• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ازدواج با فرزند خوانده!!؟

The Dark Lord

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجف آباد
دانشگاه
دانشگاه اصفهان
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : ازدواج با فرزند خوانده!!؟

بنابر سخن ی بنده خدایی اینا میخوان گسترش ازدواج داشته باشن مثلا اما نمیدونن با این کارشون طلاق بیشتر میشه...
از طریق قانونای دین دارن ی مشت چرت و پرت تصویب میکنن ک نتیجه ش ظلم به اون فرزند خونده س فقط...
یعنی اون فرزند اینجا نقش گلابیو داره؟
البته از وجود قوانین منطقی(error) دیگه این قانونا سر چشمه میگیرن...وما باید دعاشو ب جون اونایی بکنیم ک بهش رای مثبت دادن...

setaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از apathetical :
خب اگه محرم شن که نمیشه!
این قانون واسه زمانی هس که محرم نمی‌شن!
ببین باید فکر کنی چرا باید پدرخوانده ادم همچین حرفی رو بزنه؟ و اینکه (من هی نمی خوام اینجا باز کن مطلبو! :-") ایا از روی نیاز ِ بوقیه؟! :-"
که اگه هس من حرفم اینه که کسی که مشکلات بوقی داره، 10 سال یکیو بزرگ نمی کنه که بعدا مثلا تازه مجبور شه مثه ازدواج عادی بره درخواست بده و چمیدونم بعدم مهریه و فلان و اینا!
راحت ترش "صیغه" ـس .. نیس؟
اگرم که ازین مشکلا نداره که هیچی ..
ولی خب می گم بار روانی داره! روی اون بچه و اینا .. اینم به خاطر همینه که ملت (خودمون رو می گم!) الکی شلوغش کردن .. وگرنه یه چیز عادیه .. هرکسی حق داره با هرکسی که بهش محرم نیس در صورت تمایل طرفین ازدواج کند! نه؟ حق ندارد؟ اینم همونه دیگه!
اما به نظر من یه چیز عادی نیست این میتونه باعث خیلی سو استفاده هااا بشه .
با تیکه اول حرفتون موافقم اما خوب خیلی چیزهاا ممکنه ، اولا صیغه به نظرم کم پیش میاد، دوما که خوب بچه ای که به قول شما ده سال بزرگش کردی میتونی به راحتی به قول خودتون نیاز بوووقیتو باهاش رفع کنی و این بچه صداشم درنیاد ... در مورد بار روانی این مسءله باهاتون موافق ، ممکنه سال ها با بچه بمونه ( حالا من بچه میگم حتما منظورم بچه کوچیک نیست کلا میگم)

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از apathetical :
البته نمی تونی بگی کار ندارم! قانون اساسی کشور از روی قوانین اسلام نوشته شده :-"
چرا باید نگاه کنن، اما به هر حال اقا یهو دیدی بزرگ شدن و نگاه نکردن! (2 طرف)

نمی تونه چون محرمن! دو یو نو محرم-نامحرم؟! :D
بعدم بابا اون ازدواج محارم تو همه جای دنیا داغوووونه! خیلی فرق داره به خدا با این موضوع ..!

خب دیگه! مطرح شدنش بدتر از خودشه .. اصن یعنی چی که یه چیزی که اشتباه بوده رو باطل کردن این قدر بشه؟!
ولی 2 تا نامحرم جدا دلیلی ناره که ازدواج نکنن
اینکه میگم به اسلام کار ندارم اول اینکه چون اینجا جای بحث در مورد اسلام نیست. دوم دو تا موضوع وجود داره یکی "هست" ها و یکی "باید" ها که این دوتا از هم متمایزن. حالا چیزی که من دارم میگم در مورد باید هاست و این باید هارو از دید نتایج احتمالیش توی اجتماع دارم میگم نه از دید دینی.

یعنی چی یهو دیدی بزرگ شدن و نگاه نکردن؟؟ کسی وقتی 10 سال بیشتر به یکی به چشم بچه ش نگاه کرده باشه امکان نداره یه دفعه به چشم همسر نگاه کنه اگر همچین چیزی پیش بیاد از اول اون آدم مشکل داشته که به هیچ وجه قابل قبول نیست . مثل اینه که بگی پدر و دختر وقتی دختر بزرگ شد اومدیم و یههو جور دیگه به هم نگاه کردن .

اصولا بقیه جاهای دنیا کسی به محرم و نامحرم کاری نداره :-" یه نفر با پدر و مادر و خواهر برادرش نمیتونه ازدواج کنه و از اونجا که فرزند خونده رو مثل فرزند واقعی براش تمامی حقوق رو قائل هستن بنابراین با اون هم نمی تونه ازدواج کنه . ازدواج با فرزند خونده حقیقتا هیچ فرقی نداره با ازدواج با فرزند :D
دو تا نامحرم که یه زن غریبه و یه مرد غریبه باشن با فرزند خونده خیلی فرق می کنه :)

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

باید دید قبلش چی بوده..قبل این قانون ایا این جوری بوده که کاملا ممنوع بوده و الان یه راهی با کردن که با رای دادگاه بشه ازدواج کرد
یا قبل ازاد بوده الان منوط به رای دادگاه شده

طبق شنیده های من دومی درسته..یعنی همین نیمچه قانونم یکم راهو حداقل بسته و رای دادگاه خواسته تا کسی نره به زور دختره رو عقد کنه.
مورد میگن زیاد بوده. که از وقتی بچه رو اوردن برای محرمیت اونو عقد کردن که تو خونه راحت باشن چند سال بعد که بزرگ شدا اقا فیلش یاد هندستون کرده گفته تو زنمی...

