• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات درسی / رشته تجربی

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق
پاسخ : اشکالات درسی / رشته تجربی

به نقل از Aroosak :
طبق مدل های حباب و سوپ بنیادین محل تشکیل مولکول های آلی پیچیده در کجاست ؟ در جو یا در اقیانوس ؟ کتاب درسی خیلی گنگ صحبت کرده در این مورد
مُدل های حُباب و سوپ بنیادین توی این موارد برعکس ِ هم هستن :
محل تشکیل مولکولهای آلی ِ ساده : سوپ بنیادین ---> جو حُباب ---> اقیانوس
انرژی اولیه ( برای تولید مولکولهای آلی ساده ) : سوپ بنیادین----> رعدوبرق و انرژی خورشید حباب---> گرمای آتشفشان
محل تشکیل مولکولهای آلی پیچیده : سوپ بنیادین----> اقیانوس حباب---> جو
انرژی ثانویه ( برای تولید مولکولهای آلی پیچیده) سوپ بنیادین ----> گرمای آتش فشان حباب---> رعدوبرق

اینایی که گُفتمُ دبیرمون گفته و مراحل سوپ بنیادینُ هم کامل برامون توضیح داده مث ِ حباب که تو کتاب مرحله هاشو گفته.
بعدا نوشت : البته من تو کتابای تست دیدم که کاملن خلاف دبیر ما گفته بود! و وقتی به دبیرمون گفتم خودشم شک کرد!

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

سول داشتم! این سوال:

از آمیزش زوجی،فرزند اول آنها، پسری با Rh منفی به دنیا آمده است. اگر فراوانی آلل‌های Rh باهم مساوی باشد، چقدرا حتمال دارد پدر وی بتواند به مادر وی خون بدهد ؟

خب، اولین چیزی که به ذهنمون میرسه، این ـه که چون فروانی آللها برابره، پس هرکدوم میشن 1/2، در واقع، فرد rr= 1/4 میشه، و ... . تا اینجا درسته ؟

اما تو پاسخنامش اومده
rr=1/3
RR=1/3
Rr=2/3
متوجه دوبرابر بودن Rr هستما، ولی چرا 1/3 جای 1/4 نوشته رو متوجه نمیشم. این مسائل چطور حل میشن ؟ (سوالای دیگه‌ای هم با همین مضمون داره، )

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

زوجي که فرزند rrدارن رخ داده.یعنی احتمال اینکه این زوج بتونن RRباشن صفره.
خوب.نسبتها 1:1:2 بوده. حالا RRخط ميخوره.ديگه ميدونيم که RRنیستن هیچکدوم.چون اگه باشن رخداد فرزند rr انجام نمیشه
براي همین نسبت هاي جديد به دست میاد که میشه 1:2
(میتونی حالت مطلوب رو توی صورت بنویسی و مجموع حالتايي ک الان ممكنن رو تو مخرج.یعنی مثن یک چهارم rrروی یک چهارم rr بعلاوه دو چهارم Rr که بازم به همون یک سوم و دو سوم میرسی.)

Hypnotise

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شاهرود

فصل دوم زیست دوم یک فعالیت داره که پرسیده چرا دیدن هسته سلول های خزه غیرممکن یا مشکل است.
جوابش چی میشه؟

هیچ سلول گیاهی وجود نداره که لیزوزوم داشته باشه یا بعضیاشون دارن؟ طبق شکل سلول جانوری در ص 24 کتاب درسی ظاهرا بعضیاشون دارن. اینا سلول هایی هستن که واکوئل مرکزی ندارن و کار گوارش سلولی رو لیزوزوم انجام میده یا ارتباطی نداره به نظرتون؟

کار پراکسی زوم در گیاهان هم تجزیه h2o2 است؟

گردآفريد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از {:zahra:} :
من مفهوم تراژنو متوجه نشدم یعنی به خاطر این که هر کتابی یه چیزی گفته دچر سردر گمی شدم...
اگه میشه یه توضیح جامعتر از کتاب بدید..واینکه:در ژن درمانی،تفنگ ژنی،دالی، تهیه پرو پیچیده انسانی در جانوران، باکتری ک دی ان ای نوترکیبداره اینا کدومشون ترازن اند و کدوم نه؟؟؟؟
مرسی
تا اونجایی که من یادمه هر موجودی که ژن های موجود دیگری یا همون ژن های بیگانه رو داشته باشه تراتوژن هستش!
و به نظرم از اونایی که گفتی همه تراتوژن هستند جز دالی!
دالی کلون هستش!!

