی مخالف با پیش فرضای من میگن که مثلا"انتخاب رشته ی مجازیِ گزینه دو بهتره یا کانون یا سازمان سنجش؟"" و گفته هایی من باب بدی سنجش" اینا درسته یا من فکرم تویه عالم هپروت هس؟من پیشفرض ذهنیم اینه که چون سنجش خودش مسئول انتخاب رشته هست پس قطعا گفته هاش جامع تر و درست تره در باب انتخاب رشته.این طوری نیست؟پَ بیاین به من بگین منظورتون از بد بودن،نحوه ی اطلاعات خواهی انتخاب رشته سنجش هست که اطلاعات کمی از آدم میگیره برای فیلترینگ انتخاب های ممکن.بیاین بگین اینو؛نه این که از بیخ و بن بزنیدش و بگین به درد نمیخوره.{تشویش های ذهنی یک کنکوری که گزینه دو گفته یه رشته رو تویه یه دانشگاه قبول نمیشی و سنجش اونو چهاردهمین رشته ی قبولی در بین 44 رشته ای که ممکن هست قبول بشه گذاشته.قلمچی هم معلوم نیس چی میگه.(تا اونجایی که من یادمه قلمچی هم اون رشته رو تویه اون دانشگاه برای یه آدمی که هزارو خورده ای رتبه ی کشوریش از من بیشتر بود ولی بومی بود رو قبولی داشت.حالا دیگه من نمی دونم.) } :O :-"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از آزاد... :
به یکی از این سه رشته نرم افزار صنایع برق هر کدومش رو توضیح بدید خدا خیرتون بده

میدونم رو تغییر رشته نمیشه حساب باز کرد اما میشه بگید بچه های تهرانی ...
اصلا اصلا اصلا روی همچین چیزی حساب نکنید.
محاله.
دانشگاه تهران کلا پدر آدمو واسه تغییر رشته از رشته‌ی فنی به فنی هم درمی‌آره(و چیزی در حد ناممکنه هرچند در هر ورودی ۱-۲ نفر موفق می‌شن) چه برسه از کشاورزی به فنی!! اصلا و ابدا همچین چیزی ممکن نیست و روش حساب نکنید الکی.

به نقل از amparisay :
روی تغییر رشته "اصلا" حساب باز نکنید :)

به نقل از Fateme.RMA :
بچه ها من اصن از این اصلاحیه دفترچه سر در نمیارم! :-??
مثلن واسه پزشکی مشهد اومده با همون دوتا کدی که تو دفترچه قبلی بود زده کاهش ظرفیت و اینا بعد پایین همون صفحه اومده با یه کد جدید باز نوشته پزشکی مشهد و "پذیرش برای نیمسال دوم انجام خواهد شد" یامثلن واسه دارو مشهد نوشته افزایش ظرفیت از 20 به 24 ولی تو دفترچه قبلی ظرفیتش 37 بود نه 20! بعدشم نوشته نیمسال دوم، ینی اینا ظرفیت شبانس اصن ربطی به روزانه ها که تو دفترچه قبلی بود نداره؟!
به کد رشته‌ها هم توجه کنید.
مثلا زده افزایش ظرفیت آي‌تی دانشگاه تهران از ۲۵ به ۳۰! بعد من دیدم آخه اصلا ۲۵ نبود که حالا زیاد شه بشه۳۰! ۲۰ بود.
بعد رفتم دیدم پردیس فنی فومنه مثلا...
فقط اسم دانشگاهو نوشته بدون توضیحات. برید کد رشته رو ببینید.

