• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خارش ِ مغزی

• شروع کننده موضوع 1tA
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
خارش ِ مغزی چیه؟
میگن وقتی یه آهنگی رو هی تو ذهن‌مون می‌خونیم و تکرارش می‌کنیم، مغزمون می‌خاره!
و اکثراً هم آهنگ‌ ـایی رو تکرار می‌کنیم که مضمونی شاد و ترجیع بندی تکرار شونده و حالتی میان گیرا و عصبی دارن که به “کرم گوش” معروفن.
این حالت خیلی وقت ـا هم عصبی‌مون کرده و باعث ِ کلافه شدن‌مون شده.

به نظرتون این خارش ِ مغزی بیشتر تو چه کسایی و چه‌جوری به وجود میاد؟
و چی‌کار کنیم که تموم شه؟
و کلن نظرتون رو بگید در این مورد دیگه. :D

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز
پاسخ : خارش ِ مغزی

به نقل از 1tA ! :D :
به نظرتون این خارش ِ مغزی بیشتر تو چه کسایی و چه‌جوری به وجود میاد؟
و چی‌کار کنیم که تموم شه؟
در مورد من این خارش زمانی اتفاق میفته که مثلن داشتم یه آهنگ گوش میکردم و بلافاصله بعد شروع به انجام یه کاری کردم که به فعالیت مغزی با ریت بالا نیاز نداشته.مثلن اتو زدنِ لباس.
واسه تموم شدنش هم من با یه لحن خیلی جدی به خودم میگم "خفه شو" یا "ببند".تضمینی
ولی در مواردی هم خودش خود به خود برطرف میشه.بلافاصله بعد از اینکه یه فعالیت کوچیک مغزیِ دیگه شروع کنی خودش رفع میشه

• شروع کننده موضوع

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

بله، مخصوصا اگر یه آهنگی رو چند بار پشت ِ سر ِ هم گوش داده باشیم خیلی بیشتر می‌شه.
خب کسی نظری نداره راجع به این که چه‌جوری این اتفاق می‌افته؟ یا به نظرتون سنّ ِ خاصّی داره؟ جوونا بیشتر دچار ِ این خوارش می‌شن، یا بچه‌ها یا تو سن های بالاتر؟

به نقل از فیـــــــــــروزه :
واسه تموم شدنش هم من با یه لحن خیلی جدی به خودم میگم "خفه شو" یا "ببند".تضمینی
ولی در مواردی هم خودش خود به خود برطرف میشه.بلافاصله بعد از اینکه یه فعالیت کوچیک مغزیِ دیگه شروع کنی خودش رفع میشه

آره اگه سعی کنی بش فک نکنی کمتر می‌شه، امّا یه وقتایی ـَم راهی جز تکرار کردن ِ آهنگ نداری. چون واقعا دیوونه ـت می‌کنه. :د

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

× خارش مغزی = Earworm = Stuck song syndrome

توی این تاپیک می‌تونیم از تجربه‌های شخصی هم کمک بگیریم! تصور من بر پایۀ تجربۀ شخصی اینه که سر امتحانا خیلی بیشتر این اتفاق می‌افته.

این‌جا دو تا سؤال مهم داریم:

۱. خارش مغزی چه‌جوری به وجود میاد؟

۲. اهمیت خارش مغزی توی چیه؟

چرا از ۵ سال پیش تا الان کلی دانشمند دارن روی این موضوع کار می‌کنن؟ برای جواب دادن به این سؤال باید در نظر داشته باشیم که خارش مغزی یک نوع فراخوانی ناخواستۀ اطلاعات از حافظه‌‌اس. Involuntary Memory Retrieval. تقریباً شبیه خاطره‌هایی که ناخواسته به ذهنمون میان.

