• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تغيير زبان نوشتاري فارسي

• شروع کننده موضوع

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
با وجود برخي مشكلاتي كه در املاي فارسي وجود داره..
برخي ايده اي مبنا بر اينكه زبان فارسي را به دو دسته .. يعني 1زبان نوشتاري و1 زبان گفتاري تقسيم كنيم..
نظر شما چيه...

m.s2

msom
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم اباد
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی لرستان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تغييييير زبان نوشتاري فارسي؟!

من حتی نتونستم متنو بخونم انقد دراز بود!
چه برسه نظر بدم!

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90
پاسخ : تغيير زبان نوشتاري فارسي

موضوع تغییر رسم الخط خیلی مساله مهمیه که اصلاً جدی گرفته نمی شه
یکی از دلایل مهم سرانه پایین مطالعه تو ایران همین رسم الخط عربیه!

زبان شناسا به این نتیجه رسیدن که در آغاز پیدایش زبان کل بشر به یک زبان صحبت می کردن و بعد ها زبانا به شکل امروزی خودشون دراومدن
تمام زبانای امروز هم یا از زیرشاخه های زبان "ابری-عربی" هستند یا "هند و اروپایی"
زبان های منشعب شده از ابری-عربی با نیم کره راست مغز کار میکنن و زبان های هند و اروپایی با نیم کره چپ مغز

و مشکل زمانی پیش میاد که زبان گفتار فارسی هند و اروپایی و نوشتار ابری -عربیه!
یعنی ما برای خوندن متن باید از نیم کره راست مغزمون استفاده کنیم و برای فهمیدن متن از نیم کره سمت چپ!!!

و این مشکل باعث عدم تمرکز هنگام مطالعه و سختی مطالعه میشه

ترکییه هم همچین مشکلی با رسم الخطش داشت که زبان نوشتاریشو به لاتین تغییر داد
در 5 سال اول سرانه مطالعه به شدت افت کرد
در پایان سال دهم سرانه مطالعه به مقدار سابق برگشت
و سال 15 ام سرانه مطالعه 400% افزایش پیدا کرده بود!

و این مساله فقط به مطالعه برنمیگرده
اساساً فکر در دستگاه زبان شکل میگیره
یعنی بدون استفاده از ابزار زبان نمیشه اندیشید (مراجعه شه به مباحث فلسقه زبان)
و هرچقدر یه زبان پیشرفت کنه در امتدادش علم و هنر و صنعت و ... هم پیشرفت خواهد کرد

ولی حیف که این موضوع در ایران اصلاً جدی گرفته نمیشه

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از amir h :

زبان شناسا به این نتیجه رسیدن که در آغاز پیدایش زبان کل بشر به یک زبان صحبت می کردن و بعد ها زبانا به شکل امروزی خودشون دراومدن

نظزیه اولت تا اونجایی که میدونم منسوخه..یعنی دیگه جدی گرفته نمیشه...اینکه همه زبان ها ریشه مشترک دارند...فکر کنم نظریه ویل دورانت باشه...به هر حال درست نیست به نظرم!
تقریبا دو تا زبان رو بنده کامل بلدم.زبان مادری خودم و زبان فارسی
تورکی اورال آلتائیک و فارسی هندو اروپایی

ساختار صرف و نحوی این دو زبان بقدری باهم فرق داره که هم ریشه بودن این دوتا در یک زمانی تقریبا غیر ممکنه به نظرم!

تمام زبانای امروز هم یا از زیرشاخه های زبان "ابری-عربی" هستند یا "هند و اروپایی"
این هم درست نیست

زبانهای سامی حامی:عربی و عبری و...
هند و اروپایی:فارسی و ژرمنی و هندی و..
اورال آلتاییک:تورکی و ژاپنی و کره ای و مغولی و...
و شاخه دیگه که اسمش یادم نیست شامل زبانهای چینی و...

زبان های منشعب شده از ابری-عربی با نیم کره راست مغز کار میکنن و زبان های هند و اروپایی با نیم کره چپ مغز

منبعی چیزی؟!:D
به نظر من درست نیست...

دلیل تغییر خط نوشتارر تورکی در کشور تورکیه و آذربایجان:

وقتی در زبان تورکی از رسم الخط عربی استفاده میشه یه نارسایی های بوجود میاد.

ما در تورکی آذربایجانی نه تا مصوت داریم. U O I A Ü Ö Ə İ
نشون دادن این مصوتها با نوشتار عربی خیلی سخته o و uرو یکی نشون میدادن معمولا و این کار رو هم برای نوشتن و هم خوندن سخت میکرد.واسه همین تصمیم گرفتند که نوشتار رو تغییر بدن به لاتین.
اکثر زبانهایی که با الفبای لاتین نوشته میشن جز زبانهای هند و اروپایی هستن و زبان تورکی جز زبانهای اورال آلتائیک و این با گفته شما متناقضه...

و هرچقدر یه زبان پیشرفت کنه در امتدادش علم و هنر و صنعت و ... هم پیشرفت خواهد کرد

بلی کاملا درسته و منم موافقم...به همین دلیله که باید آمزشهای ابتدایی مدارس باید به بان مادری اون شخص باشه ...

