• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حرفت رُ بزن! :|

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
نمیدونم چه قدر همچین مشکلی دارید.
چرا نمیتونیم حرف مون رو بزنیم؟×
مثلن با یکی حرفمون شده ولی نمیتونیم از خودمون دفاع کنیم و فقط بر ُ بر نگاه میکنیم.
میذاریم طرف هر چی خواست بگه بعد ما رو محکوم کنه و ما فقط نگاه میکنیم.
بعدن هم دائم خودمون رو میخوریم که من از خودم دفاع نهکردم.
با یکی مشکل داریم از یکی ناراحتیم نمیتونیم بهش بگیم و دائم میریزیم توی خودمون و اون فرد به اذیت کردن ما
خواه ناخواه ادامه میده.
این قدر حرف نمیزنیم و جایی که باید از خودمون دفاع کنیم لال میشیم که در نهایت تبدیل به یک انسان کینه ای میشیم.
چون حرف رو نه زدیم مشکل رو حل نه کردیم و خودمون تنهایی قضاوت کردیم.
نظر شما چیه؟!
چه طور میشه این مشکل رو حل کرد؟!

-waha-

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزنگان
شهر
دور .
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : حرفت رُ بزن! :|

تقریبا این مساله رو دارم،مخصوصا درمورد کسایی که به وضوح سنشون ازم بزرگترن.
بشخصه طرفدار رک بودنم و اینکه اگه حرفی بود،باید گفته شه .
هرچند در حال حاضر،نظرم اینه که "گفتنیا" رو باید گفت .
متاسفانه،از یکجایی به بعد،فهمیدم ؛
طرف مقابل اونطوری در موردت فکر میکنه که میخواد و نه هست.
(هست،ممکنه یوقتایی دقیقا اونی نباشه که شخص من میپنداره حتی،دراین موارد حوالیشه،اصولا)
و چه بسا حرف های که ازشون"برداشت اشتباه"میشه ،حالا زمینش چه ناخواسته از سمت گوینده باشه،چه مخاطب اون کلام.
شاید دوتا از دلایل مستقیمش این ها باشن :- ؟؟
بنابراین وقتی قضیه اینه،خودمو سرزنش نمیکنم،'واسه سکوت'
مگراینکه طرف مهلت گفتن نده،که اون یچیز دیگست.
+لطفا کسایی که مطالعات درست و حسابی داشتن،راهنمایی کنن :- ؟

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

مشکلی که برای من وجود داره اینه که حرف رو به موقع نمیزنم و ساکت میشم.
بعدش شوروع میکنم به خود خوری و قضاوت کردن و پیش خودم هم خودمو اذیت میکنم هم اون طرف
مقابل رو محکوم میکنم و ازش به خاطر یه بحث ساده متنفر میشم!
بعد این حرفای نه گفته به آدم های مختلف جمع میشه روی هم دیگه و آدم میشه یه آدم عصبی که از عالم و آدم گله داره!
چه طوری میتونم حرفم رو بزنم؟!
با حرفای گذشته ای که مونده تو دلم چی کار کنم تا این قدر عذابم ندن؟!

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

یه دلیلِش فکر کُنم این باشه اینه که فکرِ دیگران در موردِ خودمون رو مهم می‌دونیم.
مثلن اگه وایسی از خودِت دفاع کُنی گاهی مجبور می‌شی صداتُ ببری بالا، حرفایی بزنی که ازت انتظار نمی‌ره (نه فُش و اینا) ؛ شاید اول دیگران ازت انتظار نداشته‌باشن اما قطعن بعدن محترم خواهی‌بود که برایِ گرفتنِ حقت وایسادی.

یا گاهی هم شاید نگرانِ به هم خوردنِ روابط باشیم، که این هم دُرست نیست، این بحث‌ها هستن که باعث می‌شن ما به یه شناختِ دُرست از هم برسیم و مشکلاتمون حل بِشه. سکوت فقط پاک‌ کردن صورت مسئله است.

پ.ن: البته این به این معنی نیست که سرِ هر مسئله‌یِ کوچیکی دعوا راه بندازیم و بحث کنیما!

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

من يه عادت بدي كه دارم خيلي جوگير ،وشديدن هيجاني بم ،ودوستامم به اين موضوع اعتقاد دارن. به نظرتون بايد چيكار كنم؟

alirz-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

من یه مشکل بزرگ دارم که فکرمیکنم اینی که هستم نیستم. یعنی فکرمیکنم اسم و فامیلم این نیست. شکلم این جوری نیست. یهنی هروقت تو آینه نگاه میکنم کلی تعجب میکنم و به خودم میگم یعنی من این شکلیم؟! اصلا حس میکنم من واقعیم با حرکاتم و رفتارم و گفتارم تطابق نداره!!!!!! :-\

