• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نحوه تست زنی آموزشی

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
ویرایش:
تعریف تست آموزشی:وقتی ما در حال یاد گیری درس ها هستیم..مثلا وقتی یه فرمول فیزیک یا ریاضی رو یاد گرفتیم..باید نحوه استفاده از فرمول هارو یاد بگیریم..چند دفعه اول که میخوایم تست هارو بزنیم باید از شیوه تست زنی آموزشی استفاده کنیم..

تست رو بذارین جولوتون و تا حل نکردینش ول نکنید..آخه تستی که آدم خودش حل کنه رو هیچ وقت یادش نمیره..زمان هم اصلا مهم نیست..

20 تا تست رو بذارین جولوتون و توی 20 دقیقه بزنید..سوالی که بلد نیستین رو خیلی زود رد کنید..و آخر بعد صحیح کردن توی پاسخ نامه جواب سوالای نزده و غلط رو نگاه میکنید..

اینا دوتا روش غلطه که بر مبنای اینا میخوایم در مورد نحوه صحیح تست آموزشی زدن حرف بزنیم و یاد بگیریمش..

1-درسته..تستی که خود آدم حل کنه خیلی بیشتر یادش میمونه..ولی آیا شرایط کنکور باز هم به ما این اجازه رو میده؟ :-?
نه..امسال فرق داره..ما زمان هم برامون مهمه..وقتی قراره که توی 1:15 مثلا 45 تا تست آموزشی بزنیم اگه یهو یه سوال 20 دقیقه وقت مارو بگیره ~X( برنامه کلا بهم میخوره..در نتیجه به هر تست یه زمان مشخص میدیم برای فکر کردن..(اشاره به عدم اتلاف وقت زیاد برای یک سوال)

2-حالا وقتی تست رو توی زمانش نتونستیم حل کنیم آیا باید زود رد کنیمش تا از نظر روند تست زنی به کنکورای آزمایشی شبیه شه؟ :-?
نه..ما قرار نیست با تست آموزشی زدن سرعت و دقت یا مهارت آزمون دادنمون رو به طور مستقیم بالا ببریم..قراره یه مبحثی رو یاد بگیریم..در نتیجه وقتی تستی رو بلد نبودیم توی یه مدت کوتاه پاسخ نامه رو میخونیم..در اکثر موارد اگه مبحث رو به طور کلی فهمیده باشیم جواب سوال رو میفهمیم و میتونیم بریم تست بعد..

ولی اگه نفهمیدیم هم مشکل بزرگی پیش نیومده.. :) وقت رو تلف نمیکینم و میریم تست بعد..و شماره سوال رو یه جا یاد داشت میکنیم تا از معلم مربوطه بپرسیم..

چه اتفاقی برای سوالایی که نتونستیم حل کنیم و یا اشتباه زدیم میفته؟
کنار این سوالا * یا یه علامتی میذاریم تا توی دوره های بعدی تست زنی دوباره این سوالارو حل کنیم..(تا وقتمون رو بذاریم برای سولایی که بلد نبودیم=صرفه جویی در وقت)

geniusgirl

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
سمپادستان
پاسخ : نحوه تست زنی آموزشی

خب با این مسئله که ما نباید واسه یه تست 20 دقیقه وقت بذاریم مخالفم....

بستگی به درسش داره واسه ی ریاضیو فیزیک باید اینقدر وقت توی تست آموزشیش گذاشته بشه.....
اگه بریم راه حلشو نگا کنیم که دیگه تست ارزشی نداره حتی اگه نکته ی حل سوالم بفهمیم باز فایده نداره چون اگه فقط حفظ کنیمو خودمون بش نرسیده باشیم این به درد نمیخوره....

بعد اینکه توی تابستون وقت به اندازه کافی هس که مثلا به جای یه ساعت حله 40 تا تست روش 2 ساعت بذاریم.......این واسه شروعه کار(تست آموزشی)لازمه به نظرم...مخصوصا اگه مبحث جدید باشه....

نارمیلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مکطب فرزانگان
شهر
M2A

اخه ما اول تست اموزشی میزنیم واسه تسلط بعدا تست زماندار برای افزایش سرعت. اینجوری بهتر نیس؟

geniusgirl

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
سمپادستان

به نقل از چشـــــــمک :
اخه ما اول تست اموزشی میزنیم واسه تسلط بعدا تست زماندار برای افزایش سرعت. اینجوری بهتر نیس؟

اصن کلا باید همین کارو بکنی.....فقط مسئله این جاست که سره تسته آموزشی حواست باشه وقت تلف نکنی....
مخصوصا تو درسای عمومی.....

