• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مصرف مواد مخدر و قلیان کشیدن در بین دانش‌آموزان و دانش

پرسپولیسی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نجف اباد
شهر
نجف اباد
پاسخ : قلیان کشیدن دانش آموزان

خداروشکرمیتونم بگم کسی تو فامیلمون معتاد نیس اما چرا قلیون رو میکشن اما ن بابای خودم درضمن خودم ازدود و دم متنفرم اما قلیونو سیگارو بخاطر ژستی ک داره دوس دارم فکرکن سیگار تو دستت پشت ی لامبرگینی ای پورشه ای چیزی نشسته باشی.اخ چقد کیف میده

seulfille

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس

به نقل از مهســـــــــــــا :
خب بچه ها. راستش ما موضوع نشریه این دفعه دانشکده مون درمورد سیگار و قلیون کشیدنه! چون این مسئله تو دانشکده ما کاملا یه معضل حساب میشه. ما سرکلاس نشستیم پنجره رو باز می کنیم که بوی دوستان سیگاری کمتر آزارمون بده و هوا عوض شه، از دودی که میاد تو کلاس به سرفه می افتیم. استادها شاکین. بچه ها شاکین. دو سال با اصرار ما یه دونه تابلو گذاشتن جلو در دانشکده که سیگار کشیدن در این مکان ممنوع! از فرداش وضعیت بدتر شد اگه تا قبلش 80 درصدشون دم دانشکده میکشیدن 20 درصدشون جاهای دیگه مثل دم بوفه یا پشت دانشکده، از فرداش 100 درصدشون تجمع کردن زیر اون تابلوئه!!
خلاصه که این شماره گفتیم به این موضوع بپردازیم. بعد من خیلی الان عکس العملهای شما برام جالب بود. همونطور که عکس العملهای دوستان دانشجو که دانش آموزان دیروز (!) بودن برام جالب بود!
من یادمه دوست دبیرستانم می گفت که به قلیون معتاده و اگه به طور مرتب هر سه روز یکبار نکشه واقعا احساس کمبود و نیاز می کنه!
هرجور اعتیادی بده. حتی به یه چیزی مثل چای!! هر عادت کردنی بده! من شخصا از قلیون و سیگار و هر جور دودی متنفرم. ولی اگه از نفرت شخصیم بگذرم، می رسیم به اینکه آدما خیلی هم مقصر شاید نباشن در این قضیه... چه تفریح سالمی تو این مملکت هست؟! نه واقعا؟! من نمیگم خوبه ها! به قول همکلاسیم می گم جایگزین پیشنهاد بدیم!
تفريحات سالمو بخوام بگم خيلى کليشه اى ميشه!همه ميدونن چى سالمه!مشکل اينه که اکثرا ميخواييم باحال و پايه باشيم تا سالم!
کشيدن قليون يا حالا سيگار همه گفتن بهمون که در طولانى مدت مضره
حالا افراد سه دسته ن تو شيوه برخورد با اين گفته
1.قبولش دارن و هيچى نميکشن
2.قبولش دارن اما به هر دليلى اهميت نميدن و ميکشن
3.کلا قبول ندارن پس ميکشن
افراد اين سه دسته خب فکر کردن و به يکى از اين سه نتيجه رسيدن.دلايل خودشون رو هم دارن و مسلما از چيزى که هستن راضى هستن(اعنياد البته بحثش جداست!واسه اونايى که اعتياد ندارن ميگم)پس حاضر نيستن عوض کنن عقيده شون رو!يا به چيز ديگه اى جدا فکر کنن.
منظور کلى اينه که اکثرا مجبور نيستن به کشيدن اما علاقه دارن که بکشن!خب مسلما تفريح ديگه اى هم نميبينن چون اصلا دنبالش نميرن!و شک دارم قليون/سيگار کشيدن آخرين چيزى باشه که به عنوان تفريح سراغش رفتن که بگيم حتما هيچ تفريح ديگه اى نيست!

Dr.Aknes

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهل کاشانم
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

خیلی بده
[/color]
[SIZE=small]ولی فاز میده[/SIZE] :-" :-" :-"

artemis ej

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٢
شهر
مشهد
مدال المپیاد
داشتيم يه زماني...

