• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاثیر صدا و سیما

• شروع کننده موضوع

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر
دوستان اگه دقت کنن دیگه 95 درصد تبلیغات تلویزیونی هم دارن ترویج بی حجابی میکنن. تمام تبلیغات زن های مانتویی با مانتو های ضایع و صدای ناز میزارن . یا سریال ها (مثل کلاه پهلوی) ترویج بی حجاب میکنن و وضعیت حجاب رو به لجن میکشن . به نظر شماوضعیت حجاب تو تهران الان چجوریه؟ نظر بدین ممنون میشم در ضمن بگم تاپیک پر محتوا است و جای بحث داره و تکراری نیست. <:

مازیار :
در ادامه گفته میشه که سینما در حاله دامن زدن به بی حجابی هست و همینطور تلویزیون.

خوب می دونیم که جامعه ی ایرانه امروز با جامعه ی هر روزه دیگه ای متفاوته و اینکه ایران شبکه ی تلوزیونیه خصوصی نداره.

با این فرض تلویزیون و سینما چه وظیفه ای داره :

دادن الگو هایی که افراده خاص ( و شاید این افراد خاص زیاد باشن یا کم ) قبول دارن ؟

یا

نشون دادن واقعیته جامعه و زندگی ای که مردم بهش احساس نزدیک تری دارن ؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
پاسخ : ترویج مستقیم بی حجابی از رسانه ی ملی

نیرمان :

در مورد رسانه ها باید بگم ، بله موارد مشابه هست اما قرار نیست مردا با یه تبلیغ تحریک بشن خب ! تو تبلیغات هم حجاب کامله نمیدونم منظورتون چیه .

لطفا بحث رو روی حجاب از دید رسانه متمرکز کنید ، در غیر این صورت مووضوع مربوط میشه به انجمن اعتقادی .

این دو مجری اخبار رو در نظر بگیرید ، خانم ستاره درخشش و خانم زهرا رکوعی .

88736574394535110030.jpg
57234448337268630498.jpg

خانم ستاره درخشش مجری برنامه ی صدای آمریکا ، خانم زهرا رکوعی مجری برنامه ی 20:30

خانم درخشش با وجود عدم رعایت حجاب موی سر با لحنی محکم و دقیق طوری خبر رو پخش میکنن که فرد به خبر گوش میده و از گویندگی این خانوم لذت میبره ، از بچگی علاقه خاصی به گویندگی ایشون داشتم .

خانم رکوعی با حجابی کامل ، لحنی پر از ناز و غمزه یک خبر رو ارائه میده ، به شخصه دیدم توی مکان عمومی (از جمله یک مغازه)
چه چیزهایی که براش نمیگن !

حالا کدوم یکی از این دو نفر برای جامعه زمینه سازی گناه می کنند ؟ البته این نظر شخصی خودمه .

به نقل از F@|-|!mEh :
البته اینم در نظر بگیر که بعضی افراد تُِن صداشون نازک و با آرامشه و بعضیا نسبتا کلفت و محکم و نمیشه رو ناز و عشوه گذشته , این مجری رو نمیدونم ولی به طور کلی گفتم !

بله درسته ، اما این شامل خیلی از خانوما میشه ! مثلا خانوم لطیفه گودرزی مجری اخبار جوانه ها ،

صداشون نازکه اما لحن شون خیلی واضح و جدی ه . اصلا چرا دور بریم ؟ واسه این همایش سمپاد و بنیاد کودک

که توو مشهد برگزار میشه یه فایل دعوت نامه صوتی داشت ، صدای اون خانوم بسیار نازک بود اما جدی و بدون حاشیه بود .

خانوم رکوعی کلمات رو کِش میده و لحن بدی داره ، با کلمات بازی میکنه و فکر میکنه خیلیـ جذابه ، خیلی زشته واقعا ! ایشون باید بدونه که

برای یک اخبار رسمی در حال خبر دادنه.

به نظر من اخبار باید رسمی باشه . یه گوینده اخبار داره یک خبر پخش میکنه ، پس باید رسمی ، جدی باشه ، چون مخاطب های ایشون تمام سنین هستند.
مطمئنم شما وقتی 50 سال از عمرتون بگذره دیگه به این لحن علاقه نخواهید داشت !
اگه بحث خودمونی بودنه کلا خاله شادونه بیارید واسه اخبار ! والا !