NiXi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
روزی روزگاری زیست..
دانشگاه
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Hypnotise :
فصل دوم زیست دوم یک فعالیت داره که پرسیده چرا دیدن هسته سلول های خزه غیرممکن یا مشکل است.
جوابش چی میشه؟به خاطر وجود کلروپلاستای فراوون هسته اون وسط گم شده و تشخیصش سخته

هیچ سلول گیاهی وجود نداره که لیزوزوم داشته باشه یا بعضیاشون دارن؟ طبق شکل سلول جانوری در ص 24 کتاب درسی ظاهرا بعضیاشون دارن. اینا سلول هایی هستن که واکوئل مرکزی ندارن و کار گوارش سلولی رو لیزوزوم انجام میده یا ارتباطی نداره به نظرتون؟آری،گیاهان گوشت خوار لیزوزوم دارن اما کتاب چیزی نگفته.(اینا جواب معلمم بود، بچه ها اگر اشتباه بود بگین منم یاد بگیرم.(مرسی)

کار پراکسی زوم در گیاهان هم تجزیه h2o2 است؟نمی دونم :D

dr.b4ne

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هیچ جا
شهر
تهران

به نقل از Hypnotise :
کار پراکسی زوم در گیاهان هم تجزیه h2o2 است؟
هیدروژن پراکسید (h2o2) تو پراکسی زوم تولید میشه و همونجا هم به سرعت تجزیه میشه .

AB.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...

من نمیفهمم چرا باید سلولهای بدنمون پتانسیل داشته باشن؟ و چرا حیاتشون بسته به این پتانسیله؟و چرا نورون حتما باید اختلاف پتانسیل بین دوسمت غشاش باشه تا تحریک پذیر باشه؟ نمیشه نورون خنثی باشه بعد سدیم بهش وارد بشه و تحریک بشه؟ چرا فقط نورون و میون پتانسیل عمل دارن؟ و با جریان الکتریکی تحریک میشن؟ تحریک پذیری بقیه سلولها چطوریه؟
اینکه نقطه به نقطه انتقال پیدا میکنه چطوریه؟

و درواقع یک ابهام پایه ای دارم تو این مبحث . نمیدونم چیه.اگه کسی درک کرد یه سر نخ به من بدونم از کجا شروع کنم این بحثو و مشکل کارم کجاست؟

کتاب پزشکی المپیادی چیزی سراغ دارین که اینارو گسترده توضیح داده باشه معرفی کنین لطفا.

MAHia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فَرزانـگانـ‌ـ ـیک
شهر
کرمان‌
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
باختم بهش... :دی
دانشگاه
علوم پزشکی کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

چه همه سوال :D
جوابت به صورت کامل، میشه بخش دوم، فصل پنجم از کتاب فیزیولوژی پزشکی گایتون. (اگه بخوای تحریکات و انقباضات عضله های اسکلتی، قلبی و صاف رو هم بدونی، فصلای 6-7-8-9 هم اضافه میشه، که البته این فصلا بیشتر از چیزی هستن که می خوای، وارد سایر قضایای فیزیولوژیکی عضلات هم میشن)
درکل، اوصیک بالگایتون. :D مخصوصا فصل 5، دقیقا جواب سوالاتت رو میده کامل.

پ.ن: کنکوری ای؟ :/ خب بزار بعد از کنکور برو دنبال جوابت. الان وقتتُ میگیره که. :/

• لایک
امتیازات: AB.A

AB.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...

بله کنکوریم. برای اینکه بتونم بفهمم کتاب چی گفته میخواستم . آخه اینطوری نمیتونم منظورشو بفهمم.
جایی سراغ نداری این فصل 5 گایتونو بتونم دانلود کنم؟فارسی باشه؟

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

وقتی میگیم فردی پس از کراسینگ اوور چند نوع گامت میدهد، آیا باید گامت هایی که بدون کراس تشکیل میشن رو هم در نظر بگیریم ؟

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بلی.بطورکلی اولا ک تو کراسینگ‌اور هم گامت‌های قبلی تولید میشه بعدم کلا پدیده‌ی نادری‌ه معمولا تو سوالا احتمالشُ میدن.مثلا میگن احتمال کراسینگ‌اور 30 درصد که ینی 70 درصد میوزها بدون کراسینگ اورن پس قطعا اونا رو هم باید در نظر بگیرید.

