• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هر کتابی ارزش یه بار خوندن رو داره؟

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : هر کتابی ارزش یه بار خوندن رو داره؟

«همه‌ی کتاب‌ها» رو مخالف‌م. ولی هر ژانری رو به‌نظرم باید یه بار امتحان کرد. شاید ژانری کشف بشه که اون لذّت اصلیِ ناشی از کتاب‌خوندن رو بده به آدم توی این پروسه‌ی امتحانِ ژانر. بعد ژانرِ موردعل‍اقه که کشف شد، می‌شه همه‌ی کتاب‌های اون ژانرُ امتحان کرد. البته باز توی این ژانرِ انتخابی هم، ترجیحِ خودم اینه که نویسنده‌ها رو امتحان کنم؛ نویسنده‌ای که کل‍اً حال نمی‌کنم باهاش رو بذارم کنار؛ بعد برم همه‌ی کتاب‌های اون نویسنده از اون ژانر رو امتحان کنم مثل‍ا.
کتابی که کل‍اً از پایه و بنیان باهاش حال نمی‌کنم، از ژانرش خوش‌م نمی‌یاد، خب دیگه مرض دارم برم باز بخونم توی اون ژانر؟ :-"

shaqayeq.m

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
سیستان
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

نه به نظر من بعضی کتابا واقعا ارزشش رو نداره1 :-"

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

به نظر من جواب دادن به این سوال بستگی به تعریفمون از کتاب و هدف از کتاب خوندن داره . یعنی کتابو چی میدونیم صرفا یه سری نوشته و داستان که یه فرد دیگه ای اونو سره هم کرده خوب فکر کنم اگه با این دید بهش نگاه کنیم کتاب میشه وسیله ای برای سرگرمی که جواب این سوال میشه نه چون سرگرمی وسیله ای هست که نیاز آدم را برطرف میکنه و وقتی نیاز رفع شد دیگه احتیاجی به اون وسیله نیست.

ولی اگه کتابو یه دریچه ای بدونیم که با استفاده از اون میشه با فرهنگ نظر عقیده آرمان یه فرد یا یه کشور آشنا شد اون وقت به نظر من ارزش یک بار خونده شدن رو دارن.

Marjan.N

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از سیاوش :
به نظر من جواب دادن به این سوال بستگی به تعریفمون از کتاب و هدف از کتاب خوندن داره . یعنی کتابو چی میدونیم صرفا یه سری نوشته و داستان که یه فرد دیگه ای اونو سره هم کرده خوب فکر کنم اگه با این دید بهش نگاه کنیم کتاب میشه وسیله ای برای سرگرمی که جواب این سوال میشه نه چون سرگرمی وسیله ای هست که نیاز آدم را برطرف میکنه و وقتی نیاز رفع شد دیگه احتیاجی به اون وسیله نیست.

ولی اگه کتابو یه دریچه ای بدونیم که با استفاده از اون میشه با فرهنگ نظر عقیده آرمان یه فرد یا یه کشور آشنا شد اون وقت به نظر من ارزش یک بار خونده شدن رو دارن.
علاوه بر این خب بستگی به اینم داره که اون کتاب واقعا این دریچه ای که گفتین هست یا نه؟ همینجوری نمیشه هر کتابی رو دس گرفت خوند

• لایک
امتیازات: N.M

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

ممکنه بعضی از ککتابو ارزششو داشته باشن و بعضیا نه بستگی به موضوع کتاب داره...

ساررا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
قم

ب نظرمن بستگي ب موضوع كتاب داره من معمولا كتابايي رو ميخونم كه اطرافيانم خوندن و گفتن ك خوبه يا نه :)

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از Marjan.N :
علاوه بر این خب بستگی به اینم داره که اون کتاب واقعا این دریچه ای که گفتین هست یا نه؟ همینجوری نمیشه هر کتابی رو دس گرفت خوند

از نظر من کتاب این دریچه هست
کتاب هر چیزی باشه زایده ی تفکر و فکره نویسندشه و وقتی شما به موضوع ایکس اعتقاد داشته باشین توی کتابتون اصلا نمی تونید جوری بنویسید که گویا به ایکس اعتقاد ندارید

پس میشه به افکار و عقاید نویسنده از طریقه کتابش پی برد

سپيده

3pide gh :-"
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشكي گيلان
رشته دانشگاه
پزشكي