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از alirz- :
من یه مشکل بزرگ دارم که فکرمیکنم اینی که هستم نیستم. یعنی فکرمیکنم اسم و فامیلم این نیست. شکلم این جوری نیست. یهنی هروقت تو آینه نگاه میکنم کلی تعجب میکنم و به خودم میگم یعنی من این شکلیم؟! اصلا حس میکنم من واقعیم با حرکاتم و رفتارم و گفتارم تطابق نداره!!!!!! :-\
چه ارتباطی به تاپیک داشت آخه؟ "-:

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

اسپم ندین .اول تاپیک و بخونین بعد نظراتونو بگین دوستان

Miraneh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97

گاهی توی بحث، دنبال یک جواب دندون شکن میگردیم، که دهن طرف رو ببنده،ولی پیدا نمیشه، وقتی پیدا نشه،حرفامون از نظر خودمون بی ارزش میشن و ساده که اصلا بشون نمیشه گفت حرف،یا کلا حرفی نمیزنیم، ولی نمیدونم شماهم اینطورید یا نه، شاید حرفی نزنه،ولی جوابشو میده تو دلش،شاید حسّ ترس هست ازینکه حرفتو راحت بگی،شاید اون چیزی که میخوای بگی اون‌موقع تو ذهنت نمیاد و بعد از بحث،شروع می کنی به تکرار کردن بحث و دیالوگ ردوبدل شده بین خودت و فرد مقابلت تو ذهنت، و همینطور خودتو سرزنش میکنی که چرا اینجا اینو گفتم،چرا اونو نگفتم؟یا چرا اینجا ساکت موندم،فلان شد یا بهمان شد.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

همه جا لازم نیس از خودتون دفاع کنید.گاهی اوقات بهتره بذارین محکومتون کنن.اگه جواب قاطعی داره دفاع کن از خودت.
یه وقتایی دلیل محکمی برای دفاع از خودمون نداریم برا همین سکوت میکنیم وبهتره سکوت کنیم تا ضایع نشیم :D بعدش تازه یادمون میفته که اِ؟میتونسم با این فلان دلیل میتونسم حرفم رو بزنم.ببینین من به عنوان کسی که هیچ وقت سکوت نمیکنه اینو میگم
همه جا نباید جواب داد.
+دفاع باید با ادب همراه باشه
پی نوشت:من پاسخ بقیه رو ندیدم ببخشید اگر حرفم تکراری بود یه موقه :D

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

به نقل از BeLiEvE :
همه جا لازم نیس از خودتون دفاع کنید.گاهی اوقات بهتره بذارین محکومتون کنن.اگه جواب قاطعی داره دفاع کن از خودت.
یه وقتایی دلیل محکمی برای دفاع از خودمون نداریم برا همین سکوت میکنیم وبهتره سکوت کنیم تا ضایع نشیم :D بعدش تازه یادمون میفته که اِ؟میتونسم با این فلان دلیل میتونسم حرفم رو بزنم.ببینین من به عنوان کسی که هیچ وقت سکوت نمیکنه اینو میگم
همه جا نباید جواب داد.
+دفاع باید با ادب همراه باشه
پی نوشت:من پاسخ بقیه رو ندیدم ببخشید اگر حرفم تکراری بود یه موقه :D
حرفات صحیح
ولی بحث من در مورد مواقعی هس که ما باید "لزومن" از خودمون دفاع کنیم ولی این کار رو به دلایلی نمیکنیم توانایی شو نه داریم و لال میشیم! :|

ali_de457

KilaaliK
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

من وقتایی حرف نمیزنم که ببینم با محکوم شدن چیزی رو از دست نمیدم

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از A.KIA :
من وقتایی حرف نمیزنم که ببینم با محکوم شدن چیزی رو از دست نمیدم

يعني چي ؟بيشترتوضيح بده؟

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از Sοgand :
حرفات صحیح
ولی بحث من در مورد مواقعی هس که ما باید "لزومن" از خودمون دفاع کنیم ولی این کار رو به دلایلی نمیکنیم توانایی شو نا داریم و لال میشیم! :|
یه گزینه ی خیلی مهم کمبود اعتماد به نفسه؛یا طرف انقدر قاطع(هر چند که دلیلش منطقی یا عقلانی نیس)صحبت میکنه که ما لال میشیم به قول خودت
+یه جاهایی طرف مقابلت بزرگتر از خودته وتو یه دو راهی میمونی،که من از خودم دفاع کنم یا احترامشو نگه دارم!ممکنه بحث خیلی جدل داشته باشه اگه جواب بدی خب

samira16

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
ندارم :-"
دانشگاه
دانشگاه گلستان-گرگان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

باید تمرین کرد :-< نمیدونم چطوری و چجوری ولی هرچی ذهنیت های اون موقعمون رو بیشتر بیان کنیم این کار راحت تر میشهمن نه فقط واسه دفاع از خودم ساکت میمونم، بلکه کلا از ابراز نظرات و افکار و عقاید و حرفامو و کلا از ابراز کردن واهمه دارم انگاری :| نمیدونم علتش ترسه...احتیاطه یا هرچیز دیگه :-< واقعا نمیدونم :rolleyes: ولی خیلی بده