• لایک
امتیازات: N.M

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

در مورد تاریخ بشر گمانه زنی های زیادی هست
زبان شناسا اعتقاد دارن که بشر اگر استباه نکنم حیات دو ملیون ساله داره و تازه 9 هزار ساله که موفق به اختراع زبان شده
و با توجه به تعریف حیوان ناطق و محدودیت فکر در دستگاه زبان میشه عمر انسان با تعریف امروزی رو همون 9 هزار سال دونست
و تا پنج هزار سال پیش هم همه آدمها الکن بودن و با مشکل صحبت میکردن و هنجره شون با سیستم امروزی شکل نگرفته بوده و گمانه زنی های زیادی هم میشه که ریشه زبانشون یکی بوده
نمونه این حرف تو خیلی از آثار قدما هم یافت میشه
از تورات بگیر تا نوشته های هومر
جدیداً هم با ریشه یابی های اسمها و مصدرها متوجه این شباهت شدند و قطعاً شباهتشون جوری نیست که من و شما صرف بلد بودن دو تا زبان بتونیم متوجهش بشیم
در این باره یه کتابی هم توسط محمدرضا رستم بگلو جمع آوری شده که تا چند وقت دیگه با تصحیح همایی و کزازی! قراره چاپ بشه و همونطور که میبینی اصلاً شوخی نیست

و این محدود به زبان شناسای ایرانی هم نیست الان اساتید زبان شناسی دانشگاه های بزرگ جهان طرح وحدت زبانی در 50 سال آینده رو دادن
یعنی تا 50 سال دیگه زبان بشر تقریباً به وحدت میرسه
و یکی از دلایلش اینه که زبان بشر یکی بوده و با پخش شدن بشر تکثر پیدا کرده و حالا با چمع شدن بشر (به وسیله تکنولوژی و وسائل ارتباطی) با سرعت غیر قابل باوری زبان داره به وحدت نزدیک میشه

در مورد مصوتای تورکی هم من خودم تورکی بلدم و میدونم چی میگی ولی چیزی که جالب تر از دلیل تغییر زبان نوشتارشون بود آثارش بود که سرانه مطالعه 400% افزایش پیدا کرد

در مورد اون نیم کره راست و چپ هم با خود رستم بگلو صحبت کردم حالا الان اسم ایشون برای شما رفرنس نیست ولی جامعه ادبی و فلسفه و زبان شناسی ایران ایشونو میشناسه و منبع ایشون هم تحقیقات تجربی انجام شده در خارج از ایران بود

در مورد شاخه های زبانی هم که گفتی مثل این که اینایی که نام بردی و یا یادت نبود هم زیر شاخه های عبری-عربی و هند و اروپایی و در نهایت همه زیر مجموعه زبان واحد محسوب میشن ولی تفاوت هایی دارن
من در این مورد اطلاعی ندارم ولی اگر خواستی مطالعه کنی رفرنس میپرسم بهت معرفی میکنم

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

بنده نمیدونم منبع شما چی هست ک میگین همه زبانهای دنیا زیر شاخه زبانهای عبری-عربی یا هند و اروپایی هستند!

حتی خود زبان های عبری و عربی هم زیر شاخه زبانهای حامی-سامی هستند!
این حرف من نیست،حرف زبان شناس هاست و اکثرا هم همینو تایید میکنند.

البته به جز 4تا گروه بالا که گفتم گروه های دیگه ای هم هستند که من فراموش کرده بودم.

1 – زبان‌های هند و اروپایی،
2 – زبان‌های حامی - سامی،
3 – زبان‌های اورال - آلتایی،
4 – زبان‌های چینی تبتی،
5 – زبان‌های بانتو آفریقایی،
6 – زبان‌های قفقاز شمالی،
7 – زبان‌های اسکیمو آلئوتی،
8 – زبان‌های هو این سان،
9 – زبان‌های مکزیکی،
10 – زبان‌های آنتیلی،
11 – زبان‌های آمریکای جنوبی شمالی.

به هر حال این تقسیم بندی کلی زبانهای دنیاست که گروه هند و اروپایی و حامی-سامی هم جز اون هاست.همه زبانها زیر شاخه ای زبانهایی که میگی نیست...

منبع محکمتری از حرفهای یک شخص برای ما بیارین قبول میکنیم.

در مورد مصوتای تورکی هم من خودم تورکی بلدم و میدونم چی میگی ولی چیزی که جالب تر از دلیل تغییر زبان نوشتارشون بود آثارش بود که سرانه مطالعه 400% افزایش پیدا کرد

خب سرانه مطالعه به خیلی چیزا بستگی داره...یعنی شما میگین تنها دلیل افزایش سرانه مطالعه فقط به دلیل تغییر خط نوشتار بود؟!

