معرق چوب و خاتم

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
ارسال‌ها
379
امتیاز
4,446
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
انواع معرق

- معرق چوب
معرق چوب، تلفیق و ترکیبیه از تکه‌های مختلف چوب، و دربعضی‌ موارد به سلیقه‌ی هنرمند موادی مثل عاج، فلز، خاتم و... که در کنار هم مثل اجزای یک پازل طرحی رو روی یک تخته‌ی چوبی می‌سازند.- معرق خاتم
در این نوع معرق، تکه‌های خاتم جایگزین تکه‌های چوب می‌شن و خط های باریکی به اسم زه این قطعات رو ازهم جدا می‌کنن.- معرق کاشی
معرق کاشی مثل معرق چوبه با این تفاوت که به جای چوب از سنگهای رنگی و لعابی و تکه‌های کاشی استفاده می‌شه. این نوع معرق بیشتر در قدیم مورد استفاده بوده.اگه اطلاعاتی راجع به معرق چوب و یا خاتم دارید، لطفا بگید و اگه نمونه‌کاری دارید، لطفا عکس بگیرید و نشون بدید و اگه سوالی دارید، بپرسید. باتشکر. :D :-"
درباره‌ی کاشی‌کاری یا معرق کاشی هم می‌تونید به این تاپیک مراجعه کنید.
 

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
ارسال‌ها
456
امتیاز
6,852
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
پاسخ : معرق

خاک ِ تاپیک را بتکانیم . 8->

من تو ویکی پدیا خوندم که گویا یک چیزی که به طور اشتباه جا افتاده این هستش که معرق چوب برگرفته از کاشی ِ معرق ــه و معرق در ایران از هند وارد شده در حالی که اینجوری نیست و سبک هندی کاملاً متفاوته .

یک چیز جالب دیگه هم اینکه توی شهر سوخته واقع در زابل ، یک عدد شانه پیدا کردن که روش با تکه های چوب طرح گُل کار شده که متعلق به 5000 سال پیش هست و در واقع میتونه دلیلی برای ردّ نظریه ی وارد شدن ِ معرق از هند به ایران باشه .


 
بالا