به نقل از اسیمو :
من هم کلاه پهلوی رو قبول دارم ولی اینکه چون چادر حجاب برتره بقیه با ححاب نیستند رو کاملا مخالفم....
اون خانم اخبار گو هم/لطفا الکی قضاوت نکنید اخه شاید تن و لحن صداش اینجور باشه...
سینمای ایران هم که شورشو دراورده...قبول دارم

تن و لحن صدا ؟ من چندجا دیگه مصاحبه هاشون رو دیدم خیلی معمولی و خوب بود ! الکی قضاوت نکردم !اصلا قضاوتی نکردم ! یه موضوع رو

پیش کشیدم!

بر فرض تن و صداش اینجوری باشه ، یا اصلاحش کنه ، یا یکی دیگه رو بذارن جاش .

هیچ چیزی مثل رسانه های جمعی مخصوصا اخبار نیست . باید رسمی و با عفت باشه .

به نقل از Hydrus :
آخه من نمی دونم! اون آدمی که معتقده به حجاب با یک مجری تلویزیون نظرش بر می گرده؟!! یا اون کسی که بی حجابه با دیدن یه مجری محجبه میشه؟!!!

هیچ چیز غیر ممکن نیست ، نوعی از حافظه که بهش میگن حافظه ی رویه ای بر اساس تکرار حوادث ایجاد میشه ، وقتی به صورت مکرر یه

موضوع تکرار بشه بر طرز فکر و عمل افراد تاثیر می گذاره.

وقتی در مورد یک موضوع بحث میکنیم ، جنبه ها و پیامد ها و ... اون موضوع رو در نظر میگیریم این به معنی اعتقاد به اون نیست پس زود

قضاوت نکنیم .

وقتی پژوهش علمی بلد نیستیم بهتره حد خودمون رو بدونیم ، میتونیم نظر بدیم یا انتقاد کنیم اما حق زیادی حرف زدن نداریم .

من خودم مدتی توی کار فیلم سازی و تئاتر بودم ، سابقه مجریگری توی صدا و سیما رو هم دارم . بیشتر این مجری های خانومی که تو تلویزیون با چادر و زیر مقنعه و ... جلو دوربین حاضر

می شدن صرفا موقع ساختن برنامه بود ، خودشون چادر سر نمی کردن اصلا ! ازشون سوال کردم ، گفتن طرز لباس دست ما نیست ، تهیه کننده دستور میده ، ما می پوشیم .

برای خودمم پیش اومد ، یه لباس قرمز بد رنگ رو به زور تنم کردن ، گفتم نمیخوام ، گفتن یا میپوشی یا اخراج .

سینما و ساخت سریال مام دست کمی از صدا و سیما نداره ؛تو فیلمای ایرانی یه خانوم ، آرایش کرده با لباس مهمونی میخوابه ، با آرایش از خواب بیدار میشه !

صدا و سیما هنوز نتونسته اون حالت رسانه ی بی طرف رو اجرا کنه تا وظیفه ی اجتماعی خودش رو به خوبی نشون بده ! واسه همین از همه طرف بهش انتقاد میشه.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

منظورشون تحریک مردا نبود , ترویج بی حجابی مد نظرشه !!
و باید بگم کله پهلوی ترویج بی حجابی نمیکنه , اتفاقا به جلوگیری از ترویج حجاب کمک میکنه ولی خب خیلی جدی در نظر گرفته نمیشه ...

نه تنها ترویج بی حجابی از طریق رسانه س , که گاها توسط خودمون هم بوجود میاد

به نقل از hosseinsohrabi :
این درست نیست که برای یک سریال 50 قسمت یه زن ارایش کرده رو هی نشون بدن . به خدا ترویج بی حجابی و ارایش غلیظ در جامعه میشه. رسته حدود حجاب معلومه اما چادر حجاب برتر است و نمره ی 20 رو میگیره شما وا قعا قبول ندارین؟؟؟؟؟؟؟ تو تی وی تهرانی ها مانتویی هستند اما شهرستانی ها؟؟؟

بهتره رو خود بی حجابی متمرکز شد تا چادر , بله قبول داریم چادر حجاب برتره و مسلما حجاب فقط چادر نیست !