گوگولی مگولی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanehgan
شهر
kermanshah

این فصل 8 پیشو چجوری بخونیم؟من خوندمش ولی هر سوالو ک بخوام جواب بدم باید کل چرخه ها رو بکشم :(

سعید کیا

کاربر فعال
شهر
کرمان
دانشگاه
شهید بهشتی

سلام دوستان
یه سری سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنین
1) آیا از هیپوتالاموس به هیپوفیز پیشین سرخرگ وارد میشه یا سیاهرگ ؟ (کتاب نشر الگو گفته یک سرخرگ وارد میشه ولی عمارلو گفته دو سیاهرگ)
2)آیا ماهیچه میتونه اندام هدف هورمون پاراتیروئیدی باشه ؟؟
3)آیا روده میتونه اندام هدف هورمون پاراتیروئیدی باشه ؟؟ (نشرالگو گفته دوازدهه اندام هدف این هورمون هست ولی کتاب گفته هورمون پاراتیروئیدی با فعال کردن ویتامین دی باعث جذب کلسیم از روده میشه) :-?

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

این فصل 8 پیشو چجوری بخونیم؟من خوندمش ولی هر سوالو ک بخوام جواب بدم باید کل چرخه ها رو بکشم :(
برا کربس این جوری حفظ کردم خوب بود! نشر گفته:
CO2 که میگی سه و دو! مال گام دو وسه
NADH 235 ه و ATP سه تا فسفات داره پس مال گام سه
یه FADH2 میمونه مال 4 دیگه بدون..
[flash=200,200][اقا من چه جوری زیستمو ده درصد بیشتر کنم؟! از اول سال درگیرم هنوز نتونستم اینو 10 درصد بهترش کنم!/flash]

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

اینجا فقد اشکالات درسی پرسیده میشه انتخاب کتاب مناسب تاپیک داره
:)

rataniot

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
زیست شناسی,ریاضی
رشته دانشگاه
در حال حاضر کنکوری

توی جزوه ی اقای عمارلو (یا کتاب همایش) یه سری شکل واسه این چرخه ها کشیده شده که اگه از روی هر شکل 5-6 بار سعی کنی از حفظ بکشی مطمئنا سرعتت خیلی میره بالا. از شکلای کتاب خیلی گویا ترن...
در ضمن سعی کن چرخه ها رو توی ذهنت واسه خودت بکشی( چندین و چند بار!) زدن تست زیادم تو این فصل فکر خوبیه (;

یه راه حل هم واسه حفظ کردن چرخه ی کربس میگم شاید به دردت خورد :
در گام1 کربس 1 فراورده داریم که Co-A هست.
در گام2 کربس 2تا فراورده داریم که CO2 و NADH هستن.
در گام3 کربس 3تا فراورده داریم که CO2 و NADH و ATP هستن.
در گام4 کربس 1 فراورده داریم که FADH2 هست و حرف اول اسمش مثل حرف اول کلمه four یا همون 4 انگلیسیه .
در گام5 کربس 1 فراورده داریم که NADH هست (و راستش بر خلاف 4تا نکته ی بالا نتونستم هیچ نکته ی خاصی براش پیدا
کنم :D

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه‌ها يه تست تاليفي از خودم رو براتون قرار ميدم. حتما روش فکر کنين و پاسختون رو هم بنويسين. فردا يا پس فردا جوابش رو خودم خواهم نوشت

چند مورد جمله زير را به طور درستي تکميل ميکند؟

در يک انسان بالغ و سالم پس از ورود عامل يک بيماري باکتريايي به بدن و مواجه شدن با پاسخ کافي دستگاه ايمني که منجر به توليد دو نوع سلول دفاعي ويژه شده باشد، ميتوان گفت در صورت ورود مجدد عامل همين بيماري پس از مدت کوتاهي به بدن، .

الف) همواره پادتن‌هاي توليد شده در برخورد اول با عامل اين بيماري، در صورت وجود در بدن، با اين ميکروب مبارزه خواهند کرد.
ب) قطعا همان نوع گلبول‌هاي سفيد مجدد تقسيم شده و مقدار کمتري سلول خاطره و تعداد بيشتري سلول ترشح کننده پروتئين دفاعي محلول در خون توليد خواهند کرد.
ج) قطعا فرآيند پاسخ دستگاه ايمني بدن به عامل زنده اين بيماري، نسبت به نخستين دفعه ورود عامل اين بيماري به بدن در زمان کمتري رخ خواهد داد و با شدت بيشتري با آن مبارزه خواهد شد.
د) در صورت کافي بودن تعداد سلول‌هاي خاطره توليد شده در برخورد اول با عامل بيماري زا و همچنين حضور آنها به تعداد کافي در خون، ابتلا به اين بيماري ممکن نيست.
ه) ممکن است بدن به بيماري کزاز مبتلا شود و در اين صورت داروهايي که بيش از نيمي از گونه‌هاي آن از باکتري‌هاي هتروتروف ساکن خاک به دست مي‌آيد، به طور معمول در درمان اين بيماري مفيد هستند.