Suspected Girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم‌تربیتی
تلگرام

منم تقریبا این مشکلو دارم چون معمولا توی این بحثا طرف مقابلم کسایین که واسم ارزش دارن و دوستشون دارم و فکر میکنم با زدن حرفم ممکنه ناراحت شن یا مثلا رابطمون کدر شه و...

cid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ،ری
شهر
تهران
رشته دانشگاه
معماری
تلگرام
اینستاگرام

ترجیح میدم حرفم رُ نزنم!
فقط حرفا طرف مقابلو نشنوم(روش نه فک کنم نه جدی بگیرم) و حقو به اون بدم که مغرور هم بشه به خودش :D
لزومی نداره هرکی هرچیزی گفت به دفاع از خود بلند بشیم! چون بحث با بعضیا هیچ سودی نداره!
مگر اینکه بحث ممکنه مقعیت شمارو به خطر بندازه یا طرز(طرض:/) فکر طرف مقابل براتون مهم باشه یا اون مسئله ی بحث جزو عقاید (نه فقط مذهبی:/) شما باشه!
من که اینطوریم.خیلیم راضیم: ))

Miraneh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97

اینکه آدم نتونه حرفش رو راحت بزنه، یا توی موقعیت خاص، اون جواب دل‌خواهی که می‌خواد بده، یا اون‌طوری که می‌خواد از حقّش دفاع کنه یا از عقایدش، نشان ازینه که فرد می‌ترسه؟ یا عرضه نداره؟ کلا نشان از چی هست؟
بعد برای این‌که آدم بتونه راحت‌تر حرفش رو بزنه و دفاع کنه از خودش و جوابی که دلش می‌خواد اون لحظه بده، دو ساعت بعد یادش نیاد؛ باید چیکار کرد؟

cid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ،ری
شهر
تهران
رشته دانشگاه
معماری
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از مِهرانه :
اینکه آدم نتونه حرفش رو راحت بزنه، یا توی موقعیت خاص، اون جواب دل‌خواهی که می‌خواد بده، یا اون‌طوری که می‌خواد از حقّش دفاع کنه یا از عقایدش، نشان ازینه که فرد می‌ترسه؟ یا عرضه نداره؟ کلا نشان از چی هست؟
بعد برای این‌که آدم بتونه راحت‌تر حرفش رو بزنه و دفاع کنه از خودش و جوابی که دلش می‌خواد اون لحظه بده، دو ساعت بعد یادش نیاد؛ باید چیکار کرد؟

به نظرم همه اینا از روابط اجتماعی پایینه
اگه در روز با ادمای زیادی حرف بزنی جمله بندیت و کلا سرعت فکر کردنت واسه جواب دادن و به تدریج درایتت برای گفتن جواب کوبنده بیشتر میشه!

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

به نقل از Suspected Girl :
منم تقریبا این مشکلو دارم چون معمولا توی این بحثا طرف مقابلم کسایین که واسم ارزش دارن و دوستشون دارم و فکر میکنم با زدن حرفم ممکنه ناراحت شن یا مثلا رابطمون کدر شه و...
خب اگه حرفتُ نزنی تو ناراحت نمیشی؟تو ناراحت باشی رابطتون کدر نمیشه؟
به نقل از four :
ترجیح میدم حرفم رُ نزنم!
فقط حرفا طرف مقابلو نشنوم(روش نه فک کنم نه جدی بگیرم) و حقو به اون بدم که مغرور هم بشه به خودش :D
لزومی نداره هرکی هرچیزی گفت به دفاع از خود بلند بشیم! چون بحث با بعضیا هیچ سودی نداره!
مگر اینکه بحث ممکنه مقعیت شمارو به خطر بندازه یا طرز(طرض:/) فکر طرف مقابل براتون مهم باشه یا اون مسئله ی بحث جزو عقاید (نه فقط مذهبی:/) شما باشه!
من که اینطوریم.خیلیم راضیم: ))
ببینید این زمانیِ که طرف اهمیت چندانی نداشته باشه براتون.ولی خیلیا هستن که مهمن و اگه قرار باشه اجازه بدی مغرور بشن به خودشون تورُ خیلی اذیت میکنه در آینده.
نه اینکه اینجوری سریع جبهه بگیری و اینا.اما باید از حقه خودت دفاع کنی.دوستانه حرف بزنی و دلیل مشکلُ بفهمی.بین جملاتت هی یادآور بشی که "ما باهم دوستیم"،"تو عاقلترین دوست منی"،"چه جالب حرف میزنی من اینجوری فکر نکرده بودم اما..." و ... اینجوری بحث آروم و عاقلانه ای خواهید داشت.

بالا