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نازنین :) :
اتا هفت سال دیگه فک کنم دندان و پزشکی ب قدر کافی اشباع شدن پس چ دندون بخونم چ پزشکی باید تخصص بگیرم پس پزشکی تبریز بهتر ازدندان رشت نیست؟
اخه باید دید تقاضا چیه. مثلا دندون کار اکثر مردم ترمیمیه که احتیاجی به تخصص نداره. تو خودت میخوای بری دندون پزشکی توجه میکنی تخصص ترمیمی (اسمش ترمیمی زیبایی یه همچین چیزیه) داشته باشه یا نه؟ یه نکته دیگه هم اینکه تخصصای دندون فکر نکنم به سنگینی پزشکی باشه(جز جراحیش)

ار نظر دانشگاه که مسلما تبریز بهتر از رشت. پزشکی هم یکم علاقه داشته باشی و از ترم یک بفهمی چطور درس بخونی و نمراتت رو بالا نگه داری خیلی سخت نمیشه.

moreda

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر نرم افزار

کلا تغییر رشته یا تغییر دانشگاه کاریست فوق العاده سخت کسانی که تجربه کاغذ بازی و از این اداره به اون اداره رفتن رو دارند میفهمن چی میگم.

همین پور دسمالچی هم میگفت به فکر تغییر نباشید الان بشینید برحسب علاقتون انتخاب رشته کنید
چون اگه هم نتونید تغییر رشته بدید بعدا عذاب نمیکشید که این چه رشته ای بود خوندم

و از آدامایی گفت که به امید تغییر رشته رفتن نساجی امیر کبیر بعد گفت الان فارق التحصیل شدن اما خبری از تغییر رشته نیست.
گفت هر کی هم میگه میشه 1/10000 شده و اصلا به این کارا الان نباید فکر کنید

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Fateme.RMA :
مثلن واسه پزشکی مشهد اومده با همون دوتا کدی که تو دفترچه قبلی بود زده کاهش ظرفیت و اینا بعد پایین همون صفحه اومده با یه کد جدید باز نوشته پزشکی مشهد و "پذیرش برای نیمسال دوم انجام خواهد شد" یامثلن واسه دارو مشهد نوشته افزایش ظرفیت از 20 به 24 ولی تو دفترچه قبلی ظرفیتش 37 بود نه 20! بعدشم نوشته نیمسال دوم، ینی اینا ظرفیت شبانس اصن ربطی به روزانه ها که تو دفترچه قبلی بود نداره؟!
اون کد رشته دومی احتمالا مربوط به پردیس خودگردانه.

test123

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از Fateme.RMA :
مطمئنی ک کدرشته ها عوض شده تو اصلاحیه ؟؟؟ :-??

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Aghaliat :
دوستان محترم من یه سوالی اینجام(اشاره به زیر حنجره)مونده،نپرسم حناق(املاش؟)می گیرم،آیا این جز بدیهی ترین سوالایه، یه کنکوری محسوب نمیشه یا من بدیهیات و پیش فرضای ذهنیم مشکل داره؟این سوال که خیلیا می پرسن و یا خیلیا هم به نحوی مخالف با پیش فرضای من میگن که مثلا"انتخاب رشته ی مجازیِ گزینه دو بهتره یا کانون یا سازمان سنجش؟"" و گفته هایی من باب بدی سنجش" اینا درسته یا من فکرم تویه عالم هپروت هس؟من پیشفرض ذهنیم اینه که چون سنجش خودش مسئول انتخاب رشته هست پس قطعا گفته هاش جامع تر و درست تره در باب انتخاب رشته.این طوری نیست؟پَ بیاین به من بگین منظورتون از بد بودن نحوه ی اطلاعات خواهی انتخاب رشته سنجش هست که اطلاعات کمی از آدم میشگره برای فیلترینگ انخاب های ممکن.بیاین بگین اینو؛نه این که از بیخ و بن بزنیدش و بگین به درد نمیخوره.{تشویش های ذهنی یک کنکوری که گزینه دو گفته یه رشته رو تویه یه دانشگاه قبول نمیشی و سنجش اونو چهاردهمین رشته ی قبولی در بین 44 رشته ای که ممکن هست قبول بشه گذاشته.قلمچی هم معلوم نیس چی میگه.(تا اونجایی که من یادمه قلمچی هم اون رشته رو تویه اون دانشگاه برای یه آدمی که هزارو خورده ای رتبه ی کشوریش از من بیشتر بود ولی بومی بود رو قبولی داشت.حالا دیگه من نمی دونم. ) :O :-"
سنجش بدبینانه‌ترین حالتو درنظر می‌گیره. و چیزهایی رو که هم طبق سال‌های گذشته قبول می‌شدی و هم احتمالا همین امسال قبول می‌شی می‌گه نمی‌شی مثلا :D این بدبینانه بودنش خیلی ناجوره. مثلا با رتبه ۳۰۰ به من می‌گفت سخت افزار امیرکبیر قبول میشی!!!!!!!!!
ولی گزینه۲ هم اون موقع‌ها زیادی خوش بینانه بود.
قلمچی بهتره.

