• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ما از تاریخ حاکمان هیچ پندی نمیگیریم!

• شروع کننده موضوع

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام
سلام.

توی کتابای تاریخ مدرسه ( چه راهنمایی و ابتدایی و چه سوم دبیرستان ) همیشه وقتی میخواد اهمیت کتاب رو بگه میگه اینا پنده و ... .
بحث سر اینه که :
1. روابط و قرارداد های امروزی هیچ شباهتی به دوران گذشته نداره. پس ما هیچ پندی از اون دوران نمیتونیم بگیریم که به درد الآن بخوره.
2. ما حاکم و سیاست مدار نیستیم که بخوایم از جنگ های فلان پادشاه پند بگیریم.

اما در عوض تاریخ علم و تاریخ فرهنگ چیزاییه که کاملا مفیده و باید ازش پند گرفت. (تازگی رو این زمینه مطالعات زیادی کردم)
به نظر من بهتر بود جای اون تاریخ حکومت ها برامون تاریخ علم و تاریخ فرهنگ میگفتن.

نظر شما چیه؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : ما از تاریخ حاکمان هیچ پندی نمیگیریم!

به نقل از Iman.Mage :
اما در عوض تاریخ علم و تاریخ فرهنگ چیزاییه که کاملا مفیده و باید ازش پند گرفت. (تازگی رو این زمینه مطالعات زیادی کردم)
به نظر من بهتر بود جای اون تاریخ حکومت ها برامون تاریخ علم و تاریخ فرهنگ میگفتن.
خب مسأله‌ای که هست اینه که نمی‌شه تاثیر حکومت‌ها رو بر علم و فرهنگ هر دوره نادیده گرفت. مثلاً نجوم در دوره‌ی حکومت مغول‌ها توی ایران پیشرفت زیادی کرد. چرا؟ به خاطر اعتقادات خاص مغول‌ها درباره‌ی معنی‌دار بودن حرکت سیاره‌ها و ستاره‌ها، و در نتیجه حمایتشون از منجّما. یا مثلاً ادبیات دوره‌ی سامانی ویژگی‌های خاصی داره که از رفتار و گرایش حاکمان سامانی نشأت می‌گیره. :-??
پس برای درک تاریخ علم و فرهنگ، خوندن تاریخ حکومت‌ها لازمه کاملاً.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
پاسخ : ما از تاریخ حاکمان هیچ پندی نمیگیریم!

حکومت و نوعش تاثیر بر همه ی ابعاد جامعه داره و ما می تونیم با مطالعه در مورد انواع حکومت هایی که در طول تاریخ وجود داشته و با کنار هم گذاشتن و مقایسشون رابطه ی بین هر نوع حکومت با تاثیرش مثلا در فرهنگ رو پیدا کنیم و بفهمیم که مثلا حکومتی که در اون ویژگی خاصی وجود داره منجر به ایجاد فرهنگی با چه ویژگی هایی میشه یا بفهمیم در پیشرفت هر علمی چه تاثیری داره .
دوم اینکه ممکنه موقعیت های تاریخی شاید عینا تکرار نشه و شرایطی که در زمان های مختلف پیش میاد یکسان نباشه اما یه سری چیز ها هست که همیشه نتایج مشابه داره مثلا مردم یه نوع حکومتی در گذشته روی کار آوردن فرضا سلطنت مطلقه ، حالا با توجه به اینکه سلطنت مطلقه پیامد های مثبت یا منفی در بر داشته در دوره ای که وجود داشته ، اگر دوباره در مورد نوع حکومت بخوان تصمیم بگیرن مسلما داشتن اطلاعات در مورد پیامد های حکومت سلطنت مطلقه کمک می کنه به اینکه اشتباهاتی که در گذشته انجام شده تکرار نکنن و مثلا اگر سلطنت مطلقه قبلا پیامد های منفی داشته آگاهی از این پیامد ها باعث میشه دیگه سلطنت مطلقه رو انتخاب نکنن .

بالا