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای ادبی دوره‌ی بیست‌ونه

به نقل از S ℰ ₮ A ツ :
اما به نظر من یه چیز عادی نیست این میتونه باعث خیلی سو استفاده هااا بشه .
با تیکه اول حرفتون موافقم اما خوب خیلی چیزهاا ممکنه ، اولا صیغه به نظرم کم پیش میاد، دوما که خوب بچه ای که به قول شما ده سال بزرگش کردی میتونی به راحتی به قول خودتون نیاز بوووقیتو باهاش رفع کنی و این بچه صداشم درنیاد ... در مورد بار روانی این مسءله باهاتون موافق ، ممکنه سال ها با بچه بمونه ( حالا من بچه میگم حتما منظورم بچه کوچیک نیست کلا میگم)
خیلی چیزها می تونه باعث سوءاستفاده بشه.. مثلا تو راهنمایی رانندگی اگه از پشت به یه ماشین بزنی مقصر محسوب می شی!
یکی می تونه یهو بزنه رو ترمز وسط اتوبان و بعدم پشتیش مقصر بشه :-" حالا قانونش بده؟! یا مجری ِ قانون؟

چرا به نظرتون صیغه به این راحتی و دم ِ دستی(!) و اینکه طی مدت کوتاهی به نتیجه می رسه کم انجام می شه!
اما اینکه یکی بدوئه دنبال رای دادگاه و نطر دخترو و ... زیاد هس؟
اون که نیاز بوق باهاش برطرف کنی و صداشم در نیاد، تجاوز هس :|
ازدواج رضایت طرفین هس، مهریه ـش هس .. مادر خونده هه هس .. اووووف!

خودمم فقط با بار روانیش فقط موافقم .. که تاثیر بد رو بچه هه می ذاره! و حتی مادر خونده و اینا :D [هوو و این مسائل مثلا]

به نقل از Bahar_R :
اینکه میگم به اسلام کار ندارم اول اینکه چون اینجا جای بحث در مورد اسلام نیست. دوم دو تا موضوع وجود داره یکی "هست" ها و یکی "باید" ها که این دوتا از هم متمایزن. حالا چیزی که من دارم میگم در مورد باید هاست و این باید هارو از دید نتایج احتمالیش توی اجتماع دارم میگم نه از دید دینی.

یعنی چی یهو دیدی بزرگ شدن و نگاه نکردن؟؟ کسی وقتی 10 سال بیشتر به یکی به چشم بچه ش نگاه کرده باشه امکان نداره یه دفعه به چشم همسر نگاه کنه اگر همچین چیزی پیش بیاد از اول اون آدم مشکل داشته که به هیچ وجه قابل قبول نیست . مثل اینه که بگی پدر و دختر وقتی دختر بزرگ شد اومدیم و یههو جور دیگه به هم نگاه کردن .

اصولا بقیه جاهای دنیا کسی به محرم و نامحرم کاری نداره :-" یه نفر با پدر و مادر و خواهر برادرش نمیتونه ازدواج کنه و از اونجا که فرزند خونده رو مثل فرزند واقعی براش تمامی حقوق رو قائل هستن بنابراین با اون هم نمی تونه ازدواج کنه . ازدواج با فرزند خونده حقیقتا هیچ فرقی نداره با ازدواج با فرزند :D
دو تا نامحرم که یه زن غریبه و یه مرد غریبه باشن با فرزند خونده خیلی فرق می کنه :)
ببین من می گم کسی که نگاه نکرده به این دید، نگاه نکرده دیگه!
چه این قانون باشه و چه نباشه ..
کسی هم که نگاه کرده.. می دونی؟! من می گم واسه چنین استفاده ها (بهترش سوء استفاده ها) صیغه مناسب تر از این راهه!
چرا باید یکی بیاد خودشو مچل یه دختر بچه کنه؟! چرااااا؟! یعنی کسایی که ازین بیماریای این چنین داشتن منتظر بودن این راه باز شه واقعا؟!
یعنی واقعا؟! اونایی هم که نداشتن، نداشتن دیگه!

اصولا بقیه جاهای دنیا دینشون اسلام نیس و دینشونو هم گذاشتن سر طاقچه، فقط نیگاش می کنن! من فقط خواستم یه مثال کوچیک بیارم وگرنه اونجا ادما ازدواج هم نکنن مانعی نداره واسشون که فُلان! [و راست هم می گی، دخترو دختر خونده و کلا واسشون فرقی نداره!]

ببین یه نامحرم و یکی که از خونت نباشه کلا فرق داره! اصن هم ربطی به سن نداره .. ادم هیچ وقت حسی رو که به عموی باباش داره (حتی مثلا سالی یه بار هم نبینیش) به یه پیرمرد غریبه نداره .. اون حسی هم که ادم به هم خونـِـش داره.. واقعا یه حس خاص دیگه ایه! [از نظر دختره گفتم که شاید واقعا اون علاقه پیدا کنه]
بعدم که اکثرا فرزند خونده ها رو به همون روشی کع گفتم محرم می کنن!

و جدا هم می گم احتمال اینکه یه ابلهی پیدا بشه ازین قانون اینجوری سوء استفاده کنه زیر 1 درصده! چون اصلا دلیلی نداره ..! رای دادگاه رو بگیری، رضایت دخترو بگیری، مشکلات حتی ممکنه با همسرش ایجاد شه .. جدی کی این کارو می کنه؟

بعدم یه مسئله ای پیش میاد که منم نمیدونم، فکر نکنم تو هم بدونی! هدف ِ قانون؟
خیلی چیزا هستن هدفشون متفاوته و افراد ازش سوء استفاده می کنن.. خیلی قوانین اینجورین! [مثلا همین صیغه]
باید دید این قانون رو گذاشتن واسه چی که نظر داد

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"

به نقل از معصومه :
باید دید قبلش چی بوده..قبل این قانون ایا این جوری بوده که کاملا ممنوع بوده و الان یه راهی با کردن که با رای دادگاه بشه ازدواج کرد