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از S_A :
بستگی به درسش داره واسه ی ریاضیو فیزیک باید اینقدر وقت توی تست آموزشیش گذاشته بشه.....
اگه بریم راه حلشو نگا کنیم که دیگه تست ارزشی نداره حتی اگه نکته ی حل سوالم بفهمیم باز فایده نداره چون اگه فقط حفظ کنیمو خودمون بش نرسیده باشیم این به درد نمیخوره....

بعد اینکه توی تابستون وقت به اندازه کافی هس که مثلا به جای یه ساعت حله 40 تا تست روش 2 ساعت بذاریم.......این واسه شروعه کار(تست آموزشی)لازمه به نظرم...مخصوصا اگه مبحث جدید باشه....
کی گفته تست ارزشی نداره..شما میری پاسخ نامه رو میخونی و روش دستت میاد..20 تا تست بعدش حل میکنی با اون روش..دیگه اون روش رو یاد میگیری..

خب من نگفتم که وقت رو چقدر محدود کنید... همون طور که خودت گفتی باز هم 40 تا تست 120 دقیقه وقت میخوای بذاری..این یعنی هر سوال 3 دقیقه..نه اینکه اگه یه سوال طلبید 30 دقیقه وقت بذاریم براش....

به نقل از چشـــــــمک :
کاملا درسته..و این متن فقط در مورد تست آموزشیه..بعدا در مورد تست زمان دار هم حرف میزنیم..

geniusgirl

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
سمپادستان

به نقل از Mr.Mamareza :

خب من نگفتم که وقت رو چقدر محدود کنید... همون طور که خودت گفتی باز هم 40 تا تست 120 دقیقه وقت میخوای بذاری..این یعنی هر سوال 3 دقیقه..نه اینکه اگه یه سوال طلبید 30 دقیقه وقت بذاریم براش....

نه من منظورم این بود که مثلا تو یه ساعت از 40 تا تست ما 38 تا شو حل میکنیم اون 2تای دیگه سواله نکته داره که حلشون ممکنه بیشتر وقت ببره مثلا نیم ساعت.....
مثلا من امروز یه سوال حل میکردم گفته بود
اگه جسم تا کانون باشه a

تصویر تا کانون هم باشه aُ

فاصله کانونی چقده
بعد تو پاسخ نامه فقط گفته که جواب میشه رادیکال aaُ

ولی من 20 دقیقه روش فک کردم خودم فرمولشو اثبات کردم نه اینکه به عنوانه یه نکته حفظش کنم
همیشم به عنوانه نکته ای که خودم بش رسیدم تو ذهنم میمونه....
خب این 20 دقیقه ارزششو نداره به نظره شما؟

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از S_A :
نه من منظورم این بود که مثلا تو یه ساعت از 40 تا تست ما 38 تا شو حل میکنیم اون 2تای دیگه سواله نکته داره که حلشون ممکنه بیشتر وقت ببره مثلا نیم ساعت.....
مثلا من امروز یه سوال حل میکردم گفته بود
اگه جسم تا کانون باشه a

تصویر تا کانون هم باشه aُ

فاصله کانونی چقده
بعد تو پاسخ نامه فقط گفته که جواب میشه رادیکال aaُ

ولی من 20 دقیقه روش فک کردم خودم فرمولشو اثبات کردم نه اینکه به عنوانه یه نکته حفظش کنم
همیشم به عنوانه نکته ای که خودم بش رسیدم تو ذهنم میمونه....
خب این 20 دقیقه ارزششو نداره به نظره شما؟
به نظرم میتوستی اون وقتو نذاری از معلم بعدا بپرسی..مطمان باش با تکرار فرمول میتونستی کاری کنی که یادت هم نره..

geniusgirl

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
سمپادستان

به نقل از Mr.Mamareza :
به نظرم میتوستی اون وقتو نذاری از معلم بعدا بپرسی..مطمان باش با تکرار فرمول میتونستی کاری کنی که یادت هم نره..

خب آخه یه مسئله ایم هس....درسته که الان یه زمانیه که حتی 20 دقیقه وقت گذاشتنم سره یه سوال خطرناکه ولی.....

این سوالی که گفتم خودش سواله کنکور بوده واسه اولین بار....
یه ایده جدید......