تو چه فیلمی زن آرایش کرده نشون داده؟؟؟
والا من شهرستانا رو میبینم لباس محلیشونو نشون میده ولی حجبشون درسته :-??

البته اینم در نظر بگیر که بعضی افراد تُِن صداشون نازک و با آرامشه و بعضیا نسبتا کلفت و محکم و نمیشه رو ناز و عشوه گذشته , این مجری رو نمیدونم ولی به طور کلی گفتم !

بله سریال کلاه پهلوی میخاد به یه موضوع تاریخی بپردازه اما حدود50 قسمت زن های ارایش کرده رو نشون میده .

خب وقتی میخواد مسئله تاریخی رو نشون بده و یک واقعه واقعی رو باید همین کارو کنه ! مسلا فرانسوی ها که نمیتونه مثل یه آدم با حجاب نشون بده باید این تفاوت نمایان شه !
و البته خیلی هاش هم مربوط به گریمه !

خوب منم سه ساعته همینو میگم دیگه و همچنین تو کلاه پهلوی زن های چادری رو بد بخت و فلک زده نشون میده. :(( :(( :(( :((

والا بد بخت و فلک زده نشون نمیده ! اتفاقا بی حجابا رو ساده نشون میده

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

ی نکته دیگه هم هست
توفیلما فقط زنای بدبخت وبی سواد وفقیر چادرین وخانوم مهندساوخانوم دکترا مانتویی
وتازه اگه چادر تمیز بپوشن ک ادم نمیسوزه همشون چادرای کثیفو چروک
درسته ک بعضیا اینطورن اما تی وی هم گندشو دراورده
واقعیت جامعه ب نظر من این نیست

اما ی نکته دیگه درسته مانتویین تو تبلیغات اما حجابشون کامله چ عیبی داره؟

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

اولا که یکی از مشکلات اینجاس که خیلی از مردم حجاب رو تو چادر میبینن و بس!درحالیکه هیچ کجای قرآن هم نگفته حجاب کامل زن،چادره بلکه گفته تا محدوده ای که مشخص شده باید پوشیده باشه که تو صدا و سیمای ما هم اینا رعایت میشن.

ولی درمورد پست ونیوس قبول دارم که متاسفانه زنای چادری رو فقیر و بیچاره نشن میدن که بنظرم خودشون هم این موضوع رو فهمیدن و توی بعضی سریالا مثل کلاه پهلوی و مادرانه سعی کردن نماد درست و واقعی زن چادری(بازم میگم ک لزوما چادر حجاب کامل نیست!) رو نشون بدن.

اسیمو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف

برعکس..اینکه یه خانوم خوش تیپ و با حجاب باشه هیچ اشکالی نداره برعکس خیلی هم برای رواج با حجابی خوبه...حجاب الان و همین طور موقیت ما با زمان پیامبر که زنا با روبنده بودند و خیلی کم داخل جامعه حضور داشتن فرق میکنه...الان اگه یه خانوم مانتویی شالش رو با حجاب بسته باشه بی حجاب که نیست بلکه تبلیغی برای باحجابیه...
همین ایرادای الکی که حجاب فقط چادره هست که جوونای امروز رو از حجاب متنفر میکنه...من خیلیا رو دیدم که بدون چادر ولی با حجاب کامل بودند و حیلی خوشتیپ و با ححاب که خیلی از این دختر بی حجابا طرز بستن شالش رو ازش میپرسیدن...پس با حجابی که امروز نیاز داریم بیایم از این بی حجابی ها جلوگیری کنیم :)

• شروع کننده موضوع

hosseinsohrabi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید عسگری گنبد
شهر
ازادشهر

این درست نیست که برای یک سریال 50 قسمت یه زن ارایش کرده رو هی نشون بدن . به خدا ترویج بی حجابی و ارایش غلیظ در جامعه میشه. رسته حدود حجاب معلومه اما چادر حجاب برتر است و نمره ی 20 رو میگیره شما وا قعا قبول ندارین؟؟؟؟؟؟؟ تو تی وی تهرانی ها مانتویی هستند اما شهرستانی ها؟؟؟

درسته. واقعا الان به نظر شما سینمای ما (توجه بشه ما توی یک کشور اسلامی هستیم) هنجار شکنی نمیکنه؟ ببینید با همین سریال های امسال و پارسال چقدر باعث حنجار شدن ناهنجار ها شده. مثل سریال کلاه پهلوی و شیدایی

بله سریال کلاه پهلوی میخاد به یه موضوع تاریخی بپردازه اما حدود50 قسمت زن های ارایش کرده رو نشون میده .