حالتی میان گیرا
حالتی چی چی؟! :D

آره اگه سعی کنی بش فک نکنی کمتر می‌شه
نخیرم. :P مثلاً من به تو می‌گم سعی کن دربارۀ خرس قطبی فکر نکنی. چی کار می‌کنی؟ بلافاصله به خرس قطبی فکر می‌کنی! اینم همین طوریه؛ اگر به خودت بگی به فلان آهنگ فکر نکن، درجا فکرت می‌ره به همون آهنگ!

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

این خارش مغزی که می‌گید فقط مختص موسیقی که نیست، درسته؟ مثلاً به شخصه وقتی هر سال در مجاورت بلندگوهای نمایشگاه کتاب که تبلیغات پخش می‌کنن قرار می‌گیرم، خارش مغزی میاد سراغم. ولی هرچی فکر می‌کنم مثال غیر شنیداری به ذهنم نمی‌رسه. نمونه‌ای که مربوط به حسّ شنوایی نباشه وجود داره اصلاً؟[nb]ویرایش: فکر می‌کنم این‌جا استفاده از «حسّ شنوایی» درست نباشه. چون بعضی وقت‌ها ما از گوشامون چیزی رو نمی‌شنویم ولی اون قسمت مغزمون که صداها رو پردازش می‌کنه فعّالیت می‌کنه. مثلاً همون‌طور که پایین اشاره شد؛ وقتی شعرو با خودمون می‌خونیم تا حفظ بشیم.[/nb]

به نقل از نسترنّگار :
مثلاً من به تو می‌گم سعی کن دربارۀ خرس قطبی فکر نکنی. چی کار می‌کنی؟ بلافاصله به خرس قطبی فکر می‌کنی!
یاد Inception افتادم. :D

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من خیلی اهل آهنگ نیستم برای من موقع خوندن و حفظ شعر این اتفاق مبوفته.
مطمئنین که باید فعالیت مغزی کوچکی باشه؟ به نظرم اتفاقا باید از فعالیت قبلی مغز رو بیشتر درگیر کنه. تا اینجوری حواست پرت بشه. صرف خواستن برای فکر کردن به چیز دیگه مفید نیست این که به مغزت یک کار درگیرکننده تر پیشنهاد بدی فکر کنم بهتر باشه. والبته این احتمال هم هست که مغز خسته بشه و برگرده به همون وضع سابق! ( هر چیزی امکان داره :rolleyes:)

به نقل از کیارش :
نمونه‌ای که مربوط به حس شنوایی نباشه وجود داره اصلاً؟
فکر کنم برای من وجود داره،اگر اشتباه نکنم. مثلا وقتی که دارم درس میخونم در بین توی چرک نویس چشم رو نقاشی می کنم، بعضی وقتها اون قدر شدید میشه که به این نتیجه میرسم برای یک مدت درس نخونم و انقدر چشم بکشم تا خسته شم! ×

.......!

کاربر فوق‌فعال
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من زیاد دچار خارش مغزی نمیشم :D ولی وقتی میشم خیلی اعصابم داغون میشه!! ~X(
این مطلب زیر جالب بودش!

"اگر جریانی از یک سیم عبور کند در اطراف آن میدان مغناطیسی درست می شود.اعصاب بدن انسان نیز چنین وضعیتی دارند.عبور جریان الکتریکی از آن ها میدان مغناطیسی در اطراف مغز ایجاد می کند.این میدان یک فرکانس یا تواتر دارد.از طرفی می دانید که هر موسیقی نیز دارای یک هارمونی یا فرکانس است.اگر شخصی به موسیقی گوش کند که فرکانس آن موسیقی و فرکانس میدان مغناطیسی مغزش نزدیک به هم باشد آن موسیقی اثری بر مغز دارد که به آن خارش مغزی Brain Itchesمی گویند."

"موسیقی دان های بزرگ هم از«کرم گوش»رنج می بردند.برای مثال موتزارت به دلیل حساسیت بالای خود در شنیدن موسیقی،مرتبا گرفتار خارش مغزی بود."