1) يک مورد 2) دو مورد 3) سه مورد 4) چهار مورد

===========

اجازه بدين اول جواب سوال رو بدم.

بايد در نظر داشت که فرآيندهاي پاسخ ايمني و توليد سلول‌هاي خاطره و ترشح پادتن‌ها در مقابله با آنتي ژن خاص اتفاق ميافتن. طبق معلومات کتاب درسي بايد در نظر داشت که عامل يه بيماري ميتونه ميکروب‌ها يا ويروس‌هاي مختلف باشه. مثلا چندين نوع باکتري ( تنوع از نظر آنتي ژن منظورم هست ) با چندين نوع آنتي ژن ميتونن عامل بيماري کزاز باشن که حتي همين نکته با ظرافت خاصي در فصل 1 سوم در خصوص بيماري کزاز و همينطور فصل 9 پيش دانشگاهي در مورد بيماري گلودرد چرکين اشاره شده.
پس نتيجه ميگيريم که عوامل بيماري زايي با آنتي ژن‌هاي مختلف ميتونن باعث يه بيماري بشن و در پاسخ به عوامل ايجاد کننده يک بيماري خاص، انواع مختلفي از سلول‌هاي سفيد واکنش بدن و پادتن‌هاي مختلف ترشح بشن.

شما نظرتون چیه ؟ موافقین با ایشون ؟؟

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

کسی برای این جوابی داره؟ در سایت کانون دیدم این تست رو

يه تست چالش برانگيز. کسي اين تست رو درست حل کنه، اگر کل زيست رو تموم کرده باشه و سر جلسه کنکور هم استرس نداشته باشه، قرار هست که درصد بالايي بياره.

چند مورد عبارت زير را به طور درستي تکميل ميکند؟

به طور معمول در انسان سالم بالغ ..... صورت ميگيرد

الف) آزاد شدن يون کلسيم از شبکه سارکوپلاسمي هميشه در انقباض ايزومتريک
ب) براي حفظ حالت سر، انقباض نوبتي تارهاي ماهيچه اي به جهت خسته نشدن ماهيچه
ج) ممکن شدن حرکت استخوان‌ها در محل مفصل، با مايع ترشح شده از کپسول رشته اي و عوامل ديگر
د) اتصال استخوان‌ها به هم، توسط نوعي بافت پيوندي رشته اي داراي ماده زمينه اي پروتئيني

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Aroosak :
چند مورد عبارت زير را به طور درستي تکميل ميکند؟

به طور معمول در انسان سالم بالغ ..... صورت ميگيرد

الف) آزاد شدن يون کلسيم از شبکه سارکوپلاسمي هميشه در انقباض ايزومتريک

انقباض ایزوتونیک هم آزاد شدن کلسیم رو داره، در کل برای شروع انقباض و همینطور آزاد شدن ماهیچه کلسیم لازمه . یعنی وقتی رشته های ضخیم و نازک سارکومر روی هم قرار میگیرن انقباض صورت میگیره و برای آزاد شدن این رشته ها از هم به کلسیم نیاز دارن. برای همینه که در کسانی که کمبود کلسیم دارن اسپاسم و گرفتگی ماهیچه دیده میشه (چون ماهیچه میگیره و نمیتونه ول کنه :د )

کلن برای "انقباض" به کلسیم نیازه، چه تونیک چه متریک.

ب) براي حفظ حالت سر، انقباض نوبتي تارهاي ماهيچه اي به جهت خسته نشدن ماهيچه

درسته دیگه :-? تونوسه[nb]صفحه 116 زیست دوم کلمه به کلمه همین جملرو نوشته[/nb]

ج) ممکن شدن حرکت استخوان‌ها در محل مفصل، با مايع ترشح شده از کپسول رشته اي و عوامل ديگر

اصولن اون مایع از غشای سینوویال ( کتاب نوشته غشایی ک مایع مفصلی تولید میکند ) ترشح میشه نه از کپسول رشته ای. غشای سینوویال چسبیده به کپسول رشته ای. اگه طراح این نکترو مد نظر داشته باشه این مورد اشتباهه

د) اتصال استخوان‌ها به هم، توسط نوعي بافت پيوندي رشته اي داراي ماده زمينه اي پروتئيني

درسته این مورد. اما اگه گفته بود فقط از طریق بافت پیوندی رشته ای، اشتباه بود

بالا