خوب منم سه ساعته همینو میگم دیگه و همچنین تو کلاه پهلوی زن های چادری رو بد بخت و فلک زده نشون میده. :(( :(( :(( :((

منم قبول دارم هیچ وقت این چیزا روی ادم های اصیل و معتقد تاثیر نمیزاره ولی به حرحال این عیب صدا و سیما ی جامعه ی ما هست. :لایک

mischievous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2️⃣
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394

کلا دوست ندارم از این جور بحث ها بکنم .ولی در این مورد یادمه یه بنده خدایی در مورد این فیلم ورود آقایان ممنوع خیلی شاکی شده بود.
تا حدودی راست میگفت . اون مدیره ، ویشکا آسایش، تا وقتی مقنعه اش جلو بود و آرایش نکرده بود بداخلاق و یه جورایی شخصیت منفی داستان بود . بعد که آرایش می کنه و مقنعه اش عقب تر از قبل میره ، زندگی شیرین میشه !
اگه بخوایید ترویج بی حجابی رو بررسی کنید ، بهتره از سینما شروع کنید ...

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از F@|-|!mEh :

بله درسته ، اما این شامل خیلی از خانوما میشه ! مثلا خانوم لطیفه گودرزی مجری اخبار جوانه ها ،

صداشون نازکه اما لحن شون خیلی واضح و جدی ه . اصلا چرا دور بریم ؟ واسه این همایش سمپاد و بنیاد کودک

که توو مشهد برگزار میشه یه فایل دعوت نامه صوتی داشت ، صدای اون خانوم بسیار نازک بود اما جدی و بدون حاشیه بود .

خانوم رکوعی کلمات رو کِش میده و لحن بدی داره ، با کلمات بازی میکنه و فکر میکنه خیلیـ جذابه ، خیلی زشته واقعا ! ایشون باید بدونه که

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از نیرمـا)΄ :

اون بحث جدی و روتین اخبار رو که همه شبکه های خبری ما بلدن . تن صداو لحن مشهور خودشون
بحث اینه که 20:30 میخواد مثلا متفاوت باشه . راحت باشه جوی که داره .مث برخی از برنامه های خبری cnn مثلا و ..
بعد الان یعنی ایشون سعی میکنن اینجوری بگن اخبارو که یعنی دوستانه تر و خودمونی تر باشه !!!!

جای اعتراف داره که من 20:30 رو واسه همین میتونم تحمل کنم وگرنه اخبار ساعت 14 و .. به خاطرهمون لحن یکنواخت که همه این سالها تو خونموم پیچیده دیگه آلرژی دارم بهش

:-" بعدمنتا حالا با این دید به لحن ایشون دقت نکرده بودم

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

آخه من نمی دونم! اون آدمی که معتقده به حجاب با یک مجری تلویزیون نظرش بر می گرده؟!! یا اون کسی که بی حجابه با دیدن یه مجری محجبه میشه؟!!!
الان دیگه هیچ مشکلی جز حجاب نمونده؟!!!
آخه چرا انقد کوته فکرن بعضیا؟!

Persian Knight

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اسفراین
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر/سخت افزار