"تا به حال هیچ روش قطعی ای برای شناخت این موسیقی ها یافت نشده زیرا با توجه به متفاوت بودن فرکانس مغزی انسان ها ،موسیقی های گوناگون می تواند باعث خارش مغزی شود.به بیان دیگر ممکن است یک موسیقی در فردی باعث خارش مغزی شود و در شخص دیگر این تاثیر را نداشته باشد یا حتی موجب تمرکز بیشتر شود .از این رو شما می توانید هنگام شنیدن موسیقی،اثر آن را بر خود شناسایی کرده و در صورت مزاحمت و عدم تمرکز از شنیدن آن ها اجتناب کنید."

(مهندس امین نایبی- کارشناس مهندسی پزشکی)

• شروع کننده موضوع

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

به نقل از نسترنّگار :
حالتی چی چی؟! :D

میان‌گیرا. :D
یه سرچ بزن، راجع‌به همین خارش ِ مغز همه‌جا نوشته میان‌گیرا. شاید منظور درگیر کننده ـس. :د

به نقل از نسترنّگار :
نخیرم. :P مثلاً من به تو می‌گم سعی کن دربارۀ خرس قطبی فکر نکنی. چی کار می‌کنی؟ بلافاصله به خرس قطبی فکر می‌کنی! اینم همین طوریه؛ اگر به خودت بگی به فلان آهنگ فکر نکن، درجا فکرت می‌ره به همون آهنگ!

من منظورم این نبود البته. :-"
منظورم این بود که بری مشغول ِ یه کار دیگه بشی، بعد اون کار ِ درگیرت کنه، بعد تو دیگه خود به خود بش فک نمی‌کنی. :D

به نقل از کیارش :
این خارش مغزی که می‌گید فقط مختص موسیقی که نیست، درسته؟ مثلاً به شخصه وقتی هر سال در مجاورت بلندگوهای نمایشگاه کتاب که تبلیغات پخش می‌کنن قرار می‌گیرم، خارش مغزی میاد سراغم.

آره دقیقا، یا تبلیغات ِ تلویزیونی که به شدّت رو نرو ـَن. :-"
اینائم اگه دقت کنی، یه ریتم ِ خاصی دارن، ینی بازم یه چیزی هس که آدم ـو درگیر کنه، منظورم اینه که صحبت ِ عـادی نیس.
درسته؟ :-?

به نقل از inspiré :
فکر کنم برای من وجود داره،اگر اشتباه نکنم. مثلا وقتی که دارم درس میخونم در بین توی چرک نویس چشم رو نقاشی می کنم، بعضی وقتها اون قدر شدید میشه که به این نتیجه میرسم برای یک مدت درس نخونم و انقدر چشم بکشم تا خسته شم! ×

حرف ِ جالبی زدی. بیاین رو اینم کار کنیم که آیا فقط شنوایی ـه؟ اینی میگی اصن چیه؟ همون خارش ِ مغزی حساب می‌شه؟

خب کسی نظری نداره راجع به این که چه‌جوری این اتفاق می‌افته؟
به نقل از sadaf.em :
"اگر جریانی از یک سیم عبور کند در اطراف آن میدان مغناطیسی درست می شود.اعصاب بدن انسان نیز چنین وضعیتی دارند.عبور جریان الکتریکی از آن ها میدان مغناطیسی در اطراف مغز ایجاد می کند.این میدان یک فرکانس یا تواتر دارد.از طرفی می دانید که هر موسیقی نیز دارای یک هارمونی یا فرکانس است.اگر شخصی به موسیقی گوش کند که فرکانس آن موسیقی و فرکانس میدان مغناطیسی مغزش نزدیک به هم باشد آن موسیقی اثری بر مغز دارد که به آن خارش مغزی Brain Itchesمی گویند."
(مهندس امین نایبی- کارشناس مهندسی پزشکی)

پس اینم می‌تونه دلیل ِ خارش ِ مغزی باشه. :-?