بنظرم همه کتاب ها ارزش خوندن ندارن چون وقتمونو از سر راه که نیاوردیم :-"
حداقل ادم وقت میزاره بهتره یه چیز بخونه که ارزش داشته باشه یا ازش لذت ببری ;;)

A l p h a

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
کامپیوتر - معماری کامپیوتر
تلگرام

به نظر من قبل از خوندن یک کتاب بهتره خلاصه های کوتاهی از داستان یا جملاتی از اون خونده بشه یا از کسایی که اون رو قبلا خوندن بخوایم که کمی دربارش بدون این که داستان رو نابود کنن برامون توضیح بدن اینطوری میتونیم ببینم که اصلا کوچکترین علاقه ای به خوندن اون داریم یا نه ، بعدش هم میشه چند فصل اول از کتاب رو دانلود کرد و خوند اگه خوشمون اومد اون رو بخریم یا دانلود کنیم (درباره ی این موضوع نمیخوام ایجا بحث کنم ) و اینطوری هم وقت زیادی نگذاشتم و هم میتونیم داستانی رو بخونیم که بیشتر دوست داریم !

البته به نظر من یک نکته ای که خیلی تو خوندن کتاب های ترجمه شده مهمه اینه که به نام کسی که اون کتاب رو ترجمه کرده هم نگاه کنیم ، چون گاهی اتفاق میفته که ترجمه های مختلف خیلی باهم فرق داره و یکی اونقدر زیبا و روونه که آدم رو جذب میکنه و یکی اونقدر خشک که آدم رو خسته میکنه ،پس بهتر از مترجم های معروف تر و بهتر استفاده بشه ! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

سیاوش: خب هر عقیده‌ای ارزش خونده شدن رو داره مگه؟ مثلاً اون کتاب مسخره‌ی قرار نبود - :)) - بعید می‌دونم هیچ عقیده‌ی قابل توجهی رو در دسترس خواننده‌هاش می‌ذاشت!

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

من با سیاوش موافقم.
کتاب وسیله‌ی نویسنده‌س برای این که عقاید و تفکّراتش رو در اختیار بقیه‌ی مردم بذاره. هر موقع که یه کتاب جدید می‌خونیم انگار با یه آدم جدید آشنا شدیم. و آشنایی موجب تبادل اطّلاعات می‌شه که البته تو کتاب خوندن این تبادل یک طرفه‌س.
آشنا شدن با عقاید مختلف هم خیلی می‌تونه مفید باشه که به نظرم همه فایده‌هاشو می‌.دونیم دیگه. :D
هرچقد با عقاید دیگران آشناتر بشیم، عقاید خودمون محکم‌تر و غنی‌تر می‌شن. ولو این که اون عقاید موافق یا مخالف عقاید ما باشن و یا حتّی از نظر ما «چرت» باشن.

به نقل از نر‌‌‌‌‌‌گس :
سیاوش: خب هر عقیده‌ای ارزش خونده شدن رو داره مگه؟ مثلاً اون کتاب مسخره‌ی قرار نبود - :)) - بعید می‌دونم هیچ عقیده‌ی قابل توجهی رو در دسترس خواننده‌هاش می‌ذاشت!
اگه عقیده‌ای وجود داشته باشه ارزش خونده‌شدن رو داره. ولی برا این که بفهمیم عقیده‌ی قابل توجّهی وجود داره یا نه راهی نداریم جز این که کتاب رو بخونیم. :D در نتیجه باید بخونیم. :-"
× من معذرت می‌خوام که کیارش به جای سیاوش جواب داد. :D

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از نر‌‌‌‌‌‌گس :
اول بگیم منظورمون از کتاب چیه
من خودم به شخصه به یه سری کاغذ که وسط یه جلد هستن کتاب نمیگم .
الان 2تا تعریف توی نت واسه کتاب هست تعریف قدیمی اینه :

کتاب مجموعه‌ای از صفحه‎های کاغذی است که متنی روی آن‎ها نوشته شده و از یک طرف به هم بسته شده‌اند و مجلد است.

تعریف جدید ترش اینه :

کتاب یک رسانه ی گروهی است که در آن مطالبی ضبط شده باشد قابل انتقال باشد بازیابی آن محدود به زمان و مکان نباشد.