رئیس جمهور سابق میگف : آیا مشکل مملکت ما پوشش جوان های ماست ؟ :))
-------
حالا بحث جدی :
صدا و سیمای ما بین دو عقیده بلاتکلیف مونده . از طرفی برای جذب مخاطب باید واقعیت های جامعه رو نشون بده (و هممون میدونیم ک اکثریت جامعه چادری نیستن) و از طرفی باید ترویج حجاب کنه
متاسفانه صدا و سیما هنوز تکلیفش رو با این موضوع روشن نکرده و یکی ب نعل میزنه یکی ب میخ , و همین موضوع باعث شده مورد انتقاد و هجمه دو طرف قرار بگیره لذا قبل از هر کاری این رسانه باید جامعه هدف خودشو مشخص کنه چون هر کاری هم بکنه نمی تونه همه طیف سلیقه رو جذب کنه.
درباره کلاه پهلوی هم کارگردان معذوریت سختی داشته (باصطلاح تو آنپاس بوده :D) چون اگه شما عکس های دوره کشف حجاب رو ببینین وضعیت بی حجاب ها بدتر از چیزی بوده ک تو سریال نشون میده (مثلن دامن های تا زیر زانو) و کارگردان هم ک نمی تونسته تو رسانه ملی همچین پوشش هایی رو نشون بده پس مجبور شده لباس های پوشیده ای نشون بده ک خیلی هم شیکن.
یعنی چون کارگردان نمی تونسته واقعیت رو نشون بده مجبور ب تحریف واقعیت شده ک بصورت کاملا غیر ارادی داره تبلیغ لباس هایی مث کت و دامن رو میکنه

به نقل از F@|-|!mEh :
البته خیلی تحریف هم نکرده ها ! آره چون نمیتونسته واقعا بی حجاب نشون بده پوشیده نشون داده ، ولی کاملا مشخه منظورش بلیز و دامن و کلاهه !
منم میگم اگه همون بی حجابی واقعی رو نشون میداد شاید یه حس منفی نسبت ب اون بی حجابی بوجود میومد ولی الان ما افرادی رو تو سریال میبینیم ک زیادم بی حجاب نیستن و گاها بدون چادرن و در عین حال پوششی کاملا معقول دارن و اون انزجاری ک کارگردان سعی میکرده در بیننده بوجود بیاد رو بوجود نمیارن

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : تاثیر صدا و سیما

من تا حدی تلاش کردم تاپیک رو کوتاه تر کنم.

پست افراد مختلف رو جمع کردم و توی یک پست گذاشتم تا با خوندن فقط یک پست از هر نفر دو مورد نظره اون فرد در مورده موضوع مطلع بشید.

تقریبن سه جبهه وجود داره :

۱. افرادی که معترضن که بعضی از برنامه های فعلی صدا و سیما باعث افزایش بد حجابی شده.

۲. افرادی که معتقدن این برنامه ها هدف این رو داشته که تشویقی برای حجاب برتر ( چادر ) باشه ولی جواب نداده.

۳. افرادی که میگن جواب داده! مثلن صحبت کردن با لحن نه چندان جدی گزارش گر های زن باعث شده که مردم به حجاب اون فرد ( چادر ) جلب بشن.

خوب حالا سوال اینجاست که وظیفه ی صدا و سیما و انواع رسانه ها ( و به طور گسترده تر کتاب، مقالات، صدا و سیما، سینما ) چیه ؟

نقل اوضاع روز به شکلی که هست‌؟ یا بیان نظره کارگردان ( یا نویسنده ) یا صرفن الگو قرار دادن نظر افراده خاص ( سران کشور یا هر کسی که قدرت در دست داره ؟ )؟

با توجه به اینکه در ایران هیچ شبکه ی خصوصی ای نداریم که مستقل از حکومت باشه ( که خودش هر چی خواست پخش کنه بدون دخالت )

به طور خلاصه :

دادن الگو هایی که افراده خاص ( و شاید این افراد خاص زیاد باشن یا کم ) قبول دارن ؟

یا

نشون دادن واقعیته جامعه و زندگی ای که مردم بهش احساس نزدیک تری دارن ؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

متشكرم براى خلاصه كردن. : )

اول بگم كه با اين قسمت جهت دار حرفتون كاملن مخالفم.
به نقل از مازیمون :
نقل اوضاع روز به شکلی که هست‌؟ یا بیان نظره کارگردان ( یا نویسنده ) یا صرفن الگو قرار دادن نظر افراده خاص ( سران کشور یا هر کسی که قدرت در دست داره ؟ )؟
ما در يك جامعه با اكثريت قاطع مسلمان زندگى ميكنيم. كه اين اكثريت قاطع حجاب رو باور دارند و حجاب يك حكم اجتماعيست. پس وقتى ميگين "نظر افراد خاص" بسيار غلطه.