به خاطره همینه که من فک میکنم پیدا کردن راهش توسطه خودمون مهمه.....
وگرنه با سوالای جدید سره امتحان میخایم چیکار کنیم؟

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

ببخشید من 10 تا تست آموزشی رو تو 2 ساعت میزنم
اوضام خیلی ...
تازه ، بعد از تست اموزشی ها ، تست معمولیام همینطوری میشه
کلا" آموزشی غیر آموزشی سرم نمیشه
منم میخوام 30 - 40 تا تست رو تو یه ساعت بزنم
چیکار باید کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از بی احســــاسـ... :
اوضام خیلی ...
منم مثه تو 10 تا تستو تو 1ساعت میزدم خوب اولشه اصلنم مهم نیس چون تو الان تستا رو بیشتر به صورت تشریحی حل میکنی الان هر زمان که میبره مهم نیس خودت حل کن راهشو یاد بگیر به صورت کامل و تشریحی بعد برو سراغ جوابش و راه تستیش اونم یاد بگیر بعد تو سال که مباحث دوره میشه برگرد بزن همونا رو تو زمان مشخص اون موقع اگه بازم خعلی طول کشید اونموقع باید بیشتر کار کنی الان نمتونی بگی اوضام خعلی بده یا خعلی خوب

Heyrat

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HeLLi
شهر
Tehran

به نقل از شــــــــــیرین :
منم مثه تو 10 تا تستو تو 1ساعت میزدم خوب اولشه اصلنم مهم نیس چون تو الان تستا رو بیشتر به صورت تشریحی حل میکنی الان هر زمان که میبره مهم نیس خودت حل کن راهشو یاد بگیر به صورت کامل و تشریحی بعد برو سراغ جوابش و راه تستیش اونم یاد بگیر بعد تو سال که مباحث دوره میشه برگرد بزن همونا رو تو زمان مشخص اون موقع اگه بازم خعلی طول کشید اونموقع باید بیشتر کار کنی الان نمتونی بگی اوضام خعلی بده یا خعلی خوب

گفتی راه تستی ، یه چیزی یادم افتاد

بعضی سوالا یا شایدم بیشترشون ، راه حل های تستیشو کامل بلدم و اونو تو 10 ثانیه حل میکنم
ولی یه چیزی هی تو گوشم میخونه : راه تشریحیش رو هم حتما باید یاد بگیری
بعد منم اونارو هم یاد میگیرم
و بعد از این که دوباره میرم اون تستا رو میزنم ، از دو راه تستی و تشریحی حلش میکنم
عایا این کار اشتباهیه ؟؟؟

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از S_A :
خب آخه یه مسئله ایم هس....درسته که الان یه زمانیه که حتی 20 دقیقه وقت گذاشتنم سره یه سوال خطرناکه ولی.....

این سوالی که گفتم خودش سواله کنکور بوده واسه اولین بار....
یه ایده جدید......

به خاطره همینه که من فک میکنم پیدا کردن راهش توسطه خودمون مهمه.....
وگرنه با سوالای جدید سره امتحان میخایم چیکار کنیم؟
خب شما برای این سوال وقت بذاری سوال جدید رو که یاد نگرفتی..
بعد هم درس هایی مثل ریاضی و فیزیک خیلی وقته که تیپ سوال ها مشخص شده..اکثر سوالا از همین سوالای مشخصه..
اوضام خیلی ...
فکر نمیکنم یه دستور العمل داشته باشه..فقط موقع حل سوال باید حواست باشه وقتی یه سوال داره وقتت رو میگیره احساساتت رو بذاری کنار و بری سوال بعد..
به نقل از شــــــــــیرین :
شما که کلا حرف مارو زیر سوال بردی..

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

گفتی راه تستی ، یه چیزی یادم افتاد

بعضی سوالا یا شایدم بیشترشون ، راه حل های تستیشو کامل بلدم و اونو تو 10 ثانیه حل میکنم
ولی یه چیزی هی تو گوشم میخونه : راه تشریحیش رو هم حتما باید یاد بگیری
بعد منم اونارو هم یاد میگیرم
و بعد از این که دوباره میرم اون تستا رو میزنم ، از دو راه تستی و تشریحی حلش میکنم
عایا این کار اشتباهیه ؟؟؟
lمیتونم بگم کارت بی نظیره چون این مدلی که تو کار میکنی واقن عالیه که هم از تشریحی بری هم تستیشو یاد بگیری گاهی مواقع ادم راه تستیو یادش میره تو ازمون و تو میتونی از تشریحی هم سریع بری چون قبلن تشریحیشو کار کردی و نیاز نداری چند دقه فک کنی تا راه تشریحی این مسئله یادت بیاد من با هرکی که قبلن حرف میزدم میگف اول تشریحی رو خوب یاد بگیر و به تسلط برس بعد برو سراغ تست زنی و سریع حل کردن این کارت واقن خوبه ادامه بده

geniusgirl

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
سمپادستان

اوضام خیلی ...