تعریف اولیه که شخصا به نظرم چرته :D
ولی تعریف دومیه درسته وقتی میگیم کتاب یه رسانه هستش یعنی توش انتقال اطلاعات صورت میگیره و با عقیدش آشنا میشی

اما در جواب اینکه آشنا شدن با عقیدش چه سودی داره کیارش یه حرف خیلی خوب زد :

هرچقد با عقاید دیگران آشناتر بشیم، عقاید خودمون محکم‌تر و غنی‌تر می‌شن. ولو این که اون عقاید موافق یا مخالف عقاید ما باشن و یا حتّی از نظر ما «چرت» باشن.

بعد الان هم بیشتر کتاب های موفق ادبیات دنیا کتابایی هستن که توی اون نویسنده عقایدشو در خلال یه رمان در باره ی جنگ - نسل کشی - رابطه ی انسان ها و ... بیان میکنه

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از نر‌‌‌‌‌‌گس :

همین کتاب، قرار نبود، خوندنش به آدم یک دیدی دربارۀ کتاب‌های زرد نمی‌ده؟ :D منظورم اینه که ارزش یه بار خوندن این کتاب ممکنه توی خود محتوای کتاب و عقیده‌ای که بیان می‌کنه نباشه.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

شاید هرکتابی ارزش یه بار خوندن رو نداشته باشه ، اما بیشتر کتاب ها رو باید یک بار خوند ؛ چه ارزش داشته باشه چه نه .
چرا که اگر با سبک های مختلف ، ایده ها و اندیشه های مختلف رو به رو نشیم ، در درجه اول ذهنمون بسته میشه و در درجه دوم نمیتونیم بفهیم کدوم کتاب خوبه ، باعث ارتقای انسان میشه و کدوم کتاب خیر .

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

هـرکتـابے نـه

واقعـا بعـضیا چـرتن خـو

از هـر سبکے و نـویسنـدگ یکے بخـونیم تـا آشنا بشیـم

امـا همـه کتـابے رو نـباید خـوند چـون کـتاب روے شخـصیت فـرد بـشدت تـاثیر گـزاره

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از نسترنّگار :
همۀ کتاب‌ها ارزش اینکه یک بار خونده بشن رو دارن؟ چرا؟

یک‌بار خوندن یک‌کتاب از یک نویسنده/سبک/موضوع همیشه ارزش داره. :D بسته به اینکه با چه انگیزه‌ای سراغ کتاب خوندن رفته باشید،‌ فوایدش متفاوته. اگه شما بخواید با سبک نویسنده‌های مختلف و تأثیرات مختلف اجتماع روی نوشته‌هاشون آشنا بشید،‌ خوندن یک اثر از نویسنده‌های مختلف تا حد زیادی کمک‌تون میکنه. اگه بخواید دغدغه‌ و علایق مردم‌ رو بشناسید،‌ میتونید سراغ موضوعاتی که بیشتر بهشون توجه شده برید، و بسیاری از این «اگه»ها. مثلاً‌،‌ من بارها گفتم معتقدم کسایی که ادعای کتاب‌خون بودن دارن حتماً‌ باید یک کتاب از مودب‌پور بخونن؛‌ حتی اگه تریپ‌شون به این چیزا نمیخورهُ‌ این‌ها. :د چون به هرحال کتاب‌ـای مودب‌پور تو جامعه‌ی ما طرفداران زیادی داره و شما باید چندساعتی با نگاه اون «طرفداران زیاد»‌ کتاب بخونید تا ببینید چی تو فکرشون میگذره. درکل به نظرم باید ببینیم میخوایم چه چیزی از کتاب خوندن به دست بیاریم، تا بتونیم راجع به این مسائل تصمیم بگیریم.

melika...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد کانگورو

راجع به قرار نبود:این کتاب اصلا قشنگ نبود!هدفیم دنبال نمیکرد...وقت کُشی بود خوندنش...ارزشِ یه بار خوندنم نداشت!

واقعا من وختی یه سری کتابا رو میخونم پشیمون میشم که چرا این کتابو واسه خوندن انتخاب کردم؟
آدم حتما نباید هر کتابی رو برای آشنایی با نویسنده ها بخونه!میشه از دیگرانم پرسید

hanie468

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرعسل

ن همه كتابي ارزش خوندن نداره هرچيم اطرافيان بگن خوبه
البته اطرافيانم داريم تا اطرافيااااااااااان :|

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به هیچ وجه!
بعضی کتابا انقدر چرت و پرتن که آدم دلش برای کاغذایی که به خاطرش مصرف شده میسوزه ولی بعضی کتابا رو اگه صد بارم بخونیم ارزشون یکم کم نمیشه بلکه زیادترم میشه.

بالا