قليون...
چيزي كه الان شده اپيدمي بي كلاسا! :D
الان سيگار رو بورسه عزيز من...
دوم راهنمايي بودم ي دختر راهنمايي يا دبيرستاني رو ديدم داشت سيگار ميكشيد تو خيابون!!! :D
قليون كه الان چيزي حساب نميشه...
اما برگرديم به همين قليون... :D
فك ميكنم بچه ها فك ميكنن بزرگ شدن
ترس پك زدن به سيگارو دارن اول قليون ميكشن
امادگي ايجاد ميكنن واسه دود سيگار..
چون قليون تو خيلي از خانواده ها موضوع طبيعي تلقي ميشه...
چقدً خوبه خانواده هايي كه اهل قليون هستن بفهمن كه اين رسم مسخره رو بچه هاشون تاثير مسذاره
بعضي دوستان ميگن تفريح سالم...
از نظر من خطرناك ترين تفريحه!
ديگه فك كنم همه فهميدن ضرر قليون از سيگار هم بيشتره...
اينم بهونه نكنيم كه تفريح سالم نداريم
بخوايم تفريح جور كنيم هست...
اما حاضر نيستيم يكم فسفر بسوزونيم :D

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

این که میگم دال بر دودی بودن خوذم نیستا :-"
ولی خدا وکیلی تو یه تفریح بگو که با 4 تومن 2 ساعت ازش لذت برد؟اونم یه نفر نه!جند نفر

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

من این حرف رو که می گن تفریح سالم نداریم رو قبول ندارم

شما اصولن تفریح سالم رو چی می دونید؟

پارک، بیرون شهر، مسافرت...

خوب یعنی ما الان از اینا محرومیم؟

به غیر از مواردی مثل دیسکو و بار و ... این جور مسائل که تو خارج هس، بقیه ی موارد حالا تا حدودی تو کشور وجود داره
که این مواردی هم که گفتم تفریح سالم به حساب نمیاد

یا مثلن نمیشه نشست فیلم دید؟

یا مطالعه کرد؟

این که ایران آمار مطالعش انقد پایینه هم تقصیر مسئولینه؟
بیاید کمتر خودمونو گول بزنیم و قبول کنیم که بعضا خودمون هم مقصریم

به نظرم این هایی که میگن ما تفریح سالم نداریم و این ها... همش بهونس و دارن خودشونو گول میزنن

سیگار و قلیون مضره، هم برای کسی که سیگار میکشه و هم برای کسایی که دودشو استنشاق میکنن

ما اینجا پنجره خونه رو باز می کنیم هوای تازه بیاد، خونه بوی دود بر میداره... ترجیح میدیم پنجره رو ببندیم
جدن داریم به کجا میریم؟

به نظرم تمام مشکل همین فرهنگ سازیه که انجام نمیشه، همین که می گن تفریح سالم تو کشور وجود نداره . به این بهانه می خوان این قضیه رو توجیه کنن، اینا هیچ کدوم توجیه مناسبی برای این نیس و باید با فرهنگ سازی این وضعو بهتر کرد

من الان که دارم این تاپیکای مربوط به سیگارو می خونم، تازه می فهمم که چه قد جوونای الان اهل دود شدن، کاملن میشه فهمید
سیگار کشیدن از سنین پایین می تونه برای یه جامعه فاجعه بار باشه

k.sampadi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab

بعضی وقتا ادم اصلا چاره نداره سیگارو قلیان میشه رفیق فابریک تنهایی ادما البته بیشتر تو پسرا صدق میکنه ولی اگه خودمونو کنترل کنیم خیلی خوبه. یادبگیریم به بعضی چیزا "نه" بگیم.
قلیان و سیگارو اهنگای غمگین و شبه تارک خیلی چیزای مضخرفین

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

ببینید دوست عزیز

وقتی کاری اشتباهه، دیگه اشتباهه، حالا شما هر چی براش دلیل بیارید، این چیزی رو تغییر نمیده، اگه همش اینجوری به خودمون بگیم و توجیه کنیم هیچ مشکلی حل نمیشه

