• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعيض اجتماعی

• شروع کننده موضوع

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر
سلام . فکر نمیکنید الان بین تهرانی ها و شهرستانی ها تبعیض قائل شدن؟ تمام امکانات رو دادن به تهران به نظرتون چرا این جوریه؟(البته به شرط این که این تبعیض رو قبول داشته باشید اما اگه ندارین من به نظرتون احترام میزارم) شاید خیلی هاتون بگین که نه اقا به تهران و شهرستان این حرف ها ربط نداره و طرف خودش باید تلاش کنه. این درسته اما تا یک سنی ( منظورم سوم راهنمایی هست) اما وقتی که بزرگ شدی و رفتی دبیرستان اونجا دیگه امکانات خیلی تاثیر داره . تمام معلم های خوب و معروف میرن تهران و چند تا شهر بزرگ دیگه. اما این وسط اگه یه بچه شهرستانی استعداد داشته باشه حقش ضایع میشه چون اصلا اون امکانات به درد بخوری نداره؟ :((

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)
پاسخ : تبعض اجتماعی

آره موافقم اصن نمیشه امکاناتو باهم مقایسه کرد
اما خب دانش آموزی که استعداد داشته باشه میدونه چیکار کنه تا ازین استعدادش به نحو احسن استفاده کنه همش که به امکانات نیس که البته همش به دبیرم نیس
اگه ملاک کنکور باشه که کنکور از همین کتاباییه که دسته هممون هس بستگی به دید خودمون داره چطور نکاتو از کتابا بکشیم بیرون
حالا بعضی جاها این کار به عهده ی معلمه که خوش به حال دانش اموز لقمه آماده واسه جویدن در اختیارش میزارن
اما از نظر من امکانات تاثیر کمی داره

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از نسریــــن :
آره موافقم اصن نمیشه امکاناتو باهم مقایسه کرد
اما خب دانش آموزی که استعداد داشته باشه میدونه چیکار کنه تا ازین استعدادش به نحو احسن استفاده کنه همش که به امکانات نیس که البته همش به دبیرم نیس
اگه ملاک کنکور باشه که کنکور از همین کتاباییه که دسته هممون هس بستگی به دید خودمون داره چطور نکاتو از کتابا بکشیم بیرون
حالا بعضی جاها این کار به عهده ی معلمه که خوش به حال دانش اموز لقمه آماده واسه جویدن در اختیارش میزارن
اما از نظر من امکانات تاثیر کمی داره
بیشترین تاثیر رو امکانات داره
کی گفته اگر یه نفر ، امکانات نداشته باشه ، میتونه با تلاش به موفقیت های بزرگ برسه ؟
وجود چند تا نمونه ی محدود ، که با وجود ـه کمبود امکانات به جایی رسیدن ، دلیل بر این نمیشه که امکانات تاثیری نداره
اتفاقا امکانات ، حرف اول رو میزنه
چند درصد بچه های یه مدرسه ی روستایی توی یه شهر کوچیک میتونن دانشگاه های خوب قبول شن ؟
برای یه مدرسه تو تهران این درصد چقدره ؟
حداقل توی زمینه ی آموزشی ، ناعدالتی داره غوغا میکنه
من یه دانش آموزی رو میشناسم از روستاهای جنوب کشور
که میگفت اگر شریف قبول بشم ، میرم دست همه معلم هام رو میبوسم
گفتم چرا ؟ خوب درس میدادن ؟ خوب بودن ؟
گفت : " نه . دستشون رو میبوسم از این جهت که بهم یاد دادن رو پای خودم وایسم . هیچی حالیشون نبود .
از بس مزخرف و بی سواد بودن ، باعث شدن من یاد بگیرم رو پای خودم وایسم و تلاش کنم . "
ایشون امسال کنکور داد و رتبه ی زیر 20 منطقه آوورد و میاد شریف
اما این " یک "دانش آموز ـه که با وجود ـه نبود امکانات تونسته به موفقیت برسه
آیا بقیه ی دانش آموزای اون روستا هم میرسن به این موفقیت ها ؟
====
شما بدون مدرسه و دبیر مدرسه ، بدون کتاب کمک آموزشی ، بدون ... ، بشین بخون کتابای درسی رو ،
ببینیم میتونی یه دانشگاه خوب قبول شی یا نه
اگر قبول بشی یه دانشگاه خوب ، جزء اون محدود افرادی که نمیشه تعمیم ـشون داد .
پس ، امکانات بعد از تلاش ، حرف اول رو میزنه