هيچ كس نميتونه منكر تاثير رسانه بشه، اون هم رسانه اى مثل تلوزيون به ويژه اون هم در ايران كه همچنان درصد بالايى از مردم طبق آمار اخبار روزانه شون رو از تلوزيون دنبال ميكنن و مثل خيلى از جاهاى دنيا وقتشون رو با تلوزيون پُر ميكنن.

من ميتونم با جرئت بگم سيماى ايران برعكس صدا اصلن عملكرد قابل دفاعى نداشته و خب اين رو ميشه گذاشت پاى چندين عامل كه ميشه گفت مهم ترينش نداشتن خط مشيه.(بهتره بگم خط مشى درست)
در كشور ما در حال حاضر به جاى بلد كردن فرهنگ، سياست بلد شده و هرگز به اين توجه نميشه كه اگه فرهنگ اصلاح بشه قطعن اقتصاد و سياست راحت تر اصلاح خواهند شد و پيشرفت خواهند كرد.
من فكر ميكنم(آمارى ندارم) بيشترين مخاطب هاى سيما سريال ها رو دنبال ميكنن و ما در سالهاي اخير به ندرت سريال هاى با محتواى درست داشتيم.
در كشورى مثل ايران كه در حال توسعه است بايد محتوا چيزهايى رو در بر بگيره مثل ترغيب جوانان به كار و فعاليت و تلاش، نشون دادن روابط صحيح اجتماعى و خانوادگى، آداب زندگى شهروندى و چندين مورد ديگه كه تا حالا همواره خلاف اين رو ديديم؛ در حالى كه وقتى با يك كارشناس ارتباطات حرف ميزدم كره و ژاپن رو برام مثال زد و مدعى شد بسيارى از پيشرفت هاشون رو حتا در زمينه ى فوتبال براى ژاپن مديون فرهنگ سازى از اين طريق هستن و ما تنها مواجهين با يك سيماى سياست زده كه براى كسب درآمد بخش عظيمى از جدول پخشش به آگهى هاى بازرگانى تعلق داره.

در مورد حجاب هم من نميتونم نظر خاصى بدم درحال حاضر؛ فقط ميتونم بگم گاهى افرادى مثل مژده لواسانى و آزاده نامدارى تاثيرگذار بودن و به نظرم اين مسئله ربطى به سيما نداره و صرفن به شخصيت خود اين افراد وابسته است.

و در كل هم ميتونم بگم سيماى ما از نظر كار فرهنگى بسيار بسيار ضعيفه.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Miss Mysterious :
متشكرم براى خلاصه كردن. : )

اول بگم كه با اين قسمت جهت دار حرفتون كاملن مخالفم.ما در يك جامعه با اكثريت قاطع مسلمان زندگى ميكنيم. كه اين اكثريت قاطع حجاب رو باور دارند و حجاب يك حكم اجتماعيست. پس وقتى ميگين "نظر افراد خاص" بسيار غلطه.

هيچ كس نميتونه منكر تاثير رسانه بشه، اون هم رسانه اى مثل تلوزيون به ويژه اون هم در ايران كه همچنان درصد بالايى از مردم طبق آمار اخبار روزانه شون رو از تلوزيون دنبال ميكنن و مثل خيلى از جاهاى دنيا وقتشون رو با تلوزيون پُر ميكنن.

من ميتونم با جرئت بگم سيماى ايران برعكس صدا اصلن عملكرد قابل دفاعى نداشته و خب اين رو ميشه گذاشت پاى چندين عامل كه ميشه گفت مهم ترينش نداشتن خط مشيه.(بهتره بگم خط مشى درست)
در كشور ما در حال حاضر به جاى بلد كردن فرهنگ، سياست بلد شده و هرگز به اين توجه نميشه كه اگه فرهنگ اصلاح بشه قطعن اقتصاد و سياست راحت تر اصلاح خواهند شد و پيشرفت خواهند كرد.
من فكر ميكنم(آمارى ندارم) بيشترين مخاطب هاى سيما سريال ها رو دنبال ميكنن و ما در سالهاي اخير به ندرت سريال هاى با محتواى درست داشتيم.
در كشورى مثل ايران كه در حال توسعه است بايد محتوا چيزهايى رو در بر بگيره مثل ترغيب جوانان به كار و فعاليت و تلاش، نشون دادن روابط صحيح اجتماعى و خانوادگى، آداب زندگى شهروندى و چندين مورد ديگه كه تا حالا همواره خلاف اين رو ديديم؛ در حالى كه وقتى با يك كارشناس ارتباطات حرف ميزدم كره و ژاپن رو برام مثال زد و مدعى شد بسيارى از پيشرفت هاشون رو حتا در زمينه ى فوتبال براى ژاپن مديون فرهنگ سازى از اين طريق هستن و ما تنها مواجهين با يك سيماى سياست زده كه براى كسب درآمد بخش عظيمى از جدول پخشش به آگهى هاى بازرگانى تعلق داره.