اولین قدم برای درست کردن اشتباه قبول کردن اونه، تا وقتی به این نتیجه نرسیم که داریم اشتباه میکنیم و خودمون مقصریم، هیچ وقت اصلاح نمیشم

k.sampadi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab

به نقل از Hydrus :
ببینید دوست عزیز

وقتی کاری اشتباهه، دیگه اشتباهه، حالا شما هر چی براش دلیل بیارید، این چیزی رو تغییر نمیده، اگه همش اینجوری به خودمون بگیم و توجیه کنیم هیچ مشکلی حل نمیشه

اولین قدم برای درست کردن اشتباه قبول کردن اونه، تا وقتی به این نتیجه نرسیم که داریم اشتباه میکنیم و خودمون مقصریم، هیچ وقت اصلاح نمیشم
صحیح...بخاطر اون گفتم باید نه گفتنو یاد بگیریم...تا اینکه یه اشتباهو کنیم بعد توجیهش کنیم.قسمت اول نوشتم برای ادمایی بود که توجیهش میکنن

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

ولی ما هر چه قدر هم که بگیم این کار اشتباهه و فلان و اینا، کاری از پیش نمیبره

تا خود آدما نخوان تغییر کنن، چیزی درست نمیشه

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

به نقل از Hydrus :

به غیر از مواردی مثل دیسکو و بار و ... این جور مسائل که تو خارج هس، بقیه ی موارد حالا تا حدودی تو کشور وجود داره
که این مواردی هم که گفتم تفریح سالم به حساب نمیاد

یا مثلن نمیشه نشست فیلم دید؟

یا مطالعه کرد؟

به نظرم این هایی که میگن ما تفریح سالم نداریم و این ها... همش بهونس و دارن خودشونو گول میزنن
به هزینه هم دقت کن
الان من نوعی(املا :-" )بخام با چهار تا از دوستام برم استخر حداقل 40 هزار تومن تموم میشه×ولی برای دوساعت توی کافه نشستن و قلیون کشیدن بیشتر از 10 هزار تومن خرجم نمیشه!

• لایک
امتیازات: Liese

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

خـیلی چـیز بدیـه اصا..
این علاوه بـه ضرری که به خود شخص وارد میکنه و مشکلات تنفسی و اینـا باعث میشه به دیگران اسیب بزنن با این دودایی ک خارج میشه و میرن هوا محیط الوده میشه و یه نفر دیگم اینو تنفس میکنه و اونم دچار مشکل تنفسی میشه :-<

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از ایلیا :
به هزینه هم دقت کن
الان من نوعی(املا :-" )بخام با چهار تا از دوستام برم استخر حداقل 40 هزار تومن تموم میشه×ولی برای دوساعت توی کافه نشستن و قلیون کشیدن بیشتر از 10 هزار تومن خرجم نمیشه!
آخه این که دلیل نمیشه!!
آخه استخر رفتن کجا و سیگار کشیدنو داغون کردن ریه های آدم و ... هزار جور مصیبت دیگه کجا
اون جا حداقل پولی که میدی ارزششو داره
این که ارزونه اصلن توجیه مناسبی براش نیس
یه جوون می تونه بره کتاب بخونه یا ...
ممکنه به حرفم بخندین، ولی متاسفانه این فرهنگیه که تو جامعه جا افتاده که سیگار کشیدن مانعی نداره و مطالعه و ... این چیزا مسخرس

حالا کتاب هم نه... چن تا دوستا دور هم جمع شن ، بازی کنن، صخبت کنن ... یا هر چیز دیگه

حتما باید سیگار بکشن

اینا همش یه سری توجیه بی مورده به نظر من

تا وقتی یه سری این جوری بخوان رو یه چیز غلط سرپوش بذارن هیچ امیدی به حل مشکل نیس

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-&quot; 1 مرحله 2 :-&quot;

اقا بنده خودم با قلیون نه موافقم نه میکشم ، اصن توانشو ندارم :)) یه بار عموم گفت بچه امتحان کن :-" ما هم خام بودیمو ... خلاصه 3 ساعت سر درد...
حالا ...
خوب ولی کلا من اشکال چندانی در این نمیبینم ک یه سری دوست گاهی جمع شن و تو یه محیط ک ب دیگران اسیب نرسونه و دیگران ازار نبینن قلیون بکشن + زیاد کشیدنش بده قبول اما مثلا اگه یکی ماهی 1 بار بکشه فک نکنم اثر چندانی داشته باشه مثل پیتزا یا فست فود !