خب بستگی به این داره که چه درسی باشه.......دقیقا بگو چه درسی واست اینطوریه؟
باید دست بیاد....سعی کن رو این کار کنی که چطور یه تستو تو کمترین زمانه ممکن بزنی
بعد اینکه راه حله تشریحیو یاد گرفتی و مسلط شدی دیگه وسواس نداشته باش
ببین تو مثلا واسه ریاضی تو مرداد مثلا باید 400 تا تستو تو 23 ساعت یعنی وقتی که تو کله ماه میتونی براش بذاری بزنی حالا حساب کن....
3.45 دقیقه واسه هر کدوم تازه با چک کردنش
خب به نظرت با وقتی که خودت روش داری میذاری ینی....12 دقیقه....به .115 تاش فقط میرسی........ینی کمتر از 30%
این بده خب......

ببین مثلا واسه تست ترجمه تو عربی معمولا غلطای هر گزینه اولشه پیش نمیاد که آخرش یا حتی وسطش باشه
پس تو میای مورده اول دومو بررسی میکنیو تستو تو 8 ثانیه میزنی.....
دیگم وسواس نداشته باش حالا کامل غلطه همه گزینه هارو در بیارمو اینا......
تو الان باید اینطوری تست زدنو یاد بگیری....
اینم خودش خیلی مهمه.......تمرینه زدنه تست تو کمترین زمان.......
بشین ببین با این سرعت به چند درصده برنامه میرسی
اون وقت میفهمی که وقته اینو نداری این همه وسواس به خرج بدی......

وسواسو بذا کنار....مطمئن باش بهتر میشه.....

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از Mr.Mamareza :
بعد..شما که کلا حرف مارو زیر سوال بردی..
من قصدم زیر سوال بردنه شما نبود فقط نظرمو گفتم :-"

hamykhafan

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اصلا حرفشم نزن حالم بهم می خوره
دانشگاه
؟؟؟!!!!
رشته دانشگاه
نرم افزار

اوضام خیلی ...
اولش خیلیا اینجورین! یواش یواش سرعتت خود به خود میاد بالا! باید خیلی تمرین کنی. سعی کن تو چک نویسات منظم بنویسی که قاطی نشه! بعدم تو مرحله ی آموزشی زمان اصلا مهم نیس. فقط باید تستا رو خیلی خوب یاد بگیری! حفظ نکنیا! دونه دونه بررسی کن تا مهارتت بره بالا! خوب که یاد گرفتی و به اون مبحث مسلط شدی تست سرعت بزن. اون موقع زمان بگیر. و مطمئن باش زمان خیلی کمتری میتونی تستا رو بزنی. (;
در ضمن کنار تستایی که غلط میزنی علامت بزن تا بعد که خواستی دوره کنی یه بار دیگه بزنیشون!

• شروع کننده موضوع

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از S_A :
خب بستگی به این داره که چه درسی باشه.......دقیقا بگو چه درسی واست اینطوریه؟
باید دست بیاد....سعی کن رو این کار کنی که چطور یه تستو تو کمترین زمانه ممکن بزنی
بعد اینکه راه حله تشریحیو یاد گرفتی و مسلط شدی دیگه وسواس نداشته باش
ببین تو مثلا واسه ریاضی تو مرداد مثلا باید 400 تا تستو تو 23 ساعت یعنی وقتی که تو کله ماه میتونی براش بذاری بزنی حالا حساب کن....
3.45 دقیقه واسه هر کدوم تازه با چک کردنش
خب به نظرت با وقتی که خودت روش داری میذاری ینی....12 دقیقه....به .115 تاش فقط میرسی........ینی کمتر از 30%
این بده خب......

ببین مثلا واسه تست ترجمه تو عربی معمولا غلطای هر گزینه اولشه پیش نمیاد که آخرش یا حتی وسطش باشه
پس تو میای مورده اول دومو بررسی میکنیو تستو تو 8 ثانیه میزنی.....
دیگم وسواس نداشته باش حالا کامل غلطه همه گزینه هارو در بیارمو اینا......
تو الان باید اینطوری تست زدنو یاد بگیری....
اینم خودش خیلی مهمه.......تمرینه زدنه تست تو کمترین زمان.......
بشین ببین با این سرعت به چند درصده برنامه میرسی
اون وقت میفهمی که وقته اینو نداری این همه وسواس به خرج بدی......

وسواسو بذا کنار....مطمئن باش بهتر میشه.....
توضیحات عالی :لایک
به نقل از شـــــــــــیرین :
من قصدم زیر سوال بردنه شما نبود فقط نظرمو گفتم :-"
آخه مشکل اینه تو تاپیک باید نظرات یکسان باشه تا بچه ها گیج نشن و بفهمن چی درسته..برای همین
از همه دوستان خواهش میکنم اگه نظری متفاوت با نظر متن اصلی دارن اول باهام در میون بذارن بعد اگه به نتیجه رسیدیم تو متن اصلی تغییر بدیم..

بالا