در مورد حجاب هم من نميتونم نظر خاصى بدم درحال حاضر؛ فقط ميتونم بگم گاهى افرادى مثل مژده لواسانى و آزاده نامدارى تاثيرگذار بودن و به نظرم اين مسئله ربطى به سيما نداره و صرفن به شخصيت خود اين افراد وابسته است.

و در كل هم ميتونم بگم سيماى ما از نظر كار فرهنگى بسيار بسيار ضعيفه.

خوب ببینید در ایران شبکه ی تلویزیونی خصوصی وجود نداره. و هر چه از شبکه های سیما پخش بشه همونه. و این شبکه ها تحت نظر تولید کنندگانی هستن که در راستای اسلام ( یا حداقل تلاششون اینه یا فکر می کنن در اون راستاس ).

مثلن سریال هایی مثل ستایش.

خوب در مورد قناعت کردن زندگی ساده.

ولی این زندگی ساده چقدر به زندگی واقعی افراد نزدیکه ؟

( مثلن شما می خواید زندگیتون رو شروع کنید. در حاله حاضر شما می تونید بدونه لباس رختشویی، جارو برقی، یخچال، تخت ) در هیچ خونه ای زندگی کنید ؟

بله می تونید! ولی این یعنی شما از استراحتتون می زنید یعنی وقته بیشتری باید صرفه شستن لباس ها با دست صرف کنید در نتیجه از شغلتون می زنید از زمانه مفید بودنتون می زنید.

( یعنی این قناعت های بی جا باعثه افزایش فقر میشه نه اینکه زندگیه بهتری رو دنبال داشته باشه! عاشقانه تر و این حرفا )

یا چند درصد از زنان کشور در خانه با چادر روسری و مانتو می خوابن و هر شب با همسرشون دعوا دارند یا به هر دلیلی زن دو اتاق و مرد روی کاناپه می خوابه ؟

من در مورده باقی شهر ها نمی دونم ولی حداقل در تهران چند درصده مردم وقتی میرن خرید مقنعه سر می کنن ؟ :O

ببینید اگر فیلمی قراره تاثیر گذار باشه باید اول اصلن شباهتی به زندگی روزمره داشته باشه، مشکلی رو تعریف کنه و راه حلی ارایه کنه.

مثلن فیلمی رو در نظر بگیرید با این محتوا که زندگی دو فرد رو نشون میده که در مورده خانواده ای هست که تعداد زیادی فرزند دارن( یک خانواده ی روستایی، این توهین به قشر روستایی نیست صرفن تو شهر تعداد افرادی که در سنه کم ازدواج می کنن و تعداد زیادی فرزند دارن خیلی محدوده )

حالا این زن مشکلاتی داره، اختلاف سنیش با فرزنداش شاید ۱۲ سال فقط باشه. در حالی که بچه هاش در مورد مسایل اجتماعی حرف می زنن که این به خاطر ازدواج زود هنگام و داشتن فرزند زیاد اصلن فرصت بودن در اجتماع رو نداشته. و نمی تونه به کمک خاصی در نظرات فرزندانش بکنه چون زندگیش محدود شده به خانه و اشپزخانه و اتاق زایمان!

خوب اینجا مشکل ازدواج زود هنگام و تولید مثله زیاده.

راه حل اینه که ازدواج در سنین بالاتر صورت بگیره و با کمک گرفتن از وسایل جلوگیری کننده بارداری کمتر بشه.