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

آره خب
کمش فک نکنم خیلی آسیبی برسونه

ولی اینکه تبدیل به عادت بشه بده

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

یا مطالعه کرد؟

تفریح مطالعه باشه ؟! :-/
مثن زنگ بزنن ب دوستاشون بگن بیا یه صد صفحه کتاب بزنیم دور هم ؟!

_____________________________________________________​
قلیون و سیگار بین دانش آموزا و دانشجو های ترم اولی یکی از نماد های افراط ـه !
پسر و دختر دبیرستانی دست در دست هم زیر برف قدم میزدن و سیگار میکشیدن . فک نمیکنم تو مدینه فاضله ی "خارج" هم بشه همچین کاری کرد.
دختره تولد میخواد بگیره میگه بیاید قلیون سرا !
با اونا هم حرف بزنی میگن کجا بریم همه جا گرونه !
شاید اگه یه جا هایی درست میکردن که جوش خوب و مفرح بود ولی گرون نبود این اتفاقا کمتر میفتاد . اگرم قرار باشه جایی ارزون باشه باید دولتی باشه و اینکارا از دولت ما بر نمیاد.
شاید اگه آزادی نسل جوون بیشتر بود و جامعه یه تعادلی داشت اینطوری نمیشد که یکی بره کتابخونه یه رب دیر کنه باباش سرشو بکنه اون یکی بره با دوست دخترش یا دوستاش قلیونسرا کسی هیچی بهش نگه.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

من تاجائی که خبر دارم حدودا 60% خونه های شهر ما قلیون دارن. دخترام جلو خانواده میکشن حتی . البته من تا جائی که خبر دارم دخترایی که دانش آموزن با دوس پسراشون یادگرفتن قلیون بکشن،یعنی باهم رفتن بیرون و قلیون کشیدن.
خیلیا خبر ندارن که بعضی سفره خونه ها توو قلیون مواد هم میریزن تا وابستگی بوجود بیاد . قلیون های عمومی از عوامل اصلی سرطان دهان به حساب میاد.
باید فرهنگ سازی بشه که تفریحات دیگه ای جایگزین بشه.باید جو سازی باشه . توو خوابگاه دانشگاه ما خیلی سیگاری شدن...
خیلیا وقتی بهشون میگی قلیون و سیگار نکش خیلی عجیب عکس العمل نشون میدن و میگن : ما قلیون می کشیم ! از سیگار بدمون میاد ! سیگاری بده!
در واقع به نظر من قلیون از سیگار بدتره هرچند زیانش هم بیشتره.

Hasti444

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 3
شهر
اصفهان

به نظر من که خیلی مسخره ست ولی بعضیا برای تفریح کردن و نشون دادن خودشون می کشن .....بعضیا هم شاید بیماری کمبود ذهن دارن که خودشون رو با این چیزا سر گرم می کنن .....چیز خیلی عجیبی هم نیست....... :)

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

من یکی از همکلاسیام...
نمیگم بده...ولی کاریم نیست ک ادم بش افتخار کنه...مث همکلاسیم...

من شخصا دوس ندارمش...ی بار امتحان کردم...:D.تا اخره عمر دیگه هرگز

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

قلیون کشیدن جزو فرهنگ عامه ایرانی هست و خوب شاید کم شده باشه ولی حذف نشده و حذف شدنش خیلی زمان می بره.

اونقد هم که میگید بد و عجیب و غریب نیست. نه من اهله قلیون نیستم تو خونمون هم قلیون نبوده. چرا خیلی ها سیگار می کشیدن و خب به بوی سیگار و پیپ خیلی بیشتر از بویه قلیون عادت دارم.

بوی قلیون یه ذره غلیظه و بدترن اونان که طمع و بود دارن اصلن نمیشه تحملشون کرد :-w

بیین شما کلن ادمی هستید که همه چیو به صورت کامل مفید دوست دارید!
مثلن من میگم کسی تو سن ۱۶-۲۵ ساله حتا دنبال ازدواج نیست شما میگی خب پس دوستی بین دختر و پسر مفید نیست!