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از ali jahangiri :
بیشترین تاثیر رو امکانات داره
کی گفته اگر یه نفر ، امکانات نداشته باشه ، میتونه با تلاش به موفقیت های بزرگ برسه ؟
وجود چند تا نمونه ی محدود ، که با وجود ـه کمبود امکانات به جایی رسیدن ، دلیل بر این نمیشه که امکانات تاثیری نداره
اتفاقا امکانات ، حرف اول رو میزنه
چند درصد بچه های یه مدرسه ی روستایی توی یه شهر کوچیک میتونن دانشگاه های خوب قبول شن ؟
برای یه مدرسه تو تهران این درصد چقدره ؟
حداقل توی زمینه ی آموزشی ، ناعدالتی داره غوغا میکنه
من یه دانش آموزی رو میشناسم از روستاهای جنوب کشور
که میگفت اگر شریف قبول بشم ، میرم دست همه معلم هام رو میبوسم
گفتم چرا ؟ خوب درس میدادن ؟ خوب بودن ؟
گفت : " نه . دستشون رو میبوسم از این جهت که بهم یاد دادن رو پای خودم وایسم . هیچی حالیشون نبود .
از بس مزخرف و بی سواد بودن ، باعث شدن من یاد بگیرم رو پای خودم وایسم و تلاش کنم . "
ایشون امسال کنکور داد و رتبه ی زیر 20 منطقه آوورد و میاد شریف
اما این " یک "دانش آموز ـه که با وجود ـه نبود امکانات تونسته به موفقیت برسه
آیا بقیه ی دانش آموزای اون روستا هم میرسن به این موفقیت ها ؟
====
شما بدون مدرسه و دبیر مدرسه ، بدون کتاب کمک آموزشی ، بدون ... ، بشین بخون کتابای درسی رو ،
ببینیم میتونی یه دانشگاه خوب قبول شی یا نه
امکانات بعد از تلاش ، حرف اول رو میزنه

آره خودتونم دارین همینو میگین اول تلاش بعد امکانات
من از امکاناتی که حرف زدم منظورم دبیر بود ولا کتاب که در دسترس هس اما شاید با اختلاف زمانی به دستتمون برسه خودمن تو شهرستان زندگی می کنم کتابی که قرار بود اول تیر بدستم برسه همین هفتهی پیش بدستم رسید :|

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از نسریــــن :
آره خودتونم دارین همینو میگین اول تلاش بعد امکانات
من از امکاناتی که حرف زدم منظورم دبیر بود ولا کتاب که در دسترس هس اما شاید با اختلاف زمانی به دستتمون برسه خودمن تو شهرستان زندگی می کنم کتابی که قرار بود اول تیر بدستم برسه همین هفتهی پیش بدستم رسید :|
ببین من با اون جمله ـت مشکل دارم که میگی امکانات تاثیر کمی داره
امکانات خیلی هم موثر ـه
===
من خودم اگر سمپاد نبودم ، خیلی سخت تر میتونستم شریف قبول بشم
امکاناتی نظیر دبیر ـه خوب ، "بسیار بسیار موثر ـه "

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از ali jahangiri :
ببین من با اون جمله ـت مشکل دارم که میگی امکانات تاثیر کمی داره
امکانات خیلی هم موثر ـه
===
من خودم اگر سمپاد نبودم ، خیلی سخت تر میتونستم شریف قبول بشم
امکاناتی نظیر دبیر ـه خوب ، "بسیار بسیار موثر ـه "

نظرم اینه که تاثیر اونقدری نیس که مانع پیشرفت یکی بشه یا اینکه کسیو به ارج برسونه

چرا که تو این سمپاد خیلی دانش آموز هس اما واقعن همشون به موفقیت رسیدن؟؟

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

کی گفته تمام معلمهای خوب میان تهران ؟!
الان من از خیلی از بچه ها ک میپرسم تو خیلی از جاها معلمای شهرستان از ما بهتره یه نمونه اش یکی از معلمای مدرسه ما به خاطر اینکه قزوین مزایای بیشتری براش داشت از مدرسه ما رفت قزوین ! :-/
توی خود تهران بین مدارس خیلی فرق هست ...مخصوصا بین مدارس پسرونه و دخترونه :rolleyes:

• شروع کننده موضوع

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

ببین درسته که هر کسی باید روحیه ی تلاش کنه اما امکانات خیلی تاثیر داره . شاید خیلی ها استعداد داشته باشن اما همه به امکانات دسترسی ندارن.