• لایک
امتیازات: N.M

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

برادر قرار نیست در پایان این بحث به کسی جایزه بدن که
جوری صحبت کنیم که در نهایت بتونیم چیزی از هم یاد بگیریم

در مورد شاخه های زبان من گفتم اطلاعی ندارم و اگر وحدت زبانی رو قبول کنیم میشه گفت که این 11 شاخه میتونن زیرشاخه های دو شاخه نام برده باشن، و این هم گمان خودم بود و گفتم که اگر دوست داری بیشتر مطالعه کنی برات رفرنس بپرسم

بعد نمیدونم که چطور همچین ذهنیتی براتون پیش اومد ولی من اصلاً غایتی شبیه به قبولوندن به شما ندارم
من یه سری مطالعات درباره تئوری شعر داشتم انجام میدادم و یه سری سوال در مورد زبان شناسی و فلسفه زبان داشتم که با یه سری لینکا با افرادی آشنا شدم و تا حدی تونستم به جواب سوالام برسم و تا اینجا به غایت خودم رسیدم
و چیزایی که گفتمم در خلال بحث با این افراد یاد گرفتم وگرنه من مطالعه زبان شناسی ندارم
در مورد چیزی که آگاهی ندارمم قاعدتاً رو موضعم پا فشاری نمی کنم
ولی از اونجایی که میدونم سطح آگاهی این افراد از من و شما بیشتره گفتم اگر دوست داشته باشی بیشتر مطالعه کنی میتونم ازشون بخوام که راهنماییت کنن

حالا در مورد وحدت زبانی منبع محکمتری اگر میخوای مثل این که دانشگاه های معتبر دنیا در زبانشناسی مثل پنسیلوانیا و مرکز زبانشناسی نیوزلند و چند جای دیگه که نه یادمه نه درست میشناسم دارن رو این مساله کار میکنن
این نظریه که تا 50 سال آینده جهان به زبان واحد میرسه مثل این که خیلی بین زبان شناسا جدیه که البته درکش برای منم سخته!

در مورد سرانه مطالعه ترکیه هم اگر مساله درگیری دو نیم کره مغز هنگام خواندم زبان های هند و اروپایی با رسم الخط عربی صحت داشته باشه قطعاً تاثیر تغییر رسم الخط زیاد بوده

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

:D
بنده درست بحث کردن بلد نیستم...پریشانگویی هم زیاد میکنم...لحنم اینجوریه (سعی میکنم درستش کنم ولی نمیشه :D! به هر حال شرمنده....

در مورد سرانه مطالعه ترکیه هم اگر مساله درگیری دو نیم کره مغز هنگام خواندم زبان های هند و اروپایی با رسم الخط عربی صحت داشته باشه قطعاً تاثیر تغییر رسم الخط زیاد بوده

شما هر جای رو نگاه کنید میبینید که زبان تورکی رو جز زبانهای اورال آلتائیک تقسیم بندی کرده...اگه شما هم بخوای میتونم منابع و رفرنس بیارم که زبانهای اورال آلتائیک هیچگاه جزیی از زبانهای هند و روپایی یا حامی-سامی نبوده

حتی یکی بودن ریشه زبانهای هند و اروپایی هم اثبات نشده...

حالا در مورد وحدت زبانی منبع محکمتری اگر میخوای مثل این که دانشگاه های معتبر دنیا در زبانشناسی مثل پنسیلوانیا و مرکز زبانشناسی نیوزلند و چند جای دیگه که نه یادمه نه درست میشناسم دارن رو این مساله کار میکنن
این نظریه که تا 50 سال آینده جهان به زبان واحد میرسه مثل این که خیلی بین زبان شناسا جدیه که البته درکش برای منم سخته!

واقعا نمیتونم بفهمم هدفشون از این کارها چیه...اون زبان واحد چیه؟قصدشوون از به وحدت رسوندن زبانها چیه؟میخوان زبانهای دیگه رو نابود کنند؟ و...

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

قربونت برم عزیزم
گفتم فقط بدونی که هدف از بحث کردن به اصطلاح بردن و باختن نیست و اگر باشه ما از پیش بازنده ایم
من در این موردم خیلی مطالعه ندارم ولی خب اگر دغدغم زبان شناسی بود ولش نمیکردم
به نظر خیلی جالب میاد
ولی خب برای مطالعات جدی زبان شناسی ریاضی و فیزیک قوی لازمه که من دیگه همچین حوصله ای ندارم آخر عمری

دانشگاه ها هم قصدشون به وحدت رسوندن زبان نیست اصلاً
فهمیدن که این اتفاق ناگزیر میفته
به خاطر جمع شدن و کوچک شدن جهان در مقیاس ارتباطات
همونطور که عقیده دارن تکثر زبانی بر اثر پخش شدن بشر و بزرگ شدن جهان بوده!

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
برادر ما زبان های زیادی داریم
البته عبری نه ابری

یکی از دلایل مهم سرانه پایین مطالعه تو ایران همین رسم الخط عربیه!

و مشکل زمانی پیش میاد که زبان گفتار فارسی هند و اروپایی و نوشتار ابری -عربیه!
یعنی ما برای خوندن متن باید از نیم کره راست مغزمون استفاده کنیم و برای فهمیدن متن از نیم کره سمت چپ!!!

و این مشکل باعث عدم تمرکز هنگام مطالعه و سختی مطالعه میشه

و این مساله فقط به مطالعه برنمیگرده

آخرین ویرایش:
بالا