همه چی قرار نیست واقعن مفید باشه. قراره برای طرف لذت بخش باشه. کسی داستان دارن شان نمی خونه که ازش درس در باره ارواح یاد بگیره میخونه که وقتشو پر کنه. سرانه مطالعه ایران کمه چون مطالعه جزیی از فرهنگ نیست. بعدم الان یه ادم هم سن و ساله خودت تو ایران فقط سرش تو کتاباشه. بابا اصلن کیف کتاب خوندن به اینه که یه گوشه لم بدی تو پارک ملت بری تو اون لوکوموتیوه کیفتو بذاری زمین و روپوش سفید ازمایشگاهتو پهن کنی رو زمین بشینی یا شاید دراز بکشی یه کتابی که دوست داری بخونی یا اگه تریپ عاشق پیشه داری با دوستت برید بخونید.

ولی مشکلش اینه که تو پارک بری می خوان همه بهت گیر بدن. مسافرت با کی بری‌؟ نمیشه که هر هفته کله خاندان رو بکشی که می خوایم بریم شمال!!! تو ایران هم که گواهینامه رو سره ۱۹ سال میدن که بلبشو کنکوره و طرف اصلن وقت نمی کنه مسافرت بره با دوستاش بعدشم که ملت از هم جدا میشن سره دانشگاهاشون و جو ساله اولیو خر خونیش!

شهر! اره شهر خیلی خوبه از کاخ گردی بگیر تا اطراف شهر و اینا. ولی اخه این کارو نمیشه که هر روز کرد.

کافی شاپ ها هم جایه یه مشت ادم فیس و افاده ای. طرف اومده النگو و دست بندشو انداخته بیرون با یه تی شرت مارک دار مثلن! که پز بده و تو باید تو اونجا دقیقن چی کار کنی ؟

عشق کافی شاپ به اینه که خلوت باشه اروم باشه. یا بری توش برای دیدن یه ادم یا اگه تنهایی میری به هوایه خوندن یه کتاب یا نوشتن یه چیزی یا یه کاره شخصی بری. فرق کافی شاپ با جاهایه دیگه اینه که می تونی راحت لباس یپوشی و هر چقدر بخوای بمونی و کسی مزاحمت نشه.

کتاب خوندن. به تعداد کتاب داستانایی که تو قفست داری رو با اون کتاب های کاج و مبتکران و اندیشمندان و همه اونا مقایسه کن. عجیب نیست که سرانه مطالعه کمه.

دولت فرهنگ سازی کنه ؟ نه به نظرم نکنه ممنون تر بشن همه مردم. هر جایی که دولت گرفت تو دستش اون حسو حاله قبلیشو از دست داد. برداشتن پارک درست کردن توش سیصد تا گشت ارشادو هزار چیزه دیگه.

پارک ساعی و پارک دانشجو اونقد جاهایه خوبی بودن و فضایه خوبی داشتن ولی بعده یه مدت دربو داغون شد اصلن.

بعدم به نظرم اگه قلیون کشیدن یا سیگار یا هر عادت دیگه ای مثل این کم و به صرف تفریح باشه خیلی عیبی نداره.

میگم نمیشه تفریحی رو جایگزین تفریح دیگه کرد.

نمی تونی بگی برو استخر جا مثلن سیگار کشیدن!!!

استخر یه تفریح سیگار کشیدن یه تفریح دیگه (برای کسایی که اینو تفریح میدونن)

یا مثلن تو بخوای با دوستت حرف بزنی نمی بریش که استخر!
مثلن بریم استخر زیر اب با هم چند کلمه مردونه حرف بزنیم! L-: :-ادمک‌سیبیل‌دار

یا مثلن پاشو بریم کوه من باهات حرف دارم!!!
( بابا این کار ها وقت زیادی میگیره. کوه رفتن جایه خودشو داره. صبح جمعه پاشید با بقیه دوستاتون برید کوه خیلی هم خوبه!)

ولی وسط هفته تو چهارشنبه که نمیشه یهو رفت کوه ساعت ۸ شب ؟ میشه ؟‌

ولی میشه یه سیگار خرید یا رفت یه گوشه قلیون کشید و تنهایی گذروند.

کتاب خوندن هم جایه خودشو داره کتاب ماله وقتیه که مثلن تو مترو نشستی و مثل من هر روز ۲ ساعت تو راهی.

تو ایران تو اون مترو فقط باید مواظب باشی له نشی جا برای باز کردن کتاب نیست که.

بالا