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

به نقل از inspiré :
من خیلی اهل آهنگ نیستم برای من موقع خوندن و حفظ شعر این اتفاق مبوفته.مطمئنین که باید فعالیت مغزی کوچکی باشه؟ به نظرم اتفاقا باید از فعالیت قبلی مغز رو بیشتر درگیر کنه.

من اومدم سطح سنجش فعالیت رو همون مواقع خارش در نظر گرفتم به عبارتی فعالیتِ اون زمان رو ≈ صفر گرفتم مثلن .نسبی بود مقایسم نه کمیتی

به نقل از کیارش :
نمونه‌ای که مربوط به حسّ شنوایی نباشه وجود داره اصلاً؟

در جهتِ ایجاد یک جامعه آماری باید بگم که من هر موقعیتی پیدا بکنم سریعن لیریک آهنگ ناخودآگاه مینویسم روی هر چیزی که دمه دست باشه.شاید این زیر شاخه ای از خارشِ شنوایی باشه که به قسمتایَ دیگه از مغزم هم سرایت کرده و اثر گذار بوده !
ولی به طور کلی شاید چون من 90% اوقاتم با آهنگ میگذره اینجوری هستم.باید دید مثلن کسایی که کتاب زیاد میخونن یا فیلم زیاد میبینن یا کلن یه فعالیتی رو زیاد انجام میدن.آیا اونا هم در زمینه ی فعالیت خودشون دچار خارش میشن یا خیر.مثلن یه صفحه از کتاب یا یه صحنه از داستانِ کتاب هی میاد جلو چشماش آیا یا نه

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

یه سوالی!
ممکنه این خارش مغزی باعث بالا رفتن تمرکز تو بعضی از افراد هم بشه؟

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

به نقل از مهسا.ق :
یه سوالی!
ممکنه این خارش مغزی باعث بالا رفتن تمرکز تو بعضی از افراد هم بشه؟
آورین!نکته خیلی خوبی بود.
ببین مثلن ما داریم یه لباسو اتو میزنیم.n تا مورد میتونه وجود داشته باشه در همون محیط که تمرکزِ ما رو ممکنه بهم بزنه.حالا اگه ما بیایم از بین اون n تا خودمون رو مشغول خارش کنیم دیگه تقریبا به هیچ عاملِ دیگه توجهمون جلب نمیشه.از اون جایی هم که خارش خلل آنچنانی ایجاد نمیکنه در انجامِ فعالیت اصلیمون.بنابراین در یه حدیش حتی میتونه مفید هم باشه و به قول شما تمرکز رو هم ببره بالا

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من اومدم سطح سنجش فعالیت رو همون مواقع خارش در نظر گرفتم به عبارتی فعالیتِ اون زمان رو ≈ صفر گرفتم مثلن .نسبی بود مقایسم نه کمیتی
منم منظورم همون مقایسه از نوع کیفیت هست. فعالیت باید در گیرکننده تر از قبلی باشه و خیلی هم درگیرکننده نباشه.

یک نظری دارم ولی اصلا مطمئن نیستم که درست باشه. اینکه هر کس وقتش رو با هر چی بیشتر میگذرونه خارش از همون نوع به سراغش میاد.ولی وقتی پای صوت درمیانه ، بیشتر حس میشه.
------------------
خارش مغزی میتونه مسری باشه؟ مثلا وقتی من دچارش شده بودم و داشته ام اتفاقا یه آهنگ رو با خودم تکرار می کردم ، متوجه شدم داداشم به طور ناخودآگاه [nb]شاید اولش به خواست خودش بوده ولی بعد فکر کنم خیلی به خودش مربوط نبود![/nb] داره تکرار میکنه . (در ضمن داداشم کوچکتر از من نیست که بگیم کودکان هر چی میشنوند تکرار می کنند ، بزرگتره.)
-----------------
این حالت نقاشی کشیدن من حتی اگر خارش مغزی نباشه، علائمش خیلی شبیه به اونه.