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Niloof@r :
اون کد رشته دومی احتمالا مربوط به پردیس خودگردانه.
بلــــــه چک کردم دیدم مال بین الملله :|
این بی شرفا واسه خود دندان و دارو شبانه نزاشتن ولی واسه بین الملل گذاشتن از ظرفیت روزانه مشهدم کم کردن دادن بین الملل :rolleyes: نظام اموزشی این کشور به روح اعتقاد داره آیا؟! ~X(

...............

کاربر فوق‌فعال

بچه ها کسی درباره ی علوم کامپیوتر اطلاعات داره آیا ؟؟ :-?

Minority

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
گلُزوادر

به نقل از مهســـــــــــــا :
سنجش بدبینانه‌ترین حالتو درنظر می‌گیره. و چیزهایی رو که هم طبق سال‌های گذشته قبول می‌شدی و هم احتمالا همین امسال قبول می‌شی می‌گه نمی‌شی مثلا :D این بدبینانه بودنش خیلی ناجوره. مثلا با رتبه ۳۰۰ به من می‌گفت سخت افزار امیرکبیر قبول میشی!!!!!!!!!
ولی گزینه۲ هم اون موقع‌ها زیادی خوش بینانه بود.
قلمچی بهتره.

آخه قلمچی واسه این رشته و دانشگاه که سهمیه ناحیه ای هم داره اسامی 6 نفرو که همه هم بومی بودن رو گذاشته،در حالی که این رشته 25 نفر ظرفیت داره تویه اون دانشگاه در نوبت اول.حالا میشه گفت منبع خوبیه؟من تویه اخبار شنیدم از انتخاب یک تا دهی که سنجش میده 90 درصد احتمال قبولی هست و از اون به بعد 95 درصد؛این چی،این درسته؟

-waha-

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزنگان
شهر
دور .
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
پزشکی

در دفترچه ریاضی فیزیک،بیشتر دانشگاه ها،همه گرایشای برق با یک کد رشته آوردن،
در تعیین گرایش این رشته ها،رتبه و منطقه هم اهمیت دارن ؟!

test123

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

ینی چی شد من نففمیدم به غیر از کد رشته بین الملل چه چیز دیگه ای کد رشته بین الملل داره ؟؟؟ :-"

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران

عاغا این دانشگاها که اکثرشون نوشته خوابگاه نمیدیم . :| ینی چی؟؟ :|

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Aghaliat :
آخه قلمچی واسه این رشته و دانشگاه که سهمیه ناحیه ای هم داره اسامی 6 نفرو که همه هم بومی بودن رو گذاشته،در حالی که این رشته 25 نفر ظرفیت داره تویه اون دانشگاه در نوبت اول.حالا میشه گفت منبع خوبیه؟من تویه اخبار شنیدم از انتخاب یک تا دهی که سنجش میده 90 درصد احتمال قبولی هست و از اون به بعد 95 درصد؛این چی،این درسته؟
خب برای اینکه قلمچی طبق قبولی‌های خودش حرف می‌زنه.
نمی‌دونم اینی که می‌گیدو. ولی کلا هیچ کدوم از این انتخاب رشته‌ها به درد من نخورد.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از .waha. :
در دفترچه ریاضی فیزیک،بیشتر دانشگاه ها،همه گرایشای برق با یک کد رشته آوردن،
در تعیین گرایش این رشته ها،رتبه و منطقه هم اهمیت دارن ؟!
اولش همه تحت عنوان رشته ی برق پذیرش می‌شن. بعد از قبولی تو دانشگاه و بعد از چند ترم (اصولا از ترم۵) به گرایش‌ها تقسیم می‌شن بچه‌ها. بر اساس میزان تقاضا و معدل.(البته هر دانشگاهی معیار خودش رو داره)

Minority

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
گلُزوادر

به نقل از مهســـــــــــــا :
خب برای اینکه قلمچی طبق قبولی‌های خودش حرف می‌زنه.
نمی‌دونم اینی که می‌گیدو. ولی کلا هیچ کدوم از این انتخاب رشته‌ها به درد من نخورد.
تکلیف ما چیه اونوقت؟راهی بزارین جلو پامون دیگه.منظورتون مثلا مشاوره حضوریه؟یا چی مثلا...؟شما خودتون چیکار کردین؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Aghaliat :
تکلیف ما چیه اونوقت؟راهی بزارین جلو پامون دیگه.منظورتون مثلا مشاوره حضوریه؟یا چی مثلا...؟شما خودتون چیکار کردین؟
من به یادگار ماندگار کانون اعتماد کردم + مشورت با بچه هایی که شریف و تهران بودند و سعی کردم رتبه‌هاشونو دربیارم. بعد فهمیدم که کامپیوتر تهران قبول می‌شم مثلا يا آ‌ی‌تی شریف نمی‌شم. (طبق گزینه۲ قبول می‌شدم. طبق سنجش تا ۵-۶ تا رشته اونورتر ه مقبول نمی‌شدم. طبق کانون هم رو مرز بودم)
پاشین برین همایش معرفی رشته. اونجا از دانشجوها اطلاعات بگیرید.

آهان بعد یه چیزی! آخه اصلا نمی‌شه قطعی نظر داد که. مثلا سال ۸۹ با رتبه‌ی ۵۰۰ دوستم کامپیوتر تهران قبول شد. سال ۹۰ با رتبه‌ی ۴۰۰ قبول نشدن. مثلا اومدیم و امسال همه رشته‌ی هوافضا رو انتخاب اول زدند! اون وقت خب همه‌ی محاسبات به هم می‌ریزه دیگه! نمی‌شه قطعی نظر داد. کاملا بستگی به بچه‌های یه دوره داره که بیشتر چه رشته‌هایی رو انتخاب کنن.
مهم اینه که شما نباید به این اهمیت بدید که الان صددردصد فلان چیزو قبول می‌شم یانه. چون صددرصدی نیست اصلا!

مهم اینه که باید دقیقا هر انتخاب N متون توی فرم انتخاب رشته نسبت به n+1م براتون واقعا ارجیحت داشته باشه. یعنی مثلا اگر انتخاب Nم رو قبول شدین خوشحالتر بشین از اینکه N+1م رو قبول بشین! این به ازای همه ی N ها باید صادق باشه!
در نتیجه مهم نیست الان اینکه قبول می‌شین یا نه.

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

یه نکته راجع به خوابگاه بگم
اکثر دانشگاه های اعلام میکنن که "تعهدی ندارند" یا "با مشکل خوابگاه مواجه اند" و همچین تعابیر، اینا به این معنی نیست که خوابگاه ندارند. بلکه فقط برای اینه که اگر اگر اگر یک درصد اتفاقی افتاد، دانشجو نتونه طلبکار بشه. وگرنه در 99% مواقع این دانشگاه های بزرگ تهران (یو8 :D ) به شهرستانی ها و به خصوص اونایی که شهرشون دور هست حداقل 6 ترم رو خوابگاه میدن. تنها باری که یادمه یه چیزی شد ندادن، یه دانشگاه بود که اسم نمیبرم سه سال پیش ترم اول باید بچه ها میرفتن خوابگاه مستقل، که اونم اواسط ترم درست شد.

کلا امیدوار باشید به خوابگاه :D به جز اونایی که مستقیم گفتن "خوابگاه نمیدیم!"

niloooofar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مرحله اول المپیاد شیمی سال دوم و سوم، مرحله اول المپیاد فیزیک سال سوم نفر اول المپیاد ریاضی استانی نفر چهارم المپیاد فیزیک استانی
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق الکترونیک
اینستاگرام

بچه ها این علوم کامپیوتر دقیقا چیه؟؟؟

الزهرا دانشگاهه خوبیه؟؟؟

بالا