طبق شنیده های من دومی درسته..یعنی همین نیمچه قانونم یکم راهو حداقل بسته و رای دادگاه خواسته تا کسی نره به زور دختره رو عقد کنه.
مورد میگن زیاد بوده. که از وقتی بچه رو اوردن برای محرمیت اونو عقد کردن که تو خونه راحت باشن چند سال بعد که بزرگ شدا اقا فیلش یاد هندستون کرده گفته تو زنمی...
خوب به هرحال حتی اگه دومی هم باشه بهتر اینه ک کلا ممنوع شه چون اصن بی معنیه!
وقتی یکیو ب فرزند خوندگی میگیرن طرف مثل فرزند میمونه دیگه پس چ دلیلی داره همچین چیزی وجود داشته باشه؟ اگه اینجوری باشه حداقل لفظ فرزندخوندگی باید از روش برداشته شه و اسم فرزند روش گذاشته نشه حداقل
+
apathetical:
اون سو استفاده ای ک شما میگی فرق داره ! + وقتی میشه راه این سو استفاده رو بست یا مثلا این ک حداقل قانونی نباشه چرا نباید این کار انجام شه ؟
+
صیغه بازه یه بحث جداست! الان بحث اینه ک یه همچین چیزی خوب چرا باید باز باشه ، مگر ن این ک طرف اون بچه رو فرزند خودش دونسته؟ دیگه ازدواج چ معنی ای میده واقعا؟؟؟
+ این محرم نامحرم ک میگی! وقی مثلا یه بچه رو از بچگی بزرگ کنن فک نکنم دید اون انسان خیلی متفاوت باشه !

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

apathetical

اولن که شما برو یهو بزن رو ترمز وسط خیابون بعد بذار یکی از پشت بهت بزنه ببین اونو مقصر میدونن یا تو!!!!! اینطوریام نیس...

بعد اینکه ایا واقعن صیغه راهیه برای سو استفاده (چون ذکر کردی این مسیله رو) خودش روش بحثه اگه خواسی تو اعتقادی میتونی در مورد صیغه حرف بزنی که واقعن درسته یا نه.

ببین شما داری رو یه مسیله ای خیلی مانور میدی اونم اینه که حالا این قانونه رو بذاریم باشه،چرا؟چون کسی پیدا نمیشه که بخاد این کارو بکنه....
ببین اگه کسی نبود که بخاد این کارو بکنه مسلمن همچین قانونی اصلن وضع نمیشد...فکر میکنی یه عده میشینن همینطوری یهو یه چیزی به ذهنشون میرسه تبدیل به قانونش کنن؟خب مسلمه که نه...نمیدونم منظورمو گرفتی یا نه :-?
منظورم اینه که مطمئنن مواردی بوده که کم هم نبوده که دیگه این مسیله به صورت یه قانون رسمی در اومده...پس این از اینکه شما میگی کسی نمیاد ازش سو استفاده کنه....

اما گیریم که استدلالت درست باشه...ینی این قانون هس و حالا درست یا غلط،کسی نمیاد از این راه سو استفاده ای بکنه...خب این دلیل میشه بر اینکه یه همچین قانونی وضع بشه؟

ببین مثلن یه غذایی هس که واقعن حال بهم زنه....هیچ کس طرف اون غذا نمیره و همه ازش متنفرن...به نظرت یه رستوران حاضر میشه بیاد این غذا رو بذاره تو لیستش؟وقتیم ازش بپرسن چرا گذاشتی بگه چ فرقی میکنه اینو که کسی سفارش نمیده حالا چ باشه چ نباشه....خنده داره دیگه نیس؟اصلن اگه اون غذا تو اون رستوران وجود هم نداشته باشه همین که اسمش تو لیست باشه وجهه اونجا رو خراب میکنه...
در مورد این قانون هم همینه...گیریم که کسی ازش سو استفاده نکنه(که به هیچ وجه درست نیس و مطمئنن میکنه)پس چرا اصلن مطرح شده؟

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از apathetical :
ببین من می گم کسی که نگاه نکرده به این دید، نگاه نکرده دیگه!
چه این قانون باشه و چه نباشه ..
کسی هم که نگاه کرده.. می دونی؟! من می گم واسه چنین استفاده ها (بهترش سوء استفاده ها) صیغه مناسب تر از این راهه!
چرا باید یکی بیاد خودشو مچل یه دختر بچه کنه؟! چرااااا؟! یعنی کسایی که ازین بیماریای این چنین داشتن منتظر بودن این راه باز شه واقعا؟!
یعنی واقعا؟! اونایی هم که نداشتن، نداشتن دیگه!

اصولا بقیه جاهای دنیا دینشون اسلام نیس و دینشونو هم گذاشتن سر طاقچه، فقط نیگاش می کنن! من فقط خواستم یه مثال کوچیک بیارم وگرنه اونجا ادما ازدواج هم نکنن مانعی نداره واسشون که فُلان! [و راست هم می گی، دخترو دختر خونده و کلا واسشون فرقی نداره!]

ببین یه نامحرم و یکی که از خونت نباشه کلا فرق داره! اصن هم ربطی به سن نداره .. ادم هیچ وقت حسی رو که به عموی باباش داره (حتی مثلا سالی یه بار هم نبینیش) به یه پیرمرد غریبه نداره .. اون حسی هم که ادم به هم خونـِـش داره.. واقعا یه حس خاص دیگه ایه! [از نظر دختره گفتم که شاید واقعا اون علاقه پیدا کنه]
بعدم که اکثرا فرزند خونده ها رو به همون روشی کع گفتم محرم می کنن!

و جدا هم می گم احتمال اینکه یه ابلهی پیدا بشه ازین قانون اینجوری سوء استفاده کنه زیر 1 درصده! چون اصلا دلیلی نداره ..! رای دادگاه رو بگیری، رضایت دخترو بگیری، مشکلات حتی ممکنه با همسرش ایجاد شه .. جدی کی این کارو می کنه؟

بعدم یه مسئله ای پیش میاد که منم نمیدونم، فکر نکنم تو هم بدونی! هدف ِ قانون؟
خیلی چیزا هستن هدفشون متفاوته و افراد ازش سوء استفاده می کنن.. خیلی قوانین اینجورین! [مثلا همین صیغه]
باید دید این قانون رو گذاشتن واسه چی که نظر داد
کسی که نگاه بد نکرده که هیچی . کسی که نگاه کرده هم بیجا کرده همچین کاری کرده آدم خودشو میسنجه میبینه آیا اونقدر انسانیت در وجودش هست که بتونه با یک فرزند خونده مثل یک پدر انسان برخورد کنه یا نه و اگر پذیرفت حق نداره این انسانیت رو زیر پا بذاره . کسی که نگاه کرد باید جلوش گرفته بشه نه اینکه قانون بگه : بد نگاه کردی؟ عیب نداره بیا اصلا با طرف ازدواج کن راحت باش تعارف نکنیا!
خوب عزیز من منم که دارم همینو میگم ! چرا باید خودشو مچل یه دختر بچه کنه ؟ چه دلیل عقلانی داره که یه مردی که عمری به عنوان دخترش دیده یک نفر رو و تفاوتی دست کم 20-30 ساله با اون داره بخواد باهاش ازدواج کنه؟ مگر اینکه اون آدم بیمار باشه وگرنه هیچکس به کسی که مثل فرزندشه دید همسری پیدا نمی کنه. پس حالا که هیچ لزوم عقلانی نداره باقی گذاشتن راهی برای چنین کاری دقیقا به منزله ی باز گذاشتن راه سوءاستفاده هست پس بهتره راه سوءاستفاده بسته باشه.

در مورد جاهای دیگه : بله دختر و دختر خونده براشون فرقی نداره چون قانون بهشون یاد میده که وقتی یه بچه رو به فرزند خوندگی میگیرن وظیفشونه اونقدر انسان باشن که باهاش دقیقا عین بچه ی خودشون رفتار کنن که این یک برتری محسوب میشه.
اصولا اونجا آدم بالغ در یک سری موارد که شخصیه رفتارش به خودش مربوطه و بقیه حق دخالت ندارن :)

نه قبول ندارم که یه اصطلاحا نامحرم با هم خون و فامیل تنی فرق می کنه. این حس کاملا قابل تغییره. کسی هم که حس می کنه نمی تونه به یک بچه به چشم فرزند خونده نگاه کنه با توجه به اینکه قطعا عاقل و بالغ هست نباید به خودش اجازه بده در حق یه بچه چنین ظلمی کنه .
از نظر دختره هم: احساس نمی کنی یه دختر که اولا تمام عمرش به اون فرد به چشم پدر نگاه کرده ثانیا اون آدم وقتی دختره بزرگ میشه پا به سن گذاشته و دیگه اونچنان جذابیتی نداره،خیلی دور از ذهنه و غیر ممکنه که علاقمند بشه؟؟

متاسفانه ازین ابلها توی جامعه کم نیست ...

هدف قانون بد نیست شاید اصلا مجلس هدفش مانع گذاشتن برای این کار اشتباه باشه ولی احتمالا راه زیاد درستی رو برای اینکار انتخاب نکردن .

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از معصومه :

جواب منم بدید...قبل این قانون ایا قانون بهتری بوده?و این قانون ازادی بیشتری برای هواپرستان ایجاد کرده? یا قبلش ازادی مطلق بوده الان کم کم به فکر درست کردنش افتادن

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از معصومه :
جواب منم بدید...قبل این قانون ایا قانون بهتری بوده?و این قانون ازادی بیشتری برای هواپرستان ایجاد کرده? یا قبلش ازادی مطلق بوده الان کم کم به فکر درست کردنش افتادن

اخه اینکه قبلش چی بوده رو کسی بحث نکرد...وگرنه درسته که ازادی قبلی خیلی بیشتر بوده و الان سعی کردن که محدودیت رو بیشتر کنن و این کاملن درستو غیر قابل انکاره.....این تا اینجا خوبه....
حالا اونو بذار کنار....

همینی که الان هس و نسبت به قبل بهتره،همین خودش هم مایه مشکل و دردسره...درسته که بین بد و بدتر مسلمن بد ارجحیت داره ولی تا جایی که میشه باید تلاش کرد کار به جایی نرسه که برای انتخاب دو گزینه بد و بدتر رو جلومون داشته باشییم....منظورم اینه که همین هم که الان هس باید سریعتر درست بشه چون به هیچ وجه وجهه خوبی نداره

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از میعاد :
apathetical

اولن که شما برو یهو بزن رو ترمز وسط خیابون بعد بذار یکی از پشت بهت بزنه ببین اونو مقصر میدونن یا تو!!!!! اینطوریام نیس...

بعد اینکه ایا واقعن صیغه راهیه برای سو استفاده (چون ذکر کردی این مسیله رو) خودش روش بحثه اگه خواسی تو اعتقادی میتونی در مورد صیغه حرف بزنی که واقعن درسته یا نه.

ببین شما داری رو یه مسیله ای خیلی مانور میدی اونم اینه که حالا این قانونه رو بذاریم باشه،چرا؟چون کسی پیدا نمیشه که بخاد این کارو بکنه....
ببین اگه کسی نبود که بخاد این کارو بکنه مسلمن همچین قانونی اصلن وضع نمیشد...فکر میکنی یه عده میشینن همینطوری یهو یه چیزی به ذهنشون میرسه تبدیل به قانونش کنن؟خب مسلمه که نه...نمیدونم منظورمو گرفتی یا نه :-?
منظورم اینه که مطمئنن مواردی بوده که کم هم نبوده که دیگه این مسیله به صورت یه قانون رسمی در اومده...پس این از اینکه شما میگی کسی نمیاد ازش سو استفاده کنه....

اما گیریم که استدلالت درست باشه...ینی این قانون هس و حالا درست یا غلط،کسی نمیاد از این راه سو استفاده ای بکنه...خب این دلیل میشه بر اینکه یه همچین قانونی وضع بشه؟

ببین مثلن یه غذایی هس که واقعن حال بهم زنه....هیچ کس طرف اون غذا نمیره و همه ازش متنفرن...به نظرت یه رستوران حاضر میشه بیاد این غذا رو بذاره تو لیستش؟وقتیم ازش بپرسن چرا گذاشتی بگه چ فرقی میکنه اینو که کسی سفارش نمیده حالا چ باشه چ نباشه....خنده داره دیگه نیس؟اصلن اگه اون غذا تو اون رستوران وجود هم نداشته باشه همین که اسمش تو لیست باشه وجهه اونجا رو خراب میکنه...
در مورد این قانون هم همینه...گیریم که کسی ازش سو استفاده نکنه(که به هیچ وجه درست نیس و مطمئنن میکنه)پس چرا اصلن مطرح شده؟

نمی‌گم راه سوء استفاده هس، می گم ازش می تونه سوء استفاده هم بشه ..! نمی‌تونه؟؟

من می‌گم هیچ ادم ِ مریضی منتظر این قانون نبوده، چون راه راحت تری داشته .. کسی هم که براش اهمیت نداشته، نداشته دیگه تموم شد و رفت :D

درمورد این‌ قانون هم من داشتم تا الان با این پیشینه بحث می کردم که قبلا ممنوع بوده و حالا از ممنوعیت با رای دادگاه درومده .. ولی وقتی قبلا به کل ازاد بوده، یعنی قانون مثبته دیگه .. واسه چی داریم بحث می کنیم؟

دلیلی نیس که همچین قانونی نباشه .. چون یه عده سوء استفاده می کنن.. از خیلی چیزا سوءاستفاده می کنن، ولی خودشون به خودی ِ خود که بد نیستن!

غذایی که واقعا حال به هم زنه، با غذایی که کسی سفارش نمی‌ده ولی متعفن هم نیس متفاوته!
به نقل از Bahar_R :
کسی که نگاه بد نکرده که هیچی . کسی که نگاه کرده هم بیجا کرده همچین کاری کرده آدم خودشو میسنجه میبینه آیا اونقدر انسانیت در وجودش هست که بتونه با یک فرزند خونده مثل یک پدر انسان برخورد کنه یا نه و اگر پذیرفت حق نداره این انسانیت رو زیر پا بذاره . کسی که نگاه کرد باید جلوش گرفته بشه نه اینکه قانون بگه : بد نگاه کردی؟ عیب نداره بیا اصلا با طرف ازدواج کن راحت باش تعارف نکنیا!
خوب عزیز من منم که دارم همینو میگم ! چرا باید خودشو مچل یه دختر بچه کنه ؟ چه دلیل عقلانی داره که یه مردی که عمری به عنوان دخترش دیده یک نفر رو و تفاوتی دست کم 20-30 ساله با اون داره بخواد باهاش ازدواج کنه؟ مگر اینکه اون آدم بیمار باشه وگرنه هیچکس به کسی که مثل فرزندشه دید همسری پیدا نمی کنه. پس حالا که هیچ لزوم عقلانی نداره باقی گذاشتن راهی برای چنین کاری دقیقا به منزله ی باز گذاشتن راه سوءاستفاده هست پس بهتره راه سوءاستفاده بسته باشه.

در مورد جاهای دیگه : بله دختر و دختر خونده براشون فرقی نداره چون قانون بهشون یاد میده که وقتی یه بچه رو به فرزند خوندگی میگیرن وظیفشونه اونقدر انسان باشن که باهاش دقیقا عین بچه ی خودشون رفتار کنن که این یک برتری محسوب میشه.
اصولا اونجا آدم بالغ در یک سری موارد که شخصیه رفتارش به خودش مربوطه و بقیه حق دخالت ندارن :)

نه قبول ندارم که یه اصطلاحا نامحرم با هم خون و فامیل تنی فرق می کنه. این حس کاملا قابل تغییره. کسی هم که حس می کنه نمی تونه به یک بچه به چشم فرزند خونده نگاه کنه با توجه به اینکه قطعا عاقل و بالغ هست نباید به خودش اجازه بده در حق یه بچه چنین ظلمی کنه .
از نظر دختره هم: احساس نمی کنی یه دختر که اولا تمام عمرش به اون فرد به چشم پدر نگاه کرده ثانیا اون آدم وقتی دختره بزرگ میشه پا به سن گذاشته و دیگه اونچنان جذابیتی نداره،خیلی دور از ذهنه و غیر ممکنه که علاقمند بشه؟؟

متاسفانه ازین ابلها توی جامعه کم نیست ...

هدف قانون بد نیست شاید اصلا مجلس هدفش مانع گذاشتن برای این کار اشتباه باشه ولی احتمالا راه زیاد درستی رو برای اینکار انتخاب نکردن .
ببین همیشه نگاه بد نیس ..
فرض کن یه مردی یه دختری رو نه در طفولیت که در 15 سالگی به فرزندی قبول کنه، پس واسه جفتشون روشنه که اینا پدر و دختر نیستن ..
بنا به هزار و یک دلیل ممکنه این دختر در اینده توانایی ازدواج نداشته باشه (همین که مادر پدر نداره یه دلیلش می تونه باشه!) و فرض کنین شرایط خیلی خاص! حق ندارن ازدواج کنن؟؟؟!
درمورد این شرایط خاص هم به نظرم دادگاه ارگان مناسبی هس واسه تشخیصش .. این قانون هم در راستای همین موضوعه ..!

مرغ همسایه غاز شد ایا؟ اونجا ادم بزرگ و عاقل رو هرکسی نباید دخالت کنه، اما تو ایران من ِ 14 ساله و شما می تونیم نظر بدیم؟! عجب!!!

ببینین این درصورتیه که یه بچه از 0 سالگی و طفولیت که چشم بازکرده و فهمیده "پدر" کیه، اون مرد بالا سرش بوده باشه .. من منظورم متفاوت از اون بود، کسی که در نوجوونی به فرزند خوندگی پذیرفته می‌شه .. اون ادمو نمی‌تونه مثه پدری که از بچگی بالا سرش بوده ببینه!

ببین من داشتم با این فرض که قبلا ممنوع بوده حرف می زدم، حالا می‌دونیم که قبلا ازاد بوده .. چندفقره ازین ابلها خوندی و دیدی؟؟ چه امار مشخص روزنامه چه خبرگزاری ها و فیس بوک و ....؟! تاحالا دیدی؟!؟! تازه قبلا که کاملا ازاد بوده، الان که ازادیش محدود شده، ازین ابلها هس؟؟! :O کام ان!!
اینکه بیای بگی متاسفانه کم نیست و اینا!! فقط یه حرف بدبینانه‌س که مدرکی نداره!
البته می‌شه این فرضو گذاشت که قبلا مردم نمی‌دونستن این ازادی وجود داره ... واسه همینه که می‌گم این جنجال ما ضرر داره .. الکی پخش می‌شه و ذهنیت هارو خراب می‌کنه!!!

خب چرا درست نیس؟! محدود کرده ازادی ِ قبلی رو دیگه!! ولی خب مجلس توانایی تصویب قانونی رو اسلام ممنوعش نکرده رو نداره که .. داره!؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از میعاد :
اخه اینکه قبلش چی بوده رو کسی بحث نکرد...وگرنه درسته که ازادی قبلی خیلی بیشتر بوده و الان سعی کردن که محدودیت رو بیشتر کنن و این کاملن درستو غیر قابل انکاره.....این تا اینجا خوبه....
حالا اونو بذار کنار....

همینی که الان هس و نسبت به قبل بهتره،همین خودش هم مایه مشکل و دردسره...درسته که بین بد و بدتر مسلمن بد ارجحیت داره ولی تا جایی که میشه باید تلاش کرد کار به جایی نرسه که برای انتخاب دو گزینه بد و بدتر رو جلومون داشته باشییم....منظورم اینه که همین هم که الان هس باید سریعتر درست بشه چون به هیچ وجه وجهه خوبی نداره
خوب این قانون فعلی از نظر شخص من بد نیست.
خوب نباید ازدواج بین دو نفر که خدا حروم نکرده رو حروم کنن فقط باید جلوس سو استفاده ها رو بگیرن که تقریبا گرفته شده.
عمده سواستفاده این بوده که مرد دختری که تحت کفالتش بوده رو یا در سن پایین به عقد خودش درمیاورده و دختره اصلا تو باغ نبوده داره چه اتفاقی میوفته..یا در سنی بوده دختر که میفهمیده خواستار این ازدواج نیست و تشخیص میداده ولی ناچار بوده.
همین که رای دادگاه میخواد جلوی این جور اتفاقا گرفته شده.
هرچند تصور ما از سیستم قضایی مغشوشه ولی در مسایل این چنینی واقعا در حالت عادی قاضی سهل انگاری و اهمال نمیکنه که همیشه فقط به ضرر دختر بشه.
این که میگید دادگاه اصلح و فلان به نظرم اصلا موضوعیتی نداره.
دادگاه فقط میاد از دختر سوال میکنه که ایا واقعا خودش شخصا مایل به ازدواجه یا مجبور شده? و صلاحیت مرد رو بررسی میکنه که معیار های عادی رو داشته باشه مثلا معتاد نباشه و سابقه اش خراب نباشه.
دادگاهی که برای ازدواج دختر ها کم تر از سن قانونی تصمیم میگیره هم همین کارو میگنه..در واقع میخوان یه جایی باشه که مستقیما و چند بار از دختر سوال کنه که ایا راضیه? و این جور نباشه که به زور ببرن پای عقد و یه عده بگن لی لی لی...

من نمیگم این جور ازدواج درسته...ولی نباید راهش رو صد در صد هم بست..خوب شاید موردی پیش اومد که شرایطش خاص بود..حرام الهی که نیست..پس تو ایران نباید این طور بشه.
من خودم با این مشکل دارم که چرا بچه پذیرفته شده محرم نیست و چون محرم نیست خیلی خانواده ها بچه قبول نمیکنن که مشکلاتی از قبیل همین ازدواجا و برخوردا پیش نیاد. ولی خوب در اسلام اینه پس توقع نباید داشته باشیم قانون کشورمون ورای اسلام باشه

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

منم مشکلم دقیقا با همین سواستفاده است!

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از apathetical :
نمی‌گم راه سوء استفاده هس، می گم ازش می تونه سوء استفاده هم بشه ..! نمی‌تونه؟؟

من می‌گم هیچ ادم ِ مریضی منتظر این قانون نبوده، چون راه راحت تری داشته .. کسی هم که براش اهمیت نداشته، نداشته دیگه تموم شد و رفت :D

درمورد این‌ قانون هم من داشتم تا الان با این پیشینه بحث می کردم که قبلا ممنوع بوده و حالا از ممنوعیت با رای دادگاه درومده .. ولی وقتی قبلا به کل ازاد بوده، یعنی قانون مثبته دیگه .. واسه چی داریم بحث می کنیم؟

دلیلی نیس که همچین قانونی نباشه .. چون یه عده سوء استفاده می کنن.. از خیلی چیزا سوءاستفاده می کنن، ولی خودشون به خودی ِ خود که بد نیستن!

غذایی که واقعا حال به هم زنه، با غذایی که کسی سفارش نمی‌ده ولی متعفن هم نیس متفاوته!

ای بابا...برگشتیم سر خونه اول که....
تو میگی هیچ ادم مریضی نیس که منتظر این قانون باشه...من میگم مطمئنن بوده یه ادم مریضی که این قانون در موردش وضع شده اخه همنطوری که ننشستن یه قانون دورهمی تصویب کنن...

معصومه:

در مورد اینکه قبلن این مسیله ازاد بوده و والان براش محدودیت ایجاد کردن و این یه قدم مثبته من باهت موافقم.کاملن درسته.

meme.rrr2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از Shaghayegh.Kh :
منم مشکلم دقیقا با همین سواستفاده است!
جواب ِ تو رو که امروز تو مدرسه دادم :D سوال داری
به نقل از میعاد :
ای بابا...برگشتیم سر خونه اول که....
تو میگی هیچ ادم مریضی نیس که منتظر این قانون باشه...من میگم مطمئنن بوده یه ادم مریضی که این قانون در موردش وضع شده اخه همنطوری که ننشستن یه قانون دورهمی تصویب کنن...

به اون متنی هم که در جواب ِ بهارخانوم دادم کاش دقتی می کردین !!

اینو قبول دارین که مجلس ِ شورای ِ اسلامی نمی تونه چیزی رو ممنوع کنه که اسلام ممنوع نکرده (به غیر از قوانین اجتماعی)؟
پس نمی تونه بیاد بگه کلا ممنوع .. تازه از بحث ِ اسلامشم که خارج بشیم .. یه شرایط خاص هم در جواب ِ بهار خانوم گفتم که بخونین!
می‌شه بگین تکلیف اون ادما تو اون شرایط چی می‌شه؟
اینا اومدن تو مجلس یه قانون تصویب کردن که نه اجازه سوءاستفاده داده بشه و نه ادمایی با شرایط خاص کاری از دستشون بر نیاد.
به قانون با این دید نگاه کنین که "ممنوعه مگر اینکه خلافش ثابت بشه"
تازشم باید رفت و دید، خبرگزاری ها رو .. روزنامه هارو .. قبلا که کمپلت ازاد بوده چندفقره سوءاستفاده دیده شده؟ (به شخصه تاهمین الانش نشنیدم این مورد سوءاستفاده رو)
الان که محدوده باید کمتر هم باشه طبیعتا!!
مگر اینکه بیایم ادعا کنیم قبلا مردم درین مورد اگاهی نداشتن، که درین صورت این جنجال ِ خبری و بحثای ما خودش اسیب می‌زنه؛ نه قانون!!

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

اول اینکه از نظر شرعی فرزند خوانده با فرزند معمولی خیلی فرق داره.

پیامبر یه نفرُ ب فرزند خواندگی قبول میکنن و این آقا سال ها میگذره و تشکیل خانواده میده ولی بنا ب دلایلی فرزندخوانده ی پیامبر فوت میکنن،از طرف خدا هم ب پیامبر وحی میشه ک با همسرِ فرزند خوانده‌ت [عروس‌ت] ازدواج کن.

خب مسلما خیلی اعراب ب این کارِ پیامبر اعتراض میکنن و مایه ی ننگِ جامعه ی عرب میدونستن ولی همین کارِ پیامبر نشون دهنده ی اینه ک فرزند خوانده از نظر شرعی با فرزند خونی فرق داره و احکامی ک راجع بشون هست هم متفاوته.

ولی در حالِ حاضر برای پذیرفتن فرزند خوانده، بین فرزند خوانده و یکی از اعضای خونواده [ ک در صورتِ محرم شدن ب اون ب همه ی اعضای خونواده محرم میشه] صیغه خونده میشه ک خب باز هم مسلّمه وقتی دختر از طریقی ب پدرخوانده‌ش محرم باشه ازدواجشون ممنوعه چون ازدواج با محارم حرامه.

مبنای تصویب این قانون هم همین بوده،منافاتی هم با احکام دین نداره.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از apathetical :
فرض کن یه مردی یه دختری رو نه در طفولیت که در 15 سالگی به فرزندی قبول کنه، پس واسه جفتشون روشنه که اینا پدر و دختر نیستن ..
بنا به هزار و یک دلیل ممکنه این دختر در اینده توانایی ازدواج نداشته باشه (همین که مادر پدر نداره یه دلیلش می تونه باشه!) و فرض کنین شرایط خیلی خاص! حق ندارن ازدواج کنن؟؟؟!
بنا به هزار و یک دلیل کسایی که پدر و مادر دارن و در یک خانواده ی کاملا نرمال به دنیا میان هم ممکنه نتونن ازدواج کنن آیا دلیل بر این میشه که با پدرشون(اولین مردی که دم دستشونه) ازدواج کنن؟؟
چه شرایط خیلی خاصی مثلا؟
بعد به تبعات این ازدواج هم فکر کردین؟به وجود اومدن اختلاف در خانواده مثلا بر اثر نارضایتی همسر اون مرد (لطفا نگید همسرش ممکنه راضی باشه چون تقریبا هیچ زنی راضی به ازدواج همسرش با یک زن دیگه نیست مگر موارد بسیار نادر و استثنا که اصلا شامل این مورد نمیشه).
یک خانواده میتونه خیلی راحت سر این قضیه پاشیده بشه.
مسئله ی بعدی اینکه وقتی دختری با پدرش ازدواج کنه به این فکر کردین که مثلا اگر طلاق بگیره کلا دیگه چیزی به اسم خانواده و پشتیبان نداره و ممکنه حتی در برطرف کردن نیازهای اولیش دچار مشکل بشه؟
به نقل از apathetical :
مرغ همسایه غاز شد ایا؟ اونجا ادم بزرگ و عاقل رو هرکسی نباید دخالت کنه، اما تو ایران من ِ 14 ساله و شما می تونیم نظر بدیم؟! عجب!!!
متوجه منظور من نشدین گویا :-" من گفتم حریم خصوصی افراد اونجا حدود متفاوت و گسترده تری داره نسبت به اینجا. البته اونجا هم خیلی از کارا مجازات نداره ولی قانون هم هیچوقت به رسمیت نمیشناستش مثل مورد این تاپیک.

به نقل از apathetical :
ببین من داشتم با این فرض که قبلا ممنوع بوده حرف می زدم، حالا می‌دونیم که قبلا ازاد بوده .. چندفقره ازین ابلها خوندی و دیدی؟؟ چه امار مشخص روزنامه چه خبرگزاری ها و فیس بوک و ....؟! تاحالا دیدی؟!؟! تازه قبلا که کاملا ازاد بوده، الان که ازادیش محدود شده، ازین ابلها هس؟؟! :O کام ان!!
اینکه بیای بگی متاسفانه کم نیست و اینا!! فقط یه حرف بدبینانه‌س که مدرکی نداره!
شما مگه در مورد اینکه همچین سوءاستفاده ای وجود نداره اینجا آماری ارائه دادین که از من انتظار آمار دارین؟ :D ضمنا من ادعای قطعی روی بودن یا نبودن این قضیه نکردم در وهله ی اول.
اینکه بیای بگی خوشبختانه وجود نداشته هم فقط یه حرف خوشبینانس که مدرکی نداره :)
به نقل از apathetical :
البته می‌شه این فرضو گذاشت که قبلا مردم نمی‌دونستن این ازادی وجود داره ... واسه همینه که می‌گم این جنجال ما ضرر داره .. الکی پخش می‌شه و ذهنیت هارو خراب می‌کنه!!!

خب چرا درست نیس؟! محدود کرده ازادی ِ قبلی رو دیگه!! ولی خب مجلس توانایی تصویب قانونی رو اسلام ممنوعش نکرده رو نداره که .. داره!؟
جنجال ما؟؟چه جنجالی؟ قبل از اینکه ما شروع به این بحث کنیم همه ی رسانه ها مدت زیادی بود این مسئله رو اعلام کرده بودن و این چیزیه که به طور نرمال باید اتفاق بیافته. مگه میشه مجلس یه چیزی تصویب کنه بعد بگن صداشو در نیارین در موردش حرف نزنین؟ :-"
میشه گفت مطرح کردن این قانون در حال حاضر توسط مجلس شاید کار درستی نبود.
بله محدود کردن بی قانونی قبلی گام مثبتیه. البته چیزایی که ما گفتیم یه مقدارش هم همونطور که قبلا توضیح دادم در مورد "باید" ها هست. یعنی اگر به طور کامل ممنوع باشه ایده آل قضیه میشه.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از کیـمیـا :
اول اینکه از نظر شرعی فرزند خوانده با فرزند معمولی خیلی فرق داره.

پیامبر یه نفرُ ب فرزند خواندگی قبول میکنن و این آقا سال ها میگذره و تشکیل خانواده میده ولی بنا ب دلایلی فرزندخوانده ی پیامبر فوت میکنن،از طرف خدا هم ب پیامبر وحی میشه ک با همسرِ فرزند خوانده‌ت [عروس‌ت] ازدواج کن.

خب مسلما خیلی اعراب ب این کارِ پیامبر اعتراض میکنن و مایه ی ننگِ جامعه ی عرب میدونستن ولی همین کارِ پیامبر نشون دهنده ی اینه ک فرزند خوانده از نظر شرعی با فرزند خونی فرق داره و احکامی ک راجع بشون هست هم متفاوته.

ولی در حالِ حاضر برای پذیرفتن فرزند خوانده، بین فرزند خوانده و یکی از اعضای خونواده [ ک در صورتِ محرم شدن ب اون ب همه ی اعضای خونواده محرم میشه] صیغه خونده میشه ک خب باز هم مسلّمه وقتی دختر از طریقی ب پدرخوانده‌ش محرم باشه ازدواجشون ممنوعه چون ازدواج با محارم حرامه.

مبنای تصویب این قانون هم همین بوده،منافاتی هم با احکام دین نداره.
دقیقا چه صیغه ای خونده میشه که محرم شه بعد میشه ازدواج با محارم?
صیغه پدر دختری نداریم...صیغه بخونن دیگه زنشه...بعد این قضیه ازدواج با محارم??!!!!

کاملا مبهم بود حرفت

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

به نقل از معصومه :
دقیقا چه صیغه ای خونده میشه که محرم شه بعد میشه ازدواج با محارم?
صیغه پدر دختری نداریم...صیغه بخونن دیگه زنشه...بعد این قضیه ازدواج با محارم??!!!!

کاملا مبهم بود حرفت

تا اونجایی ک اطلاع دارم اگه فرزندخوانده دختر باشه صیغه ی پدربزرگش [بابای پدر خواندش] در میاد ک در این صورت ب پدر خواندش محرم میشه ولی اگه برادر هم داشته باشه میتونه صیغه ی برادر خواندش بشه ک حکم عروسِ پدرخواندشُ پیدا میکنه.

اگر هم دختر شیرخواره باشه و خواهر پدرخواندش یا زن برادر پدر خواندش یا مادر پدرخواندش شیر دِه باشن اگه از شیرشون بخوره حکم خواهرزاده یا برادرزاده یا خواهرِ پدر خواندش رو پیدا میکنه ک باز هم محرمه.

اگرم فرزند خوانده پسر باشه ک صیغه ی مادربزرگش [مامان مادر خواندش] در میاد یا اگه دختری داشته باشن صیغه ی اون میشه تا حکم دامادِ مادر خواندش رو پیدا میکنه.

باز هم اگه پسر شیرخواره باشه و خواهرِ مادرخواندش یا زن برادر مادرخواندش یا مادر مادر خواندش شیر دِه باشن و از شیرشون بخوره حکم خواهر زاده یا برادرزاده یا برادرِ مادر خواندش رو پیدا میکنه.

Мох

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
فیزیک

کار اشتباهی بود که در مجلس مطرح شد!!
اما اگه بیشتر ریز بشیم میبینیم در جوامع گوناگون وجود داشته !! فیلم بابا لنگ دراز نمونه بارزش بود که زمان بچگی میدیدیم!

بالا