• شروع کننده موضوع

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

به نقل از inspiré :
خارش مغزی میتونه مسری باشه؟ مثلا وقتی من دچارش شده بودم و داشته ام اتفاقا یه آهنگ رو با خودم تکرار می کردم ، متوجه شدم داداشم به طور ناخودآگاه داره تکرار میکنه . (در ضمن داداشم کوچکتر از من نیست که بگیم کودکان هر چی میشنوند تکرار می کنند ، بزرگتره.)
آره منم خیلی زیاد اینجوری شدم. بارها و بارها به خودم اومدم و دیدم که دارم همون آهنگی رو با خودم تکرار می‌کنم که دوستم می‌خونده. حتی آهنگ ـایی رو که تا حالا نشنیدم خودم! جالبه واقعاً.

به نقل از inspiré :
این حالت نقاشی کشیدن من حتی اگر خارش مغزی نباشه، علائمش خیلی شبیه به اونه.
فک نکنم باشه، چون با توجه به تعریفی[nb]"اگر جریانی از یک سیم عبور کند در اطراف آن میدان مغناطیسی درست می شود.اعصاب بدن انسان نیز چنین وضعیتی دارند.عبور جریان الکتریکی از آن ها میدان مغناطیسی در اطراف مغز ایجاد می کند.این میدان یک فرکانس یا تواتر دارد.از طرفی می دانید که هر موسیقی نیز دارای یک هارمونی یا فرکانس است.اگر شخصی به موسیقی گوش کند که فرکانس آن موسیقی و فرکانس میدان مغناطیسی مغزش نزدیک به هم باشد آن موسیقی اثری بر مغز دارد که به آن خارش مغزی Brain Itchesمی گویند."[/nb] که برای خارش ِ مغزی داده شد مربوط به موسیقی و صدا می‌شه فک کنم. :-?

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

آره دقیقا، یا تبلیغات ِ تلویزیونی که به شدّت رو نرو ـَن. :-"
اینائم اگه دقت کنی، یه ریتم ِ خاصی دارن، ینی بازم یه چیزی هس که آدم ـو درگیر کنه، منظورم اینه که صحبت ِ عـادی نیس.
درسته؟ :-?
دقیقاً همین ریتمه‌س که مغزو می‌خارونه.
به نظر من، مغز ما تو هر چیزی که می‌شنویم دنبال یه الگوی تکرارشونده می‌گرده. تبلیغات تلویزیون یا امثالهم هم همین‌طورن؛ در اثر تکرار یه ریتم توشون به وجود میاد که مغز دنبالش می‌کنه. از طرفی در مورد موسیقی چون خودش ریتم داره، کار مغز برای پیدا کردن اون الگوی تکرارشونده راحت‌تره. می‌شه این‌طوری «خارش‌آور»تر بودن موسیقی نسبت به تبلیغای تلویزیون رو توجیه کرد.

Phanntom

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
helli
شهر
تهران
مدال المپیاد
سابقه دارم!
دانشگاه
light massage(پیام نور)

چرا بعضی مواقع ریتم های نوستالژیک و بعضی مواقع ریتم هایی که آدم از اون ها تنفر داره میاد سراغ آدم؟

• شروع کننده موضوع

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

به نقل از mehrdad.parsaii :
چرا بعضی مواقع ریتم های نوستالژیک و بعضی مواقع ریتم هایی که آدم از اون ها تنفر داره میاد سراغ آدم؟

خب این همون خارش ِ مغزیه. بستگی داره چه آهنگی ذهن ِ آدم رو به خودش مشغول کنه. حالا یه وقت به آهنگی که ازش متنفریم، یه وقتایی هم آهنگی که ریتم ِ نوستالژیک داره ذهنمون رو به خودش مشغول می‌کنه. فک نکنم قاعده و قانون ِ خاصی داشته باشه.

بالا