یا مثلن فیلم های دیگه ای که تلویزیون علاقه ی زیادی به پخششون داره معجزاته! مثلن طرف فرزندش تو بیمارستانه داره میمیره این میره زیارت دعا می کنه فرزندش خوب میشه!

خوب این ایا مشکله خاصی رو بیان می کنه ؟ یا دعا خوندن مثلن راه حله دایمی و قوی ای برای بیماری هاست ؟

در کنارش ما فیلم قوی ای رو داریم در سینما مثله جدایی نادر از سیمین.

که تعدادی از مشکلات واقعی جامعه رو نشون میداد مثله :

۱. سخت بودن کار پیدا کردن برای کسایی که زندان رفتن

۲. مساله ی کسانی که الزایمر گرفتن و سنه زیادی دارن و خیلی از خانواده ها به دلیل مشغله های زیاد توانایی و زمان کمک کردن و نگه داری از اون ها رو ندارن. ( دعوایی که بین نادر و سیمین بود که نادر می خواست از پدرش نگه داری کنه ولی خودش وقت نداشت و سیمین در حالی که پدر شوهرشو دوست داشت ولی به نظرش توی خانه ی سالمندان می تونست بهتر ازش مراقبت کنن.

۳. حتا در مورد ارزش های اسلامی : اونجا که زنه گفت من شک دارم و نمی خوام پوله حرام وارده چرخه ی مالی خانواده بشه.

و در عینه حال نوعه پوششه افراد تک فرزندی بودنه خانواده. اینکه توی یک اپارتمان بود که مشکلاته خاصه خودش رو داشت. اوردنه پیانو دیواری به خونه.

اینکه یاد گرفتنه پیانو یکی از وسایل تفریحی سالم بین خانواده هاس.

این ها همه چیز هایی بود که باعث میشد یک فرد بینه خودش و شخصیت های داستان احساسه نزدیکی بکنه و مایل باشه که اون فیلم رو نگاه بکنه و بعضن از مرور کردنه صحنه هاش لذت ببره و باعثه به فکر فرو رفتنش بکنه.

درسته اکثریت مردم مسلمان هستن تو ایران ولی تمامشون با مشکلاته حاصل از جمعیت زیاد و تغییر ناگهانی از یک زندگی غیره شهری به زندگی شهری. از وام هایی ک توانایی پس دادنش رو ندارن. از هزینه ی زیاد تحصیل فرزندشون رنج میبرن.

حجاب مهم ترینشون قطعن نیست!

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
اثر فوق العاده زیاد صدا و سیما بر مردم واقعا غیر قابل انکار است...ولی واقعا هیچ وقت اون صدا و سیمای آرمانی که قرار بود انسان ساز باشه نشد...دلیلش هم واضحه درسته که رئیسش رو رهبر انتخاب میکنه ولی بودجشو دولت میده و این یه اهر فشاره و با عوض شدن هر دولت سیاست های کلان سازمان هم عوض میشه خب چون پولش دست دولته..نون و آبش دست دولته..سر قضیه گاندو دیدید دولت چه بلایی سر سازمان آورد...و برای اینکه کمی از دولت مستقل بشه رفت سمت شرکت های خصوصی و نتیجش شد این مسابقه پیامکی های مزخرف و این تبلیغات های رو مخ(مخصوصا عالیس:T33 و خاویار بادمجون)....بنظرم باید در قانون اساسی تغیراتی راجب بودجه دهی سازمان ایجاد شود تا سازمان وابسته به دولت ها نباشد...

نام مرکز سمپاد
خوارزمی
شهر
دورود
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
هروقت که صداوسیما واقعا ملی شد و همه دیدگاه‌ها و سبک‌های زندگی‌ جامعه ایران رو منصفانه به نمایش گذاشت میتونه تاثیرگذار باشه الان هم خداروشکر با توسعه فضای مجازی، انحصار خبررسانی از بین رفته و دیگه نمیتونه مثل گذشته واقعیت‌های موجود رو تحریف شده به مردم به قبولانه.

MAHDI.....

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
والا رفتیم ولی دریغ از برگزیده شدن.......
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
مسئله تاپیک الان حجابه فقط ؟؟؟

SHERLOCKMATS

Goalkeeper
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی