• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض نژادی در ایران

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
اره زبان تو راهنمایی که بودیم رتبه آوردم.کامپیوتر هم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تبعیض نژادی در ایران

من خودم خیلی از دوستام سبزه ان و خییلی ام بهشون چیزی میگم.ولی اصن از روی تنفر نیس.هر کس دوست داره بگه خودش خوبه.
سبزه ها میگن ما نمک داریم ما میگیم ما خوشگل تریم.
من اصن کسیو ندیدم به سبزه ها توهین کنه تا حالا!!!ینی اصن بی معنیه همچین کاری.حالا طرف سیاه پوست باشه شاید کسی مسخرش کنه ولی سبزه اصن بی معنیه.

• شروع کننده موضوع

Roomina.z

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز

به نقل از Roxan :
نيازي به يادآوري شما نيست
خودم متوجه شدم و خواستم گزارش بدم كه پستم خودش ويرايش شد
دوست عزيز براي من كوچكترين ارزشي نداره كه حرف من اينجا باور بشه يا نه
وقتي فرهنگ و سطح فكر بعضيا اينه كه تا يه چيزي خلاف ميلشون ببينن بدون پرسيدن و تحقيق كردن ميان به من منفي ميدن
بدتر از همه خود ايجاداورند ي تاپيك!!
فقط ميتونم متاسف باشم براش
وقتم رو حاضر نيستم بزارم تا به كسي كه سطح فكريش اينه،چيزي رو ثابت كنم
اينجا نظر خواستن،منم نظرم رو گفتم
عربها نفرت انگيزن
همين و بس
اين نظر منه
مجبور هم نيستم براي ارائه ي نظرم براي كسي دليل بيارم
شما هم اگر دنبال جواب سوالاتونيد،بريد خودتون تحقيق كنيد و بفهميد
نه اينكه هي از اين و اون بپرسيد
حرف باد هواست
بايد تحقيق كرددوست عزيز
اگر اشكاله،از دولته،دولت ما هم يعني جمهوري اسلامي
و اينكه در اين كشور،اسلام به طور كامل اجرا ميشه،چون هميشه رهبر معظم هستن كه همه چيز رو كنترل ميكنن و همه چيز به دستور ايشونه،پس بنابراين مطمئن باشيد كه كلا جمهوري اسلامي داريم و همه چيز تحت نظر دولته
مگر اينكه شما كلا منظورت اين باشه كه دولت تحت نظر جناب رهبر نيست
كه در اين صورت ديگه نظري ندارم
چون اسلامي تر از اين ديگه نميشه
پس بنابراين اگر اشكالي هست،نگيد بخاطر اينه كه اينجا اسلام درست برپا نميشه
نخير
ما رهبر داريم و ايشون اسلام رو در اين كشور برپا ميكنند
پس نگران نباشيد
همه ي كارهايي هم كه حتي شما در خونه انجام ميديد ، به دولت مربوط ميشه
غذايي كه ميخوريد،درسي كه ميخونيد
همه چيز
پس اگر شما احساس يك اشكال كرديد،ترديد نكنيد كه اين مشكل از بيخ و بن در اينجا وجود داره
دوست عزیز!در این که شما به طرز ترحم بر انگیزی نژاد پرستید حرفی نیست!ولی به وضوح این تنها مشکل شما نیست!همان قدر که شما حق دارید به دیگران منفی بدهید دیگران هم همین حق را دارند!و در ضمن عربهایی که در تصور شما سوسمار میخورند قرن هاست از بین رفته اند.همچنین نظر های شما چندان ارتباطی با موضوع تاپیک ندارند!اگر موضوع تاپیک به نظرتان مسخره است و برای نویسنده اش ابراز تاسف می کنید مجبور نیستید نظر بدهید!مجبور نیستید به کسانی که"سطح فکریشون اینه"چیزی ثابت کنید!و بدانید که من سال هاست برای شما و امثال شما متاسفم!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از Roxan :
حق با شماست
اشتباه كردم
حواسم نبوددوست عزيز
اين يه چيز كاملا علميه
موي فرفري مال عربها و آفريقاييهاست
شما تنها كافيه يكي از اجدادتون ، يكي از اجدادش عرب بوده باشه تا اين ژن موي فرفري رو داشته باشين
اونوقت موهاتون فرفري ميشه
دوستان اول بريد تحقيق كنيد بعد بيايد بگيد من اشتباه ميگم
صفحه‌ آخر بحث رو نخوندم،ولی یه چیز رو لازم دونستم بگم .
به عنوان مثال،توی خونواده‌ی خود ِ من ، دوتا از خاله‌هام و دوتا از دایی‌هام موهاشون دقیقاً طلائیه،چشم‌ـاشونم رنگیه . حالا،بر اساس این استدلال ِ شما،اونا ژن اروپایی دارن دیگه،آره؟! :D
این درحالیه که اصلاً اینطور نیست،استدلالتون کاملاً غلطه.

ازطرفی رنگ پوست ممکنه که به آب و هوای منطقه هم ارتباط داشته باشه . مثلاً همینجایی که من زندگی میکنم همه از اول که سبزه نبودن،بخاطر آب و هوا رنگ پوستشون تغییر کرده اکثراً.

البته بحث پوست سیاه و موی وز کاملاً متفاوته!

• شروع کننده موضوع

Roomina.z

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 شیراز
شهر
شیراز

به نقل از z.n1994 :
من خودم خیلی از دوستام سبزه ان و خییلی ام بهشون چیزی میگم.ولی اصن از روی تنفر نیس.هر کس دوست داره بگه خودش خوبه.
سبزه ها میگن ما نمک داریم ما میگیم ما خوشگل تریم.
من اصن کسیو ندیدم به سبزه ها توهین کنه تا حالا!!!ینی اصن بی معنیه همچین کاری.حالا طرف سیاه پوست باشه شاید کسی مسخرش کنه ولی سبزه اصن بی معنیه.
کلن وقتی یه گروه در اقلیت قرار میگیره اگه نظر خودشون هم نسبت به خودشون مثبت باشه ولی نظر اکثریت منفی،خوب طبیعیه که در آخر اون اقلیت احساس بدی پیدا میکنن!و مطمئن باش همین که شما دوستاتو به این خاطر مسخره میکنی آزارشون میده و این مسخره کردن صرفا نباید توهین باشه که آزار دهنده باشه.مثلا فرض کنید که یک دختر کوچولوی سبزه از بچگی بهترین چیزی که در مورد رنگ پوستش شنیده باشه این باشه که:"رنگ پوست تو بد نیست ولی اگه شانس بیاری بزرگ که میشی روشن تر میشی."
خوب بعد چه اتفاقی میفته؟این بچه هر وقت که جلوی آینه خودشو میبینه فک میکنه باید روشن تر باشه.از خودش راضی نیست.حتی شاید فکر کنه زشته.حالا اگه هیچ اتفاقی نیفته که بفهمه این فقط یک باور عمومیه مسخرست که باید اصلاح بشه تا اخر عمر از خودش بدش میاد!
حالا شما فک میکنی این که به دوستات این چیزا رو میگی هیچ آزارشون نمیده؟؟؟؟؟ :|

میعاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور-اهواز
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Roomina.z :
کلن وقتی یه گروه در اقلیت قرار میگیره اگه نظر خودشون هم نسبت به خودشون مثبت باشه ولی نظر اکثریت منفی،خوب طبیعیه که در آخر اون اقلیت احساس بدی پیدا میکنن!و مطمئن باش همین که شما دوستاتو به این خاطر مسخره میکنی آزارشون میده و این مسخره کردن صرفا نباید توهین باشه که آزار دهنده باشه.مثلا فرض کنید که یک دختر کوچولوی سبزه از بچگی بهترین چیزی که در مورد رنگ پوستش شنیده باشه این باشه که:"رنگ پوست تو بد نیست ولی اگه شانس بیاری بزرگ که میشی روشن تر میشی."
خوب بعد چه اتفاقی میفته؟این بچه هر وقت که جلوی آینه خودشو میبینه فک میکنه باید روشن تر باشه.از خودش راضی نیست.حتی شاید فکر کنه زشته.حالا اگه هیچ اتفاقی نیفته که بفهمه این فقط یک باور عمومیه مسخرست که باید اصلاح بشه تا اخر عمر از خودش بدش میاد!

اولن که الان تاپیک در مورد چیه؟
اگه در مورد تبعیض نژادیه پس چرا دارین در مورد رنگ پوست حرف میزنین؟
منظورم اینه که این موارد ربطی به تفاوت نژادی نداره...
برای مثال ممکنه تو یه خونواده که همه از نظر رنگ پوست سفید پوست هستن کسی باشه که سبزه هس.یا بلعکس.پس این فرد نژادش با خانوادش فرق میکنه؟مسلمن ن.
و اگه هم موضوع به کلی در مورد رنگه پوسته که فکر نمیکنم در یه مورد ساده مثله رنگه پوست سبزه این قدر موضوع حاد باشه.اون هم تو کشوری مثله کشور ما که رنگ پوست سبزه و این حرفا خیلی چیز طبیعیه.

ALA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد عزیز
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
پزشکی

الان قضیه جدیه؟؟؟؟
من تاحالا تو ایران تبعیض نژادی ندیدم واقعن تبعیضای دیگ داریم زیــــــــــــــــاد ولی خداییش نژادی یکم هندیه دیگ!!!!

• لایک
امتیازات: zmaa

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

تبعیض نژادی من تاحالا ندیدم تو ایران.

ولی بین مردم متأسفانه افکار نژادپرستانه زیاد هست ... تو شبکه های اجتماعی میبینم که بعضیا مدام به عرب ها و گاهی به افغان توهین میکنن و این واقعاً تأسف باره.
یا عباراتی مثل "اگه خون آریایی داری ..." یا ... هم نشان از نژادپرستی داره.

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Roomina.z :
آخه من اصن اینو قبول ندارم ک تو جامعه همه از سبزه ها بدشون میاد.
اتفاقا خییییلیم همه دوست دارن سبزه باشن.خیییلیا خودشونو سبزه میکنن.کلا تو ایران اگ یکی سبزه یا سفید باشه خیلی مورد توجه قرار میگیره چون با بقیه فرق داره.اون دوستای منم چون خیلی اعتماد ب نفس دارن ما اینطوری بهشون میگیم.
خب ب ما سفیدا میگن شیر برنج ما باید ناراحت باشیم؟؟؟

منم با این نژاد پرستی آریایی و توهین ب اعراب و مخصوصا افغانیا موافقم.
ما چ حقی داریم فک کنیم خودمون برتریم؟تازه این نژاده آریایی افغانیا رو هم شامل میشه

HANIEH.S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

تعداد زیادی از ایرانیا هستن که حتی اگه توجه نکرده باشن رفتار نژاد پرستانه ای از خودشون نشون میدن
که در وهله ی اول نسبت به افغانی هاست
دید فوق العاده تحقیرامیز ی که خیلی از ماها داریم نسبت بهشون واقعا از دید یه ناظر هم ازار دهنده اس
دوستانی که میگن نژاد پرستی نداریم وقتی زیر پای یه افغانی بی او دبلیو ببینن عکس العملشون چیه؟!
بالغ بر نود درصد خیلی تعجب میکنن چرا؟! چون انقد تحقیر شدن افغانی ها که حتی تصورشون تو موقعیت های خوب سخته واسمون
یا مثلا چرا من نوعی باید از یه افغانی بترسم؟! چون بهم گفته شده که خطرناک و وحشی صفتن و فلان کارارو میکنن و غیره
نمیگم غلطه اینا خیلی چیزا باعث رفتار غلط اونا تو کشور غریب میشه ولی قطعا جامعیت نداره و رفتار متقابل ماهم کمکی به بهبودش نمیکنه

عربا هم همینطور
نفرتخیلی ها از عربا که میگن پیشینه ی تاریخی داره بخاطر گذشتشون و بعضی از عقاید و رفتارهای کشورهای عرب نشین دیگه است
ولی اون ایرانی ای که نژادش عربه مگه لزوما داره همون رفتارو نشون میده که بادید بد نگاش کنیم؟!
توی جنوب کشور خیلی جاها محله ی اعراب و جدا کردن بنظرتون چرا؟
اگه رفتار ما مثل هم وطن بود اینا جدا میکردن خودشونو ایا؟!

به حال بنظر من اگه بخواد درست شه این اوضاع طول میکشه
ولی هرکسی از خودش شروع کنه و ادما رو با دید انسان ببینه کم کم حل میشه [-o< :)

ALA73

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد عزیز
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
پزشکی

منم با نژاد پرستی نسبت به افغانیا و عربا کاملن مخالفم
به نظرم بیشتر تحت تاثیریم به خاطر تفرقه هایی که سعی در ایجادش دارن

z.n1994

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 مشهد
شهر
سر همه شهرا
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

کلا تو ایران اقوام مختلف خیلی بی توجهی بهشون میشه.
باز بعضیاشون یکم قدرت دارن از پس خودشون بر میان.مثلا ترکا یا عربا.
ولی خداییش سیستان و بلوچستانیارو خیلی اذیت میکنن چ مردم ک دید بدی دارن نسبت بهشون چ مسئولین ک اصن توجه ب ساختن شهراشون ندارن.
ی آقایی میگفت انقد نگین سیستان و بلوچستانیا معتادنو قاچاقچی(ک واقعا خیلیاشون اینطوری نیستن)میگفت اونجا انقد هیچی وجود نداره واسه تفریح مثلا حتی ی پارک تو بعضی شهراش ک سالم ترین تفریح جوونا اعتیاده.
بیشتر تقصیر دولتو استانداراس ک ب استاناشون نمیرسن.اگ وضع زندگی مردمشونو بهتر کنن دیگ بقیه مردم انقد دید بدی نسبت ب اون آدما ندارن

بالا