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از نسریــــن :
نظرم اینه که تاثیر اونقدری نیس که مانع پیشرفت یکی بشه یا اینکه کسیو به ارج برسونه

چرا که تو این سمپاد خیلی دانش آموز هس اما واقعن همشون به موفقیت رسیدن؟؟
مانع نمیشه . ولی تلاش خیلی خیلی بیشتری میخواد
==
تاثیرش خیلی زیاده . کسی که معلم خوب بهش درس میده ، دیگه نیازی نداره بره چندین بار کتابی رو بخونه تا یاد بگیره
" به شدت " تاثیر میذاره توی روند آموزش و تحصیل . به شدت
==
اون کسایی که امکانات دارن و استفاده نمیکنن ، مشکل از خودشونه . نه از امکانات .
==
در هر صورت ، با این مخالفم که میگی امکانات تاثیر آنچنانی نداره . تاثیر داره . خیلی هم تاثیر داره .
در روند تسریع آموزش ، تسهیل آموزش ، بهبود کیفیت آموزش و ...

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

نه کی گفته بهترین معلما برای تهران؟ :-?
مهم به استعداد و توانایی شخص که چ قدر تلاش کنه و درسشو بخونه با هر معلمی حــالا مهم اینه که خودش سرش تو کتابا باشه خودش تحقیق کنه درباره ندونسته هاش نه اینکه بهش بگن :-"
امکانات؟
استعدادای یه فد چه ربطی به امکانات داره؟ :-"
می بینی رتبه اول کنکور ریاضی از یه روستاس اون امکانات داشته که به اینجا رسیده؟مثلا تیزهوشان روستا بوده؟نه :-"
همش نتایج تلاش خودش بوده ^-^

melika...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد کانگورو

به نقل از .•کـآزِت•. :
نه کی گفته بهترین معلما برای تهران؟ :-?
مهم به استعداد و توانایی شخص که چ قدر تلاش کنه و درسشو بخونه با هر معلمی حــالا مهم اینه که خودش سرش تو کتابا باشه خودش تحقیق کنه درباره ندونسته هاش نه اینکه بهش بگن :-"
امکانات؟
استعدادای یه فد چه ربطی به امکانات داره؟ :-"

همه چیز در کنار هم!

شما فرضا انیشتینی...وقتی کتاب و مدرسه و اینترنت و اینجور چیزا نیس...چجوری میخوای اون استعدادتو نشون بدی؟یا پیشرفت کنی؟

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از M.B.Z :
همه چیز در کنار هم!

شما فرضا انیشتینی...وقتی کتاب و مدرسه و اینترنت و اینجور چیزا نیس...چجوری میخوای اون استعدادتو نشون بدی؟یا پیشرفت کنی؟
خـوب مگه انیشتن که انیشتنه همون اول کتاب و نت و کامپیوتر و مدرسه گذاشته که الانم شده یه دانشمند معروف با تلاشای خودش یه چیزیو کشف کرده و استعدادشو تو این زمینه به همه ثابت کرده......

melika...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد کانگورو

خب برای مطالعه و تحقیق و آزمایش و حالا هرچیزِ دیگه...امکانات لازمه...رو هوا که نمیشه

• شروع کننده موضوع

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

درسته بدون امکانات پیشرفت کردن خیلییییییییییییییییییییییییییییییییی سخته. :لایک

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

شاید سخت باشه ولی تیزهوش اونیه که خودشو با هر شرایطی وقف بده

salam123

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

دلیل اصلیش چیه فکر می‌کنین؟! وقتی مثلا دانش‌آموزای المپیادی شهرستانا همشون می‌مونن تهران و تو مدارس تهران درس می‌دن، خب بدیهیه که هی اختلاف سطح بیشتر می‌شه.
شما چند نفر رو می‌شناسین که بعد از این که درسشون تو تهران تموم شده برگشتن شهر خودشون؟
این قضیه به طور گسترده‌تر برای آدمایی که از ایران می‌رن و دیگه برنمی‌گردن هم صادقه. اگر همشون برگشته بودن قطعا الان ایران از خیلی لحاظ‌ سطحش بالاتر از الان بود.
ادامه‌ی بحث راجع به جواب من به نظرم بیشتر به تاپیک‌های مهاجرت و فرار مغزها و اینا مربوط می‌شه، در کل نظر من اینه که اگر آدمای هر جا بعدا برگردن و تلاش کنن برای بهتر شدنش، حتما اوضاع اینی که الان هست نخواهد موند.

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از khadijeh1998 :
ببینید من با این حرف که تلاش دانش آموز خیلی در موفقیتش سهم داره موافقم

اما نمیشه تاثیر امکانات رو ندید بگیریم دانش آموزی که توی یه شهر بزرگ درس میخونه و با انواع و اقسام روشهای مطالعه و یادگیری و یه عالمه کتاب کمک آموزشی خوب آشنایی داره

و علاوه بر اینا اگه تویه مدرسه خوب هم باشه از تدریس دبیرای تاپ هم بهره منده به نظرتون با دانش آموزی که تو یه شهر کوچیک(روستاها که بماند)تحصیل میکنه از نظر شرایط آموزشی

یکسانه؟؟؟

باید شرایطشون یکسان باشه چرا؟ چون آزمونی(کنکور) که همه میدن یکسانه نمیشه که یه نفر با کلی زحمت و تلاش و مشقت یه رتبه 4 یا 5 رقمی کسب کنه اما یه نفر دیگه به خاطر

شرایط مدرسه وشهر رتبش بهتر بشه در حالی که هممون استعداد و توانایی برتر شدن رو داریم

دوستان عزیزی که تو شهرها و روستاهای کوچیک درس خوندن و موفق شدن رتبه تاپ بیارن باید اولا بهشون خسته نباشید و خداقوت بگم دوما متاسفانه این موارد جز استثناها هستن

و شاید همون افراد هم از یه سری مزایا و امکانات نسبت به سایرین برخوردار بودن(البته من تلاش و کوششون رو ندید نمیگیرم)

خلاصه اگه میخوایم کشورمون پیشرفت کنه و هیچ فردی علی رغم داشتن استعداد فراوان و پشتکار از تحصیل در دانشگاه های خوب محروم نمونه باید سیستم آموزشی کل کشور تبدیل

به یه سیستم یکپارچه بشه که همه مثل هم و به اندازه هم از امکانات آموزشی بهره مند بشن و این شدنیه و هیچ بهونه ای هم پذیرفته نیست

به امید اون روز [-o< [-o< [-o<

*یه نکته ای : من منظورم این نیست که دانش آموزایی که توی شهر های بزرگن هیچ غمی ندارن و راحت به هدفشون میرسن نه سوءتفاهم نشه منظورم اینه که کاش میشد همه

دانش آموزا امکانات آموزشی یکسانی داشته باشن اینجوری تلاش هیچ کسی به هدر نمی رفت :)
یعنی شما میگید همه مدارس بشن عین مدارس سمپاد؟ >:p

ki miya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فـرزانـگـان یــک
شهر
اراک

به نقل از .•کـآزِت•. :
شاید سخت باشه ولی تیزهوش اونیه که خودشو با هر شرایطی وقف بده

قرار نیست کسایی ک تو جامعه هستن همه تیزهوش باشن تا بتونن ب یه جایی برسن.استعداد داشتن با تیزهوش بودن فرق داره ب نظرم.

معلمای خوب میرن تهران چون تهران پایتخته و جمعیتش زیاده در نتیجه درآمدم نسبت ب شهرستان ـآ بیشتره.

+ بهتره موضوع تاپیک یه مقدار کُلّی تر بشه.اینکه برای موفق شدن استعداد نقشِ بیشتری داره یا امکانات؟

بالا